PLO eist einde Hamas-terreur BUITENLAND Tien jaar cel voor ex-cipier Graner odekoning Popster met een missie Mesic blijft president Kroatië Militairen VS langer in Indonesië Israël dreigt leger vrije hand te geven 'Nazi-symbolen verbieden voor heel Europa' VS: vrees voor autobom tijdens inzegening Bush n ayatollah vermoord De zoon van een me er van de belangrijkste leider van de sjiieten, yatollah Ali al-Sistani, is ird. De zoon van Ali al- werd doodgeschoten •n enkele schutter in de lamaniya. Ali al-Khatib is egenwoordiger van al- in de provincie Wasit en ifde twee maanden gele- f een moordaanslag. Re- ;rden al twee andere ver- oordigers van al-Sistani •schoten. De geestelijke e sjiitische meerderheid epen te gaan stemmen rnuari. De rebellen wil- Vrkiezingen voor een in- larlement verstoren. n Boesak t gratie esburg - De Zuid-Afti- president Thabo Mbeki flamboyante antiapart- :tivist Allan Boesak gra send. Dat maakte een n van de president za- jekend. Dominee Boe- d zes jaar geleden ver- d wegens het stelen van b slden. Boesak ont- de 1,3 miljoen rand (cir- JOO euro) uit fondsen die jedoeld om slachtoffers apartheid te helpen. Hij roordeeld tot drie jaar rvan zat hij er een uit. kwam in mei 2001 vrij l Mbeki twee jaar later snadiging. zette Chinese r in coma De vroegere leider van ese communistische ïao Ziyang (85), ligt in ie coma in een zieken- 'eking. Dat hebben fa- en en een mensenrech- ïisatie zaterdag gezegd, yang werd aan de kant idat hij zich in 1989 set tegen de inzet van lese leger tegen demon- e studenten. Dinsdag neld dat Ziyang was in, maar dat werd later sproken. mse liberaal zelfmoord De politie van Wilrijk, erpen, heeft zaterdag iloze lichaam van de [politicus Ward Beysen iter opgevist. Hij heeft ïker zelfmoord ge- ïeysen, die jarenlang in ch parlement heeft _ïn tot vorig jaar in het {s Parlement, was een itrekker van de liberale jaar geleden splitste :hter af omdat hij de VLD, die destijds roenen in de regering Ie linkse koers voer. i partij, Liberaal Appèl, flop. statie moord maandag 17 januari 2005 Een Israëlische jongen neemt deel aan een demonstratie gisteren in de zuidelijke stad Sderot. Betogers droegen spandoeken met teksten als 'Sharon, ik ben bang'. Sderot was vorige week het toneel van een Palestijnse aanslag, waarbij zes Israëliërs om het leven kwamen. Foto: Reuters/Nir Elias ramallah/anp-rtr - De Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van de kersverse Pales tijnse president Abbas wil dat militante groepen stoppen met aanslagen op Israëlische doe len. Het hoogste orgaan van de PLO, het uitvoerend comité, eis te gisteren een einde aan alle militaire acties die 'onze natio nale belangen schaden'. Eerder op de dag had de Israëlische premier Sharon gedreigd het le ger volledig de vrije hand te ge ven bij de aanpak van militante Palestijnen Volgens de overkoepelende or ganisatie van Palestijnse par tijen spelen de aanslagen Isra el in de kaart. leruzalem zou de Palestijnse stabiliteit willen ondermijnen. De PLO zei niet welke maatregelen worden ge nomen tegen de militanten als zij zich niet schikken. De zaterdag beëdigde presi dent en PLO-voorzitter Abbas wil door onderhandelingen met de radicale organisaties tot een staakt-het-vuren komen. Naar verluidt gaat hij woensdag naar de Gazastrook om de mili tante Palestijnen over te halen de wapens neer te leggen. De organisaties Harnas en Isla mitische Jihad wezen tot nu toe een bestand met Israël af. Zij noemen gewapend verzet een legitieme vorm van zelfverdedi ging tegen de bezetter Israël. De Israëlische premier Sharon eist van Abbas een harde aanpak van militante groepen zoals Ha rnas en Islamitische Jihad. Isra el verbrak vrijdag alle contacten met de Palestijnse leiding na een aanslag op een grenspost waardoor zes Israëli's om het leven kwamen. Israël stelt als voorwaarde voor hervatting van de vredesbesprekingen dat Ab bas eerst de gewelddadige groe peringen aanpakt. Sharon beschuldigde het nieu we