R.E.M. is voorspelbaar onvoorspelbaar KUNST CULTUUR Pleuni Touw en Hugo Metsers nog altijd goed op elkaar ingespeeld 'Ik schilder waar ik zin in heb' Nederlands Studenten Orkest treft essentie van de muziek Hommage aan Theo van Gogh R9 Filmregisseur Eddy Terstall wil politiek in Rechtbank houdt zitting in museum woensdag 19 januari 2005 I Webber theaters - Componist en enter- tmagnaat Andrew èbber wil af van een zijn theaterimperium, èbber zou zeker vier in Londen willen ver leven andere theaters s grote man achter de i 'Cats' en 'Phantom of ra' wel aan. Onduidelijk e reden is voor de ver- jewijden zeggen dat er bod op tafel zou lig- chet feit dat er moeilijk te verdienen met klei- iters speelt volgens in- n rol. liva Virginia 9 overleden eles - De Amerikaanse irginia Mayo, een van ite filmdiva's van de ja- n '50, is maandag na ziekbed overleden, erf aan een longontste- iartfalen. Ze is 84 jaar n. In totaal speelde de met de groene ogen in 145 films, tegenover nen als Paul Newman, caster, Kirk Douglas en lid Reagan. Verder was veel tv-series. we bundel engedichten' - Na hun bloemle- gedichten' van vorig het vrouwelijk ge gaan in de Nederland- i, presenteren dichters uinja en Daniël Dee op ri ter gelegenheid van htendag een bundel e ballen aan de beurt h 'Klotengedichten' :hten over het scrotum ïen van onder anderen us, Herman de Co- gmar Heytze, Lucebert Komrij. Het mannelijk orgaan is in de poëzie bool voor de manne- itbaarheid of juist het laraan. „Zo worden de rgeleken met kalebas- tvi's en wordt castratie aannen volop ge- Door de geselecteerde onder wie Carla en Diana Ozon, wordt um flink besnuffeld en r smakelijk bespot'. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Het kan weer vreemd gaan' van Bernard Slade. Spel: Pleuni Touw en Hugo Metsers. Regie: Mette Bouhuijs. Gezien: 18/1 (landelijke première), schouwburg Leiden Vreemdgaan, en dan in plaats van seks foto's kijken van de wederzijdse kinderen. En bij praten over partners en tal van huiselijke wederwaardigheden. Dat is eerder knus dan wild. De hoofdpersonen hebben dan ook inderdaad een bijzondere verhouding: ze zien elkaar elk jaar één weekeinde - vele jaren achtereen. Een opmerkelijk gegeven dat de Canadese auteur Bernard Slade in het succesvolle 'Same Time, Next Year' heeft uitgewerkt. la ren geleden brachten Hugo Metsers en Pleuni Touw dit stuk onder de titel 'Het kan vreemd gaan'. Om precies te zijn: op 18 december 1986 ston den ze hiermee in de Leidse Schouwburg. Het waren de hoogtijdagen van het echtpa- rentoneel in de commerciële sector. André van den Heuvel en Kitty Jansen, Luc Lutz en Si- mone Rooskens en natuurlijk het echtpaar Metsers-Touw. Te midden van al die toch wel vaak dertien-in-een-dozijn-pro- ducties hadden ze met dit werk van Slade een troef in handen. Geen wonder dus dat Touw en Metsers gezamenlijk nog één keer op herhaling willen, nog één keer een korte tournee. Niet met hetzelfde stuk, maar met een vervolg erop: 'Same Ti me, Another Year". Dezelfde personen, dezelfde buitenechtelijke verhouding, dezelfde opbouw in korte epi soden - alleen speelt dit alles in een latere levensfase. Inhoude lijk komt dit tweede stuk wat geforceerd over. De verhaallijn is nu extremer van opzet. De ene keer zit hij in zak en as, de andere keer moet juist zij ge troost worden. Grote proble men met een kind, baan kwijt of precies omgekeerd succes in het werk, zij een echtscheiding, hij een veel te jonge vriendin, getob met ouder worden, ziek tes enzovoorts. Het is niet meer dat intieme verboden samen zijn - eenmaal per jaar - van twee geliefden tegen de achter grond van twee huwelijken. Het is wel een verhouding, maar meer die van broer en zus dan van geliefden. Toch proberen Metsers en Touw met hun spel aanneme lijk te maken, dat achter die verdwenen passie en hartstocht toch nog wel iets van genegen heid en misschien zelfs liefde schuilgaat. Wil je dat zien, dan moet je binnen de grofmazige opzet van deze korte episodes op zoek gaan naar subtiele nu ances. En die zijn er, hier blijkt het voordeel dat beiden als to neelspelers perfect op elkaar zijn ingespeeld. Het is exact dat extraatje dat dit stuk nodig heeft. Gerard Cox heeft daarbij voor een lekker speelbare vertaling gezorgd. Alleen bij de titel slaat hij helaas de plank mis met een uiterst kromme zin: 'het kan weer vreemd gaan'. 