Michaella Krajicek doet haar vader zege cadeau 'Net nu het weer zo lekker ging' SPORT Tennisbaas kwaad op Waalse minister Feyenoord trekt Hofs Östlund en Gibbs aan Raemon Sluiter voelt gekraak en weet meteen dat hij naar huis moet Vrije val eldrecord r Schoeman ioim - Roland Schoeman iij wedstrijden om de we ker kortebaan het we- :ord op de 100 meter wis- verbeterd. De Zuid-Affi- ivom in Stockholm een j 52,51 seconden. Dat is londerdste sneller dan de Dptijd van de Duitser is Rupprath. imolarek r Dortmund pam - Feyenoorder Ebi rek maakt het seizoen af ussia Dortmund. De 24- >ool is door de club van Marwijk tot het einde tlopende seizoen ge- overigens zonder een Het contract van middenvelder loopt nog door 8. er terug bij er Leverkusen jsen - Rudi Voller treedt w in dienst bij de Duitse (club Bayer Leverkusen itdirecteur. De voormali- jiscoach en oud-intema- jekleedde die functie van 1996 tot 2000. Voller prig jaar na het voor teleurstellend verlo- als bondscoach. hij nog heel even trainer van AS Ro- link voelt bestolen li - Guus Hiddink be- jgt een voormalig zaak- ber van diefstal van on- 500.000 gulden (230.000 an zijn bankrekening, be trainer van PSV gis- por de rechtbank in Am- tten. De zaakwaarnemer ben aantal jaren voor en zou in die tijd het terecht in eigen zak De man ont- malversaties. i hoopt intree ven - Phillip Cocu heeft j> op een snelle terugkeer SV-elftal nog niet hele- gegeven. Als hij morgen ag goed door de trai- mt, zou hij mogelijk za- pinnen meespelen in de idstrijd tegen NAC. Cocu prige week dinsdag het van PSV in de de Arabische Emiraten een week lang met icurta spelen Voetballer Allessandro rta wordt in april 39 weerhoudt hem en i AC Milan er niet van ract met een jaar te ver- De voormalig interna- ibuteerde in oktober >r de regerend Italiaans in. ;rafen welkom am - Fotografen be- in de eredivisie de vrij- t te leggen wat ze wil- conflict tussen de Ere- V en meerdere jouma- lartijen is opgelost, lat de rechter een uit- oefde te doen. speelt in Fietduel aap Stam is de enige ider in 'Football for e voetbalwedstrijd tus- i nationale sterren, i de opbrengst is be- or de slachtoffers van ving in Azië. Voor het luel op 15 februari in up in Barcelona zijn 1 vijftig spelers uitge- roornamelijk sterren nse en Italiaanse liedt zijn es aan Middenvelder Luis Fi- !al Madrid heeft zijn angeboden aan verde- ar Jimenez van Real j De Portugees maakte Istrijd tegen Zaragoza i ;e, waardoor Jimenez, :n wordt geopereerd ruisband, tussen zes laanden is uitgescha- i ins/Stam in Bremen Met nog één avond te i )en de Nederlandse ers Robert Slippens o Stam de leiding ge- p de zesdaagse van let koppel heeft een atenvoorsprong op de ieikrich en Bartko en Ierse duo Risi/Bet- woensdag 19 januari 2005 melbourne/gpd - Een mooier cadeau kon Michaella Krajicek haar vader Petr niet schenken: een overwinning in de eerste ronde van de Australian Open. Het zestienjarige talent maakte bij haar debuut op het hoogste niveau korte metten met de Frangaise Stephanie Foretz: 6- 1, 6-2. „Fantastisch natuurlijk", kraai