Vermoeid Ajax kan niet winnen Un^r~ SPORT 3 Kinderhand is niet snel gevuld in de Kuip Alle ogen zijn gericht op AZ en trainer Co Adriaanse 'Ik blijf zeggen dat ik het niveau van Ajax aankan' rierhonderd kijkers in een stadion van dertig miljoen 'Arsenal slechtste verliezers' celona klopt Sociedad otminuten rtOlfers maandag 17 januari 2005 OGENBOSCH - Steve Olfers It de rest van het seizoen Den Bosch. De Brabant- livisieclub huurt de 22- ;entrale verdediger van lord. Olfers heeft een af- contract bij de Rotter- ers. Olfers speelde vorig 1 op huurbasis bij RKC ijk en was dit seizoen ge- ij Excelsior. ivisie praat sponsor >dam - De Eredivisie CV iderhandeling met de jr Loterij als nieuwe lonsor. Dat heeft een .oerster van de kandi- ddschieter, die zijn inlangs al voor drie jaar d aan de verkiezing iller van het jaar', zater- restigd. Berichten dat er ikkoord zou zijn, noem- oorbarig. De huidige r, Holland Casino, be- egin vorig jaar mede yerheidsdruk het drieja- ïtract niet te verlengen, reenkomst loopt eind dit af. Het staatsbedrijf be- le hoogste Nederlandse afdeling op jaarbasis 5,5 allers geven Jt uit handen - Nog geen jaar geleden het Nederlands futsal- en tegen België een 3- waardoor Oranje zich voor het EK. In de riding op dat toernooi :hië, dat over een maand t gaat, speelde het team idscoach Vic Hermans tweede keer in vijf da- 4en de zuiderburen. Na 6 ran dinsdag in Eindho- 1 ren de Belgen nu met 3- k. 'l na/anp - FC Barcelona en ontsnapt aan nieuw rerlies in de Primera Di- n )e ploeg van Frank Rijk- ,a ie vorige week verras- j vertuigend werd afge- e^oor VÜarreal (3-0), nam Nou met minder dan uiten op de klok pas af- in Real Sociedad. Sa- ipto'o zorgde koppend e bevrijdende 1-0. De 'so- rgaven de spits uit Ka- dat hij het het duel on- lang spannend hield rin de vijfde minuut een njop te missen, j mpioen Valencia ver- I, punten bij Osasuna. I eindigde in 0-0. De be- hadden vergeefs gepro- i wedstrijd uit te stellen larco Caneira vlak voor te horen had gekregen acht maanden oude je plotseling was over- et kind was met adem- iroblemen in het zie- opgenomen. De Portu- |"dediger vloog onmid- :epet een privé-vliegtuig, sJbaar gesteld door de di- iayan Osasuna, naar huis scheidsrechter be te laten aftrappen, id profiteerde van dat il. Door de 3-1 winst op is de Koninklijke nu Oveede op de ranglijst, iten achter Barcelona. i Timmers duiE - Het kostte dertig tiro. Het stadion van drie keer het prachti- rkochte decor tijdens '14. Afgelopen zomer anje en Zweden el- in deze voetbaltempel, zal echter niet vaak lopen. Zes maanden spelen hier alleen tbalhelden van Faro. Ie divisie van Portugal Igarve ligt er deze za- dddag bij als altijd: ver- het gortdroge nie- n(jnd kilometers buiten :t kar stewards in gele buden vrijwel alle au- '°%i. „Een wedstrijd uit de 1 ^yisie, meneer." Ja, dat °^teraard verkeersrege- de enorme publieke helling. De dranghekken 12004 staan er nog, •"h volkomen overbodig. slri tot tweeduizend toe- Hrs komen gemiddeld "'meldt José Macha, van het dagblad Re- -nn zonder trots. Maar hij ^toporter van thuisclub zeSiit Faro en dus ietwat 'gestemd. Wij houden '"ïn eerste telling op lerd kijkers, al kunnen lüik twintig meer of min- r geweest. 