REGIO erksessie op de wei als tegenprestatie Begin volgend jaar bochtig fietspad van kleischelpen door Lentevreugd jlyester fietsbrug uit het schap Oegstgeestse Carolien (11) kiest krantenfoto 2004 rmatie over htelingen Monumentenlijst voor bomen in Leiderdorp Ballonnen van schoolkinderen ren willen bedrijven als sponsor Dnwerkgemeenschap in itgeest voor autisten 'Ik kijk naar welke foto ik als poster boven mijn bed zou hangen' 'We hebben het idee en ons enthousiasme' ■sat* mm maandag 17 januari 2005 roUDE - Vluchtelingen itelingenwerk staan 25 januari centraal op enkomst in Don Bosco ;uidbuurtseweg 57 in oude. 'Vluchtelingen- 1' is het motto van deze tieavond die Vluchte- erk met de openbare eek organiseert. De bij- st begint om 20.00 uur. wassenaar/katwijk - Natuur liefhebbers kunnen vanaf vol gend jaar in alle rust genieten van het natuurontwikkelingsge bied Lentevreugd. Dan wordt een fietspad speciaal voor re creanten aangelegd door het grensgebied van Katwijk en Wassenaar. Racefietsers zijn niet welkom in het natuurge bied, want het toekomstige fietspad krijgt veel bochten en bestaat uit kleischelpen. Fietsers uit Katwijk beginnen hun tocht straks bij de Pan van Persijn, waar het fietspad voor langs schiet Lentevreugd in. Het bochtige traject door het natuurgebied eindigt in Wasse naar, bij de parkeerplaats op de hoek van Rijksdorp en de Kat- wijkseweg, de rotonde naar de Wassenaarseslag. „Zo kunnen de mensen opti maal genieten van de natuur bij Katwijk", aldus M. Eikelen boom van de Dienst Landelijk Gebied, de stichting die in op dracht van de provincie Zuid- Holland en de gemeenten Kat wijk en Wassenaar zorg draagt voor een 'optimale ontwikke ling' van natuurgebied Lente vreugd. „We willen dat fietsers de natuur optimaal kunnen be leven in Lentevreugd, daarom hebben we gekozen voor een kleischelpenpad en veel bocht jes in het tracé. Wielrenners zullen dan in de toekomst geen gebruik maken van het pad en dat komt de rust ten goede." De gemeente Wassenaar is 'ver heugd' over de aanleg van het fietspad, maar heeft nog één maar. De vraag wie er moet op draaien voor het toekomstige onderhoud van het pad is nog steeds een heikel punt, zo legt een woordvoerder van Wasse naar uit. „Straks is het gedeelte Lentevreugd dat binnen de grenzen van onze gemeente ligt eigendom van Staatsbosbeheer. We willen daarom liever niet de kosten van het onderhoud voor het fietspad voor tientallen ja ren op ons nemen, omdat wij daar op den duur niet meer verantwoordelijk voor zijn," zo legt hij uit. „Het fietspad komt er echter sowieso, ongeacht de uitkomst over de onderhoudskwestie", zegt de woordvoerder. „Voor ons als gemeente is het belang rijk dat fietsers straks optimaal kunnen profiteren van Lente vreugd. Lekker picknicken bij voorbeeld." leiderdorp - Bijzondere, oude, waardevolle of beschermings- waardige bomen komen in Leiderdorp binnenkort op een aparte monumentenlijst. Door het opstellen van het speciale bestandje voor bomen hoopt de plaatselijke overheid twee vliegen in één klap te slaan. Allereerst kunnen de eige naars van bomen die op de lijst voorkomen een subsidie voor onderhoud aanvragen. Daar staat tegenover dat een kapvergunning krijgen voor een beschermde boom een stuk lastiger wordt. Een ander gevolg is dat geen kapvergunning meer nodig is voor bomen (op particuliere grond) die niet in het nieuwe register worden opgenomen. Voor bomen met een stamdik- te tot twintig centimeter (op grond van gemeente, provin cie of waterschap) hoeft ook helemaal geen officiële toe stemming meer worden ge vraagd. De Leiderdorpse 'groene' monumentenlijst wordt eind deze maand gepu bliceerd en vervolgens eens in de vijf jaar herzien. De instelling van de monu mentenlijst komt op een mo ment dat er in Leiderdorp door diverse bouwplannen een enorme kaalslag plaats heeft. Werkzaamheden aan rijksweg A4, de bouw op de kop van de Engelendaal en het provinciale snoeiplan langs de N446 hebben samen het leven van enkele duizen den bomen gekost. Daar komt nog bij dat de gemeente op het punt staat toestemming te verlenen voor het omhalen van bomen en bosplantsoen in het zogeheten Wetering park, een gebied van 