ECONOMIE Schroder wil europact flink soepeler Huizenmarkt: zachte landing of een zeepbel? Pensioenen kunnen behoorlijk tegenvallen 'Export naar China kan volop groeien' Europese Commissie moet rekening houden met verzachtende omstandigheden Excuses oud-baas Parmalat c.9.E.J.z.,E.R. Hip voor jong en oud Controleur en adviseur ises Nuon energienota Het energiebedrijf rkent dat er problemen de energierekeningen consument. In een pa- e advertentie in de lan- aden van zaterdag •t bedrijf daarvoor zijn huldigingen aan. Vol- ügieNed. de koepelor- van de energiebedrij- ithet maandelijks om 20.000 fouten. De pro- doen zich vooral voor indrekeningen die men- inn verhuizing moeten us praat in a over Airbus De vliegtuigfabrikant jnderhandelt in China Iers voor het nieuwe \380. Volgens de Britse inday Times staat het se vliegtuigconcern op t twee verkoopcontrac- een gezamenlijke waar- uim 2 miljard euro te De krant haalde bron- i die zeggen dat Airbus ken voert met de Chine- ïeid en met het lucht- Irijf Cathay Pacific. De A zou vijf vliegtuigen n voor de maatschap- r China en China Sou- athay Pacific zou een it van soortgelijke om- latsen. [loosheid itonen daalt iam - Tegen de trend in 1f werkloosheid onder al- in. Eind vorig jaar ston- .500 mensen uit etni- iderheidsgroepen inge- llp bij het Centrum voor e| Inkomen (CWI). Eind ;n dat er nog 178.600. het CWI gisteren laten voormalige arbeids- ienadrukt dat de werk- onder allochtonen nog ir boven het gemiddel de allochtone be- 'olking was eind de- procent werkzoe- inder baan. Bij de to- ipsbevolking lag dat 'eg drie keer lager. •nsioneerde uitgekleed lepensioneerde poli- in zijn erg bezorgd over ^wijnen van hun ziekte- :ekering DGVP. Ze op 1 januari 2006 flink it te gaan, zowel fi- als qua verzekerings- rden. Een gemiddelde is volgend jaar naar gzo'n 1.300 euro it voor een verzeke- it dat magerder is iuidige. Het opheffen ibliekrechtelijke ziek- 'erzekering, zoals ir politiemensen en ^[ambtenaren, is het ge- L ie verandering van het 'stelsel. Vanaf vol- H verdwijnt het verschil ikenfonds- en particu- ^i^kerden: voor iedereen een verplichte basis- (die ongeveer ge- is aan het zieken- iau) en daarboven iensen zich aanvul- 'keren, voor bijvoor- Idarts en fysiotherapie. Je schrapt Jcent banen e ft shores - Het Ameri- iftwareconcern Oracle overname van zijn it PeopleSoft het tota- ianen snel verminde procent tot ongeveer rie|e eerste werknemers d%ijdag daarover al be liegen. Het merendeel schrappen banen len tien dagen zijn ^n, zo heeft Oracle la- zzfl. Eind vorig jaar be- Ib twee bedrijven een iüver de overname van I Tft. Daar ging een strijd Vrhalf jaar aan vooraf. li schenkingen Idbank QfON - De Wereldbank t ibinnenkort het bedrag niikbaar is voor schen- Jn de armste landen. ie£jenblik is 19 procent istjedrag dat de ontwik- ;e]ink voor hulp aan die 'ta|ttrekt, bestemd voor ielgen. Dat moet per 1 aJcent worden. Het ja^t beschikbaar gesteld djhternational Develop- bciation (IDA), de di- ^jfie Wereldbank die ^g, op de armste landen ykfld. De IDA helpt 81 [igpngslanden, waarvan jei?- *n 2003 zegde deze o{7 miljard dollar aan 51j De donorlanden ko- per drie jaar bijeen ,n Jten over de middelen 'A. De Wereldbank /Af het gebruik van zo£en verankerd dient te ^epaling of landen in :rt flun schulden af te darbij de financiële le de IDA overeind maandag 17 januari 2005 brussel/dpa/anp - De Duitse bondskanselier Schroder wil de strenge Europese begrotingsre gels, vastgelegd in het zogeheten stabiliteits pact, flink versoepelen. In een ingezonden arti kel dat vandaag in de Financial Times Deutsch- land verschijnt, schrijft hij dat hij zware onder handelingen verwacht over hervorming van het pact. Vanavond en morgen praten de ministers van financiën van de Europese