'grijzen kan het niet lig- inenu van vandaag 'p tegen Uniao Santiago) deteuro. Of de helft als je 'ent. En de beste plek, Zes maanden geleden zaten de tribunes van het stadion in Faro vol. Op de wedstrijden van derdedivisio nist Farense komen nauwelijks toeschouwers af. Foto: GPD/Cor Viveen alleen cfe hoofdtribune is open. Een bataljon agenten bewaakt om onduidelijke redenen de andere tribunes. Dertigduizend plaatsen biedt het Estadio Algarve. Liften brengen je naar de business- ruimten, tv-studio's en vip- rooms. Allemaal zijn ze trooste loos leeg. Net als de meeste stoeltjes. „In de toptijd van Fa rense in het oude stadion zaten er elke twee weken vijftiendui zend man", probeert Macha het nog, lurkend aan een pilsje. Alcoholvrij. Je weet maar nooit met al die hooligansTwee keer kampioen", vervolgt hij met trots. Ja, van de tweede di visie. Begin jaren negentig speelde de club nog een keer UEFA Cup. Maar door financië le malversaties viel de club diep. Tot in de derde divisie. De andere bespeler van het stadi on, Louletane uit het nabijgele gen Loulé, speelt op hetzelfde niveau. Maar zeg niet dat de dertig mil joen weggegooid geld is. „Want het succes van Euro 2004 straalde uit over de hele regio en zal ook op lange termijn gunstige effecten op het toeris me hebben", meent Sebastiao Francisco Seruca Emidio, bur gemeester van Loulé. Dat stadje moest overigens meebetalen omdat Faro de financiering niet rond kreeg, maar dat terzijde. Mooie woorden van de burger vader, maar de arena vormt nu een wat megalomaan en bizar decor voor een aftands voetbal duel. De entourage van een groot toernooi voor een ver edeld amateurpotje. De vedette (met handschoenen, het is ten slotte slechts vijftien graden) loopt wel te dirigeren als Zida- ne, het kan het gebrek aan kwa liteit niet verhullen. Zelfs de officiële EK-bal die de spelers gebruiken oogt nu mis plaatst. Misschien is het wel het speeltuig dat Zlatan Ibrahimo- vic in juni over het doel joeg tij dens de penaltyreeks tegen Oranje. Alleen is deze keer het stadion leeg. Gelukkig zijn er binnenkort minder plaatsen onbezet: de tribunes achter de doelen gaan tegen de grond. Op die plekken komen een hotel en een sport hal. Naast de arena verrijst nog een ziekenhuis. Allemaal voor slechts een deel van wat het stadion kostte overigens. Ondertussen ploetert de thuis ploeg in het groen voort. Uit eindelijk blijft Farense op 1-1 steken en bungelt het onderin de derde divisie. Het zal nog lang duren voor in het Estadio Algarve weer topvoetbal te zien is. „Maar we hebben wél een prachtig stadion", riposteert Jo sé Macha. Inderdaad. Nou nog bezoekers. door Marcel van der Kraan Rotterdam - Een kinderhand is gauw gevuld, zegt men. Die van bijna 40.000 'kameraadjes' gister middag in de Kuip niet. Bij de laatste test voor de hervatting van de competitie (zondag thuis tegen Vitesse) kreeg het elftal van Feyenoord fluitcon certen van de tribunes vanwege z'n povere optre den tegen Excelsior (2-0). Ruud Gullit wist als trainer al dat hij in de winter' stop de renovatie van zijn ploeg niet had kunnen voltooien. De bevestiging kreeg hij dus tegen de nummer veertien van de eerste divisie. Reden waarom Gullit vandaag en morgen meer tijd zal doorbrengen aan de telefoon en met de leiding van Feyenoord dan op het trainingsveld. Het liefst, zo liet hij na afloop weten van het moei zaam en geflatteerd gewonnen partijtje tegen Ex celsior, haalt hij deze week naast de Amerikaan Cory Gibbs nóg een nieuw gezicht binnen. „Ik sluit niet uit dat er op de valreep nog een spe ler bijkomt, we