'Militairen in fasen uit Irak terugtrekken' BINNENLAND Weisglas tegen te veel groentjes in Tweede Kamer Terreurspel legt wereldwijd tekort vaccin bloot Kamer voor langer verblijf Kamerintocht Hirsi AU ongekend mediacircus 'Merci, au revoir, adieu madame' 'Rampbestrijding Schiphol niet aan hoofdstad geven' 'Nota Ruimte in de prullenmand' Ongeloof bij crematie slachtoffer 'stoeptegel' Woede over downloaden via rekening IBG Moslima als bruid mobilist rijdt etgangers aan r - Een dronken auto- it heeft gistermorgen in tnim van Zundert negen igers aangereden. Zes i moesten naar het zie- Getuigen vertelden dat na cafébezoek slechts n deel van zijn voorruit ad gemaakt. Daarna is toeterend en zonder ggereden. Enkele tien- aeters verder reed hij in groep mensen. De Zun- iar, die zich gisteren bij ii meldde, zit vast op ring van poging tot 'g- e opkomst artsenactie n - In Nijmegen hebben sartsen zaterdag actie tegen de bezuinigings- ïvan het kabinet. Leden legionale Huisartsen ing Nijmegen en om- (RHV) gingen demon- op huisbezoek bij pa die chronisch ziek zijn. nsen die in het Nij- Canisius Wilhelm ina uis liggen, kregen be- i acties krijgen de steun a tweederde van de Ne- ers, zo maakte een opi- jng zaterdag duidelijk. _ks die steun is de Neder- ïatiënten Consumenten ie (NPCF) boos over de cties omdat ze patiën- den duperen. i man in dende schuur r - Bij een schuurbrand teer heeft de brandweer cht van vrijdag op za- et stoffelijk overschot in van een nog onbe- lan. Over de oorzaak trand is nog niets be eldde de politie zater- slachtoffer is vermoe- nd de vijftig jaar oud. irche heeft de zaak in ek. In de schuur be- :h een verwerkings an daliaknollen. veg dicht vliegtuigbom Ïi - De snelweg A325 ijmegen en Arnhem is rgen enkele uren afge weest voor het oprui- een vliegtuigbom uit de Wereldoorlog. De ven Opruimingsdienst acht het explosief tot )e ng op een veilige loka- _v veertig meter van de %s. Kort daarna ging de r open en werd ook het ;eer tussen de twee ste- fat. Volgens de ge- lijmegen ging het om ^noemde 260-ponder. postduiven iJ#k gestolen ARBUITEN - Uit twee r in Standdaarbuiten te Moerdijk) hebben deïden in de nacht van op zondag tien post- 11 estolen met een waar- S.1 >0.000 euro, aldus de 11 steren. Volgens de po- 5 diefstal het werk van De dieven namen na- leen de beste dieren rigenaar zegt zeker tien g te hebben om nieu- )e n van dezelfde kwali- rs eken. De politie onder- 2e ;r een mogelijk ver- iet eerdere diefstallen postduiven. J inwoners bij pyromaan 1 De 7000 huishoudens leente Helden-Pan- rijgen vandaag een 01 het verzoek de politie i bij het vinden van p brandstichters. De idertekend door ge- politie en brandweer. Justus vonden in Hel len brandstichtingen, Ier één in de moskee, gallen van vandalisme •e politie heeft nog •or van de daders. De pt inwoners op extra ijn en direct te bellen nd iets verdachts ziet. te, politie en brand- pen met de oproep de te vergroten. faf arrestaties lid Alkmaar K| - De politie heeft za- nieuw twee verdach- jbakt die zij verdenkt «kkenheid bij de steek- Bn Alkmaar. Dat heeft vaar ministerie giste- Bdgemaakt. Het gaat ■minderjarige jongens. f fresteerde de politie al achten, van wie drie achttien jaar. Van hen Zaterdag weer in vrij - £ld. Alkmaar werd de feken opgeschrikt door tekpartijen. De slacht- irden zonder aanlei- Ug of buik gestoken, hen ligt nog altijd in pestand in het zieken- den haag/cpd - Het kabinet moet de Nederlandse militairen in Irak groepsgewijs terughalen. Op die manier sluit ons land aan bij de 'exit-strategie' die de Amerikaanse en Britse strijd krachten aan het voorbereiden zouden zijn. Dat vindt oud-mi nister van buitenlandse zaken en CDA-coryfee Van den Broek. De huidige minister van bui tenlandse zaken Bot zei zater dag dat het kabinet gaat praten over een langer verblijf in Irak van een groep van circa 650 Ne derlandse militairen. Bot zei dat op een nieuwjaarsbijeenkomst van het CDA in Zeist. Vrijdag, na afloop van de ministerraad, liet minister-president Balke nende al doorschemeren dat misschien niet alle 1300 man schappen meteen naar Neder land teruggaan. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben de afgelopen maanden meermalen aange drongen op een langer verblijf van de Nederlandse troepen. Vorige week deed de oud-ge zaghebber in Irak,- de Ameri kaan Bremmer, voor de televi sie nog een onverholen oproep aan de Nederlandse regering. Volgens Van den Broek kan Ne derland zonder mankeren op 15 maart de vertrekvlag hijsen. „We schenden geen afspraak.'' De oud-eurocommissaris vindt het echter een beter idee om met de twee grote coalitiepart ners op te trekken. Hij wees er in dit verband op dat de Ameri kaanse minister Powell recent zinspeelde op 'een terugtrek kingsstrategie in 2005'. In de Tweede Kamer zijn CDA, WD, LPF, SGP en CU niet te gen een langer verblijf in Irak, maar alleen als de Iraakse poli tiemensen en veiligheidstroe pen niet in staat zijn de rust in het gebied te handhaven. Defensieminister Kamp hield tot nog toe vol dat de troepen op 15 maart rechtsomkeert moeten maken. „Afspraak is af spraak." Kamp voert tevens aan dat hij in Nederland geen goed getrainde militairen achter de hand heeft die de manschap pen in Irak kunnen vervangen. Afgelopen week hamerde zijn ministerie van defensie erop dat de Iraki's, die na de verkie zingen aldaar de plek moeten innemen van de Nederlanders in Al-Muthanna, keurig op tijd zijn klaargestoomd voor hun taken. „Er is dus geen aanlei ding om langer in Irak te blij ven", aldus een defensiewoord voerder. Die opvatting deelt oud-minister Van den Broek niet helemaal. „De situatie in Irak verbetert niet, maar ver slechtert ondanks de aanwezig heid van buitenlandse militai ren." Oud-generaal Couzy vindt dat Nederland langer in Irak moet blijven, zijn collega- generaal buiten dienst Van Vu ren vindt van niet. Terugkeer volgens draaiboekje de dag van morgen weinig nieuws. Maar lang niet iedereen weet door welke toegangsdeur van de parlementsgebouwen het 35-jarige Kamerlid haar rentree maakt. Ze komt zeker niet via de publieksingang. Maar dan zijn er nog drie mo gelijkheden, die voor de zeker heid door fotografen en came ramensen moeten worden be mand. Om 'hét shot' niet te hoeven missen. Misschien ma ken Hirsi Ali en haar vaste per soonsbeveiligers wel gebruik van een geheime route en laat ze zich uiteindelijk pas zien bij de plenaire vergaderzaal - die met de kobaltblauwe zetels. Later vandaag geeft de WD in een persbriefing nadere bijzon derheden over de komst van Hirsi Ali. Mogelijk gevolgd of voorafgegaan door mededelin gen van de voorlichters van de Tweede Kamer. Ieder medium wil graag een eigen stukje beeld, geluid of citaat van de bedreigde volksvertegenwoor diger en barst van de vragen. Want: hoe voelt Ayaan zich? Kan ze zich eigenlijk nog een le ven zonder persoonsbeveiligers voorstellen? Blijft ze de volle vier jaar aan als Kamerlid? Hoe ver is ze intussen gevorderd met haar boek en met het ver volg op de Van Gogh-film Sub mission? Voor wie het wil, zijn de antwoorden op deze vragen morgen een weet. In én buiten Nederland. den haag/gpd - Na de moord op Theo van Gogh bivakkeerde WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali op diverse onderduikadressen