'Een landgoed kost alleen maar geld' Zoektocht door het virtuele lichaam 1 Honderdjarig Natuurmonumenten zoekt samenwerking CT-scanner hulpmiddel bij diagnose en screening ZATERDAG 15 JANUARI 2005 Jac P. Thijsse kocht o.m. Dwingelderveld in Zuidwest Drenthe aan. Foto: GPD/Kina/Natuurmonumenten Natuurmonumenten bestaat honderd jaar. De vereniging begon met 65 leden die niet wilden dat de gemeente Amsterdam het Naardermeer veranderde in een vuilstort. Inmiddels telt ze 900.000 leden en heeft ze 88.000 hectare grond in eigendom verdeeld over 383 gebieden. Daartoe behoort ook het landgoed Eerde bij Ommen. Het gelijknamige kasteel was het eerste cultuurelement dat Natuurmonumenten in handen kreeg. door Theo Haerkens Vanuit haar spierwitte huis kijkt me vrouw Erin Oudshoorn - baronesse van Pallandt uit op een watertje met daarachter weiland en bos. Ooit was dit, zover als je kunt kijken, van de familie. Te genwoordig zijn de uitgestrekte bossen en veertien boerderijen van het landgoed Eerde bij Ommen eigendom van Natuurmonu menten. Sinds 1982 is het huis en het stuk grond waarop het landgoed staat het enige dat haar nog rest van de tweeduizend hectare die haar vader ooit bezat. Delen van het landgoed gingen naar de gemeente, Staats bosbeheer en de Vereniging Natuurmonu menten. Dankzij het verwerven van veel klei ne stukken grond is de vereniging in hon derd jaar tijd de grootste particuliere landei genaar geworden. De twee dochters van de voormalige eige naar, Philip Dirk baron van Pallandt, Erin Oudshoorn en Irthe André de la Porte-baro- nesse van Pallandt beseffen maar al te goed hoezeer een landgoed een blok aan het been kan zijn: „Grootvader raadde mijn vader af de erfenis te accepteren. Je kunt een land goed niet onderhouden als je het kapitaal er niet bij krijgt." Philip van Pallandt erfde in 1913 als 24-jarige het landgoed Eerde van zijn neef Rudolf en zag zich in de loop der jaren genoodzaakt grote delen van de hand te doen om het hoofd boven water te houden. Sociaal en na- tuurminnend als Philip van Pallandt was, verkocht hij niet aan de hoogste bieder, maar zocht hij nieuwe eigenaren die het landgoed in stand konden houden en open stelden voor het publiek. aankoop. Thijsse was dol op heide, hij had echter weinig ecologisch inzicht, al besefte hij wel dat het nodig was grote en robuuste natuurgebieden aan te kopen. Zo kocht hij het Dwingelderveld in Zuidwest Drenthe aan maar niet het bijbehorende beekdal. een landbouwgebied dat hij niet bedreigd achtte. In 1965 werd het landgoed Eerde onderge bracht in een NV en later in een BV, waarbij Natuurmonumenten een aandeel van 51 procent van de aandelen kreeg en het be heer overnam. Ook hier wilde de vereniging de oorspronkelijke bebossing terug hebben. Dit tot ergernis van de zussen Van Pallandt: „Vader plantte in die veertig jaar rodo dendrons, krentenbomen en Amerikaanse eiken met hun prachtig kleuren. Elk land goed heeft zijn eigen exoten, maar Natuur monumenten wilde dat niet. Ze waren een beetje erg links en wilden niet luisteren," memoreren de dames. Het zonder overleg slopen van een gepot- dekseld paardenstalletje met rieten dak deed de samenwerking aanvankelijk geen goed. Uit protest plantte Erin Oudshoom op eigen terrein nog enkele Amerikaanse eiken. In middels gaat de samenwerking beter „om dat ze in de gaten hebben dat wij ook hart hebben voor het landgoed." Natuurmonumenten verwacht de komende jaren nog vijftien- tot twintigduizend hectare aan te kopen en zo bij te dragen aan de vol tooiing van de Ecologische Hoofdstructuur, een netwerk van met elkaar verbonden na tuurgebieden in Nederland. De organisatie probeert uitdrukkelijk zijn doelen te verwe zenlijken in overleg met anderen. „Wij willen de vooruit gang niet tegenhou- De