zijn er hard mee bezig," zei Gullit. De coach vindt het geen probleem dat hij de be oogde nieuwkomer dan nog binnen een of twee dagen moet inpassen voordat er tegen Vitesse wordt afgetrapt. Gullit: „Dat maakt me niet uit. Alles gaat dit sei zoen toch met horten en stoten." Van de vier met kerst al binnengeloodste aan winsten halen twee er sowieso de start van de tweede competitiehelft niet. Het lijkt uitgesloten dat de gisteren voor eigen publiek gepresenteer de Braziliaanse centrum-verdediger André Bahia een plaats in het basiselftal krijgt. Daarvoor was zijn optreden tegen Excelsior, net als op de Cana- rische eilanden, veel te flets. Bahia voegt (nog) geen agressie en snelheid toe aan de achterste linie. Hij bezit ook niet het ver mogen om stevig in te grijpen en de boel te orga niseren als daarom wordt gevraagd. De kansen die Excelsiors rappe spitsenduo, gevormd door Mounir El Hamdaoui en Brett Holman, al in de openingsfase kreeg, was daarvan het duidelijkste bewijs. Als Excelsior na een kwartier met 2-0 voor had gestaan, was dat niet eens onverdiend geweest. Daarna trok Feyenoord de zaken wel een beetje recht en kreeg Bahia met een door keeper Cor Varkevisser weg gebokste kopbal zelfs een van de mooiste kansen om te scoren. Danko Lazovic raakte op slag van rust de onderkant van de lat, waarna Salomon Kalou uit de rebound nota bene het lichaam van Lazovic op de doellijn raakte. Gullit ging tegen Excelsior min of meer met het zelfde elftal verder als waarmee hij in Spanje had gewerkt. Pascal Bosschaart was dus opnieuw linksback en zal dat in de competitie waarschijn lijk wel blijven. De piepjonge Gianni Zuiverloon is voorlopig de vaste rechtsback, omdat van de Bulgaar Ivan Bandalovski nog geen beeld is ge vormd. Op het middenveld blijft Sebastian Pardo met Dirk Kuijt een koppel vormen en staat Salo mon Kalou in de punt met Danko Lazovic. Oranje-international Romeo Castelen zit door de komst van RBC-middenvelder Edwin de Graaf op de bank, al mocht Castelen hem in de slotfase wel vervangen. Nadat Kuijt vanaf de penaltystip Feyenoord aan de leiding had gebracht, schoot Castelen in blessuretijd de 2-0 binnen. Het was het eerste signaal van de rechtsbuiten dat hij door Gullit niet zomaar opzij wenst te worden gezet. door Henri van der Steen den haag - Het was al leuk en het wordt nog leuker. Co Adriaanse zorg de er in zijn eentje voor dat de eerste helft van de competitie 2004-2005 er een werd om nooit te vergeten: een subtopper staat halverwege gedeeld eerste - niet vanwege mazzel maar op basis van goed, aanvallend voetbal. Alle ogen zijn de komende weken ge richt op AZ: slaagt Co Adriaanse erin nog een tijdje kampioenskandidaat te blijven? Dat is de vraag. AZ heeft veel tegen: een eerste com- petitiehelft om van te dromen (zodat het alleen maar slechter kan gaan), een moordende concurrentie en een coach die zijn afscheid al heeft aan gekondigd. Adriaanse moet nu op boksen tegen zijn eigen succes, maar waarom zou het hem niet lukken? Zijn spelers zijn hongerig, het spel deugt en het is nog maar de vraag of Hiddink en Koeman hun ploegen be ter op gang krijgen. PSV heeft het qua cijfers voortreffelijk gedaan, maar het voetbal is verre van groots. De vreugde over het bereiken van de tweede ronde in de Cham pions League kan bovendien snel plaatsmaken voor ergernis, als straks zou blijken dat Monaco een maatje te groot is. Ajax