REGIO Verhuizing Leiderdorpse tennisclubs in impasse olitie rijdt twee uto's klem op A4 Jarenlange strijd tegen de windmolen die AWL heet Geschilde bomen geven ziekenhuis robuust uiterlijk R3 Drie maanden werk aan perrons in Voorschoten Bedrijfsleven vaker naar 'ervaringsdeskundigen' $er milieuklachten bord van provincie in negeert iptekens {rswoude-dorp - Een 45- e automobilist uit Alphen len Rijn is zijn rijbewijs geraak, omdat hij met ho- ïelheid stoptekens van de ie negeerde. Een agent itte hem meermaals bij een ïeidscontrole op de Geme- >g aan de kant te zetten, at de Alphenaar geen gor- roeg en de maximumsnel- overschreed. Toen dat na le stoptekens lukte, koos itomobilist echter weer het ipad richting Benthuizen, it hem verteld was dat hij dere boetes zou krijgen, •rhoogde zijn snelheid tot ilometer per uur en over- ed daarmee opnieuw de mumsnelheid, deze keer meer dan 50 kilometer per Een motoragent kon hem aan de kant zetten en hem llen dat de man voorlopig ijbewijs kwijt is. uw beroofd mobieltje tut - Een 20-jarige vrouw br Aar is zaterdagnacht [een jonge man onder be fog van een mes beroofd laar mobiele telefoon. Het Boffer reed op haar brom- bver de Aardamseweg in piting van de Ringdijk toen j een wegversmalling werd gereden door een automo- jDe bijrijder van ongeveer ir stapte uit, bedreigde de jvmet een steekwapen en geld. De Ter Aarse gaf haar Iele telefoon af aan de jon- tyaama de bijrijder weer in to stapte. De auto reed igens weg in de richting üphen aan den Rijn. Van |iers ontbreekt elk spoor. it procent te hard aan den rijn - Bij een idscontrole zondagmid- 01 de NI 1 tussen Alphen n in Rijn en Bodegraven j 1 procent van de passan- j.hard te rijden. Ruim 500 u idsovertreders krijgen 'ïkort een bekeuring in de ïbus. dinsdag 18 januari 2005 leiderdorp - De verhuizing gaat door, dat is de enige zekerheid die betrokkenen hebben. Maar wanneer tennisclub De Munnik en tennishal Van Leeuwen worden verplaatst en op welke voorwaarden, daarover heerst onduidelijkheid. ,,De leden willen niet verhuizen", verduide lijkt De Munnik-voorzitter Eldert Grooten- dorst nog maar eens. „Als het dan toch moet, lijkt het me logisch dat het óns in elk geval niets kost." De twee tennisinstanties die aan de Hoogma- deseweg zijn gevestigd, moeten daar wijken voor woningen. Dat is al jaren bekend. Die opbrengst van die woningen komtvoor een deel ten goede aan het verdiept aanleggen van de A4 door Leiderdorp. De zoektocht naar een nieuwe plek voor De Munnik en Van Leeuwen (ook bekend als stichting tennishal Leiderdorp) eindigde op de zogeheten Kleine Zandpunt nabij de Mau- ritssingel. Dit tegen de zin van de vereniging en de stichting die de parken de Bloemerd of de Houtkamp als betere alternatieven zagen. „Maar bij elkaar gaat het om 23 tennisbanen en zoveel ruimte is daar domweg niet", aldus Grootendorst. De onderhandelingen over de verhuizing naar de Kleine Zandpunt, een voormalige vuilstortplaats, verlopen sindsdien moei zaam. Terwijl volgens de oorspronkelijke planning al dit kwartaal een definitief besluit moet worden genomen. Allereerst is er een fi nancieel knelpunt. „De waarde van onze hui dige locatie is geschat op iets meer dan 1 mil joen euro, een nieuw complex kost 3 miljoen. Hoeveel voordelen een nieuwe accommoda tie ook heeft, wij vinden dat we niet voor het verschil hoeven op te draaien. En zeker niet 9 ton per vereniging, dan kunnen we net zo goed nu al stoppen." Naast de financiële perikelen zijn er nieuwe addertjes onder het gravel aangetroffen in de vorm van archeologische vondsten. Die wor den door de provincie onderzocht en daar door is het maar de vraag of er binnen afzien bare tijd woningen op de plek van de tennis banen kunnen verrijzen. Daar komt nog bij dat nieuwe, landelijke richtlijnen worden ver wacht omtrent de bouw van huizen en flats in de buurt van snelwegen. En de huidige ten nisparken liggen op een stevige volley afstand van de nog te verbreden en te verdiepen rijks weg A4. Grootendorst noch de onderhandelaars van de gemeente waren van plan de trage voort gang van de gesprekken aan de grote klok te hangen. Dat veranderde door een column in een