zussen Erin Oudshoorn en Irthe André de la Porte op landgoed Eerde. Foto: GPD/Koen van Weel Dat was in die tijd zeer ongebruikelijk en deed niet alleen in adellijke kring de wenk brauwen rijzen. Zo werd een deel van het landgoed gemeentelijk eigendom. Het pro- ductiebos met naaldhout ging in een later stadium naar Staatsbosbeheer en de rest uit eindelijk naar Natuurmonumenten. „Een landgoed brengt niets op en kost alleen maar geld", zo beseffen de twee zussen: „Je hebt 28 jaar pacht nodig om één rieten dale van een boerderij te vervangen, maar je moet ook schilderen en de wegen onderhou den." Zij leverden him aandelen in bij Natuurmo numenten toen opknappen van het kasteel hen financieel te zwaai- bleek. „De subsidie regels dwongen ons afstand te doen", for muleert Irthe André de la Porte. „Dat heeft ons erg geraakt." Het betekende echter niet dat de beide dames helemaal geen invloed meer hebben. „Wij blijven adviseurs en voor de volgende generatie, onze zeven kinderen, geldt hetzelfde." Tien stuks De zussen vertellen dat hun vader gespeend was van ieder zakelijk instinct. „Geld vond hij alleen interessant omdat je er iets mee kon doen, niet om te hebben. Als een boek hem interesseerde kocht hij gelijk tien stuks om de andere negen uit te delen." Ondanks het bezit van duizenden hectaren grond was er soms nauwelijks geld voor de boodschap pen. Toch hebben de zussen geen spijt over de beslissingen die hij nam. Net als Philip van Pallandt probeerde ook Natuurmonumenten in de beginjaren met de verkoop van hout en riet en het verhuren van jacht-, visrechten en landerijen de kos ten te dekken voor het beheer van verwor ven landgoederen en andere natuurgebie den. De natuur moest worden beschermd tegen de oprukkende buitenwereld, tegen verdroging, stroperij en watervervuiling. In grijpen in de natuur was op zichzelf geen ta boe zoals nu. „Elke ochtend om tien uur kwam de bos wachter langs bij mijn vader. Ze dronken een kop koffie en daarna trokken ze samen het bos in", herinnert Erin zich. „Een land goed beheren vergt veel aandacht, zeker in die tijd. Het was hier toen nog behoorlijk feodaal. Toen mijn vader hier kwam, ver dubbelde hij gelijk de lonen van het perso neel. Als een boer ziek was, ging hij altijd persoonlijk langs." De houtkap, steeds in de winter, leverde uit eindelijk onvoldoende op om het landgoed te kunnen behouden. Tot overmaat van ramp stortte aan het eind van de jaren twin tig de aandelenbeurs op Wall Street in, een diepe economische crisis was het resultaat. Philip verloor het weinige kapitaal dat hij had. Menig grootgrondbezitter trof hetzelfde lot en deed afstand van zijn landgoed ten gunste van Natuurmonumenten. In het kader van de werkverschaffing liet de overheid in de jaren dertig grote stukken grond ontginnen. „Met grote tegenzin moe ten wij aanzien, dat met gelden, verschaft door de overheid, ons erfdeel aan natuur schoon wordt verdorven", schreef Jac P. Thijsse, die op de fiets door het land reisde om nieuwe stukken natuurgebied te verwer ven. Natuurmonumenten had niet de middelen en de mankracht om overal tegelijkertijd ac tief te zijn. Op initiatief van zakenman mr. P. van Tienhoven, die 25 jaar voorzitter was, werden de Provinciale Landschappen in het leven geroepen om landgoederen die op korte termijn gevaar liepen aan te kopen en te behouden. Ergernis Jac. P. Thijsse, de drijvende kracht achter Natuurmonumenten, liet zich aanvankelijk voornamelijk inspireren door de esthetische kanten van de natuur. De schoonheid van een terrein en de planten en dieren die er leefden, waren voor hem bepalend voor den", benadrukt alge meen directeur Jan Jaap de Graeff. Bestu dering van de natuur, bescherming en het bewustmaking van de bevolking, behoren tot de kerntaken. Onder