KUNST CULTUUR ucn- - Romeinse vondsten in Alphen gecombineerd met moderne kun Geestelijke val van een dar: Studenten Orkest vanavond in Leiden Lisserbroek krijj eigen culturele se 'De schilderkunst' Vermeer komt 'thi Winternachten Orkest met de billen bloot Bezoekersrecord voor 'Het Kwaad' Amsterdam - Een recordaantal mensen heeft afgelopen maand 'Het Kwaad - All about Evil' op gezocht. De expositie in het Tropenmuseum in Amsterdam trok sinds de opening op 17 de cember 20.674 bezoekers. Het is volgens het museum lang ge leden dat in zo'n korte tijd zo veel belangstellenden naar een expositie kwamen. Opvallend is het grote aantal jongeren dat op de tentoonstelling afkomt. 'Het Kwaad - All about Evil' laat de eeuwige worsteling van de mens zien met dit thema. De expositie belicht het kwaad in de loop der eeuwen, vanuit ver schillende landen, culturen en religies. Striptekenaar Fred Julsing overleden Rijswijk - Striptekenaar Fred Julsing is zaterdag op 62-jarige leeftijd overleden in Califomië, waar hij woonde. Al heel jong won Julsing de Haagse Jacob Marisprijs voor grafiek. Het striptekenen leerde hij vooral bij de Toonder Studio's, waar hij het schopte tot Marten Toonders assistent bij de pro ductie van de fameuze Bom melstrips. Zelf maakte hij later strips als 'Wellington Wish', 'De Broertjes Samovarof Co', 'Witte's Dagboek', 'Ukkie' en 'Tuimel en Ich'. Hij publiceerde in bladen als Pep, Baberiba en Margriet. Audities voor tweede L'eidols leiden - Op Koninginnedag is de finale van de tweede editie van L'eidols, de Leidse variant op de talentenjacht Idols. De eerste voorronde is op vrijdag 18 maart in café De Oude Har monie. Via de website www.lei- dols.nl kan iedereen van 16 jaar en ouder zich voor de zang wedstrijd inschrijven. Er is plaats voor maximaal 72 kandi daten, die ook buiten Leiden woonachtig mogen zijn. Illegale kunst in galerie LUMC leiden - In de galerie van het LUMC is vrijdag door twee kun stenaars illegaal een houten beeld achtergelaten. De twee zijn ex-leden van het Kunst Uit schot Team, dat vorig jaar on gevraagd een aantal beelden in de Leidse binnenstad plaatste. Er is nu een manfiguur van ei kenhout neergezet dat zich met behulp van prikstokken op een Gamma-karretje voortbeweegt. Ze willen de patiënten van het LUMC daarmee een hart onder de riem steken. dinsdag 18 januari 2ooj den haag/leiden/gpd - Negen uur per dag muziek maken, tien dagen achter elkaar. Het lijkt gekkenwerk, het is gekkenwerk. Maar het is ook ontzettend leuk, vinden Wendeline van Houten en Bemadette Evers, studenten schoolmuziek aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Zij spelen mee in het Nederlands Studenten Or kest dat vanavond op het podi um van de Leidse Stadsgehoor zaal staat. Het orkest wordt eens per jaar samengesteld uit amateurmuzi kanten uit heel het land. Er is tien dagen lang gerepeteerd voor een serie van elf concerten in eigen land en een afsluitend concert in Wenen. „Negen uur repeteren per dag klirikt heel erg, maar met een goede con centratie is het goed te doen. We zaten zo afgelegen, je kunt weinig anders dan muziek ma ken", vertelt de 20-jarige violis te Van Houten. Samen met een aantal andere Haagse conservatoriumstuden ten, onder wie de 19-jarige tromboniste Evers, werd Van Houten gevraagd om auditie te doen. Evers: „De organisatie gaat uit van amateurmuzikan ten, maar voor sommige partij en is het moeilijk om muzikan ten te vinden. Het niveau is echt ontzettend hoog, dat maakt de stukken voor iedereen uitdagend." „Het is wel zwaar hoor", zegt Van Houten. „Ik speel tweede viool in het orkest en we heb ben behoorlijk pittige partijen. Op de derde dag had ik echt zo iets van: dit trek ik niet meer. Maar je moet door, dus je gaat door." Deelname aan het NSO is niet alleen fysiek en mentaal zwaar, het betekent ook een maand studie missen. „Dat is het zeker waard. Het is echt onwijs leuk om met negentig leeftijdsgeno ten keihard aan hetzelfde ding te werken en er allemaal voor honderd procent voor te gaan", zegt Van Houten. Evers: „Het is geweldig dat we de kans krijgen in grote