Kamer tegen veranderen donorschap BINNENLAND 1 yAli, die lieve jongen, is opzettelijk doodgeredeny AL\ Hoe extremer de situatie is, hoe meer er mag Jï Klaar voor de wereldomzeiling Test op darmkanker kan duizenden levens sparen Kamp wil nu troepen naar Afghanistan sturen Weer drijfjacht op wilde zwijnen ANWB in verzet tegen duur brommerkenteken 1 i 'i lÉr houdingen na ptegelincident k De politie heeft vier hten aangehouden in het ;oek naar het fatale igelincident waardoor arige automobiliste uit rerd gedood. Dat heeft ordvoerster van de poli- glanden gisteravond be- De vrouw is ruim een lieden overleden door land ter hoogte van Rijs- i stoeptegel van een via- iven de A4 gooide. |i 146 miljoen op giro 555 c - De Samenwerkende ganisaties (SHO) heb- giro 555 tot nu toe ruim joen euro binnenge- jor de slachtoffers van eving in Azië. Dat heeft bekendgemaakt. Het is nog exclusief de 5 euro die minister Van van ontwikkelingsa- rking onlangs heeft toe- Bij de laatste telling van en woensdag stond de ig op 124 miljoen euro. ent gaat er j op achteruit Zo'n 27.000 studen- gemiddeld 195 euro minder studiefinancie- <en. Dat komt door de van een nieuwe bere- het inkomen waar- udiefinanciering is ge- Ook gezinnen die bben op een tegemoet- in de onderwijsbijdrage 'kosten - zo'n 19.000 1- gaan er jaarlijks ge- 210 euro op achteruit. ;uwe berekening van men worden alle toe- 1 subsidies voortaan bij igeteld. Tot nu toe alle regelingen door mde instanties uitge- fi elke instantie gebruikt Inkomensgrenzen. Istei eet woensdag 19 januari 2005 terie alt cellen Geen Actief Donor Registratiesysteem den haag/anp - Het voorstel om een nieuw systeem voor orgaan donatie in te voeren, haalt vrij wel zeker geen meerderheid in de Tweede Kamer. WD en SGP wijzen het af, de Christenunie zeer waarschijnlijk ook. De Ka mer vergadert vandaag over de kwestie. De belangenorganisaties van mensen die op orgaantrans plantatie wachten, willen dat het kabinet het Actieve Donor Registratiesysteem (ADR) in voert. Via dat systeem moet elke Ne derlander in een brief aangeven of hij zijn organen na zijn dood wel of niet wil afstaan. Een der de mogelijkheid is dat iemand na zijn dood zijn nabestaanden laat beslissen. Als Nederlanders de brief negeren, worden ze, volgens het systeem automa tisch donor. De WD vindt dat de overheid eerst op andere manieren moet proberen om meer Nederlan ders bereid te vinden hun orga nen af te staan. Zo zouden zie kenhuizen meer moeite moeten doen om nabestaanden over te halen organen van hun overle den familielid beschikbaar te stellen. Volgens WD-woord- voerder Veenendaal zijn er nog te veel ziekenhuizen die op dit terrein geen goed beleid heb ben. De WD wil verder dat de over heid Nederlanders elk jaar een brief stuurt waarin ze vraagt of mensen bereid zijn hun orga nen na hun dood af te staan. De WD verwacht dat deze maatregelen meer donoren op leveren. Het Actieve Donor Re- gistratiesysteen gaat de libera len te ver. De SGP vindt dat ook. De Chris tenunie (CU) zegt 'nee, tenzij' tegen het systeem. Volgens de partij zijn er in Nederland men sen die niet goed in staat zijn hun mening op een rijtje te zet ten. Als deze groep de brief van de overheid negeert, zou ze au tomatisch donor worden. De Christenunie vindt dat er meer waarborgen moeten komen ter bescherming van deze groep. Tegelijkertijd acht een woord voerder de kans klein dat de fractie het voorstel voor het ADR zal steunen. Het CDA heeft het voorstel voor de actieve donorregistratie eer der al afgewezen. De fracties vertegenwoordigen samen een nipte meerderheid van 76 stemmen in de Kamer. - De vier grote steden r 850 celplaatsen bij jlplegers, zo maakte mi- pnner van justitie giste