6 9 SPORT8 Gaander Staander of Hanger? ging atletiek relativeren, daar ging het mis' Louis van Gaal? tz Stuy tmet Driehuis ijn Ungerer zet punt achter zijn te korte sprintloopbaan HDC988 maandag 17 januari 2005 deze Kerst heb ik kunnen ge iten van een prachtige skiva- Naast mijn vrouw gingen ook dochters, die niet meer de maar wel het geldgebrek heb- i enthousiast op de veel te klei- lerbank aan te schuiven, mee. fjterbank waar ook nog een n weggepropt moest worden. met je ouders mee, voor wei- maar dan toch wel met een \1TV-kijker in de buurt, voor •tje aanspraak. ussenstop ben ik in een van de untjes dominees- en duivels- in Willem Bogers, de meest te linkspoot aller tijden, tegen minder frêle lijf gelopen. Na w kennis gemaakt te hebben 1 levensgezellin kwamen we iellijk uit bij ons favoriete on- ■p: hoe beleef je sport. Hij ver- baasde zich erover hoe de angst en de onzekerheid in de (voetbal)sport was geslopen. Zonder nu over de goeie ouwe tijd te willen zeuren, valt me wel op dat de patatgeneratie net na mijn actieve periode nog eens is opgevolgd door een lekker warm thuis met je mobiel voor de computer, dvd en flatscreen hangende generatie. Presteren, incas seren, risico nemen en afzien zijn be grippen die door een steeds kleinere groep als gewoon gezien worden. Het hangen op een hangplek, voor de buis, in de disco, in de kantine op school is 'cool' voor de meeste jonge ren. Wij, Jan Willem en ik, deelden, want generaliseren konden we als de beste, de sportende mens altijd in in drie groepen. Je had de 'Gaanders', de 'Staanders' en de 'Hangers'. De eerste categorie was de agressieve, aanval- lende en risico nemende speler. Het tweede type speler was behoudender, bedachtzamer, saaier en degelijker. De derde groep, de Hangers, leek ons voor zichzelf te spreken. Ook op mijn skivakantie zag ik de 'Gaander' die de berg aanviel en de 'Staander' die de berg onder zich liet doorglijden en de'Hanger', die na één valpartij of één koudegolfje meteen voor de rest van de week voor de après-ski koos. Op dezelfde wijze deelden we overigens ook de Neder landse topvoetbalcoaches even snel in. De Gaanders; Michels, Cruijff, Van Gaal en Jol. De Staanders; Hid- dink, Advocaat, Koeman en Rijkaard. De Hangers: de nietszeggende brood trainers, door mijn goede vriend Kas- sie aangeduid als 'die Taschenfüllers'. We benoemden hier echter ook nog een buitencategorie 'Gaander', een man die gewoon een ploeg naar de top brengt, ze swingend laat spelen en dan toch ontslag neemt, omdat hij vindt dat zijn ploeg het hoogst haal bare heeft bereikt. Hij neemt dan het risico dat geen topclub hem meer wil hebben, want ja, hij is immers al 57 en heeft niet echt aan de top gespeeld. Heren bestuursleden van een Europe se topclub: halen die kanjer Co! Ruud Bröring P.S. Nadat ik thuisgekomen al het sportnieuws had doorgenomen, viel me op dat ook een nog vrij onbeken de regionale trainer dezelfde visie en handelwijze als Adriaanse erop na houdt. Zijn naam? Hein van Heek, geen man die op een hoog amateur niveau al te lang geacteerd heeft, maar wat zegt dat? Als ik het voor het zeggen had bij een topamateurclub, koos ik voor een dergelijke buitenca tegorie 'Gaander' als trainer. Geluk kig heeft een van mijn ouwe cluppies, de vv Noordwijk, dezelfde visie en hebben ze Hein gecon tracteerd. UIT GESPROKEN De befaamde Saté rerdwijnt, of zal in ie- looit meer dezelfde Ajax-keeper Heinz met zijn restaurant s. Sinds dit weekein- Bt pand met bovenlig- ning aan de Driehui- g te koop via een e makelaar. Stuy: noeg geweest na 32 izenaar probeerde al Bar Bistro Provence nd te doen. „Er zijn gadigden geweest, laakten af. Het is d dat je te koop aan- jtStuy (59). 