Bouw klimt eindelijk uit diep dal ECONOMIE Vakantiebeurs geeft steun aan slachtoffers zeebeving Bedrijven krijgen weer fors hogere ozb-rekenin EU en VS willen af van subsidie vliegtuigbouw NS Internationaal zie lichtpuntje na verliej EIB: Productie groeit in 2005 voor het eerst sinds jaren Ex-directielid Schiphol denkt aan rechtszaak Norfolldine gaat naar Vlaardingen '2005 wordt het succesji voor Franse automerke Europese voordeeltjes voor getroffen landen Beperkte daling omzet in supers Rijswijk - Vooral dankzij een fraaie decembermaand is de daling van de supermarktom- zetten vorig jaar beperkt geble ven tot 0,3 procent. Na drie maanden met dalingen van 1,7, 2,6 en 1,1 procent gaf december een groei te zien van 10 pro cent. Als de extra omzetweek 53 wordt meegerekend was er in 2004 zelfs een stijging van 1,5 procent, zo blijkt uit cijfers van onderzoeksbureau GfK. In 2004 kochten consumenten voor 25,1 miljard euro in de super markten. In 2003 stegen de om zetten nog met 1,8 procent. Euro Disney gered met steun prins parijs - Het noodlijdende Euro Disney lijkt gered van de onder gang. Een van de belangrijkste aandeelhouders in het pretpark bij Parijs, de Saudische prins Waleed bin Talal, ging gisteren akkoord met een reddingsplan. Het kapitaal wordt vergroot met 250 miljoen euro. Hij draagt 25 miljoen euro bij. De Ameri kaanse grootaandeelhouder Disney Company met 39,1 pro cent van de aandelen, draagt 100 miljoen euro bij. Het pret park heeft een schuld van 2,2 miljard euro. IBM geeft 500 patenten vrij san francisco- IBM heeft be sloten 500 patenten op software vrij te geven. Het Amerikaanse IT-concern verklaarde gisteren met de stap technologische in novatie te willen bevorderen. De onderneming riep andere ondernemingen op hetzelfde te doen. IBM is in de computer wereld pleiter voor het open source-model, waarbij ontwik kelaars wereldwijd aan soft wareprogramma's kunnen wer ken doordat blauwdrukken be kend zijn. IBM ontving vorig jaar in de VS het intellectueel eigendom op 3248 vindingen. Nissan maakt in VS hybride auto Tokyo - Japanse autofabrikant Nissan begint in 2006 in de VS met de productie van een hy bride auto, een auto die zowel een benzine- als een elektro motor heeft. Nissan maakt ge bruik van de techniek die zijn concurrent Toyota heeft ont wikkeld en nu toepast in zijn Prius-model. Nissan hoopt in vijf jaar 100.000 van deze auto's te kunnen produceren. Bouw windpark BP in Amsterdam Amsterdam - Energiemaat schappij BP bouwt aan een windpark in het havengebied van Amsterdam. Het project moet voldoende stroom bieden aan circa 5000 huishoudens. Ook vermindert het park de uit stoot van C02 met 5000 ton per jaar. Het park komt op de brandstoffenterminal van BP en zal bestaan uit drie windturbi nes. De turbines, volgens de maatschappij de grootste die ooit voor de Nederlandse markt zijn besteld, kunnen ieder 3 megawatt stroom opwekken. Philip-baas topman 2004 noordwijk - Philips-topman Kleisterlee is uitgeroepen tot Topman van het Jaar 2004. Vol gens de jury is hij 'bescheidener dan voorganger Boonstra, maar ongetwijfeld succesvoller'. Een jury onder leiding van oud staatssecretaris Van Rooij koos een topvijf. Deelnemers aan het Nationale Management Diner in Noordwijk gaven de door slag. Andere genomineerden waren Bakker (TPG), Aalberts (Aalberts Industries), Heems kerk (Rabobank) en Blokker (Blokker Holding). Roep om hoger Duits toltarief berlijn - Amper een week na de invoering van de tolheffing voor trucks in Duitsland, gaan er stemmen op voor een verho ging. De 12,4 cent per km moet naar zeker 15 cent worden op getrokken. Dat zou de jaarop brengst van bijna 3 miljard euro met 700 tot 800 miljoen opkrik ken. Dat heeft fractieleider van De Groenen Loske gezegd. Vol gens het ministerie is een prijs verhoging onmogelijk. De EU- richtlijn verbiedt dat. Strenger toezicht op schapenhandel den haag - De schapenhandel komt onder strenger toezicht te staan, omdat