geeft Azië nog 200 min. BUITENLAND Rechter supeiminister VS Natuurrampen veranderen koers van geschiedenis Nederland Duitse justitie pakt mogelijke seriemoordenaar Leger Indonesië biedt rebellen Atjeh bestand de vlucht Schoolrapport Churchill: ondeugend, zwak en matig 'Europese Unie heeft immigranten hard nodig' derland moet rak blijven' [sum - De voormalige ikaanse bewindvoerder in 'aal Bremer, vindt dat w [eter zou zijn" als de Ne- idse militairen langer in lijven. Hij zei dat gister- J in het televisieprogram- )VA. „Ik denk dat, totdat jgheidssituatie daar beter ;oalitieianden als Polen, e land en Oekraïne moeten En", aldus Bremer. Het Ne- a ids kabinet is nog altijd an de 1350 militairen In a alf maart terug te halen. re >evmg in Zee woensdag 12 januari 2005 sche i a* - Een zeebeving met s acht van 5,4 op de schaal n chter heeft dinsdagoch- v et zuidoostelijke deel van H ïsche Zee opgeschrikt, s is het seismologische in- in Athene lag het epi- van de beving op 20 j; iter onder de zeebodem, e het Griekse eiland Kos Turkse havenstad Bo ei Bewoners van Kos lagen n ïdden in hun bed, maar ei nd raakte gewond. De el hokken waren ook op 0 s en langs de Egeïsche d n Turkije te voelen. g dbeving treft egeen doden n - Door een aardbeving la liepen ongeveer 110 per- ta lichte verwondingen op. ajok met een kracht van idde schaal van Richter 1 ch voor in de noordoos- egio Agh Ghala. Ook in irtvan de Zuid-Iraanse die in december 2003 n krachtige aardbeving roffen, beefde de aarde. irluidt vielen deze keer Y ichtoffers. tralie: doden "losbranden v' e - Zeker acht mensen, de vier kinderen, zijn re 1 om het leven gekomen isbranden in het zuiden itralië. Zeker zeven j 1 worden nog vermist. r iereiland Eyre wordt ge- door een grote bos- londerden mensen zijn eerd. Het gaat om de te bosbrand sinds 1983. ingsdiensten waren gis- jngs de kust actief om op te pikken die in zee esprongen, om zo aan s men te ontkomen. s >r rampschool nl t hulpgelden De rector van een drie d%den volledig verwoeste hjn de Franse stad Tou- in staat van beschuldi- !r' teld omdat hij geld voor )e ropbouw in eigen zak stoken. Met hem wor- de boekhouder en het igt&n de interne dienst l.Het lyceum Gallieni 21 september 2001 van lodem gevaagd door de 2 in de chemische fa 's ÜF. Een van de leerlin- gedood, alle anderen 11 ïrwondingen op uit ux Klan mag adopteren - De Amerikaanse t Klan mag snelwegen Kfen De extreemrechtse g heeft er recht op om sc langs deze wegen maken. Het Ameri- Jggerechtshof ver verbod dat de staat had afgekondigd. Mis- ;sde dat langs snelwe- Ie racistische Ku Klux ïr afval zou worden ge- ik zouden wegwer- gevaar lopen, omdat len van Ku Klux Klan >rden aangezien. familie eist varenhuis - De joodse zakenfa- ieim eist van de renhuisketen Kar- le veel meer dan 145 schadevergoeding nazi's gestolen eigen- Onlangs noemde Juelle een bedrag van 145 miljoen euro. Dit >m had betrekking op [rijkste claim van de i-erfgenamen. Kar- 11e zweeg echter over svergoeding voor an- cten van de familie. 00 (3 irdenkt ar Auschwitz n enk - De Algemene Ver- t). van de Verenigde Na- inkt op 24 januari tij- speciale zitting dat troepen op 27 januari ?ei vernietigingskamp lip 1 hebben bevrijd. De ist aas van de VN, Kofi de ad de lidstaten aange- da met de vraag of ze de eedoen aan een her an zestig jaar bevrij- het kamp in Polen. door Peter Ford parijs - Als de Spartanen van het oude Griekenland destijds niet door een aardbeving ver morzeld waren, hadden ze wel licht de Athenen verslagen. En daarmee had de koers van de Westerse cultuur een andere wending genomen. Als die vul kaan er niet was geweest, had het Panamakanaal in Nicaragua gelegen. En als de Grieken en Turken elkaar niet hadden ge holpen na de aardbevingen, vijf jaar geleden, waren ze wellicht nu nog gezworen vijanden ge weest. Griekenland en Turkije zagen hun denkbeeld over elkaar to taal veranderen nadat in 1999 eerst Turkije en een paar maan den later Griekenland werden getroffen door een aardbeving. Beide landen snelden elkaar onmiddellijk te hulp. „Plotseling zag men de ander niet meer als het kwaad", her innert Soli Ozel zich. De docent politicologie aan de Bilgi Uni versiteit in Istanbul vertelt dat de aardbevingen publieke steun voor het verzoeningsbeleid te weeg brachten. 