Nederland is te DIK GESPREK VAN DE DAG Wat is irritantste reclamespot? weg uit school Overheid begint offensief tegen overtollige kilo's 5Frisdrank vette hap uit sportkantine7 Blotebillendans Drukte in de sportschool in de strijd tegen de kilo's. Foto: GPD laire rappers Lange Frans en Baas B uit een limousine stappen. En lacht een vissende 55-plusser als een boer met kiespijn als hij wordt toegesproken door een groepje actief wandelende da mes. Het is de vraag of dergelijke spotjes hel pen. Al zo'n twintig jaar regent het goed bedoelde adviezen. Maar in die tijd zijn we ongezonder gaan leven, zeker in vergelijking tot andere Europese lan den. Dat ligt niet aan de gezondheids voorzieningen, maar aan het gedrag. Werken doen velen op het toetsenbord, eet- en drinkpatronen zijn er niet op vooruit gegaan. Met campagnes redden we het niet, stelt adjunct-directeur Erik Ruland van het NIGZ, het Nederlands Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziek tepreventie. Weggegooid geld is het niet, maar met een spotje alleen krijg je de mensen niet uit hun luie stoel. „Je moet ze prikkelen. Juist in de omgeving waar je leeft is de meeste winst te boe ken. Wat is het beleid op scholen? En op de werkvloer? Daér moet je onge zonde zaken aanpakken." Het NIGZ tekent daarom met gemeen ten en GGD-afdelingen donderdag een convenant waarin ze afspreken het ge zondheidsbeleid aan te pakken. „Je moet jezelf vragen stellen. Zijn op sportclubs altijd alcohol en een vette hap verkrijgbaar?", aldus Ruland. „En is dat wel nodig?" Automonteur Rob leegt het afval van zijn dienblad in de vuilnisbak. Hij moet de snelweg A15 weer op, naar de kle dingwinkel voor een nieuwe spijker broek. „Die zal nu wel een maatje gro ter moeten", grapt hij. Hij betwijfelt of al het campagnegeweld zal aanslaan. „Je moet er zelf ten volle van overtuigd zijn dat je te weinig beweegt. Of te slecht eet. Anders ga je drie weekjes keurig naar de sportschool, en hang je daama weer in 't café." Rudi Buis Verander je leefstijl in 13 weken d V Het Nationaal Gezondheidsplan, een koe van onder meer 250 sportscholen en bew v gingscentra, helpt dikke Nederlanders vai t deze week met afvallen. „Voorkomen is b r ter dan genezen", zegt John van Heel van het NGP. „Overgewicht is een grote bedri a ging voor de volksgezondheid. Met behulp van een website moet binne? r dertién weken de leefstijl van deelnemers gezonder worden. Het programma telt vi onderdelen: - Eerst wordt er een analyse van de deeln mer gemaakt. De deelnemer wordt getesi moet vragenlijsten invullen. Ook wordt h vetpercentage gemeten en de stofwisselii tl bekeken. Aan de hand daarvan maken d( c structeurs een adviesrapport. - In het tweede onderdeel krijgt de deelni e mer via de e-mail een dertiendelige cursi 5, Er wordt informatie over effectieve manii s ren van bewegen gegeven en informatie over gezonde voeding, zoals de zin en onTj van diëten. [j( - In het derde onderdeel moet de deelnei B aan de slag. Bij deelnemende sportschol^ kan tegen gereduceerde tarieven onbepe j: worden gesport, enkele zorgverzekeraars j (onder andere VGZ en IZA) vergoeden ee ;i deel. Ook krijgen de deelnemers bewegii j oefeningen voor thuis mee. Een coach dei de analyses en begeleidt de deelnemer rrf maal dertien weken. j - In het laatste onderdeel krijgt de deelne I mer een eigen website, vooral van belanj voor de motivatie. Op de site komt het dif sier te staan, met daarin de historie van j vooruitgang en de uitslagen van alle test^ van de deelnemer. Via de e-mail krijgt derj deelnemer gezondheidstips om de gezoi\j leefstijl vast te houden. n maandag 17 januari 20c DAGELIJKS LEVEN "7-0 BÊPoeL Ik. HET"TOCH NIET. /MEVROUW Pf MENSELIJK Vanavond wordt in het Tros-con- sumentenprogramma Radar voor de derde keer de Loden Leeuw, prijs voor de meest irritante televi siespot, uitgereikt. Meer dan der tigduizend televisiekijkers hebben de afgelopen tijd hun keuze via in ternet gemaakt. Er