ïelweg glad x>r grind en roei verkeer in Leiden Letse president onthult muurgedicht Ayaan Hirsi Ali ongebroken terug Jms mogelijk gehonoreerd krmarkt voor minima Declaraties van Groen 'op straat' Vanochtend buien g 6/7° 4/5 Frans proces na moord Duinrell riom - In het Franse Riom staan vanaf vandaag twee Fransen te recht voor hun aandeel in rip- deals (drugsovervallen) in 1996 en 1997 in Nederland. In janua ri 1997 werd daarbij op cam ping Duinrell in Wassenaar een 25-jarige Amsterdamse loodgie ter doodgeschoten. Hij werd beroofd van tussen 430.000 en 460.000 euro, die hij bij zich had voor een drugsleverantie. Nederland heeft nooit gevraagd om uitlevering van de twee. Het politie- en justitiële onderzoek is naar Frankrijk overgeheveld. Nieuw onderzoek dood van Savanna alphen aan den rijn - Naast de Inspectie Jeugdzorg doet nu ook de Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) onderzoek naar de omstandigheden waar onder het Alphense meisje Sa vanna in september de dood vond. Dit nieuwe onderzoek richt zich onder andere op de vraag hoe het mogelijk is dat geen arts heeft geconstateerd dat het kind niet genoeg te eten kreeg. Vorige week werd bij een rechtszitting in Den Haag be kend dat Savanna tekenen van zware ondervoeding vertoonde en dat ze bij haar dood minder woog dan toen ze anderhalf jaar was. Pagina R3 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro (f 56.70) M/OV Naam: Adres: Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incomo Stuur deze bon op in een ongefrankeer- de envelop naar Leldscli Dagblad, tav afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 18O0 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mail lezerssenncw hdc nl of surf bieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Dagblad woensdag 19 januari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Fietsers moeten het Stationsplein schuin oversteken Amerikaanse rockers R.E.M. voorspelbaar onvoorspelbaar Korfbalster Bregtje van Drongelen in Nederlands team LD-bus vandaag in de Merenwijk Moet er een tunnel komen richting Oegstgeest? Heeft de Merenwijk een station nodig? Voldoet het winkel aanbod in de buurt? Bezoekers aan de Kopermolen kunnen vandaag hun mening geven over deze en an dere stellingen bij redacteuren van deze krant. Die opereren vanuit de blauwe Leidsch Dagblad-bus die vanaf 10.00 uur staat geparkeerd bij het winkelcentrum, op de parkeer plaats langs de Ketelmeerlaan. i/gpd - Rotterdam eerste minima-super- Nederland. De win- iuper Star heten. On- lepel Zadkine en de iva Legato hebben al op het oog. Ook is er ireenkomst met de lel DeliXL die levens- tegen sterk geredu- ijzen levert. [rdinator R. Wulffele ie zegt aan dit project •te voordelen zitten: -1 plaatsbare leerlingen .afdeling detailhandel bo-school kunnen een ts bemachtigen en de kunnen betaalbare |ïppen kopen. en zijn mensen die L rondkomen van een linkomen. De initia- s hebben de Sociale Dienst gevraagd om adressen van mensen op het minimum, maar dat werd geweigerd. Vol gens Wulffele wil de Sociale Dienst niet meewerken, omdat Rotterdam geen armoede kent. Daarom heeft Zadkine een be roep gedaan op de Voedsel- bank. Deze organisatie geeft voedselpakketten weg aan mi nima. Groothandel DeliXL le vert levensmiddelen die in een normale supermarkt niet ver kocht kunnen worden. Door Super Star hoopt de op leiding detailhandel wat minder afhankelijk te zijn van het be drijfsleven bij het vinden van stageplaatsen. Behalve de erva ren bedrijfsleider bestaat het voltallige personeel van de su permarkt uit mbo-leerlingen die worden opgeleid tot win kelassistent door Jan Preenen noordwijk - Door een fout van de griffie in Noordwijk zijn ge heime stukken van deze ge meente 'op straat' beland. Het gaat om notulen van een beslo ten gedeelte van een vergade ring vorige maand. Daarin