Promotie valt in het water voor waterpoloërs Katwijk Iturnus sterkste in topper Broere weg bij Leython SPORT7 Juffermans pakt eerste marathonzege MSV doet zijn best om te verliezen 2J Volleybalcoach is vertrouwen kwijt HDC 987 maandag 17 januari 2005 assen - De strijd om de Essent Cup is allesbehalve saai te noe men dit seizoen. Kanshebbers genoeg voor de eindzege van de Cup. Zaterdagavond het Jan Maarten Heideman weer eens van zich horen met een zege in Amsterdam. Gisteren in Assen was het tijd voor een nieuw ge zicht. Stompwijker Joost Juffer mans won zijn eerste mara thon in het A-peloton. De bloemen naast zich op het bankje, een heel blij gezicht. Joost Juffermans was een keer tweede geworden, winnen deed hij nog nooit in de vier jaar in het A-peloton. „Dit is heel mooi, ik besef het eigen lijk nog niet eens dat ik gewon nen heb", zegt de 29-jarige schaatser uit Stompwijk. Juf fermans moest in de tien extra ronden de strijd aan gaan met Jeroen de Vries, Katwijker Ralf Zwitser, Arjen Becks en Casper Helling. De Vries lag er het best voor, tot hij in het laatste rech te stuk in contact kwam met Zwitser. Zwitser viel, De Vries werd geklopt door Juffermans. Een dag eerder in Amsterdam ging Cedric Michaud onderuit in de laatste bocht voor de massasprint. Heideman profi teerde en won. Het seizoen heeft opnieuw een rare wen ding gekregen voor de mara thonschaatser uit Oldebroek. Een paar weken geleden nadat hij gedeklasseerd werd in Haarlem, dacht Heideman dat hij de Cup op zijn buik kon schrijven. Maar na het akkefie tje tussen Roel van Hest en Miel Rozendaal vorige week en hun schorsing is die eerste plek weer in zicht. „Ik zie mezelf niet echt als lachende derde. Het is een vreemd seizoen zo. Iedereen heeft wel eens pech, nu heeft ieder zijn deel gehad en is alles weer rechtgetrok ken", luidt de conclusie van Heideman, die acht punten achter klassementsleider An- dries Landman staat. Van Hest en Rozendaal werden - nadat ze het met elkaar aan de stok kregen in Haarlem vo rige week - allebei een wed strijd geschorst. De straf werd geaccepteerd. Door Van Hest enigszins met tegenzin. „Ik heb alleen maar geduwd, hij heeft mij geschopt met zijn schaats, dat vind ik een wezen lijk verschil. Als ze mij één wedstrijd geven, dan had Miel er meer moeten krijgen, vind ik. De jury wil wel optreden, maar hoe ze dat dan aanpak ken vind ik niet professioneel. Rozendaal legde zich zonder morren bij zijn straf neer. „Ik heb meteen gezegd dat het fout was wat ik deed. Ik vind die straf terecht", zegt de schaatser, die gisteren in Assen de sprint van het peloton won voor Heideman. ,Als je naar het klassement kijkt is het wel een zware straf." Rozendaal kelderde naar de derde plek met een behoorlijke achter stand op leider Landman. En wat als Van Hest zich weer dicht achter de Time out Sport-rijder nestelt? „Dan zal ik hem vriendelijk vragen of hij iets meer afstand wil nemen", lacht Rozendaal. ier Van der Star jniversiade (tsen - Sanne van der Star iwetering heeft een zilve- ïdaille gewonnen bij de siade in Innsbruck. De sster, die zich eerder dit 1 verrassend plaatste ;n wereldbekerwedstrijd, op de 500 meter na twee alleen de Chinese Hui lor zich dulden. Van der ed 40.45 en 39.75. renburg bij ste vier - Danny Spierenburg is driesterren-toernooi van park in de halve eind- itgeschakeld. In de strijd >este vier was de 19-jari- stgeestenaar met 6-4 en t opgewassen tegen Bart Eerder op de dag had ïburg in de kwartfinale e zware sets afgerekend imano Frantzen, die ko- ieizoen voor de hoofd- van Unicum zal uitko- Iver twee weken reist ïburg naar Portugal, ij dankzij een sponsor 1 eerste internationale oi kan deelnemen. Sten 'i irtner reikte in Amster- t de kwartfinales. De nmer verloor daarin in t ts van de latere winnaar, njsling. Ja verliest :e duel iNis - Scylla heeft