Unie over het ge voelige onderwerp, al wordt deze week nog geen akkoord verwacht. Het pact schrijft voor dat eurolanden op straffe van een miljarden boete hun begrotingstekort niet mogen laten oplopen tot boven de 3 procent van hun bru to binnenlands product. Hoge tekorten kun nen leiden tot een hogere rente en een zwak kere munteenheid. Schroder wil dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU dat het startschot geeft voor strafprocedures tegen landen met een te hoog tekort, rekening houdt met ver zachtende omstandigheden. Landen die kam pen met speciale uitgaven, zoals hoge bijdra gen aan de EU-pot, of landen die eenmalige uitgaven doen die op den duur juist geld op leveren, moeten een aparte behandeling krij gen. Zij moeten veel meer tijd krijgen om hun tekort terug te dringen. Ook wil hij dat landen extra geld mogen uit geven als de economie stagneert. In de huidi ge regels mag dat alleen bij een echte reces sie. Schröders eisen gaan verder dan de her vormingsvoorstellen die de Europese Com missie heeft gedaan. Alleen de vraag om sou plesse bij economische stagnatie, staat ook in het voorstel van de Commissie. Landen als Frankrijk en Italië eisen ook verdergaande versoepeling. Zij willen bepaalde uitgaven zo als voor infrastructuur helemaal buiten de boeken houden. De Nederlandse minister Zalm heeft zich het afgelopen jaar, toen hij neutraal voorzitter van de Europese ministerraad voor financiën was, niet in sterke bewoordingen uitgelaten over versoepelingen van het stabiliteitspact. In het verleden was hij echter de man die sterk tegen het aanpassen van het pact was en een strikte naleving van de regels eiste. Voor dat standpunt is er alleen steun van Oostenrijk. Inmiddels lijkt er ook op het Nederlandse mi nisterie van financiën enige steun te bestaan voor een lichte versoepeling van het pact, waardoor landen met hoge tekorten iets meer tijd krijgen om bezuinigingen door te voeren: Dat standpunt gaat echter minder ver dan het Duitse voorstel. peking/anp - Nederland heeft volop mogelijkheden om zijn export naar China te laten groeien. De Chinezen hebben grote behoefte aan nieuwe technologieën en op dat vlak kan ons land zich zeker meer laten gelden. Dat heeft staats secretaris Karien van Gennip (economische zaken) gisteren in Peking gezegd. Ze sprak aan het begin van een week duren de handelsmissie van ruim vijf tig bedrijven. Volgens Van Gennip begint er in China veel behoefte te ont staan aan kwalitatief goede producten, nu het daar zo hard gaat met de economische groei. „De Chinese overheid heeft steeds meer oog en oor voor zaken als milieu en water zuivering, maar zelf heeft het land de benodigde technologie niet in huis. Nederland, met zijn strenge milieuwetgeving, heeft die kennis wel en die kunnen wij overbrengen", al dus Van Gennip. De Chinees-Nederlandse han del is niet bepaald in even wicht: Nederland heeft een flink handelstekort met het Azi atische land. In 2003 groeide het tekort met 1,6 miljard euro Economie China 1,3 miljard inwoners se r"°üf CN-0?5;"'-. Peking Nanjing Shanghai 2003 BBP: 1.445 miljard US dollar per hoofd van de bevolking 1.120 Groei: 9,3% t.o.v. 2002 Inflatie: 1,2% Munteenheid: renminbi of yuan (gem. 8,28 renminbi 1,-) Handel: invoer: 393,6 miljard dollar uitvoer: 438,3 miljard dollar Import vanuit Nederland 1.624,7 miljoen euro Export naar Nederland 10.631,8 miljoen euro anp bron: EIU, CBS naar 9 miljard euro. De import uit China groeide sterk, terwijl de Nederlandse export naar het land licht toenam. Van Gennip ziet het handelste kort niet als een probleem. Ze wijst erop dat de Chinese eco nomie een stuk groter is dan die van Nederland. Van grote invloed zijn verder de lage lo nen in China, die ervoor zor gen dat het land zijn producten