Belasting jaagt op zwart tweede huis BINNENLAND 2 Vluchten voor de fiscus kan binnenkort niet meer Ook in rampgebied gaat kost voor de baat TOT WEL €9.456,- FISCAAL VOORDEEL! r Vakantiewoningen Frankrijk onder de loep Man vermoord bij overval op café in Leeuwarden Europees diploma voor Naardermeer Beroepsinbreker overleeft actie arrestatieteam niet Klaslokalen zijn vaak bedompt en ongezond HDC 154 woensdag 19 januari 2005 iidsman hout vertrekt De Nationale om- l R. Fernhout, heeft de ervan de Tweede Ka- en weten dat hij zich chikbaar stelt voor een ambtstermijn. De 57-ja- ihout kampt met rug- ïen. Hij vervult de func- Jationale Ombudsman iktober 1999. Hij acht t in staat een tweede rmijn van zes jaar te p ie zoekt met ■lenboek De politie gaat bin- met een 'smoelenboek' deuren in de Utrechtse laleneiland om crimi- te sporen. In het boek to's van 25 personen, gelegd zijn door beveili- nera's of camera's in maten in die wijk. De e personen maakten uldig aan mishande- oving, diefstal van pin- m woninginbraak. De egt aanwijzingen te dat meeste daders in eiland wonen. De op- methode is nieuw en er de Utrechtse politie lederland nog niet eer- :past. rijles fTw< op ente door Mathijs Rotteveel Amsterdam - Nederlanders die zwart geld aanhou den in het buitenland, krijgen het steeds benauw der. Eerst bracht de fiscus buitenlandse spaarreke ningen in kaart. Nu wordt de financiering van tweede huizen in Frankrijk onder de loep geno men. Onroerend goed in Portugal, Spanje en Italië volgt. Er lijkt geen ontsnappen mogelijk. „Heel wat mensen met een tweede huis in Zuid- Europa zullen vannacht minder goed slapen." Belastingadviseurs denken dat de zoektocht van de Nederlandse fiscus in Frankrijk particulieren wel wakker schudt. De Nederlandse fiscus jaagt al zo'n vier jaar op het zwarte geld dat Nederlan ders aanhouden in het buitenland. Niet alle Nederlanders met een tweede huis in het buitenland hoeven zich echter zorgen te ma ken. Als dat huis gewoon met wit geld is gefi nancierd, is er niets aan de hand," zegt Andrea de Graaf, woordvoerster van de Belastingdienst. „Belastingbetaling over de waarde van onroe rend goed vindt plaats in het land waar het on roerend goed gevestigd is, dus als de huizenbe zitter gewoon in Frankrijk belasting heeft betaald over de waarde van het onroerend goed, hoeft hij dat niet nog een keer in Nederland te doen." Wél moet al het buitenlandse vermogen gemeld wor den op het belastingformulier. „Wij willen graag op de hoogte zijn van alle kapitaal dat Nederlan ders in het buitenland aanhouden," aldus De Graaf. Als de herkomst van het aankoopbedrag van het tweede huis onduidelijk is, heeft de belasting dienst minder clementie. Dan worden een na vorderingsaanslag en een boete opgelegd die vol gens Wouter Paardekooper, partner en fiscalist van advocatenkantoor Baker McKenzie, al snel kunnen oplopen tot meer dan honderd procent van de aankoopwaarde van het onroerend goed. „Stel u heeft tien jaar geleden met zwart geld voor 750.000 euro een aardige villa gekocht aan de Cöte d'Azur," zegt hij. „Zeg dat de navorde ringsaanslag over de gelden waarmee de villa is gefinancierd 50 procent bedraagt en over de af gelopen vijf jaar nog eens de wettelijke rente van 4 procent moet worden betaald, dan komen we op een aanslag van zo'n 70 procent. Als over de nagevorderde belasting ook nog een boete komt van 50 procent, zitten we al op 120 procent van de aankoopwaarde. Dan kan de eigenaar wel zijn huis verkopen, maar van de opbrengst waar schijnlijk nog niet eens zijn belastingschuld vol doen." Om de boete te voorkomen is het moge lijk gebruik te maken van de inkeerregeling. De eigenaar van het zwarte geld kan volgens deze re geling zelf de fiscus bellen om zijn geld aan te ge ven. „Hierover moet hij dan wel de navorde ringsaanslag betalen, maar niet de boete," zegt Paardekooper. „Wij adviseren altijd om van deze regeling gebruik te maken. De wereld wordt