'Rampdiplomatie' kreeg echter geen kans toen de Iraanse stad Bam in december 2003 door een aardbeving met de grond gelijk werd gemaakt. Hoewel de Verenigde Staten Iran beschou wen als onderdeel van 'de as van het kwaad', bood Washing ton hulp aan. De Iraanse regering wees echter een ontmoeting van het Ameri kaanse Rode Kruis met presi dent Khatami af. Humanitaire kwesties mochten niet worden vermengd met diepgaande po litieke problemen, stelde zij. Professor Ran Keiman bestu deert de politieke gevolgen van natuurrampen. Volgens hem is rampdiplomatie alleen niet vol doende. „Er moeten al eerder diplomatieke activiteiten heb ben plaatsgevonden, anders be staat de kans dat de klok wordt terugzet. De publieke verwach tingen kunnen zo hoog zijn dat ze een te grote last worden voor de kwetsbare betrekkingen." Dit was het geval met Pakistan en India, nadat de Pakistaanse president Moesjarraf zijn hulp aanbood aan de slachtoffers van de aardbeving in het Indi sche Gujaret in 2001. Binnen zes maanden leidde dit tot de allereerste ontmoeting tussen een Indische en een Pakistaan se leider ooit. Maar er werd nauwelijks iets bereikt en een jaar later stonden de landen weer op voet van oorlog. De geschiedenis leert ons dat de tsunami die op tweede kerstdag Azië trof een politieke nawerking zal hebben. Het is echter nog te vroeg om de aard van de politieke veranderingen te voorspellen. De eerste voor zichtige tekenen zijn er al wel: Aziatische regeringsleiders wil len samenwerken om een tsunami alarmsysteem van de grond te krijgen, en de Indische en Amerikaanse marine ver richten een gezamenlijke hulp operatie, zonder dat daar eerst maanden van onderhandelin gen aan vooraf zijn gegaan. De tsunami zal daarentegen niet snel de strijdende partijen in Atjeh en Sri Lanka verenigen. „In Atjeh is geen kans op poli tieke verzoening, want de vijan digheid tussen het Indonesi sche leger en de vrijheidsbewe ging is enorm", zegt Rizal Suk- ma, analist bij het Centrum voor Strategisch en Internatio naal Onderzoek in Jakarta. „Maar de regering moest Atjeh voor de eerste keer in de ge schiedenis openstellen voor de internationale hulporganisaties. Dat betekent dat de grofste wantoestanden tijdelijk niet doorgaan. Jakarta heeft de mo gelijkheid een lokale bestuur in Atjeh te creëren dat de rancune van de bevolking tegen de rege ring kan verminderen. „In Noord-Oost Sri Lanka, waar de Tamil Tijgers en de regering sinds twee jaar min of meer een wapenstilstand naleven, zien we een buitengewone samen werking tussen regeringsbe ambten en de rebellen bij het distribueren van de hulpgoede ren", zegt Helen Olafsdottir, lid van het Scandinavische team dat de wapenstilstand contro leert. De fundamentele politie ke problemen zullen er niet door verdwijnen, meent de Noorse ambassadeur Hans Brattskar en diplomaat die de wapenstilstand bewerkstelligde. „Maar ik hoop dat de menslie vendheid die we hebben mo gen aanschouwen op politiek niveau zal doorwerken." banda atjeh - Een gevluchte inwoner van Atjeh sleept zijn schamele bezittingen met zich mee op weg naar een vluchtelingenkamp buiten de hoofdstad Banda Atjeh. Foto EPA/Andy Rain londen/anp - In hartje Londen gaat op 11 februari het Chur- chill-museum open. Veel aan- dacht zal uitgaan naar een schoolrapport uit 1883 van de toen 9-jarige Winston. Zijn on derwijzers noemen hem daarin „erg ondeugend", „zwak" in aardrijkskunde, „matig" in de Franse taal maar wel goed in geschiedenis. Ze vrezen dat de jongen nog wel eens voor problemen kan zorgen, zo schreven ze. In het museum staan tal van attribu ten die tot nu toe verdeeld wa ren over Churchills familiekas teel, zijn huis in Kent en een museum in het Amerikaanse Fulton. Te zien zijn onder meer 150 voorwerpen die niet eerder openbaar waren, tweehonderd documenten (zoals correspon dentie met Stalin), duizend fo to's en audiovisueel materiaal. Sir Winston Leonard Spencer Churchill was de Britse premier in de Tweede Wereldoorlog. Hij overleed in 1965. Koningin Eli zabeth opent het museum offi cieel op 10 februari. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De relatief onbe kende rechter Michael Chertoff wordt de nieuwe Amerikaanse minister van binnenlandse vei ligheid. De opvolger van Tom Ridge is gisteren voorgedragen door president George Bush. Chertoff wordt gezien als een betrouwbare functionaris die niet voor een herhaling van de blamage rond Bernard Kerik gaat zorgen. De kandidatuur van deze kleurrijke ex-politie chef van New York voor de be langrijke kabinetspositie strandde vorige maand, omdat Kerik een wellicht illegale im migrante in dienst had gehad, die hij zwart betaalde. Alle kandidaten voor ministers posten moeten door de Ameri kaanse Senaat worden goedge keurd, een proces waarmee vo rige week is begonnen. Bush wees er gisteren op dat Chertoff al drie keer eerder voor andere functies door de Senaat is goed gekeurd. De laatste keer was in 2003 toen hij werd benoemd tot rechter aan het federale hof van Philadelphia. Mike Chertoff was van 2001 tot 2003 topfunctionaris op het Amerikaanse ministerie van justitie. Volgens critici was hij direct betrokken bij het groot scheeps oppakken van allerlei immigranten na de aanslagen van 11 september. In de jaren negentig was Chertoff Republi keins adviseur van de senaats commissie die aantijgingen on derzocht dat Bill en Hillary Clinton gesjoemeld hadden met een investeringsproject in Arkansas, de zogenaamde Whi tewater affaire. Het ministerie van binnenland se veiligheid is een relatief nieuw ministerie dat na de aan slagen op 11 september is op gericht. Het moet het werk van allerlei federale diensten op het gebied van veiligheid en grens bewaking sturen en coördine ren. Het leiden van het massie ve ministerie met zijn 180.000 werknemers is geen eenvoudige klus, maar Chertoff is volgens Bush een „praktische organisa tor, deskundig manager en bril jante denker". den haag/geneve (anp/afp) - Minister Van Ardenne (Ontwik kelingssamenwerking) stelt 200 miljoen euro extra ter beschik king voor de wederopbouw van de rampregio's in Azië. Dat zei ze gisteren in Genève, waar 250 vertegenwoordigers van meer dan tachtig landen en tientallen organisaties onder toezicht van de Verenigde Na ties bijeen waren om te verga deren over de hulp aan de lan den die door de zeebeving zijn getroffen. De huidige voorzitter van de Europese Unie, Luxemburg, heeft Nederland intussen for meel verzocht de coördinatie van de Europese hulp aan de getroffen landen op zich te ne men. „Het is een erezaak voor ons land deze taak in de ko mende maanden zo goed mo gelijk te vervullen", zei konin gin Beatrix dinsdag op haar nieuwjaarsreceptie in Amster dam. Ze sprak er uitgebreid over de ramp. „Tegen de achtergrond van de ontstellende ellende lijken onze problemen in het niet te val len", zei de koningin. „Wat wij zelf kunnen doen, is elkaar op roepen tot een blijvende be trokkenheid bij de slachtoffers en tot volhouden van onze steun aan de landen die door de ramp zijn geteisterd. Met de instellingen en organisaties die u vertegenwoordigt, zult u ze ker goede wegen vinden om in de komende tijd van wederop bouw op uw eigen manier uit drukking te geven aan uw ge voelens van solidariteit en be trokkenheid." De 200 miljoen die Van Arden ne heeft toegezegd, zijn be doeld om landen in staat te stellen weer op eigen kracht te draaien, door bijvoorbeeld we gen en watervoorzieningen te herstellen. De hulp wordt ver spreid over een periode van vijf jaar. Voor de noodhulp aan Azië heeft Nederland al 40 mil joen euro gegeven. Het is daar mee binnen de EU een grote donor. Geld is volgens de mi nister niet het belangrijkste probleem. Het gaat er vooral om de noodhulp op tijd op de juiste plaats te krijgen. Jan Egeland, die namens de volkerenorganisatie de hulp aan de getroffen landen coördi neert, zei gisteren dat de finan ciën nog allerminst op orde zijn. Van de 3,4 miljard dollar die door regeringen zijn toege zegd, is welgeteld 300 