werd onder meer gesproken over de eventuele verhuizing van bur gemeester Groen en zijn decla raties en over de ouderenorga- nisatie CON die in problemen verkeert. Groen wil niet verhui zen zolang niet bekend is of hij in Noordwijk burgemeester kan blijven. Volgend jaar worden mogelijk voor het eerst recht streekse verkiezingen gehouden voor het burgemeesterschap. Daarover neemt het kabinet in de loop van 2005 een beslissing. Tot die tijd declareert Groen in elk geval zijn reis- en verblijfs kosten. Volgens een woord voerder van de gemeente zijn die vergoedingen gebaseerd op wettelijke regelingen. Maar omdat Groen eerder on der meer als wethouder van Amsterdam door omstreden declaraties negatief in het nieuws is gekomen, ligt deze zaak gevoelig. Daarom werd in Noordwijk achter gesloten deu ren over Groen gesproken. Groen vindt het 'heel vervelend' dat geheime informatie met de openbare stukken is meege stuurd. „Toen we dat ontdek ten, hebben we meteen een brief naar de gemeenteraad ge stuurd met excuus aan de raadsleden, die niet anders ver wachten dan dat ze in het be sloten gedeelte van een verga dering vrijuit kunnen spreken." voldoet aan de stroefheidsnor men, onderzoekt Rijkswater staat waar gebroken riviergrind is gebruikt. Die plekken worden nu elk jaar gecontroleerd, in plaats van elke twee jaar. Bij een verminderde stroefheid worden tijdig preventieve maatregelen genomen, aldus de minister. Daarnaast controleert Rijkswa terstaat voortaan niet alleen de rechterrijstrook, die doorgaans het meest belast is, maar ook de rijstroken ernaast. Inmiddels zijn nagenoeg alle te gladde wegdelen waar uit voor zorg een snelheidsbeperking gold van 70 kilometer per uur, hersteld. Waar de stroefheids- norm net onder de maat is, worden weggebruikers nog ge waarschuwd door borden met het opschrift 'slipgevaar'. Maar een lagere snelheid is daar niet van toepassing. Deze wegdelen worden dit voorjaar aangepakt. De problemen traden eind ok tober aan het licht toen zich op de A12 (Utrecht - Den Haag) bij Zoetermeer op een dag drie on gelukken voordeden. Waren eerst alleen delen van de Al2 te glad, vervolgens bleken ook de A44, de Al6 en de A27 onveilig bij regen. Tot nu toe zijn er 56 claims bin nengekomen. Ze worden zorg vuldig bekeken. door Wilfred Simons i/ anp - Het fenomeen :ra gladde wegen in vlland, waaraan Rijkswa- eind vorig jaar zijn han- id, is het gevolg van linatie van de gebruikte en het toegenomen lu die link is aange- noreert minister Peijs I claims van weggebrui- zijn betrokken bij onge- [lp die wegen, waaronder van de tien behandel- rakken bleek steenslag iroken riviergrind ge- zijn. Dit materiaal ge- jkswaterstaat, heeft de gisteren aan de Twee- 'i geschreven, al jaren oblemen. iterke toename van het in het algemeen, de het vrachtverkeer, en jre gewicht en de bete- ichting van voertuigen ijdige slijtage opgetre- staat hoeft niet op r ander materiaal. Om van de proble- orkomen mag alleen ënslag meer gebruikt die deels rond is. De moet minder snel Hen. Hoewel metingen uitgewezen dat de rest Nederlandse wegennet COMMENTAAR DONORREGISTRATIE stemt toe. Een flink e Tweede Kamer vindt volwassen Nederlan- ïatisch orgaandonor lij of zij er expliciet be- n heeft aangetekend 'laamsdelen na over- beschikking worden ien de enorme be- donororganen klinkt unt sympathiek. Dat Het principe dat ie- onaan- en ieder- loet beslis- iarmee ge- belangrij- zijn ha1elijk slordig en nalatig [as" mllen van donorcodi cil meeste mensen willen orgaan na overlijden thiin een zieke te helpen, "sfhts 2,5 miljoen men- —£n het formuliertje in- lee daartoe toe- wordt gegeven. Van mensen is onbekend aar tegen hebben overlijden een nier isplanteerd. Onge- mensen wachten op rorgaan, onder wie •atiënten. De Nier- idt het dan ook on- dat de regering het ip niet meer afdwingt. Een