De toekomstmuziek van Thomas Schelvis SPORT Bregtje van Drongelen geïnviteerd voor Oranje Peter Leko staat uit de schaakdoo 'Ik wil dit jaar mijn eerste ATP-punt halen' Basketballer wil met BS Leiden het hoogste bereiken Eef Schoneveld enige negen Elftal van de week 0 woensdag 19 januari 200^ r< Tpriniccpr Dannv 'sniprpnKiircr nppmt crrr\tf* tprr^liiV Tennisser Danny Spierenburg neemt grote stappen tegelijk door Gertjan van Geen oegstgeest - Van de mastersfi- nale categorie 3 in de zomer van 2003 naar internationaal tennis begin 2005. Het lijkt een flinke en veel te snelle stap, maar Danny Spierenburg waagt hem toch. Vandaag vertrekt de geboren Hazerswoudenaar met trainingsmaatje Martijn Hel- monds naar Portugal om drie weken lang satellitetoernooien te spelen. „Mijn trainer zei: ga maar eens kijken wat je in het. buitenland kan doen." Vorig jaar haalde hij zijn diplo ma aan het Stedelijk Gymnasi um in Leiden. Maar de 18-jarige Spierenburg, sinds tweeënhalf jaar inwoner van Oegstgeest, dacht er geen moment aan om te gaan studeren. Fulltime ten nis is wat hij ambieerde. „Sport is veel leuker dan school. Ik ben meer een sportjongen dan ie mand die in de boeken zit. Bo vendien wist ik toch niet wat ik moest gaan doen. En als het met tennis niet lukt, kan ik al tijd nog terug naar school." Hij neemt grote passen tegelijk. De tennisser van het Amster damse Amstelpark moet ook wel, want hij heeft een achter stand. „Spanjaarden zijn een stuk verder. Andere Nederland se jongens die de mavo hebben gedaan om eerder van school te zijn, hebben niet zo'n grote voorsprong op mij. Ik heb ze eerder ingehaald." Vorig jaar was hij nog een B- speler, maar legde hij zich voor al toe op de A-toemooien. In augustus won hij zijn eerste ti tel, bij Cream Crackers in Gro ningen. Inmiddels heeft hij zich, mede door een halvefina leplaats bij het indoortoernooi van Amstelpark afgelopen weekeinde, opgewerkt naar de 75ste plaats op de Nederlandse ranglijst. Doel voor dit jaar is een plek bij de beste 50. „En ik wil mijn eerste ATP-punt halen. Ik ben iemand die vrij veel trai ning nodig heeft en op de baan moet ik het hebben van hard werken. Ik merk dat ik de laat ste maanden een stuk beter ben geworden." Hij probeert zich te spiegelen aan Melle van Gemerden, die op zijn 25ste gisteren in Austra lië zijn eerste Grandslamtoer- nooi speelde. „Hij is een zelfde soort speler als ik." Bij andere spelers op Amstelpark met in ternationale ervaring, Xoals Ed win Kempes en Meivin op der Heyde, won hij al informatie in. „En van mijn zwager (Rijnsbur ger Bart van Delft red.) krijg ik genoeg te horen over het ten- nisleven in het buitenland." Spierenburg vond een kleine kledingsponsor en kan een beetje op de zak van zijn ouders teren. Met Helmonds en zonder coach gaat hij naar Portugal, waar hij vier rondjes in een kwalificatietoernooi moet zien te overleven om het eerste toer nooi te kunnen spelen. Een hei dens karwei en ook nog op hardcourt, waar de baseliner gravel prefereert. „Voor gravel had ik naar Brazilië gemoeten. Dat is te duur en bovendien worden daar maar 64 spelers toegelaten tot het kwalificatie- door Gertjan van Geen leiden - De basketballers van BS Leiden begonnen furieus aan het seizoen in de eerste divisie. Een nieuwe coach, twee aangetrok ken ervaren centers en een ge rijpte spelersgroep, maakten BS Leiden tot een roofdier dat de eerste twaalf prooien met huid en haar opvrat. Na twee onge lukkige, nipte, nederlagen moet het de koppositie weer delen met Goba. Het heeft het zelfver trouwen van Thomas Schelvis niet gebroken. „De tweede plaats geeft recht op promotie, maar ik wil kampioen worden." Afgelopen zaterdag tegen De Dunckers speelde BS Leiden drie kwarten als vanouds. De voorsprong van 23 punten ver dween in de laatste tien minu ten bijna als sneeuw voor de zon. Schelvis, die die dag zijn 23ste verjaardag vierde, gooide met