zalen op te treden. NSO, vanavond in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Op het programma staan Concert Voor Orkest van Bartók, Écri- ture Automatique van Numan en Vioolconcert van Barber. Negen uitvoeringen in De Meerl door Jan Kuys lisserbroek - CultUUT Ontluikt in Lisserbroek. Dit jaar zijn liefst negen uitvoeringen ge programmeerd in sociaal-cul tureel centrum De Meerkoet. Een concert van Duo Verso op zaterdag 29 januari vormt de aftrap van het nieuwe initia tief van Maria Balkenende, Herman van Hartingsveldt, Henk de Bruijn en Cok van Beek, die zich verenigd heb ben onder de noemer Kunst- Cultuur Podium Lisserbroek (KCPL). In Lisserbroek gebeurt volgens de initiatiefnemers van alles, maar op cultureel gebied kon het dorp nog wel een impuls gebruiken. Er is vooral vraag naar activiteiten op het gebied van klassieke muziek en van de podiumkunsten. Met be hulp van een financiële bij drage van de gemeente Haar lemmermeer kon een klin kend programma worden op gezet. Alle uitvoeringen voor volwas senen zijn op zaterdagavond om 20.15 uur. Na het optre den van Matthijs Koene en Stefan Gerritsen als Duo Verso volgt op 26 februari een optre den van het blokfluitfa Brisk. Andere optredei van cabaretgroep Pirai maart), een combinati piano en pantomime van der Kooy en Rob v Reijn (23 april), saxofo Raaf Hekkema van hei semble Calefax (28 mi aardier Boudewijn Zu juni), de Ring River Sii september) en het jaz j semble Trio Grande (2 ber). Een concert vooi klarinet door Gwyneti tink en Lars Wouters s serie af. De uitvoering Brisk en de beiaardiei vooraf gegaan door ki t voorstellingen. Die be p op dezelfde dagen 's i fa om 14.30 uur. De uitvoeringen in Lii broek krijgen een eigt ter door het toevoege i wat de organisatoren t; noemen een 'educatii i deelte'. Daarin vertell optredenden iets ova strumenten en de mtii wordt gespeeld. Het j i heeft de gelegenheid i gen te stellen. Op dez- hopen de organisator stand tussen publieke tiesten te verkleinen.! den haag - 'In den beginne was het beeld...' is het thema van de tiende editie van het internationale literatuurfestival Winternachten dat van 20 tot en met 23 januari plaats heeft in Den Haag. Tientallen schrijvers, dichters en muzikanten treden op. Zo vertolken Menno Wigman, Onno Kosters en Albertina Soepboer hun beeldgedichten, legt Willem Jan Otten een statement af over onze beeldcultuur en maakte een aantal schrijvers gedichten bij krantenfoto's. Schrijver Frank Westerman vertelt over zijn speurtocht naar El Negro, een op gezette mens; bioloog Tijs Goldschmidt spreekt over beschamende foto's van mensapen en de Antilliaanse muzikant Pierre Lauffer over de poëzie van zijn vader en de ontdekking van zijn roots. Daarnaast is er speciale aandacht voor Turkije, aan de hand van een interview met de Amerikaans-Turkse Elif Shafak en treedt het topensemble Ta- hir Aydogdu op. Tien jaar Winternachten heeft intussen een rijke oogst opgeleverd van gedichten, essays, donder- en zedenpreken, sprookjes en volksliederen. Het mooiste dat geschreven is voor Win ternachten in de afgelopen tien jaar is nu gebundeld in een boek: '10 jaar Winternachten'. Met bijdragen van onder anderen Gerrit Komrij, Antjie Krog, Abdelkader Benali, Kader Abdolah, Theodor Holman, Leo Vroman, Frank Martinus Arion, Manon Uphoff en llja Leonard Pfeijf- fer. De uitgave is tijdens het festival te koop voor 6,95. Winternach ten heeft plaats in het Theater aan het Spui en het daaraan grenzen de Filmhuis Den Haag. Zie ook: www.winternachten.nl Publiciteitsfoto den haag/anp - Het doek 'De schilderkunst' van Johannes Vermeer komt eindelijk terug paar zijn vaderland. Het Mau- ritshuis in Den Haag krijgt het van 25 maart tot en met 26 juni in bruikleen van het Kunsthis- torisches Museum in Wenen. Het werk ontbrak in 1996 op de grote overzichtstentoonstelling van het werk van Vermeer in het Mauritshuis. Het was toen te broos om vervoerd te wor den. De afgelopen vier jaar is 'De schilderkunst' opgeknapt en nu kan het weer op reis. Het doek, dat een schilder zit tend voor de ezel in zijn atelier toont, stamt