nd. Amsterdam krijgt aatsen, Rotterdam 256, 3 205 en Utrecht 105. lom zeshonderd cellen ferderjarige veelplegers aatsen voor jeugdige in justitiële jeugdin- Daarnaast zijn er I plaatsen ingeruimd ïatige daders in daarvoor ingestelde in- oplopend tot dui- 07. er gewonden jurwerk - Ziekenhuizen ind de jaarwisseling irkslachtoffers be- •at is het laagste aan- afgelopen vijftien leeft Consument en gemeld. De stichting dat het aantal gewon- imende jaren niet ver- len. De meeste ge en tieners. Een op achtoffers moest in het lis worden opgeno- nI 116-jarige jongen aI aan zijn wonden. voortaan in jheidsglas N y n - Eindhovense ho- memers willen bin- ïaanden hun drank al- schenken in veilig- xndat direct verbrokkelt a potgeslagen wordt, lemen volgt op het int met glas in een legin januari overleef- ej-jarige man ternau- een halsslagaderlijke tl nadat hij met een ka- eI en glas in zijn nek was Ja at twijfelt Referendum De Eerste Kamer eren niet kunnen in- met het houden van liegend referendum iropese Grondwet. SP en de Christen gen na een uitvoerig een hoofdelijke stern- volgende week ge- al worden. Het intia- el kwam in zwaar de WD twijfels be- Igen over het zuiver de karakter van het m. van aantal ^ers 'in nood' 3 Het aantal mensen isychische problemen terechtkomt, neemt bij vrouwen is een af- gfien. Dit blijkt uit een ®»tn de werkgroep Psy- oblematiek. Per dui- iemers kwamen in r~ I zeven vrouwen en Jen in de WAO te- ""•3 liep dit terug tot :n en ongeveer drie :r duizend. portimao - Voordekker Justin Slattrery worstelt met een van de zeilen die hem zijn toevertrouwd aan boord van de 70-voets raceboot die onder de vlag van ABN AMRO gaat deelnemen aan de Volvo Ocean Race. Het schip werd gisteren in Portimao, in Zuid-Portugal, gedoopt en voer het zeegat uit voor een eerste perfect verlopen trai ning. Hoewel het een Nederlandse sponsor is en het team onder leiding van de Neder lander Roy Heiner staat, zal op de oceaanracer geen enkele Hollander aanmonsteren. De bank zet nog een tweede boot in, en daarvoor is Heiner op zoek naar twee Neder landse bemanningsleden. De Volvo race rond de wereld, voorheen de Whitbreadrace, wordt elke vier jaar gevaren. Foto: Reuters/Nacho Doce den haag/anp - Nederland stuurt mogelijk binnenkort een mariniersbataljon van ongeveer 750 militairen naar Afghanistan ter ondersteuning van de parle mentsverkiezingen die gepland staan voor april. Minister Kamp acht een derge lijke missie gedurende drie maanden „zeker denkbaar", als de Afghaanse president Karzai en de Navo er om vragen. Kamp verklaarde dat gisteren tegenover het ANP. Het tweede mariniersbataljon is met ongeveer 750 militairen dit voorjaar toegewezen aan de zo geheten strategische reserve van de Navo. Het bondgenoot schap kan er uit putten, voor bijvoorbeeld de Navo-missies in Bosnië en Afghanistan. De Nederlandse regering en de Tweede Kamer moeten er wel mee instemmen. Dezelfde ma riniers vormden eind 2003, be gin 2004 gedurende vier maan den de tweede lichting militai ren in Irak. Minister Kamp gaf eerder aan dat hij de missie in Irak mede wilde beëindigen omdat hij de handen vrij wilde houden voor eventuele nieuwe missies. Op dit moment heeft Defensie ongeveer 270 militai ren in Afghanistan. Bij het Apa che-detachement (zes ge vechtshelikopters) zitten 106 militairen, er zitten er 27 op het hoofdkwartier van ISAF in Ka- bul en nog eens 138 bij het PRT-detachement in Pol-e Khomri in de provincie Bagh- lan. Het Apache-detachement komt half maart terug naar Ne derland. Eerder leverde Defen sie al sinds 2002 militairen voor de veiligheidsmacht ISAF. Ook voerde Nederland in 2003 sa men met Duitsland een half jaar het commando over de troepenmacht. In totaal hebben