kon gekozen worden uit twaalf reclames. Presentatrice Antoinette Hertsen- berg vindt het hoge aantal bekende Nederlanders dat meespeelt in de genomineerde commercials opval lend. Zo prijst schrijver Arnon Grunberg voor KPN het saaiste boek van Nederland, de telefoon gids, aan. Verder is daar ideale moeder Daphne Deckers die zich inzet voor de 'suikervrije' Chupa- chup lollie. Niet alleen bekende Nederlanders hebben de hoofdrol in reclamefilmpjes, dit jaar is er ook een smerig beestje dat namens de farmaceutische industrie aan dacht vraagt voor voetschimmel. Een zeer onsmakelijk filmpje, ze ker als je net aan het avondeten bent begonnen. Meeste kans op de Loden Leeuw Anna Moffo Een aantrekkelijke vrouw is als een bankier: waarom zou ze niet tonen dat ze 'geld' heeft 2004 maken Becam, waarin Frits Bom als De Leningman mensen een lening probeert aan te smere Amon Grunberg's telefoongids e het enge beestje dat onder teenn gels kruipt. De trofee werd vorig jaar gewonnen door Frisia Finan cieringen, dat met ruim zesendei tig procent van de stemmen nun mer twee, Remia, ver achter zich liet. Behalve de Loden Leeuw voor de meest irritante commercial maakt Radar vanavond ook bekend aan welke bekende Nederlander in een televisiespotje de tv-kijker zich het meest heeft geïrriteerd. „Het is op merkelijk dat de Tokkies niet bij de meest irritante reclames zitten, maar wel kanshebbers zijn voor de Loden Leeuw persoonlijkheids prijs. Mensen vinden het spotje met de Tokkies wel leuk, maar ze vinden het vervelend dat asociaal gedrag wordt beloond, aldus Hert- senberg. Naast de Tokkies dingen Giel Beelen, Jan Mulder, Daphne Deckers en Frits Bom mee naar de Loden Leeuw 2004 persoonlijk heidsprijs. Dat er nog steeds echte irritante reclame bestaat, mag best opmer kelijk heten. De afgelopen week werd bekend dat tv-kijkers slechts twintig procent van de uitgezon den spotjes zien. Als het reclame blok begint, gaan mensen wat an ders doen; kletsen, zappen of ze lopen weg. Radar, vanavond, 20.25 uur, Nederland 2 Arthur van Colmjon De Britse premier TONY BLAIR en zijn echtgenote hebben niet erg veel geluk met hun investeringen in ON ROEREND GOED. Het prijzige huis dat hij afgelopen herfst kocht in de omgeving van Hyde Park blijkt een soort gapende financiële afgrond bij gebrek aan belangstelling van huur ders, meldde de krant Daily Mail za terdag. Eerder hadden zij ook al pech met vastgoedaankopen. Het huis - waarin de Blairs zelf willen gaan wonen als zij Downing Street verlaten - stond zaterdag op drie makelaarssites te huur voor bijna 17.000 euro per maand. Met twaalf grote kamers, een woonoppervlakte van meer dan 400 vierkante meter en een tuin is het huis 'ideaal voor ontvangsten'. De Blairs1 kochten het huis in september voor 5,1 miljoen euro. Deskundigen zeggen dat het inmiddels als gevolg van de slechte huizenmarkt zeker 426.000 euro minder waard is dan toen. Het is niet de eerste keer dat de Blairs pech hebben met een vastgoed investering. In 2002 kochten zij twee apparte menten in Bristol die maanden leeg hebben gestaan. En in 1997 verkochten zij hun huis in de Londense wijk Islington voor 895.000 euro. Kort daarop explo deerde de markt, waarna het huis voor het dubbele bedrag wegging. Foto: EPA KRISTEL VERBEKE, de 29-jarige zwartharige zangeres van de Belgi sche meidengroep K3, is vrijdag middag bevallen van een DOCHTER Nanou Thomas. Moeder en kind maken het zeer goed. Dat heeft Stu dio 100, de Belgische producent die K3 en kinderprogramma's als Kabouterplop en Piet Piraat onder de hoede heeft, zaterdag laten we ten. Nanou is het eerste kindje voor Kristel en Gene Thomas, die in juni 2003 in het huwelijksbootje stap ten. Een naaste medewerker van de Brit se prins Charles heeft zijn werkgever ervoor gewaarschuwd dat zijn zoon PRINS HARRY racistische vrienden heeft. Dat heeft de krant The Inde pendent gisteren bericht. Harry (20) had zich vorige week op een verjaar dagsfeestje