steeds transparanter en de fiscus jaagt fanatiek op zwart geld. Zelfs over het kapitaal over een nummerrekening in Luxemburg wordt per 1 juli aanstaande belasting geheven. Wellicht gaan er binnenkort meer landen in Europa elektronisch aangifte doen en worden alle bestanden aan el kaar gekoppeld. Het is bijna onmogelijk om aan de fiscus te blijven vluchten en bovendien slaapt het een stuk onrustiger." Spaartegoedenrichtlijn Per 1 juli 2005 treedt de Euro pese Spaartegoedenrichtlijn inwerking, de EU-landen wisselen dan informatie over buitenlands kapitaal met el kaar uit. Voor landen met een bankgeheim, zoals België, Luxemburg en Oostenrijk is er een overgangsregeling opge steld. Ook niet EU-landen als Zwitserland, San Marino, Liechtenstein, Monaco en An dorra nemen aan deze over gangsregeling deel. Verder maken aan Engeland en Ne derland gelieerde gebieden als Aruba, Bonaire, St. Maar ten, Curasao, Kaaiman Eilan den, Maagdeneilanden en de Kanaaleilanden er gebruik van. B - Leerlingen van het 1 opleidingscentrum ;nte kunnen straks in 1 ie vestiging in Hengelo ilhun rijbewijs halen, nde rijschoolhouder iet nieuwe gebouw een ierkomen. In de tus- cunnen scholieren nen achter een rijsi- m theorielessen vol- schoollokaal. In de uw is ook plaats voor mterbedrijfje, kinder- ijf, boekhandel en uit- au. Volgens de woord- de Twentse onder- Uing de eerste school edrijvencluster in het ipent. De nieuwe iging opent over twee rvilt dan ongeveer 15.000 ctie bezoekt ropvang De arbeidsinspectie irt dit jaar de arbeids- igheden in de kinder zot en met december inspecteurs duizend 1 verblijven. In de kin- u; g is lichamelijke over- ai de belangrijkste oor- ziekteverzuim. Werk- Uen vaak kinderen op eel werk in een ver- luding. Ruim veertig eeft regelmatig last ug. In de sector zijn deden afspraken ge- ?r een betere inrich- le kinderdagverblijven erk minder zwaar te den haag/anp - Nederlanders die hun tweede huis in Frankrijk hebben betaald met zwart geld, kunnen op korte termijn een na- heffing en een boete verwachten van de Belastingdienst. De fiscus heeft van de Franse collega's alle koopaktes van onroerend goed gekregen waarbij Nederlanders waren betrokken. De Belastingdienst kondigde eind 2003 aan de jacht te ope nen op mensen met een tweede huis over de grens. Volgens schattingen betrof het 200.000 tot 300.000 woningen. De fiscus is vooral geïnteresseerd in de manier waarop het tweede huis is gefinancierd. Het vermoeden bestaat dat een flink aantal mensen hun vakantiewoning hebben betaald met zwart geld, waarover dus geen belasting is betaald. De Belastingdienst bekijkt de komende tijd de Franse koop aktes. Mensen die worden be trapt op belastingontduiking, kunnen rekenen op boetes en naheffingen. Volgens een woordvoerster van Financiën hebben zich al circa 2500 hui zenbezitters uit eigen beweging gemeld bij de Belastingdienst. Deze mensen krijgen wel een naheffing, maar ontlopen de boete. Niet alleen de huizenjacht' ver loopt succesvol voor de fiscus. Tussen 2001 en 2003 haalde de Belastingdienst 250 miljoen eu ro binnen aan aanslagen geba seerd op geheime spaarreke ningen in het buitenland. Sinds anderhalf jaar speurt de fiscus behalve naar spaarrekeningen ook naar andere vormen van buitenlands vermogen. Dat heeft geleid tot circa 100 mil joen aan belastingaanslagen. De Leeuwarder recherche zoekt naar sporen in het café waar de 54-jarige eigenaar door overvallers werd vermoord. Foto: GPD/Maartje Roos Natuurmonumenten:Politiek knabbelt aan natuur leeuwarden/anp - Gemaskerde personen hebben bij een gewelddadige overval op café Nijlan in Leeuwarden in de nacht van maandag op dinsdag een man vermoord en een andere man verwond. De politie heeft nog geen verdachten opgepakt. Het slachtoffer is de 54-jarige uitbater van de horecagelegenheid. De gewonde is een 46-jarige man uit Leeuwarden, een klant van het café. Beiden waren als enigen in het café aanwezig toen de