IVD werkt samen iet 'folterregimes' I 6/7 jïeime diensten martelen op grote schaal Dertigste Leidsch Dagblad Singelloop zoekt goed doel jch nieuw onderzoek dercardiologie WKZ Beatrix met Letse president naar Leiden Topambtenaar EZ pleit voor lastenverlichting Kracht vinden om verder te gaan ESA houdt adem in voor Huygens OPGERICHT 1 MAART 1860 vtuoAG 14 januari 200s Prins Harry ondermijnt eigen imago ROC Leiden bouwt groot gebouw vol met kleine scholen Antome Kamerling blijft met beide benen op de grond SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders<Hidc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Robert Spaan ziet zich lang onder de lat in Noordwijk r Frisjes ank Hendrickx Schrooten 18 L ac - De AIVD gaat sa- in jrken met geheime dien- n islamitische landen die e schaal martelen en irechten schenden. Nog zal de Nederlandse ilVD'ers stationeren op ades in Saudi-Arabië, Ma- n Pakistan, om een bete- ie te krijgen met de in- endiensten daar. De i! zo zicht krijgen op de |tussen extremistische in in Nederland en inden. ttten van de 'liaison- Riyad (Saudi-Arabië), larokko) en Islamabad i) betekent een breuk verleden. Tot dusver de AIVD temg voor samenwerking met die een reputatie heb- ïet gebied van martelen idingen van mensen- De acute terroristische en het internationale -J van extremistische jingen in Nederland 1 overschaduwen inmiddels die oorspronkelijk terughoudend heid. „Samenwerking met die niet- democratische landen is in het huidige tijdsgewricht belang rijk", aldus een zegsman van de AIVD, die garandeert dat de dienst 'niet klakkeloos' infor matie uitwisselt. „Daar zijn ge dragscodes voor. Er zal met mensen ter plekke altijd wel ge sproken worden over de wijze waarop informatie verkregen is, zodat wij de afweging kunnen maken of en wat we er mee doen." De drie landen spelen een cru ciale rol in de strijd tegen terro risme. Saudi-Arabië geldt als de financiële en ideologische ba kermat van veel extremistische groepen. Ook in Nederland zouden enkele radicale mos keeën en stichtingen gesteund worden vanuit de Arabische wereld. Marokko is van belang vanwege de grote Marokkaanse gemeenschap in Europa. De terroristische netwerken die tot dusver zijn opgerold, beston den voor een groot deel uit Ma rokkanen. ^/gpd - De Inspectie Gezondheidszorg gaat ïling kindercardiologie Wifhelmina Kinder Zie- in Utrecht tegen het uden. Dat belooft mi- ioogervorst de ouders arlotte Floor, de baby pn. 2001 overleed door ijdens een operatie op eling. ister, per brief gealar- oor de advocaat van de is benieuwd naar he- verleden. Hij wil weten zorg nu is georganiseerd nogmaals het verleden ...eloep leggen. de ouders is de top van jversitair Medisch Cen- Itrecht, waarvan WKZ iel is, medeverantwoor- oor de dood van hun laar terwijl alle kinder- igen op de afdeling wer- vangen, wast de Raad tuur haar handen in on- zeggen ze. tuur wist in 1999 al van 'innen het team kinder- •gen, maar greep niet in. blijken uit een rapport van bureau Elephas Consulting uit september 2001. Dat onder zoek werd in opdracht van de Raad van Bestuur van het zie kenhuis uitgevoerd, maar is nooit door Inspectie bestu deerd. De zeven maanden Charlotte overleed nadat zij door kinder cardioloog Paul H. was geope reerd. H. is veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf; hij mag ook zes jaar niet als arts werken. De rechtbank hield re kening met de omstandigheden in het ziekenhuis: protocollen ontbraken, er heerste een ruzie achtige sfeer, er was gebrek aan collegialiteit, leiding en toe zicht. De ouders vinden het on verteerbaar dat het bestuur geen consequenties heeft ge trokken uit het gebeurde. Hun advocaat Beer maakte de mi nister daarop attent in een brief van 12 december 2004. Beer: „Uit het rapport-Elephas blijkt duidelijk dat de leiding heeft gefaald. Men heeft niets gedaan met concrete verontrustende signalen vanuit de afdeling zelf. Ja, toen het te laat