de Krajicek na afloop. „Want het is toch altijd weer lastig om voor je vader iets leuks te ko pen." Petr Krajicek werd giste ren 63 jaar, zelf vierde ze haar zestiende verjaardag op 9 janu ari. „Ik heb een dikke kus van hem gekregen. Dat is genoeg." Krajicek, die zichzelf met haar overwinning op Foretz op een kleine 17.000 euro aan prijzen geld trakteerde, speelde in de aanloop naar de Australian Open met Peter Wessels in Perth het toernooi om de Hop man Cup. Daarna reisde ze af naar Canberra. Het scheelde maar een haar of de Nederland se juniore had het kwalificatie toernooi in Melbourne aan zich voorbij moeten laten gaan. Hoewel haar positie op de we reldranglijst daar geen recht toe gaf, kwam ze door bemiddeling van Hans Felius, technisch di recteur van de tennisbond KNLTB, toch in aanmerking voor een wildcard. Op voor waarde dat ze haar inschrijving op woensdagmiddag voor vier uur zou bevestigen. Diezelfde middag speelde ze echter in Canberra nog tegen Bartoli. Bij winst kon Krajicek deelname in Melbourne op haar buik schrij ven, maar ze verloor nipt. De partij eindigde om twee minu ten voor vier. „De toernooidi recteur heeft toen meteen naar de organisatie van de Australian Open gebeld om te zeggen dat ik mee kon doen. Dat was wel heel erg kantje boord. Als de wedstrijd drie minuten langer had geduurd, was ik dit alle maal misgelopen." Het grand slam-debuut van de tiener uit Almere verliep aan zienlijk soepeler. Foretz, in een handvol opslagbeurten goed voor zeventien dubbele fouten, legde de nerveuze Krajicek geen duimbreed in de weg. „Ik had zeker niet verwacht dat het zo gemakkelijk zou gaan", beken de ze na afloop. „Ze serveerde inderdaad niet best. Ik vond het uiteraard niet erg. Voor de wed strijd had ik nergens last van, maar eenmaal op de baan was ik toch behoorlijk zenuwachtig. Meedoen op een grand slam, daar droom je als kind van. Nou, het is me gelukt. En ik heb genoten, helemaal met al die Nederlandse supporters op de tribune. Heel erg leuk. Het liefst was ik ze allemaal persoonlijk gaan bedanken." Een tweede droom van Micha, zoals ze ook wel wordt ge noemd, is om ooit een dubbel- toernooi te spelen met haar halfbroer Richard. Aanvankelijk was het de bedoeling dat ze een gelegenheidsduo zouden vor men bij de Hopman Cup, maar de Wimbledonkampioen van 1996 haakte af wegens zakelijke beslommeringen. Michaella houdt de hoop levend: „Mis schien komt het er nog eens van. Ik zou het heel leuk vinden om een keer met hem te mixen. Als hij daardoor maar niet weer een blessure oploopt, want dat zou ik heel vervelend vinden." De partij tegen Foretz was dan misschien een wedstrijd van niets, het was er wel een met grote consequenties. Met haar eerste grand slam-zege maakt Krajicek definitief de stap naar het professionele tennis. Vader Petr ziet er geen heil meer in om zijn dochter nog langer naar juniorentoemooi te stu ren. „Hij vindt dat het er daar te gezellig aan toegaat. De helft van de meiden wil echt iets be reiken, de andere helft komt puur voor de lol. De eerste stappen heeft 'kleine