giste- eerste wedstrijd om de stitel met 5-2 van 'rioren. Dat was geen ïg, want de Limburgers ■stal een lastige tegen- °r. Bij de Leidse ploeg lijs Langeveld de plaats :k Heemskerk overgeno- ngeveld is na een ver een half seizoen bij De weer terug op het oude ik Heemskerk verdedigt 3 i kleuren van zijn oude Salamanders. Tegen •n Langeveld in eigen potten breken. Gerard :nen Edgar Malchasian (beiden één partij. BV Leiderdorp geeft niet thuis door Menno Schraven basketbal - MSV gaf in de slot fase van de wedstrijd tegen BV Voorburg een zeker lijkende overwinning en daarmee de koppositie in de promotiedivi sie uit handen (64-65). „We hebben ons best gedaan om te verliezen en daar zijn we in ge slaagd", zei coach Burhan Ali- begovic cynisch. De Noordwijkers waren zeker in de tweede helft allerminst in goeden doen. Na een vroege 20-11 voorspong en een verge lijkbaar puntenverschil in de rust, kwam Voorburg, voorlaat ste in de promotiedivisie, in het derde kwart snel naderbij. MSV koos te vaak en op beslissende momenten voor een verkeerde oplossing. Uitgerekend in de cruciale slotseconden werd tot twee keer toe de bal onnodig weggegooid. Bovendien benut te MSV van de vier verkregen vrije worpen er slechts één. Voorburg profiteerde dankbaar door in de zoemer op 64-62 een allesbeslissende driepunter raak te schieten. Alibegovic: „We toonden te weinig lef om voor de winst te gaan. Voorburg gooide op een gegeven moment weliswaar al les raak, maar we hebben zelf voor de problemen gezorgd. De jongens zullen deze wedstrijd wel snel vergeten, maar als coach doe ik dat zeker niet." Topscores MSV: Engelhart 24 (12 re bounds), Van Leeuwen 21. BS Leiden won thuis, zij het moeizaam, met 83-74 van De Dunckers. Zonder drie van de lange mensen, waardoor junior Nils Wytzes zijn debuut kon maken, had Leiden het moeilijk tegen het met veel lengte aan tredende De Dunckers. De thuisploeg kwam moeizaam op gang, maar toch nog uit naar een ruime marge van 22 pun ten. Lang veilig was die voor sprong echter niet. De ploeg verkrampte, speelde weinig goede aanvallen meer en maak te verdedigend een aantal fou ten. De Dunckers kon terugko men tot 70-67. Thomas Schelvis behoedde zijn team uiteindelijk voor een ne derlaag. Een rake driepunter en drie rake vrije worpen na een foutief afgestopt schot, gaven Leiden net op tijd weer lucht. Coach Richard den Os: „Deze overwinning is belangrijk voor ons zelfvertrouwen. Wij hadden moeite met hun lengte, veel ploegen hebben die niet. Ge lukkig kan ik putten uit veel verschillende spelers. Nu moe ten we beetje bij beetje ons ver trouwde spel terugvinden." Topscores BS Leiden: Schelvis 19, Ve- gter 16 (10 rebounds), Van Dorp 14, Zondervan 13. Dankzij een uitstekend derde kwart (23-6) trakteerde Grass hoppers MPC-Celeritudo op een 73-57 nederlaag. De Gro ningse tegenstander startte agressiever en pakte op die ma nier een 17-22 voorsprong. De Katwijksen kregen de bal in de aanval niet snel genoeg rond en hadden moeite om dicht bij de ring te komen. Kort na het begin van de twee de helft, na een 27-31 rust stand, viel topscoorster Alie Rousseau geblesseerd uit, na een harde aanraking van haar elleboog met de vloer. Een flin ke tegenvaller voor Grasshop pers, maar de ploeg verwerkte de klap meer dan goed. Met een aantal prima driepunters van Talia Versteeg en Carola de Jong en onder aanvoering van de uitblinkers Jessica Kemp en Petra de Zwart werd een 20-1 run neergezet. De 50-37 voor sprong aan het eind van het derde kwart kwam daarna niet meer in gevaar. Groningen probeerde met fy siek spel wanhopig dichterbij te komen, maar dat bracht Grass hoppers enkel naar de vrije worplijn. De laatste 10 punten werden allemaal op die manier binnengeschoten. De winnende coach René Mulder: „Ik noem dit een positieve verrassing. Je hoopt dat het verlies van