heeft de beste selectie, maar Koeman heeft tot dusverre op teleur stellende wijze gebruik gemaakt van die kwaliteiten. Op het oog heerst er weer rust in Amsterdam, maar als het klopt dat de relatie tussen Koeman en zijn spelers al lang naar de knoppen is, wordt een titel onwaarschijnlijk. Het aantrekken van Charisteas is een nieuw bewijs dat de directie Koeman steunt, maar het is misschien meteen ook de laatste keer dat de trainer- coach zijn hand heeft mogen ophou den. Feyenoord lijkt al helemaal gezien. Gullit is een grote naam in de voet ballerij, maar een betrekkelijke nieuwkomer als trainer, feitelijk een beginneling. Dat was ook wel merken aan zijn opportunistische gedrag en beleid. Hij riep eerst dat Babos rijp was voor een basisplaats in de natio nale ploeg van Hongarije om zijn keeper twee weken later zelf op de bank te zetten. Bosschaart was geen back, maar moet zich nu ineens op die plaats gaan richten. Nu zijn Pardo en Lazovic weer de mannetjes. Hoe lang? Feyenoord zou volgens Gullit om het kampioenschap gaan spelen, maar wellicht dat die doelstelling over een paar weken toch maar moet worden aangepast. De grote belangstelling zal zich ech ter concentreren op AZ. En straks komt Van Gaal! De aandacht voor AZ verhult de malaise, vooral in voetbal- technisch opzicht. De eerste zeven tien competitieronden hebben over het algemeen tamelijk waardeloos voetbal laten zien. Met de technische vaardigheid van de tegenwoordige eredivisiespeler is het onwaarschijn lijk beroerd gesteld. De voetballer die het beheerst met één been de bal te trappen zoals hij het wil, is een zeld zaamheid; hij kan meteen kiezen voor welke nationale ploeg hij wil spelen. Tweebenige spelers zijn al he lemaal een zeldzaamheid. Een kwali teit die weer wel ontwikkeld is, betreft het schoppen van tegenstanders, liefst over de bal heen, op scheen been of de voet. Gelukkig voor de voetballerij zijn Co en Louis er dus nog. Adriaanse be sloot na net twee jaar in Alkmaar straks op te krassen. De journalisten die dat laf vinden (omdat Adriaanse bij nader inzien toch wel een toptrai- ner is die vooral moet doorgaan nu), zijn diezelfde die indertijd stonden te dansen op zijn graf, toen Ajax hem als een non-valeur op straat schopte en zouden dezelfde zijn om straks tot een herhaling van de karaktermoord over te gaan, als het even wat minder zou gaan met AZ. Het goede nieuws is dat Louis van Gaal hem opvolgt. Het is alweer even geleden dat Van Gaal succes had als coach, maar hij moet - met de miljoe nen van Scheringa bij de hand - in staat worden geacht AZ verder uit te bouwen tot een grote club. Dat zal ook zijn drijfveer zijn. Martin van Geel, de directeur techni sche zaken, kan met Van Gaal op de bok onmogelijk blijven volhouden dat AZ een structurele subtopper moet worden, 'met af en toe een uit schieter naar boven' - daar komt Van Gaal niet voor naar Alkmaar. Met een nieuw stadion in zicht, zal Van Gaal willen meedoen om het kampioen schap en de Grote Drie blijvend aan vallen. Misschien zijn de omstandig heden ook ideaal om meer te ambië ren dan een incidenteel succesje. De Grote Drie zijn zo groot niet meer, zoals de eerste helft van het seizoen vaak genoeg heeft aangetoond. den haag/manchester/gpd - Twee weken voor het competi tieduel tussen Arsenal en Man chester United heeft United- manager Sir Alex Ferguson de toch al moeilijke relatie tussen de