Wennemars raakt net op tijd in vorm jdereen is weer vrienden bij Rijnsburgse Boys TVM-coach Kuiper: 'Stalorder past niet in schaatscultuur' Sprinter sterkste in skate-off jstukken taken in k aan Zee Noordwijk kiest Van Heek SPORT maandag 17 januari 2005 den ghapt adem in zee/gpd - Wellicht nde kopstukken van het laaktoernooi onlangs gelezen. Want de god- chtregel dat de eersten ;n zullen zijn, blijkt in ■ningsweekeinde wel allend opgeld te doen. de grote favorieten als diger Anand, wereld- Kramnik, aanvalsto- irozevitsj en de Russi- >er Svidler even onver- gebroederlijk met en half puntje onder- ipalov is daarentegen leider. Nadat de Bul dag in een marathon- in Ruslan Ponomariov angste adem had be laste de nummer drie ereldranglijst een dag mondiale kampioen Kramnik. Opvallend de 29-jarige Topalov, effen in een vloek en t besliste, na afloop trots was. „Na een van mijn kant, ging in een Siciliaanse par- dellijk de mist in. Het uit. Deze zege was |e makkelijk." de enige van de rootmeesters die na ien nog op een hon- :entscore kan terug- errassende uitglijder was er gistermid- ^en sensatie. Titelver- ïand verloor in Wijk |voor het eerst sinds partij met de witte loewel de Indiër snel [voorbereiding op het irde, had tegenstander jnesses van de Svesjni- ht duidelijk beter be door Gijs van Oosten calgary - Erben Wennemars heeft zichzelf na een paar rom melige maanden als schaatser weer op de kaart gezet. Hij ver sloeg afgelopen weekeinde op indrukwekkende wijze Beorn Nijenhuis in de skate-off om een plaats op het WK sprint. Wenne mars won bovendien drie van de vier afstanden tijdens het we- reldbekerweekeinde in Calgary en daardoor is hij ook favoriet in de strijd om de wereldtitel in Salt Lake City. De vorm is terug. Net op tijd. De skate-off tegen Beom Nijen huis (20) was voor Erben Wen nemars (29) een van de moei lijkste hindernissen in zijn schaatsleven. Zijn gedachten dwaalden in de aanloop naar de confrontatie van afgelopen weekeinde in Calgary af naar de vorige ingelaste selectiewed strijd waaraan hij had deelge nomen. Dat was in januari 2002 toen hij door Jochem Uytde- haage werd verslagen, met als gevolg dat hij een maand later niet op de olympische 1500 me ter mocht starten in Salt Lake City. Dat trauma spookte de afgelo pen weken door het hoofd van Wennemars. Hij liep het risico dat hij zijn vorig jaar in Nagano veroverde titel als wereldkam pioen sprint dit jaar niet zou kunnen verdedigen. De ge dachte dat hij mogelijk zijn bes te jaren achter zich had liggen, was ook bij hem opgekomen en dat knaagde aan zijn zelfver trouwen. Beorn Nijenhuis, de in Canada opgegroeide schaatser, was hem in november en december met krachtige slagen voorbijge streefd. Wennemars: „Beom reed zo goed. Ik heb me afge vraagd of ik nog wel bij hem kon aansluiten." De rollen zijn nu omgedraaid. Nijenhuis mag niet naar het WK sprint en is nu de twijfelaar. Wennemars heeft zijn vorm en zijn zelfvertrouwen teruggevon den. Op 5 december van vorig jaar, na de wereldbekerwed strijden in Nagano, werden hem de ogen geopend. Welis waar boekte hij in Japan op de 1000 meter zijn enige zege van het seizoen, op de overige drie afstanden eindigde hij op een 14de. 15de en 16de plaats. Een wereldkampioen onwaardig. „In Nagano besefte ik dat ik op de verkeerde weg was", vertel de Wennemars. „Ik ben daarna hard gaan trainen." Wennemars nam in het nieuwe jaar rust en piekte afgelopen weekeinde. Misschien wel een week te vroeg, maar hij kon niet anders. Want om op het WK te komen