'We maken nooit twee cd's die op elkaar lijken' door Theo Hakkert Rotterdam - Onbedoeld kun je aan de Amerikaanse rockband R.E.M. aflezen hoe slecht het gaat in de muziekindustrie. Toen de groep uit Athens, Georgia, in 1994 de cd 'Monster' presenteer de, stond R.E.M. aan de absolute wereldtop. Twee jaar eerder had het die positie gegrepen met het meesterwerk 'Automatic For The People'. De bomen groeiden niet tot aan de hemel, maar de top pen staken zelfs door het hemel dak heen. Voor de promotie van 'Mon ster' - een cd die zijn naam alle eer aandeed, het is de enige creatieve misstap van de groep - werd voor twee weken een kasteel afgehuurd even buiten Dublin. Journalisten werden vanuit de hele wereld naar Ier land gevlogen, tot Australiërs en Japanners aan toe. Iedereen kreeg alle vier toenmalige bandleden te spreken. Het kon niet op. Tien jaar en ettelijke miljoenen downloads later hangt de mu ziekindustrie amechtig in de touwen en is een interview met R.E.M. teruggebracht tot een gesprek van een kwartier aan de telefoon met bassist Mike Mills (48), die zich laat bellen. „Was jij ook in Dublin? Ik dacht al dat ik je kende", zegt hij zon der een spoor van ironie. Lieve onzin, ter zake! Kan hij in het kort uitleggen hoe het R.E.M. is vergaan sinds 'Dublin'? „We hebben een periode van veran deringen achter de mg waar we sterker dan ooit uit te voor schijn zijn gekomen. Drummer Bill Berry ging weg en we zijn met z'n drieën doorgegaan. De toewijding aan elkaar is er uit eindelijk door versterkt." Berry verliet de band eind 1997. Een vaste vervanger werd niet aan getrokken. R.E.M. bestaat sindsdien uit zanger Michael De Amerikaanse rockband R.E.M.: „We hebben een periode van veranderingen achter de rug waar we sterker dan ooit uit te voorschijn zijn gekomen." Foto: GPD/Jack Pierson Stipe, gitarist Peter Buck en Mi ke Mills op bas en toetsen. Aan vulling wordt ingehuurd. „Het was een grote schok, toch. Ondanks het begrip voor Bills stap. Wij drieën kwamen onte genzeggelijk voor de vraag te staan of we door konden gaan. Het was: met pensioen gaan of opnieuw beginnen. Het werd het laatste, we zien R.E.M. als een nieuwe band." Vorig jaar bracht het trio de cd 'Around The Sun' uit. Met me lodieuze gitaarrock, gedragen door Stipe's kenmerkende stem. Het was het jaar van de Amerikaanse presidentsverkie zingen en van een maatschap pelijk betrokken band als R.E.M. werd weliswaar geen po litieke plaat verwacht, maar wel wat meer engagement dan op 'Around The Sun' te horen viel. „We zijn nooit openlijk poli tiek", legt Mills uit. „Je kunt het ook van de andere kant bekij ken. Wat er wel in zit, is erin ge slopen. Dat kon ook bijna niet anders, want de politiek hing het hele jaar in de lucht." Het tekent tegelijkertijd de on afhankelijke positie van de groep en zeker is het een beves tiging van de onvoorspelbare geest van zanger en tekstschrij ver Michael Stipe. Hij heeft bij voorbeeld nooit een liefdeslied je willen schrijven. Toen de op merkingen daarover aanhiel den, schreef hij het onvergete lijk 'The one I love', dat bij na dere beschouwing ook niet in de categorie viel. „Van traditio nele liefdesliedjes moet hij niets hebben." Het enig voorspelba re aan R.E.M. is de onvoorspel baarheid. „Zo kun je het zien. We maken nooit twee cd's die op elkaar lijken. Wij doen wat we willen