e Geus: In 06 stijgen bnen weer FEBQ isartsen in Leidse regio en Bollenstreek voeren doorverwijsactie 1 €uro Infoavond .[iek vakbond op uitlatingen Duizenden knuffels voor Azië Plannen in Katwijk voor Vier doden door geweld in weekeinde grootse wandelmarathon investeer in kennis OpenUniversiteit Nederland Toeristische ruimtereizen erg in trek ACTIEWEEK GRILLBURGER (kTibtwrfb I ML Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 17 januari 2005 @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Strijd tegen de kilo's nu heel serieus Later regen a Straatsma iillegom - Huisartsen in de Leidse re- Bollenstreek voeren vanaf 20 janua- tegen de bezuinigingsplannen van mi- logervorst (volksgezondheid). Ze ver- ïtiënten vaker door naar specialisten. duurt een week tot tien dagen, ss maken deel uit van een landelijk tegen de bezuinigingsplannen, die de :org onevenredig zouden treffen. Het gaat om een estafette-actie, die is begon nen in Twente en nu wordt overgenomen in de rest van Nederland. De Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) houdt op 20 januari ook een landelijke, grote protestdag. „Het is niet zo dat we iedereen maar klakke loos gaan doorsturen naar specialisten", zegt de voorzitter van de Regionale Huisartsen Vereniging, de Hillegomse huisarts Edwin Wallaart. „Maar we trappen even niet meer op de rem, zoals we normaal doen. We den ken niet meer met patiënten mee: als ze zelf om een consult bij een fysiotherapeut of een KNO-arts vragen, verwijzen we ze sneller door." Een iets snellere doorverwijzing leidt onmiddellijk tot een 'gezondheidsinfarct' in de tweedelij nszorg, zegt Wallaart. „Normali ter handelen wij 96 procent van alle patiën tencontacten zelfstandig af. En dat gebeurt voor 3 procent van de kosten van de totale gezondheidszorg." De door Hoogervorst aan gekondigde bezuiniging van vijftig miljoen euro op het budget voor huisartsen is daarom onverstandig, vinden de huisartsen. „Er wordt voortdurend gezaagd aan onze stoel poten. Zo is ons bijvoorbeeld toegezegd dat we een vergoeding zouden krijgen voor prak tij kondersteuning, maar hebben we die nog steeds niet gekregen." Wallaart verwacht dat vrijwel alle huisartsen in de regio meedoen aan de actie. „Ik denk dat het draagvlak groot is. Wel is het zo dat el ke huisarts het actiemiddel iets anders kan in vullen. Je kunt als beroepsvereniging een ad vies uitbrengen, maar het is uiteindelijk de in dividuele huisarts die er iets mee moet doen." Hoe lang de acties in de Leidse regio precies duren, wordt bepaald op 20 januari, tijdens de landelijke LHV-actiedag in Utrecht. Wallaart: „Ook daarvan zullen patiënten wat merken, want zo'n 2.500 huisartsen gaan die dag naar Utrecht. Dat betekent dat er veel waarnemers werken om alle praktijken draai ende te houden." g/gpd - De lonen kun- af volgend jaar weer om- nbtenarensalarissen en jen mogen dan mee- Dat is de mening van (van sociale zaken en igenheid Aart Jan de i het kabinetsbeleid 06 het eerste echte r", zei hij gisteren. Hij tevens aan dat het echt aanzienlijk wordt ld. Waarschijnlijk al in fan dit jaar. gaf toe dat de Neder- a amenleving de afgelo- en flinke offers heeft brengen. De lonen en ;en werden bevroren, i r de koopkracht van ïsen verminderde. Ook jelegenheid kreeg forse s niet prettig, maar no- ïaf 2006 gaan we de plukken van het kabi- id", aldus De Geus. De verwacht dat de kabi- I tregelen een flinke sti- iïjn voor de Nederland- imie. „We hebben een ïoonmaak gehouden in lie voorzieningen. De jn