ederlander registratie rgaandonor ID College en ROC na fusie in toptien Militairen vertrekken half maart definitief uit Irak Vrouw rijdt tasjesdief na achtervolging dood idige aanpak te vrijblijvend anvis nummer elf spoelt n op Noordwijkse strand Zorgen na de ramp Tennisster Koetsnetsova positief getest op efedrine v\ OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag i8 januari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Sjeng Schalken raakt na nederlaag nog niet in paniek Winterse buien ag/gpd - Acht van de tien inders zijn voorstander verplicht laten vastleg- emand wel of niet or- nor wil zijn. Dat blijkt uit K>-onderzoek in opdracht Nierstichting. oot aantal patiënten-, intatie-, en zorgorgani- deit voor actieve donor- tie. Jaarlijks overlijden t-, lever-, nier- en long- in omdat voor hen geen beschikbaar is. Momen- :ht een nierpatiënt ge- viereneenhalf jaar op isplantatie. eve registratie moet ie- derlander laten vastleg- hij bij overlijden wel of organen afstaat, of dat beslissing overlaat aan estaanden. nisaties voorspellen dat tal 'ja-zeggers' hiermee in een op vijf naar de n alle Nederlanders. Ac- gistratie zou 130 extra ntaties opleveren (nu x ieder jaar 223 plaats), inet houdt tot nog toe de huidige, vrijblijven- tratie, onder meer om- Iraagvlak voor actief re- zou ontbreken. Met o-onderzoek is dat ar komen te vervallen, meent de Nierstichting. „Bij vrijblijvende registratie melden zich gewoon te weinig donoren aan", zegt directeur Paul Beerkens. Aanvullende maatre gelen, zoals het aanstellen van donatie-experts in ziekenhui zen, hebben daar volgens hem niets aan veranderd. „Doorgaan op dezelfde voet is dus zinloos en veel erger: het kost mensenlevens." De orga nisaties vestigen hun hoop op een debat over orgaandonatie tussen de Tweede Kamer en minister Hans Hoogervorst (volksgezondheid), dat morgen plaatsvindt. In de aanloop naar het Kamer debat vindt vandaag al op het Binnenhof een demonstratie plaats van patiënten die op een orgaantransplantatie wachten. Ze zullen onder meer 220 lucht ballonnen oplaten: één voor ie dere nierpatiënt die vorig jaar overleed omdat er geen orgaan voor hem of haar beschikbaar was. Bij actieve donorregistratie blijft het uiteindelijke besluit voor orgaandonatie bij de nabe staanden liggen. De verwachting bestaat wel dat zij het afstaan van organen sneller zullen toestaan als de overledene als donor geregi streerd staat. 11 jk - Een kleine maan- weekeinde aange- >p het Noordwijkse let dier is naar het [aturalis gebracht. Het le maanvis die dit jaar lederlandse strand aan- 'ot nog toe was de 1 ende kop' zoals de ook wordt genoemd, Jzame verschijning. In lelden vijf maanvissen dat was tot nog toe een Noordwijk is door Spimans van de Eerste Zeehonden (EHBZ) vi Jen gebracht. „Een ar had hem gevonden, mij was de vis net larschijnlijk is hij bij water op het droge te- omen en doodge- 1 Kooimans zag het dier er gezond uit. „Het was een kleintje. Hij was 40 bij 58 centi meter." Maanvissen kunnen tot 4 meter groot worden. Waarom de maanvissen dit jaar zo massaal op de Nederlandse en Belgische kust stranden is nog niet bekend. Mogelijk heeft het te maken met de warme winter of de storm van een tijd geleden. Daardoor kunnen de maanvissen in het ondiepe wa ter in de problemen zijn geko men. Ook het voedselaanbod in de Noordzee kan een rol spe len. Kooimans: „In Naturalis willen ze daarom sectie op deze maanvis verrichten. Er komen deze week ook nog een paar in Zeeland aangespoelde vissen over. Wellicht dat daardoor wat meer bekend wordt." Begin januari spoelde een maanvis aan bij Wassenaarse- slag. COMMENTAAR HIRSI ALI lal het huis van de Ne- |e parlementaire demo- Je Tweede Kamer, zo in öwerpers van de inter- e pers staan als van- Dds de brute moord op -Ji Gogh is Hirsi Ali we ft's. Na de commotie iaag rest de vraag of en 35-jarige WD-politica Ristocht' tegen de islam #ort te zet- jelegenheid hebben ge