REGIO Teylingen moet open blijven Ook Inspectie Gezondheidszorg onderzoekt het drama rond Savanna Dwangsom maakt geen indruk op baas van Leiderdorps café Tam Tam Jongleren tot je erbij neervalt wil af van molenimago R3 hens oud-Tweede-Kamerlid Molleman overleden Eén gemeentehuis Betere fietsroutes Financieel zwaar weer Onder het spoor door r gewonden «ttingbotsing arendsveen - Bij een on- jp de A4 richting Amster- stermiddag, ter hoogte elofarendsveen, zijn vier n gewond geraakt. Een >e automobilist uit Delft 'een langzaam rijdende iat op. Door de Idap die olg was, schoven drie iréór de Delftenaar op el- veroorzaker liep nek- i op, drie andere ge- hadden nek- en ruglet- chaafwonden. renburgschool aart open hoten - De nieuwe der- ging van de Voorscho- penbare School (de Vos) euwbouwwijk Starren- >aat begin maart open, de krokusvakantie. De burgschool wordt op >8 februari opgeleverd, e instantie knjgen vier atieklassen les in de school. Naast de nieu- le School zitten er in Ie gebouw een kinder- ilijf en 23 koopapparte- De Centrale Stichting ipvang Voorschoten ebruik van de beneden- ing- ucatenkantoor it de deuren joten - Een nieuw ad- cantoor heeft in Voor zijn deuren geopend, toor van Bodee Advoca- :stigd aan de Starren- i, heeft ondernemers ïaamste doelgroep. Het onderscheidt zich door lieden van een 'juri- onnement'. Voor 85 maand kunnen onder onder meer per tele- leperkt juridisch advies linnenstappen voor eloos consult of hun indisch laten doorlich- het kantoor zijn twee en werkzaam. Bodee houdt op donderdag een officiële opening. lan Leefmans p - Directeur Ton Ver- de Leiderdorpse wo- kwereniging AWL wil rer dan de voorzichtig en hand van Henk aannemen. Verhoogt, ivan een huurhuis aan e regtsplein, leeft al 17 ii imin met de AWL. Hij i daar een boek over deze krant maandag besteedde. wil de strijdbijl begra- et hij weten, maar Ver- og achterdochtig. „Wij ist een laatste gesprek aangaan en er een j eep onder zetten. Maar ontmoetingen hebben verleden ook al gehad lgens begon de heer daarna weer van vo- i", aldus Verdoes. iit over een verkeerd e renovatie in 1988 r erste bladzijde uit een s vuistdik dossier. Tus- WL en Verhoogt - die de als een Don Qui- tegen de windmo- d, kwam het niet meer jrcommissie, nationa- an en de rijdende c nen eraan te pas. Jj iraken vielen zelden in (feel van de heer Ver maar .dat heeft hem t om vrolijk verder te ldus Verdoes. Toch de huurder in het in- in te snakken naar het had een attack ge- .positieve uitnodiging j, ft, voor een nieuw ge- zijn bus gevonden en n plan daar opgewekt in te maken. „We zien jt", beklemtoont Ver- we hopen daarmee brievenschrijverij af woensdag 19 januari 2005 door Nancy Ubert vervolg van voorpagina alphen aan den run - De Inspectie Jeugdzorg maakt binnen twee weken de resultaten bekend van het onder zoek naar de hulpverlening aan het gezin van de Alphense Savanna. Dat belooft woordvoerder Saskia Speel man. Inmiddels heeft de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) zich bij het onderzoek aangesloten. „Maar wij redden het niet om eind deze maand een compleet rapport te pre senteren", geeft voorlichter LUian Jansen van de IGZ aan. Savanna uit Alphen aan den Rijn werd in september dood aangetroffen in de kofferbak van een auto. Justitie verdenkt moeder en stiefvader niet alleen van herhaaldelijke mishande ling maar ook van stelselmatige uit hongering. Het driejarige kind woog aan het einde van haar leven nog geen 11 kilo. Bij de sectie werden uit