zes punten op rij - een driepunter en drie vrije worpen - de deur in het slot. Dit keer was hij het, maar het had net zo iemand anders kunnen zijn. „Dat is het lekkere van dit team", zegt Schelvis. „Als je vrij staat moet je schieten. Het is uniek dat je kritiek krijgt als je juist niet schiet. Iedereen wil graag, iedereen is gemotiveerd om te spelen en iedereen weet wat hij kan. Bob Vegter zette een screen voor mij, waardoor ik wist dat het mijn beurt was." Met Vegter is de belangrijkste man van het team genoemd. De routinier houdt de jonge honden in toom en zorgt met zijn aanwezigheid ervoor dat ie dereen doet wat hij moet doen. Schelvis: „Bob is een floorleader Dat is belangrijk in bepaalde situaties." Thomas Schelvis componeert electronische muziek, als hij niet op de ladder of het basketbalveld staat. Foto:Henk Bouwman Als klein ventje probeerde Schelvis het eerst op het voet balveld. „Maar het team was niet leuk en ik was een beetje een buitenbeentje. Ik had het al snel helemaal gehad. Mijn va der zei dat ik basketbal eens moest proberen. Ik voelde me gelijk thuis." Met de aspiranten werd hij Ne derlands kampioen. In de ka- detten deed hij even een stapje terug toen hij een jaartje in de B2 moest spelen, maar vervol gens ging het crescendo. Met de junioren vierde hij het kam pioenschap in het rayon, waar door de oudste jeugd in de ere divisie mocht uitkomen. Daar staat de ploeg inmiddels bo venaan, nadat vorig jaar de tweede plaats in de strijd om het Nederlands kampioenschap werd gehaald. Door zich op de eigen jeugd te concentreren - iets wat in het verleden wel anders was - zit de vereniging in de lift en het ein de is nog lang niet in zicht. Schelvis: „Ik ben blij dat Leiden geen spelers meer van buiten is gaan halen. Daardoor heb ik de kans gekregen in het eerste te spelen. Je merkt het aan de be leving binnen de vereniging. De junioren blijven bij het eerste kijken en wij volgen de junio ren. Het maakt ook niet uit wie er mee komt trainen. Wie er is, hoort erbij. Ik maak de leuke VOETBALLER VAN HET JAAR Eef Schoneveld kreeg de enige negen die afgelopen weekeinde werd uitgedeeld. De verdediger van Quick Boys verdringt daar door zijn ploeggenoot Hendrik van Beelen van de eerste plaats in het Spelersklassement. Edgar van Schie (ARC) voorkomt een voorlopig blauwwit gekleurd podium. Quick Boys is wel erg domi nant. De landskampioen uit Katwijk heeft ook de leiding in het Clubklassement veroverd. Quick Boys wipt in de eerste wedstrijd na de winterstop over Rijnsburgse Boys heen. Aan de andere kant van de ranglijst neemt Katwijk door de zege bij SHO afstand van de onderste twee plaatsen. UVS en Voor schoten '97 bungelen aan de staart. Simons -bST Koibee Schoneveld De Goede (Rijnsb' Boys) jW v (Noordwijk) W (Quick Boys) (FC Lisse) Van Es^ (UVS) Mussche Van der Laan Hensen (Quick Boys) W (Noordwijk)™ (Katwijk) J. Winter^O? Zinhagel 1 (FC Lisse) fflf (Rijnsb' Boys) Spelersklassement Eef Schoneveld, de nieuwe lijst aanvoerder in het Spelersklasse ment. Archieffoto: Cees van Hoogdalem speler club gem. 1. Eef Schoneveld Quick Boys 7,36 2. Hendrik van Beelen Quick Boys 7,25 3. Edgar van Schie ARC 7,21 4. Martin Bekx Quick Boys 7,20 5. Remco Tuinenburg ARC 7,19 6. Justin Stuy Rijnsburgse Boys 7,17 7. Brian Mussche Quick Boys 7,13 8. Bartjan Onderwaater Rijnsburgse Boys 7,11 9. Jelle Korbee Noordwijk 7,08 Kevin Winter FC Lisse 7,08 11. Jürgen Faerber Ter Leede 7,07 Raymond Kolder Rijnsburgse Boys 7,07 13. Nick Schnater Rijnsburgse Boys 7,06 14. 