goedkoop kwijt kan. Nederland kan daar echter ook van profi teren, aldus de bewindsvrouw. Als wij op onze beurt goedko pe producten kunnen maken met behulp van goedkope Chi nese import, is dat natuurlijk ook goed." Volgens de staatssecretaris be gint China zich, nu het lid is van de wereldhandelsorganisa tie WTO, steeds meer te mani festeren als volwassen econo mie. „Je merkt dat bijvoorbeeld aan het wegnemen van import barrières." Minder enthousiast is ze over de kopieerpraktijken die in China sinds jaar en dag op grote schaal voorkomen. „Dat is iets dat nog echt moet veranderen." Plagiaat is een van de onder werpen die vandaag aan de or de komen tijdens een gesprek tussen Van Gennip en de Chi nese minister van handel Bo Xilai. Volgens de Chinese be windsvrouw kan haar land zichzelf in de vingers snijden als het te weinig doet tegen na- maakpraktijken. Het kan wes terse bedrijven ervan weerhou den naar China te komen en dan mis je misschien als land een aantal economische ont wikkelingen. Ook de komst van Chinese be drijven naar Nederland zal ter< sprake komen tijdens de han delsmissie. De staatssecretaris hoopt meer Chinese onderne mers warm te krijgen om zich in Nederland te vestigen. Nu de wet op de kapitaaluitvoer in China is veranderd, mogen zij meer kapitaal mee naar het buitenland nemen. Nederland kan met zijn havens en met Schiphol mooi als toegangs poort dienen naar Europa, al dus de bewindsvrouw. In het verlengde hiervan hoopt Van Gennip dat de missie ook het Chinese toerisme naar Ne derland een impuls kan geven. Ook voor de Chinezen zelf is de wetgeving voor de kapitaaluit voer namelijk versoepeld. „Nu steeds meer Chinezen geld ver dienen, ontstaat er een mid denklasse in het land, die na tuurlijk ook op reis wil gaan. Hopelijk komen die mensen dan naar Nederland", aldus Van Gennip. den haag - Thonet-meubels omgebouwd tot fel blauwe meubelrollators, zoals een stoel en een kapstok. Robert van de Crommenacker ontwierp deze als statement tegen de stigmatisering van ouderen. Zij kunnen hun positie als consumenten groep in de samenleving verstevigen als ontwer pen van producten net iets meer op hen zijn toe gespitst. Bovendien, wat voor ouderen vooral han dig is, kan voor jongeren weer hip zijn. Het is maar hoe je er naar kijkt, zo blijkt uit de ontwerpen van zeven oud-studenten van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten Den Haag. Foto: ANP rome/anp/afp - Calisto Tanzi, de oprichter van de bankroete Italiaanse voedselgigant Parmalat, heeft zaterdag zijn exuses aangeboden aan de spaarders die de boot zijn ingegaan door de ineenstorting van zijn concern. „Ik bied mijn verontschuldigingen aan iedereen aan die heeft geleden door mijn plannen om mijn droom van een industrieel project waar te maken", aldus een verklaring van Tanzi. Ongeveer 135.000 mensen zijn het slachtoffer geworden van het debacle van de onderneming. Het is een van Europa's grootste financiële schandalen van na de oorlog. Veel spaarders zijn compleet geruïneerd. In 2003 is Parmalat bankroet verklaard nadat in de boeken een tekort van 14,27 miljard euro was geconstateerd. door Maurice Wilbrink nieuwegein - De Nederlandse huizenmarkt heeft al het slechte economische nieuws van de af gelopen driejaar schijnbaar moeiteloos geabsorbeerd. Ce- vreesde scenario's met prijsda lingen, als correctie op de prijs- explosie in de jaren 1996-2001, lijken niet uit te komen. Alleen de allerduurste huizen worden al enkele jaren wat goedkoper. De grootste makelaarsvereni ging, de NVM, denkt dat ook 2005 niet de onlangs door ABN Amro voorspelde prijsdalingen te zien zal geven. Directeur Os car Smit raamde afgelopen week dat het gemiddelde prijs peil dit jaar iets boven inflatie uitkomt, net als in 2004. Make laars constateren