'Heinz door hem gehekelde jit z'n keeperstijd, wil rt blijven wonen. „We in appartementje of in kinderen en familie fer immers in de ïté Driehuis ging er ehuizerkerkweg 25 ïsvlees per week De zaak is een klein je over Stuys glorie- x. Van 1971 tot en ield hij zijn doel ie opeenvolgende jp-finales. Ruim 20 sn werd de dancing [tot de huidige bistro, 'entig-uitstraling is en. it vol anekdotes. Al- itart van Heinz' twee- in december 1973 rkelijk. Zijn Ajax-col- Mühren was uitge- de bal door de met te deuropening te daarmee de zaak te anders zo trefzeke- ;r raakte slechts de i een aandachtig in- fotograaf, die met iloedende hoofd- st worden afgevoerd. i van der Storm den rijn - Een paar we- iaakte Martijn Ungerer atletiekcarrière te heb- ligd. De resultaten van de •rinter vielen de laatste ;en. Daarom trok hij aan het baanseizoen zijn Ungerer maakte furore itletiek en eerder bij AAV en aan den Rijn. Met tij- >5 op de 60 meter indoor 1 de 100 meter staat hij ranglijsten aller tijden, e atleet blikt terug op zijn zijn beslissing om te Pe afgelopen twee jaar keiafwaarts", zei Ungerer. •een aantal oorzaken voor. fijke motivatie was niet vroeger. Ik zocht de drive |r in externe zaken, bij een mooi stadion. Ook le steeds meer bezighou- tld, verwachtingen van •nsors en andere dingen t met atletiek te maken door raakte ik mijn leid kwijt. Daar kwa- problemen met de esta- 'ij. Maar het meest kort ht zou je kunnen zeggen 'k ben gaan relativeren, lijn prestaties niet ten )emt problemen in de es- g als een van de redenen ^minderen van zijn moti- fc ik als 20-jarige net in, liep ik op het EK in in de estafetteploeg. Ik he instantie vanwege een [blessure niet mee. Om- fcviel en er door een an- ire een plek vrijkwam, kh. We liepen zelfs een 8 record. Ik merkte alleen politiek kwam kijken bij i van het team. De ploeg )k uit elkaar." de bondscoach Peter Ver deer een ploeg vormen, oy Douglas, Patrick van Jnij onze problemen uit praten. Je hebt drie sprinters met drie hele grote ego's bij elkaar en dat botst. Vanaf dat moment is de esta fette weer van de grond gekomen, maar de problemen waren nog niet de wereld uit." Wat die problemen precies waren, laat Ungerer liever onvermeld. „Ik ga niet, nu ik gestopt ben, lopen na trappen. Ik heb respect voor de atle ten Troy en Patrick, bovendien heb ben ze mij de laatste twee jaar ook gesteund. Ik ondervond de laatste jaren meer problemen met de bege leiding dan met de atleten." Ondanks het vrij vroege einde kende de carrière van Ungerer een aantal grote hoogtepunten. „Eigenlijk was mijn hele carrière een groot hoogte punt, tot twee jaar geleden. Ik liep het Nederlands record voor junioren uit de boeken, en ging in Amerika trainen. Daar liep ik de 4x400 meter estafette bij de studentenkampioen schappen. Dat is een mega-evene- ment, eigenlijk het hoogste op sprintgebied na de wereldkampi oenschappen. Begin 2002 liep ik 6,65 op de 60 meter, dat is ook een belangrijk wapenfeit. Ik plaatste me voor het EK indoor en behoorde daar zelfs tot de kanshebbers." Op het EK ging het echter mis. „Ik weet niet wat het was, ik kan nor maal goed met druk omgaan, maar ik was het daar totaal kwijt." Unge rer kwam niet door de series. Als dieptepunt ziet Ungerer de estafette in Parijs, waar de ploeg door een do- pinggeval bij de Britten uiteindelijk brons mocht ontvangen. Ungerer bleef als tweede reserve langs de kant. „Ik vond het verschrikkelijk. Niet eens omdat zij goed presteer den, dat gun ik ze wel. Daar speel den een aantal zaken waar ik verder niets over ga zeggen, maar die het toernooi tot een nare ervaring heb ben gemaakt." Ungerer beseft dat hij niet het maxi male gepresteerd heeft. „Ik had er meer uit moeten halen, ik was nog niet klaar. Misschien had ik eerder voor mijzelf moeten kiezen en het estafetteteam moeten verlaten. Nu is de passie er nog wel, maar ik heb de sport ook gerelativeerd. Daarom zal ik nooit meer zo hard kunnen lo pen als ik deed. Zeker voor een sprinter is de geest belangrijker dan het lichaam. Wie het allergraagst wil winnen, die zal winnen. Ik kan die mentale kracht niet meer opbren gen, dus heeft het geen zin om nog door te gaan. Ik kan mijn carrière nu niet beter afsluiten." Ungerer is inmiddels lid geworden bij atletiekvereniging DEM in Bever wijk. Daar is hij betrokken bij de be geleiding van de sprinttalenten