Després en Peterhansel winnaars Dakar SPORT 2 Van Silfhout niet met lege handen Marianne Timmer vol vertrouwen Cees Juffermans raakt zijn frustraties kwijt Gouden ploeg hapt naar adem Kwalificatie goede lotuj;1 voor Kraji Veens, Kefj en MarteC sprintplol; Handballers niet naar EK 2006 radom - De Nederlandse hand ballers kunnen deelname aan het Europees kampioenschap in 2006 vergeten. Oranje verloor zaterdag het tweede EK-kwalifi- catieduel in het Poolse Radom. Slowakije was stukken beter en won met 35-21 (ruststand 15- 10). Nederland verloor vrijdag al van Polen met 32-25. Oranje kon 25 minuten mee met de Slowaken (9-10), maar daarna was de puf eruit bij de Neder landers. De Slowaken, groter van stuk en geroutineerder, lie pen vlot uit. Veldrijder Nys weer de sterkste nommay - Veldrijder Sven Nys heeft gisteren in Nommay de wereldbekerwedstrijd gewon nen. De Belg arriveerde solo aan de streep. Achter hem volg den vier Belgen: Tom Vannop pen, Sven Vanthourenhout, Er- win Vervecken en Davy Com- meyne. Wilant van Gils was in Frankrijk op de negende plaats de beste Nederlander. Richard Groenendaal kwam niet aan bij de finish, hij stapte af na een valpartij. Geen erkenning record Hedrick salt lake city - Het wereldre cord van Chad Hedrick in Salt Lake City op de 3000 meter, een niet-olympische afstand, wordt niet erkend omdat het geen of ficiële wedstrijd betrof, maar een weddenschap. De all roundwereldkampioen noteer de een tijd van 3.40,88 en dook daarmee bijna twee seconden onder de oude toptijd van Gianni Romme (3.42,75). Rom- me kwam in 2000 tot die tijd in Calgary. Walchhofer wint afdaling Wengen wengen - Michael Walchhofer heeft zaterdag in Wengen in Zwitserland de afdaling gewon nen. De Oostenrijkse wereld kampioen noteerde op de be ruchte Lauberhom een tijd van 2.27,15, waarmee hij zijn land genoot Christoph Gruber 0,09 seconde voorbleef. De Ameri kaan Bode Miller werd derde in 2.27,33. Het was Walchhofers eerste overwinning voor de we reldbeker in de afdaling dit sei zoen. Alois Vogl vliegt over de piste wengen - Alois Vogl heeft giste ren in het Zwitserse Wengen voor de eerste Duitse slalomze ge in het wereldbekercircuit sinds 1990 gezorgd. De 32-jari- ge skiër was na twee veeleisen de manches op de ijzige piste de snelste, gevolgd door de Kroaat Kostelic en de Oostenrij ker Raich. De laatste leidt in het wereldbekerklassement van de slalom. De Amerikaan Bode Miller bleef op de eerste plaats in het algemeen wereldbeker- door Frank Buschmann NiEuwEGEiN - Oude tijden her leefden gisteren in Nieuwegein. De volleyballers die in 1996 olympisch goud wonnen, trok ken nog eens het Oranje-shirt aan en speelden tegen een All Stars Team. Maar er werd niet alleen teruggeblikt. „De passie en ambitie zijn er nog altijd." De gouden ploeg won. Zoals het hoort. Het lijstje is indrukwekkend. Zestien oud-volleybalinterna- tionals en één speler die nog al tijd tot Oranje behoort (Marko Klok) zorgen voor prachtige cij fers. Samen zijn ze goed voor 5406 optredens in het Neder lands team. Een moyenne van 318. Marco Brouwers - die in Nieu wegein met het All Stars Team aantreedt tegen de gouden ploeg van Atlanta '96 - moet het doen met 'slechts' 294, ver gaard in de periode 1981-1989. Vijftien jaar na zijn afscheid van de nationale ploeg is hij wel een paar kilootjes aangekomen. Bij het inslaan hapt Brouwers al naar adem. Zeventien mannen met een mooi volleybalverleden, giste ren voor even herenigd. Bas van de Goor en Olof van der