van een vriend verkleed als nazi en droeg om zijn arm een band met een swastika. Volgens de zegsman is prins Harry, de derde in lijn voor de troon, zich de afgelopen jaren steeds onbetamelijker gaan gedragen. gaan bevorderen. De drie partijen tekenen donderdag een convenant, als antwoord op alarmerende cijfers van het RTVM dat 20.000 mensen te vroeg sterven door ver keerde eetgewoontes. Het convenant loopt tot eind 2008. Dan kijken de betrokken partijen welke ge meenten de meest effectieve maatregelen hebben genomen. Dat moet resulteren in een topvijf van aanbevelingen, die het be leid van uiteindelijk alle gemeenten moet Frisdrankautomaten moeten weg uit schoolkantines en sportclubs mogen na doordeweekse trainingen geen vette hap meer serveren aan hun pupillen. In de strijd tegen overgewicht en ongezonde ge woontes zoals roken halen gemeenten bin nenkort alles uit de kast. Met hulp van regionale GGD-afdelingen en het Nederlands Instituut voor Gezond heidsbevordering (NIGZ) willen lokale overheden de gezondheid van hun burgers vormen. In de topvijf komen bijvoorbeeld projecten die leerlingen stimuleren om fietsend of lo pend naar school te gaan. Daarnaast wordt in enkele proefregio's het kantinebeleid van scholen en sportverenigingen bekeken. Mochten bepaalde maatregelen aanslaan, zoals het verdwijnen van frisdrank, dan ko men ze in de topvijf terecht. Ook wordt in kaart gebracht of gemeenten wel voldoen de sportvoorzieningen in huis hebben. De samenwerking is broodnodig, sti junct-directeur E. Ruland van het N Sinds 2003 zijn gemeenten verplicht hun 'goede voornemens' op gezond terrein op papier te zetten, maar vaa breekt het lokale overheden aan kei capaciteit om ze uit te voeren. „Gen ten krijgen er van het kabinet een v< ting bij, maar geen zak met geld. Wi ze helpen om een goed beleid te voi gpd Het is gezond, lekker en een uitgelezen vader en zoon-moment tussen zeven en half acht 's avonds. Maar dat is niet de enige reden dat ik in hoog tempo schijfjes appel aan hem voer. Het belangrijkste is dat hij tijdens het kauwen even zijn mond houdt als ik naar het Sportjournaal kijk. Verona van der Leur legt uit waarom ze weer begint met turnen en het inter view wordt afgewisseld met beelden van een wed strijd waarin ze vijf keer een indrukwekkende dubbe le tjiftjaf uitvoert. Mijn zoon (8) knikt naar het scherm, draait zijn hoofd naar mij toe en zegt, tussen twee happen appel door: „Geen lekker ding, wel ta lent. Er zullen best wel handboeken zijn waarin staat hoe je op dit soort opmerkingen politiek correct kunt rea geren, maar ik kom in de regel niet verder dan: „Waar heb je dat nu weer vandaan?" Eerst de bron opsporen, dan kan ik van daaruit verder werken. „Van Shin Chan", zegt mijn zoon, alsof hij daarmee een alleszeggende verklaring heeft afgelegd. Shin Chan is een Japans jongetje, dat in een behoor lijk slecht getekende strip is afgebeeld met een hoofd als een aan bruinrot ten prooi gevallen aardappel. De tv-strip moet het vooral hebben van de teksten. Het programma begint met een liedje, waaruit je al kunt opmaken dat de hoofdpersoon niet deugt. 'Zijn ouders zijn wanhopig, op school gaat het niet goed. Hele dagen luieren, dat is wat hij het liefste doet. Shin Chan!' Shin Chan behandelt zijn moeder Mitsy (Mits, voor haar zoon) als de huissloof en vader Harry als een be treurenswaardige stakker. Hij kan het alleen goed vinden met opa Gary, die net als zijn kleinzoon graag naar blote meiden kijkt en leden van de andere sekse bedelft onder vrouwonvriendelijke opmerkingen. Op school doet Shin Chan het liefst de blotebillendans broek omlaag en schudden met je kont). Shin Chan (in de VARA-gids voorzien van de Kijkwij- zer-symbooltjes 'Grof Taalgebruik', 'Angst'en af te ra den voor kinderen onder de zes jaar) is bij ons thuis ten strengste verboden. Het is derhalve het favoriete tv-programma van mijn zoon, die via de televisie op de werkkamer op zolder de foute teksten