miljoen tot dusver ook overgemaakt. Hij zei tegen verslaggevers in Genè ve dat dat er snel meer boter bij de vis moet om de hulpverle ning de komende zes maanden ook te kunnen uitvoeren. Voor de hulpverlening is door overheden en particulieren in totaal meer dan 8 miljard dollar toezegd. Dat geld is deels toege zegd voor een periode van en kele jaren.Egeland, en ook de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen Ruud Lubbers, hamerde er wel op dat de aan dacht voor de slachtoffers van de tsunami's niet ten koste mag gaan van de hulp in andere brandhaarden zoals Sudan, Congo of Burundi. Dure hulpverlening Hulpverlening aan de slacht offers van de zeebeving die meer kost van de hulpgoede ren die er gebracht worden? In Tsjechië is er een rel over ontstaan. Volgens mediabe richten kostte de vlucht van een militair vliegtuig met ne gen ton drinkwater en medi cijnen naar Azië (22.000 kilo meter) vier miljoen Tsjechi sche kronen (135.000 euro). Een miljoen meer dan de waarde van de hulpgoede ren. De vlucht was zo duur omdat de luchtmacht een verouderde Tupolev 154 ge bruikte. Die moest elke 4000 kilometer landen en bijtan ken. Dat kostte een vermo gen aan kerosine en lan dingsrechten. Volgens het ministerie van defensie had den de hulpgoederen een onschatbare waarde voor de getroffenen. door Theo Haerkens banda atjeh - Het Indonesische leger biedt de separatistische rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (Gam) een bestand aan, zodat die de bevolking kan hel pen de gevolgen van de tsuna mi te boven te komen. Om de aanvoer van hulpgoede ren uit de hele wereld soepeler te laten lopen worden nieuwe distributiecentra geopend op het nabijgelegen eiland Weh, en mogelijk ook in buurland Ma leisië. Opperbevelhebber Endriartono Sutarto verklaart zich bereid de Gam-rebellen te voorzien van voedsel, water en medicijnen. IhAls ze dat nodig hebben, kun nen ze het krijgen, maar dan moeten ze de trucks met hulp goederen met rust laten." Hij meldde twee incidenten waar bij Gam-leden trucks hadden beroofd. Ook was er een korte gijzeling geweest van de leider van een medisch team, maar die was dankzij optreden van het leger alweer opgelost. Viersterrengeneraal Endriarto no beloofde dat Gam-leden die zich willen scharen bij de hulp ploegen om de getroffenen bij te staan 'vooralsnog' niet wor den gearresteerd of gestraft. „We hebben ze al van alles aan geboden, maar ze reageren niet eens." Hij tekende aan dat Gam geen reguliere organisatie is met een duidelijke bevelstruc tuur. „Daarom weten we niet eens met wie we van doen hebben, maar als er individuele Gam-le den zijn die de wapens neerleg gen en mensen willen helpen, kunnen ze op ons rekenen." De rebellen in Atjeh hebben niet alleen bij het leger, waarte gen ze al ruim een kwart eeuw strijden, een slechte reputatie. Ze zijn ook berucht bij de be volking die ze terroriseren. Hoewel Endriartono Sutarto er kende dat slechts een enkel in cident aan Gam kan worden toegeschreven, benadrukte hij dat buitenlandse hulpverleners worden beschermd. Wie zich buiten de provinciehoofdstad Banda Atjeh of het zwaar ge troffen Meuleboh waagt, krijgt voortaan een militair escorte mee. Volgens minister van wel zijn Alwi Shihab, is de Bewe ging Vrij Atjeh ook getroffen door de tsunami. „De kansen voor een oplossing van het con flict op lange termijn zijn nu beter dan ooit." door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Europa heeft econo mische migranten nodig en het wordt hoog tijd dat de lidstaten en de Europese burgers dat feit onder ogen zien. Dat is de boodschap van de Italiaanse Commissaris van Justitie Fratti- ni, die vastbesloten is het debat daarover binnen de EU op gang te brengen. „Legale migratie moet de hoeksteen worden van het migratiebeleid", aldus de Commissaris gistermiddag tij dens een persconferentie. De opvatting van Frattini sluit naadloos aan bij een eerder rapport van de Verenigde Na ties, waarin staat dat West-Eu ropa niet langer zonder mi granten kan. Voor de veroude rende bevolking van de EU-lan- den wordt de huidige levens standaard