Kraai' al gezet. Binnen de ten- nisorganisatie WTA heeft ze in middels een aantal stoomcur sussen gevolgd die haar in de grote-mensenwereld op weg moeten helpen. „Ik heb een heel pak papier mee gekregen en moest een aantal lessen vol gen, onder meer over de om gang met de media. Viel alle maal wel mee. Het meeste wist ik al." Melle van Gemerden gaat tijdens zijn debuut tegen Ferrero onderuit. Foto: EPA/Barbara Walton door Mare Molenaars Melbourne - Bij zo veel tegen slag konden de tranen niet uit blijven. Raemon Sluiter haakte in de eerste ronde van de Austra lian Open af met een enkelbles sure en liet zijn emoties de vrije loop. „Ik wist meteen dat het over was", snikte hij, volkomen gedesillusioneerd. Ook Melle van Gemerden werd uitgeschakeld, door Juan Carlos Ferrero. Maar de debutant somberde aller minst. Sluiter was vol goede moed be gonnen aan zijn zesde Australi sche avontuur. Met een sterk optreden in Auckland in zijn bagage dacht hij in Melbourne in één klap te kunnen afreke nen met een teleurstellend vo rig seizoen. Jurgeri Melzer leek op voorhand een te nemen ob stakel en een gunstige loting bood zelfs uitzicht op meer. Sluiter begon ook sterk aan de rotterdam/gpd - Feyenoord heeft de selectie met drie spe lers uitgebreid. De Zweedse verdediger Alexander Östlund komt over van Hammarby en ook de Amerikaan Cory Gibbs, die op proef was, kwam tot een akkoord met de Rotterdamse club. Bovendien stapt de al eer der aangetrokken middenvelder Nicky Hofs met onmiddellijke ingang over van Vitesse, östlund kwam een contract voor vierenhalf jaar overeen in Rotterdam. Hij is al medisch goedgekeurd en zou zondag kunnen debuteren in de thuis wedstrijd tegen Vitesse. Ook Nicky Hofs kan dan van de par tij zijn tegen zijn oude club, die hem voor 200.000 euro per di rect naar de Kuip liet vertrek ken. Hofs zou al per 1 juli Feye noorder worden. Hofs zei blij te zijn dat aan alle onzekerheid een einde is geko men. „Ik had net zo graag het seizoen afgemaakt bij Vitesse, maar dit is ook een prachtige oplossing. Waar het mij om gaat is dat er nu een knoop is doorgehakt. Ik kende de wen sen van Feyenoord, maar zo lang Smolarek niet weg was kon partij. Hij brak direct de opslag van de Oostenrijker en was hard op weg naar een 2-0 voor sprong toen het noodlot toe sloeg. „Melzer sloeg een servicereturn naar mijn backhandkant, ik stond niet helemaal stabiel en voelde meteen dat ik naar huis kon. Het is net of je van een stoepie stapt. Het is een oud probleem. Er is iets niet goed met het kraakbeen. Dat blijft een zwakke plek", stelde hij de diagnose. De Rotterdammer verwacht dat hij zeker enkele weken is uitge schakeld. Zijn deelname aan het toernooi van Rotterdam en het Davis Cup-duel met Zwit serland staat daarmee op de tocht. „Dat schiet meteen door je hoofd natuurlijk. Maar dat ik zit te janken, is toch vooral om dat ik hier maar een paar games heb kunnen spelen. Net nu het weer zo lekker ging. Dat doet verschrikkelijk pijn. Ik heb kei- er niks gebeuren. Ik kan nu vijf maanden wennen aan de club en mijn weg