moest hij Nijenhuis ver slaan. Wennemars denkt de vorm nog een week vast te kun nen houden. In dat geval pro longeert hij zondag op het WK sprint zijn titel. Op vrijdagavond won de ontke tende Wennemars in Calgary zowel de 500 (34,84 seconden) als de 1000 meter (1.08,50 mi nuten). Op zaterdagmiddag viel hij terug naar een achtste plaats op de 500 meter die werd ge wonnen door de Amerikaan Joey Cheek (34,81). Vervolgens kwam Wennemars op de 1000 meter sterk terug met een win- Erben Wennemars in actie op de duizend meter. De wereldkampioen won afgelopen weekeinde drie van de vier afstanden. Foto: ANP/Vincent Jannink nende tijd van 1.08,26. In het fictieve klassement over de vier in Calgary verreden afstanden, eindigde Wennemars bovenaan met 138.240 punten. Hij werd gevolgd door Cheek (138.880), Gerard van Velde (139.215), Casey Fitzrandolph (139.295) en de ronduit teleurstellende Jeremy Wotherspoon (139.340). Nijenhuis werd op vier afstan den ruim verslagen door Wen nemars en eindigde in de offici euze vierkamp op de achtste plaats (139.775). Het was een fikse tegenvaller voor de op 200 kilometer van Calgary geboren zoon van Twentse ouders die voorbestemd leek voor een po diumplaats op het WK sprint. Nijenhuis erkende dat hij op een eerlijke manier had verlo ren: „Erben kicked my ass." Deze week begint Nijenhuis aan een, zoals hij het om schrijft, 'niet-wetenschappelij- ke zoektocht' naar de oorzaken van zijn falen. Het kan liggen aan zijn materiaal, aan zijn li chaam, de kwaliteit van het ijs of aan de vorm van de dag. Nij enhuis: „Topsport is doorlo pend zoeken naar regelmaat in de chaos." De Olympic Oval in Calgary is de baan waar Nijenhuis als kind opgroeide, maar van een thuis voordeel was geen sprake. On danks de steun van vele schaatsfans uit zijn geboorte streek. „Het ijs voelde vreemd aan", sprak hij een tikje ont goocheld. „Ze proberen van al les om het ijs sneller te maken, maar het leek wel een glasplaat. Aan het einde van mijn afzet, het moment waar ik de meeste druk zet, brak het ijs weg. Jere my Wotherspoon kon ook niet op dit ijs schaatsen." Wennemars, die in een hoger ritme schaatst en een minder krachtige afzet heeft, had van zelfsprekend geen klachten over het ijs. Getergd als hij was, heeft hij op het juiste moment toegeslagen. Wennemars is een herboren schaatser, een feno meen. „Ik heb zin in het WK. Lekker rammen. calgary/gpd - In de autosport en in het wielrennen is het een alledaags verschijnsel: de stalorder. De baas van het team bepaalt wie voor de overwinning mag rijden. In de schaatssport is dat volgens TVM- coach Geert Kuiper uitgesloten. „Elke sport heeft zijn eigen cultuur en ei gen moraal. In het schaatsen beslist de klok wie de beste is. Als we dat ge zamenlijk uitstralen dan heeft dat ook zijn commerciële waarde." Het onderwerp is actueel nu Beom Nijenhuis, dit seizoen de beste sprin ter van TVM, zich niet heeft geplaatst voor het WK sprint. Hij liep de kwali ficatie eind december mis omdat hij ten val kwam tijdens het NK sprint. Als Nijenhuis toen op de been was gebleven, dan zou hij zeer waar schijnlijk kampioen zijn geworden. Omdat Erben Wennemars ook was gevallen tijdens het NK sprint, schreef de commissie topsport van de KNSB voor afgelopen weekeinde een skate-off uit in Calgary. Het on derlinge duel werd gewonnen door Erben Wennemars van de Postcode Loterij-ploeg. TVM heeft echter nog twee andere schaatsers die zich heb ben geplaatst voor het WK sprint: Ge rard van Velde en Jacques de Koning. De Koning