25.650 vierkante meter. Leiderdorp is van plan om ook in Bospoort, nabij het woonwagenkampje, een stuk grond van 5200 vier kante meter te rooien. ACTIES VOOR AZI E 1(JDlgens Pijnenburg niet n eling om nu elke boer- v( het Land van Wijk en n aan te wijzen als plek n soneelsuitjes of verga- Ij Volgens hem komt erkt aantal boeren er- J aanmerking. „De ene 1 eter op dit soort activi- jj gericht dan de andere. Hiet als boer ook leuk )m medewerkers van jijf over de vloer te krij- V1 van Wijk en Wouden in de Grote Polder in Zoeterwoude. Om een tafereeltje als dit in stand te houden, zoeken de boeren in het Land van Wijk en Wouden sponsors. Koeien genieten van de zomerzon Archieffoto: Hielco Kuipers is het deel van het Groene Hart dat tussen Leiden, Zoetermeer en Alphen aan den Rijn ligt. De boeren in dit gebied zijn al ge ruime tijd bezig met een overle vingsplan. Ze zoeken naar ma nieren om de inkomsten te ver groten, zodat ze het platteland aantrekkelijker kunnen maken voor de recreant. Bart Pijnen burg van Bureau Mensenland adviseert daarbij. Met financiële bijdragen van het bedrijfsleven kunnen boe ren volgens hem onder meer wandelpaden aanleggen en er voor zorgen dat meer weidevo gels neerstrijken in het gebied. Het adopteren van een wandel pad behoort volgens Pijnen burg tot de mogelijkheden, evenals de sponsoring van een 'vluchtstrook' voor de grutto, een bedreigde weidevogelsoort. Een van de dingen die boeren voor de grutto kunnen doen, is de aanleg van vluchtstroken met hoger gras. Hierin kunnen gruttokuikens schuilen en meer voedsel vinden waardoor hun overlevingskans stijgt. Conse quentie is dat de boer minder grasopbrengst heeft. Een finan ciële bijdrage aan de boer kan dit verlies compenseren. regio - De kinderen van basis school De Schakel in Roelof- arendsveen verkopen ballon kaartjes. Als ieder kind er vijf verkoopt, gaan zaterdag zo'n 5000 tot 6000 ballonen de lucht in. De gehele opbrengst gaat naar de actie 'Scholen bouwen scholen', waaraan het televisie programma Z@ppelin uitge breid aandacht besteedt. Het Platform Vluchtelingenor ganisaties Leiden houdt zater dag in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk een benefiet avond voor Azië. De avond be staat uit muziek en dans uit Ne derland en landen uit het Mid den-Oosten en India. Een dj sluit de bijeenkomst af met dansmuziek. De opbrengst gaat naar giro 555. y Nihof «oude - Met je collega's ,n voor een werksessie, in *an naar de hei. Of een «jelsurtje naar de boerde rij ven die bereid zijn geld n in het behoud van het .ihd, kunnen daar van de réi het Land van Wijk en iets voor terugkrijgen, mier willen de boeren Ijfsleven stimuleren tot jing zonder dat er wat nier staat, werkt niet, al- Imseur Bart Pijnenburg epau Mensenland. „Door van Wijk en Wouden iren kunnen bedrijven leren als maatschap- irantwoorde onderne- tar dat is voor veel be- liet genoeg. Tal van te- ities zijn bespreek- een vergadering op de tot een personeelsuit- ,jde Rue in t^an den rijn - Alphen 1t<jRijn krijgt in het voor- D licht een wereldpri- ?np kunststof brug die je brikant uit het schap ken. Licht maar toch istbaar, sterk genoeg r met ambulances en '-.erwagens overheen te ïl :ndje werk en het ding n plaats, daarna heeft nte er zestig jaar lgeen naar. De Katwijkse ouwer Haasnoot is de ïsprekingen met Al- j? onnen. 11 van kunststof zijn op 0 nieuw. In Harfingen ns voorbeeld al eentje en w< Verenigde Staten zijn van kunststof met nht van 60 ton geen I verschijnsel. Veel inele bruggen zijn bo- 1'oorzien van een kei- <s nststof toplaag. Maar '8 tstof brug die je als ie ambtenaar uit het nt halen, dat is nog oond. J Kees Honselaar uit intwierp de nieuwe ^et het Rotterdamse eten Team. Volgens de Hr heeft de brug van ,en glasvezel een aan- 3 foordelen ten opzichte letonnen, houten en irtgenoten. „Hout en Bij een houten ït je om de zeven jaar ken vervangen. Een 'beton moet je na der- 0Jlledig opknappen, wat jjl kost als de bouw van ■io] eJbet fier een nieuwe. Vergelijk het met de pleziervaart met zeilbootjes. Die zijn ook van polyester ge maakt. Dat is ijzersterk en slijt niet. Geen mens die tegenwoor dig nog een houten boot heeft." Bruggen