3 spelers scoorden gemiddeld een 7,00 Clubklassement club 16de speeldag gem. 1. Quick Boys (7,18) 6,75 2. Rijnsburgse Boys (6,75) 6,73 3. FC Lisse (7,27) 6,62 4. ARC (6,08) 6,60 Ter Leede (6,46) 6,60 6. Noordwijk (6,73) 6,51 7. Katwijk (6,82) 6,36 8. UVS (5,31) 6,23 9. Voorschoten '97 (6,73) 6,22 katwijk - Korfbalster Bregtje van Drongelen is opgeroepen voor het Nederlands team. De 23-jarige Katwijkse werd als achtste speelster toegevoegd aan de selectie, die op 5 en 6 fe bruari een dubbelinterland af werkt tegen België. Ze reageert blij verrast op haar uitverkie zing. „Ik had wel stille hoop, maar meer ook niet." Van Drongelen speelt sinds af gelopen zomer vooi; De Meer- vogels uit Zoetenneer. Eerder was ze vijf jaar lid van TOP uit Sassenheim, waar ze door twee zware knieblessures weinig aan spelen toekwam. Eerst begaf haar rechterkruisband het, waarna ze werd geopereerd en intensief moest revalideren. Toen ze bijna weer fit was, knapte de andere kruisband, waarna het hele circus opnieuw kon beginnen. Die kwetsuren uit het verleden hinderen haar nog altijd. Zo miste Van Drongelen de eerste twee wedstrijden in de zaal competitie, omdat ze met over- belastingsverschijnselen terug keerde van het WK voor spelers onder 23 jaar. „Vooral mijn lin kerknie speelt af en toe nog op. Dan voel ik op de training dat ik even een versnelling moet te rugschakelen." Desondanks ontwikkelt ze zich bij De Meervogels tot een van de belangrijkste spelers, met de selectie voor de nationale ploeg als gevolg. Wat ze moet ver wachten van haar debuut bij Oranje (waar ook de Sassen- heimse Mirjam de Kleijn deel van uitmaakt), weet ze niet. „Ik neem aan dat de vaste acht in de basis beginnen tegen België. Misschien kan ik de tweede dag als invaller wat speelminuten meepikken. Dat zou al heel mooi zijn." Bregtje van Drongelen: „Misschien kan ik de tweede dag als invaller wat speelminuten meepikken. Dat zou al heel mooi zijn." Archieffoto: Taco van der Eb Bondscoach Jan Sjouke van den Bos motiveert zijn keuze voor Van Drongelen als 'een logische stap'. „Bregtje ontwikkelt zich de laatste tijd heel goed. Ze heeft natuurlijk veel gemist door die blessures, maar haar talent heeft nooit ter discussie gestaan. In november heeft ze al meegedaan aan het WK voor spelers onder de 23 jaar in Duitsland. Deze selectie is een natuurlijk vervolg. Het is nu zaak voor Bregtje om door te groeien. Ik heb niet het idee dat ze al aan het maximum van haar mogelijkheden zit." Een garantie dat Van Drongelen aan spelen toekomt, kan Van den Bos niet geven. „Er moet gewoon twee keer van de Bel gen gewonnen worden. Dat DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (sportredactie) tussen 10 w 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sportredactie.ld@hdc.nl toernooi. In Portugal zijn dat er 128. In de eerste weken van het jaar zijn die toernooien meestal sterk bezet, het is te vergelijken met drie- of viersterren A-toer nooien. Ik moet flink aan de bak. Ik verwacht niet dat ik veel win." dingen mee bij BS Leiden. Daarom wil ik hier ook blijven en het hoogste bereiken. Dat gaat nu eindelijk lukken. Ik heb er nooit ook maar aan gedacht om weg te gaan." Overdag staat hij in het schil dersbedrijf van zijn vader op de ladder, maar het is als het goed is een kwestie van tijd voordat Schelvis de muziekwereld gaat verkennen. Op zijn kamertje thuis componeert hij electroni sche muziek - beats en samples, uiteenlopend van hiphop tot dance en alles wat ertussen zit. Het is een hobby die hij met vrienden deelt. „Ik heb een op leiding tot geluidstechnicus ge daan en wil een masterclass produceren gaan volgen. Dat is duur dus ik moet het naast mijn werk doen. Voorlopig ben ik een beetje aan het experi menteren. Als ik wat gemaakt heb, brand ik het op een cd en luister ik er een paar keer naar in de auto. Daarna pas ik het weer aan. Je kan in de muziek wereld heel rijk worden als je heel slechte dingen maakt. Maar commerciële dingen wor den in de echte dancescene niet geaccepteerd. Dan lig je er snel uit." Andere toekomstmuziek is het vervolg van BS Leiden, als het zich weer uit de eerste divisie heeft gewerkt. Er zit potentie in het team, dat kan uitgroeien tot een stabiele promotiedivisio nist. „Iedereen werkt hard op de