uit de periode 1666-1668 en is volgens het Mauritshuis een van de toppers van Vermeer. Het hing tot zijn dood in zijn eigen huis, wat er op duidt dat hij er zelf grote waarde aan hechtte. Het Mauritshuis ga dens de Nederlands stellingsperiode c met 'Gezicht op De met de parel' en 'Di< nimfen' van Vermeel Volgens het Mauril doek meer dan de van een alledaagse heid. „Diverse ondei ben een diepere beij kaart van Nederland ventien provinciëic naar de faam die t kunst voor Holland leverd", weet het mur der is het kunstwei nisch opzicht weer, geen ander schildi Vermeers technisch heden, stofweerga\ licht- en schaduw magnifiek tot uitdrul Hilversum - De musici van de Hilversumse omroeporkesten voeren op allerlei manieren actie tegen de ingrijpende bezuinigin gen en reorganisaties waarmee ze worden geconfronteerd. Ewa Wagner en Marie-Luise Leinhos, altviolistes bij het Radio Symfo nie Orkest (RSO) hebben nu bij wijze van protest onder de naam Silent Music een blootkalender en een serie prentbriefkaarten uitgebracht waarop musici van het orkest naakt met hun mu ziekinstrument staan afgebeeld. Ze beschouwen het project, met zwartwitfoto's die nog wel iets aan de verbeelding overlaten, 'als een kleine, uitdagende vlag, geplant op de baggerschu'it van het OCW-beleid'. Leinhos, die een foto-opleiding volgde en zelf de musici vastlegde: „We heb ben deze kalender op persoonlij ke titel gemaakt. Bij de foto's gaat het wel om collega's van ons orkest, maar dit project heeft verder eigenlijk niets met het RSO te maken. De hele wes terse klassieke muziekwereld zit in dezelfde slechte situatie als wij, overal is het getob. Zie dit als een soort aanklacht tegen de boze buitenwereld die ons musi ci slecht behandelt." Publiciteitsfoto Theatraal tijdsbeeld van Nijinsky en zijn weldoener Di; theater recensie Rinus van der Heijden Voorstelling: 'Nijinsky en Diaghilev, Gek van Dans' Gezien: 15/1, De Meerse, Hoofddorp. Nog te zien o.a.: 21/1 Kon. Schouwburg Den Haag; 28/1 Rijswijkse Schouwburg; 5/2 Leidse Schouwburg; 25/2 Stadsschouwburg Amsterdam. Vaslav Nijinsky is mét Rudolf Noerejev de beroemdste danser uit de geschiedenis van het klassieke ballet. Hoewel beiden een roemrucht leven leidden, spreekt dat van Nijinsky door de tragische afloop het meest aan. De Rus danste in feite maar vijf jaar op topniveau. Daarna werd hij overvallen door psychoses en schizofrenie en hij sleet de laatste dertig jaar van zijn leven, tot aan zijn dood in 1950, in instellingen. Nijinsky's carrière ontwikkelde zich aan het begin van de twin tigste eeuw, in de tijd dat Les Ballets Russes van kunstwel doener Serge Diaghilev opgang maakten. Nijinsky en Diaghilev zijn niet los van elkaar te zien. Het is daarom alleen maar een wonder dat nü pas een produ cent, International Performing Arts, een theater/dansproductie aan het tweetal wijdde: 'Nijins ky en Diaghilev, Gek van Dans'. Tijd van handeling is de perio de rond 1918, toen Nijinsky zijn dromen en wanen ging op schrijven. In die tijd was hij ge brouilleerd met Diaghilev, met wie hij eerder een liefdesrelatie had gehad. Toen de danser plotsklaps trouwde met de Hongaarse danseres Romola de Pulski werd Diaghilev zo kwaad, dat hij alle banden met Nijinsky verbrak. Dat is de situ atie die in 'Gek van Dans' thea traal wordt uitgewerkt. Het stuk begint met zwartwit- beelden op een smal, podium- hoog doek, waarin Nijinsky on der meer verklaart: 'Ik ga voor jullie de oorlog dansen' en 'Ik hou niet van vrolijkheid, dat is de dood van de rede'. Daarmee wordt de gekheid van de danser subtiel aangeduid en verderop uitgewerkt, als hij meermalen verklaart God te zijn. De makers hebben er bewust voor gekozen de acteur die Vaslav Nijinsky speelt (Vincent Croiset) niet te laten dansen. Hij duikt telkens op in een kos tuum met rode stropdas, om zijn waanideeën te spuien of ruzie te maken met zijn vrouw. Aan het einde van het stuk is die ruzie uitgebreid naar Dia ghilev, die niet aan hf van Romola wil void haar echtgenoot wei Ballets Russes op te Waarop zij het gezel schrijft als 'een troe; ratten, die vreten aa van hun voorganger 'Gek van Dans' is ee stuk, waarin dansfn het beeld moeten v< Wie naar de produc uit belangstelling vo wordt teleurgesteld slechts franje, al die dat zij fraai én authf uitgevoerd. Dat is n derlijk, want choree van Schayk tekende studering. 