plaatselijk huis-aan-huisblad waarin de schuld niet bij de overheid, maar bij de ten nisclubs werd gelegd. De voorzitter reageerde met een uitgebreid weerwoord. Daarin klapt hij over diverse onderhandelingspunten uit de school. Zo worden beide tennisinstanties gedwongen nieuwe opstallen te delen. Verder komen er wellicht banen die door de KNLTB worden afgekeurd (waarop dus ook geen toernooien kunnen worden gespeeld) en daarbij wil de gemeente het aantal lichtmas ten beperken. „We vonden dat we moesten reageren", verklaart de voorzitter, die on danks de moeizame onderhandelingen ge matigd positief is over de afloop. .Alleen al om het simpele feit dat er in maart een beslis sing moet komen." voorschoten - Aan de perrons van station Voorschoten wordt vanaf vrijdag dag en nacht ge werkt. In de loop der jaren zijn de stoeptegels er flink verzakt. Zij liggen inmiddels schots en scheef. Dit probleem wordt de komende drie maanden verhol pen. „Reizigers hebben moeite met in- en uitstappen, want de per rons in Voorschoten zijn eigen lijk te laag", aldus woordvoer der Clarkson van ProRail. „Van daar dat we zo snel mogelijk met de werkzaamheden willen beginnen. Dan kunnen reizi gers straks weer zorgeloos ge bruikmaken van het station." Omdat er vooral 's nachts wordt gewerkt - zodat het trein verkeer zo min mogelijk ontre geld raakt - krijgen omwonen den vandaag een brief, waarin bij voorbaat excuses worden gemaakt. „We houden zoveel mogelijk rekening met de buurtbewoners, maar de aan nemer gebruikt nu eenmaal machines die lawaai maken. Zoals drilboren." De woordvoerder van ProRail benadrukt dat niet elke nacht aan het station wordt gewerkt. „Die jongens willen ook wel eens vrij." Reizigersorganisatie Rover juicht de renovatie van station Voorschoten toe. „Gelukkig be wijzen de NS met deze actie dat het niet zo hoeft te zijn dat er eerst iemand zijn nek moet bre ken voordat er iets gebeurt", reageert een zegsman. „Klach ten hebben we namelijk nog niet ontvangen over station Voorschoten. Maar deze reno vatie is natuurlijk prima en we kunnen niet anders dan zonnig reageren." Metershoge ruwhouten palen sieren de nieuwe vleugel van het Rijnland Ziekenhuis. Foto: Henk Bouwman us bij ermolen icteuren van het Leidsch d bezoeken morgen Centrum De Kopermolen ^en-Noord. Vanaf 10.00 it de rijdende redactie lor verhalen, tips, vra- Isuggesties. door Saskia Stoelinga leiderdorp - Het uiterlijk van het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp verandert nog steeds. Aan de buitenkant van de nieu we vleugel - zichtbaar vanaf de Persant Snoepweg - zijn me terslange ruwhouten palen be vestigd. „Het gebouw heeft daardoor een robuuster uiter lijk gekregen", aldus Thijs Noordhoek, hoofd bouwzaken. Hij is ingenomen met de palen- vondst van de architect. „Door de speciaal geschilde bomen is het aanzien spannender. Het gaat om de 'finishing touch'. De buitenkant is bijna af. De ko mende weken verdwijnen er steeds meer hekken en contai ners. We streven naar een fraaie, rustige aanblik." Aan het inwendige van de nieu we vleugel wordt nog druk ge sleuteld. In mei en juni gaan de poliklinieken, de centrale steri lisatie, radiologie en röntgen over. Noordhoek: „Nog voor de zomervakantie moet de nieuw bouw gevuld zijn. Dan is het ook de bedoeling dat in de nieuwe operatiekamers vak werk wordt afgeleverd. Bij de centrale ingang van het zieken huis, die terugkomt aan de kant van de Persant Snoepweg, zijn de stratenmakers al enige tijd bezig. Ook dat karwei komt vol gende maand klaar." In de centrale hal, na de ingang, wordt gewerkt aan de inrich ting. Daar komen de ontvangst balie, de patiëntenregistratie, de winkeltjes en een groot res taurant voor personeel en be zoekers. De ingang aan de ach terkant, tegen de A4 aan, is straks voor spoedgevallen. Nadat de nieuwbouw is opgele verd, breekt de laatste grote fa se in de verbouwingen van het ziekenhuis aan: renovatie van de verpleegafdelingen. Niet al leen de vleugels, maar ook de oude centrale hallen worden aangepast aan de aankleding van de nieuwbouw. Als alles volgens plan verloopt, is dat laatste traject in 2007 voltooid. Het Rijnland Ziekenhuis be