succesvolste Engelse clubs van het laatste decennium weer eens onder hoogspanning ge zet. De Schot noemde Arsenal 'de slechtste verliezers aller tij den'. In één adem verweet hij zijn collega Arsène Wenger op ruiend gedrag tijdens de eerste ontmoeting in oktober. Ferguson betichtte Wenger er van de spelers van Manchester United voor het begin van het vorige duel, in oktober op Old Trafford, scherp te hebben be kritiseerd. Volgens de Schot zou de mana ger van Arsenal zijn spelers hebben beschuldigd van on sportief gedrag. Toen Ferguson daar iets van zei, zou Wenger zijn handen in de lucht hebben gestoken en hebben gezegd: „Wat wil je eraan doen?" De grote baas van Manchester United zei ook de opmerkingen van Wenger zat te zijn, dat het eerste duel tussen de twee (door Manchester met 2-0 ge wonnen) niet in 'de juiste sfeer' is gespeeld. Wenger beweerde dat Arsenals-speler José Anto nio Reyes in oktober bewust van het veld is geschopt. „Zij zijn de slechtste verliezers aller tijden", aldus Ferguson. „Ze weten gewoon niet wat het is om te verliezen." Wenger reageerde furieus op de woorden van Ferguson, maar voelde desondanks niet de be hoefte dieper op de zaak in te gaan. „Voor mij is het heel sim pel: ik zal nooit meer een vraag beantwoorden over deze man", zei de Fransman. „Ik heb mijn verhaal al een paar keer verteld, er is niets gebeurd. Deze man doet maar, ik zal nooit meer op een provocatie van zijn kant in gaan." Ferguson en Wenger zijn de laatste jaren verbaal meer dan eens in botsing gekomen en gelden inmiddels als aartsvijan den. Arsenal en Manchester United treffen elkaar op 1 fe bruari op Highbury. Sonck als een vis in het water bij Borussia Mönchengladbach nijmegen/gpd - Hij was gistermiddag nog te geblesseerd om tegen NEC zijn debuut te maken voor Borussia Mön chengladbach. Toch klonk de door Ajax verhuurde spits Wesley Sonck (26) opgelucht. „Ik heb in Duitsland eindelijk weer een doel." Op papier bestaat er een kans dat Wesley Sonck terugkeert naar de Am sterdam Arena. Mocht Borussia Mön chengladbach in mei degraderen, dan is, contractueel, Ajax nog altijd Soncks werkgever. Het lijkt pure theorie want juist dóór de komst van de Belgisch in ternational - Gladbachs vierde verster king binnen een maand - herbergt de formatie van coach Dick Advocaat in middels ruim voldoende kwaliteit om niet in gevaar te komen. Gisteren won Duitslands nummer vijftien kinderlijk eenvoudig met 2-0 van Neerlands nummer veertien. „En zeg nou eerlijk, niemand in Am sterdam zit toch te wachten op mijn terugkeer. Ik niet en Ajax niet", zo zei Sonck in de Goffertcatacomben. „Ik kan in de Arena iedereen recht in de ogen kijken, maar voor mijn gevoel is mijn tijd bij Ajax voorgoed voorbij." Sonck trainde gisterochtend voor het eerst mee met Borussia Mönchenglad bach, de club die hij - uitgezonderd degradatie - tot 2008 zal dienen. „Ik voel me op dit moment vooral opge lucht. De Bundesliga is in principe een sterkere competitie dan de eredivisie en ik ben ervan overtuigd dat het Duit se voetbal me beter ligt dan het Neder landse. Bij Borussia zal ik als spits veel meer ruimte en vrijheid krijgen. Ik kan meer gebruik maken van mijn loop vermogen en dat komt mijn spel alleen maar ten goede. Bij Ajax was het voor al de bedoeling dat de bal het meeste werk verrichtte. Nou, je hebt dit sei zoen lange tijd kunnen zien wat er met de ploeg gebeurt als dat