schapenhouders de hand lichten met nationale en Europese regels. Volgens de Voedsel- en Warenautoriteit be treft de aanscherping zowel de administratieve controle als de controle bij de export van die ren. De VWA vreest dat bij een uitbraak van dierziekten de tra cering van schapen niet moge lijk is. woensdag 12 januari 2005 amsterdam/gpd-anp - De Ne derlandse bouwproductie groeit weer. Dat is voor het eerst sinds driejaar. Het Economisch Insti tuut voor de Bouw (EIB) voorziet dit jaar een groei met 2 procent tot bijna 49 miljard euro. Het bu reau presenteerde de raming gis teren op een congres in Amster dam. Vorig jaar kromp de bouw sector nog met één procent. De nieuwbouw van woningen groeit in 2005 met 3 procent naar een waarde van 10,5 mil jard euro, schat het EIB op ba sis van het aantal aangevraagde vergunningen. In 2004 daalde het aantal bouwvergunningen nog van 72.500 tot 68.000. Ook schiphol/gpd - Marike van Lier Leis, de ontslagen operationeel- directeur van Schiphol, over weegt juridische stappen tegen de Raad van Commissarissen omdat die haar goede naam zouden hebben beschadigd. Een vertrouweling van Van Lier Leis bevestigt dat de voormalige zakenvrouw van het jaar in overleg is met haar advocaten. Van Lier Leis is verbijsterd over de persverklaring die de com missarissen van Schiphol afge lopen weekeinde naar buiten brachten. Nadat er eerder offi cieel sprake was van een ver schil van inzicht over het be leid, stelde de raad nu dat er problemen waren met haar functioneren. In een vertrouwelijke brief aan de commissarissen stelt Van Lier Leis dat alles begon met haar kritiek op topman Gerlach Cerfontaine. De dag ema zou Cerfontaine met zijn bewering zijn gekomen dat Van Lier Leis niet zou functioneren. Op 29 december zegden de commis sarissen haar ontslag aan. Van Lier Leis stelt nooit eerder per soonlijke kritiek te hebben ont vangen. vlaardingen/gpd - Norfolkline verhuist van Scheveningen naar Vlaardingen. De rederij vestigt zich op het terrein van de voor malige scheepsreparatiewerf Vlaardingen-Oost. Daar bouwt het dit jaar een nieuwe ferryter- minal en moeten vanaf begin 2006 de eerste schepen vertrek ken naar het Engelse Felixsto we. Norfolkline sloot een voorlopig akkoord met eigenaar Damen Shiprepair over aankoop van de werf. Damen heeft afgelopen zomer aangekondigd de werf aan de Vulcaanhaven te sluiten. Het werfterrein is bijna twee keer zo groot als de huidige ter minal van Norfolkline in Sche veningen. Het grootste deel van de nieu we terminal bestaat uit parkeer terrein voor vrachtwagens. Nor folkline wil in de Vulcaanhaven meerdere aanlegsteigers die groot genoeg zijn om de jongste generatie roll-on/roll-off-veer- schepen te kunnen behande len. De rederij heeft pas nog twee nieuwe, 193 meter lange veerschepen gekocht. Met vier schepen onderhoudt de rederij de dienst tussen Scheveningen en Felixstowe, met dagelijks vier afvaarten in beide richtin gen. zullen er meer overheidsgebou wen gebouwd worden, vooral scholen en ziekenhuizen, tot een totaalbedrag van 6,6 mil jard euro. Oorzaak is de komst van steeds meer zogeheten bre de scholen, waar onderwijs, welzijn en sport, zorg en cul tuur worden gecombineerd. Verder wordt er naar verwach ting meer verbouwd en opge knapt dan de afgelopen jaren. Daarbij betreft het zowel wo ningen van particulieren en woningbouwverenigingen, als openbare gebouwen. De infra structuur (de bouw van brug gen, wegen, spoorlijnen enz) groeit het minst, maar in dit deel van de branche zal wel meer, in totaal bijna 7,5 miljard uitgegeven worden aan onder houd. De kantorenmarkt blijft een zwakke schakel. Het EIB legt geen directe relatie met de bouwfraude, die de sec tor de afgelopen jaren heeft dwarsgezeten. Volgens bouw bedrijven, maar ook een onder zoeksinstituut als het CBS, is een belangrijke opdrachtgever als de overheid door de bouw fraude terughoudender gewor den. Nadat het bouwschandaal grotendeels een eind