Leeuwenhorst moet toegankelijk blijven REGIO R,' 'Zelfs in Amsterdam moet de onveiligheid niet worden overdreven' 'Wie deze krant openslaat, kan niet om de mishandelingen heen' Geschiedenisleraar moet onderwijsraad veen ander kunnen boeien' ™dtdatleer- woensdag 19 januari 2005 NAVRAAG en schone taak voor geschiedenisleraren van Nederland wegge- krijgen een belangrijke taak op het gebied van de Nederlandse 7 7 7 identiteit. De lingen meer weten over hun eigen geschiedenis en cultuur. PIET BLOM, ge- lisleraar van het Bonaventura College in Leiden, denkt even terug aren dat er nog vaderlandse geschiedenis werd gegeven. Verder j vooruit en ziet geschiedenis als verplicht vak zeker zitten. Hij jsoluut niet aan lijstjes met nationale namen en jaartallen. „Een ienisles moet interessant en boeiend zijn." de bedoeling? dt een lijst samengesteld van gemeenschappelijke belangrijke iten, die met onze geschiedenis en onze cultuur te maken heb- 1 richtlijn. Veel elementen zitten bij mij al lang in het huidige amma: Gouden Eeuw, Tachtigjarige Oorlog, Thorbecke of Van jmevelt. Geschiedenis moet echter niet uitmonden in nationa- kennis. Het gaat mij erom dat je van je land houdt, je taal en beheerst, maar dat je ook in staat bent verbanden te leggen. Dat inalyseren waardoor maatschappelijke problemen ontstaan. Pas je hoe culturen werken en ontstaan. Pas dan kun je begrip en opbrengen voor eikaars identiteit." moet dot gebeuren? Dte van zo'n nieuw idee vind ik dat het ven op een ander plan komt. Aan de ene rdt er gehakt en aan de andere kant is er alles mogelijk. Het is allemaal zo te- lig. Je kunt zo langzamerhand door de iet bos niet meer zien. Net is besloten 07 het vak geschiedenis niet meer ver in het profiel economie en maatschap- slechte zaak voor de bovenbouw, een hele kleine groep leerlingen komt op ier nog in aanraking met geschiedenis, die in het natuurprofiel zitten, krijgen 1 geen geschiedenis meer. Inderdaad, met de levensgrote vraag: wanneer en periode gaan we de leerlingen confron- de identiteit van Nederland?" geschiedenis een verplicht vak? ichiedenisleraar moet als geen ander in staat zijn om de leerling Vroeger was er veel meer een gemeenschappelijke identiteit, is er veel verwarring over de vraag wie we zijn en waar we voor ben er voor om geschiedenis op verschillende niveaus als ver- ntraal vak in te voeren. Laat geschiedenis een richtsnoer wor- andere vakken weer mee verder kunnen, zoals kunst, econo- aatschappijleer. Dan krijg je vanzelf de dwarsverbanden in iholieren mogen best meer leren en meer uitgedaagd worden, ïaar eens kritisch luisteren en kijken naar hun geschiedenis na- n internationaal, in plaats van allerlei losse werkstukjes over rpen die ze nooit meer tegenkomen. In die zin ben ik voor wat )nderwijsraad wordt geroepen." (kia Stoelinga foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN 155, Woensdag 19 Januari Enthousiast en feestelijk was de stemming gisteravond in van de HCW en NEM waar de voetbalvereniging „Leiden" injarig bestaan herdacht, ter, de heer D. van der as verheugd een groot aan stellenden te kunnen ver in het bijzonder afgevaar- ideafd. Leiden van de iterorganisaties en vooral en adspirantleden. den in het begin is de ver- tgegroeid tot 120. Hoewel lijk niet altijd „rozengeur :hijn" is geweest, prees de de goede band, die er on- en heerst. Na de heer van nam Flip Lasander achter ion plaats om als voorzitter latrices en donateurs een ree ballen en een ballen te bieden. Vooral met de de heer Van der Kwaak erg ijes; want daar één van zijn imissaris van de vereniging het oppompen van de bal- spomp gebruikt, is dat Hui- Kwaak in de loop der jaren van dergelijke instrumen- te