van staal zijn welis waar minder onderhoudsge voelig, maar zij moeten toch om de tien jaar opnieuw in de verf, weet de ingenieur. „Dat kost bakken met geld en boven dien moet de schilder zich aan strenge milieuregels houden. Hij mag bijvoorbeeld geen afge schraapte verfbladders in het water laten vallen. En ook staal constructies rotten door." De polyesterbrug is goed voor het milieu: het materiaal kan na sloop volledig worden herge bruikt. „En de brug heeft een minimale houdbaarheidster mijn van zestig jaar", zegt de ingenieur. De prefab kunststof brug is in een handomdraai te vervangen als het ding eenmaal aan het einde van zijn Latijn is. Honse laar: „Normaal gesproken zijn werkzaamheden aan een brug tijdrovend en kostbaar. Als een polyesterbrug aan zijn einde is, dan haal je gewoon een nieuw exemplaar uit de loods. Deze brug laad je in een vrachtwa gen, je schroeft de oude brug eruit en takelt de nieuwe op zijn plaats. Met een ochtendje werk is het gepiept." De brug die mogelijk in Alphen komt te liggen, heeft een lengte van 25 meter en een draagge- wicht van 6 ton. Hij is bedoeld voor voetgangers en fietsers, maar ambulances en lichte brandweerwagens kunnen er ook overheen. spannen doen ze daarom in één en hetzelfde gebouw. Sommige bewoners zullen per manent in Meander verblijven. Van anderen wordt verwacht dat ze na verloop van tijd kun nen doorstromen naar woon vormen met een minder inten sieve begeleiding. De Rijngeest Groep (die per 1 januari is gefuseerd met de Ro bert Fleurystichting in: 'Rivier duinen') is in 2002 al begonnen met een kleinschalige woon- /werkcomplex voor autisten. Deze voorloper van Meander is gehuisvest in Noordwijkerhout en biedt plaats aan negen be woners. Meander is onderdeel van het specialistische Centrum Autisme, dat hiermee zijn acti viteiten uitbreidt. 'Op het oude Ende- iffein in Oegstgeest ver- 'Jt woonwerkgemeen- kir volwassenen met imespectrumstoornis. iale instelling voor ia,e gezondheid Rivier- gjeft deze week de eer- ^Dor een complex van 10(tgen geslagen. Begin ^ar moet het complex >nJ complex krijgt de ider en biedt onder- ilwassenen die van- in (stoornis niet zelfstan- :n wonen. Het gaat rt «bare patiënten die »lag zijn door prikkels paf. Ze functioneren een vertrouwde om- bnen, werken en ont- Carolien Torenvliet bewondert haar favoriete foto, van een nevelige ochtend in Drenthe. Deze foto won uiteindelijk niet. Foto: Henk Bouwman door Marieke de Kok Rijswijk - Het is een drukte van belang in de smalle gang van het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP) in Rijswijk. Aan de muur hangen tientallen kranten foto's en een horde tieners wil ze allemaal op hetzelfde moment beoordelen. Verslaggevers met camera's proberen de jonge jury leden ondertussen allerlei vra gen te stellen. „Au", roept één van de juryleden hard, als een van de camera's in het gedrang tegen zijn hoofd belandt. Zaterdag mogen 32 kinderen bij het ANP in Rijswijk de beste krantenfoto van 2004 kiezen. Eén van de juryleden is de Oegstgeestse Carolien Toren vliet. Met een pen in de ene hand en een juryformulier in de andere bekijkt het elfjarige meisje elke foto aandachtig om uiteindelijk een persoonlijke top drie te maken. Caroliens nummer één wordt niet verko zen, maar met twee dierenfo- to's in de finale voelt dierenlief- hebster Carolien zich toch een beetje een winnaar. „Ik kijk of de foto mooi ge maakt is en of je meteen ziet waar het over gaat. Ik vind het niet fijn als je eerst een lang verhaal moet lezen, voordat je snapt wat er gebeurd is." De 32 tieners tussen de tien en twaalf jaar, zijn onderverdeeld in vier subgroepjes. Carolien leest zel den de krant, terwijl haar ou ders toch op twee kranten zijn geabonneerd. .Ze vindt het las tig om de foto's goed te beoor delen. De kinderen zien ook al leen de prent, onderschrift en plaats zijn niet gemeld. „Ik kijk naar welke foto ik als poster bo ven mijn bed wil hebben en die kies ik dan." Net als de meeste kinderen se lecteert Carolien niet veel foto's van rampen of andere schok kende gebeurtenissen. Hoewel de borden volhangen met foto's van de ramp in Madrid en de moord op Theo van Gogh, ha len de