Jer- rel Feller en Delia Appelman. Die worden getraind door de man die Ungerer ook altijd heeft begeleid, Hans Vijfvinkel. De Alphenaar traint nog wat mee en blijft vol liefde pra ten over de sport. Hij herkent veel van zichzelf in Feller. „Hij is net zo gefocust op de sport als ik vroeger was. En hij heeft heel veel talent, meer dan ik - en ik was al niet slecht bedeeld. Ik denk dat hij heel ver kan komen." Een wedstrijdje zal Ungerer voor zijn nieuwe club nog wel eens lo pen, maar niet meer op topniveau. „Het is echt over." DE KWESTIE Dachten ze bij AZ net af te zijn van een autoritaire, rechtlijnige trainer, komt er weer eentje. Louis van Gaal volgt Co Adriaanse op in Alkmaar. Is dat wel verstandig van de voormalig technisch directeur van Ajax? Adriaanse vertrekt omdat het, naar zijn zeggen, alleen maar minder kan gaan. Hij vindt dat hij met AZ aan het plafond van de mogelijkheden zit. Komt Van Gaal terecht bij een club die een mindere periode tegemoet gaat? Of kan hij van AZ een echte topper maken? Ab Opdam uit Lisse, vader van AZ- verdediger Barry Opdam: „Ik vind het heel verrassend dat Van Gaal het doet. Blijkbaar heeft hij te veel lol in het spelletje om lang aan de kant te staan. Natuurlijk vind ik het een goede keuze. Deze spelersgroep heeft een trainer nodig die de discipline be langrijk vindt. Dat heb je gemerkt on der Gerard van der Lem, een aimabele kerel, maar de resultaten onder hem waren minder. Onder Van Gaal moet AZ de komende jaar voor een topdrie klassering gaan. Bij AZ werd er al een grap gemaakt over zijn komst: "Van Gaal wilde wel komen als de lat wat minder hoog werd gelegd'." Alfons Groenendijk uit Leiderdorp, assistent-trainer bij Sparta, voetbalde bij Ajax onder trainer Louis van Gaal: „Het zal mij benieuwen hoe dat uit pakt. Ik las de constructie waar hij in moet gaan werken, in een vijfman schap met Dirk Scheringa, Martin van Geel, Toon Gerbrands en René Neelis sen. Als dat klopt, dan moet ik het - Van Gaal vrij goed kennende - nog zien. Hij heeft als trainer altijd een gro te macht gehad, nu loop je het risico dat anderen zich op zijn terrein gaan begeven. Of hij de beste keuze was voor AZ weet ik niet. Er lopen in Ne derland nog genoeg andere goede trai ners rond. Ik zal dan ook niet zeggen dat het zeker een succes wordt. Ze wil len aanvallend blijven spelen en dat wil Van Gaal ook graag. Daarbij heeft hij een goede spelersgroep, met bijna op elke positie een dubbele bezetting, iets wat alle topclubs nastreven. Aan de kwaliteit van de selectie zal het niet liggen. Ik denk dat de machtsverhou dingen een groter struikelblok kunnen worden." Ruud Bröring, voormalig trainer van Noordwijk en FC Lisse, goed bevriend met Louis van Gaal: „Wat Adriaanse zelf zegt, spreekt voor zich. Hij besloot om weg te gaan, om- dat hij alle kunstjes al eens heeft ge bruikt in de drie jaar die hij bij AZ zit. Wie voelt nou beter aan welk soort trainer AZ nodig heeft? Als Adriaanse zegt dat hij maar één geschikte opvol ger ziet, dan moet je als club meteen die man contracteren. Dat supporters dan dingen roepen, is logisch. Louis is een controversiële man, omdat hij te allen tijde vasthoudt aan zijn princi pes. Daarom wil hij ook niet meer pra ten met types als Johan Derksen en Barend en Van Dorp. In de toonaange vende media wordt daardoor een beeld van hem geschetst dat helemaal niet strookt met de werkelijkheid. De werkelijkheid is dat Louis een geweldig sociale vent is, én een geweldige trai ner, die heel veel heeft bereikt met de ploegen die hij onder zijn hoede heeft gehad." Meindert van der Kaaij, journalist uit Leiden, schreef een biografie over Louis van Gaal: „Toen ik het hoorde, dacht ik: dit kan gewoon niet waar zijn. Dit moet je niet willen. Ik kreeg een treurig gevoel over me. De man cüe Ajax naar grote hoog ten heeft gebracht en met een jong, middelmatig elftal grote successen heeft behaald, loopt een geweldig af braakrisico. Adriaanse heeft iets opge bouwd en is verstandig: hij gaat op het hoogtepunt