training, de sfeer is goed en het klikt als team. We hebben op alle posities spelers die kun nen scoren en ook nog eens aardig verdedigen. Afgelopen zaterdag hebben we weer echt als team gespeeld en niet door één persoon gewonnen. We hadden vier man in de dubbele cijfers. Dat zegt genoeg." Barendrecht heeft de beste presentatiegids van Neder land. De uitverkiezing werd zaterdag in Zeist bekendge maakt tijdens de jaarvergade ring van de Belangenorganisa tie Zaterdagvoetbal Verenigin gen (BZV). Quick Boys werd tweede in de verkiezing, ge volgd door W Den Ham. Turnster Pauline van der Mark (Nieuw Brunhilde) is op 15 januari tijdens regiowed strijden in de categorie NWS-2 2e geworden. Samen met clubgenootje Denise Harte- veld kwalificeerde zij zich voor de landelijke plaatsingswed strijden. Rob Zwart is bij AZC Jurgen Thomas opgevolgd als voor zitter van de waterpolocom- missie. Frank van Dam stopt aan het eind van dit seizoen, na 13 seizoenen bij Voorschoten '97 in dienst te zijn geweest. Hij werd in het seizoen 1991/1992 hoofdcoach van de hoofd macht op de zaterdag. Na ze ven dienstjaren werd hij tech nisch coördinator, wat hij drie jaar deed. Nu is hij voor het derde seizoen hoofdtrainer van de Al van de Voorschote naren. Rob van Rooijen, jeugd- scheidsrechter, klusjesman en redacteur van het clubblad, is door zijn voetbalclub uit Zoe- terwoude benoemd tot 'Meer- burger van het jaar'. Ton du Chatinier wordt de nieuwe trainer van Kozakken Boys. Als trainer maakte de roemruchte verdediger van FC Utrecht eerder furore bij Montfoort, Argon en AFC. Du Chatinier stond ook op de lijstjes van Spakenburg en IJs- selmeervogels, maar bleek niet de eerste keus. AZ-speler en Lissenaar Barry Opdam en de nieuwe Feye- noorder Edwin de Graaf (eveneens ex-FC Lisse) stellen vanavond om 19.00 uur de nieuwe veldverlichting rond veld 8 op sportpark Ter Spec- ke in Lisse in gebruik. De trekking van de jubile- umloterij van Rijnsburp, Boys is uitgesteld. Nognj le duizend loten zijn vei' Eric Brugman uit Vooi is er niet in geslaagd een| nismedaille te winnen Deaflympics, de Olymp Spelen voor doven en slejru1 horenden. In Melbourne stralië, kwam Brugman 1 w zijn broer Martin uit inh 1 dubbelspel, waarin zij to 0 halve finale reikten. In hiot slissende duel om het bi w verloren zij. Eric BrugniieI kwam in het enkelspel t< kwartfinale, voor Martin man was de tweede ron eindstation. Het tweetal in Australië begeleid doi 6 Voorhoutse tennistraini Manuputty. us De voetbalploeg, metl w van der Raadt, Ad van D 'c (beiden Noordwijkerhoi Mike van der Staal (Sass heim) verloor in de kwa ,e le van Iran met 4-0. v£ Elise van Hagen uit Novc wijkerhout is in Amsten n' districtskampioen wieln 0 bij de nieuwelingen gew1V den. !ei Volleybalclub NOVO 11 Noordwijk heeft voor ei t een shirtsponsor gevont|j Hipo Computers uit NoT, wijk wordt de hoofdspofl van de club. Zaterdagtweedeklasse1 en de Katwijkse trainer Guyt zijn een contracts ging van een jaar overei komen. De Amsterdam staat momenteel boven 2A. Bij Strijen vertrekt Wii;t( lander als trainer. Hij w opgevolgd door Ko Stoi dijk. Gert-Jan Kraaijeveldv 8 komend seizoen hoofdl bij de Dordtse korfbalc! Deetos. Kraaijeveld wa voorbije twee jaar werk bij TOP uit Sassenheim !l coacht momenteel de bij Deetos. Astrid Waaijer is de ni jeugdvoorzitter van Voi ten '97. 