Palestijnse bestuur ervan niets te doen om aanvallen op Israëlische burgers te voorko- hamburg/gpd - Na het verschij nen van de Britse prins Harry in een nazi-uniform willen Duitse politici een algemeen verbod voor heel Europa voor het to nen van nazi-symbolen. In het massablad Bild am Sonntag rie pen leidende politici van de re geringspartij SPD en de opposi tionele CDU/CSU en de FDP gisteren op tot een dergeÜjk verbod. „In een Europa van de vrede en de vrijheid mag geen plaats meer zijn voor nazi-symbolen. Nationaal-socialistische tekens moeten - zoals al in Duitsland- in heel Europa worden verbo den", zei CSU-secretaris-gene- raal Söder in Bild am Sonntag. Plaatsvervangend SPD-fractie- voorzitter Müller sloot zich hier direct bij aan. De FDP vindt dat een verbod op de volgende agenda van de Europese minis ters van justitie moet staan. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Spijt? „Nee, mevrouw. Ik ben een soldaat. Dit is wat er met me ge beurt." Charles Graner (36) houdt zijn ge boeide handen omhoog. De belangrijkste 'rotte appel' uit het groepje militaire gevan genisbewaarders dat Irakezen mishandelde in Abu Ghraib is veroordeeld tot een cel straf van tien jaar. Ze hebben een zonde bok van hem gemaakt, zeggen zijn ouders. Hij komt er te gemakkelijk vanaf, klinkt het in Irak. Charles Graner is de cipier die verschillen de malen te zien was op de foto's uit mili taire gevangenis Abu Ghraib die vorig jaar april tot geschokte reacties in de wereld leidden. Gevangenen waren seksueel ver nederd en fysiek mishandeld. Graner werd er onder meer van beschuldigd naakte ge7 vangenen in een piramide op elkaar te heb ben gestapeld. Vrijdagavond oordeelde een militaire jury in Fort Hood, Texas, dat Charles Graner schuldig was aan mishan deling. De volgende dag legde Graner - die tot dan toe niet had getuigd - een verkla ring af om de jury om clementie te vragen. Graner herhaalde dat civiele en militaire ondervragers wilden dat gevangenen wer den 'geterroriseerd', zodat ze gemakkelijker te ondervragen waren. „Er werd ons ge vraagd om de Geneefse conventie te schen den. Er werd ons gevraagd dingen te doen, waarvoor ik niet getraind was." De militair zei dat hij had geklaagd bij zijn superieuren, maar dat hem werd gezegd dat hij orders (van ondervragingsperso- neel) moest opvolgen. Graner noemde de namen van verschillende officieren - zowel van de militaire inlichtingendienst als van zijn eigen militaire politie-eenheid - die hem opdracht gaven gevangenen te mis handelen. Geen van hen is tot nu toe aan geklaagd, alhoewel er nog wel onderzoeken lopen, onder meer naar officier Steven Jor dan van de militaire inlichtingendienst. De ex-cipier verklaarde dat hij wist dat hij verkeerd bezig was. „Ik genoot niet van wat ik deed. Veel ervan was verkeerd. Veel er van was crimineel." Op een vraag van zijn advocaat waarom hij dan lachend op som mige foto's stond, zei hij dat er zulke rare dingen gebeurden dat galgenhumor de eni ge manier was om er mee te kunnen om gaan. Zijn ouders die de jury eveneens om mededogen vroegen, getuigden dat Graner niet het monster was dat van hem was ge maakt maar een goede zoon en een goede vader. Buiten de rechtszaal laakte zijn moe der de superieuren van Graner. „De kleine man wordt gedwongen de schuld op zich te nemen." Na de tien jaar opsluiting in een militaire gevangenis, wordt Graner oneervol uit het leger ontslagen. Hij is ook teruggezet in rang. Hij heeft niet de maximale straf ge kregen. Er stond 17,5 jaar op het totaal van de aanklachten. Graner was de eerste mili tair die voor de misstanden in Abu Ghraib voor de krijgsraad kwam. Twee andere za ken volgen nog. Vier andere soldaten uit zijn eenheid hebben schuld bekend om een proces te voorkomen en kregen straf fen die opüepen tot vijf jaar cel. Over de krijgsraadprocedure van Lynndie England, de vriendin van Graner die door hem werd gefotografeerd met een naakte Irakees aan een hondenriem, is nog geen beslissing ge nomen. Ze is eind vorig jaar bevallen van een zoon van Graner. 