hier vinden." Hofs krijgt zondag zijn vuur doop tegen de club, die hij tot gisteren nog diende. Hij maakte in Turkije zelfs het trainings kamp van Vitesse ter voorberei ding op de tweede helft van de competitie nog mee. „Het is bi zar eigenlijk dat de eerste wed strijd tegen Vitesse is. Dat kan ik ook niet veranderen." De 26-jarige Zweed Alexander östlund debuteerde tijdens het EK in Portugal tegen Nederland voor de nationale ploeg. In dat duel was hij de opponent van Arjen Robben. Sindsdien is de rechtsback een vaste waarde voor het Zweeds elftal, östlund kwam eerder uit voor AIK, Vito- ria Guimaraes in Portugal en IFK Norrköping. Verdediger Cory Gibbs (25) overtuigde trainer Ruud Gullit tijdens het trainingskamp van Feyenoord op Gran Canaria. De Amerikaan, die drie seizoenen speelde voor Sankt Pauli in Duitsland, komt over van FC Dallas. De achtvoudig interna tional is een goede vriend van PSV'er DaMarcus Beasley. hard gewerkt aan mijn tennis maar ook aan mijn lichamelijke conditie. Ik let zelfs op mijn voeding en dat wil voor Sluiter wat zeggen. Maar goed, blijk baar presteer ik beter op ham burgers." Sluiter liet zich op de baan nog wel behandelen door een toer- nooiarts, maar hield het na een verloren servicebeurt bij een stand van 3-3 voor gezien. Te leurgesteld sloeg hij zijn racket aan flarden. „Ik liet die gozer komen, maar tegen beter weten in. Hij heeft mijn enkel inge pakt, maar het probleem zit van binnen. Het enige dat je eraan kunt doen, is er een aantal schroeven in laten draaien, maar dan lig je er minstens voor anderhalf jaar uit. Dat doe ik dus niet. Ik wil op mijn der tigste ook nog een potje kun nen voetballen." Melle van Gemerden was al op weg naar de zevende hemel, maar werd door Juan Carlos BASKETBAL FIBA European League, groep C Demon Astronauts (Ned) - BC Khimki (Rus) 90-97. Topscorer Astronauts: Spinks 20. ULEB Cup, groep B Hemofarm Vrsac (SMo) - EiffelTowers (Ned) 98-71. Topscorer EiffelTowers; Kullamae 21. ULEB Cup, groep C MPC Capitals (Ned) - Cholet Basket (Fra) 72- 74. Topscorer MPC Capitals: Reed 28 New York. NBA. Chicago Bulls - New York Knicks 88-86, Mil waukee Bucks - Charlotte Bobcats 99-92, New Jersey Nets - Atlanta Hawks 85-84, Philadel phia 76ers - New Orleans Hornets 95-91, De troit Pistons - Phoenix Suns 94-80, Sacramen to Kings - LA Clippers 89-83, San Antonio Spurs - Washington Wizards 101-73, Toronto Raptors - Minnesota Timberwolves 100-91. Memphis Grizzlies - Houston Rockets 99-80, Goldens State Warriors- Denver Nuggets 107- 97, Utah Jazz - LA Lakers 102-94 PRIJSVRAGEN Lucky Day 3608, d.d. 18.01.2005 7.15.21.24.29.34.35.39.40.46. 50.51.55.57 60.61.65.66.70 74 Onder voorbehoud van typefouten SCHAKEN Wijk aan Zee. Corustoernooi. Grootmeestergroep A, vierde ronde: Van Wely (Ned) - Polgar (Hon) 1/2-1/2, Kramnik (Rus) - Sokolov (Ned) 1-0, Anand (Ina) - Svidler (Rus) 1/2-1/2, Ponomariov (Oek) - Leko (Hon) 1/2- 1/2, Adams (Eng) - Topalov (Bul) 1-0, Grisjoek (Rus) - Bruzon (Cub) 1/2-1/2, Short (Eng) - Morozevitsj (Rus) 1-0. Stand: 1 Leko, Adams 3. 