al langer dat de woningmarkt stabiel is en zien tegelijkertijd dat de dyna miek op de huizenmarkt weer wat toeneemt.Alles wijst er op dat de lust om te verhuizen weer is toegenomen", zegt Smit. Deskundigen wijzen steevast op de zeer lage rente als verkla ring voor het feit dat de huizen prijzen niet inzakken. Daar naast is er een structurele krap te die de prijzen hoog zou hou den. Die is vooral het gevolg van de achterblijvende nieuw- bouwproduktie. Waar die nieuwbouw wel wordt gereali seerd, worden de prijzen inder daad gedrukt omdat het aan bod is toegenomen. Dat is vol gens de NVM goed te zien in de regio-Almere waar de prijzen in 2004 daalden. De directeur van het econo misch bureau van ING, Fred von Dewall, gelooft echter niet in die verklaring waarbij lage rente en krapte centraal staan. Hij vindt dat de stijging van de huizenprijzen in Nederland in de afgelopen periode stelsel matig is overschat, ook door de NVM. Von Dewall meent dat de prijs- gemiddelden, die de NVM geeft, niet goed werken. Ze kunnen verhullen dat bepaalde marktsegmenten sterker afwij ken van het gemiddelde, waar door kopers uitgaan van de verkeerde informatie. Ze zou den zich daardoor bijvoorbeeld te veel kunnen laten ophitsen en te veel betalen. De indexen van NVM en Ka daster zouden niet goed aange ven in hoeverre de prijsstijgin gen worden veroorzaakt door verbeteringen aan de woning of door een gespannen markt. Von Dewall vermoedt dat de woningmarkt in Nederland de afgelopen tien jaar eigenlijk weinig inflatie kende, omdat de kwaliteit van veel woningen sterk is vooruitgaan door ver bouwingen. Von Dewall is bang dat consu menten op een gegeven mo ment concluderen dat er wel inflatie is op de woningmarkt. Dat zou vooral het geval zijn bij woningen die niet zijn gemo derniseerd, maar waarvan de prijzen toch mee omhoog zijn getrokken met de kwaliteitswo ningen. De prijsval die daar op gang zou komen, zou vervol gens de hele woningmarkt kun nen raken en uiteindelijk de hele economie. De ING-econo- men claimen nu een index te hebben bedacht die duidelijker de inflatie in de woningmarkt aangeeft. De chef-econoom van ING denkt niet dat de woningmarkt al een zachte landing heeft ge maakt. Hij ziet de prijsdalingen in het duurste segment nu langzaam doorsijpelen naar het segment daaronder. Hij verge lijkt het met het leeglopen van een zeepbel, waarvan hij hoopt dat deze niet klapt. NVM-directeur Smit is niet on der de indruk. Hij waarschuwt dat niet alle woningverbetering ook in de verkoopprijs is terug te vinden. „Een extra verdie ping wel, want die voegt vier kante meters toe. Maar een nieuwe keuken is een modisch ding, en als die er vijf jaar in zit, is de investering vaak niet meer terug te vinden in de prijs van het huis. "Smit herhaalde zijn eerdere voorspelling dat er juist nieuwe prijsexplosies kunnen plaatshebben als de economie stevig zou aantrekken en de krapte op de woningmarkt niet is opgelost. We verdiepen ons niet graag in ons pensioen. We wachten liever af tot het moment dat we op onze lauweren mo gen rusten. Maar dan blij ken de opgebouwde aan spraken nog wel eens tegen te vallen. De meeste men sen bouwen pensioen op via een collectieve regeling. Deze regelingen verschillen per bedrijf of per branche en kunnen op allerlei pun ten uiteenlopen. Eric Frans is voorzitter van de Kring van Onafhankelijk Pensi oen Adviseurs. Als directie lid van het pensioenadvies bureau Aecum in Houten is hij boven dien dagelijks betrokken bij het vormge ven van pensioenregelingen. Waar lig gen volgens hem de knelpunten? De Pensioen- en Spaarfondsenwet ga randeert dat de pensioenrechten zoals die in het verleden zijn opgebouwd, ook daadwerkelijk worden uitgekeerd. Je weet dus wat je tot nu toe aan ouder- doms- en