was." COMMENTAAR KUNSTROOF tfries Museum in Hoorn 125 jaar. Dit jubileum is wel heel schril daglicht staan na de barbaarse 1 23 schilderijen en zil- Met de diefstal is het i het Westfries Museum De verdwenen doeken eeuwse meesters als Jan vren zijn onvervangbaar, ad töeum is niet voor de aa[Verzekerd, zodat er ook jPuwe aankopen gedaan worden. De miljoenen- Ie doodsteek museum, idse musea )or| herhaling 3rofvan kunst- tcJ> het ramp- werd bij it drie musea ingebro- ms Hals Museum, Van useum en Museon. Alle gen waren behoorlijk lekend beveiligd, maar tte het de dieven weinig iun slag te slaan. Van de 'ooit meer iets terugge- gestolen schilderijen en Mwerpen zijn zeer be daardoor onverhandel- >ch zullen ze vroeg of ms in de wereld opdui- i het risico van dit soort in te verkleinen, is het nodig dat er een centrale regi stratie komt van gestolen kunst De opsporing van topstukken wordt met zo'n systeem gemak kelijker. Ook moet de verja ringstermijn van kunstroof wor den verlengd. In Nederland mag een dief zich na 20 jaar de recht matige eigenaar van een gesto len kunstvoorwerp noemen. Dit verklaart mede waarom de Tefaf in Maastricht de grootste kunst veiling van de wereld is. De Tweede Kamer moet nu ein delijk eens tempo ma ken met het ratifice ren van een interna tionaal verdrag, waar in de verjaringster mijn op 75 jaar wordt gesteld. Volgens dat zelfde verdrag moeten kunstbe- zitters voortaan aangeven van wie, en tegen welke prijs, ze kunst hebben gekocht De kunsthandel is een vrijmarkt waar nauwelijks toezicht op wordt gehouden. Het verpatsen van een tweedehands auto kost meer papierwerk dan de ver koop van een Hollandse mees ter. Aan die praktijk moet zo snel mogelijk een einde worden gemaakt. Hugo Schneider leiden - Het Leidsch Dagblad organiseert in samenwerking met onder meer de Leidse Politie Sportvereniging op 22 april de der tigste editie van de Singelloop. De organi satie is nu op zoek naar goede doelen voor de opbrengst van deze jubileumloop. In stanties die in aanmerking willen komen moeten actief zijn in het verspreidingsge bied van het Leidsch Dagblad. Vorig jaar ging de opbrengst - 10.500 euro - van de loop langs de Leidse singels naar Stichting De Haardstee uit Leiden en scou- tingvereniging Kimball o'Hara uit Voor schoten. De Haardstee, een stichting die ondersteuning en begeleiding biedt aan mensen met een verstandelijke beperking, kocht van de opbrengst wasmachines. De scouts gebruikten hét geld om hun club huis van brandmelders te voorzien. De opbrengst van de Singelloop wordt tra ditiegetrouw tijdens de receptie na afloop van de 6,1 kilometer lange prestatieloop bekendgemaakt. Wie een goed doel vertegenwoordigt en denkt in aanmerking te komen voor de op brengst van de Singelloop kan tot en met vrijdag 11 februari schrijven of mailen naar deze krant: Leidsch Dagblad Singelloop, Postbus 54, 2300 AB Leiden of mailen naar r.rijpkema@leidschdagblad.nl. De groeperingen zijn ook actief bezig om islamisten vanuit Ma rokko tiaar Europa te brengen. Verder bestaan er banden tus sen de criminele circuits die be trokken zijn bij hasjsmokkel en extremistische organisaties. Pa kistan geldt als trainingskamp voor veel Europese islamisten. Een aantal leden van de Neder landse Hofstadgroep, het radi caal-islamitische netwerk waar toe ook de moordenaar van Theo van Gogh behoorde, kreeg een opleiding in Pakistan. Delen van Pakistan zijn nog steeds broedplaatsen van extre misme, net als het buurland Af ghanistan. Saudi-Arabië, Ma rokko en Pakistan hebben zich na aanvankelijke terughou dendheid aangesloten bij inter nationale strijd tegen terroris me. Mensenrechtenorganisaties als Amnesty International en Hu- man Rights Watch hekelen de harde technieken, tot aan ver krachting en foltering toe, waarmee Marokkaanse, Saudi- sche en Pakistaanse diensten informatie lospeuteren en be kentenissen afdwingen. leiden - De president van de Letland, Vaira Vïke-Freiberga, bezoekt