3. Ponomariov. Topalov, Grisjoek, Short 2,5, 7 Van Wely. Pol gar, Kramnik, Bruzon 2. 11. Anand 1.5. 12. Sokolov, Svidler 1,14 Morozevitsj 0.5 Grootmeestergroep B, vierde ronde: Stellwagen (Ned) - Stefanova (Bul) 1/2-1/2, Onisjoek (VSt) - Ernst (Ned) 1/2-1/2, Smeets (Ned) - Nijboer (Ned) 1/2-1/2, Carlsen (Noo) - Karjakin (Oek) 1/2-1/2, Mamedjarov (Aze) - Nielsen (Den) 1/2-1/2, Cheparinóv (Bul) - Kostenjoek (Rus) Ferrero na vier sets alsnog terug op aarde gebracht. Het kon de 25-jarige Amsterdammer, een debutant op het hoogste ni veau, nauwelijks deren. Zijn optreden op de Australian Open was één groot feest. „Ik heb zelfs een handtekening op een slipje moeten zetten." Met roodverbrande neus en ka ken pufte Van Gemerden uit na misschien wel de meest enerve rende tennispot uit zijn carri ère. Nooit eerder was hij erin geslaagd door te dringen tot de hoofdtabel van zo'n groot toer nooi. Met zijn 25 jaar is hij een van de oudste Nederlandse de butanten op een grand slam. „Dan heb ik toch nog geschie denis geschreven", lachte hij de nederlaag (6-2, 3-6, 4-6, 4-6) weg. Van Gemerden wacht nog altijd op de grote doorbraak. Een plaats bij de beste honderd van de wereld is het doel. „En ik denk dat ik het in me heb om UITSLAGEN 1/2-1/2, Nikolic (Bos) - Ramirez (Cri) 1/2-1/2. Stand: 1. Mamedjarov 3,5, 2. Stellwagen 3, 3. Stefanova, Carlsen, Karjakin, Cheparinóv 2.5, 7. Nielsen, Smeets. Nikolic 2, 10. Kostenjoek, Onisjoek, Ramirez 1,5, 13 Nijboer, Ernst 0.5. Grootmeestergroep C, vierde ronde: Bosboom (Ned) - L'Ami (Ned) 1/2-1/2, Muhren (Ned) - Lanchava (Ned) 0-1, Pliester (Ned) - Negi (Ina) 1/2-1/2, Wempe (Ned) - Jonkman (Ned) 0-1, Spoelman (Ned) - Zjoekova (Oek) 1/2-1/2. Mamedjarova (Aze) - Aleksejev (Rus) 0-1. Korotilev (Rus) - Georgiev (Mac) 1/2-1/2. Stand: 1. Aleksejev 3,5, 2. L'Ami. Spoelman. Korotilev, Georgiev 3, 6. Zjoekova 2,5, 7. Lan chava. Jonkman 2. 9. Pliester, Negi 1.5. 11 Wempe, Bosboom, Mamedjarova 1, 14. Muh ren 0,5. TENNIS Melbourne. Australian Open. Mannen, eerste ronde: Melzer (Oos) - Sluiter (Ned) 3-3 opgave Sluiter wegens blessure, Fer rero (Spa/31) - Van Gemerden (Ned) 2-6 6-3 6-4 6-4, Roddick (VSt/2) - Labadze (Geo) 7-5 6-2 6-1, Hewitt (Aus/3) - Clement (Fra) 6-3 6- 4 6-1, Coria (Arg/6) - Berdych (Tsj) 6-2 6-4 6- 0, Henman (GBr/7) - Saulnier (Fra) 6-1 6-2 4- 6 6-3, Nalbandian (Arg/9) - Ferrer (Spa) 7-6 (1) 4-6 4-6 6-3 6-4, Canas (Arg/12) - Cuccio- ne (Aus) 6-4 6-2 7-6, Grosjean (Fra/14) - Llo- dra (Fra) 6-3 6-4 6-3, Joesjni (Rus/15) - Haehnel (Fra) 6-2 6-2 7-5, Pavel (Roe/17) - Mutis (Fra) 6-4 6-4 6-0, Massu (Chl/18) - Dupuis (Fra) 6-7 (7) 7-6 (2) 6-3 6-2, Stepanek (Tsj) - Spadea (VSt/19) 6-3 5-7 4-6 7-5 6-3, Gonzalez (Chl/23) - Acasuso (Arg) 3-6 3-6 6-3 6-3 7-5, Davidenko (Rus/26) - Karanusic (Kro) 6-2 7-5 6-2, Lisnard (Fra) - Marach (Oos) 5-7 5-7 6-1 6-4 7-5, Chela (Arg/25) - Arthurs (Aus) 6-4 7-6 7-6, Hernych (Tsj) - Mantilla (Spa) 6-4 6-7 6-1 6-0, Rusedski (GBr) - Björk- man (Zwe) 2-6 6-4 6-0 7-6, Verdasco (Spa) - Muller (Lux) 6-3 6-0 6-4, Reynolds (VSt) - Al- magro (Spa) 5-7 6-4 7-6 