onbetaalbaar zonder een massale aanwas van jonge arbeidskrachten.' Maar een toe stroom van immigranten met andere zeden en gewoonten boezemt veel mensen angst in. Volgens de Verenigde Naties zijn de komende decennia cru ciaal: als het de Europese lan den niet lukt de immigratie stroom te kanaliseren, leidt dat onontkoombaar tot een lagere levensstandaard en een twee deling in de samenleving. Een eerdere poging van de Europe se Commissie een discussie op gang te brengen is in 2001 door de lidstaten om zeep geholpen. Volgens berekeningen van Frat tini zal het aantal arbeidskrach ten in de 25 EU-landen tussen 2010 en 2030 met 20 miljoen mensen afnemen. Om het hui dige welvaartsniveau te hand haven, moet de jaarlijkse groei van de wereldbevolking over 40 jaar voor helft richting Europa. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Duitse justitie vermoedt met de arrestatie van een 31-jarige man in Noord-Duitsland een reeks van kindermoorden op het spoor te zijn gekomen. De man, Marc Hoffman uit Bremerhaven, vader van twee jonge kinderen, heeft bekend de dader te zijn van de moord op een 8-jarig meisje en op een even oude jon gen. De politie zegt sterke aanwijzingen te hebben dat de man, die eerder wegens seksuele delicten is gearres teerd, meer moorden op zijn geweten heeft. „We heb ben dringend informatie nodig over de plekken waar hij zich heeft opgehouden, sinds hij op z'n achttiende zijn rijbewijs haalde", aldus een politiewoordvoerder. Wegens deze verdenkingen is bij hoge uitzondering ook de achternaam van de man in de openbaarheid gebracht. Marc Hoffman werd in december, na uitge breid speurwerk, gearresteerd. De werkloze installateur bekende de moordenaar te zijn van de scholiere Levke (8), uit Cuxhaven, niet ver van de grens met Nederland. Levke was in mei vorig jaar verdwenen toen zij onder weg was van school naar huis. Hoffman, zo zou later blijken, had haar in de buurt van haar ouderlijk huis ontvoerd. Nadat hij Levke had verkracht en vermoord, dumpte hij haar lichaam in een bos in Saarland. Drie maanden later werd het lijkje gevonden door een wan delaar, die paddenstoelen aan het plukken was. De verdwijning van Levke zorgde in Duitsland voor be roering. Temeer omdat in dezelfde regio, rond Bremen, al eerder kinderen in die leeftijdscategorie waren ver dwenen. Na zijn arrestatie bekende de man ook de in oktober verdwenen Felix (8) uit Neu Ebersdorf in de deelstaat Nedersaksen te hebben vermoord. Op Hoff- mans aanwijzingen vonden duikers het lichaam van de jongen in het riviertje de Geeste. „Twee kinderen in zes maanden. Ons werk heeft een geheel nieuwe dimensie gekregen", bekende de chef van het speciale onderzoeksteam, Karsten Bertels. Ex perts waren er tot dan toe van uit gegaan dat Hoffman zich uitsluitend aan meisjes vergreep. Inmiddels wor den alle onopgeloste gevallen van verdwenen en ver moorde jongens in Duitsland nader bekeken. Hoffman was in 1994 al eens veroordeeld wegens de verkrachting van een zeventienjarige liftster. Zes jaar later probeerde hij een geestelijk gehandicapte vrouw te misbruiken. Justititie krijgt in de media veel kritiek omdat de dader niet als recidivist was ingeschat. Met één geval, dat van het verdwenen meisje Adelina (10) uit Bremen, wordt Hoffman nu nadrukkelijk in verband gebracht. „Veel duidt erop dat hij met de zaak te maken heeft", aldus een politiewoordvoerder in Bre men. Adelina verdween in juni 2001 op weg naar huis, na een bezoek aan haar overgrootvader. Haar lichaam werd drie maanden later teruggevonden in een stuk bos bij Bremen. De politie verhoorde destijds 346 mo gelijke verdachten, maar zonder succes. Marc Hoffman wordt in de pers beschreven als een ge frustreerde man. die in zijn jeugd leed onder zijn slech te huid en onder het feit dat hij maar één teelbal heeft. Hij heeft twee jonge kinderen uit twee stukgelopen ver houdingen. Een van zijn vriendinnen ging er vandoor omdat Hofman nachten doorbracht op pornosites op internet en wegens zijn regelmatige bezoek aan prosti- tuées.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7