overvallers bin nenkwamen. Volgens omwonenden gaat het om een buurtcafé waar het slachtoffer sinds een half jaar achter de tap stond. Buurtgenoten reageren geschokt op de ge welddadige overval. De dertig rechercheurs die de zaak onder zoeken, zijn op zoek naar de overvallers. Zij kwamen vlak na middernacht gemaskerd het café binnen. Volgens een getuige wer den beide slachtoffers geslagen. Wat er daarna gebeurde, is onduidelijk, omdat de getuige vluchtte. Hoe de man is vermoord, heeft de politie nog niet bekendgemaakt. ploten in end huis Twee volwassenen id zijn gisteren bevrijd ;esloten brandende het centrum van Den moeder die een kind 1 bracht, had de ran buitenaf op slot [waardoor de achter- als ratten in de val za- Ihe kregen rook bin- It bleven ongedeerd. Hveer trof een volwas- ®3et kind achter de ty-4 terwijl een vrouw uit jhing. Het vuur bleek Haan in een kleding- vermoedelijk kleren am gevat door de hit- cv-ketel. 1 controleren rieden - Tweede-Kamerle- in zich morgen door uisartsen laten con- 3 hart- en vaatziek- e controle demon aankomend huisart- 'verdere afbraak van it van de huisartsen- Irs de politiek'. Dat :n woordvoerster van ',sn 'jke organisatie van uisartsen (LOVA) gis- studenten hebben ■a ïn en minister Hoo- jgVolksgezondheid) uit- oor het preventie- De Landelijke Huis- iniging en de hoof- opleidingen onder- actie. amsterdam/gpd - De 39-jarige beruchte Amsterdamse 'veel pleger' van geweldsmisdrijven, Johnny Kalfsbeek Meijer, is gis teravond overleden tijdens zijn aanhouding door een arresta tieteam in een huis in Amster dam Noord. Het arrestatieteam viel rond half zes de bovenwo ning van een kennis binnen, waar Kalfsbeek Meijer met fa milie en vrienden een verjaar dagsfeestje vierde. Daarbij werd onder meer cocaïne gerookt. Volgens getuigen stormden twaalf leden van het arrestatie team de woonkamer binnen, wierpen ze de volgens vrienden 115 kilo zware Kalfsbeek Meijer op de grond en gingen ze 'met acht man' op hetn zitten. „Het laatste wat ik zag, toen ik met mijn neus tegen de muur geduwd stond, was die dikke op de grond met acht man op hem", vertelt Joop. Johnny Kalfsbeek Meijer werd door zijn vrienden Kalf genoemd, Joop noemt hem 'de dikke'. Joop en zijn zoon Nick weten niet waarom Johnny opgepakt werd. „We hebben iets gehoord van een openstaande boete van 1300 euro. Misschien was het voor een inbraak. Iedereen wist dat Kalf een inbreker was." Dat moment dat de deur werd ingetrapt, blijft door het hoofd van Joop spoken. „Ik ben ook gearresteerd. Ze deden vreselijk aardig tegen me op, dat vond ik al raar. Toen mocht ik mijn moeder bellen. Die zei meteen: 'Johnny is dood.' Ik begreep er niets van." De rijksrecherche onderzoekt de oorzaak van de dood van de arrestant. (advertentie) Toyota Prius. Vanaf €25.250,-/€ 470,- p.mnd. De hybride Toyota Prius is gekozen tot Auto van het Jaar 2005! De extreem lage emissie en het zeer lage brandstofverbruik worden beloond met het schrappen van de BPM tot wel 9.456,-! Als u zakelijk rijdt, betaalt u dus ook minder bijtelling. Bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl vr TODAY TOMORROW TOYOTA leutprijt Toyoti leate) o b v lull operational leaie, 41 r met 75* no daim. Prij» Intl BTW, e»d kotten rijklaar m, 4,3 1/100 km (23,1 km/L), CO? 104 gr/km. Wijzigingen id en 20.000 km p i e<d BTV en ei»vetwijderingtbi|drage C orbehouden Distributeur Lor door Maarten Molenaar den haag - Veel leslokalen op scholen zijn bedompt, be nauwd en stoffig, door een ge brek aan aandacht aan de luchtkwaliteit en gebruik van verkeerde vloerbedekking en gordijnen. Dat is schadelijk voor de gezondheid en slecht voor de leerprestaties. Dat schrijft het bureau BenR Advi seurs voor duurzaamheid in een rapport dat is opgesteld in opdracht van VOS/ABB, een van de grootste werkgeversor ganisaties in het onderwijs. Volgens het bureau hebben veel scholen gebrekkige voor zieningen voor verwarming en ventilatie en is