eenlopende bewijzen voor ernstige ondervoeding gevonden. Hoe het mogelijk is dat geen arts heeft geconstateerd dat het kind niet genoeg te eten kreeg en dat geen dok ter of verpleegkundige heeft ingegre pen, onderzoekt de IGZ. „Savanna kwam wel eens bij het consultatiebu reau en ook andere artsen moeten haar wel eens hebben gezien", aldus zegsvrouw Jansen. „Daarom toetsen wij de rol die de artsen, psychiatrisch verpleegkundigen en eventuele ande re medici hebben gespeeld. We wil len weten of er inschattingsfouten zijn gemaakt, of dat een arts wellicht iets over het hoofd heeft gezien." De Inspectie Jeugdzorg richt zich met haar onderzoek op 'het legertje hulp verleners' dat het Alphense gezin in de gaten hield. Er kwamen bijvoor beeld mensen van de gespecialiseer de gezinszorg en van Jeugdzorg over de vloer om Savanna, babyzusje Ro- wena en de 32-jarige moeder te bege leiden. Eerder waren de twee oudste kinde ren de moeder al ontnomen. Savanna was ook al eens uit huis geplaatst. Bureau Jeugdzorg Noord-Holland had de leiding over het probleemge zin. Direct na de dood van Savanna kondigde dit bureau aan een 'intern onderzoek' te beginnen. Voor staats secretaris Ross was dat niet genoeg. De bewindsvrouw eiste dat de In spectie jeugdzorg direct zelfstandig een onderzoek instelde en niet eerst het interne rapport zou afwachten. Ook burgemeester Schoof van Al phen aan den Rijn vroeg de inspectie om de zaak te onderzoeken. Na vier maanden lijkt dat onderzoek deels te worden afgerond. „Wij vin den kwaliteit belangrijker dan snel heid", zegt voorlichter Speelman van Inspectie Jeugdzorg. Circus op Jenaplanschool De Alleman in Warmond, de kinderen blijken talent te hebben. Foto: Dick Hogewoning Warmondse school vult Nationale Voorleesdagen apart in warmond - Een spagaat kan ze al en steltlopen is eigenlijk ook veel leuker dan 'zo'n saai dictee'. Toch wil de lenige Ashley Zaat van bijna twaalf geen circusartiest worden. „Later, als ik groot ben wil ik in een musical spelen. Maar een dagje circus zoals vandaag bij ons op school vind ik ook super. Kan het misschien niet allebei, een musical met circusact erin misschien? Want dan doe ik gelijk mee." De 85 kinderen van Jenaplanschool De Alleman in Warmond hoeven eens niet te werken aan taal, rekenen of aardrijkskunde. In plaats daarvan mo gen ze een hele dag jongleren, koorddansen en acrobaatje spelen. De Nationale Voorleesdagen zijn deze dinsdag begonnen en bij basisschool De Alleman vieren ze die met een uitgebreide cir cusdag, inclusief prentenboeken over dat thema. Vanaf half negen 's ochtends lezen de juffen - verkleed als leeuwentemmer of als clown - de leerlingen voor. Daarna krijgen de kinderen een circusworkshop van een professioneel bedrijf aangeboden. Met verbeten gezichtjes zitten vier kinderen inge spannen op hun handen en voeten op dë grond. Bovenop hen zitten drie klasgenootjes die triom fantelijk voor zich uit zitten te staren. In opperste concentratie proberen ze niet van de wat wanke le piramide af te vallen. „Kijk, zo gaat het goed", juicht Niko Douwes, in het dagelijks leven pro fessioneel circusartiest. „Dit noemen we een leeuwenpiramide. Nou moeten jullie er nog wel jan den run - PvdA- lenk Molleman is za- nverwacht aan een nd overleden. Hij Molleman, in zijn ts Alphen aan den fgelopen jaren raads- e daarvoor naam op 'n Europees niveau. Albertus Antonius bekleedde uiteenlo- ties in het openbaar •wel in Nederland als In de jaren 1976 tot '9 was hij lid van de imer. In