nabestaandenpensioen hebt opgebouwd. „Die garantie heb je helaas niet voor de toekomst", legt Frans uit. Op een pensioenbericht staat meestal een progno se wat je nog aan pensioen zult opbouwen bij een ge lijkblijvende situatie. Of die prognose ook het defi nitieve pensioen oplevert, is zeer de vraag. „Op werk gebied kan er immers nog van alles veranderen: een andere baan, minder wer ken, een tijdje er tussenuit. En ook de pensioenrege lingen zelf zijn momenteel volop in beweging, bij voorbeeld door de per 1 januari 2006 ingaande wetgeving inzake VUT en prepensioen, levensloop en WAO. Dat is allemaal van invloed op de hoogte van het uiteindelijke pensioen." De afgelopen veertig jaar zijn de pensi oenregelingen in Nederland sterk verbe terd. Bedragen worden nu bijvoorbeeld veelal geïndexeerd, waardoor de waarde van het kapitaal ook in de toekomst blijft behouden. Ook kunnen tegenwoordig gehuwde vrouwen en parttimers pensi oen opbouwen. Dat was vroeger wel an ders. Frans: „In een aantal gevallen zijn EIGEN BEURS Brenda van Dam die verbeteringen met terugwerkende kracht ingevoerd. Maar vaak zijn verbe teringen ingevoerd vanaf een bepaalde datum. Dan kan het dus zijn dat een deel van oude pensioenaanspraken niet voldoet aan het niveau van huidige rege lingen." Pensioen wordt nooit opgebouwd over het gehele salaris. Als je 65 bent, ont vang je immers AOW. Een deel van het salar is wordt dus buiten beschouwing gelaten. Dit is de franchise. Elke pensi oenregeling kan zelf de hoogte van de franchise bepalen. Het salaris minus de franchise wordt de pensioengrondslag genoemd. Tijdens de opbouwperiode wordt elk jaar een percentage van deze pensioengrondslag opgebouwd. Wie veertig jaar lang 1,75 procent van de pensioengrondslag opbouwt, heeft aan het eind van de rit de zo gewenste 70 procent van de pensioengrondslag op gebouwd. Soms echter geldt er in een regeling een maximum aan de pensi oengrondslag. Bovendien hoeven niet alle salarisonderdelen mee te tellen voor de pensioenopbouw. Een aantal regelin gen kent bijvoorbeeld alleen opbouw over het vaste salaris. Ploegentoeslagen, eindejaarsuitkeringen, tantièmes en der gelijke kunnen zijn uitgesloten.Als de ze salarisonderdelen een belangrijk deel uitmaken van jouw inkomen, dan kan het pensioenresultaat tegenvallen", legt Frans uit. „Daarnaast kan er soms een maximumsalaris gelden voor de pensi oenopbouw. Verdien je minder, dan heeft dit geen invloed. Verdien je meer, dan kan het pensioenresultaat lager zijn dan verwacht." Bij diverse regelingen is er voor het salaris boven de salarisgrens een beschikbare premieregeling waar mee deelnemers zelf een kapitaal kun nen opbouwen door te beleggen. De op brengst is dan afhankelijk van het be haalde rendement. Dit zijn nog maar een paar oorzaken waarom het ouderdomspensioen kan tegenvallen. „Omdat al die regelingen zo verschillen, heeft gelukkig lang niet ie dere deelnemer met al deze punten te maken", benadrukt Frans. Maar voor werknemers is het bijna onhaalbaar om een pensioenregeling goed te begrijpen. „Laat je door je werkgever daarom altijd goed voorlichten wat een eventuele wij ziging in de pensioenregeling concreet voor jou betekent. Dan heb je ten min ste nog de mogelijkheid zelf voor een eventuele aanvulling te zorgen." Als ik het mij goed herinner, was het een topambtenaar van Economische Zaken die in de tweede helft van de jaren ne gentig een pleidooi hield voor privatisering van de belasting dienst. De laatste decennia is het geloof in marktwerking en privatisering dominant in Haagse kringen. De communis opinio is dat de markt bijna al les goedkoper en beter kan or ganiseren en produceren dan ambtelijke dien sten. Binnenkort treedt de ge zondheidszorg in de voetsporen van arbeidsbu reaus, de Neder landse