hoort tot de middelgrote zie kenhuizen met 470 bedden op twee plaatsen: Leiderdorp en Alphen, met jaarlijks meer dan 20.000 opnamen en ruim230.000 poliklinische be zoeken. Er werken 2000 mede werkers, onder wie 86 specialis ten in 25 vakgebieden. stichting telt elf consulenten die hun kennis en ervaring be langeloos inzetten. In heel Ne derland zijn 245 consulenten actief: oud-ondernemers, ma nagers, registeraccountants en tal van andere specialisten zijn aan de stichting verbonden. Zo wel in de Alphense als Leidse regio steeg het aantal aanvra gen sterk. In de Duin- en Bol lenstreek bleef, op een opmer kelijke groei in Katwijk na, het aantal aanvragen gelijk. Steeds vaker verwijzen banken hun cli ënten naar het Ondernemers klankbord, geeft Van der Neut aan. „En ondernemersvereni gingen zien ook meer het be lang van het klankbord in. Iede re ondernemer heeft van tijd tot tijd een klankbord nodig. De bekendheid van Ondernemers- klankbord begint zijn vruchten af te werpen. Bovendien is klankborden een sleutel voor succes. Dit wordt bevestigd door een onderzoek van de Rijksuniversiteit van Gronin gen." regio - Steeds meer onderne mers uit de regio Rijnland laten zich adviseren door de Stich ting Ondernemersklankbord. Het aantal 'hulpvragen' steeg in 2004 met 27 procent, zegt re giocoördinator I. van der Neut. Vroegen in 2003 zo'n 81 onder nemers om hulp, vorig jaar kwamen bij Van der Neut in Al phen aan den Rijn 103 verzoe ken binnen. Dit jaar verwacht de coördinator dat de vrijwilli gers van de stichting met nog meer aanvragen krijgen te ma ken. De stichting bestaat 25 jaar en is een landelijke adviesorgani satie die ondernemers in het midden- en kleinbedrijf belan geloos ondersteunt. „De mees te adviseurs zijn mensen met een enorme ervaring in het be drijfsleven die, nu ze zijn ge pensioneerd, geen zin hebben om achterover te leunen", al dus Van der Neut. Klankbord Rijnland kent het zelfde werkgebied als de Kamer van Koophandel Rijnland. De 'arendsveen - Een 38- automobilist uit Am- en een 40-jarige be- er uit Almere zijn zon- op de A4, zij een gevaar vormden et overige verkeer op de Beide' bestuurders 13 n hun rijbewijs kwijt, to l-jarige Amsterdammer mdagochtend met een va slok op achter het stuur d daarbij met een snel- tan 150 kilometer per 9-jver alle banen en de itrook naar Amsterdam. °bogte van het brugres- in de Haarlemmer- ieflwong de politie hem na titervolging tot stoppen igfiem met twee auto's rijden. Een blaastest lit dat de Amsterdam- im vier keer zoveel had gedronken als is toegestaan. De 40-jarige man uit Almere trok diezelfde dag ook de aan dacht door zijn rijgedrag, om dat hij gevaarlijk slingerend over de rijksweg in de richting van Den Haag reed. Ook hij maakte gebruik van de vlucht strook en knalde meermalen tegen de vangrail. Uiteindelijk kwam hij tot stilstand toen hij met zijn auto tegen het via duct van de HSL botste en klem werd gezet. Toen hij zich bij zijn aanhouding agressief opstelde, sloegen de agenten de automobilist uit Almere in de boeien en werd hij voor bloedonderzoek over worden gebracht naar het bureau. Beide automobilisten moeten zich binnenkort voor hun rij gedrag verantwoorden voor de politierechter. Leiderdorper Henk Verhoogt voert ongelijk gevecht met zijn huisbaas ici ibr c/regio - Bij de provin- ilieutelefoon kwamen veel meer klachten lan in 2003. In de top- klachten komen twee uit de regio voor: cycling Combinatie BV "schoten en Van Schip IV uit Alphen aan den tutelefoon kreeg 2254 binnen, dat is 484 i het jaar daarvoor. 