Kerk kan beveiliging niet betaler GESPREK VAN DE DAG Ronaldo nodigt jonge overlevende tsunami uit De Leeuw jureert per telefoon Veel gestolen kerkkunst verdwijnt naar buitenland Meters woensdag 19 januari 20 'Jii CEL 'KS LEVEN 'MIÉT DOSM^ocMlE... DAT IS-ECHT VEEL T VER. MC)EIEMD ALS. CJE- KOORTS HEBT^ MENSELIJK Ozzy en Sharon OSBOURNE hebben hun intussen wereldberoemde huis in Be verly Hills TE KOOP gezet. Dat zegt Sharon Osbourne in The New York Post. Het huis is bekend door de MTV-serie The Osboumes, die gaat over het turbulente le ven van de 56-jarige Ozzy en zijn gezin. Het vierde en laatste seizoen van de serie is maandag begonnen. Volgens Sharon is ze met haar man op zoek naar een klei nere woning omdat de kinderen Kelly en Jack het ouderlijk huis gaan verlaten. B@ib@i is voor veel Nederlanders ABRACADABRA. Meer geoefende sms-ers lezen in de tekens 'tot ziens'. Op de internetpagina www.smstaal.nl kunnen SMS-DIGI- BETEN een uitleg krijgen over de on begrijpelijke afkortingen, combina ties van cijfers en letters, tekens voor een gemoedstoestand of acro niemen. Niet alleen ouderen maar ook jongeren hebben steeds meer moeite de verkortingen, samentrek kingen, vertalingen en icoontjes te begrijpen, meldt Dijks Digital Media Design. Smstaal.nl maakt deze taal begrijpelijk, het vertaalt sms-taal in het Nederlands en vice versa." Het BED 's morgens lekker ONOP GEMAAKT laten, dat zou wel eens goed voor de gezondheid kunnen zijn. Volgens Britse onderzoekers kiezen VIEZE BEESTJES als huismijt het hazenpad als de dekens openge slagen blijven liggen. Teruggeslagen dekens maken dat het bed lucht en dat er vocht uit het beddengoed trekt. In een droge omgeving ver droogt de huismijt en legt hij uitein delijk het loodje. Huismijt kan aller gische reacties en ademhalingspro blemen veroorzaken. Volgens hoofd onderzoeker Stephen Pretlove kan zijn theorie de kosten drukken die Groot-Brittannië jaarlijks kwijt is aan ziektes door huismijt. Actrice KATE WINSLET heeft maar liefst twee BAFTA-NOMINATIES ge kregen voor haar hoofdrollen in Fin- ding Neverland en Eternal Sunshine of the Spotless Mind. De Bafta's, Britse filmprijzen, worden 12 febru ari uitgereikt, twee weken voor het Oscar-gala in de VS. Winslet neemt het op tegen Charlize Theron (Mon ster), Ziyi Zhang (House of Flying Daggers) en Imelda Staunton voor haar rol in Vera Drake, een film die zeven nominaties kreeg. De meeste Bafta-nominaties (14) waren voor The Aviator, met Leonardo DiCaprio (onder meer voor regie en mannelij ke hoofdrol). Deze film, over het le ven van Howard Hughes, sleepte zondag in Beverly Hills ook al drie Golden Globes weg, onder meer voor beste film en beste acteur. In de ca tegorie beste film dingen behalve The Aviator ook Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Finding Never land, Vera Drake en The Motorcycle Diaries mee. Genomineerd voor bes te mannelijke hoofdrol zijn behalve DiCaprio Gael Garcia Bernal (The Motorcycle Diaries), Jamie Foxx (Ray), Jim Carrey (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) en Johnny Depp (Finding Neverland). One Night van ELVIS PRESLEY is de duizendste NUMMER EEN in de Britse hitparade, die in 1952 werd gelanceerd. Het is de 20ste keer dat de in 1977 overleden Amerikaanse zanger de hoogste positie van de Britse hitparade bereikt. Het gaat om een record. The Beatles lukte het 17 keer. One Night is opnieuw uitgebracht om de carrière van 'The King' te herdenken, net als al zijn andere nummer-l-hits. Jailhouse Rock stond vorige week op de eerste plaats. Presley zou op 8 januari 70 jaar zijn geworden. Sofokles Van alle kwaad is het verdrietigst wat je jezelf op de hals hebt gehaald Het drinken van water is al populair, maar nu blijkt KRAANWATER ook een echt merk