7-6. Andrejev (Rus) - Burgsmuller (Dui) 7-6 6-1 6-2. Nadal (Spa) - Benneteau (Fra) 6-0 6-4 6-2. Mello (Bra) - Martin (Spa) 6-3 6-3 7-6. Christophe Rochus (Bel) - Montanes (Spa) 6-2 6-3 6-3, Carraz (Fra) - Mathieu (Fra) 6-4 5-7 7-5 7-6 (5), Kohlschreiber (Dui) - Carlsen (Den) 7-6 (2) 6-2 6-1, Blake (VSt) - Mayer (Dui) 6-1 6-2 6-0, daar ook te komen. Stapje voor stapje. Ik ben nuchter genoeg om te beseffen dat het een hele toer is, maar ik weet ook welke jongens er in die top honderd rondlopen en' met een aantal daarvan kan ik me beslist me ten." Het is diezelfde Amsterdamse bluf waarmee hij tegen Juan Carlos Ferrero de baan op stap te. Van Gemerden trok vanaf de eerste slagenwisseling fel van leer. Het uitpuilende stadion netje proefde een sensatie, maar zo ver liet de geslepen Ferrero het niet komen. Na winst in de eerste set waande Van Gemerden zich voor even op Mars, maar de Spanjaard stelde alsnog orde op zaken. „In de eerste set deed ik alles goed, daarna werd ik misschien wat te gemakkelijk. Maar vol gens de statistieken heb ik pre cies evenveel punten gemaakt als Ferrero. Alleen maakte hij ze op de beslissende momenten." Ventura (Spa) - Calatrava (Spa) 3-6 6-3 6-4 4- 6 6-4, Zabaleta (Arg) - Kimmich (Aus) 6-4 6-2 6-7 (5) 6-3, Hanescu (Roe) - Volandri (Ita) 6-3 6-4 7-6(1), Healey (Aus) - Saretta (Bra) 4-6 4- 6 6-1 5-0 opgave Saretta. Vrouwen, eerste ronde: Krajicek (Ned) - Foretz (Fra) 6-2 6-1, Davenport (VSt/1) - Martinez (Spa) 6-1 6-0, Miskina (Rus/3) - Peschke (Tsj) 6-1 6-4, Dementjeva (Rus/6) - Bondarenko (Oek) 6-3 6-3, Venus Williams (VSt/8) - Dam- ilidou (Gri) 6-1 7-5. Schnyder (Zwi/12) - Fedak (Oek) 6-1 6-1, Molik (Aus/10) - Medina Garri- gues (Spa) 6-1 6-3, Sprem (Kro/13) - Adamc- zak (Aus) 6-2 6-3, Schiavone (lta/14) - Marre- ro (Spa) 6-3 6-2, Likhovtseva (Rus/18) - Mamic (Kro) 6-3 6-3, Dechy (Fra/19) - Gagliar- di (Zwi) 6-4 6-3, Golovin (Fra/20) - Cervanova (Slw)6-3 7-5, Tanasugarn (Tha) - Strycova (Tsj) 6-0 6-2, Dominikovic (Aus) - Santangelo (Ita) 6-7 (5) 6-4 6-3, Pastikova (Tsj) - Kremer (Lux) 6-4 6-4, Jankovic (SMo/23) - Pratt (Aus) 6-1 6-3, Raymond (VSt/25) - Jakimova (Rus) 6-0 6-1, Hantuchova (Slw/26) - Morigami (Jap) 6-4 7-5, Smashnova (lsr/27) - Lorenzo (Spa) 4-6 6-0 6-0, Garbin (Ita) - Weingartner (Dui) 7-5 7-6, Koukalova (Tsj) - Tu (VSt) 6-3 6-3, Vaidisova (Tsj) - Vento-Kabchi (Ven) 6-7 6-4 6-2, Kostanic (Kro/31) - Dellacqua (Aus) 3-6 6-2 6-2, Chakvetadze (Rus) - Parra San- tonja (Spa) 6-3 6-2, Nakamura (Jap) - Haynes (VSt) 6-3 6-4, Washington (VSt) - Castano (Col) 6-2 6-3, Schelt (Oos) - Welford (Aus) 6-3 1-6 6-2, Peng (Chn) - Camarin (Ita) 6-1 6-2, Panova (Rus) - Serra Zanetti (Ita) 4-6 6-2 6-1, Spears (VSt) - Shaughnessy (VSt) 1-6 6-2 6-2, Obziler (Isr) - Loit (Fra) 7-6 (11) 6-4, Perebiy- nis (Oek) - Rousseau (Fra) 1-6 6-4 7-5 VOETBAL Oefenwedstrijd Heerenveen Heerenveen - Stormvogels/Telstar 0-2 (0-1). Kantelberg 0-1, Cameron 0-2. WIELRENNEN Adelaide. Tour Down Under. Eerste etappe, criterium Adelaide: 1 McEwen (Aus) 50 km in 1.00.39. 2. Davis (Aus). 3 0'Grady (Aus), 4. Cooke (Aus). 