niet lukt", al dus Sonck die nog altijd niet het ge voel heeft bij Ajax te zijn mislukt. .Absoluut niet. Ik blijf zeggen dat ik het niveau van Ajax aankan. De vraag of je al dan niet slaagt bij een club is van zoveel factoren afhankelijk. Ik ver wijt mezelf weinig. Iedereen heeft er een beetje schuld aan dat ik nu voortij dig ben vertrokken. Ik zelf, maar ook het spelsysteem, het vertrouwen dat ik kreeg." Het is de vraag of de revaliderende Sonck komend weekeinde, bij de her vatting van de Bundesliga, al fit zal zijn voor het thuisduel tegen Bielefeld. „Het gaat de goede kant op, maar de club wil geen enkel risico nemen en me niet te gehaast in de ploeg bren gen. Ik had vanaf moment één een goed gevoel bij Borussia. Bij deze ploeg heb ik eindelijk weer een doel. Bij Ajax was dat al een hele tijd uit mijn zicht verdwenen." door Dick Sintenie Johannesburg - Ajax heeft de tweede wedstrijd tijdens het trainingskamp in Zuid-Afrika niet kunnen winnen. In Johan nesburg speelden de Amster dammers gistermiddag met 2-2 gelijk tegen Moroka Swallows. Vanmorgen heeft de ploeg een laatste training afgewerkt, in de loop van de avond keert Ajax te rug in Amsterdam. Het ligt voor de hand dat de be ginopstelling van gisteren ook het elftal is waarmee trainer Ro nald Koeman zaterdag in Utrecht de competitie wil her vatten. Tegen de Swallows kwam Steven Pienaar niet in actie. Hij heeft last van zijn knie, een oude blessure die weer opspeelt. Pienaar zat op de tribune met zijn moeder en zijn broertje. Het doel van Ajax werd verde digd door Hans Vonk. Maarten Stekelenburg ontbrak wegens darmklachten. Koeman wilde niet zeggen voor wie van de twee hij zondag kiest. Vonk ook niet, maar hij refereerde aan de laatste training van Ajax in Kaapstad, zaterdagochtend. Vonk: „Dan weet je genoeg." Tijdens die training stond Ste kelenburg bij de A-ploeg op doel. Tomés Galasek (liesblessure), John O'Brien en derde keeper Kenneth Vermeer speelden te gen Swallows geen minuut. Ni- gel de Jong en Ryan Babel kwa men pas in de tweede helft in het veld. Voor beiden lijkt voor alsnog geen plaats in het basis team. Aankoop Angelos Charis teas krijgt de voorkeur in de spits en De Jong weet alle posi ties in de verdediging en op het middenveld bezet. John Heitinga is de vervanger van de geblesseerde Galések. Hij deed dat deze week in de twee duels naar behoren. Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder completeerden de Nicolae Mitea, maker van het eerste Ajax-doelpunt, is een verdediger van Moroka Swallows te snel af. Foto: GPD/Peter Lous middelste linie. De score werd geopend door Nicolae Mitea. Kort voor rust kwam Moroka Swallows gelijk door een vrije trap van Gary McNab, voormalig speler van de Nederlandse amateurclub Stevo uit Geesteren. Babel had het duel na rust kunnen beslis sen, maar de invaller sprong slordig om met twee grote kan sen. Uiteindelijk trof Yannis Anasta- siou wel doel, uit een comer van Sneijder. Kort daarna wis selde Koeman negen spelers. Ajax maakte een vermoeide en ongeïnspireerde indruk en kreeg in de slotfase nog een doelpunt tegen. AJAX: Vonk; Trabelsi (61. Obodai), Grygera (61. Maduro), Escudé (61. De Jong), Maxwell (61. Emanuelson); Sneijder, Heitinga (61. Anastasiou), Van der Vaart (61. Lindgren); Rosales (61. De Ridder), Charisteas (46. Babel), Mitea (61. Boukharï).

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15