of 'brand' te worden en daarmee figuurlijk een COOL DRANKJE. Dat blijkt uit gegevens van onderzoek- en adviesbureau Cool Unlimited die zijn verzameld tijdens de CoolBrands-verkiezing onder 25.000 mensen in Neder land. Het merk 'water-uit-de-kraan' bevindt zich op een achtste plek, net onder achtereenvolgens Heine- ken, Smirnoff Ice en Spa. Op de eerste plaats staat nog steeds het bekende merk Coca-Cola. Ver onder het kraanwater staan grote namen als Vittel Water, Chrystal Champag ne en de Piccolootjes van Moet Chandon. Waarom kraanwater het goed doet, is volgens de initiatiefne mer van CoolBrands, Anouk Pap pers, moeilijk te zeggen: „Wellicht heeft het te maken met authentici teit en de gezondheidsdrift van veel mensen. Bovendien is het 'back to basic' en speelt het milieu ook een rol. Wij hebben in Nederland nog water dat je uit de kraan kunt drin ken. Dat is best uniek, dus maak daar gebruik van, lijken de kraanwa terdrinkers te zeggen." Foto: AP Een 7-jarige overlevende van de zeebeving in Azië kan binnenkort een uitnodiging van Manchester United ver wachten. De Portugese ster speler Cristiano Ronaldo van de Engelse topclub wil het Indonesische jochie, Martu- nis genaamd, een paar da gen in zijn huis in Manches ter opnemen. Bij een thuis wedstrijd van de Mancu nians mag hij bovendien eregast zijn. De jongen werd drie weken na de verwoestende tsunami door een cameraploeg van de Britse zender Sky News op het strand van de Indo nesische provincie Atjeh ge vonden. Hij had zich na de vloedgolven in leven weten te houden met modderig water en gedroogde noedels. De jongen, gehuld in een shirt van de Portugese natio nale ploeg, zag er ondervoed en uitgedroogd uit. De Britten namen de jongen mee naar het ziekenhuis. Een andere patiënt herkende hem en zorgde ervoor dat Martunis met zijn grootva der en vader, een grote fan van Manchester United, kon worden herenigd. Zijn moe der is nog vermist. Als de situatie ter plekke wat kalmer is, is hij van harte welkom bij ons", liet Ronal do weten. De aanvaller kon digde aan zijn eerstvolgende treffer aan hem op te dragen. Ook stelde Ronaldo de jon gen een compleet clubtenue in het vooruitzicht. Naast Manchester United doet ook de Portugese voet balbond iets speciaals voor Martunis. Namens het natio nale team hebben de Portu gezen de jongen en zijn va der een huis en een stukje land in Indonesië aangebo den om hun leven op te pak ken. „Die jongen is een voorbeeld voor ons alle maal", sprak Big Phil Scolari, de Braziliaanse bondscoach van Portugal. „Ook wij willen hem graag een keer uitnodigen bij een interlandwedstrijd. Dan kunnen we onze blijdschap en onze bewondering tonen voor de manier waarop hij zich in verschrikkelijke om standigheden negentien da gen lang in leven heeft ge houden. En dat in ons shirt, in ons nationaal symbool. Geweldig." anp-afp De Portugese sterspeler Cristiano Ronaldo. Foto: Reuters Paul de Leeuw, die deze wei Oostenrijk een ski-ongeluk! zal morgenavond telefonisd rol vervullen als jurylid van! nationaal Songfestival. Volgf week, als de tweede voorron plaatsheeft, zal hij weer gew in de zaal zitten, vertelde jui voorzitter Comald Maas gist De Leeuw ondervindt niet\i hinder van de blessure aanj ar m, maar moet van de dokl toch enige tijd rust houden Daardoor gaat zijn uitzendii van PaPaul morgenavond a niet door, daarvoor komt ee compilatie-uitzending in de plaats. De dinsdag- en woei uitzendingen stonden al op band. Volgens een VARA-wi voerder staan er volgende m weer reguliere PaPaul-uitze gen op het programma. 