en voor iets wat al eens hebben gedaan hebben we geen interesse. Het gevoel van 'Wij doen het voor elkaar' wordt versterkt door Mills vaste overtuiging dat in deze tijd van dance en down loads een welhaast ouderwetse rockband als R.E.M. geen grote hits meer kan scoren. „Het is steeds moeilijker om op de ra dio te komen." Hij is ook blij met de onafhan kelijke status die de groep in de goede tijd heeft veroverd. „Ik zou nu niet willen starten met een groep. Wat dat betreft ben ik blij dat ik geen twintig meer ben. We hadden nooit meer een label gevonden." Eerdaags komt de groep in Eu ropa op tournee. Kan R.E.M. de legendarische show in Tivoli in 2003 overtreffen. De basis van het live-repertoire zijn de qua tempo vrij trage songs van 'Around The Sun'. Aangevuld met een aantal van de onverge telijke hits van de bands, zoals 'Losing my religion', maar zon der 'Shiny happy people'. „Van die eerste worden we nooit moe; die ander kunnen we niet meer horen. En wat 'Around The Sun' betreft waren we zelf ook verbaasd over het tempo van de liedjes. We had den meer up tempo verwacht. Maar we wilden per se een al bum maken, een groep songs met samenhang. Het bepalen van de volgorde van de liedjes was extra moeilijk, en toen kwam deze volgorde er als bes te uit." Buck en Mills maakten zoals al tijd de muziek. In het geval van Around The Sun' zo'n dertig basistracks. Stipe schrijft dan de teksten. „Zo hebben we dat altijd gedaan. En met zo'n bril jante tekstdichter als Michael moet je dat niet willen verande ren." R.E.M. treedt 3 februari op in Ahoy* Rotterdam. amsterdam/anp - Filmregisseur Eddy Terstall wil de politiek in. Hij hoopt over twee jaar aan de Tweede Kamerverkiezingen deel te kunnen nemen. Zijn voorkeur gaat uit naar een zetel bij de PvdA. „Ik hoop dat de partij flexibel van geest genoeg is om een raddraaier als ik in hun gelederen op te nemen." De regisseur van onder meer de Oscarinzending 'Simon' loopt al langer met plannen rond om de politiek in te gaan. Terstall had drie jaar geleden al vrijblij vende, oriënterende gesprek ken met de PvdA. „Ik geloof er in dat je de wereld een stukje beter moet achterlaten dan dat je hem hebt aangetroffen", stelt de 40-jarige filmmaker. „Ik denk dat ik mijn visie op de maatschappij ook op een ande re manier kan uitdragen dan via mijn films. Terstall werkt op dit moment nog aan twee films, 'Sextet' en Vox Populi'. Samen met 'Si mon' vormen de producties een drieluik waarin Terstall zijn visie geeft op de hedendaagse samenleving. 'Simon' handelde over de dood, 'Sextet' over inti miteit anno 2005 en Vox Popu li' over de rechtstaat. Acteurs Jack Wouterse en Johnny de Mol gaan de hoofdrollen vertol ken in Vox Populi'. amsterdam/gpd - Het gerechts- hof in Amsterdam houdt op 3 februari vrijwel zeker een speci ale zitting in het Van Gogh Mu seum naar aanleiding van de geruchtmakende Van Gogh- roof in december 2002. Dat bleek bij de behandeling van het hoger beroep in de zaak. Het hof wil zo meer inzicht krij gen in de manier waarop de dieven te werk zijn gegaan bij het stelen van twee vroege schilderijen van Vincent van Gogh. De doeken zijn nooit te ruggevonden. De verdediging van het tweetal dat voor de roof een gevange nisstraf moet uitzitten van res pectievelijk vierenhalf en vier jaar, drong gisteren in hoger beroep aan op een reconstruc tie. Advocaat Benedicte Ficq vindt het onderzoek dat bij de rechtbank is gedaan 'klungelig'. De centrale vraag - konden de verdachten nou wel of niet door het gat in de ruit van zo'n 25 bij dertig centimeter klim men - is volgens raadsvrouw Fi cq niet beantwoord. De verdachten hebben altijd ontkend iets met de schilderij endiefstal te maken te hebben. Raadsvrouw Ficq denkt dat de twee erin zijn geluisd. en de regio bestaat grote belangstelling voor