'Wij deden ons werk' De van martelpraktijken be schuldigde Amerikaanse vrouwelijke soldaat Lynndie England vindt dat ze niets verwijtbaars heeft gedaan. „Wij deden alleen ons werk." England zegt dit in een exclusief interview dat Nova vanavond uitzendt.Op een fotowijst ze op het ge slachtsdeel van een Iraakse naakte gevangene, met haar duim omhoog en lachend- Over die foto vertelt ze dat een sergeant haar herhaalde lijk gevraagd had de ge wraakte pose aan te nemen en te glimlachen. Ook al wil de ze naar eigen zeggen ei genlijk niet. uiteindelijk had ze het toch gedaan. „In onze gedachten deden we ons werk", zegt de soldate. „Wij kregen ook steeds te horen dat we zo goed werk deden en dat we zo door moesten gaan." men. „Ondanks de wijzigingen in het Palestijnse leiderschap hebben we niet gezien dat ze actie ondernemen tegen de ter reur", zei Sharon tegen zijn mi nisters. Hij dreigde met acties „zonder restricties" van de strijdkrachten tegen militante Palestijnen in de Gazastrook. Het ministerie van defensie kondigde aan dat het leger weer gerichte liquidaties gaat uitvoe ren. Voor de aanslag van vrijdag wa ren de verwachtingen voor her vatting van het vredesproces hooggespannen. Aanvankelijk leek het erop dat Sharon en Ab bas elkaar in de loop van vol gende week zouden ontmoe ten. Abbas was zaterdag in Ramal- lah op de Westelijke Jordaanoe- ver tijdens een speciale zitting van het parlement beëdigd als nieuwe president van de Pales tijnse Autoriteit. Hij volgde de op 11 november overleden Ara fat op. washington/anp - De Ameri kaanse autoriteiten houden er rekening mee dat terroristen met een autobom een aanslag willen plegen op de inauguratie donderdag van president Bush. Cylinders met explosief gas zouden in een limousine ver stopt kunnen worden zodat de autobom zo min mogelijk op valt. Dat meldde het Amerikaanse tijdschrift Time gisteren. Het blad baseert zich op bronnen binnen de inlichtingendien sten. Vorig jaar is een docu ment van 39 pagina's van het terroristennetwerk al-Qaeda aangetroffen, waarin aanslagen met limousines in hoofdlijnen zijn beschreven. Veiligheidsau toriteiten hebben overal barriè res laten opstellen om te voor komen dat ongewenste voertui gen de locatie van de inaugura tie bij het parlement in Was hington kunnen bereiken. Ildllc IIIUUlU N - De Duitse politie A 1 - De Duitse politie 125-jarige Irakees gear- 1 op verdenking van lp de Duitse modeko- nolph Moshammer. De ie zei dat hij Mosham- dde, nadat deze had rd te betalen voor sek sten. DNA-onderzoek 1 als de dader aan. De modeontwerper blijkt Iwurgd met behulp van ponsnoer. Mosham- als een van de kleur- ersonen uit de Mün- Itset. )id verwerpt »g ETA Istian - De Spaanse re- eeft gisteren een aan- de verboden Baskische jngsbeweging ETA voor )og afgewezen. Madrid le rebellen een einde an hun gewapende Dr onafhankelijkheid, iinisters verldaarden lat Madrid maar één van de ETA accep- ielijk dat de organisa- >ens neerlegt. De be- van defensie waar- ivoor een truc, omdat «n eenzijdig afgekon- benstilstand in 1998 om haar wapenvoorra- te vullen. fabetisme leren hoog loewel het analfabetis- [Arabische landen emt door de bevol- ei het aantal Arabieren tan lezen en schrijven is toe. Dat blijkt uit ort van onderwijs- en fganisatie van de Ara- ga. Het document t ongeveer zeventig nensen ouder dan vijf- in de landen van de e Liga niet kunnen 1 of lezen. Het streven antal analfabeten tus- en 2000 te halveren, is iald en in dit tempo t nog zeker drie decen- et probleem volledig te in, aldus het rapport. Ricky Martin heeft nu geen tijd voor muziek door Monique Brandt amsterdam/gpd - Liefdadig heid: popster Ricky Martin heeft er tegenwoordig een dag taak aan. De in Los Angeles wonende, Portoricaanse zan ger (bekend van het nummer 'Livin' la Vida Loca') presen teert in april een nieuw album, maar voor muziek heeft hij nu even geen tijd. Laat staan voor