Alie Rousseau geen al te grote men tale tik geeft, maar het gemis werd door meerdere speelsters heel goed opgepakt. De ploeg blijft zich ontwikkelen en daar ben ik zeer tevreden over." Topscores Grasshoppers: Kemp 25 (9 intercepties, 7 rebounds), Versteeg 15, De Zwart 12 20 rebounds, 6 assists). De Jong 12. door Wim Siera waterpolo - De promotieplan nen van Z&PC Katwijk kunnen definitief de prullenbak in. De tweedeklasser verloor in de eer ste de beste wedstrijd na de winterstop dit seizoen al voor de derde maal. De grote boosdoener was dit keer streekgenoot Sassenheim. De nummer vier van de tweede klasse herhaalde het huzaren stukje van vorig jaar door zater dag wederom het hoger aange slagen en als derde geklasseer de Katwijk te verslaan. Een ster ke eindspurt was voldoende voor de 8-5 overwinning. Door de nederlaag van Katwijk is de achterstand op koploper De Gouwe opgelopen tot zeven punten. Inmiddels is de ploeg van trainer Ruud Wormgoor al achterhaald door DAW terwijl de tegenstrever van zaterdag Sassenheim tot op een enkel punt is genaderd. De Katwijkers stapten na afloop ogenschijnlijk snel over het puntverlies heen en hebben nu al hun zinnen op de hoofdprijs in het volgend seizoen gezet. Want promotie blijft toch het uiteindelijke doel. Wormgoor ziet de eerste klasse ook wel zitten maar stelde na afloop wel dat er nog heel water door de Rijn zal stromen voor dat zijn spelers werkelijk de sprong kunnen maken. De tweedejaars trainer duidde daarbij vooral op de laatste pe riode waarin zijn team volko men de weg kwijt was en onder de voet werd gelopen door de zonder schroom spelende thuisploeg. „Katwijk doet er goed aan zich niet alleen te richten op de eerste klasse. Een goede jeugdopleiding staat voorop", stelde Wormgoor rea listisch. De tiende competitieronde leek voor Katwijk aanvankelijk pro bleemloos te verlopen. De on betwiste topscorer van de gas ten Alex Sieval vond in het zwembad De Wasbeek in Sas senheim al snel zijn draai en hoewel de mannetjesputter op de midvoorpositie nog aardig in bedwang werd gehouden tover de hij toch weer enkele fraaie treffers tevoorschijn. Sieval werd daarbij echter geen stro breed in de weggelegd door de defensie van Sassenheim. Voor al Robert Kloos was in de ope ningsfase een dissonant in de ploeg van trainer John Remkes. Kloos kan zwemmen als de bes te maar alleen in de eerste pe riode al liet hij zich vijf maal op rij de bal ontfutselen. Kloos was bij de 0-3 van Sieval, een back hand bij een overtalsituatie ook al in geen velden of wegen te bekennen. Sassenheim slaagde er lange tijd niet in een fatsoenlijke aan val op te zetten. De eerste doel poging viel pas te bewonderen in de tweede periode en dat schot eindigde nog op de han den van doelman Leo Vooys. Het gebrek aan spelritme was zaterdag echter niet van door slaggevende betekenis. Sassen heim bleef door twee benutte strafworpen in de race en door een doelpunt van Leon Bakker na een pass van Robert Kloos prijkte er pardoes een 3-4 stand op het scorebord. Toch leek een zege van Sassen heim niet voor de hand te lig gen. Ondanks het afkeuren van een doelpunt van Mare Kuyt bij de stand 3-5 was Katwijk nog steeds de bovenliggende partij. In de laatste rondgang draaide de equipe van John Remkes ("een beetje mazzel moet je hebben") tot verrassing van de eigen supportersschare de rol len volledig om. De broertjes Odems profiteerden van de derde persoonlijke uitsluiting van routinier Kjeld Boonstop pel en in eendrachtige samen werking ("het is altijd leuk om met je broer te spelen") werd het pleit door het tweetal snel beslecht. Martijn en Arjan Odems namen beiden twee doelpunten voor hun rekening en het tot dan secuur verdedi gende Katwijk was niet in staat de derby nog een andere wen ding te geven. Kroon op het werk was het doelpunt van Ar jan Odems die