professio- imateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- [enoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo- n of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Nicole Habets schoten. recent al succes mee - edrijf in de buurt. ren de schilderijen van •chotense Nicole Ha- e tijd te zien. Simpel- lat ze er kort daarvoor tje had achtergelaten, op de vraag of men >seerd was in haar en. Dat doet ze wel ja, waarom ook niet, Ik wil mijn werk on- ndacht te brengen, ilderijen zijn ook op net te zien. Daar is be- - ing voor, maar van mij nog wel breder. Je gaan zitten afwach- t dat werkt niet. Van- sriefjes." op ondernemings- lanning. Habets weet rat ze wil. „Van kinds nik al creatief bezig, ekenen, ik was aan •elen. Voor mij was ok snel duidelijk dat ts mee wilde, met die :it. Na de middelbare ib ik gekozen voor de i- opleiding industrieel product ontwerp. Dat is een vrij techni sche opleiding, op de middel bare school ging het nogal goed met mijn wiskunde. Van daar. Maar ik denk er nu over om over te stappen naar de kunstacademie. Ik heb het ge voel dat ik niet al mijn creativi teit kwijt kan in mijn huidige opleiding. Kijk, als ik een meu bel moet ontwerpen, heb ik niet de vrije hand. Het moet toch aan bepaalde eisen vol doen, een bepaalde vorm heb ben bijvoorbeeld. En ik wil het liefst voor de volle honderd procent zelf bepalen hoe iets er komt uit te zien." Met andere woorden, Habets wil volkomen de vrije hand hebben in wat ze doet. Om die reden is ze ook steeds meer gaan schilderen. „Want als je schildert, kun je alles wel zo doen als je zelf wilt. Echt een opleiding heb ik niet gehad in het schilderen. Toen ik tien was heb ik een cursus gevolgd. Maar ook daar gold weer: je Nicole Habets schildert van alles, van abstract tot koeien: „Ik haal overal mijn inspiratie vandaan." Foto: Dick Hogewoning kreeg een opdracht om iets op een bepaalde manier te schil deren. Ik bepaal dat liever zelf. Ik werk wel eens in opdracht, maar dat gaat me ook moeilij ker af. Dat lukt me minder snel. Wat ik echt wil is een vrije keuze. Ja, misschien doe ik er zonder cursussen langer over om technieken te ontdekken. Nou, dat is dan maar zo. Door te experimenteren leer ik ook veel. Je probeert eens iets met een andere lichtval, dat soort dingen. Ik doe het liever alle maal zelf. Bovendien, ik word vrolijk als ik naar mijn eigen schilderijen kijk." Ze schildert afwisselend ab stract en figuratief. In de meest uiteenlopende kleuren. „Ik schilder gewoon waar ik zin in heb, ik haal overal mijn inspi ratie vandaan. Soms lig ik in bed en dan zie ik ineens iets voor me wat ik mooi vind. Dat kan iets abstracts zijn, maar het kan ook iets echts zijn. Dan denk ik: dat wil ik schilderen. Als ik dan de volgende ochtend uit bed stap, probeer ik heel rustig te zijn, probeer ik me te concentreren om dat beeld weer terug te krijgen. Zo werk ik. Een andere keer loop ik bij voorbeeld door een weiland en zie ik een koe. Ook dat beeld hou ik dan vast. Of ik herinner me bepaalde dingen, van va kanties of zo. Zoals een land schap. Ook dan kan ik denken: wat leuk, dat wil ik schilderen." Een atelier? Een schildersezel? Zijn ook niet echt aan haar be steed. Ze heeft haar eigen werkwijze en die wil ze graag zo houden. „Ik schilder hier gewoon in de woonkamer. Ik gebruik geen ezel. Ik zit op de grond, dat vind ik prettig wer ken. Met alle spullen om me heen. Als ik klaar ben zit ik he lemaal onder. Nou ja, klaar... Ik schilder iets, laat het dan even, kijk ernaar en ga dan weer ver der. Maar dat hoeft niet met een te zijn. Soms laat ik een schilderij wel een half jaar staan, voordat ik ermee door ga" Herman Joustra Een deel van haar werk is te zien op www.members.lycos. nl/nicolehabets. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Nederlands Studenten Orkest o.l.v. Ernst van Tiel. Soliste: Sanne Hunfeld. Gehoord: 18/1, Stadsgehoorzaal, Leiden. Nog te horen: 24/1, De Doelen, Rotterdam; 25/1, Concertgebouw, Amsterdam Zet enthousiaste en ambitieuze jonge musici twee weken lang samen gevangen op de So- merense hei en je krijgt het Ne derlands Studenten Orkest. Het bijzondere aan het NSO is niet dat het klinkt als een professio neel gezelschap; er spelen niet voor niets zoveel conservatori umstudenten mee. Het bijzon dere is dat de muziek door hun snelkookpan-formule zo tinte lend fris en sprankelend klinkt. Het NSO begint met de traditio nele opdrachtcompositie dit jaar door de Nederlandse com ponist Toek Numan (1971) en dat is een mooi begin voor een concert dat in de repertoirekeus balanceert op het breukvlak van romantisch en neo-klas- siek. Numans 'Écriture Auto- matique' komt in eerste instan tie ouderwets melodieus over, braaf met weinig scherpe kant jes. Als het koper al eens een snijdend lijntje aanbrengt, mof felen de violen dat vliegensvlug weer weg. Gaandeweg ontstaat er wat meer transparantie en dat komt de expressie ten goe de. Het sympathieke aan Nu man is dat hij zoekt, probeert, binnen een aansprekend idi oom en binnen de bezetting van een groot orkest, maar heel verrassend is hij niet. Het vioolconcert op. 14 van Sa muel Barber sluit daar aardig op aan. Violiste Sanne Hunfeld speelt aanvankelijk met een licht gekwelde, sensuele toon. Ze dwingt het orkest precies naar waar ze het hebben wil. maar pas in het derde deel wordt het echt spannend. Doel bewust, niet te stuiten en prik kelend danst haar instrument, aangevuurd door kleine stem metjes uit het orkest. In Bela Bartóks Concert voor Orkest bewijst het NSO zijn vakmanschap en technisch kunnen. De aangrijpende sfeer, door de grote strijkers gezet, waar de violen als het ware doorheen waaien, grijpt je on middellijk bij de keel. De strij kers krijgen hulp van dreigend koper en de griezelige sfeer houdt het NSO fantastisch in stand. Dirigent Ernst van Tiel houdt het orkest klein en pregnant en daardoor klinkt Bartók subtiel en overtuigend. Precieze accen ten en bescheiden dynamiek geven de beklemming effectief weer. De ironie, in de vorm van een Leger des Heils-achtig ko raal en een bittere pastiche op een vrolijke wals, verlicht dus niet. En ook al ra At in het laat ste deel de heldere lijn een beetje uit beeld, het NSO treft wel de essentie van deze mu ziek. utrecht/anp - De Nederlandse filmwereld werkt met een serie korte films aan een antwoord op de moord op Theo van Gogh. Dat heeft het Neder lands Film Festival gisteren bekendgemaakt. Het unieke project luistert naar de naam 'Allerzielen' en is gemaakt door dertien scenaristen, vijftien regisseurs en tien producenten. Met de productie reageren de filmmakers op de polemiek en op winding in het land na de moord op hun collega. Aan 'Allerzielen' werken onder anderen de regis seurs Eddy Terstall (Simon), Martin Koolhoven (Het Zuiden), Karim Traïdia (De Poolse Bruid), Nicole van Kilsdonk (Johan) en Rita Horst (De Daltons) mee. Ook scenarioschrijvers als Maria Goos (Cloaca), Robert Alberdingk Thijm (Dunya en Desie), Mieke de Jong (Het Zuiden), Mijke de Jong (Bluebird) en Michiel van Jaarsveld (Drift) nemen aan het project deel. De enige acteur van wie tot nu toe bekend is dat hij zijn medewerking verleent, is Jack Wouterse. De vijftien filmpjes worden samengevoegd tot een compilatiefilm van negentig minuten, die de NPS woensdag 20 april op Nederland 3 uitzendt. Begin april is er in de bioscoop een premiè revoorstelling. Het initiatief komt van een aantal scenarioschrij vers. Zij wilden niet in de eerste plaats een film over Theo van Gogh zelf maken, maar liever kor te, eenvoudige verhalen vertellen vanaf de zijlijn. Ze geven een vorm aan het verdriet, de hoop en de woede die in het land leefden na de moord op Van Gogh.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21