concerten. Als ambassadeur van Unicef was Martin de afge lopen week in Thailand, waar hij weeshuizen en ziekenhui zen bezocht en sprak met on dermeer de premier van Thai land. Gisteren deed hij zijn ver haal tijdens een tussenstop in Amsterdam. „Een enorm emotionele tijd, ik heb nog nooit zoveel verdriet en verwoesting gezien. De tsunami heeft zoveel ellende veroorzaakt. Ik sprak kinderen die geen ouders meer hebben, ouders die hun kinderen heb ben verloren. Honderden ge zinnen zonder dak boven hun hoofd, zonder toekomstper spectief. Al die emoties, ge combineerd met een stevige jet lag, maken dat ik op dit mo ment een beetje vreemd in de wereld sta." Morgen vliegt Martin door naar Chicago, waar hij te gast zal zijn in de Oprah Winfreys- how. Terwijl zijn manager druk in de weer is met wierookstok jes om achtergebleven sigaret tenrook te verdrijven, vertelt Martin in een luxueuze hotel suite in hartje Amsterdam wat hij in Thailand heeft meege maakt. Namens Unicef, maar ook namens zijn eigen Ricky Martin Foundation. Die stich ting, die hij tien jaar geleden op touw zette, helpt kinderen in nood. Het project 'People for Children', dat met name de afgelopen twee jaar vrijwel al zijn tijd heeft opgeslokt, richt zich op de strijd tegen kinder handel en seksuele uitbuiting van kinderen. „Dat was in feite de reden waarom ik naar Thailand wil de. Ik was zeer geschokt door de ramp, net als iedereen denk ik. Maar toen ik hoorde dat een aantal kleine slachtoffertjes van de tsunami in handen van kinderontvoerders was geval len, móest ik er naar toe. Het is belangrijk dat kinderen daar een veilige plek hebben. Ik heb van de premier een stuk land toegewezen gekregen, waar ik huizen wil laten neerzetten voor driehonderd door de ramp ontwrichte gezinnen. Het gaat om gezinnen met kin deren die dakloos zijn gewor den. Die moeten nu op straat leven, waar ze perfecte prooien zijn voor kinderhandelaren die ze bijvoorbeeld de prostitutie in dwingen. Dat wil ik koste wat het kost zien te voorko men. Tegen het einde van het jaar zijn die huizen klaar." Martin is naar eigen zeggen blij dat hij zijn wereldfaam kan ge bruiken voor de goede zaak. Hij werkt aan een documentai re over kinderhandel, en wil er zelfs een speelfilm aan wijden. Rickey Martin met een weeskind in Thailand. Foto: GPD/Unicef Alles om mensen bewust te maken van de gruwelen die zich afspelen. Ik hoorde van politiemensen het verhaal van een man die tienduizend dol lar betaalde om seks te hebben met een vijf maanden oude ba by. Of het verhaal van een va der die mensen via internet achtduizend dollar per per soon liet betalen om te zien hoe hij zijn dochter verkracht te. En duizenden betaalden twaalfduizend dollar om te zien hoe hij haar vermoordde. Dit soort dingen gebeurt op dit moment. En ik wü dat kind, dat om hulp schreeuwt maar niet wordt gehoord, een krach tige stem geven." Na drie weken overlevende van tsunami londen/anp - Drie weken na de zeebeving in Azië heeft een ca meraploeg van de Britse zender Sky News op het strand van de Indonesische provincie Atjeh een 7-jarige overlevende ge vonden. Het jongetje Martunis had zich na de vloedgolven in leven weten te houden met modderig water en gedroogde noedels. Sky News verslaggever Ian Do- vaston liet zaterdag weten dat de cameraploeg Martunis op het strand van hoofdstad Atjeh van Banda Atjeh aantrof. Daar maakten de Britten een repor tage over de gevolgen van de zeebeving voor de plaatselijke vissersgemeenschap. Laura Conrad van hulporganisatie Save the Children zei dat Mar- tünis duidelijk ondervoed en uitgedroogd was. De Britten namen de jongen mee naar het ziekenhuis. Een andere patiënt herkende hem en zorgde ervoor dat Martunis met zijn grootvader en vader kon worden herenigd. Zijn moeder is nog vermist. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Stipe Mesic heeft gisteren de Kroatische presi dentsverkiezingen gewonnen. Nadat hij twee weken geleden twee procent te kort was geko men om direct al te winnen, versloeg hij in de tweede ronde zijn tegenstandster Jadranka Kosor met groot gemak. Blij kens een eerste voorspelling kreeg de zittende president 71 procent van de stemmen. Dat was 42 procent meer dan Kos or, die vice-premier is. Zowel Mesic als Kosor presen teerden zich tijdens de cam pagne als modernisten die sa menwerking met het Haagse Joegoslavië Tribunaal hoog in het vaandel voerden. Beiden bepleitten toetreding tot de Eu ropese Unie. Niettemin zal de zege van Mesic binnen de Unie worden begroet. Daar wordt Mesic gezien als een tegenwicht voor de regeringspartij HDZ, die pas een jaar geleden haar nationalisme afzwoer. Mesic (70) is in Kroatië veruit de meest populaire politicus. Hij geldt als innemend en gees tig, en is uiterst toegankelijk voor gewone stervelingen. Hij wordt vaak gezien in uitspan ningen te Zagreb, de hoofdstad, waar burgers hem kunnen aan spreken. Belangrijker nog voor veel Kro- aten is dat Mesic de man is die hun land uit zijn internationale isolement heeft verlost. Kroatië belandde in dat isolement on der Franjo Tudjman, Mesic' il lustere voorganger. Tudjman maakte destijds gemene zaak met de Servische potentaat Milosevic over Bosnië, verdreef honderdduizenden Serviërs uit Kroatië, en duldde geen oppo sitie. Toen Mesic in 2000 president werd, ging het roer radicaal om. Hij benoemde de sociaal-de mocraat Racan tot premier, en brak met het zwarte verleden. Mesic begon samen te werken met het Haagse oorlogstribu naal, dat een aantal Kroatische legerofficieren had aange klaagd. En hij zocht toenade ring tot de Europese Unie. Ijs en weder dienende zal Mesic nu Kroatië de EU binnenlood- Stipe Mesic. Foto: EPA sen. In maart hoopt het land de onderhandelingen over toetre ding te beginnen, die het bin nen twee of drie jaar denkt te kunnen afronden. Kroatië zou dan tegelijk met Bulgarije en Roemenië lid worden. jakarta/anp-afp - Amerikaanse militairen die in het Indonesische Atjeh noodhulp verlenen na de zeebeving, kunnen langer blijven dan de tijdsli miet van eind maart die Jakarta eerder had ge noemd. Dat zei de Indonesische minister van de fensie, Sudarsono, gisteren na een ontmoeting met de Amerikaanse onderminister van Defensie, Wolfowitz. Vorige week had de Indonesische vice-president Kalla nog gezegd dat de buitenlandse troepen ,,hoe eerder hoe beter" het land moeten verlaten. Uiterlijk eind maart zouden ze weg moeten zijn. Sudarsono zei dat dit niet was bedoeld als tijdsli miet voor de aanwezigheid van buitenlandse mi litairen. Volgens hem was het bedoeld als termijn waar binnen het Indonesische leger zelf zijn eigen in spanningen moet opvoeren. „Het is een streefda tum voor de Indonesische regering om de hulp te verbeteren en te versnellen, zodat na 26 maart het grootste deel van de hulpverlening door de Indonesische regering kan worden uitgevoerd", aldus de bewindsman. Volgens hem is er geen sprake van dat Jakarta buitenlandse hulp afwijst. Het dodental in Indonesië door de zeebeving op tweede kerstdag, is opgelopen tot 115.229. In de jongste telling zijn 5000 slachtoffers in de stad Calang aan de westkust van Atjeh op Sumatra meegenomen. Het overgrote deel van de doden op Sumatra zijn vissers en hun families. Zeker 90.500 doden zijn leden van vissersgezinnen. Het totale aantal do den in Azië en Oost-Afrika als gevolg van de tsunami's stond gisteren op 168.373. De Indonesische autoriteiten hebben de scholen op Atjeh opgeroepen om, indien mogelijk, op 26 januari het onderwijs te hervatten. Volgens The Jakarta Post gaat het nog een hele klus worden voor de scholen om de draad weer op te pakken. Zeker 1538 leraren zijn dood of worden vermist, terwijl ongeveer duizend docenten door het na tuurgeweld verwondingen hebben opgelopen. Verder meldde de krant dat meer dan zeshon derd scholen in Atjeh zijn verwoest en dat een aantal anderen wordt gebruikt voor de opvang van vluchtelingen. T

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5