staan. •80, zaterdag 19 januari )TEN - Jelle Pijpers, voorzitter van de Stichting tot In- ing van het Greenway Theater staat voor de kassa van hotense bioscoopje. Het zaaltje, gevestigd aan de School st voormalige koetshuis van 'Het Wapen van Voorscho- ds de bouw in 1946 niet meer gerestaureerd. De gemeen de brug moeten komen om de boel te laten opknappen, ief Leidsch Dagblad eze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van blad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan het Leidsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad T. Klein en H. de Wit directiehdcuz@hdc.nl dactie: Jan Geert Majoor, riaan Brandenburg lil: redactie.ld@hdc.nl 82, Leiden, tel 071-5 356 356 54,2300 AB Leiden, en van de receptie zijn: met donderdag )uur |o -12.30 uur •5 356415 07i-5 356 325 fax 023-5150 567 RKOOP b.t.- 3661 1:023-5150 543 1813677 l: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 36 lis) 968oo ig (acceptgiro) en aut. ine.) €216.90 is een machtiging verstrekken isch afschrijven van het ^d ontvangen €0,50 korting POST ten die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Congrescentrum annex hotel krijgt een nieuw jasje Naam: NH Leeuwenhorst. Gevestigd: Langelaan, Noordwijkerhout. Markt: Congressen, partijen en particuliere hotelmarkt. Werknemers. 400. Bedrijfsomzet: Geen mede delingen. Toekomstperspectief: suc cesformule handhaven. Het doordringende geratel van een boormachine. De se rene rust die hoort bij het congrescentrum Leeuwen horst wordt 'verstoord' door bouwvakkers. Het is niet de ideale omgeving voor een congres, de 'specialiteit' van het bedrijf. Daar heeft de di rectie wat op gevonden. Op een andere plek, waar de boormachines niet zijn te ho ren, worden de bijeenkom sten gehouden. Leeuwenhorst krijgt binnen negen maanden een nieuw jasje. Vijfduizend vierkante meter 'gebouw' wordt gere noveerd. De gasten die in sep tember 2005 binnenwandelen krijgen een geheel nieuwe en tree op hun netvlies. De re ceptie, lobby, bar, restaurant en vergaderzalen worden ge transformeerd in de stijl van eigenaar NH Hoteles, een van de grootste 'spelers' in de we reld op dit gebied. Terwijl de bouwvakkers sloopwerk verrichten, gaat het leven op Leeuwenhorst door. Een heidens karwei, weet operationeel manager Anita Bos. Maar met wat aanpassin gen en inventief inspelen op de actualiteit gaat het alle- Er wordt hard gewerkt om Leeuwenhorst in een ander jasje te steken. Foto: Dick Hogewoning maal best. De bezoekers heb ben begrip voor de situatie en weten dat zij straks in een mooiere omgeving zitten. De verbouwing heeft niet tot doel om een andere weg te slaan en alle schepen achter zich te verbranden. „Leeu wenhorst moet vooral Leeu wenhorst blijven", stelt Bos. De directeuren van NH heb ben de wens van de plaatselij ke leiding gerespecteerd, zegt Bos. „Elders op de wereld heeft NH hele mooie, luxueu ze hotels neergezet. Wat wij willen is dat Leeuwenhorst toegankelijk is voor iedereen. Er worden hier de gekste din gen georganiseerd. Van de verjaardag van oma tot aan een poppenmarkt en een con gres voor duizend mensen. Dat moet vooral zo blijven." Maar om aan de wens van de 'markt' te voldoen, is renove ren noodzakelijk. Leeuwen horst wil een toonaangevende speler blijven in de con- gresmarkt. Namens het Er kende Congresbedrijf werd het Noordwijkerhoutse hotel in december uitgeroepen tot de beste congresaccommoda tie in Nederland. Leeuwenhorst krijgt straks een transparant uiterlijk. Ver dwalen in die wirwar van gan getjes kan dan niet meer. Vanaf de receptie komt er een doorkijk naar restaurant en zalen. In het restaurant komt een open keuken. Nee, straks wordt er niet de jacht ge opend op een