Meulen, ruim acht jaar geleden goed voor volleybalgoud, ont vangen nu een gouden bonds- speld voor bewezen diensten. Jan Posthuma is een tikkeltje grijzer geworden. Ron Zwerver, die in die krankzinnige finale van Atlanta het beslissende punt tegen de Italianen inleid- maandag 17 januari 20c - U =iri dakar/anp - Cyril Després heeft de Dakar Rally ge wonnen bij de motoren. Zijn ruime voorsprong in het klassement op de concurrentie kwam gisteren in de slotetappe niet meer in gevaar. De 30-jarige Fransman won de woestijnrally voor de eerste keer. Zijn landgenoot Stéphane Peterhansel zege vierde voor de tweede keer op rij bij de auto's. Geen van de andere autocoureurs kon de leidende positie van de Mitsubishi-rijder gisteren nog be dreigen. Després kon het in de 31 kilometer lange strand- proef langs het Roze Meer rustig aan doen en liet de zege aan de Amerikaan Kevin Walch. Eric Ver hoef eindigde voor de tweede keer in deze Dakar op het podium. Net als in de proloog werd hij derde. Arjan Brouwer werd toen in Barcelona vierde en hij evenaarde die prestatie in Dakar. Després droeg zijn zege op aan zijn overleden KTM-teamgenoten Richard Sainct en Frabrizio Meoni. Drievoudig Dakar-winnaar Sainct veron gelukte in september 2004 in de rally van Egypte, tweevoudig winnaar Meoni stierf deze Dakar, in de elfde etappe; de 47-jarige Italiaan kreeg een hartstilstand na een val in de woestijn van Mauri tanië. De 27ste rally betreurde twee doden. De Span jaard Jose Manuel Perez overleed in een zieken huis aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een val in de zevende etappe. Maar de dood van Meoni, een icoon in de rallysport en al voor de dertiende keer aanwezig in de woestijnrally, sloeg de karavaan lam. De motorrijders reden verder, maar van strijd was geen sprake meer. Zeven van de zestien Nederlandse motorrijders die in Barcelona van start gingen, haalden de fi nish. Debutant Frans Verhoeven reed het beste eindklassement met een zestiende plek. De 38- jarige ondernemer uit Poppel (België) verraste zelfs een keer met een zevende plek in een mara- thonproef. Ook Marcel Snijders (57ste), Bart Franssen (58) en Thomas de Bois (60) reden hun eerste Dakar uit. Eric Verhoef eindigde zijn tiende en laatste Dakar als motorrijder als 23ste, Arjan Brouwer (28) zag voor de tweede keer Dakar. Ook Jyrki Karsmakers (54) kwam aan in de Senegalese hoofdstad. De dagwinst bij de autorijders ging naar de Fransman Bruno Saby. Maar alle aandacht ging uit naar Peterhansel, die bij leven al een legende is in de rally. Hij won namelijk als motorrijder de rally ook al zes keer. In deze Dakar was hij opper machtig in de lange zandetappes; hij won er vier. Zijn teamgenoot Luc Alphand, de Franse oud skiër, eindigde op gepaste afstand als tweede. Slechts twee van de negen Hollandse auto-équi pes reden de rally uit. Chris Leyds en Herman Vaanholt behaalden een veertiende plek, hun beste klassering in vijf deelnames. Hun Bowler bleek dit jaar solide genoeg om de monsterrit te overleven. De andere Nederlandse auto die in Dakar arriveerde, was de Landrover van Marcel van Vliet en Marc Warns op de 23ste plaats. Voor Hans Bekx eindigde de rally dramatisch. De vrachtwagenrijder uit Veghel, die op een gedegen tweede plaats in het truckklassement van de woestijnrally afstevende, is op de slotdag uit de koers gezet. De DAF van de 48-jarige Brabander werd afgekeurd na de vijftiende etappe zaterdag. Bekx tekende direct beroep aan en mag zich, zo lang de jury