er vaak sprake van ongezonde materialen. Het binnenmilieu van scholen is bij nieuwbouw of renovatie nauwelijks een punt van aan dacht. Dat kan leiden tot het verergeren van allergieën en luchtwegklachten, astma-aan vallen, slijmvliesirritatie, hoofd pijn en vermoeidheid. Waar wel eisen worden gesteld op het gebied van het binnen milieu, worden die volgens het adviesbureau vaak geschrapt wegens gebrek aan tijd en geld. Ook in bestaande gebouwen is doorgaans te weinig aandacht voor een goed binnenmilieu. Op het gebied van gezondheid 'zijn scholen een achtergeble ven gebied geworden', aldus de onderzoekers. Dat heeft 'in vloed op de prestaties van kin deren en leerkrachten'. „Met name de slechte luchtkwaliteit (onvoldoende ventilatie) en een hoge temperatuur hebben ge volgen voor de leerprestaties van kinderen en de productivi teit en het ziekteverzuim van leerkrachten." Volgens BenR moeten scholen veel meer werken aan een ge zond binnenmilieu en dient bij nieuwbouw, uitbreiding en re novatie van scholen het thema 'gezondheid' een belangrijke rol te spelen. Maar slechte lucht is vaak ook een gevolg van het dichthouden van de ramen. „Het ventilatiegedrag van do centen is van groot belang. Leerkrachten moeten zich be wust zijn van de noodzaak van regelmatig luchten en ventile ren." door Eddie de Paepe 's-graveiand - Natuurmonu menten heeft gisteren het 'Eu ropean diploma of protected areas' gekregen voor het beheer van het Naardermeer. Voorzit ter Jan Jaap de Graeff waar schuwde bij die gelegenheid voor de gevaren die Neder lands' oudste natuurmonu ment én de nationale ecologi sche hoofdstructuur bedreigen. Josef Fischer, lid van de Raad van Europa, overhandigde het diploma aan Gradus Lemmen, beheerder van het Naarder meer. Daarmee werd ook het startschot gegeven voor de vie ring van het 100-jarig bestaan van de natuurorganisatie. De overhandiging vond plaats in de Hilversumse Bovenmeent, waar vele hectares weilanden worden omgetoverd in een moerasgebied met riet en wil gen. Zo wordt een beschermen de buffer rond het natuurmo nument gecreëerd De Raad van Europa heeft het diploma toegekend op basis van de bevindingen van profes sor Eckhart Kuijken, directeur van het Instituut van Natuurbe houd in België. Kuijken meldde gistermiddag dat de historische betekenis van het Naardermeer - als begin van en voorbeeld voor het natuurbehoud in Ne derland - van invloed is ge weest op de toekenning. Net als de geïntegreerde acties van be langhebbenden, zoals het op hogen van het waterpeil in het omringende poldergebied. Voorzitter Jan Jaap de Graeff van Natuurmonumenten verge leek het Europees diploma met een Michelin-ster. Elke vijf jaar komen deskundigen langs om Nederlands' oudste natuurmonument: het Naardermeer. Foto: GPD/Natuurmonumenten te kijken of het gebied de ster nog waard is. De Graeff wees op plannen om het 'eiland' Naar dermeer te verbinden met de Ankeveense Plassen aan de ene, en het IJmeer aan de andere kant. Het eerste plan wordt vanaf eind dit jaar uitgevoerd, wanneer begonnen wordt met de aanleg van een of twee eco logische verbindingen ónder de provinciale weg tussen Hilver sum en Weesp. Dit succes wordt overschaduwd door een serie bedreigingen, benadrukte De Graeff. Voor wat het Naardermeer betreft is dat met name de aanleg van een weg tussen de A6 en de A9. Na tuurmonumenten is daar 'ab soluut mordicus' tegen, ge steund door alle andere partij en van samenwerkingsverband De Uitweg. Desondanks gaat de rijksoverheid de mogelijkheid van de weg wél onderzoeken. De Graeff ziet dit als voorbeeld van een 'sluipend proces', waarin „stapsgewijs geknab beld wordt aan de kwantiteit en kwaliteit van de ecologische hoofdstructuur". Dat knabbe len gebeurt volgens hem vooral in de Tweede Kamer, door WD, CDA en LPF. Deze drie partijen, goed voor een Kamer meerderheid. willen afdoen aan de aankoop van stukken grond die natuurgebieden met elkaar moeten