dinsdag samen met ko ningin Beatrix Leiden. De Letse president houdt eerst een toespraak aan de Leidse universiteit. Daarna onthult Vi- ke-Freiberga in het bijzijn van Beatrix een Lets gedicht op de muur van het pand Scheepma- kersteeg 2. Het bezoek aan Leiden maakt deel uit van het officiële staats bezoek van de Letse president aan ons land op dinsdag 18 en woensdag 19 januari. Direct na de aankomstceremonie in Pa leis Noordeinde en de Eerste en Tweede Kamer, reist het gezel schap af naar Leiden. Woensdag bezoekt de Letse president met haar gezelschap de bloemenveiling van Aals meer en een aantal plekken in Amsterdam. utrecht - De hoogste ambte naar van het ministerie van economische zaken pleit in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het economenvakblad ESB voor lastenverlichting. Volgens se cretaris-generaal Oosterwijk ondersteunt lastenverlichting niet alleen het broos herstel van de economie, maar is ook van belang voor büjvende groei. Oosterwijk bepleit ook maatre gelen die de concurrentiekracht vergroten en voor meer draag vlak daarvoor bij de burgers. Zo wil hij toe naar een situatie waarbij het verminderen van de kosten van de sociale zekerheid gepaard gaat met een premie verlaging. Beperking van belas tingaftrek van pensioenpremies moet leiden tot lagere belas tingtarieven. Volgens Oosterwijk zien bur gers door de lastenverzwaring de voordelen niet die de her vormingen van het kabinet hebben. De topambtenaar van EZ maakt zich zorgen, omdat ons land zich onvoldoende aanpast aan de internationale ontwikkelin gen en daardoor te weinig pro fiteert van de opleving in de economie elders in de wereld. Hoge arbeidskosten zijn vol gens hem hier debet aan en Oosterwijk roept werkgevers en vakbeweging op om ook in 2005 uiterst terughoudend te zijn. hoogeveen - Hans Wiegel troost zijn schoonmoeder, gisteren in Hoogeveen tijdens de begrafenis van zijn tweede vrouw Marianne, zuster van zijn eerste vrouw 'Pien'. Op de achtergrond zijn kinderen Marieke en Eric. Hans Wiegel, die aan de pers toestemming gaf om bij de dienst en teraardebestelling aanwezig te zijn, verliest voor de tweede maal een echtgenote na een verkeersongeluk. De beide kin deren verliezen voor de tweede maal 'een moeder'. Er waren giste ren zo'n 1500 genodigden aanwezig, onder wie vele prominente Ne derlanders, politici en oud-politici: van Cor Boonstra, Mies Bouwman, Bram Peper en Erica Terpstra tot Dries van Agt, Ed van Thijn, Cerrit Zalm, Neelie Kroes en Jan Peter Balkenende. Foto: ANP/Marcel Antonisse Stroomstoring treft Haaswijk oegstgeest - De Oegstgeestse wijk Haaswijk heeft gisteroch tend uren zonder stroom geze ten. Zo'n 1900 huishoudens hadden last van de storing, die om ongeveer negen uur begon. Oorzaak was waarschijnlijk een defecte verbindingsmof. Zo'n mof houdt elektriciteitskabels bijeen. Volgens een woordvoer der van Nuon kan zo'n defect spontaan ontstaan. Om half een was de storing verholpen. Pagina R3 Hoge bloeddruk wordt epidemie londen - Eenderde van alle vol wassenen op de wereld zal in 2025 lijden aan hoge bloed druk. Dat stellen onderzoekers van de Amerikaanse Tulane University in New Orleans in het Britse medische tijdschrift The Lancet, dat morgen ver schijnt. In 2000 hadden al bijna een miljard mensen een hoge bloeddruk, ofwel hypertensie. Over twintig jaar zal dat aantal zijn gestegen tot 1.56 miljard, eenderde van het in 2025 ver wachte aantal volwassen we reldburgers. Hoge bloeddruk is de belangrijkste oorzaak van hartaanvallen en beroertes, die de oorzaak zijn van 30 procent van alle sterfgevallen. Jeanny gedood door verstikking born - Jeanny Wagemans uit Bom is na haar verdwijning door verstikking om het leven gebracht en vervolgens in de Maas achtergelaten. Tijdens sectie op het lichaam van de 18-jarige zijn sporen gevonden die wijzen op verstiklang. Met een na de vondst van het stoffe lijk overschot afgelopen maan dag werden geen zichtbare