maakte aan onderlinge verdeling van opdrachten door bouwers, wer den nieuwe werken alleen nog via langdurige aanbestedings procedures toebedeeld. De or derstroom droogde daardoor deels op. Pogingen van de overheid om meer woningen te laten bou wen hebben weinig tastbare re sultaten opgeleverd, constateert het EIB. De concurrentie in de bouw is nog steeds moordend. Bouwers van buiten de Rand stad, waar het meest wordt ge bouwd, gaan daaronder het zwaarst gebukt. Investeringen in bouwprojec ten zijn in 2004 overigens we reldwijd gestegen tot het hoog ste niveau sinds 2000. Het tota le volume nam toe tot 132 mil jard euro. Een groei van 50 pro cent, aldus de Financial Times gisteren. De zakenkrant baseert zich op cijfers van de Britse on derneming Dealogic. De meeste investeringen werden gedaan in de infrastructuur, zoals vlieg velden, spoor- en autowegen. Hierin werd 39 miljard euro ge stoken. Ook in de energiesector werd veel geld geïnvesteerd, 36 miljard euro. Het grootste bouwproject was een installatie voor het vloei baar maken van aardgas in Qa tar. Het ging om 7,2 miljard eu ro. De regio met de meeste in vesteringen was Europa. Hier werd 50 miljard euro aan pro jecten gefinanciërd. De VS zijn tweede met 20,5 miljard en Azië staat op drie met 20,3 miljard euro). De Vakantiebeurs in het Jaarbeurscomplex in Utrecht is tot en met zondag open voor het publiek. Foto: GPD/Koen van Weel utrecht/anp - De Vakantie beurs, normaal één grote pro motie voor reizen naar binnen- en buitenland, heeft er dit jaar een thema bij. De tsunami- ramp in Azië is belangrijk ge spreksonderwerp en dat heeft geleid tot een grote actie om geld in te zamelen voor de slachtoffers. De beurs in Utrecht duurt tot en met zon dag. Een rondgang over het uitge strekte beurscomplex leerde gisteren dat de meeste reisorga nisaties voorzichtig omgaan met het aanbieden van vakan ties naar de getroffen regio. Hoewel de landen zelf hebben gevraagd om weer vliegtuigen met toeristen te sturen, kiezen de meeste bedrijven voor terug houdendheid bij hét presente ren van brochures voor de rampgebieden. Zo heeft De Jong Intra Vakan ties afgezien van het presente ren van de gloednieuwe bro chure over Sri Lanka. „Het zou ongepast zijn om daar nu mee te komen", zegt directeur Van Dongen. „Die brochure lag op de persen toen de ramp ge beurde. We wachten er nu een tijdje mee, ik kan niet zeggen wanneer we hem in de wüikels leggen." „Het aantal boekingen voor Thailand ligt drie keer zo laag als normaal en voor Phuket vijf keer", weet Van der Heijden, topman bij de grootste Neder landse touroperator TUI. „Hoe wel het grootste deel van Thai land prima bereisbaar is, be grijp ik heel goed dat mensen nu afzien van Thailand of zelfs heel Azië als reisbestemming. Ik vond die beelden van zonnen de toeristen met op de achter grond bulldozers die de puin hoop opruimden, ook nogal wrang." Bij OAD, leven soortgelijke ge dachten. „Ik heb me enorm ge stoord aan die beelden", zegt directievoorzitter Frankenhuis. „Wij bieden op het moment geen reizen aan naar de meest getroffen gebieden, maar zodra alles is hersteld, gaan we er weer heen. Toerisme is belang rijk om de economische motor weer op gang te krijgen." Concurrent Thomas Cook wijst ook op de noodzaak van een snel herstel in de rampgebie den. „Op Sri Lanka is het toeris me een van de belangrijkste in komstenbronnen, meer nog dan in Thailand, dat veel welva render is. Al onze contacten op Sri Lanka zeggen: 'Breng ons toeristen'", aldus woordvoer ster Van der Velde. „En dat kan ook, want grote delen van Sri Lanka zijn prima bereisbaar. Voor de zwaarder getroffen ge bieden gaat het langer duren voordat we daar weer op vlie gen." Tijdens de Vakantiebeurs, die vorig jaar ruim 172.000 bezoe kers trok, wordt ook geld inge zameld voor de slachtoffers van de natuurramp. Tot en met zondag worden in de Jaarbeurs blauwe polsbandjes verkocht met de opdruk 'Ik steun Sri Lanka'. Vrijdagavond geven ar tiesten als The Nits, Ellen ten Damme, Boris en George Baker een benefietconcert. Een deel van het ingezamelde geld gaat naar het zwaar getroffen vis sersdorp Dodanduwa op Sri Lanka. De rest gaat naar giro 555 van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO). Grotere risico's Nog niet de helft (48 pro cent) van de Nederlandse za kenreizigers laat zich vacci neren voor een reis naar lan den waar hepatitis A voor komt. Daarmee nemen ze meer risico dan de gewone toerist. 