en vervolg te maken op len Van Gogh-film n, maar niet de tijd of 'ben gehad haar werk /ertegenwoordiger op Ook WD-kanon Hans Ie onlangs uit naar Hij verwijt haar een standpunt in te ne- aanzien van moslim- de doodsbedreigingen adres zeer serieus van I de angst er goed inzit, pelijk. Dat Hirsi Ali pt terugkeert, is ronduit door Marijn Kramp leiden/zoetermeer - Het ID College en ROC Leiden horen vanaf volgend jaar bij de tien grootste ROC's van het land. Het is de bedoeling dat de twee grote scholen voor middelbaar beroepsonderwijs per 1 januari 2006 samengaan. Als mega- school denken de fusiepartners meer opleidingen te kunnen aanbieden en meer geld te kun nen vrijmaken voor onderwijs vernieuwingen. Of de fusie tot ontslagen leidt, is niet duidelijk. „We fuseren niet om eens flink te kunnen reorganiseren", ver zekert J. Bijlstra van het ID Col lege. „We willen ons onderwijs verbeteren en voortaan als één instelling de samenwerking met gemeenten en bedrijfsleven on derhouden. Maar we kunnen niet garanderen dat elke baan blijft bestaan." Tezamen vormen het ID Colle ge en het ROC Leiden een on derwijsinstelling met een omzet van meer dan 100 miljoen euro, tussen de 22.000 en 23.000 cur sisten en 1850 personeelsleden. De nieuwe school, die het ge bied tussen Gouda, Zoeter- meer, Woerden en Katwijk be strijkt, hoort daarmee bij de vijf of zes grootste ROC's van Ne derland schatten Bijlstra en J. van Gaal van het ROC Leiden. Deze schaalvergroting is vol gens de twee bestuurders be langrijk om het onderwijs te verbeteren en om de positie van het ROC in deze regio te versterken. Van Gaal: „De ROC's die ons omgeven zijn, op het Nova Col lege in Haarlem na, allemaal nog groter dan wij worden. Door samen te gaan krijgen we financieel meer armslag en kunnen wij meer opleidingen aanbieden." Het ID College moest het afgelopen jaar reor ganiseren. De school schrapte tot onvrede van de leerlingen onder andere zijn ICT-oplei- ding in Alphen aan den Rijn. Maar dat is geen voorbode van wat komen gaat, benadrukt Bijlstra, die onlangs A. Wooldrik opvolgde als voorzitter van het college van bestuur. „Door te fuseren willen we juist voorko men dat we in de toekomst op leidingen niet langer kunnen aanbieden." De ROC's in Ne derland staan de komende ja ren grote veranderingen te wachten. De 800 middelbare beroepsopleidingen moeten worden teruggebracht tot 300. Het ministerie heeft besloten dat de opleidingen breder moe ten, legt Van Gaal uit. „Dat ver anderen kost een hoop geld en kunnen we beter samen doen dan allebei apart." Pagina Ri: Fusie heeft grote gevolgen voor Leiden banda atjeh - Hoewel groot schalige uitbraken van besmet telijke ziekten tot dusver in het rampgebied van de tsunami's zijn uitgebleven, is het gevaar hiervoor nog niet geweken. In de zwaar getroffen stad Banda At jeh op Sumatra wordt gespoten tegen malariamuskieten. Wel zijn zeker zes mensen op Atjeh de afgelopen dagen gestorven aan tetanusbesmetting. Het to tale dodental van de ramp be draagt nu 175.000, onder wie sinds gisteren zeker negen Ne derlanders. Een Nederlandse vrouw die per vliegtuig vanuit Thailand werd gerepatrieerd overleed tijdens de vlucht. Van de andere Nederlandse slachtof fers overleed één persoon op Sri Lanka en zeven in Thailand. Het Nederlandse aantal vermisten is nog steeds ongeveer dertig, het aantal niet-traceerbaren, van wie men niet met zekerheid weet of ze tijdens de tsunami in de rampgebieden waren, is ge slonken naar ongeveer twintig. Foto: EPA/Ahmad Yusni amsterdam/anp - Een overval op een automobiliste in Am sterdam-Oost heeft een van de twee daders gisteravond het le ven gekost. De 43-jarige vrouw zat in haar auto op de Linnae- usstraat toen twee jongens op een brommer het portier open den en haar tas weggristen. De automobiliste zette daarop de achtervolging in op de overval lers, waarna een aanrijding ont stond. Hoe die precies kon ge beuren, is nog onduidelijk. Een