in binnen- en buitenland. Mor gen komt ze weer naar de Tweede Kamer. Onder een ver pletterende belangstelling. Hirsi Ali is het gesprek van de dag. Vooral in Nederland na tuurlijk, maar ook in België, Luxemburg, Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië. Zelfs in Scandinavië en de Verenigde Staten. Buitenlandse journalis ten hebben zich massaal bij de afdeling voorlichting van de Tweede Kamer aangemeld om verslag te mogen doen van de intocht van de WD-politica. De voorlichters hebben er al een beetje pijn in de buik van. De betrokken veiligheidsmen sen slapen vannacht waar schijnlijk ook wat minder vast dan gewoonlijk. En voor partij bonzen en medewerkers van de WD is dat waarschijnlijk niet anders. De spanning aan het Binnenhof loopt op. Alle betrokkenen hebben hun handen vol om de terugkeer van Hirsi Ali volgens het draai boekje te laten verlopen. Achter de schermen hebben ministers, veiligheidsadviseurs, persoons beveiligers, chauffeurs, bodes en (andere) ambtenaren zich werkelijk een ongeluk verga derd om het toeval/noodlot uit te sluiten. Voor de meesten van hen biedt den haag/anp - Tweede-Kamervoorzit- ter Weisglas wil dat de politieke partijen tijdens de volgende verkiezingen niet weer veel debutanten op hun lijsten zet ten. Bovendien dreigt hij tegen het nieu we kiesstelsel te stemmen. Dat heeft Weisglas zaterdag in NRC Handelsblad gezegd. „Zet niet je eigen mensen na vier jaar weer bij het oud vuil. Dat is onredelijk en voor het functioneren van de Kamer heel slecht", zegt Weisglas. De Kamer voorzitter wil met de partijvoorzitters in discussie hoe de politieke partijen de kandidaten voor het parlement moeten selecteren. Over het nieuwe kiesstelsel zegt Weis glas dat hij 'niet zomaar voor zal_ stem men alleen omdat dat nou eenmaal on derwerp is van coalitie-politiek'. In het nieuwe stelsel krijgen kiezers twee stem men bij de Kamerkiezingen, een voor een landelijke lijst en een stem voor een regionale. De landelijke stemmen bepa len de zetelverdeling in de Kamer, de re gionale stemmen zijn van invloed op de samenstelling van de fracties. Volgens Weisglas zal het nieuwe stelsel de geldingsdrift van Kamerleden in de media alleen maar versterken terwijl zij zich juist meer moeten richten op hun wetgevende taken. Leden van de Twee de Kamer houden zich nu te veel bezig met opinie maken, vindt de WD'er. Bo vendien komt D66-minister De Graaf met een kiesstelsel dat het alleen maar ingewikkelder maakt. „Dan maak je de afstand eerder groter dan kleiner." Het is niet de eerste keer dat vanuit de WD kritische geluiden komen over de plannen van De Graaf (bestuurlijke ver nieuwing). Eind vorig jaar had fractielei der Van Aartsen al commentaar op de plannen. LPF-fractievoorzitter Van As zet zich scherp af tegen Weisglas' uitlatingen over de selectie van kandidaten. „Hij moet als onafhankelijk Kamervoorzitter daarbuiten blijven. Dat is zijn compe tentie niet. De lijst wordt bij de LPF door leden samengesteld." Bij het CDA is de irritatie weliswaar niet zo groot, maar volgens een woordvoer der van partijvoorzitter Van Bijsterveldt is de kandidaatstelling 'in eerste instan tie' een zaak van de politieke partijen. „De lijst moet een mix zijn van continuï teit en vernieuwing en dat is bij het CDA altijd zo geweest." PvdA-voorzitter Koole heeft om twee re denen moeite met Weisglas' opstelling. „Hij gaat niet over de kandidaatstelling, maar hij vergeet ook dat de vernieuwing komt door de wisseling van de kiezers voorkeur." De PvdA kreeg bij de verkie zingen in 2002 een dreun. In 2003 kwam de partij veel sterker terug dan verwacht, 'met relatief veel nieuwe gezichten als gevolg'.' De Graaf reageert ironisch op Weisglas' kritiek. „Hij gaat ervan uit dat Weisglas meedoet aan de behandeling en het de bat in de Kamer over het kiesstelsel, en ziet daar naar uit", aldus zijn woord voerder. De kans op zo n actieve rol van de Kamervoorzitter is nihil. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Denk je in: de verwoestende ziekte pok ken steekt de kop op na een besmetting door terroristen. Hoe ga je daarmee om? Oud-minister en Kamerlid Klaas de Vries vertegenwoordigde Nederland in de oefening 'Atlantische Storm'. Een pokkenuitbraak in Nederland, vooral rond Rotter dam. In Duitsland en Zweden melden zich mensen met symptomen van de uiterst besmettelijke ziekte. Later ook in Istanbul en Los Angeles. Denkbeeldige terroristen hebben een wereldwijde epidemie veroor zaakt, en 'regeringsleiders' toevallig bijeen in Washing ton proberen greep te krijgen op de gebeurtenissen. „De eerste en belangrijkste les: zorg dat er voldoende vaccin is. Dat kun je niet zomaar tevoorschijn tove ren." Klaas de Vries, PvdA-Kamerlid en oud-minister van binnenlandse en sociale zaken, zit in het Mandarin Oriental hotel in Washington. Hier bracht hij de hele vrijdag door in gezelschap van de Amerikaanse oud minister Madeleine Albright, de Noorse oud-premier Gro Harlem Brundtland en verschillende andere hoog waardigheidsbekleders. Ze speelden de leiders van hun land in 'Atlantische Storm', een oefening in internatio naal bioterrorisme, op uitnodiging van twee Ameri kaanse universiteiten en een transatlantisch netwerk van bioterrorisme-experts. Het 'terreurspel' was gebaseerd op echte feiten - hoe werkt de gezondheidszorg in een land, hoeveel vaccin is er? - en op verwachtingen van wat er zou gebeuren als een groep terroristen het pokkenvirus zou weten te verspreiden. De deelnemers kregen bulletins met nieuws, hadden een kleine staf (mensen van de organi satie) en stonden in contact met 'het thuisfront'. Wat al snel duidelijk wordt tijdens de oefening, is dat verschillende landen slecht voorbereid zijn op een der gelijke aanval, aldus De Vries. „In Nederland verkeren we in de gelukkige positie dat we genoeg vaccin heb ben om de eigen bevolking te kunnen inenten." Na de terreuraanval op de VS op 11 september 2001 heeft het toenmalige kabinet-Kok een speciale groep opgezet om de hele terroristische agenda na te lopen, zegt De Vries. „Zijn we voldoende voorbereid op biologisch terrorisme, was één vraag. Er is toen besloten de voor raden vaccins op peil te brengen." Ook landen als de VS, Duitsland of Groot-Brittannië blijken entstof ge noeg te hebben. Maar wereldwijd is er 'een wanver houding in de distributie van vaccins'. Als je genoeg vaccin hebt, dan heb je de geloofwaar digheid om kalmte en rust in je land te bewaren, signa leert De Vries. „Dan ben je weerbaarder. De Poolse premier had bijna niks. Zijn mensen reden naar Duits land en er ontstond paniek." Ook Turkije stond met bijna lege handen. „We hebben geprobeerd uit te vinden hoe je met el kaar omgaat. Nederland had nog 4 miljoen doses en tstof over. De VS hadden ook voldoende serum. We hebben afgesproken overal ter wereld te helpen bij de bestrijding van de pokkenepidemie. De Wereldgezond heidsorganisatie moest van ons beslissen waar het 't meest efficiënt ingezet kon worden." In werkelijkheid is nog niet voorzien in een dergelijke internationale sa menwerking. Wat tijdens de oefening duidelijk werd is dat eerst alles gedaan moet zijn om de eigen bevolking te bescher men, aldus De Vries. „De politieke druk om in eigen land alle mogelijke maatregelen te treffen