Michelin-ster. Er moet goed gegeten kunnen worden, maar er hoeft wat Bos betreft geen druk achter gezet. „Maar wij gaan straks niet treuren als we onver hoopt een ster krijgen", lacht Bos, die voor haar komst in Noordwijkerhout werkte bij Huis ter Duin in Noordwijk. Ook de hotelkamers in Noordwijkerhout worden aangepakt: 200 van de 502 ka mers worden gemoderni seerd. De verbouwing staat al vier jaar op de rol en wordt sinds half december daadwer kelijk uitgevoerd. Noordwij- kerhouters met historisch be sef hoeven niet te vrezen dat de authentieke elementen van het voormalige seminarie door de sloophamer verwoest zullen worden. De twee ka pellen, het orgel en de raam schilderingen blijven onaan geroerd. Leeuwenhorst wil de banden met het verleden niet verbre ken. In 1274 werd er op de huidige plek een klooster ge bouwd: Abdij Ter Lee. Dat kreeg later de naam Leeuwen horst. Een samenvoeging van de naam van de abdij en het aanpalende bos, in vroeger tijden horst genoemd. In '61 kwam er een seminarie, een internaat waar rooms-katho- lieke priesters werden opge leid. Tien jaar later werden er in de gebouwen al congressen en vergaderingen gehouden. Het verzekeringsconcern AMEV kocht het in '90 op en verkocht de boedel in '99 aan de hotelketen Golden Tulip. Vier jaar geleden werd NH Hoteles de nieuwe eigenaar. Rob Onderwater KLANKBORD Bijna de helft van de le zers op de LD-internetsite vindt inderdaad dat nie mand zich hier onveilig hoeft te voelen. Zij lijken de kant te kiezen van de politie, die geregeld meldt dat het aantal inbraken en andere misdrijven te rugloopt. En dat mensen zich alleen maar zo onvei lig voelen door wat ze op tv en in de kranten zien. Toch vindt 54 procent van de lezers dat onze veilig heid wel degelijk in het geding is. Misschien doen mensen gewoon geen aangifte meer, zegt de een. En vele anderen: Je leest het toch voortdu rend in de krant." Een se lectie uit de reacties. William Driessen, Lei den: „In de Leidse regio lijkt er relatief weinig zin loos fysiek geweld te rijn. Dit geeft al aan dat men zich veiliger kan voelen dan in menig andere re gio." Ruud Leugering, Leiden: „Ik ben het hier totaal niet mee eens. Ik vind juist dat het steeds onvei liger wordt. Elke week opnieuw zie je weer mel dingen van verschillende Niemand hoeft zich onveilig te voelen in de Leidse regio. inbraken in de regio in de krant vermeld staan. Zelfs op klaarlichte dag durven die hufters een raampje van je woning in te tikken om snel even wat geluidsapparatuur en sieraden weg te graai en. Daarnaast hoef je ook niet voor de gezelligheid de binnenstad van Lei den door te lopen, want op elke hoek van de straat hangt wel een junk of zwerver. Waar ik me kapot aan erger is dat ze dan nog naai- je toe ko men om te bedelen ook. Ik heb in Den Haag en Amsterdam gestudeerd en naar mijn mening gaat Leiden steeds meer dezelfde kant op." C.J.M. Fornara, Leiden: „De Nederlandse jeugd hangt op de hangplek in Nederland. Vader en moeder werken overdags en willen des avonds rust, dus sturen ze de kids naar buiten, weer of geen weer." Ruud Struijk, Zoeter- meen „Naar mijn me ning is het wel erg kort door de bocht om te zeg gen dat het overal veilig is op straat. Elke dag lees je in de krant dat mensen beroofd worden op straat of bij het pinnen hun geld en pas konden afge geven. Volgens mij doen degenen die dit soort praktijken uitvoeren, dit niet uit naastenliefde. Het wordt dan misschien veiliger op straat, maar feit is nog steeds dat de politie vaker druk bezig is haar boetetarget te halen, dan zich bezig te houden met (kleine) criminali teit." Aad Langelaan, Voor hout: „Dat ligt er maar net aan wie je bent, waar je bent, op welk tijdstip, in