62 procent van de va kantiegangers laten zich wel inenten. Die cijfers werden gisteren gepresenteerd op de Vakantiebeurs. Het onder zoek is voor het derde jaar op rij uitgevoerd onder 430 reizigers op Schiphol in de eerste week van december 2004. „Zakenmensen denken dat ze minder risico lopen omdat ze van vliegveld naar hotel en congrescentrum gaan. Het is vaak machoge drag van 'frequent flyers' van bijvoorbeeld multinatio nals'", verklaart Overbosch van de Travel Clinic van het Havenziekenhuis in Rotter dam het opmerkelijke ver schil. „Een onterechte ge dachte, want er blijven risi co's bestaan. Je kunt denken aan hotelkeukens waar lo kaal personeel werkt". In 2004 liet 48 procent van de Nederlandse reizigers zich vaccineren tegen hepatitis A. Een jaar eerder was dat per centage 58. Slechts 21 pro cent van de reizigers naar Turkije liet zich in 2004 inen ten. In 2003 was dat nog bij na de helft. brussel/gpd-anp - Europa en Amerika proberen hun hooglo pende ruzie over subsidies aan vliegtuigfabrikanten op een nette manier te beëindigen. De VS en de EU pogen in onder handelingen alle subsidies aan commerciële vliegtuigbouwers af te schaffen. Als dat lukt, komt er een einde aan een jarenlange handelsoorlog. Boeing in Seattle krijgt volgens de EU ten onrechte Amerikaan se steun, en het Europese Air bus profiteert volgens de Ame rikanen van ongeoorloofde Eu ropese subsidies. Nu de beide handelsblokken hebben afge sproken dat ze gaan praten, staat een procedure die is aan gespannen voor de Wereldhan delsorganisatie (WTO) voorlo pig in de ijskast. Zowel de EU als de VS hebben daar een klacht ingediend. „Praten levert meer op dan een soort gladia torengevecht voor de WTO," zei Eurocommissaris voor handel Mandelson gisteren. Boeing en zijn Europese con current Airbus profiteren alle bei van enorme overheidssub sidies. .Afschaffen daarvan scheelt de belastingbetaler veel geld," redeneert Mandelson. Binnen drie maanden proberen de EU en de VS eruit te komen. Probleem is dat eerst moet wor den vastgesteld wat precies subsidies zijn. Mandelson: „Is het eerlijk dat Boeing voor zijn passagiersvliegtuigen gratis alle nieuwe snufjes mag gebruiken die voortkomen van Ameri kaanse opdrachten uit het le ger?" De Amerikaanse onderhande laar Zoellick was gisteren opti mistisch. „Voor het eerst zijn de EU en de VS het erover eens dat de subsidies moeten worden afgeschaft", zei hij. De aandeelhouders van Airbus reageerden verheugd. „We zijn blij met deze kennelijke door braak in het transatlantische overleg. Het heeft altijd de voorkeur gehad geschillen in deze kwestie op te lossen door constructieve discussie in plaats van juridische stappen", aldus een verklaring. straatsburg/anp - De Europe- se Commissie onderzoekt of ze getroffen landen kan helpen met handelsvoordelen. Sri Lanka kan bijvoorbeeld textiel en vis importeren zonder in voerrechten. Thailand zou meer tonijn in blik mogen in voeren, wat zeer belangrijk is voor het land. De woordvoer ster van voorzitter Barroso heeft dat gezegd na een com missievergadering gisteren in Straatsburg. De commissie kijkt onder meer naar mogelijke schorsing van antidumpingheffingen. Ook on derzoekt men versnelde invoe ring van een systeem van be voorrechte handelslanden, wat voordelig is voor Sri Lanka, Thailand en India. Voor deze maatregelen is nog wel overleg nodig met de wereldhandelsor- utrecht/gpd - Het zwaar ver lieslijdende NS Internationaal zit voor het