is kolossaal." Er is druk om landen af te grendelen, maar dat heeft volgens De Vries weinig zin, omdat zo'n virus alle kan ten opvliegt en een incubatietijd van vijf tot twaalf da gen heeft. Er waren verschillende Nederlandse waarnemers aan wezig die de resultaten van oefening Atlantische Storm zullen doorgeven aan de Nederlandse regering. De Vries: „Het is nuttig om te zien wat voor soort proble men op je afkomen." luxemburg-stad - Groothertog Jean (84) oogde zaterdag broos en breekbaar bij de uitvaart van zijn vrouw Joséphine-Charlotte. Moeizaam lopend, leunend op een stok. Het verlies van zijn 'chère Joe', zoals hij haar noemde, heeft hem zichtbaar aangegrepen. Jean ontbrak bij het overbrengen van de kist van het groothertogelijk paleis naar de kathedraal. Hij wachtte in de kerk op de rouwstoet, waarin ook koningin Beatrix (op de foto samen met koningin Sofia van Spanje) meeliep. In zijn preek ging aartsbisschop Franck in op de woorden die sinds het overlijden van Joséphine-Charlotte keer op keer zijn gebruikt: 'merci, au revoir, adieu'. Dank voor haar toewijding als moeder en grootherto gin, tot ziens omdat ze niet vergeten zal worden en omdat er nog een volgend leven is, bij God - of in het Frans, a Dieu. Het aantal koninklij ke gasten was, vooral door het ruimhartige invitatiebeleid onder de afgedankte vorstelijke families, vele malen groter dan bij de begrafenis sen van Juliana en Bernhard vorig jaar in Delft. De publieke belangstelling daarentegen viel in het ijskoude, maar zonnige Luxemburg tegen. Foto: ANP/Lex van Lieshout door Richard Mooyman schiphol - De Haarlemse bur gemeester Pop wil voorkomen dat Amsterdam een centrale rol krijgt bij de bestrijding van rampen of terreur op Schiphol. De huidige werkwijze waarbij de Haarlemmermeerse burge meester Hertog het commando voert, moet volgens hem in stand blijven. Dit bepleit Pop in een brief aan de ministers Rem- kes (binnenlandse zaken) en Donner (justitie). Het door het NOS-journaal naar buiten ge brachte schrijven komt van daag aan de orde in een overleg dat regionale bestuurders heb ben met beide ministers. Burgemeester Cohen van Am sterdam wil graag de regie bij de bestrijding van calamiteiten of terreuraanslagen overnemen omdat de brandweer en ambu lancediensten op de luchthaven al onder de hoofdstad vallen. Cohen is echter niet de baas over de politie op Schiphol. Dat is de Haarlemmermeerse bur gemeester Hertog, die bij cala miteiten niet alleen de eigen politie maar ook de Koninklijke Marechaussee als eerstverant woordelijke aanstuurt. Hertog is wel gedeeltelijk afhankelijk van andere hulpdiensten die weer onder Amsterdam vallen. Pop bepleit een veiligheidsregio voor Schiphol waarbij burge meester Hertog de centrale ta ken houdt, zonder directe in menging van Amsterdam Als bevoegdheden naar de hoofd stad moeten worden overgehe veld, dan moet het politiekorps Kennemerland volgens hem met twintig procent ofwel drie honderd personeelsleden krim pen. Hij noemt dit onaanvaard baar. den haag/gpd - Het platteland verandert in een woestenij van industrieterreinen en huizen voor de rijken. Dat vreest de PvdA als de Tweede Kamer de Nota Ruimte van minister Dek ker goedkeurt. En dat is onaan vaardbaar voor PvdA-Kamerlid Duivesteijn. ,Als de PvdA in de regering komt, verdwijnt die nota direct in de prullenmand." Vandaag praat de Kamer over de plannen van de minister. Dekker wil dat gemeenten en provincies beslissen over de bouw van woningen en indu strieterreinen. Nu bepaalt het rijk dat nog. Dat leidt tot grote onvrede bij gemeenten en pro vincies, omdat ze vaak niet eens woningen mogen