nog geen oordeel heeft geveld, offci- eel nog de nummer twee noemen. Maar hij zag zijn naam gisteren vooralsnog niet terug in het eindklassement. De organisatie ver bood het Bekx ook het podium op te rijden. Als verwacht won de Rus Firdaoes Kabirov de ral ly bij de vrachtwagens. De Eindhovense veteraan Jan de Rooy zag zijn naam na het wegschrappen van Bekx terug op de vierde plaats en zijn zoon Gerard stond ineens vijfde. Hij won zaterdag de voorlaatste etappe. De slotproef op het strand langs het Roze Meer werd een prooi voor de Rus Tsjagoeine. Het was al de vijfde etappezege voor de viervoudig win naar van Dakar. Zaterdag won hij de oerwoudproef van Tamba- counda naar Dakar. door Harry Arts wucHEN - De opluchting droop van zijn gezicht. Michel van Sil fhout, de meest succesvolle bil jarter op de NK in de klassieke spelsoorten, dreigde tevens de grootste schlemiel van het eve nement te worden. De speler uit Dieren bereikte in Wijchen in vier disciplines de eindstrijd, maar nadat hij de eerste twee verloren had, vreesde hij even dat hij weer met lege handen huiswaarts zou keren. Wéér met lege handen, want de 34-jarige Van Silfhout heeft in de loop der jaren een reputatie opgebouwd als het gaat om verloren finales. Slechts een maal doorbrak hij de banvloek; in 1998 werd hij Nederlands kampioen ankerkader 47/2; het afgelopen weekeinde verrijkte hij zijn erelijst met een tweede nationale titel, die in het 47/1, de moeilijkste kaderdiscipline. Nadat Van Silfhout vrijdag avond al zijn eerste finale had verloren (Henri Tilleman werd kampioen 71/2), begon hij za terdagmiddag uiterst voortva rend aan zijn tweede opdracht. De man uit Dieren opende de eindstrijd in het 47/2 tegen Martien van der Spoel met een magistrale serie van 284. Van Silfhout verscheen daarna nog twee keer aan de tafel om de klus te klaren, maar bleef tel kens op twee caramboles ste ken. In zijn derde beurt sloeg Van der Spoel genadeloos toe; met een fraaie reeks van 162 veroverde het 23-jarige talent uit Nijmegen zijn eerste natio nale titel bij de senioren. Tijd om zijn kater te verwerken was Van Silfhout niet gegund. Een half uur na het pijnlijke verlies diende hij alweer aan te treden voor zijn volgende kar wei. In de finale van het 47/1 trof hij Freek Ottenhof, zijn clubgenoot bij Borculo. „Ik probeerde niet meer aan die verloren wedstrijd te denken, maar aanvankelijk lukte dat niet best. Het tikkie was toch wel aangekomen, bovendien begon ik de vermoeidheid te voelen. Pas na de pauze, halverwege de partij, begon het te lopen. Ik moest en zou winnen, anders was het toernooi voor mij in derdaad op een grote teleurstel ling uitgedraaid." Met in elk geval één titel in de knip begon Van Silfhout gister middag vol goede moed aan de strijd om de Nederlandse band- stoottitel. Tegenstander Jean- Paul de Bruijn, de laatste jaren veruit de beste in deze spel- soort, keek aanvankelijk tegen een achterstand aan. Van Silf hout: „Ik begon goed, maar toch liet ik in die eerste beurten een paar goede kansen liggen. Tja en dan weet je dat een we reldtopper als De Bruijn een keer komt" De Zeeuw brak het verzet van zijn opponent in de tiende beurt met een serie van 37. De Bruijn opgelucht: „Vorig jaar kon ik niet meedoen aan dit kampioenschap omdat de bond de voorronden uiterst ongeluk kig gepland had. Ze vielen sa men met een speelronde in de eredivisie driebanden. Omdat ik mijn sponsor niet in de steek kon laten, moest ik het band stoten met pijn in het hart