die functie ich vooral bezig met natiek rond de cultu urlieden. In 1977 was bij het debat ^oop van de acties van Zuid-Molukkers in 1977. Voor hij Kamerlid voor de Partij van de Arbeid werd, werkte Henk Molleman als weten schapper in Nijmegen en Lei den. Na zijn 'avontuur' in het parlement werd hij als topamb tenaar op Binnenlandse Zaken belast met de coördinatie van het minderhedenbeleid. Het sa- menwerkingsverbond dat hij opzette, stond bekend als 'het bureau Molleman'. Dit bureau wordt als 'vader' van het min derhedenbeleid beschouwd. In september 2003 werd Molle man als oud-topambtenaar ge hoord door de parlementaire onderzoekscommissie jntegra- tiebeleid. Hij haalde toen menig medium door te verkondigen dat de verharding van het inte gratiebeleid de samenleving geen goed doet. Molleman, die zijn (betaalde) carrière in Brussel afsloot bij de Europese Unie, heeft zich zijn hele leven ingezet voor minder heden. Hij kwam de Alphense fractie versterken nadat deze plaatselijke afdeling uit elkaar was gevallen. „Hij is de prof on der de amateurs geweest", schetst fractievoorzitter Remco Blom de rol van Molleman. „Na vele, vele ruzies moest de frac tie helemaal opnieuw opge bouwd worden. Henk was ge pensioneerd en wilde niet ach terover zitten. Hij wist dat er behoorlijke problemen speel den, maar haakte niet af. Zon- door Roza van der Veer warmond/sassenheim - De dor pen Warmond, Sassenheim ën Voorhout moeten niet aan el kaar groeien. De open ruimte tussen de drie gemeenten moet blijven. Alleen bij Warmond kan wellicht extra ruimte worden ge zocht voor woningbouw. Daar mee moet de vergrijzing van het dorp worden tegengegaan. In dien nodig moet daarvoor zelfs de rode contour, de lijn waarbin nen een gemeente mag bouwen, ruimer worden. Dat staat in het concept van de Toekomstvisie van de Sassen heim, Voorhout en Warmond. Deze nota vol afspraken voor de toekomstige fusiegemeente Teylingen wordt vanavond be sproken in het gemeentehuis van Sassenheim. Daarna moe ten de drie gemeenteraden het document vaststellen. In de visie wordt het meeste ge wicht gelegd bij het behoud van de open ruimte. Verstedelijking is niet wenselijk, volgens de drie gemeenten, omdat de meeste inwoners graag in een dorp wonen. De open ruimte is voorts belangrijk voor het toe risme, de recreatie en de bol lenteelt. Ook de hogere overhe den en regionale afspraken la ten weinig ruimte voor verste delijking. De wens om de open ruimte te respecteren staat op gespannen voet met het behoud van een gezonde leeftijdsopbouw in de drie kernen. Weliswaar mag Voorhout veel nieuwe huizen bouwen, maar dat voorkomt geen vergrijzing in bijvoorbeeld Warmond en Sassenheim. De dorpen moeten daarom zoeken naar bouwplekken binnen de kernen. Daarnaast kunnen ze huizen neerzetten op de al aan gewezen bouwlocaties. Alleen bij Warmond kan gekeken wor den naar de open ruimte als blijkt dat er onvoldoende voor ouderen en jongeren kan wor den gebouwd. Maar dan pas als alle andere oplossingen geen soelaas bieden. Het behoud van de open gebie den botst met de ontwikkeling van de economie in de nieuwe gemeente. De drie dorpen kie zen voor behoud van het bol- lencomplex. Voor grootschalige productie van bollen is geen ruimte, maar wel voor gespeci aliseerde en vernieuwende bol- lenbedrijven. De bouw van kas sen en schuren is niet gewenst. Voor aan de bollenteelt verwan te bedrijven moet ruimte wor den gevonden op de industrie terreinen in Voorhout en Sas senheim. Zij krijgen daar ook