op hetzelfde peil ge bleven. Daarnaast is de winst belasting omlaag gegaan. En dat betekent dus dat bedrijven weer banen kunnen aanbie den." Werknemersorganisatie FNV noemt het 'een gotspe' dat De Geus zegt dat de ambtenaren salarissen en uitkeringen in 2006 mogen meestijgen. „Dat impliceert dat zij in 2005 niet mogen meestijgen met de lo nen", aldus woordvoerder Pau- lus Plas. „Erg ongeloofwaardig voor een minister die zelf heeft gezegd dat hij ontkoppeling tussen lonen en uitkeringen niet zal meemaken. De Geus gaat helemaal niet over de stij gingen van de lonen. Daar gaan de werkgevers en werknemers over. Wij hebben gezegd dat wij dit jaar al een maximale loon stijging van 1,25 procent wil len." Werkgeversorganisatie VNO/N- CW vindt het te vroeg om nu al over de lonen van 2006 te pra ten. De werkgevers wijzen erop dat de lonen voor 2005 nog niet eens vaststaan. „Laten we eerst verstandige cao's voor dit jaar afspreken", zegt woordvoerder Roelf van der Kooij van VNO/NCW. (advertentie) ebruari bij uw dagblad meer informdtie over adverteren in deze bijlagë?, Bel dan (075) 681 3ÓÓ3 asfr COMMENTAAR SPECIAAL ONDERWIJS uiallemaal goed en netjes va» Kinderen met leer- en kóroblemen konden te- ct het speciaal onderwijs. b«ng functioneerde naar Klachten waren er ei- reiet of nauwelijks. itA het speciaal onderwijs il> niet aan de hervor- jglede. Onder de noemer I, Snen naar school' wer vel jongeren met leerach- s naar reguliere onder- r.Jlingen verwezen. AI- iai>r een zeer specifieke O.ïeef speciale ui voorhanden. dfcgel was me- kitld als bezui- dflst, maar snfal omdat het zefatie' zou be- :bL Zou, want intussen ia' van verontrustende iai®an het licht gekomen, el» al bevroedden, heeft ki|ene Rekenkamer nu in Soorten officieel vastge- 3,6 gaat niet goed met de d^an 'zorgkmderen'. Ba- eg® ook vmbo-scholen be- x J over onvoldoende per- 5.» kennis voor verant- rePpvang. Er moeten on ze® geldpotjes worden "oken om de extra scho- noordwukerhout - Enkele duizenden knuffels liggen hoog opgestapeld in een loods aan de Delfweg in Noordwijkerhout, waar dit weekeinde spullen zijn ingezameld voor een weeshuis op Sri Lanka. De actie is een initiatief van de Haagse Marja van Leeuwen, die als een van de eerste particulieren daags na de ramp in Azië met 24 dozen antibio tica naar het Srilankaanse Galle vloog. Van Leeuwen heeft met een plaatselijke zaken relatie een weeshuis opgericht voor kinderen die door de tsunami hun ouders zijn ver loren. Foto: ANP/Olaf Kraak ling te kunnen bekostigen. En met name bij het vmbo sluit de lesstof vaak niet aan bij het voor probleemjongeren haalbare ni veau, waardoor velen voortijdig afhaken. Geen opsomming om vrolijk van te worden. Uit alles blijkt dat het ministerie van onderwijs weer eens voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten. Het terugdraaien van alle ver nieuwingen gaat te ver. Er zijn wel degelijk kinderen die baat hebben bij het nieuwe systeem. Maar dat onderwijs minister Maria van der Hoeven een ade quate oplossing moet zoeken voor de gesignaleerde pro blemen, staat even eens vast. De bewindsvrouw zal dan ook snel met een serie maatregelen - en dus geld - op de proppen moeten komen om de huidige tekortkomingen het hoofd te bieden. Zolang die ex tra inspanningen uitblijven, krijgen jongeren (en dus ook hun ouders en leerkrachten) nog dagelijks de rekening gepre senteerd van de zoveelste mis calculatie bij Onderwijs. Adriaan Brandenburg katwijk - De Katwijkse timmer mannen Jaap en Maart van Duijn - geen familie maar wel collega's - hebben grootse plannen. Op zaterdag 21 mei heeft op hun initiatief de eerste Katwijkse wandelmarathon plaats. De wandeltocht voert over het strand in zuidelijke richting naar Wassenaar en door de duinen weer terug. Er zijn twee afstanden: 15 en 25 ki lometer. De Van Duijnen heb ben hun plan 'gestolen' uit Noord-Holland. Daar is in Eg- mond aan Zee in januari voor de tweede keer de wandelmara thon gehouden. Dat evenement is een grandioos succes. Er kwamen in het weekeinde van 8 en 9 januari meer dan 8000 lo pers op af. Jaap en Maart van Duijn: „Ze zeggen dat het strand en de duinen van Egmond de mooi ste van Nederland zijn. Nou, wij hebben meegelopen en ze zijn inderdaad prachtig. Maar Eg- mond kan niet tippen aan Kat wijk. Ons strand en onze dui nen zijn schitterend." De timmerlieden rekenen voor de eerste marathon voorzichtig op zo'n 1500 tot 2000 wande laars. Dat zou om meer dan één reden mooi zijn, want de wan deltocht heeft voor hen een speciaal tintje. „We willen met de tocht geld inzamelen voor het KWF, het kankerfonds. Dat heeft te maken met onze wan delkameraad, Gijs van den Oe ver, die in oktober overleed aan kanker. Omdat Gijs altijd De Kip werd genoemd, willen we de tocht de Kippenloop noe men." Het initiatief van Jaap en Maart van Duijn krijgt de steun van het Katwijkse gemeentebestuur en van de organisatie van de Week van de Zee, die op 21 mei van start gaat. Pagina R3: 'Behalve het idee en ons enthousiasme hebben we nog niets' den haag/gpd - Vier mensen zijn dit weekeinde door geweld om het leven gekomen in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Culemborg. In twee gevallen ging het om familiedrama's. Een 21-jarige man uit Papendrecht stak za terdag in Culemborg zijn 18-ja- rige zus neer en in Den Haag gaf een 30-jarige man zich gis teren aan bij de politie, nadat hij zijn 55-jarige vader had doodgestoken en zijn moeder en een broer had verwond. In Rotterdam werd een 38-jari- ge man uit Ridderkerk in de nacht van vrijdag op zaterdag het slachtoffer van 'zinloos ge weld'. Hij werd na een stap avond doodgeslagen op de Lijnbaan. Hij zou in een broodjeszaak rond half vier 's ochtends iets hebben gezegd tegen twee mannen, die een paar meisjes zouden hebben lastig gevallen. De twee volgden de Ridderker ker en zijn vriend vervolgens naar buiten en sloegen hem op zijn hoofd. Een paar uur later bezweek het slachtoffer in het (advertentie) 18 januari Studiecentrum Amsterdam ire^itatie 1930 uur Amstelveenseweg 390,020-5788411 19 januari Studiecentrum Alkmaar, Drechterwaard 100 [sentatie 19.30 uur (De HoogeWaerder, 2e etage), 072-5155114 20 januari Studiecentrum Den Haag 1930 uur Lange Houtstraat 11,070-3614701 www.ou.nl/infoavond ziekenhuis aan zijn verwon dingen. De twee verdachten, een 20-jarige man uit Den Haag en een 21-jarige man uit Den Hoom, werden korte tijd later in de hal van het centraal station in Rotterdam opgepakt. Een 31-jarige man uit Amster dam werd gistermorgen door onbekende daders doodge schoten in een parkeergarage aan de Reguliersdwarsstraat in het centrum van de hoofdstad. Aan de schietpartij zou een ru zie op straat zijn voorafgegaan. De 21-jarige man die in Cu lemborg zijn zus doodstak, is aangehouden. Hij wordt deze week voorgeleid bij de officier van justitie. Een 30-jarige man uit Den londen/anp - Al 13.500 potenti- ele klanten hebben zich gemeld voor een toeristische ruimtereis met een "Virgin Galactic space- liner'Dat zei oprichter Sir Ri chard Branson