laten schieten. Daarom wilde ik dit maal per se winnen. Marianne Timmer in actie in Calgary.Foto: ANP calgary/gpd - Marianne Tim mer gaat vol vertrouwen naar het WK sprint in Salt Lake City, waar ze zaterdag en zondag haar wereldtitel verdedigt. Ze baseert haar optimisme op de succesvolle aanpassing aan het snelle ijs in Calgary, dat verge lijkbaar is met dat van de Utah Olympic Oval waar het WK wordt gehouden. „Ik heb een paar stapjes vooruit gemaakt", aldus Timmer. Timmer behaalde zaterdag op de 1000 meter haar enige podi umplaats tijdens het wereldbe- kerweekeinde in Calgary. De Groningse schaatsster werd derde in 1 minuut 15,16 secon den. Een dag eerder was Tim mer vierde geworden, op de 500 meter was ze op beide da gen als negende geëindigd. In een fictief klassement over vier afstanden kwam de schaatsster uit op een vijfde plaats. Een uitgesproken favoriet voor de titel is er bij de vrouwen niet. De Wit-Russische schaatsster Angelika Kotyuga was de beste in de vierkamp, gevolgd door de Italiaanse Chiara Simionato. Timmer werkte in Calgary niet alleen aan haar vorm. Ze bracht ook een bezoek aan een Cana dese tandarts Frank Giesbrecht, die Timmer kosteloos een kies van een nieuwe vulling voor zag. In de B-groep maakte junior Annette Gerritsen een paar gro te stappen vooruit. De vriendin van Sven Kramer, de nummer twee van het EK allround, ver beterde zaterdag haar persoon lijke records op de 500 meter (38,82 seconden, was 39,10) en de 1000 meter (1.17,23 was 1.18,28). Barbara de Loor won zaterdag in de B-groep de 1000 meter in 1.16,18. Het Atlanta-team herenigd. Staand van rechts naar links: Bas van de Goor, Peter Blangé, Erik Schuil en Ron Zwerver. Zittend van rechts naar links: Olof van der Meulen, Rob Grabert en Jan Posthuma. Foto: AN- P/Juan Vrijdag de, krijgt de bal nu bijna niet meer op de grond. Peter Blan gé, de voormalig vormgever van Oranje, kan het nog wél. „In een wedstrijd als deze, ja... Maar het zou een ander verhaal worden als ik dit kunstje iedere dag moest doen." Blangé is nog altijd fanatiek. In het bijzonder wanneer de toe komst van het Nederlandse topvolleybal ter sprake komt. Natuurlijk is het al jaren kom mer en kwel rond de nationale teams, inclusief twee faillisse menten van de voor Oranje ver antwoordelijke organisaties Top Volleybal Nederland en Pro-Volley. „Maar denk je dat het in onze tijd zo veel anders was?" Nee dus. „Wij wilden in de jaren voor het goud van At lanta óók meer dan het budget toeliet. We moesten ook altijd in het schaarstemodel werken." Uiteraard kent Blangé de be perkingen waarmee de bonds- coaches en hun spelers de voorbije jaren te maken kregen. En hij snapt hun onvrede daar over. „Maar er zijn nog altijd genoeg mensen met ambitie en passie die er in het volleybal iets van willen maken." Door alle financiële problemen heeft het Nederlandse volleybal de laatste jaren een steeds negatie ver imago gekregen. Toch ziet Blangé mogelijkheden dat ima go op te vijzelen. De man die nooit schroomt hard te oorde len, klinkt eigenlijk zelfs posi tief. „Sportief gezien gaat het goed. Op clubniveau zitten we met twee teams bij de laatste vier in de Europacup", doelt de huidige coach van Nesselande op zijn eigen werkgever en op Omniworld uit Almere. „En die jonge honden van Jong Oranje werden vorig jaar tweede op het EK. Zo slecht doen we het in Nederland nog niet." Maar het gaat om dat laatste stapje op weg naar de absolute top. Daar heb je veel geld voor nodig. Goede spelers. En