weg. Op' elk punt dat Van Gaal minder haalt, wordt hij afgere kend. Het is ook een bizarre loop van omstandigheden. Hij stapt in de schoenen van iemand die tien jaar ge leden bij hem in dienst was, en hij keert weer terug bij een club waar hij eerder heeft gezeten. Ik begrijp het he lemaal niet, maar snap zijn gevoelens daarentegen wel. Hij vindt dat zijn car rière dreigde te eindigen met een valse noot, en zoekt een mooi slotakkoord. Van Gaal toont wel lef en ook dat ty peert hem. Ik vlak hem niet uit, maar ik heb er een hard hoofd in. De vraag is of AZ nog veel beter kan voetballen dan dat het nu doet." Martin Jol, coach van Tot tenham Hot spur, in Sport week: „Ze kicken in Engeland op mooie namen. Maar ja, een mooie naam is een mooie naam. Je kunt ook Brigitte Bardot voor de groep zetten, maar de kans dat je dan wat wint, is na tuurlijk niet groot. Nou heb ik een heel korte naam. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat ik niets kan. Ajax-doelman en Zuid- Afrikaans international Hans Vonk in De Telegraaf: „De zwarte verzorger van het nationale team is zestig. Hij benadert mij nog op een zeer onderdanige manier. Dan zeg ik: beste man. kom op, we zijn gelijkwaardig laten we een bakkie koffie gaan drinken. Maar dat doe je niet met een blanke. De goede man weet niet beter. Bobsleeër Arend Glas haalt in TV Weekeinde herinne ringen op aan een verblijf in Monaco: „Zaten we in het Loews ho tel, dat was echt poepie-luxe. Maar ja, de meeste bobbers zijn in de zomer boer, mili tair, brandweerman of stu dent. Die liepen bij het gala diner op gymschoenen en jatten liet hele hotel leeg. Dammer Ton Sijbrands analyseert een stelling in de Volkskrant: „Zij bleek onder meer een achttien zetten lange spel- gang te bevatten waarin wit met behulp van een duivelse neerslagfinesse zwarts laat ste vier schijven verorbert. Zico Tumba, oud-speler van De Graafschap en NEC, in Trouw: „Na acht jaar was ik zo maar ineens prof. En even later kon ik veel geld gaan verdienen in Nederland- Het is me allemaal overko men. Het is ook nooit mijn droom geweest. Opnieuw Zico Tumba: .Als profvoetballer heb ook ik concessies gedaan. Daar ben ik niet trots op. Toen ik dat besefte, heb ik me voor de spiegel staan uitschelden. Er zijn belangrijkere zaken dan een basisplaats, dan roem, een grote auto, een hip mobieltje en de nieuwste ge luidsapparatuur. Schaatsster Marieke Wijs man over rituelen vooraf gaand aan een race, in Ak- tueel: „Nooit zal ik meer vergeten dat Elke Zij Is tra, toen 'n ge westelijke rijder, zich vlak voor de start altijd zó hard op haar dijen kletste dat an deren daar van schrokken. Nu begin ik die neiging ook al te krijgen, ha ha. Mezelf 'n beetje agressief maken: helpt Oud-voetballer Tscheu La Ling in Sportweek: „Een speler wordt hier veel te snel omhoog geschreven. Twee keer een bal goed ra ken en ze krijgen een enorm contract. Knuffelbeleid." Bart Veldkamp heeft een voorkeur voor natuurijs. In Nieuwe Revu: „Als ik stop met schaatsen, zie je me nooit meer op de baan. Ik vind het te druk, en puur rondjes rijden vind ik niks." John van Lottum liep voor het eerst een blokje om na zijn zware rugoperatie. In de Volkskrant: „Ik had net enkele passen gedaan, toen twee jongens voorbij kwamen. Een van hen herkende me en zei net iets te hard: die gozer tennist nooit meer. Ik heb mijn duim maar omhad gesto ken." Oud-tennisser Jacco El- tingh heeft heimwee naar de Australian Open, schrijft hij in zijn column in AD Sportwereld: „Ik ben heerlijk op vakantie geweest, ben super uitgerust, mijn leven is helemaal oké. maar hoe gelukkig en goed mijn leven ook is. januari in Australië was altijd beter. Schaker en voormalig avonturier Jan Timman in AD Sportwereld: „Je komt al niet meer mak kelijk op de plekken waar wij kwamen. Of de toeristen industrie heeft er de macht, of er is oorlog. De hippies hingen in Afghanistan rond, met hasj, bloemen in het haar, dat zou nu alle maal ondenk baar zijn.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21