wiens gezelschap, in welke situatie en welke sfeer. Kortom, je weet het maar nooit. Kijk om je heen; op plaatsen waar je het niet verwacht gebeurt van alles en andersom." M. Vermeulen, Leiden: „Oneens. Het feit dat het aantal aangiften is ge daald zegt alleen dat mensen de moeite niet meer nemen om aangifte te doen. Men weet al dat de politie er geen tijd voor heeft." Leendert Jonker, Lei den: „Nog steeds is Ne derland een van de vei ligste landen ter wereld, ook al is dat misschien minder dan pakweg 30 tot 40 jaar geleden. En binnen Nederland zijn er natuurlijk ook verschil len. Steden als Amster dam en Rotterdam sco ren 'gevaarlijker' dan Lei den, maar ook daar moet de onveiligheid niet wor den overdreven. Mijn dochters wonen in Am sterdam en fietsen een paar keer week in het holst van de nacht door die stad, in hun eentje. Nog nooit is er echt iets vervelends gebeurd. Maar natuurlijk moeten we wel alert zijn op (ver dere) verslechtering. Veel kun je als burger zelf doen door je huis te be veiligen en ook door kwajongensgedrag op straat niet zomaar voor bij te laten gaan: spreek kwajongens er maar op aan." Frank W. van Vliet, Lei derdorp: „De stelling spreekt mij wel aan. In Leiderdorp is kortgele den een dodelijk ongeluk gebeurd. Het tweede in een periode van 4 a 5 jaar. Het kruispunt c.q. de bocht bij de Scheppings- kerk in Leiderdorp is ook zeer gevaarlijk. Veelal na werktijd doet iedereen met de auto boodschap pen bij het winkelcen trum Santhorst. Daar door, en door de bouw van de woontorens - en daardoor de afsluiting van de Laan van Beren- drecht, krijg je ook ge vaarlijke situaties. De bocht waar ook bussen en fietsers door of langs moeten, verhoogt de vei ligheid niet. Als motorrijder en bijna elke dag via de A4 naar Hillegom rijdend, houd ik soms mijn hart vast hoe automobilisten rij den. Ik ben er al op ge traind dat een motorrij der ook voor de automo bilist moet kijken. De motorrijder mag wettelijk tussen de files door rij den, met aangepaste snelheid. Men rijdt ook heel vaak op de linker baan terwijl de rechter baan vrij is. Richting aan geven is kennelijk ook te moeilijk. Dan komt het switchen aan bod, van links naar rechts, men denkt dan sneller te rijn. De snelweg kan men dan beter vervangen voor het Engelse woord 'highway'. Hoofdweg heeft niets met snelheid te maken. Als motorrijder voel ik me dan soms onveilig. Dan de bromscooters! O, rijd jij motor? Ik zal je eens testen of je ook har der kan. Ik ga daarom dan juist langzamer rij den, om ongelukken te voorkomen. Op mijn motor zit een digitale snelheidsmeter. Je schrikt dan met wat voor snelheid men je voorbij scheurt. Ik wil niet graag ten val komen en mijn enige vervoermiddel kwijtraken. Als heel Ne derland nu eens motor zou gaan rijden dan wa ren ook de files verleden tijd. Je veilig voelen ligt ook meestal aan jezelf." De nieuwe stelling gaat over de deze week in de Kamer teruggekeerde Ay- aan Hirsi Ali. Binnen de WD is er toenemende kri tiek op haar radicale toon in het islamdebat. Fractie voorzitter Van Aartsen nam er deze week afstand van en wil haar minder ruimte geven om een an der dan het fractiestand punt te verkondigen. Eer der had partijcoryfee Hans Wiegel haar gedrag al als on-liberaal getypeerd. De vraag lijkt dan ook ge rechtvaardigd of zij wel op haar plaats is en haar ideeën wel kwijt kan bij de WD. De stelling luidt: Hirsi Ali hoort niet thuis in de WD Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of post bus 54, 2300 AB Leiden. Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Je 'onveilig voelen' is subjectief. Bij de een zal dat gevoel er eerder zijn dan bij een ander. En ja, er zijn in de Leidse re gio plaatsen waar je beter niet in het weekend, tijdens de feestdagen, of 's nachts moet komen. Via de statistie ken bij de politie kun je zo zien waar het vaakst mesincidenten zijn en knokpartijen. Op die plaatsen is het dus niet veilig: dus zou je je onveilig kunnen voelen. Zolang cameratoe zicht voor de linkse partijen nog een hot item is in de Leidse regio, moe ten we ermee leren leven dat er on veilige plaatsen blijven. Het kalf op de Beestenmarkt is al minstens tien keer verzopen, maar nog Jade Krul (22) uit Lisse, eigenaresse lunchroom/chocolaterie: „Je veilig voelen is iets persoonlijks. Er zijn veel mensen die zich onveilig voelen in het bijzijn van buitenlanders, die ze associëren met criminaliteit. Ook denk ik dat veel mensen zeggen dat de stad onveiliger is, terwijl er ook veel fout kan gaan op een verlaten landweggetje. Na de moord op Theo van Gogh zijn veel mensen na gaan denken over de veiligheid in Neder land en hierdoor angstig geworden. Terwijl ik denk dat er altijd en overal gekken rondlopen die ernstige situa ties veroorzaken. Ik denk dan ook niet dat het nut heeft voor de ge meente Leiden om de besproken stadsgesprekken te gaan invoeren. Je neemt naar mijn idee niet het ge voel van onvei ligheid weg." Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Zich onveilig voelen heeft niets te maken met wat er allemaal buiten ons kan gebeuren en met ons. Maar met een elementaire le venshouding. Mijn moeder zong al tijd in de keuken 'Ik heb mijn God, dat is genoeg. Ik wens mij niets daarneven. Veel meer dan het mees te dat ik vroeg is mij in Hem gege ven.' Die troost heb ik ook in mijn leven mogen ontdekken, in het christelijk geloof. 'Veilig in Jezus' ar men, veilig aan Jezus' schoot'. Wat er ook gebeurt. Niet bang voor ziek ten, zeerten, rampen of dood. En als chemogebruiker weet ik waar ik over praat. Echte veiligheid leer je pas als je je niet zo druk maakt om dit voorbijgaande f leven maar om wat ons te wachten staat. Een nieuwe he mel en een nieu we aarde. Daar verlang ik naar en daar geloof ik Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis voorzitter CDJA Leiden: „Helaas is er genoeg reden om je onveilig te voelen in de regio. Wie op maandag deze krant open slaat, kan niet om de berichten over mishandelingen, vernielingen en aanrandingen heen. Het is dus een feit dat het onveilig is. De plaatselij ke overheden kunnen wel het gevoel van onveiligheid gedeeltelijk wegne men. Cameratoezicht, preventief fouilleren, meer blauw op straat en een no-nonsensebeleid zouden hier aan kunnen bijdragen. De overheid moet zich dus niet bezighouden met stadsgesprekken waarvan de uit- komst al bekend is (namelijk dat een klein deel het voor jf het overgrote ge- 1W 0Ê\ deelte verpest). La- ten we stoppen met het oeverloos gedogen en werk maken van het handhaven van regels. Alleen dan kan het ook daadwer kelijk veiliger worden." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'er „Of men zich onveilig voelt hangt niet alleen af van de inzet van politie, van de geordende leefomgevidj, of van de spitsvondigheid van boeven, maar ook van de - vaak opgefokte - bele ving van de mensen zelf. Een bero ving is verwerpelijk, een bedreiging angstig en een botte bejegening is verkillend. Maar niet iedere grove fi guur in een steegje is wat lelijks van plan. Het vermijden van een donker straatje is wellicht verstandig; bij een oproer blijft men liever op een af stand. Maar logica en gezond ver stand rijn hier de leidraad, ook zon der manifeste angstgevoelens. De grote boze buitenwe reld is veel onveili ger dan de Leidse regio. Laten we elkaar niet al te veel somberheid aanpraten."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17