gisteren tegen de BBC. Volgens hem gaan de eerste klanten over drie jaar al de lucht in. Een trip in de ruim te gaat een toerist 100.000 pond (ruim 142.000 euro) kosten. De baas van het Virgin-imperi- um laat op dit moment vijf ruimtevaartuigen bouwen in de Verenigde Staten. Sir Richard zei dat hijzelf, zijn kinderen en zijn ouders met de eerste vlucht meegaan. Het ruimteschip biedt plaats aan zeker vijf pas sagiers. De vlucht duurt drie uur. Haag stak gisterochtend in alle vroegte zijn vader neer in het ouderlijk huis. De 55-jarige man overleed even later aan zijn verwondin gen. Ook andere familieleden waren betrokken bij het fami liedrama. Een 22-jarige broer moest zwaargewond worden afgevoerd naar het ziekenhuis. De moeder (48) liep lichte ver wondingen op. Na het steekincident heeft de dader zichzelf - met het mes nog in de hand - aangegeven bij de politie. Het motief voor de gewelddadige uitbarsting, is nog niet bekend. Volgens een politiewoordvoerder ging aan de steekpartij een heftige ruzie vooraf. (advertentie) hamburger met frisse saus en ijsbergsla Geldig van ma 17 t/m zon 23 januari Grote vechtpartij Grent Noordwijk noordwijk - Na een massale vechtpartij in en bij de Noord- wijkse bar 't Stippie op De Grent heeft de politie zaterdag avond negen personen aange houden. De kloppartij begon even voor half elf in de horeca zaak en was zo omvangrijk dat de Noordwijkse politie assisten tie van collega's uit Katwijk en Leiden heeft moeten inroepen. In totaal waren zo'n twintig dienders ter plekke om de ge moederen te sussen. Hardrijder moet Porsche inleveren haarlemmermeer - Hij Was net drie dagen oud, de Porsche 911 Carrera, en de bestuurder wilde even kijken hoe hard hij ermee kon rijden: 214 kilometer per uur, klokte het laserkanon van de politie. De eigenaar kon zijn wagen direct overhandigen aan de politieagenten die zaterdag middag tussen 12.45 en 16.00 uur een lasercontrole op de N201 hielden, de provinciale weg door Haarlemmermeer. Er mag daar 80 kilometer per uur worden gereden. Roemeense oudste moeder Boekarest - De 67-jarige Roe meense Adriana Iliescu is sinds ze gisteren het leven schonk aan een meisje de oudste moe der ter wereld. Iliescu, hoogle raar en schrijfster van kinder boeken, was na een jarenlange vruchtbaarheidsbehandeling zwanger geworden. Ze ver wachtte een tweeling, maar na dat een baby in de baarmoeder was overleden, besloten de art sen van het ziekenhuis van Boekarest in te grijpen. Door middel van een keizersnede redden ze de andere baby. Bush: Geen ban op homohuwelijk Washington - De Amerikaanse president Bush zal tijdens zijn tweede termijn geen amende ring van de grondwet eisen om het homohuwelijk te verbieden. Dat zei hij gisteren in een vraaggesprek met het dagblad The Washington Post. Bush gaat ervan uit dat in de Senaat onvoldoende steun bestaat voor een grondwetswijziging. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! la, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) OM/OV Naam: Adres Poetcode: Plaats: Ttelefoon Geboortedatum o-mail Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in pen ongefrunkeer- de envelop naar Leidsch Dagblad. La v. afd. Lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) B-mail: lezersservices hdc nl of surf iad.nl I bieding is geldig tot 31 maart 2005. Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens In het colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 712141 4001 14

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1