5. Bongiorno (Ita). 6. Dumoulin (Fra), 22. Tankink, 28. Koerts. melbourne/gpd - De dopingaf- faire rond Svetlana Koeznetso- va krijgt nog een staartje. Gek genoeg ligt niet de op het ge bruik van efedrine betrapte US Open-winnares onder vuur, maar de Waalse minister van sport Claude Eerdekens. „Hij heeft schandalig gehandeld", tiert Larry Scott, de grote baas in het professionele vrouwen tennis. Scott uitte ongezouten kritiek aan het adres van Eerdekens, die zich vorige week tegenover een Belgische journalist liet ontvallen dat tijdens een liefda- digheidstoernooi in Charleroi een topspeelster positief was bevonden. Een naam wilde Eer dekens niet geven, maar hij ver telde wel dat Justine Henin in elk geval niet in het beklaag denbankje zat. Omdat het toer nooi slechts vier deelneemsters telde, wees de beschuldigende vinger automatisch in de rich ting van de andere drie speel sters, de Frangaise Nathalie De chy en de Russinnen Koeznets- ova en Dementieva. „Zoiets heb ik niet eerder mee gemaakt", foeterde Scott. „Dat een minister alle procedures aan zijn laars lapt en vervolgens lekt naar een journalist. Het is werkelijk ongehoord. Buitenge woon onrechtvaardig boven dien. Want als Koeznetsova in derdaad efedrine heeft gebruikt - formeel weten we van niets - dan nog is ze niet strafbaar. Het gebruik van efedrine, een mid del dat veel wordt gebruikt bij verkoudheid, is buiten het sei zoen toegestaan. Het toernooi in Charleroi werd in december gehouden. Er waren toen geen officiële wedstrijden." Scott weet niet of Koeznetsova juridische stappen onderneemt tegen de Waalse minister. De spelersvakbond WTA eist in elk geval dat Eerdekens openlijk zijn excuses aanbiedt. „Want hij heeft met zijn onverant woorde actie de gehele tennis sport in een kwaad daglicht ge steld. Logisch dat Koeznetsova woedend is. Zij probeert zich hier te concentreren op een van de belangrijkste toernooien van het jaar, maar staat wel op alle voorpagina's en wordt voortdu rend bestookt door vrienden en bekenden met de vraag wat er in hemelsnaam aan de hand is. Tennis is een schone sport. On ze reputatie staat op het spel." De Waalse sportminister Clau de Eerdekens weigerde dinsdag resoluut om excuses aan te bie den. „Uitgesloten! Ik heb mijn werk gedaan. En dat is te strij den tegen doping in de sport", reageerde Eerdekens in het VRT-journaal. Hij is hoogst ver baasd over de reactie van de WTA: „Hebben zij er dan geen baat bij om van tennis een schone sport te maken?" Dat de formele bevestiging van de vondst wat later volgt, is vol gens hem een kleinigheid. Koeznetsova reageert veront waardigd op de gang van zaken. Helemaal omdat ze al 'veroor deeld' is zonder dat er zelfs maar een contra-expertise is uitgevoerd. De betrapte tennis ster is zich van geen kwaad be wust. „Ik was behoorlijk ver kouden toen ik in Charleroi moest spelen. Daar heb ik een medicijn voor gekregen", ver klaarde ze gisteren. Het stuit Koeznetsova tegen de borst dat ze alle berichten rond het vermeende dopinggebruik via de media moest vernemen. T