in de slotsecon de met een boogbal uit een nu merieke meerderheid de 8-5 eindstand vastlegde. Sassenheim - Katwijk 8-5 (0-2,3-4,3- 5 en 8-5). Doelpuntenmakers Sassen heim: Martijn Odems en Leon Bakker 3x en Arjan Odems 2x. Doelpunten makers Katwijk: Alex Sieval 4x en Mare Kuyt. >la1er Mark Horsselenburg breekt door de defensie van HVL Foto: Mark Laftiers KZI ïiiballers Foreholte ruim langs Internos c as van der Storm 'v! "Jl - Foreholte blijft door 27 overwinning bij In- de race om de boven den in de Hoofdklasse ^%en uit Voorhout had- y Ban de rust nog moeite (^•middenmoter (10-10), w,T)en in het eerste kwar- de tweede helft rap uit n 5 voorsprong van acht wipO-12). Daarna kon de zan trainer Menno de ip6c wedstrijd eenvoudig e H l „Ik denk dat we het ordtvartier van de tweede name erg goed hand den laten zien", zei hij. ikeiiben toen goed gecom- Door de langdurige van Mariska van Stijn le dekking wat moeten i dat begint nu steeds lopen. Kim Geerlings doet het erg goed op haar posi tie. Vandaag was met name Marlène Arroyo verdedigend erg sterk. Bovendien scoorde ze nog vijfmaal." De mannen van Saturnus won nen de topper tegen HVL en komen daarmee twee punten los van de concurrent. Omdat ETC verloor van Delta Sport wist die ploeg zich bovendien niet tussen beide te voegen. Sa turnus kwam al snel met 8-2 voor. In het tweede deel van de eerste helft miste de ploeg ech ter een aantal kansen en kreeg HVL de kans terug te komen tot 9-7. De kleine marge hield de Leidse vereniging na rust in stand, waardoor de ploeg defi nitief heeft afgerekend met de matige competitiestart. Na winst in de topper lijkt Satur nus hard op weg naar de titel en daarmee promotie naar de Regioklasse. De mannen van Stompwijk '92 boekten een zeer belangrijke overwinning in het degradatie duel tegen Walburg. Nadat Stompwijk door het verlies vo rige week hekkensluiter Ven tura langszij zag komen, deed de ploeg nu weer een stapje omhoog. Bij winst over twee weken tegen nog een andere concurrent, Roda, kunnen de Stompwijkers zich zo goed als veilig spelen. Met Steef van Es als coach op de bank in plaats van Ria Kieft, die op vakantie was, bleef de ploeg de hele wedstrijd aan de goede kant van de score. Met name keeper Otto van der Poel blonk uit bij de thuisclub. De vrouwen uit Stompwijk had den minder succes. De ploeg verloor in eigen huis met 14-23 van Vires. Door denederlaag verliest de ploeg van trainer Tom van der Beek terrein op de topploegen in de poule. Ook vorige week verloor de formatie al. Vires neemt door de winst de koppositie over. Stompwijk heeft inmiddels vijf punten achterstand. Oase bewees zich zelf een goede dienst door na een mindere periode weer eens te winnen. Koploper Wings moest er in de eigen hal aan ge loven. Met name verdedigend maakte het team van trainer Wim van Leeuwen een sterke indruk. De tegenstander kwam slechts acht keer tot scoren, een zeldzaamheid in het handbal. Oase maakte er veertien en komt daarmee vlak achter Stompwijk op de vijfde plaats te staan. De mannen van Rijnstreek zouden zaterdagavond al spe len, maar wachtten tevergeefs op de scheidsrechter. Die stond waarschijnlijk vast in de file op de rijksweg A13. door Maarten Dekker leiderdorp - Hans Broere is niet langer hoofdtrainer van Leython. Hij legde zijn functie bij de Lei- derdorpse volleybalvereniging neer, omdat er geen werkbare si tuatie meer bestond tussen hem en de mannenselectie. Broere houdt wel het derde team en jeugdploegen van Leython onder zijn hoede. De trainer drong afgelopen week zelf aan op een onder houd met het bestuur en met vertegenwoordigers van de mannenteams. „Ik had de in druk dat we op een punt zaten waar we niet meer overheen kwamen. Er kwamen wijzende vingers in mijn richting. Dat vond ik niet terecht, maar ik kon het wel voor honderd pro cent begrijpen." Crux