wijsman Thijsse liep daarin voorop, Van Tienhoven daarente gen zag het nut niet zo van natuureducatie. Ook op het landgoed Eerde worden nieu wigheden kritisch be keken. „Toen Natuur monumenten hier al lerlei bordjes met pij len wilde neerzetten, hebben wij ons daarte gen verzet. Als je aan geeft dat je zo en zo moet lopen, is er ge woon niets aan", be toogt Irthe André de la Porte. Zij vindt dat bezoekers de natuur ook echt moeten ervaren. Zelf beleven de dames vol op plezier van hun woonomgeving: „Het maakt echt niet uit van wie het is, wij genieten ervan." Honderd jaar De Vereniging Natuurmonumenten werd in 1905 opgericht om het Naardermeer te redden, Amsterdam wilde het volstorten met vuilnis. Nederland telde indertijd zo'n vijf miljoen zielen en de natuur was er nog vooral om de mens te dienen. Dagelijks ging dertig hectare woeste grond in de vorm van heide en moeras op de schop ten behoeve van de vooruitgang. Natuurminnaar Jac. P. Thijsse was vooral onder de indruk van de schoonheid van het Naardermeer en wilde het redden. Hij mobiliseerde geestverwanten en slaagde erin 160.000 gulden te lenen voor de aankoop. Spoedig kreeg de prille vereniging ook het beheer over het Lage Land van Texel, het Leuvenumse Bos, de bossen van Hagenau en de vennen bij Oisterwijk. Jaar na jaar groeide het bezit door aankoop en nalatenschappen. Zo werd ook een deel van het landgoed Eerde toegevoegd. Daar hoorde ook het kasteel bij. Het was het eerste cultuurelement dat Natuurmonumenten in eigendom kreeg. van Philips Medical Systems bij een nieuwe CT-scanner. ncent Wilke De nieuwste CT-scanners van Philips stoppen het hele menselijke lichaam tot in het kleinste detail in de computer. Medici kunnen met behulp van geavanceerde software zoektochten door dat virtuele lichaam maken, op zoek naar afwijkingen. door Harrie Verrijt Medische onderzoeken zijn zelden aan genaam. Neem het darmonderzoek met een endoscoop. Via de anus wordt de en doscoop, een camera met een lampje aan een flexibele slang, in de met lucht opge pompte en tevoren leeg gemaakte dar men gebracht. De internist zoekt zo naar gezwellen tussen de plooien van de dar men. Sinds kort kan onderzoek naar de na longkanker meest dodelijke vorm van kanker heel wat eenvoudiger. Dat is te danken aan de geavanceerde software van Philips die de beelden van de nieuw ste röntgenapparatuur, de zogenaamde Computed Tomografie (CT) scanners, be werkt. „De internist kan met een muisklik de computer hét beeld van de hele darm- laten selecteren", zegt Leon de Vries, hoofd van de afdeling CT Climcal Science van Philips in Best. „Je kan bijna dezelfde beelden genereren als met een gewone endoscoop. Er gaat dan een virtuele ca mera door je virtuele darmen. Deze ca mera kun je alle kanten heen richten. Mocht er een groot gezwel in de weg zit ten, dan ga je daar gewoon dwars door heen om te kijken of er nog meer achter aan komen. Bij een echte endoscopie is dit natuurlijk niet mogelijk." In de computer kan wat in het echt abso luut dodelijk zou zijn, laat De Vries zien. De software klapt de darm in zijn volle lengte open en laat er een camera over heen gaan. De darmwand wordt daarbij enigszins gebogen, zodat de plooien open gaan staan. Kleine gezwelletjes kunnen zich daar niet meer tussen verstoppen. Het is allemaal mogelijk dankzij de stormachtige ontwikkeling die de CT scanner de laatste jaren heeft doorge maakt. Onder meer Siemens en Philips troefden elkaar herhaaldelijk af in het aantal röntgenfoto's van doorsneden van het lichaam (plakjes) dat per halve secon de wordt gemaakt. Er lijkt nu even een wapenstilstand te zijn gesloten bij 64 röntgenfoto's per halve seconde, maar Leon de Vries maakt duidelijk dat Philips achter de schermen zoekt naar verdere vergroting