1 Het interieur van Onze-Lieve-Vrouwe Geboortekerk te Blitterswijck is ontdaan van beelden, schilderijen en kandelaars. Foto: ANP De Nederlandse kerken herbergen voor mil joenen euro's aan kunstschatten. Maar deze dure schilderijen, beelden en zilverwerken worden vaak slecht beschermd. Jaarlijks worden 150 kerken beroofd. Vorige week was het raak in het Noord-Limburgse Blit terswijck. „Kerken zijn vaak te arm om hun rijkdom goed te beveiligen en nu de kerken leegstromen, wordt dat alleen maar erger", zegt Tim Graas van Stichting Kerkelijk Kunst bezit Nederland. Aan de buitenkant van de monumentale Onze-Lieve-Vrouwe Geboortekerk in Blit terswijck is geen spoor meer te zien van de professionele kraak. Binnen is het opval lend kaal. Middeleeuwse houten beelden zijn van hun sokkel getild, schilderijen van de muur gehaald, koperen kandelaars van het altaar weggeplukt. Op de kluis achter het altaar zijn nog de zwarte schroeivlek ken zichtbaar van de mislukte poging om ook het zilver te roven. Pastoor H. te Boekhorst schudt het hoofd. Nee, echt beveiligd was de kerk niet. „Ge wone sloten op de deuren, dat was alles. Al vraag ik me af of beveiliging veel zin had gehad tegen deze professionele dieven. De politie denkt aan een internationale bende. Alles van waarde is meegenomen. De rest, zoals de beelden van gips, hebben ze laten staan. Ook de gordijnen zijn weg. Waar schijnlijk gebruikt om de schilderijen in te verpakken. En mijn misgewaad heeft ge diend om de ruiten te verduisteren." Sinds de inbraak zaterdagmorgen bekend werd, gaat het nergens anders meer over in het kleine dorpje (1100 inwoners) bij Ven- ray. In het gemeenschapshuis aan de an dere kant van het pleintje staan een paar vrouwen de confetti van de vloer te dwei len. Ze reageren nog altijd emotioneel op de inbraak in hun kerk. „Iedereen is ervan geschrokken. Een afschuwelijk gezicht, zo'n kale kerk", zegt de meeste mondige van het stel. „Vooral voor de ouderen is het heel erg. Sommigen hebben nog meege holpen om de kerk na de oorlog weer in oude staat terug te brengen. Er is echt om gehuild." Pastoor Te Boekhorst wil binnenkort aan het bisdom vragen of hij kunst in bruikleen kan krijgen uit het depot van onlangs ge sloten kerken. Maar ook als zijn kerk straks weer vol staat, zal hij geen dure beveili gingsinstallatie aanschaffen. „Daar heeft deze kleine parochie gewoon het geld niet voor. Daar komt nog bij dat deze kerk uit 1460 een erkend monument is. Ik mag hier nog geen spijker in de antieke kasten slaan, laat staan gaten boren in de oude wan den." De kerk is, evenals vrijwel alle andere ka tholieke en protestantse gebedshuizen in Nederland, verzekerd bij kerkenverzeke- raar Donatus uit Rosmalen. In Blitterswijck was sprake van een extra opvallende in braak, zegt directeur Hermans. „Bij de meeste inbraken in kerken is de emotione le schade groter dan de financiële schade. Blitterswijck is een uitzondering omdat het daar waarschijnlijk om vele tienduizenden euro's gaat. En helaas, van alle gestolen schatten wordt zelden wat teruggevon den." Zo is ook van de geroofde kerkkunst van de afgelopen tien jaar in de Sini Onthoofding in Soerendonk, de pat het Heilig Hart in Asten, de Heilige nus in Sint-Oedenrode en de Sint-\ brordus in Deurne nooit iets boven gekomen, erkent Hermans. De Stichting Kerkelijk Kunstbezit N land (SKKN) heeft een inventarisati maakt van alle katholieke en van de protestantse kerken. De foto's en g( leerde omschrijving van alle gestoli werpen speelt de stichting op aanvt door aan recherche en verzekeraar, bijzondere is", zegt Tim Graas van! „dat veel religieuze kunst wel een g handelswaarde heeft maar haast ni i verhandelen is." Ook die middeleei houten beelden uit Blitterswijck zijl1 vallend om via het officiële circuit t1 pen. En antiquair zal ze meteen hei1 als gestolen goed. Vaak komt kerkki dan in een ver buitenland, zoals Ad terecht. Of bij een rijke fanaat met< gieuze tic, die ze voor zichzelf