bondscoaches. Met dat laatste wil het nog niet echt vlotten. Voor de twee vlaggenschepen zoekt de Nederlandse volleybal- bond (NeVoBo) een trainer. Wat betreft de vrouwenbonds- coach is voorzitter Hans Nieu- kerke redelijk optimistisch. „Ik hoop en verwacht dat Avital Se- linger blijft." Beide partijen zijn volgens Nieukerke in gesprek. Maar er bestaat nog een verschil tussen vraag en aanbod. Dat heeft met geld te maken. Shorttrackers veroveren tweemaal zilver op EK door Martijn van Beeten utrecht/turiin - Eindelijk, op de slotdag van het Europees kampioenschap in Turijn, had shorttracker Cees Juffermans echt het gevoel de negenduizend fans te kunnen vermaken. Met zilver op de kilometer en zilver in de koppelkoers met Dave Versteeg, Niels Kerst- holt en Thomas Mogendorff was de 22-jarige Stompwijker succesvol. Precies een jaar geleden kwam Juffermans mopperend over de streep bij het Europees kampioenschap in Zoetermeer. Met topsport had shorttrack niets meer te maken, de schaatsbond nam zijn sport niet serieus. Juf fermans had zich in het Franse Grenoble voorbereid op het seizoen, omdat in Neder land de faciliteiten en de middelen ontbra ken. „En dat zou ik weer doen, als dat nodig mocht zijn." „Van niets naar alles", benoemt Juffermans de ommekeer in het Nederlandse shorttrack. „We hebben twee bondscoaches, een team en goede trainingsmogelijkheden in Oberst- dorf, waar we vaak naartoe gaan. Gelukkig hebben we in Turijn ook bewezen dat die in vesteringen zin hebben gehad." In de Noord- Italiaanse stad, volgend jaar het decor van de Olympische Winterspelen, werd zelfs een nieuwe stap vooruit gezet. In het Palavela- stadion, in 2006 het strijdtoneel van de short trackers. Het zilver op de kilometer leverde Juffermans een nominatie op voor die Spelen. Maar het zilver in de koppelkoers, achter Duitsland, was belangrijker voor Nederland. Door dat succes krijgen vijf shorttrackers de A-status bij NOC*NSF. Ze zijn dus zeker van een vast maandsalaris en kunnen rekenen op meer steun van de schaatsbond en de sportkoepel. Juffermans was gistermiddag dus gelukkig, waar hij zich eerder in het toernooi een stuk beroerder voelde. Vrijdag werd hij uitgescha keld in de series van de 1500 meter en een dag later gediskwalificeerd op de 500 meter. Ook nog onterecht in zijn ogen. Groot was de ontlading toen hij zich later op de dag met het team plaatste voor de finale van de kop pelkoers. „Ik werd 's ochtends om half twaalf gediskwalificeerd en we haalden om tien uur 's avonds de finale. In de uren daartussen had ik het best moeilijk." 'Laat nu maar zien wat je kunt', kreeg Juffer mans voor de slotdag te horen van bonds coach O'Reilly. „Eigenlijk had Cees de kilo meter ook kunnen winnen", stelt hij. „Door die twee moeilijke eerste dagen ontbrak het zelfvertrouwen dat nodig was voor goud." Juffermans, zesde in het eindklassement ach ter winnaar Fabio Carta, was dolgelukkig. „Ik voelde me sterk en heb ook laten zien wat ik kan. Op de worldcups waren mijn prestaties wat grillig, maar dit is heel mooi." Ook O'Reilly, dit seizoen teruggekeerd in het Nederlandse shorttrack als helft van het trai nerskoppel met Jan-Herman Mogendorff, was tevreden. „Ik was liever begonnen met een heel goede dag, want dan kun je die lijn doortrekken. Maar we zijn nu zo'n 25 weken met elkaar bezig en je ziet de progressie. Voor de vrouwen viel dit EK wat tegen, maar ook voor hen is er veel verbeterd. Vorig jaar moesten ze met het sectiebestuur van de schaatsbond