Terleden jaar maart mocht ik V drie dagen zeer dichtbij Sjeng Schalken verblijven. De Limburger kwam van de west kust van Amerika waar hij niet lekker gespeeld had en had. al vorens het toernooi van Miami begon, een paar rust- annex trainingsdagen ingepland. Schalken bereiken is niet moei lijk, maar ook niet al te makke lijk. Hij trekt tegenwoordig zon der trainer, maar wel met zijn vrouw, over de wereld en hij doet dat op nogal serieuze wijze. Hij is prof, weet hoe hij op zijn lichaam moet letten en doet dat ook. Als Sjeng zegt dat hij moet rusten, gaat hij ook rusten. We spraken af dat hij, waar mogelijk, een luikje van zijn vrij gecompli ceerde bestaan van profspor ter zou open doen en dat gebeurde ook. Hij liet ons (cameraman Peter Bakker en mij) toe in zijn we reld en dat gaf ons en later de kijker een prachtig beeld van een mens dat in twijfel leefde over de conduite staat van zijn lichaam, maar aan de andere kant toch ook wel in balans was, want hij behoorde toch bij de top 25 van de wereld. Een van zijn eerste opmerkingen die dagen was: „Ik weet dat ik van de meeste jongens van het circuit kan winnen en die ande ren weten dat ook allemaal. Schalken liet ons ook toe in zijn leven binnen vier muren. Zijn dagboek, zijn oefeningen die hij altijd op zijn kamer uitvoert, zijn gedachten en ook op de mo menten dat hij niet aan tennis dacht, mochten wij bij hem zijn. Die momenten waren er niet veel, want hij is prof en wil alles tot in de puntjes georganiseerd en uitgevoerd zien. Schalken slaat geen trainingen over, mist geen middagslaapjes en gaat zich niet te buiten aan gekkig heden. Je zou kunnen zeggen dat hij in evenwicht is en dat hij op voor treffelijk cerebrale manier een heel moeilijk vak uitoefent. Gek maar waar, na onze opna- medagen ging werkelijk alles mis met hem dat ook maar mis kan gaan: een vette boete, ver- liespartijen, brand in zijn hotel, de ziekte van Pfeiffer, blessures, een bijna on gestuurde tui meling op die beruchte lijst en eergisteren gebeurde waar hij me toen, bijna fluisterend, over vertelde. Dat je als a$i£ i i sporter in die Wf negatieve spi raal terecht ij komt en bui- f f 11 f ten^e f |j tophonderd zou met weten hoe dat is", zei hij van achter zijn koffie in Miami. Jk Vanaf deze weekweet hij dat. Er staan geen organisatieauto's meer op hem te wachten, hij moet voorrondewedstrijden spe len, misschien ook wel punten gaan sprokkelen in kleinere toernooien en de sterren op de muur van het hotel waar hij zijn intrek neemt, zullen niet al te veel zijn. Kortom: Sjeng eet nu het zwarte brood. Hij heeft een geweldig slecht jaar achter de rug, maar voelt, diep binnenin, dat hij be ter, veel beter kan presteren dan hij nu doet. De harde werker (want dat is hij) en serieuze sportman (want dat is hij ook) moet dat aan kunnen. Hij is op een van de moeilijkste kruispunten van zijn sportleven aangekomen. Schalken is nooit een pocher of grootprater geweest. De realist weet wat hem nu te doen staat. Makkelijk zal dat niet zijn. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23