wil h i Monique Prins Na een spannende middag met vrienden met wie we een boekenclübje vormen kwam het gesprek op bloeddruk. Het onderwerp ligt voor de hand want deze literaire ontmoetingen zijn altijd royaal met wijn besprenkeld en daar denkt een cardioloog het zijne van. De gastheer bleek te beschikken over een bloeddrukmeter. Nog niet zo lang, maar hij gebruik te hem intensief. Hij had al een lijst aangelegd met de uitslag op diverse tijdstippen. Ze bewogen zich al lemaal nogal hoog in het gebied dat kenners van het hart aanvaardbaar noemen. De score van onze gast heer was wel niet onmiddellijk verontrustend, maar vroeg zeker om aandacht. Wat me echt verbaasde, was dat vijf van de aanwezi gen die middag ook in het bezit bleken van een bloeddrukmeter. Ik had wel eens vernomen van spor ters, joggers vooral en uitslovers van de marathon die met slimme apparaatjes in de weer waren, maar van gewone stervelingen die hun lichaamsinspanning beperken tot een blokje om met de hond of een fiets tocht door bos en duin toch niet. De gastheer haalde zijn trots voor de dag en vroeg de vrienden of er lief hebbers waren voor spontaan onderzoek. Dat waren we zonder uitzondering. Omdat we met al die popu laire medische programma's op de tv en stukken in de krant allemaal bijzonder deskundig zijn, schrok ik me een ongeluk over mijn 'onderdruk' die 95 aan wees. Nog iemand keek bezorgd toen de digitale wij zer van haar 'bovendruk' pas op 165 bleef staan. Ge lukkig konden wij luidruchtig en collectief de wijn en de gulle zoute happen van die middag als de eenma lige boosdoeners aanwijzen, maar diep in onze hart en bloedvaten wisten we natuurlijk wel beter: een scorebord vergist zich zelden. Toen ik diezelfde avond nog op internet op het ver schijnsel 'bloeddrukmeter' stuitte, werd het mij an dermaal warm om het hart. Het bleek dat die dingen in vele varianten en prijsklasseti bestonden en dat ze losgezongen waren van elk soort medische gewichtig heid. De betere drogist had ze op voorraad en ook veel internetwinkels lieten zich niet onbetuigd. De bloeddrukmeter hield zich in het assortiment van de middenstand op in de omgeving van de elektrische tandenborstel en de afslankbroek die ongeveer in de zelfde bewoordingen werden aangeprezen ('stunt prijzen'). Was mij de opkomst van die bloeddrukme ter geheel ontgaan? Kennelijk. Misschien was er wel veel reclame voor gemaakt op de televisie en had ik de onwetendheid aan mijzelf te danken omdat ik bij na nooit tv-reclame bekijk. Maar daarin stond ik niet alleen, want ik had net in een vakblad gelezen dat televisiekijkers van alles doen tijdens reclame blokken, behalve kijken naar de commercials. Nou ja, op 20 procent alleseters en andere geestelijk ont- heemden na dan. En daartoe kon je die vijf leden van ons boekenclübje die allemaal over een bloed drukmeter beschikten, bepaald niet rekenen. Met andere woorden een raadsel. Nu is de klemmende vraag: moet men medisch doe-het-zelven? In het algemeen is zulks af te ra den. Blader door een medische encyclopedie en geheid dat je onmiddellijk alle symptomen van een vreselijke ziekte onder je leden constateert. Surf vervolgens nog eens met die ziekte over het wereldwijde internet en de perspectieven voor overleven worden er niet beter op. Des- ondanks: als dokter zélf meet, schiet de bloeddruk bij menige patiënt van de zenuwen meteen in de hoogste versnelling. Dat noe men de heren en dames zelf deftig 'wittejassen' hypertensie. Zulke emoties kan een mens voorkó men met een metertje thuis en zelf te fröbelen. Maak het dus een ver trouwd ritueel bij het opstaan na het elektrisch tandenpoetsen en alvorens je in de afslankbroek te hullen. Ik bestel zo'n ding.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2