eerst sinds lange tijd weer in de lift. Na drie jaar van reizigersverlies, stijgt de verkoop van internationale treintickets sinds de zomer voorzichtig. Het lichtpuntje ver hindert niet dat NS Internatio naal ook over 2004 in de rode cijfers eindigt. Vorig jaar werden 5,2 miljoen tickets verkocht. Een paar pro cent minder dan het jaar er voor. „Maar we zien de markt voorzichtig herstellen," aldus directeur Roozendaal. De trendbreuk komt volgens hem door het herstel van de econo mie en de nieuwe, agressievere marketing. In de concurrentie met goedkope vliegmaatschap pijen strooit het treinbedrijf nu ook met stuntaanbiedingen en goedkope last minute-boekin- gen. De strategie is afgekeken van succesvolle prijsvechters in de lucht, als Basic Air en RyanAir. Hun snelle opkomst zorgde een paar jaar geleden voor het in storten van NS Internationaal. Net als de prijsvechters stort ook NS Internationaal zich op het boeken via internet. Gevolg: de 'dure', internationale NS-ba- lies op stations verdwijnen. Bij die operatie gaan 150 banen verloren. In maart sluiten de lo ketten in Groningen, Leiden en Eindhoven. Op stations in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Arnhem en Schiphol worden de intern: nale balies vanaf 2006 verva gen door luxe wachtruimte Utrecht krijgt de primeur. I februari staat op het centra station de nieuwe 'lounge' een automaat waar reizigei hun bestelde tickets kunne halen. Cruciaal in de concurrent^ luchtvaart wordt de hogesi heidslijn (HSL) die vanaf 2( tussen Amsterdam en Parij open gaat. Roozendaal: afstand hebben wij het bes product. Je reist van het en hart naar het andere hart v de stad. De zakelijke reizigf kan in de trein direct zijn z voorbereiden." De supersnelle trein, die zc 25 miljoen passagiers per j; moet vervoeren, bekort de tijd tussen Amsterdam enl terdam met de helft. De rei naar Parijs slinkt van vier n drie uur. Of die tijdwinst et wordt gehaald is nog onzel Er is een hoogoplopend co met België omdat de reis d ruim een kwartier langer g duren dan was verwacht. Over de prijs van het kaart nog veel onzeker. Door de perdure overheidsconcess gaat een HSL-kaartje gemi 60 procent meer kosten da I normale tarief. De exploits i rechten alleen al kosten ja t 150 miljoen euro. Roozent I „Maar wij denken dat de 11 rendabel wordt. Anders ha 1 we er niet op geboden." Foutje van de Dexia-bank: bedan tilburg/anp - Dexia vergat eind vorig jaar de naam van een k3 op tijd te laten doorstrepen bij het Bureau Krediet Registratie Tiel. Die omissie kostte de bank 15.000 euro. „We hebben zot procedures te verwerken, dan is een fout menselijk", aldus ee woordvoerder. Silvertand van advocatenkantoor Rompelberg I Ruiter kwam gisteren met de 'vergissing van de bank in uw vt deel' naar buiten. Zijn cliënt had de Winstverdriedubbelaar g kocht. Door de beursmalaise bleef hij zitten met een restschu van ^12.252,20 euro. De kantonrechter oordeelde dat de overe1 komst moest worden vernietigd, omdat toestemming van de genote ontbrak. Dexia diende ook de naam van de klant bij h BKR te schrappen met een dwangsom van 500 euro per dag. bank vergat dit en de ambtenaar kreeg 15.000 euro. voortbouwen op hun s terwijl het de vraag is Duitse autobouwers nie terblijven. VW kan zich b beeld met de nieuwe niet dezelfde lauwe ont in de markt veroorloven 2003. gebeurde met d( nieuwde Golf, meent h derzoeksinstituut. Het onderzoek laat merl Opel en Saab buiten be wing, omdat die onderdf van het Amerikaanse G Motors. Zelfs Fiat krijgt beperkt aandacht, om( merk op de Europese ma steeds Weinere speler wo analist verwacht dat in 2 Europese automarkt als stabiel zal blijven op 14 joen voertuigen. Die in belangrijk voor de Duit porteurs - krimpt iets (te miljoen lichte voertuigen list Laborde is betrekkelij ber over de kansen van Volkswagen en Daimler- Ier, tegenovèr Peugeot clusief Citroen) en E BMW blijft volgens henj eind, maar kan waarscj geen groei bewerkstellige den