al ruim 2000 Nederlandse mili tairen gediend in Afghanistan. apeldoorn/gpd - Drijfjachten op wilde zwijnen moeten op de Veluwe weer worden toege staan. Alleen zo kan een eind worden gemaakt aan de over- populatie. Het afschot van zwij nen via de reguliere jacht, die volgende week weer begint, is niet toereikend op de populatie op peil te brengen. Die be draagt nu zo'n 5000 dieren, ter wijl dat er maximaal 1000 zou den mogen zijn. Daarom heeft de Faunabeheerseenheid Velu we gevraagd om een ontheffing van het uit 2002 daterende wet telijke verbod op de drijfjacht. Dat kan bij calamiteiten, zij het dat maximaal enkele drijvers mogen worden ingezet, in te genstelling tot de massale drijf jachten van voorheen. Volgens een woordvoerder van Faunabescherming zitten de ja gers achter het zwijnenpro- bleem. Tot een paar jaar gele den zaten de zwijnen in afge rasterde stukken bos. Er was ook geen noodzaak meer om ze te schieten. „Maar de laatste ja ren zijn de hekken stelselmatig opengezet. Daardoor zijn er veel zwijnen in gebieden waar ze niet mógen zitten en waar de boeren ze ook niet willen zien, vanwege het gevaar van var kenspest. Toevalligerwijs alle maal koren op de molen van de jagers." utrecht/gpd - Bevolkingson- derzoek met een CT-scan op darmkanker onder mensen tus sen de 50 en 70 jaar kan jaar lijks in Nederland meer dan duizend levens sparen. Dat stelde dr. Meivin Samsom giste ren bij de aanvaarding van het hoogleraarschap gastro-entero- logie aan het Universitair Me disch Centrum in Utrecht. Elk jaar wordt bij zo'n 9000 Ne derlanders dikkedarmkanker vastgesteld en sterven 4500 pa tiënten hieraan. Een commissie heeft onlangs het ministerie van volksgezondheid geadvi seerd om mensen van middel bare leeftijd met een ondasting- onderzóek op darmkanker te screenen. Dat zou in Nederland 600 tot 900 sterfgevallen voor komen. Maar volgens Samsom zijn de resultaten van dit on derzoek verre van nauwkeurig; 40 tot 60 procent van de aan doeningen wordt hiermee ge mist. Hij pleit voor onderzoek met een CT-scan. Het enige na deel hiervan is het risico dat kleine poliepen in de darm, soms een voorstadium van kan ker, over het hoofd gezien kun nen worden. Het onderzoek is ook duurder, tussen de 100 en 200 euro tegen enige tientjes voor een ontlas- tingonderzoek. den haag/anp - Het kenteken voor brommers en snorfietsen wordt te duur, vindt de ANWB. De 350.000 bromfietsers drei gen 50 tot 60 euro voor het pa piertje neer te moeten tellen. De ANWB vindt 25 euro ge noeg. Daarom wil de organisa tie dat de overheid 13,5 miljoen euro extra steekt in de invoe ring van het kenteken. Vorig jaar besloot het kabinet om per 1 september het kenteken in te voeren om het verkeer veiliger te maken. De brommers en hun eigenaren zijn door kentekenre gistratie gemakkelijker op te sporen dan met het huidige verzekeringsplaatje. Zo kunnen jonge snelheidsduivels eenvou diger in de kraag worden gevat. Dat zou tien doden en driehon derd gewonden per jaar sche len. Ook diefstal van bromfiet sen is door deze registratie be ter aan te pakken. Alle nieuwe brommers die van af 1 september worden ver kocht, zullen een kenteken krij gen. Eigenaren van bestaande bromfietsen kunnen tot en met 31 oktober 2006 het kenteken aanvragen. Minister Peijs (Ver keer) vindt het kenteken niet buitensporig duur, zei een woordvoerster. Volgens haar hebben bromfietsers ook nog alle tijd om te sparen. amsterdam/gpd - Een ongeluk, daar ge looft in de woonkamer vol rouwende nabestaanden niemand iets van. De dood van Ali was pure opzet. En dat we ten ze zeker sinds een ooggetuige dat hoogstpersoonlijk is komen vertellen. In een kleine kamer vol bankstellen, ergens drie hoog in Amsterdam-Oost, delen