'Gek van eerder een theatraa J dat Vaslav Nijinsky, Romola, Diaghilev, nist Igor Stravinsky, dansende zus Broni Nijinsky's opvolgen Massine en Serge Li1 podium gestalte gei Het is daarbij de vrs j modale toneel- of d ber vooraf zoveel wc tragedie-Nijinsky, d bedoelingen van de meegaan. Degene lukt, zal de smart v<1 en zijn tijdgenoten 1 of geest ondervindf door Theo de With alphen aan den rijn - Het lijkt op het eerste gezicht een merkwaardige combinatie: hedendaagse beel dende kunst en archeologische vondsten uit de Ro meinse tijd. Toch heeft het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Alphen aan den Rijn ze samenge bracht op één tentoonstelling. Want, zo redeneert directeur Peke Hofman, „alles wat is opgegraven, heeft invloed gehad op ons denken, onze cultuur en onze kunst." Sinds 1985 is er in het Alphense stadshart gezocht naar sporen van de Romeinen. Met succes, want de afgelopen twintig jaar is er een enorme hoeveelheid overblijfselen uit de klei gehaald. Bijna tweeduizend jaar geleden moet op deze plek een castellum, een Romeins kamp voor hulptroe pen, hebben gelegen. In het de laatste vijf jaar uit de grond gestampte stadshart herinnert weinig meer aan de Romeinen. Alleen het nieuwe theater-bio scoopcomplex langs de Oude Rijn houdt de herinne ring levend door zich met de naam 'Castellum' te tooien. Daar komt verandering in. Het nieuwe appartemen tengebouw ('Stepping Stone') aan het Rijnplein krijgt Romeinse beelden aan de gevel. De trappen op het plein worden voorzien van Latijnse inscripties. En kunstenares Korrie Besems heeft zelfs het plan opgevat om op een van de panden in het stadshart in kleurige neonletters de tekst 'The Romans were here' te zetten. Daarnaast wil themapark Archeon nog altijd een ar cheologisch museum opzetten op zijn terrein aan de rand van Alphen, maar volgens wethouder Hub van Wersch (cultuur) is dat voorstel vooralsnog niet erg levensvatbaar. Om in die leemte te voorzien zijn er nu in het CBK tijdelijk allerlei vondsten uitgestald. Peke Hofman: „Hordes Alphenaren hebben met hun neus boven die open putten gehangen om te zien wat er uit de bodem werd gevist. Omdat ze nergens werden ge toond, zagen wij het als onze taak om de opgravin gen tentoon te stellen. We wilden niet alleen een lul lig stukje helm exposeren, maar er iets bijzonders van maken. Via internet heb ik kunstenaar Robert Pothecary opgespoord. Hij reist overal ter wereld ar cheologische sites af om zich door de opgravingen te laten inspireren." De Engelsman Pothecary groeide op in de buurt van Stonehenge en daar ontstond zijn interesse in histo rie. Tegenwoordig bivakkeert hij vaak in oorden als Syrië, Libië en Egypte om over de schouders van ar cheologen mee te kijken. De kunstenaar beweert na het bezoeken van een op graving drie maanden niet te kunnen slapen. De eni ge manier om zijn hoofd leeg te maken, is het van zich af te schilderen. Hij maakt grote doeken die zeer ruw en ongepolijst ogen. Ze zijn bijna schetsmatig van karakter. In combinatie met de munten, het aar dewerk en de pijlpunten komen ze nog enigszins tot hun recht. Als autonoom kunstwerk kunnen ze min der bekoren. In de tentoonstellingsruimte van het CBK zijn ook werktekeningen van de archeologen te zien en foto's van gemeentelijk fotograaf Louis van fi Maar het mooist is misschien wel de s cheoloog René Reinders maakte op eei ren van het CBK. Het is de soort tekej collega's ter plaatse maken. Kleuren, 1 jes. Zo geïsoleerd is de muurschilderi stuk van de expositie 'Sporen in de klei'.L 'Sporen in de klei, de Romeinen ond* 13/3, CBK, Castellumstraat le, Alphjj Rijn, wot/mza 11-17 en zo 13-17 uur.'i om 20.00 uur een lezing door dr. M. F Alphense opgravingen. Op 10/2 is 1 over de invloed van de Romeinen 1 daagse architectuur, 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18