haag/gpd - De Franse au tomerken zullen dit jaar de vruchten plukken van hun stra tegie van de afgelopen jaren, ten koste van de Duitse concur rentie. Hun modellen zijn mo derner en milieuvriendelijker. Bovendien hebben zij geen last van de zwakke dollar, omdat de Franse auto-industrie niet naar de VS exporteert. De grote Duitse merken Volks wagen en Daimler-Chrysler hebben te kampen met verou derde modellen (Mercedes) of met nieuwe auto's die niet aan slaan (Volkswagen). Bovendien hebben zij erg veel last van de zwakke dollar, die de winsten in hun belangrijkste exportmarkt, de VS, zwaar onder druk zet. Zelfs het verder succesvolle BMW heeft last van tegenwind. Dat zegt analist Christophe La borde van de onderzoeksafde ling van bankverzekeraar ING in Frankrijk. Hij heeft in een rapport de verwachtingen in kaart gebracht die de financiële markten hebben van de Euro pese auto-industrie in 2005. ING gaat er vanuit dat de Fran se merken komend jaar kunnen ganisatie WTO. De Europese Commissie heeft totaal 473 miljoen euro toege zegd voor noodhulp en weder opbouw. Het geld wordt via hulporganisaties besteed aan onder meer waterzuiveraars, nieuwe vissersboten en psycho sociale hulp. De Europese Commissie heeft de landen ver der satellietinformatie gegeven over de getroffen gebieden. Het framewerk van een Renault Espace komt uit een zinkbad. Foto: GPD den haag/anp - De gemeentelijke onroe- rendzaakbelasting (ozb) gaat dit jaar voor bedrijven opnieuw sterker omhoog dan voor burgers. Gemiddeld stijgt de aanslag voor bedrijven in 2005 met 5 procent te gen 3,6 procent voor burgers. Daarbij be staan er zeer grote verschillen bij de ge meenten. Zo zadelt het Noord-Hollandse Harenkarspel burgers op met een lasten stijging van bijna 65 procent. Dit blijkt uit onderzoek van de werkge versorganisatie VNO-NCW onder 175 van de 467 gemeenten. In 2004 bedroeg de lastenstijging voor bedrijven 4,3 pro cent en voor burgers 4,1 procent, in 2003 respectievelijk 5,8 en 5,5 procent. De stijging van andere lokale lasten, zo als rioolrecht, afvalstoffenheffing, toeris tenbelasting, leges en het afschaffen van de Zalmsnip zijn in het onderzoek bui ten beschouwing gelaten. VNO-NCW- voorzitter Schraven noemt de lastenstij gingen verbijsterend in een tijd dat bur gers en bedrijven de broekriem moeten aanhalen, iedereen het erover eens is dat loonstijgingen zeer beperkt moeten blijven en het vertrouwen in de econo mie op een dieptepunt zit. De lastenstijgingen verschillen niet al leen per gemeente sterk, ook het niveau Vein de ozb verschilt fors. Voor een be drijfspand met een woz-waarde van 1,5 miljoen euro hoeft dit jaar in sommige plaatsen nog geen 3000 euro per jaar worden betaald, terwijl andere gemeen ten voor eenzelfde pand meer dan 10.000 euro aan belastingen incasseren. Het lijkt er volgens VNO-NCW op dat gemeenten voor de laatste keer hun slag willen slaan. In het regeerakkoord is af gesproken de gemeentelijke belasting vrijheid te beperken. Sommige gemeen ten maken er geen geheim van dat ze 2005 gebruiken om de ozb nog één keer flink te verhogen. Hattem maakte op zijn website bekend dat is besloten de geplande belastingverhogingen voor 2005, 2006 en 2007 maar in één keer dit jaar door te voeren. Verhogingen hakken er ook in bij ge meenten als Meijel en Hellendoo de 36 procent), Eijsden (33 proce Heerde (32 procent) en Buren (3 cent). Toch zijn er ook plaatsen belastingopbrengst dit jaar zien zoals Apeldoorn (min 9,1 procen i Gilze en Rijen (min 7,3 procent). Volgens de Vereniging van Nedei Gemeenten (VNG) schetst VNO-1 met het eigen onderzoek een onj beeld. „Het is bovendien in teger 1 met de uitkomsten van de jaarlijl 2 nitor lokale lasten van het minist financiën", aldus de VNG. Uit de a van het ministerie zou blijken da 1 aandeel dat bedrijven betalen de e vier jaar juist licht is gedaald: val procent in 2001 naar 36 in 2004. i

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6