groot aantal mensen voelt best wat voor een systeem waar bij iedereen expliciet wordt ge vraagd of hij of zij er bezwaar te gen heeft zich als donor te laten registreren. Op die keus kan al tijd worden teruggekomen, maar wie niets van zich laat ho ren gaat als potentiële donor de boeken in. Een groot deel van het parlement voelt wel wat voor die variant, maar minister Hoogervorst wil er niet van horen. Dwang schrikt af, voorspelt hij. De minister heeft ge lijk. Principieel moet ieder mens zelf de keus maken wat er na zijn dood gebeurt met zijn lichaam. De overheid dient bij het uitblijven van een beslissing ervan uit te gaan dat de burger niet instemt met het donorschap. De over heid kan wel de burger bij elke gelegenheid vragen of die alsje blieft uit medemenselijkheid een donorverklaring wil teke nen. Bij de huisarts, de uitgifte van een paspoort of rijbewijs, telkens kan het donorcodicil on der de neus worden gewreven. Maar hoe hoog de nood ook is, dwang is hier niet op z'n plaats. Peter de Vries leiden - 'De zee kan doen wat hij wil. Schepen vernietigen, het land overspoelen, algen zaaien, woeden, ontzagwekkende na tuurkrachten losmaken, de zee mag dat. Maar wij mensen niet.' De Letse president Vaire Vike Freiberga onthulde gistermid dag het muurgedicht 'Jurai' van haar landgenote Nora Kalna tij dens een bezoek aan Leiden. De president las het daarna op dichterlijke toon voor en be commentarieerde het. In haar interpretatie zijn de natuur krachten vrij en zichzelf en mensen, tja, al willen ze het, zij zijn dat niet. Freiberga bezocht Leiden met koningin Beatrix, als onderdeel van een tweedaags officieel be zoek aan Nederland. Zij gaf in het Academiegebouw een le zing over de vraag of een 'grote re Europese Unie ook een ster kere unie kan zijn'. Kem van haar betoog is dat Europa niet alleen een markt moet zijn, maar vooral de diversiteit van zijn culturen moet koesteren. Dat is Europa's grootste schat, een bron van waaruit iets ge meenschappelijks kan ont staan. Essentieel voor Freiberga is dat Europese culturen niet verwateren of op elkaar gaan lijken. Dan slaat de 'morele ver warring' toe. Zij treft die nu al aan in rechts-nationalistische tendensen en in de 'vermaaks industrie van frivoliteiten, op winding, seks en geweld'. „De Europese Unie moet er één zijn van cultuur en ethiek." Aansluitend wandelden Frei berga en koningin Beatrix, ver gezeld door onder anderen on derwijsminister Van der Hoe ven, staatssecretaris Rutte en burgemeester Henri Lenferink, naar de Scheepmakersteeg, waar zij werden ontvangen door decorateur Jan Willem Bruins van de Stichting Tegen beeld. Hij legde uit dat de stich ting had gekozen voor 'Jurai' vanwege de grote poëtische kracht. Lenferink vroeg president Frei berga om het gedicht voor te le zen, omdat 'het anders nog wel eens lang kan duren voordat een andere Let het doet'. Dat Leiden weinig banden heeft met Letland, was ook bestuurs- achterin de zaal geleund en dan verlaat ze alweer de politieke arena, omringd door het leger beveiligingsmensen. Op naar perscentrum Nieuwspoort voor de persconferentie. De WD- ster is wereldnieuws. De Duitse ZDF, Die Welt, de Britse BBC, Reuters, en Dogun News Agen cy zijn speciaal voor haar geko men. Onvermoeibaar verkondigt Hirsi Ali haar boodschap. Zij wil de uitwassen van de islam be strijden. „Ongelovigen moet volgens de koran gedood wor den, afvalligen met voorrang. Dat is onverenigbaar met de democratie. Mensen mogen die overtuiging wel hebben, maar ze mogen er niet naar hande len", zegt Hirsi Ali. Fractievoor zitter Van Aartsen is het vol mondig met haar eens. „Partij en verzaken hun plicht als ze daar géén punt van maken." Dat is niet in strijd met zijn voorstel om van de WD geen anti-islampartij te maken. „Uit wassen gaan over de buiten kant van een godsdienst", be