8' af Hongaar imponeert op Corus-toe heeft absolute prioriteit. Ik zal heus wel wissels toepassen, al is het maar vanwege de fysieke belasting. We spelen twee keer binnen zestien uur, plus een verplaatsing van Enschede naar Antwerpen. Maar dat betekent niet automatisch dat iedereen aan de beurt komt." In aanloop naar de confrontatie met de zuiderburen speelt Ne derland zoals ieder jaar een oe fenwedstrijd in de Leidse Vijf Meihal, op maandag 31 januari. De sparringspartner bestaat die avond onder anderen uit spe lers van De Meervogels en TOP. Van Drongelen stuit derhalve op tal van (oude) bekenden. „Dat wordt hartstikke leuk, spe len tegen mijn huidige en mijn vroegere ploeggenoten." door Mare Kok wijk aan zee - Nee, Peter Leko is geen doorsnee jongen. Als zijn hersenen hem een impuls geven een nachtje onder een appelboom te slapen, doet hij dat meteen. Maar rare fratsen of niet, schaken kan hij als de beste - bewijst de Hongaar al vier dagen lang op het Corus- toernooi in Wijk aan Zee. Knock-out, leek hij. Maar am per drie maanden na zijn groot ste sportieve deceptie is Peter Leko allesbehalve murw ge beukt. Sterker: met de Engels man Michael Adams leidt de 25-jarige grootmeester momen teel de dans in de 67ste editie van Corus. „Ik ben klaar om te vechten", zegt een zelfverze kerd ogende Leko, die na zijn remise tegen Ruslan Ponomari- ov van gistermiddag nu op drie winstpunten staat. Een mokerslag is nog maar een zeer milde weergave van de klap die Peter Leko afgelopen oktober om de oortjes kreeg. Bijna heel zijn leven heeft de 25-jarige denksporter keihard gewerkt om zijn levensdoel, het veroveren van het wereldkam pioenschap, te verwezenlijken. Maar precies op de finishlijn van zijn WK-match tegen Vladi mir Kramnik ging het op brute wijze mis. Door een onver wachte nederlaag in de veer tiende en laatste partij zag Leko zijn 7-6 voorsprong getransfor meerd tot een gelijkspel, waar na de regels ijskoud stelden dat titelhouder Kramnik bij een 'draw' zijn status behield. Dat elk nadeel zijn voordeel heeft, bewijst Leko aan de Noord-Hollandse kust. Hij is vastberaden om zijn teleurstel ling om te zetten in vecht- schaak. Alhoewel teleurstelling? „Ten eerste heb ik de match te gen Kramnik niet verloren. Het was 7-7. Hoe kan ik dan teleur gesteld zijn? Bovendien heb ik geleerd hoe met grote druk om te gaan. Dat geeft me veel baga ge voor de toekomst." Wat Leko ook tevredenstelt, is dat zijn 'verloren' tweekamp hem in eigen land een helden- status heeft gegeven. Goed voor veel reclame voor zijn sport. „Hongarije telt tien miljoen in woners. Tijdens de climax van de WK-match volgden meer dan vier miljoen landgenoten mijn verrichtingen. Dat is gi gantisch. En hoewel ik niet met de titel thuis kwam, kreeg ik een bijzonder warm welkom. Dat geeft me een grote Begin december heeft mer vijf van de werel zich al weer onderwo :t en jU ngsffl I31 een zwaar traimngsrej resultaat in Wijk aan '1 venant. Na een punR tegen Ivan Sokolov vooral de twee zeges 1 kampioen Viswanatha)r en Peter Svidler indrul!n schotelde me een hi van hem voor, waarna het bord de juiste w« heb kunnen vinden. AV gen een speler van h An and lukt, geeft dat trouwen." Leko en schaken zijn met elkaar. Nog geen oud stond hij al in het de nacht op om te ai a Voordat hij 's och te 'a school ging, wilde hi uren schaken. Om di van zijn idolen na te 14-jarige, amper een Leko zich tot jonp meester ooit had gekri hij dolblij met een ling tegen zijn held Totdat de voormaligee reldkampioen boos wiR kleine Lekootje. „W; voor te spelen? Je v 0 maar remise maken, J" op geen enkele man 'l winnen." 'I Leko heeft daarna jai1 boek gestaan als een seschuiver. Maar heeft de met 2749 E gezegende topper dat definitief afgeschud. aan Zee zit hij dagelij deld 51 zetten achter I Alleen Ponomariov, 2 stander van gisteren, nu toe ietsje meer sti!a toond. Ook in het a gevecht gingen de tw a voor zitten. Een Eng :1 die langzaam op ga's werd tot op het bot 1 >e ten, waarna een pioei spel restte dat wel in R tendeling moest eindil£ Sinds gistermiddag 1 wel Michael Adams dulden als medekop Engelsman kreeg de prijs van 250 euro voo I wijze waarop hij teg Topalov een piluspioi de. De koplopers ubl een halfje gevolgd e( kwartet Topalov, Po 1 Grisjoek en Short. r'c kampioen Loek van - na een hard remisegia1 Judit Polgar gedeelii( met twee punten. ei Danny Spierenburg. Archieffoto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22