meeste daarvan de twee de ronde niet. Carolien kiest voor dierenfoto's. „Foto's van rampen lijken veel op elkaar, maar elk dier is weer anders", zo motiveert ze haar keuze. Haar favoriet is een idyl lisch Drents tafereeltje van een in nevelen gehulde opgaande zon. Op de voorgrond staan paarden. „Die kleuren vind ik mooi, rood en oranje. Met dat zwart van die paarden erbij... Als deze in de finale komt, weet ik wel welke ik kies." De verkiezing van de krantenfo to 2004 is verdeeld in drie ron des. Eerst moeten de kinderen uit 122 foto's per categorie acht foto's selecteren. Vervolgens moeten ze van die acht foto's een persoonlijke top drie ma ken, waaruit vier finalefoto's komen. Elke categorie - bin nenland, buitenland, sport en regionaal - komt aan bod. Tot slot moeten de kinderen ook nog van de vier finaleprenten de allerbeste uitkiezen. De eerste en tweede ronde zijn niet moeilijk voor Carolien. De foto's die zij mooi vindt, han gen nog op het bord. Maar bij de finale wordt het lastiger. Het kiekje van het Drentse land schap vonden haar collega- juryleden niet zo mooi als Ca rolien en dus is hij niet in de fi nale gekomen. Gelukkig heeft de tweede keus van de Oegst geestse de finale wel gehaald. Het is een foto van een gestolen zeearend. Na heel wat piekeren en pein zen is het moment aangebro ken: de bekendmaking van de beste krantenfoto 2004. Num mer drie en vier worden de sal to van Ajacied Wesley Sonck en de treinramp in Madrid. „Shit", flapt Carolien eruit als ze hoort dat 'haar' zeearend op de twee de plaats komt. Nummer één wordt de foto van een pasgebo ren tijgertweeling in de dieren tuin van Amersfoort. „Ik had op de arend gestemd, want die foto vond ik knap ge maakt. Heel scherp en je zag al le details." Toch kan Carolien ook leven met de tijgertweeling als beste krantenfoto 2004. „Het zijn toch dieren gewor den, dat vind ik leuk. Deze wil ik ook wel als poster boven mijn bed." vervolg van voorpagina katwijk - De organisatie van de Katwijkse wandelmarathon staat pas in de kinderschoenen. „Sterker nog, geven Jaap en Maart van Duijn toe, „behalve het idee en ons enthousiasme hebben we nog niets. Wel we ten we wat we willen: een goe de website en veel vrijwilligers. Verder moeten we op zoek naar sponsors, want dat het geld kost, is duidelijk." Ze zijn er trots op dat Jos Wie- nen, burgemeester van Katwijk, heeft gezegd dat hun idee 'pre cies past in het beeld dat Kat wijk wil uitstralen'. „Het is sportief, het is voor een breed publiek en we dienen een goed doel. Maar geld kon de ge meente niet geven, zei Wienen. Dat was jammer." Wethouder Slings beaamt dat het gemeentebestuur achter het plan van de Van Duijnen staat. „Ik vind dit een leuk initiatief, dat een prima combinatie kan vormen met de Week van de Zee, waarin we veel mensen van buiten Katwijk willen wijze op het moois dat onze gemeen te te bieden heeft." Slings, die mee wandelt als haar agenda het toelaat, kan in fi nanciële zin niets voor de wan delmarathon betekenen. „Wel leveren we graag een bijdrage in de vorm van bijstand van ambtenaren of dranghekken of dergelijke zaken." Citymanager Brigitte Hulscher heeft vanavond overleg met de initiatiefnemers: „Het is een leuk plan, waarvan we heel wat verwachten, ik za^Maart en Jaap van Duijn onoersteunen waar ik kan. We werken er met z'n allen aan om het net zo'n groots evenement te laten wor den als de organisatoren voor ogen hebben." Maart en Jaap van Duijn staan niet alleen in het tot stand brengen van hun plan. Ze krij gen de hulp van Marcel van Tol, raadslid voor Gemeentebe langen en jongerenwerker bij Scum in Katwijk. „Ik vind het geweldig dat gewone Katwijkers met zoiets komen. Ze zijn lek ker fris en onbevangen en niet verbonden aan wie of wat dan ook. Aan de ene kant zou je zo iets net zo professioneel en strak willen opzetten als in Eg- mond, maar aan de andere kant valt er wat voor te zegen om het lekker 'op zijn Katwijks' te organiseren. Ik bedoel: pro fessionaliteit mag, maar het hoeft niet. Als er 150 wande laars zijn, is dat mooi. Ze krij gen natuurlijk wel de mooiste plekjes van Nederland te zien."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9