verbinden. Ook willen zij de beperkingen rondom na tuurgebieden én de regels voor uitstoot van ammoniak versoe pelen. De voorzitter van Natuurmonu menten deed daarom een drin gend beroep op de politiek om dè plannen voor de ecologische hoofdstructuur overeind te houden, inclusief de noodzake lijke natuurverbindingen. door Madeleen Helmer Waren de gevolgen van de tsunami in Azië te voorkomen? Het aantal doden is onvoorstelbaar. Het aantal daklozen is een veelvoud daarvan. In kwetsbare ge bieden kunnen preventieprogramma's veel leed voorkomen. Deze programma's staan op de agenda van de VN-conferen- tie die deze week wordt gehouden in het Japanse Kobe. Het Rode Kruis staat vooral bekend als organisatie die, zoals nu in Azië, nood hulp biedt met tenten, dekens, medicij nen en schoon water. De activiteiten van het Rode Kruis om mensen beter voor te bereiden op rampen, zodat er minder slachtoffers vallen en minder schade is, zijn minder bekend. Natuurrampen zijn niet te voorkomen, maar de gevolgen ervan zijn aanzienlijk geringer als mensen beter zijn voorbe reid. Daaróm werken het Rode Kruis en OP de Rode Halve Maan mee aan preventie programma's in bijvoorbeeld Bangla desh. De projecten richten zich vooral op de kwetsbaarste groepen: de dorps gemeenschappen en huishoudens in de arme landen. Samen met vertegenwoordigers van een dorp worden de risico's van een ge meenschap geïnventariseerd. Daarbij wordt gekeken naar eerdere ervaringen. De risico's variëren van overstromingen, besmet ting met hiv/aids, droog te en aardbevingen tot gebrek aan schoon water en malaria. Vervolgens wordt gekeken naar de mogelijkheden om die risico's te verminderen. De oplossingen lopen uit een. Van goede waarschuwingsystemen, waarbij rekening wordt gehouden met de lokale omstandigheden (bijvoorbeeld het ontbreken van telefoon) tot het op richten van een rampenbes tri jdingsco- mité en het bouwen van een schuil plaats. Zo zijn er goede voorbeelden van heel eenvoudige maatregelen die in een crisissituatie het verschil maken tussen leven en dood of tussen een kleine te rugslag en grote armoede. Zo hebben het Rode Kruis en de over heid van Mozambique na tropische stormen, zware regen en overstromin gen in 2000 en 2001 een waarschu wingssysteem opgezet. De koers van een cycloon wordt gevolgd en als het gevaar lijk wordt, worden mensen in de dorpen gewaarschuwd via een vrijwilligersnet- werk van het Rode Iay E Kruis. Zo waren in 2003, toen cycloon Japhet zich aankon digde, honderd vrij willigers paraat en waarschuwden ze de bevolking bijtijds. De mensen volgden hun aanwijzingen op: kinderen werden van school gehaald, mensen bleven thuis, vissers keerden op tijd terug. Nie mand raakte gewond. De media hebben weinig aandacht voor dit soort activiteiten van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan. Een bericht zoals in 1974, dat 500.000 mensen in Bangladesh omkwamen bij een cycloon en een vloedgolf is uiter aard schokkender - en krijgt meer me dia-aandacht - dan het bericht dat bij een vergelijkbare cycloon in 1997 slechts 200 doden vielen en een miljoen men sen tijdig werden geëvacueerd dankzij een waarschuwingsprogramma. Zo'n systeem is niet spectaculair en weinig zichtbaar. Er wordt geld uitgegeven aan zaken die mógelijk in de toekomst ge beuren. Het effect is eigenlijk alleen zichtbaar doordat iets juist niet gebeurt. Voor hulporganisaties is het dan ook moeilijk voor deze programma's fond sen te werven. Juist met aandacht voor en financiering van deze programma's zouden rampen als die in Azië waar schijnlijk minder slachtoffers hebben gemaakt en was minder geld nodig ge weest voor hulp aan overlevenden en wederopbouw. Rampenpreventie levert op de lange termijn geld op. Volgens Unesco wordt met elke euro aan pre ventie 25 euro bespaard aan noodhulp. Madeleen Helmer is Hoofd Klimaat centrum van het Nederlandse Rode Kruis

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5