nadrukt hij. Het is onvermijde lijk dat daarbij mensen worden gekwetst. „Ik ben er niet op uit te krenken, maar het debat over de islam raakt aan oude teksten en diepe overtuigingen", zegt Hirsi Ali. Nederland moet weer baarder worden, en zich erop instellen dat sommige moslims met geweld zullen reageren. De WD-politica piekert er niet over haar toon te matigen. „Het debat zou erover moeten gaan dat ook mensen als de Amster damse burgemeester Cohen en wethouder Aboutaleb, die mil de woorden spreken, op een dodenlijst staan." Hirsi Ali is te rug, en ze blijft gewoon in de Tweede Kamer zitten. „Dames en heren, ik ga door." De Letse president en koningin Beatrix hadden het prima naar hun zin tijdens het staatsbanket in paleis Noordeinde. In de Leid- se Scheepmakersteeg ging het er plechtiger aan toe. Daar decla- merde president Freiberga het muurgedicht 'Jurai' van haar landgenote Nora Kalna. Foto's: ANP/CPD voorzitter Awé Kist opgevallen. Hij beloofde in zijn openings woord dat de universiteit 'zo spoedig mogelijk' een partner schap met de Universiteit van Riga zal aangaan. Ayaan Hirsi Ali, omringd door veiligheidsmensen, op weg naar de Tweede Kamer. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Halverwege de persconferentie wordt de sfeer opeens grimmig. „Noem mij één land, één land waar zo over de islam gedacht wordt als u zegt!", valt een verslaggever van het Turkse Dogun News Agency in gebroken Nederlands uit te gen Ayaan Hirsi Ali. Zijn onder huidse woede hangt zwaar in de lucht. De volgepakte zaal houdt de adem in, veiligheids mensen schuifelen om in de buurt van de man te komen. WD-Kamerlid Hirsi Ali haalt even diep adem en zegt dan streng: „Ik ben volksvertegen woordiger in Néderland." „Ik wijs op principes in de ko ran die onverenigbaar zijn met de liberale democratie. Die wil ik aan de kaak stellen", legt ze uit. Ze doelt daarmee op de on dergeschikte positie van vrou wen in de islam, de regel dat mannen hun ongehoorzame vrouw mogen slaan. Ayaan Hirsi Ali is terug, en net zo strijdbaar als tevoren. Poli tiek Den Haag staat dinsdag in het teken van de politica. Sinds de moord op Theo van Gogh, op 2 november vorig jaar, ver bleef ze op een onderduikadres in het buitenland. Overal waar zij gaat, zijn beveiligers, came ramensen, fotografen en ver- slaggevers.Het tengere Kamer- Ayaan Hirsi Ali wil geheim houden met wie zij deel twee van haar filmserie Submission maakt. De regisseur komt niet op de aftiteling en blijft ano niem, zei ze gisteren in de Tweede Kamer. De regisseur van Submission part I.was lid gaat bijna ten onder in de stoet. 's Ochtends gaat ze onder grote belangstelling naar de eerste fractievergadering van de WD na het kerstreces. Kamervoor zitter Frans Weisglas heet haar later in de grote zaal opgelucht welkom. „Lieve Ayaan, we heb- Theo van Gogh. In Submis sion I figureren vier naakte, mishandelde vrouwen in doorschijnende gewaden. Op de lichamen is een aantal om streden, vrouwonvriendelijke tekstfragmenten in het Ara bisch gekaligrjifeerd. ben je gemist." Met een zelfver zekerde blik kijkt het Kamerlid, gestoken in een elegant zwart pak, haar liberale collega aan. Onbewogen, lijkt het. Als Weis glas zijn vermoeden uitspreekt dat Ayaan deze week in de me dia nog wel van zich zal laten horen, kan er zelfs een lachje van af. Maar onophoudelijk wrijft ze met de handen over el- kaar.Ook het nerveus aan haar neus zitten verraadt haar inner lijke onrust. Lang blijft Hirsi Ali dan ook niet zitten. Direct na de welkomst woorden van de Kamervoorzit ter staat ze op en pakt haar pa pieren. D66'er Bert Balcker is de eerste die haar feliciteert met haar terugkeer. Verscheidene D66'ers en CDA'ers volgen. Nog even staat ze tegen de muur Regisseur Submission part II blijft anoniem

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1