ge- hoofddoekte vrouwen en meisjes het verdriet over de dood van Ali, de negen tienjarige jongen die maandagavond in de Derde Oosterparkstraat in Amster dam werd doodgereden door een vrouw van wie hij een tasje had gestolen. De moeder van Ali zit op het bankstel bij de deur. Praten doet ze niet. Ze kijkt voor zich uit; of ze huilt. Ontroostbaar, ook niet door familieleden of buurtge noten die steeds weer de kamer binnen komen om de condoleances te brengen. Hier geen kwaad woord over Ali. Hij groeide op in gezin met vier broers en vier zussen. Hij studeerde handel aan het ROC en werkte daarnaast als vak kenvuller in de Albert Heijn en in de piz zazaak van zijn twee broers in Almere. „Ali was een lieve jongen," zegt zijn zus. „En zeker niet agressief. Hij was spon taan, maakte snel vrienden. De hele buurt kende hem." Als tasjesrover, ja, beweren buurtgenoten. „Onzin," zegt Ali's zus. „Wie zijn dan die mensen die dat beweren? Het belangrijkste is niet wat hij deed of hoe hij was. Het belang rijkste is hoe hij is doodgegaan." Volgens de politie verloor de automobi liste de macht over het stuur, toen ze Op de plaats waar maandagavond de 19-jarige Ali om het leven kwam werd gister avond een rustige en emotionele herdenking gehouden. Foto: ANP/Evert Elzinga achteruit reed om twee tasjesdieven op een scooter te achtervolgen. De vrouw blijft voorlopig in hechtenis. Maar één van de vrouwen in de woonkamer die het drama heeft gezien beweert dat Ali expres is doodgereden. De vrouw hoor de maandag rond 18.30 uur een knal. Ze keek naar buiten en zag een scooter op de weg liggen. Ze zag hoe de auto nog maals achteruit reed, en met trillende hand tekent ze de route van de auto, de stoep op, over vier Amsterdammertjes en Ali, en tegen een boom. De vrouw: „Echt vol gas. En niet op een manier als of ze niet meer wist wat ze deed. Ze gaf vol gas, reed over alle vier die paaltjes, met haar achterwiel tot aan zijn gezicht. Een beest kan je zo nog niet om het le ven brengen." Volgens andere ooggetuigen reed de au tomobiliste haar auto terug de straat op kwam in paniek haar auto uit, maar ook dat bestrijdt de vrouw bij Ali's familie thuis: „Ze was rustig, niet in paniek. Er ligt een lijk onder je auto, maar je bent totaal niet in paniek. Ze ging rustig met een groepje mensen praten, ze hadden het nog over een make up-tasje en later is ze door de politie meegenomen, ook heel rustig, zonder handboeien. Alsof ei genlijk niks aan de hand was." Want dat ook de politie een dubieuze rol speelt, daar is iedereen in deze kamer van over tuigd. Ali's zus: „De politie doet geheim zinnig. Die paaltjes hebben ze meteen om 05.00 uur 's ochtends nog keurig netjes rechtgezet. Ze willen dit zo snel mogelijk wissen. Alsof er nooit iets is ge beurd. Als de dader Marokkaans was ge weest, dan stonden die paaltjes er nu ze ker nog. Zodat iedereen duidelijk kon zien wat die Marokkaan allemaal had gedaan. Maar nu is het verhaal: ze was de macht over het stuur kwijt. Hoe kun je dan juist die bocht nemen, recht op de dader af? Dan kom je tegen een scooter aan, gaat naar voren, en dan weer naar achteren. Kom mij dan niet vertellen dat het onge luk was. Ze was erop uit, dat is duidelijk. En ook al gaat het om een tasje. Je gaat toch niet iemand vermoorden voor een tasje?" door Dick Hofland den haag - Een vrouw rijdt een tasjesdief dood, een winkelier schiet een inbreker neer, winkelper soneel mishandelt een dief. Slachtoffers van een misdaad laten het er niet bij zitten en lijken met de dag heftiger te reageren. „Bloemen voor die vrouw!" „Heel begrijpelijk", vindt Lieske van Wifferen, „maar de reactie van die vrouw staat natuurlijk in geen enkele verhouding tot de daad van die