Spoorwe gen, energiepro ducenten, bus bedrijven en le gio andere voor malige over heidsdiensten. Waarom zou de belastingdienst daarop een uit zondering moe ten vormen? Voor mij en elke andere belas tingbetaler zou het betekenen dat wij straks twee vliegen in één klap kunnen slaan. Ik stel mij voor dat de huidige belas tingkantoren zich omvormen tot commerciële aanbieders van allerlei fiscale diensten. In navolging van andere zakelijke dienstverleners kan worden verwacht dat de maatschap- vorm wordt gekozen, waarbij de naam verwijst naar de op- richter-partners. Om te beginnen huur ik straks bij zo'n efficiënte en effectieve - daar zorgt de markt wel voor - dienstverlener, zeg: Jansen De Koning, een voormalige be lastingbeambte in als formu liereninvuller en fiscaal advi seur. Het is vervolgens een peulen schil om voor 1 april de vroege re blauwe envelop via de elek tronische postbezorger op de virtuele deurmat van hetzelfde kantoor te krijgen. Mochten de kosten van deze dienstverle ning tegenvallen, zoals dat he laas vaker voorkomt, dan staat daar wel wat tegenover: een vooruitzicht op maximale be lastingaftrek, waarbij de gren zen van het wettelijk toelaatba re worden opgezocht. De vervolgstap is dat mijn be lastingaangifte moet worden gecontroleerd zodat over de hoogte van een eventuele na- heffing of teruggave kan wor den besloten. Uit oogpunt van efficiëntie en vertrouwelijkheid lijkt het mij verstandig ook hiervoor Jansen De Koning in te huren. Zij weten immers van mijn belas ting-technische hoed en de rand, zodat zij zonder tijdver- Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen lies mijn belastingaangifte kun nen beoordelen. Jezelf contro leren is veel gemakkelijker dan een ander onder de loep ne men. Daarnaast minimaliseer ik daarmee de kans dat mijn belastinggeheimen uitlekken. Hoe minder zielen op de hoog te zijn van mijn belastingperi kelen, hoe meer vreugd. Mij dunkt dat voor mij als klant de uitkomst van deze privatise ring ideaal is: mijn adviseur is tegelijkertijd mijn controleur. Beter nog: ik betaal mijn adviseur en con troleur uit eigen zak. Als de uit komst van het ad vies of de controle mij niet bevalt, ga ik volgend jaar naar een andere afsplitsing van de voormalige belas tingdienst. Dat moet dus goed ko men. De vraag is na tuurlijk of de pu blieke zaak met deze vorm van privatisering is gediend. Een vergelijkbare geprivatiseer de markt voor advies- en con- troledienstverlening bestaat in middels decennialang in een ander segment van de contro lemaatschappij: accountancy. Deloitte Touche, Ernst Young, KPMG, Pricewaterhou- seCoopers en andere accoun- tancykantoren adviseren en controleren bedrijven ter zake financiële verslaglegging en dito verslaggeving. Sterker, veel accountancykan- toren bieden daarnaast dien sten aan in de sfeer van fiscale en organisatie-advisering. Ahold en Koninklijke Olie/Shell, om twee willekeuri ge voorbeelden 4^oemen, be taalden en betalen accountants om zichzelf te laten controleren met het oogmerk om met een goedgekeurde jaarrekening re kenschap af te leggen ten over staan van financiële belang hebbenden. Na de recente boekhoudschan dalen zijn maatregelen voorge steld ter verzachting van de af hankelijkheid van de contro leur van de gecontroleerde. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) werd uitgebreid met een afdeling die de kwaliteit van de accountancy gaat bewaken. Daarmee beschikt de AFM sinds kort over een controleur van de controleurs. Het is de vraag of dat afdoende is. Misschien moet worden gecon cludeerd dat de controle van de financiële verslaggeving van ondernemingen uiteindelijk een publieke taak is die moet worden uitgevoerd door een overheidsdienst.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11