straks voorrang bij vestiging. Om het buitengebied ook in de toekomst te behouden krijgen de daar gevestigde agrariërs meer mogelijkheden om bij voorbeeld streekproducten te verkopen, roeiboten te verhu ren of het aanbieden van Bed en Breakfast. Deze laatste mo gelijkheid sluit aan bij een an der speerpunt van Teylingen: bevordering van recreatie en toerisme. Daarbij wordt niet ge dacht aan de zogeheten patat toerist, maar vooral aan de rustzoeker of de watersporter op de Kagerplassen. De eigen bevolking en mensen uit omlig gende plaatsen krijgen voor rang met recreëren. Het is op de wegen in de Bollenstreek na melijk al druk genoeg, staat in het plan. Tussen de verschillen de attracties in de regio moeten betere fietsroutes en openbaar- vervoersverbindingen komen. Die betere verbindingen zijn ook binnen Teylingen nodig. Vooral omdat gekozen wordt voor één centrale plek voor het bestuur en de ambtenaren. Waar dat gemeentehuis moet komen, staat nog niet vast. On derzocht wordt nog hoe straks bijvoorbeeld ouderen gemakke lijk van de gemeentelijke dien sten gebruik kunnen maken. Ook de instelling van eventuele dorpsraden wordt nog bekeken. De nieuwe gemeente komt in januari meteen in financieel zwaar weer. De inkomsten uit het gemeentefonds lopen terug, terwijl de bijdrage van het rijk voor de fusie de kosten niet dekt. Het opnieuw indelen van amb tenaren kost ook extra geld. Hoe slecht de financiële situatie van de nieuwe gemeente is, wordt onderzocht. een beetje gevaarlijk bij grommen!" De kinderen brullen het uit en Douwes is tevreden. „Zo is het perfect. Jongens, als jullie willen kunnen jullie meteen bij het circus komen werken. Afgespro ken?" Lerares Yvonne van der Klei van combinatie groep drie en vier ziet haar leerlingen nu ineens van een heel andere kant. „Zie je dat jongetje?" Ze wijst naar een monter kereltje wat met een grote grijns op zijn gezicht met een paar hoepels aan het spelen is. „Normaal is hij timide, maar nu laat hij zich helemaal gaan. Prachtig toch?" Van der Klei noemt de circusworkshop 'uiterst leerzaam'. „Kinderen leren zo om te genieten van iets en dat is belangrijk. Ik sta trouwens ver wonderd van wat ze allemaal kunnen! Fietsen op één wiel of koorddansen, ze doen het allemaal maar eventjes. Dat doe ik ze in elk geval niet na." Even verderop probeert Tristan van zeven jaar een paar felrode plastic bordjes op stokjes al draaiende in de lucht te houden. „Dat is toch moeilijker dan ik dacht", zegt de jongen uit groep vier. Na een tijdje krijgt hij rode blosjes op zijn wangen van inspanning en hij is helemaal buiten adem. „Het is wel heel leuk om te doen", lacht hij. „Maar echt goed ben ik er niet in. Maar dat geeft niks hoor. Zo'n circusdag als vandaag is ge woon al hartstikke leuk!" In heel de regio hebben nog tot en met 29 januari kinderactiviteiten plaats in het kader van de Na tionale Voorleesdagen. door Loman Leefmans leiderdorp - Het geschil gaat over niets minder, maar ook niets meer dan twee ffuitauto- maatjes. Toch zijn de eigenaar van café Tam Tam en de ge meente Leiderdorp daarover uitgebreid en langdurig aan het steggelen, is geen van bei de partijen tot een compromis bereid en daardoor blijft het conflict ambtelijke tijd en juri dische expertise opslokken. Volgende week vrijdag volgt een nieuw hoofdstuk als het meningsverschil opnieuw wordt uitgevochten bij de commissie bezwaarschriften op het gemeentehuis. Ondernemer Postma werd in Leiderdorp bekend door zijn plan om een discotheek in