jongen. De docente strafrecht aan de universi teit van Nijmegen constateert dat mensen die slachtoffer zijn van een misdaad zich meer en meer verzetten in plaats van lijdzaam toezien. Tegelijk ziet ze dat officieren van justitie en rech ters geleidelijk meer zijn gaan toestaan. Officieel mag er niets, maar in de praktijk mag je een in breker tegenwoordig neerslaan, terwijl je hem een aantal jaren geleden alleen maar vriendelijk mocht verzoeken op de politie te wachten. „Dat is een goede ontwikkeling", zegt Van Wifferen. „Want als je helemaal niets toestaat en alles be straft, zullen mensen op den duur ook niet meer ingrijpen als ze zien dat iemand in elkaar wordt geslagen. De vraag is alleen: waar ligt de grens. „Dat zal van geval tot geval verschillen. Het is be langrijk of er sprake is van opzet of noodweer. Als iemand je tasje steelt en je rijdt hem vervolgens doelbewust dood, dan is het pure moord. Wil je hem in een reactie alleen maar klem rijden en gaat het per ongeluk mis, bijvoorbeeld omdat je in paniek bent geraakt, dan heb je goede kans dat je er zonder straf vanaf komt." Psychologen zijn het er over eens: Nederlanders zijn de laatste jaren assertiever geworden. „De al gemene tendens in de samenleving is: We pikken het niet meer", zegt H. van Brummelen, psycho loog bij een bureau dat veel assertiviteitstrainin- gen geeft. „Meer opkomen voor jezelf is goed voor je gevoel van eigenwaarde. Tegelijk geef je daarmee de grenzen van de ander aan en dat is ook goed voor de samenleving. Dat dient echter wel met respect voor die ander te gebeuren, an ders is het geen assertiviteit, maar agressiviteit." Het lijkt er op, denken ook andere psychologen, dat het tijdperk van onverschilligheid, van alles kan maar' voorbij is. De laatste jaren zijn alle grenzen, ook bijvoorbeeld die van de vrije me ningsuiting. in hun ogen overschreden. De sa menleving komt daar langzaam maar zeker op terug en zoals zo vaak kenmerkt het begin van zo'n proces zich door heftigheid. Dan hebben mensen meer dan normaal de neiging voor eigen rechter te spelen en daarin bovendien door te slaan. Dat verklaart voor een belangrijk deel dat een winkelier een inbreker neerschiet, een drogist een overvaller met een ijzeren staaf in de nek slaat en medewerkers van een supermarkt een dief mishandelen. En dan is het ook niet zo gek, dat 'leidende' figuren als een minister en een hoofdcommissaris zeggen dat je een inbreker ge rust een doodklap mag verkopen en dat een win kelier best een honkbalknuppel onder de toon bank mag hebben liggen. Van Wifferen begrijpt het allemaal wel, maar vindt het toch een dubieuze ontwikkeling. „Als ze mijn kind doodslaan, moeten ze de dader le vend villen, maar als we dat goed gaan vinden, wordt het natuurlijk wel een takkezooi." De reac tie moet altijd in verhouding staan tot de daad, het moet redelijk zijn. „Iemand die een auto steelt, mag je geen vijfentwintig kogels door zijn rug schieten. Maar iemand die met granaten om zijn middel een klas gijzelt, mag je zonder pro bleem doodschieten. De stelregel is: hoe extre mer de situatie, hoe meer er mag." Betere opsporing in ziekenhuizen van geweld tegen kinderen den haag/anp - Steeds meer ziekenhuizen hanteren een for mulier dat helpt bij de opspo ring van kindermishandeling. Op het formulier moeten artsen expliciet invullen of het letsel waarmee een kind op de spoed eisende hulp binnenkomt, overeenkomt met het verhaal dat ouders of begeleiders over de oorzaak van dat letsel vertel len. Volgens staatssecretaris Ross-Van Dorp (Volksgezond heid) heeft dit geleid tot aan zienlijk meer meldingen van kindermishandelingen vanuit eerstehulpposten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3