van de jongens, 19 jaar oud, kwam daarbij om het leven. De automobiliste is aangehou den. Na de aanrijding zette de politie de omgeving af. Bij de afzetting ontstond vervolgens een grimmige sfeer onder een groepje jongeren dat op het voorval afkwam en begon te schreeuwen en schelden. De vader van het slachtoffer ging volgens een politiewoordvoer der bij het zien van zijn zoon door het lint. De politie heeft hem iheegeno- men naar het bureau waar een crisisteam hem heeft opgevan gen. den haag/gpd - De Nederlandse militairen zijn half mei allemaal terug uit Irak. Het kabinet heeft definitief besloten de deelname aan de internationale troepen macht niet te verlengen. Dit hebben premier Balke nende en de ministers Bot (buitenlandse zaken) en Kamp (defensie) gisteren besloten. De WD-fractie, voorstander van een langer verblijf, vindt het kabinet 'inconsistent' en wil volgende week een debat over de beëindiging van de missie. Volgens Balkenende is er geen aanleiding om langer te blijven. Recent speculeerden hij en minister Bot op een ver lengde deelname aan de Irak-missie. Dat zou nodig kunnen zijn als bijvoorbeeld de parlementsverkiezin gen van 30 januari uitgesteld zouden worden, maar dat is niet het geval. Minister Kamp is echter altijd stellig dapper te noemen. Meer hout snijdt de kritiek van Wiegel. Hirsi Ali bestrijdt onver draagzaamheid met onver draagzaamheid. Zoekt voortdu rend het conflict in plaats van de dialoog. Nu is Hirsi Ali iemand die haar hoofd boven het maaiveld durft uit te steken. Dat valt te prijzen. Maar juist haar positie als geko zen volksvertegen woordiger brengt de morele verplichting met zich mee de rela tie tussen moslims en autochtonen niet ver der op scherp te zet ten. Kritiek is prima, totdat zij kwetsend wordt In dat geval verwordt kritiek tot belediging en daarmee tot voedingsbodem voor nog meer haat en onver draagzaamheid. Vooral onder moslimjongeren. Hopelijk heeft Hirsi Ali de afge lopen tijd benut voor bezinning. Zij moet zich zeker niet de mond laten snoeren, maar enige reflectie op eigen handelen lijkt na de commotie van de afgelo pen maanden op zijn plaats. geweest: de militairen vertrekken vanaf 15 maart uit Irak, overeenkomstig het besluit dat het kabinet vorig jaar al nam en waar de Tweede Kamer eerder mee ak koord ging. Om de Nederlandse bases in Zuid-Irak te ontmantelen gaan 340 specialisten richting Irak maar die zijn half mei allemaal terug. Regeringsfractie WD is verbaasd over de opstelling van het kabinet. WD-Kamerlid Hans van Baaien is on tevreden: „Het kabinet is inconsistent. Afgelopen vrij dag meldt premier Balkenende dat hij oor had voor de Tweede Kamer waar een meerderheid van de fracties vóór verlenging leek te zijn. Nu meldt hij dat de militai ren toch half maart weggaan." CDA-Kamerlid Henk Jan Ormel zei gisteren tevreden te zijn. „We wilden een heroverweging en die hebben we gekregen. Wat de ar gumenten voor het besluit zijn, horen we nog wel. Van Baaien meent dat het CDA hiermee aan het schui ven gaat. PvdA en D66, altijd voor terugtrekking ge weest, vinden de beslissing het 'enige verantwoorde besluit'. De vakbonden voor defensiepersoneel zijn blij en op gelucht met het definitieve besluit om de missie in Irak niet te verlengen. „De ministers hebben eindelijk bal len getoond", zegt voorzitter J. Debie van de bond VB- M/NOV. Zijn collega W. Van den Burg van de AFMP spreekt van een 'verstandig besluit waarmee eindelijk de onduidelijkheid is weggenomen'. Pagina Binnenland 1: Kamp: Het is mooi geweest, zo Hennepkwekerij opgerold noordwijkerhout - De politie heeft gisterochtend aan de Noordwijkerhoutse De Vlasho ven een professionele hennep kwekerij met 2000 planten op gerold. De plantage was geves tigd in een loods die al geruime tijd leeg stond. In de kwekerij arresteerde de politie acht mensen. Alle planten, lampen, ventilators en filters zijn in be slag genomen en vernietigd. De wiet had