bouwen voor de eigen bewoners. Dekker heeft daar begrip voor en wil ze daarom meer vrijheid geven. Voor Duivesteijn is dat onaan vaardbaar. „Dekker wil dat ie dereen die een initiatief neemt, zijn gang kan gaan. In de prak tijk zal dat betekenen dat het recht van de sterkste geldt en dat degenen met het meeste geld bepalen wat gebouwd gaat worden", vreest Duivesteijn. uden/gpd - Honderden colle ga's, kennissen, vrienden en fans van de rockgroep Golden Earring waren zaterdag aanwe zig bij de crematie van Louise Donk, het Udense slachtoffer van de 'stoeptegelmoord' op de A4. Ook gitarist George Kooy- mans van de Haagse band, waarvan Louise Donk harts tochtelijk fan was, bracht een laatste groet. Voor de familie, de vele vrien den en collega's die zijn samen gestroomd bij het crematorium in Uden is het een onwezenlijk moment, een abrupt afscheid van 'een stralende, lieve meid'. Verbijstering en ongeloof voe ren de boventoon in de ge sprekken. Slechts dertig jaar werd ze: Louise Angelique Donk uit Uden, dodelijk veron gelukt op de snelweg A4 bij Rijswijk. Een onbekende smeet vanaf een viaduct een stuk stoeptegel door de voorruit van haar auto. Het afscheid is vooral het ver haal van het leven van Louise, een jonge vrouw met een opge ruimd karakter, zorgzaam voor anderen. „Een aardige, lieve meid met een gezicht dat kon stralen als de zon", zegt Toine Roovers, haar collega bij het be drijf Ferro Electronic Material Systems in Uden, in een toe spraak. Hij typeert Louise als ie mand die 'elke dag genietend' in het leven stond. De versla genheid onder collega's was groot toen zij op de ochtend na het ongeval hoorden van het ongeval. Ingeborg, een jongere zus, roept in herinnering dat Louise anderen door haar aanwezig heid vrolijk en gelukkig maakte. En haar vader ('We moeten Louise missen door het onbe grijpelijk gedrag van iemand die schijnbaar niet van deze wereld is') roemt haar spontaniteit en eerlijkheid. „Ze sprong altijd voor anderen in de bres." Als ode aan de omgekomen Udense wordt een remake ten gehore gebracht van een num mer uit 1968, dat op verzoek van vele fans door de Golden Ear ring aan Louise Donk is op gedragen: 'I've just lost some body'. groningen/gpd - De Informatie Beheer Groep (IBG) overweegt juridische stapp® tegen het te levisieprogramma 'Kassa'. In de consumentenrubriek van de VARA werd zaterdagavond ge demonstreerd hoe op internet - door het ingeven van een wille keurig bankrekeningnummer - muziek kan worden gedown- load op kosten van iemand an ders. Het rekeningnummer van de IBG werd daarbij gebruikt als voorbeeld. Het is een koud kunstje om gratis muziek te downloaden, aldus Kassa. Je geeft gewoon de naam en het banknummer van een ander op en kan onmiddellijk voor 30 eu ro aan de slag. zonder pincode of wachtwoord. De IBG ver moedt dat. na het noemen van het rekeningnummer, veel mensen meteen het internet op zijn gegaan om de studiefinan cieringcentrale een hak te zet ten. „Bij cliënten met een stu dieschuld zijn we niet altijd even geliefdweet IBG-woord- voerder Jonkman. Van Kassa was niemand bereikbaar. Rotterdam - Moslimmeisjes hebben gisteren in Rotterdam bruidsmode geshowd op een conferentie over het huwelijk, georganiseerd door SPIOR, een koepel van moslimorganisaties in de regio Rijnmond. Cen traal stond het thema uithuwelijking. De organisatie hoopt zo iets te doen aan het feit dat wegloophui zen in de regio voor elke zomervakantie steeds meer moslimmeisjes op de stoep krijgen die bang zijn dat zij tijdens de vakantie in het land van herkomst worden uitgehuwelijkt. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3