profiteerde op het NK sprint van de val van Wennemars en Nijenhuis door de derde plaats voor zich op te eisen. Die klassering geeft volgens de selectieregels recht op deelname aan het WK sprint. TVM kan Nijenhuis, de eerste reserve, ten koste van De Koning alsnog op het WK sprint laten starten. Het is een verleidelijke gedachte, waar de lei ding van TVM niet aan wil toegeven. Directeur Arjen Bos van de transport verzekeraar verklaarde meteen na het NK sprint dat De Koning zijn start- plek eerlijk heeft verdiend. Ook al is Nijenhuis de betere sprinter. Coach Geert Kuiper staat achter dat stand punt. Als van hogerhand alsnog de beslissing wordt genomen om Nijen huis in plaats van De Koning te laten starten, dan zou mij dat tegenvallen", aldus Kuiper. „Ik zou er over moeten nadenken hoe ik daarin sta. Want als dat gebeurt, dan kan ik niet op een geloofwaardige wijze verder als coach van Jacques de Koning." De Konings ploeggenoot Van Velde heeft verklaard dat de beste vier schaatsers naar het WK sprint beho ren te gaan. In zijn visie had er een plaats vrijgehouden moeten worden voor zowel Wennemars als Nijenhuis. Indien TVM alsnog mocht beslissen De Koning te vervangen door Nijen huis, dan zijn wat Wennemars betreft de rapen gaar. „Want waarvoor is dan een skate-off nodig geweest? Als TVM dat doet, dan zetten ze alles op scherp. Dan is het over met de goede harmonie in de schaatssport." tm Spierdijk 4 -De trainer die eerst mag toch blijven, inkschot, die in de- horen kreeg dat hij ide van het seizoen 1 mocht pakken, plakt linimaal een jaar vast f jienstverband bij >e Boys. Na een roeri- jsweek op Tenerife [elederen zaterdag •ten. „Klasse van het die beslissing temg 1" vond aanvoerder >t. „Het belang van it voorop", meldde 'ees Driebergen. Ie- eer vrienden bij se Boys. "pestuur van Rijns- |ys in december be- het contract van de èt te verlengen, had de ,een serie van vijf pun- wedstrijden achter A ploeg voetbalde voor itop best aardig, toon- het veld vaak gelijk- m toppers als Quick iselmeervogels, maar ipelweg te weinig irmoedelijk is dat de ite reden geweest om hot aan het einde itbaljaar voor zijn i bedanken. Daarbij >g bij sommige be ts dat een erkend ll-henmaker' als trainer, ó.feerder voor succes r twerd bij het verbre- samenwerking ge- •eide partijen in 'ding overleg' uit el- a. En Verdonkschot buitenwereld dat hij :4.psburgse Boys 'niet jomen'. Feit was dat van Rijnsburgse Ted Verdonkschot: „Ik vind het goed dat het bestuur zich niet te groot voelt om een besluit terug te draaien." Foto: Henk Bouwman Boys de trainer gewoon had weggestemd. Aanvoerder Dennis Groot be gon al voor het vertrek naar het trainingskamp op Tenerife met een lobby om het gesprek tus sen trainer en bestuur weer op gang te brengen. „Ik heb het gevoel dat we hier bij Rijns burgse Boys met iets moois be zig zijn. Natuurlijk hebben we minder punten dan we zouden willen, we hadden ook meer van dit seizoen verwacht. Maar het gaat te ver om daar de trai ner de schuld van te geven, we krijgen vaak kansen genoeg, maar de trainer kan ze er niet in schieten." De aanvoerder van de Rijnsbur gers maakte een rondgang langs de spelers uit de selectie: er bleek dat 18 van de 20 spe lers achter de trainer staan. „Bovendien hebben we een lijstje met argumenten opge steld, waarom Verdonkschot in onze ogen moest blijven", stelt Groot. Volgens de Haarlemmer is zijn club 'goed bezig'. „Het wordt steeds professioneler hier. Alleen, je wordt niet 1,2,3 kampioen. Bij de beslissing om niet verder te