van het aantal foto's. Een CT scanner heeft het uiterlijk van een reusachtige donut. De röntgenlamp draait in deze grote ring twee keer per se conde rondom de patiënt heen, die door deze ring wordt geschoven. Tegenover de lamp draait in de ring een detector mee die de röntgenstralen detecteert, nadat ze door het lichaam zijn gegaan. De scanner levert digitale informatie aan de compu ter die hieruit foto's samenstelt van door sneden van het lichaam. „De Vries denkt dat de CT scanner in de toekomst niet alleen als hulpmiddel bij diagnose, maar ook bij screening kan worden gebruikt.Als mensen boven de 55 iedere twee jaar worden gecontroleerd op darmpoliepen, kan het aantal doden door darmkanker met 70 procent worden teruggebracht. Die controle kan op ver schillende manieren. Een bezwaar van CT scanners was de dosis röntgenstraling. Die stellen we nu beter af op de patiënt. Eerst wordt een heel lichte, globale scan gemaakt om de plaats te bepalen van de te scannen organen en tegelijk de om vang van de patiënt te meten. Vervolgens kan precies dat deel van het lichaam ge scand worden dat nodig is met een mini male dosis röntgenstraling. De gemiddel de straling per patiënt hebben we zo met 30 tot 40 procent teruggebracht." Een tweede bezwaar bij darmonderzoek is dat de darmen ook bij gebruik van de CT-scanner leeg en opgepompt moeten zijn en dat het controleren door de radio loog nog veel tijd vergt. „Er wordt nu ge werkt aan software waarmee de inhoud van de darmen eruit gefilterd kan wor den. De software breiden we verder uit met mogelijkheden om automatisch po liepen te ontdekken, als hulpmiddel voor de radioloog. Voor longen is die voorzie ning al ver ontwikkeld. Op dit moment is er een grote proef aan de gang waar dit soort software gebruikt wordt voor het ontdekken van longtumoren." Behalve voor darmen en longen kan de CT-scan ner nog voor veel meer doeleinden inge zet worden. De Vries noemt de hersenen, waarbij de plek van een herseninfarct of een -bloeding heel snel wordt vastgesteld. Of bij pijn op de borst waarbij met een scan kan wjprden gezien of het gaat om een longembolie, problemen met de aor ta of met hartfalen. „Dat is inmiddels, met zo'n 2000 patiënten in een proef gedaan en dat blijkt heel goed te werken." De Vries noemt ook nog bloedvaten in de be nen, de lever en de mogelijkheid bij zwa re ongelukken in een keer het hele li chaam te controleren op botbreuken, bloedingen en andere interne verwondin gen. Het gebruik van de nieuwe CT-scantech- nologie voor darmscreening is niet hele maal onomstreden, zo maakt De Vries duidelijk. „Op medische congressen zijn er kampen van voor- en tegenstanders om grote groepen patiënten met behulp van CT te beoordelen. De uitkomsten zijn op zich vergelijkbaar of zelfs beter dan met echte endoscopie. Negentig tot 95 procent van de gezwellen wordt opge merkt, dat is beter dan bij een gewone endoscopie. De aard van het gezwel wordt in 85 tot negentig procent van de gevallen goed beoordeeld, dat is iets min der goed dan bij gewone endoscopie." „Radiologen zijn nog vaak gewend rönt genfoto's apart te bekijken. We moeten ze een beetje heropvoeden om hun diagno se op grond van 3D-presentaties te stel len", zegt Leon de Vries. „De kosten, de dosis, de tijd die het vergt van radiologen, de beoordeling van de uiteindelijke resul taten zijn nog steeds punten van een dis cussie die nog wel een tijdje zal voort woeden. In elk geval zijn de gereedschap pen beschikbaar en worden nog steeds verfijnd. Het is zoals altijd aan de medici te besluiten welk gereedschap voor welke indicatie ingezet wordt, maar CT biedt zeer goede perspectieven darmscreening voor grote groepen mensen bereikbaar te maken." 9K

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5