van het probleem lag vol gens Broere in het feit dat Ley thon 1 en 2 hoofdzakelijk uit oudere spelers bestaan, spelers die geen zin en geduld meer hebben om te schaven aan techniek en tactiek. „Beide teams spelen dit jaar een ni veau hoger dan vorig seizoen. Het is logisch dat je dan veel wedstrijden verliest. Ik ben een trainer die dingen wil verande ren om het uiteindelijk beter te laten gaan. Het is zaak dat er dan een omslagpunt komt, een moment waarop je weer wed strijden gaat winnen en spelers merken dat die nieuwe dingen goed uitpakken. Maar daar is tijdvoor nodig." Bas Donkers, aanvoerder van Leythons eerste team, geeft de zaken iets eenvoudiger weer. „De resultaten zijn dit seizoen niet goed. De buitenwacht en ook wijzelf hadden verwacht dat we wel wat meer punten hadden kunnen sprokkelen. Als dat niet lukt, heb je in de sport wereld twee opties. Of de trai ner eruit of de spelers eruit." Vorig seizoen koos Leython op vallend genoeg voor de tweede mogelijkheid, nadat de spelers van het toenmalige eerste hun vertrouwen in Broere opzeg den. Het voltallige team vertrok toen, omdat het bestuur voet bij stuk hield. Voorlopig treden spelers Chris George en Onno Draijer op als trainers. Beiden zijn momen teel geblesseerd. George is ook trainer/coach van de vrouwen bij Leython. Zonder Broere op de bank ver loren de mannen van Leython vrijdagavond met 3-1 van Inter- /Rijswijk 2. De start was nog veelbelovend (winst in de eerste set), maar halverwege de twee de set kon Leython het niet meer bolwerken. De vrouwen van Gemini/Kangeroes wilden re vanche voor de eerdere neder laag tegen het laaggeklasseerde DOS en kregen die ook. In de eerste set leek het een walkover te worden voor de Voorscho- tense ploeg. Onder aanvoering van de sterk spelende Jolien van 't Schip nam Gemini een ri ante 20-8 voorsprong. „We zijn de competitie vorig jaar ook op die manier geëindigd", wist coach Daan Meijs nog. „Maar we konden dit niet vasthou den." Het was uiteindelijk werkvolleybal waarmee Gemini vier punten binnenhaalde. Via 25-16, 25-23, 23-25 en 25-22 verscheen er 3-1 eindstand op het scorebord. Castellum haalde vijf punten op in Delft bij Delta (0-4), een opmerkelijke start na een moei zame afsluiting van de eerste helft van het seizoen. „Mis schien heb ik te veel druk op de ploeg gelegd en functioneert het team beter bij een lossere aanpak", filosofeerde coach Hans Schimmel. Vooral de op slag liep goed aan Alphense zij de, waardoor er blokkerend kon worden gescoord. Delta, een er varen ploeg, kwam geen mo ment in zijn spel. „Door deze overwinning nemen we ruim afstand van de degradatiezo ne", vond Schimmel. Juniore Kirsten van de Haver van I BV Leiderdorp gaf tegen Jolly Jumpers geen moment thuis en verloor met grote cijfers: 57-87. Tegen de vijf basisspeelsters van buiten Nederland bij Jum pers was Leiderdorp totaal niet opgewassen. Van een snelle 2- 12 achterstand kwam het nog wel op een 22-17 voorsprong, maar daarmee hadden de Lei- derdorpsen ook gelijk al hun kruit verschoten. Jolly Jumpers Leiderdorp kreeg wederom speelt profiteerde van het vele balver lies, mede veroorzaakt door een groot aantal Leiderdorpse loop overtredingen, en speelde zich zelf vakkundig maar een grote voorsprong. Topscoorster Theresa LeCuyer liep in de eerste helft al tegen vier fouten aan (waaronder een onnodige technische wegens protesteren) en benadeelde zichzelf en Leiderdorp daar be- jd. Foto: Henk Bouwman hoorlijk mee. Coach Joris Zand bergen: ,A1 snel gingen de kop pies bij ons hangen, in plaats van dat tot het laatst te vechten. We reageerden steeds niet alert genoeg en liepen daardoor voortdurend achter de tegen stander aan. Het zal volgende week duidelijk beter moeten." Topscorers BV Leiderdorp: Schuit 20, Leitner 15.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19