een straatwaarde van bijna anderhalve ton. Tweede Kamer extra beveiligd den haag - Met de terugkeer van WD-er Ayaan Hirsi Ali in de Tweede Kamer - later van ochtend - zijn de veiligheids maatregelen in de parlements gebouwen aan het Binnenhof gisteren aanzienlijk verscherpt. Enkele doorgangen zijn afgeslo ten. Iedereen, ook ambtenaren van ministeries, moet zich legi timeren bij binnenkomst. Be zoekers worden door poortjes geleid, tassen worden gescand en worden opgeborgen in kluis jes. Alle inkomende postpakket ten worden gescand. De maat regelen gelden sinds gisteren, de eerste dag na het kerstreces. Tsunami als computervirus frankfurt - Een e-mail waarin om hulp wordt gevraagd voor de slachtoffers van de zeebe ving en de tsunami's van een maand geleden, kan een virus over het internet verspreiden. Daarvoor heeft het intemetbe- veiligingsbedrijf Sophos giste ren gewaarschuwd. Bij het on derwerp van de e-mail staat: „Tsunami-donatie! Help alsje blieft!". Wanneer de ontvanger de bijlage opent, wordt het vi rus verder verspreid. Schroder opent Einstein Jaar berlijn - De Duitse bondskan selier Gerhard Schroder opent morgen het Einstein laar. Daar mee eert Duitsland, het geboor teland van Albert Einstein, de natuurkundige wiens theorieën honderd jaar geleden de wereld van de wetenschap op zijn kop zetten. De Duitse viering valt samen met het Wereld Jaar van de Natuurkunde. Rijke toerist mag op ijsberenjacht kopenhagen - Groenland wil proberen rijke toeristen naar het land te lokken door ze te la ten deelnemen aan een ijsbe renjacht. De gedeeltelijk auto nome regering van het Deense eiland heeft buitenlandse deel name aan de jacht goedge keurd. „Wij stellen ons jagers voor die uit zijn op grote trofee- en en die vroeger op olifanten hebben gejaagd", aldus een woordvoerder van het toeris tenbureau op het eiland. ^1 Bill Meyer Svetlana Koetsnetsova op doping betrapt. Archieffoto: Reuters den haag/gpd - Svetlana Koets netsova, de nummer vijf van de wereld in het vrouwentennis, is in december positief gecontro leerd op doping. De negentien jarige tennisster uit Sint-Peters burg heeft efedrine gebruikt. Dat maakte Claude Eerdekens, de Waalse minister van sportza ken, gisteren bekend. Het wachten is nu op de contra-ex pertise. De Russin, die gisteren in de eerste ronde op het Au stralian Open gemakkelijk won van de Amerikaanse Jessica Kir- kland (6-1,6-1) is op 19 decem ber tijdens de Women Tennis Trophy in Charleroi betrapt op het gebruik van efedrine. In dat toernooi kwam ze uit tegen haar landgenote Elena Demen tieva, de Belgische Justine Hén- in-Hardenne en de Fran^aise Nathalie Dechy. Dat juist zij van het viertal positief is getest komt in Wallonië niet als een verrassing. Koetsnetsova komt uit een gelouterde wielerfami- lie. Efedrine is een ingrediënt dat in veel neusdruppels terug te vin den is en wordt beschouwd als een lichte vorm van doping. De eerdere verklaring van Luigi Coduti, organisator van het de- monstratietoernooi, als zou Koetsnetsova verkouden aange komen zijn in Charleroi, sluit dus naadloos aan bij het resul taat van de dopingcontrole. Koetsnetsova zelf maakte zich gisteren nog niet ongerust over het bericht. „Tot dusver heeft niemand contact met mij opge nomen", aldus de winnares van de laatste US Open. In het vrouwentennis zijn eer der twee speelsters veroordeeld wegens dopinggebruik: de Amerikaanse Reeves voor nan- drolon in 1997 en de Estse Nei- land voor cafeïne in 1999. Proef nu Leidsch Dagblad in de ocht id. 4 weken voor 9,75 "in T mwL Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V 1 Postcode/Plaats: I I Ttelefooimr I I Geboortedatum: I I e-mail adres i bezorgcontrole) Stuur de bon in een ongef rank eerde envelop nn»r Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) Of kijk op www.leidschdagblad.nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proef)abonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1