te kenen van geweld op het li chaam aangetroffen. Jeanny wordt zondag in de Martinus- kerk in Bom begraven. Morgen wordt een stille tocht voor het vermoorde meisje gehouden. Meisje (5) dood in Dakar Rally kayes - Een servicetruck die de Dakar Rally al had verlaten, heeft gisteren in Senegal op 160 kilometer van Dakar een 5-jarig meisje doodgereden. Het is dit jaar het vijfde slachtoffer in het auto- en motorsportevene ment. Eerder overleden vier motorcoureurs (twee deelne mers en twee toeschouwers). De twee toeschouwers, twee Belgische motorrijders, deden niet mee aan de rally. Marcel van Dam stopt met tv-werk Hilversum - VARA-medewerker Marcel van Dam stopt na de huidige reeks van Het Lager huis met zijn tv-werk. Dat ver telde hij gisteren bij de presen tatie van het door hem bedach te programma 'De Grootmees ters'. Dat programma is vanaf 19 februari op Nederland 3 te zien. noordwijk/gpd - Bij de Euro pese ruimtevaartorganisatie ESA houden ze de adem in. Het uur van de waarheid breekt na melijk vandaag aan voor de sonde Huygens, die vanoch tend begint aan haar afdaling naar het oppervlak van de mys terieuze Satumusmaan Titan. Vorig jaar rond deze tijd moest ESA tot haar spijt constateren dat het Marslandertje Beagle 2 verloren was gegaan. De ambi tieuze doelstelling, het speuren naar sporen van leven op de Rode Planeet, was daarmee een onbereikbare droom geworden. ESA hoopt dat de Huygens een beter lot te wachten staat. Ze kerheid daaromtrent zal echter pas laat in de middag of vroeg in de avond worden verkregen, want de afdaling van de sonde in de dichte, ondoorzichtige dampkring van Titan is een tocht in het ongewisse. Als alles volgens plan verloopt, zal een voorgeprogrammeerde 'wekker' de slapende sonde vlak voor haar aankomst bij Ti tan wakker schudden. Vervol gens moet de Huygens om zes minuten over tien vanochtend de atmosfeer van de geheim zinnige maan binnendringen. Dat gebeurt onder een hoek van 65 graden en met een snel heid van 6 kilometer per secon de (19.200 km per uur). De dichte dampkring zal bij die snelheid nogal wat wrijvingshit- te veroorzaken. Een 'hitte schild' moet de Huygens daar tegen beschermen. De weerstand van de dichte at mosfeer zal de snelheid van de sonde binnen drie minuten doen afnemen tot 400 meter per seconde (nog altijd bijna 1300 km per uur). Daarna wordt eerst gedurende 2,5 se conde een kleine parachute ge opend die de achterkant van het ruimtetuig eraf rukt. Vervolgens wordt het hitte schild afgestoten en opent zich de hoofdparachute, met een doorsnee van 8,3 meter. Die r- moet de afdaling van de Huy gens stabiliseren, zodat de son de kan beginnen met het verza melen van gegevens over de Ti tan-atmosfeer. Er zullen dan ook foto's worden gemaakt van het oppervlak van de maan, waarover nog zo goed als niets bekend is. Op de hoogte van 120 km wordt de hoofdparachute afgestoten, waarna een kleiner valscherm de sonde veilig door het laatste deel van haar afdaling moet loodsen. Uiteindelijk moet het toestel met een snelheid van 6 meter per seconde op het op pervlak terechtkomen. De hele afdaling zal ongeveer 140 minu ten duren. Als de Huygens vei lig op Titan landt, hebben haar batterijen nog genoeg energie om daarna nog 130 minuten lang gegevens door te sturen. Die worden in eerste instantie doorgeseind naar de Nasa- kunstmaan Cassini, waarmee de Huygens in 1997 aan haar reis naar Saturnus is begonnen. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtr id, 4 weken voor 9,75 A M /ja ik ontvang; graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM V Adres Postcode Plaats Ttelefoonnr.:-(l.v.m. bworgcontroie) Geboortedatum e-m ail adres: Stuur de bon in een ongefrank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 180o VB a llrmaar of bel 08o0 - 1711 (gratis) Of kijk op www.leidschdagblad .nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proeftebonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1