70 procent ging over j» 20 procent over ge- pr. Over Groenrecy- cling kwamen 146 klachten bin nen, over Van Schip 135. De be drijven staan genoteerd op res pectievelijk de derde en vierde plaats. Het omzetten van compost bij Groenrecycling in Voorschoten leidde op 26 oktober tot een klachtengolf. Twaalf klachten over stank kwamen binnen. De milieutelefoon telde in 2004 vijf klachtengolven. Vanaf tien klachten of meer is sprake van een klachtengolf. Twee van de vijf klachtengolven gingen over mestgeur. door Loman Leefmans leiderdorp - Op de voorkant van zijn pas verschenen boek staat een kleine tekening van Don Ouichote. De Spaanse edelman, hoofdfiguur in een lijvig werk van Cervantes, zag windmolens aan voor de vijand en trok ten strijde. De vergelijking gaat in verschillende opzichten mank, maar Henk Verhoogt (74) is in een zeventien jaar durende strijd verwikkeld met de Leiderdorpse woningbouwstichting AWL en heeft het gevoel dat ook hij te gen windmolens vecht. Hij schreef het conflict van zich af in: 'De woning, huize van'. Dat is de titel van het boek dat hij on langs in eigen beheer uitgaf. „Het is in elk geval een mallemo len waar ik in terecht ben geko men." De vormgeving van de kunst stof deurklinken, de smalle traptreden en de geribbelde ra diatoren zijn typerend voor het interieur uit de beginjaren zes tig. Het misstaat zeker niet, want het hele huis aan het Hu- brechtsplein is een architecto nisch schoolvoorbeeld van die periode. In 1988 kregen de be woners van het wijkje een brief van de woningbouwvereniging. Het was tijd voor groot onder houd. Niemand had toen kun nen vermoeden dat het ook het startsein vormde voor vijande lijkheden die tot op de dag van vandaag voortduren. „Wat heeft die mensen bezield?", zegt Verhoogt hoofdschud dend. En met de AWL in ge dachte: „Is het arrogantie? On- Leiderdorper Henk Verhoogt, na zijn jarenlange strijd voor een beter huis: „Ik kan niet tegen onrechtvaardigheid." Foto: Mark Lamers kunde? Ik kan het je nog steeds niet precies vertellen." De onderhoudsbeurt verliep niet helemaal naar de zin van Verhoogt. „De aannemer was zo goedkoop dat je op voor hand wist dat het werk nooit goed kon worden uitgevoerd. Verder werd een vochtpro- bleem nooit opgelost, kwam een deel van het dak los terwijl we er nog woonden en werden ten onrechte huurverhogingen doorgevoerd." Verhoogt toonde zich strijdbaar, stapte naar de huurcommissie en startte daar mee een omvangrijke corres pondentie met diverse instan ties die bij de zaak betrokken raakten. „In feite is het boek niet veel meer dan een opsom ming van de briefwisselingen. Het geheel toont aan in wat voor een bureaucratische en ondeskundige wereld wij le ven." Een voorbeeldje uit zijn lange praktijk is snel gegeven. „Bij een behandeling van het vocht - probleem voor de huurcom missie, zei een vertegenwoordi ger van de AWL: 'de bewoners stoppen natte washandjes in het ventilatiesysteem'. Ik ben direct weggelopen, zo'n be schuldiging pik ik niet. Ik denk dat als ik met mensen van het AWL om de tafel zou zitten, we er in alle redelijkheid snel uit zouden komen. Probleem is dat ze een groot verloop hebben, waardoor je steeds met andere vertegenwoordigers van doen hebt. Ik heb er wel veertig ge sproken. Daarbij schakelen ze snel advocaten in en dan zit je zo in het circus van huurcom missie, nationale ombudsman en uiteindelijk de rechter." Desondanks: één verkeerd uit gevoerd onderhoudsbeurtje is toch niet een soort vergrijp om zeventien jaar kwaad om te blij ven'. Verhoogt kijkt bij die op merking verbaasd en ook een tikkeltje verongelijkt op. „Ik kan niet tegen onrechtvaardigheid, meneer", zegt hij geprikkeld. Het enige waar woningbouwor- ganisaties vatbaar voor zijn, is volgens Verhoogt aandacht in de lokale media. „Dat weet ik van kennissen ia Leiden. Eén stukkie in de kri^t en de pro blemen worden verholpen, al is het maar provisorisch." Veel ef fect verwacht hij van dit artikel niet, want het einde van de tun nel is sowieso in zicht. Na een infarct werd Verhoogts toon wat milder. En de AWL stuurde hem eind december een uitno diging voor een goed gesprek. De brief had een voor Verhoogt ongekend positieve teneur. De toenadering is daar, de wil ook. „Jammer alleen dat waarschijn lijk door de kerstdrukte bij de posterijen de brief te laat bij mij aankwam, maar ik heb direct geantwoord dat ik een nieuwe uitnodiging op prijs stel. Die is er alleen nog niet gekomen." Hoewel het einde van het sle pende conflict lonkt, heeft het wereldbeeld van de gepensio neerde rijschoolhouder een knauw gekregen. Als hij nog eens de volle zeventien jaar aan zichzelf voorbij laat trekken, concludeert hij, met gevoel voor drama: „Ik heb meelij met Nederland."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15