om de tafel, waren ze niet eens zeker van uitzending naar bepaalde wereld bekerwedstrijden. Nu wel." Zekerheid van plaatsing voor de Spelen van Turijn hebben de Nederlanders nog niet. Juf fermans, in 2002 in Salt Lake City de enige landgenoot die mocht meedoen aan het shorttracktoemooi, moet volgend seizoen vormbehoud tonen op de afstanden waar voor hij een nominatie haalt. De aflossingsploeg moet in oktober van dit jaar, op twee wereldbekerwedstrijden, een startbewijs zien te verdienen. Melbourne - Michaëll; heeft zaterdag in het hoofdtoernooi vai# stralian Open bereikt I1 loting tevens uitzicht op een wat langer verb de senioren. De 15-j; derlandse tennisster I te beginnen te makei1 Frangaise Stéphanie 88ste op de wereldrai had het slechter kunv, fen. Krajicek won in de laatste ronde van de ties in drie sets van de tiende geplaatste Russ Voskobojeva. In de bf )Q set stond de jonge hL Wimbledon-winnaar Krajicek geen game af 5-7 6-0. Elisa Tamaëla lQ niet. De Amerikaans Haynes was haar za baas: 6-4 6-3. Melle van Gemerden ook met succes door e rondes heen. In de bf partij tegen de Canad 1 Dancevic was hij op*3l tig: 6-2 6-2. Het lot v 1 deling op het hoofdsc hem echter niet gunst Van Gemerden werd u ste ronde gekoppeli^ e Spaanse topper Jua^ Ferrero, die als 31s,^ plaatst. ej Lleyton Hewitt is klaa,^ Australian Open. De^. sche tennisser won hi J reidingstoernooi in voor de vierde keer. I ,n laatste zestig jaar nie m lukt. In de finale kon re Ivo Minar Hewitt all j, eerste set bedreigen. 1 tot ieders verbazing e stand van 5-0 helema vervolgens toch snel leren: 7-5 6-0. De winnaar kon e 50.000 euro bijschrijv rekening. De 20-jarig kreeg ook een aardig leen moet hij nu wel Minar was, omdat 1N' kwam in Sydney, gei zich af te melden vooi 'ei ficaties in Melboun?e heb ik geen spijt vaie hier aardig verdiend,ve punten gepakt en vei0( opgedaan. Ik heb P geen oog dicht gedar" bloednerveus. "Titelvf p1 Roger Federer gaf zij£( renten in Melbourne schuwing door de rS Classic, een demons nooi, op zijn naam t [a De Zwitserse aanvoerm wereldranglijst reken sets af met zijn Ar 11 uitdager Andy Roddic 1 „Ik sta er voor mijn jE beter voor dan vorig begin van het Austraf3 Het is bovendien a ben ik zonder coacl't gekomen. Iedereen 1 af hoe dat is. Ik heb 1 'E druk opgelegd", zei Fle zich tijdelijk laat bijs,r< Tony Roche. Roddick riep in de trd de fysiotherapeut te 16 gens een enkelblessi,a naar het zich liet aai'3 ernstig. „Ik maak me gen", zei de AmeriJ1 doet zijn landgenc r1 Agassi wel. Hij heel een peesbeschadigi 1 heup en verloor in h de derde prijs van dr1 Henman. „Dat ik koi een goed teken", f= hoopvol. „Nu maar of ik geen terugslag j het Heineken OpenV land was de hoofd Fernando Gonzalez, de geplaatste Chileei finale, met veel lang rallies, te sterk voor i ,t vier Rochus: 6-4 6-2. ■l\ ki, id eindhoven/anp - m Joris Keizer en Patri(ni gaan binnen het a Zweminstituut lt] (NZE) een sprintplof L De drie hebben dit z overleg met hun co; van Rooden beslote% De nadruk zal bij Ve#en en Martens komen t 2 het kortere werk en^, training. Vlindersl; j Keizer, die tot vorig j R maakte van het prc^ Pieter van den Hcjt, ziet in de ploeg een t daging zijn zwe pj voorlopig voort te zetyj „We komen niet l&e. van NZE maar kun!n deze subploeg wel 1 e sprint gaan concenti voor mij ook beter tbe ren met mijn studie me in ieder geval m plaatsen voor de Wk t( zie ik wel weer verdefeu lei

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14