van Shin Chan opslurpt, opzijn harde schijf opslaat en repro duceert op momenten dat ze volgens hem van toe passingzijn. Vriendinnen van mijn 12-jarige dochter noemt hij babes, die alleen maar uitzijn op een date met hem. Zijn zus brilletjeveel te veel negens op haar rapport) noemt hij een nerd. Als hij zin heeft, trakteert hij de meiden (mijn dochter en haar vrien dinnen) op de blotebillendans. Mijn echtgenote is bij ons thuis de Fox Kids-politie, die op onverwachte momenten binnenvalt op de zol derkamer. Als je bij het naar boven lopen iets te veel lawaai maakt, hoor je bovenaan de trap de tv al met een klik (het is een oud toestel, zon derafstandsbediening) op een andere zender gaan. Maar elke keer dat hij zich toch laat betrappen op het kijken van Fox Kids, wordt hij omlaag gehaald voor een avondje verantwoord tv kij ken onder toezicht, bij ons op de bank. De laatste keer was vorige week zater dag. Met een blik van herkenning staarde hij naar het programma Adé- Hadé van cabaretier Jochem Myjer, die onder meer zijn eigen tegenhanger van een slaapliedje vertolkt. De zondagmorgen daarop worden mijn eega en ik rond zeven uur gewekt door ie mand die naast ons bed op en neer springt en keihard "Wakker Worden!, Wakker WordenWakker Worden!, Hup!, Hup!, Hup!, Hup!, Wakker Worden!, Wakker Worden!, Wakker Worden!' zingt. Ik kreeg een enorme heimwee naar alle keren dat hij ons liet ontwaken met de blotebillendans. Reageren? column@dickvanderplas.nl Weg met de overtollige kilo's! Die bood schap spat komende week van het televi siescherm en de krantenpagina's. Sport scholen, gezondheidsinstituten en over heid beginnen een offensief tegen slecht eten en weinig bewegen. Maar zijn drie campagnes niet een beetje overdreven? Een zak friet, twee hamburgers en een cola. Met een dienblad in zijn handen loopt Rob richting een tafeltje in een wegrestaurant langs de A15. Hij weet heus wel dat het voedsel ongezond is. „Maar de verleiding is soms moeilijk te weerstaan", zegt de 32-jarige automon teur, die zichzelf schat op een kilootje of negentig. „Te zwaar", zegt hij zelf. Om vervolgens het plastic bakje saus over 'de buit' te verdelen. Zoals Rob zijn er in Nederland velen. Van alle volwassenen kampt veertig procent met overgewicht. Nederland is te dik, oordelen allerlei instituten en de overheid. Vandaar dat komende week een offensief begint tegen slechte eet gewoonten en weinig bewegen. De overheid lancéert vandaag een bewe gingscampagne. Sportscholen even eens. En gemeenten tekenen donder dag een gezondheidsconvenant. Prima, zou je zeggen, want de cijfers zijn alarmerend. Bijna zestig procent van de Nederlanders beweegt onvol doende. Het onderzoeksinstituut RIVM stelt dat jaarlijks ongeveer 20.000 men sen te vroeg sterven door verkeerde eet gewoontes. Overgewicht kost de maat schappij per jaar ongeveer 750 miljoen euro. Automonteur Rob peinst even, als hij de getallen hoort. „Tja, maar na een dag werken ligt de bank lekker. Dan heb ik geen zin meer in uitgebreid ko ken of een uurtje sportschool." Dat is precies wat er mis is met veel campagnes van voedingsinstituten en overheid. Alleen een oproep doen 'om de leefstijl aan te passen' raakt mensen niet. Zeker niet in een prestatiemaat schappij waarin je blij bent als je einde lijk even niets om handen hebt. Hans van Helden, die de overheids campagne Flash! coördineert, zpgt dat te begrijpen. Bewegen moet, maar torn niet aan de vrije tijd van mensen, stelt hij na lessen uit het verleden. „Dus moet je bijvoorbeeld jongeren laten be wegen via danslessen op school." De hardwerkende man of vrouw moet meer wandelen tijdens de lunch, de ou dere moet fietsen of lopen als een ge zellige tijdsbesteding zien, vertelt Van Helden. Dus ziet de televisiekijker vanaf van daag spotjes van een schoolplein, waar leerlingen gaan bewegen als de popu- Voor meer informatie: www.natuurlijk-afvailen.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2