gaan met de trai ner was er sprake van miscom municatie. Dat is recht gezet. De continuïteit is gewaarborgd. We kunnen nu bereiken wat we willen." De spelersgroep kreeg op Tene rife steun van een groep spon sors die was meegereisd. Ook een deel van hen pleitte voor het aanblijven van Verdonk- Late gelijkmaker Alleen scheidsrechter Van de Ketterij weet waarom de bal in de 18de minuut van het duel tussen Rijnsburgse Boys en Scheveningen op de stip ging. De arbiter floot nadat doelman Hugo van Duijn juist een kans voor Scheve ningen onschadelijk had ge maakt. Na de 0-1 van Schevenin gen-aanvoerder Michiel Sol had Rijnsburgse Boys nog ruim een uur de tijd om de stand een beter aanzien te geven. Dat lukte met moeite, omdat de Rijnsburgers ver weg bleven van hun beste vorm. De thuisploeg kreeg maar een enkele kans en toen stond steeds Scheve- ningen-doelman Rody Ho- gee in de weg. Pas een kwar tier voor tijd moest die capi tuleren. Joost Kuhlmann ging op kracht achter een doorkopbal van Frank Zin- hagel aan en schoot de ge lijkmaker binnen: 1-1. schot. Zij vonden dat een trai ner zeker drie jaar de kans moest krijgen zich te bewijzen. De trainer zelf beseft dat er zich iets unieks heeft afgespeeld bij Rijnsburgse Boys. „Je ziet dit zelden. Ik vind het goed dat het bestuur zich niet te groot voelt om een besluit terug te draaien. Fouten maken we allemaal." Voorzitter Cees Driebergen blijft nuchter onder alle com motie bij zijn club. „Pas achter af zal blijken of we de goede be slissing hebben genomen, ach teraf is het altijd gemakkelijk praten. Iedereen heeft nu vrede met de uitkomst." door Robbert Minkhorst noordwijk - Hein van Heek is de nieuwe trainer van Noord wijk. Hij volgt komend seizoen Andries Wendt op bij de ploeg, die momenteel zesde staat in de hoofdklasse A. Van Heek is de huidige trainer van zondagderdeklasser Voor schoten '97. De ex-speler van Noordwijk wilde graag hoger op. „Hartstikke leuk", zegt Van Heek (38) over zijn transfer. „Ik wil op een zo hoog mogelijk ni veau trainingen geven en het hoogst haalbare is de hoofd klasse zaterdag. Ik heb het bij Voorschoten prima naar mijn zin, maar ik had het gevoel dat ik verder moest." De overstap komt voor hem 'sneller dan verwacht'. Van Heek sprak al eens in een inter view de ambitie uit om de club te trainen waar hij zelf speelde, maar rekende erop dat hij nog één of twee tussenstappen zou maken. De Leiderdorper was al bijna rond met de Leidse hoofdklas ser UVS. „Het was zaterdag avond en ik had daar net een heel goed gesprek gehad. Tegen mijn vrouw zei ik: het zal deze club wel worden. Toen kreeg ik ineens een telefoontje en zat ik met een zwaar luxeprobleem." De keuze viel op Noordwijk 'vanwege de aantrekkings kracht van het zaterdagvoetbal', omdat hij er zelf heeft gevoet bald en omdat de club hoger is aangeschreven dan UVS. „Bo vendien heb ik er vorig jaar sta ge gelopen", verklaart Van Heek, „en heb ik het gevoel dat ik het aan. kan. Waarom zou ik dan die extra druk onüopen?" Wendt maakte de weg vrij voor Van Heek. Hij besloot onlangs zijn contract niet te verlengen. Die beslissing nam hij onder andere omdat onvoldoende spelers nog vertrouwen in hem hadden. Noordwijk en Vmi Heek zijn een contract vooreén jaar over eengekomen. „De doelstelling dit seizoen is het linkerrijtje. Dat wordt volgend seizoen au tomatisch ietsje hoger. Dat is een plaats bij de eerste zes." Hein van Heek: „De hoofdklasse zaterdag is het hoogst haalbare." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13