de omgeving van bedrijventerrein Baanderij te openen. Dat mis lukte. De noodzakelijke steun van de plaatselijke overheid kwam er niet. In plaats daar van begon Postma in maart een café onder de naam Tam Tam aan de Zijlbaan. In deze nieuwe horecagelegenheid plaatste hij twee zogeheten fruitautomaten. Daarvoor wa ren vergunningen nodig. Aan gezien de gemeente bij andere gelegenheden, zoals De Mu- zenhof en Frerikshof, achteraf toestemming had verleend voor vergelijkbare apparaten, wist de Tam Tam-exploitant van de prins geen kwaad. Dat veranderde toen de door hem op een later tijdstip aan gevraagde vergunning werd geweigerd. Tam Tam was een zogeheten 'laagdrempelige zaak' (er werd eten verkocht) en alleen 'hoogdrempelige' ca fés (zonder minderjarigen) mogen fruitautomaten heb ben, zo redeneerde de ge meente Leiderdorp. De com missie voor de beroep- en be zwaarschriften stelde de lokale overheid afgelopen zomer in het gelijk. Dat besluit werd door Postma weer aangevoch ten (het eetgedeelte staat los van het café) en een rechtszaak daarover dient op 16 februari in Den Haag. In de tussentijd liet de exploitant de kansspel machines staan en dat werd eind door een controleur van de gemeente opgemerkt. Burgemeester Zonnevylle vond het optreden van Postma een dusdanige minachting van het gezag dat hij hem vlak voor de kerstdagen trakteerde op een dwangsom van 500 euro per overtreding, met een maxi mum van 30.000 euro. Daarte gen maakte de Tam Tam-baas op zijn beurt weer bezwaar en die zaak dienst volgende week vrijdag. „Eigenlijk is die behan deling onnodig, een gepas seerd station", verklaart raads man Hospes die namens Post ma optreedt. „Het wachten is op een uitspraak van het colle ge van beroep bedrijfsleven volgende maand in Den Haag. En een behandeling door dat college heeft een opschortende werking voor wat er allemaal in Leiderdorp wordt besloten. Geloof me: Tam Tam voldoet, zeker in vergelijking met ande re horecazaken in Leiderdorp, aan een.hoge mate van hoogd rempeligheid. Ga gerust kijken en dan kun je zien dat de auto maten er ook nog staan." der overheersend of betweterig te zijn heeft hij een enorme bij drage geleverd aan onze frac tie." Molleman heeft zich in Alphen ook ingezet voor het plaatselijk welzijn. Zo was hij sterk betrok ken bij het vluchtelingenwerk. Ook droeg hij een steentje bij aan culturele activiteiten, bij voorbeeld aan het Parktheater, het Centrum Beeldende Kunst en het nieuwe theater Castel- lum. Hij wordt donderdag 20 januari in besloten kring begra ven in Amsterdam. Gelegen heid tot condoleren is er op woensdag 19 januari vanaf 19.00 uur bij begrafenisonder neming Kramer, Ambonstraat 5a in Alphen aan den Rijn. hoogmade - Anderhalfjaar nadat de eerste verdiepte bak onder de hogesnelheidslijn bij Hoogmade in gebruik was genomen, nadert ook de tweede bak zijn voltooiing. Het 'bovendek' waarop de hoge snelheidslijn HSL komt te rijden is twee weken geleden al door de projectorganisatie HSL-Zuid overgedragen aan de aannemer die de aanleg van de rails en de bovenleiding voor zijn rekening neemt. De ongeveer 800 meter lange bak waarin vanaf september het autover keer in de richting Den Haag rijdt, is inmiddels droog gepompt, maar moet nog wel worden afgewerkt. Volgens planning duren de werk zaamheden aan de A4 tussen Leiderdorp en Roelofarendsveen nog ongeveer anderhalfjaar. Daarna wordt dit deel van de snelweg ver breed tot tweemaal drie rijbanen. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15