Recht halen veel lastiger voor burger BINNENLAND 2 Het internetbelhuis als vluchthaven voor jongeren Politiek leider moet geen spierballen tonen Politie: Drugsactie beter Reclassering scherpt WD: Ministerie ontwikkelingssamenwerking afschaffen regels werkstraf aan 'Taken kunnen beter door andere departementen worden uitgevoerd' verlopen door C2000 li ft Door terugtredende overheid Reanimatiefiets in Tilburg ..bouterboom brand gestoken Onbekenden hebben gis- de dikste boom van Ne- and in de Heerlijkheid Beek Nijmegen) in brand gesto- De brandweer kon voorko- dat de 450 jaar oude zoge nde Kabouterboom in amen opging, maar de kas- heeft wel forse schade op pen. De Kabouterboom teen stamomtrek van 8.50 a. r. De boom heeft een im- s, deels bovengronds wor- Slsel. Daaraan dankt de mjeboom zijn naam. rdachte brand •«school gepakt hoven - De politie heeft 21-jarige man uit Eindho- langehouden die ervan t verdacht betrokken te eweest bij de bomaanslag islamitische basisschool q Ibnoe Ziyad in Eindho- Dat heeft het openbaar mi ne gisteren gemeld. Details de aanhouding wil justitie ingeven. Half december had blitie al een 18-jarige Eind- 00jiaar opgepakt, maar de bank heeft hem inmiddels ije voeten gesteld. Bij de ingsdeur van de school ofte in de nacht van 7 op 8 sbimber een explosief. Daar- ontstond grote schade. >onlijke ongelukken deden Zi liet voor. De aanslag leid- 14 1 tot grote onrust in de is- sche gemeenschap in »te brand in rthal Celdrop jl op - Een brand heeft in op grote schade aange- aan de gemeentelijke c- hal in Geldrop. De brand- l0lhad het vuur na drie uur 0/ controle. Vanwege de me rookontwikkeling Jten de bewoners van veer- roningen tijdelijk hun huis en winkelcentrum naast orthal liep geen gevaar, al- /3 e brandweer. Zondag -lolde in Geldrop ook al een »n brand in een houthandel. roor kwamen asbestdeel- 46 ij- De oorzaak van beide en is onbekend. dische dossiers traat A/C larfARDEN - Tien tot twintig rpstukken uit medische 5 fis van ziekenhuis Me- üentrum Leeuwarden zijn letterlijk op straat te liggen. De stukken over de Mr. P.J. Troel- 8eg nadat was begonnen l sloop van de leegstaan- LiL-locatie Noord. Een 42 'an het ziekenhuis is be- n met het zoeken naar en nelen van de stukken, ns het MCL zijn alle pati- /3i lossiers van het zieken- a og wel compleet, omdat eken die zijn zoekgeraakt iten zijn. zwaait met >oden wapens aard - De politie heeft •jarige inwoner van Op- m opgepakt die maan- ert md in Dodewaard een gf eslechtte door te slaan n ploertendoder, een mpistool af te vuren en leggen met een stroom- ibropen. Na een melding jeschoten werd trof de op een erf in Dodewaard wonde stomdronken 1m die een ploertendoder i/3 ndigde waarmee hij ge- zou zijn. Volgens getui gd de gearresteerde man op, gebruikte zijn wa- 3/3 n reed daarna weer weg. i heeft bekend. woensdag 12 januari 2005 toen waren weer m heeft het Product- r|[ee' Vlees en Eieren J}, steren bekendgemaakt. iumptie van kip en kal- aide in 2003 drama- at was het gevolg van de - van de vogelpest Mil- dppen, kalkoenen en Wwerden preventief ge- Allochtone jongeren voelen zich vrij in internetbelhuizen. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/gpd - Een afspraakje regelen via MSN of even kijken hoeveel doden bij een aanslag in Irak zijn gevallen. In hei huizen met internetaansluitingen voelen allochtone jongeren zich vrij en vinden ze antwoorden die ze thuis niet krijgen. De klokken van internetbelhuis Game Zone geven de tijd aan in New York, Pa ramaribo en Den Haag. De telefooncel len zitten vol met luidruchtige klanten. Vaders lopen de cel even uit om hun dochter met oma te laten praten of om een nieuwe belkaart te halen. Bij de internetcomputers tegenover de telefoons heerst diepe stilte. Verschillen de allochtone jongeren zitten ieder op hun eigen eilandje te chatten of e-mail te bekijken. Eventjes alleen, even geen lastige familie om je heen. Privacy is voor Marokkaanse en Turkse jongeren thuis ver te zoeken. Broertjes of zusjes kijken voortdurend op hun vingers. De pc staat vaak op de slaapkamer, en die wordt meestal met meerdere kinderen gedeeld. „De sociale controle thuis is bij Marokkaanse en Turkse jongeren erg groot", vertelt onderzoeker Leen d'Hae- nens van Radboud Universiteit Nijme gen. Ze onderzocht samen met collega's van de Universiteit Gent het digitale gedrag van jonge Turken en Marokkanen in de leeftijd van 12 tot 19 jaar in Nederland en Vlaanderen. „In een heihuis kunnen ze anoniem over intieme dingen pra ten," zegt ze. „Internet is een digitale gids die ze helpt bij het vormen van hun identiteit." D'Haenens ziet dat de ver schillen tussen thuis en de buitenwereld erg verwarrend zijn voor allochtone jon geren. Hun ouders weten vaak nauwe lijks wat internet is. De 18-jarige Hassan Ozkara herkent zich in dat beeld. „Mijn vader van 55 weet niet eens hoe hij een computer moet aanzetten." Opvallend is dat de allochtone jongeren, met of zonder internet, vaker gericht op zoek gaan naar informatie dan hun au tochtone leeftijdgenoten. Godsdienst staat hoog op het lijstje, maar ook nieuws uit het land van hun ouders is erg belangrijk. In World Call Centre breken regelmatig felle discussies uit over informatie die van één van de internetcomputers is ge haald. Zo fel dat de ruziezoekers soms naar buiten worden gestuurd om daar maar verder te schreeuwen. De intemetbelwinkels zijn ook bijzonder populair om afspraakjes met meisjes te regelen via chatprogramma's. Kas Ver- lind, achter glas in het Haagse heihuis Soefitel, ziet wel vaker kleine groepjes Marokkanen de zaak inkomen. „Ze beta len voor één computer en de rest staat er omheen. Eentje doet het chatten en de rest moedigt hem aan." Ook Ahmed ElMasoudi (18) en Oualid Oueri(17) gebruiken intemetbelhuizen om meisjes te ontmoeten. „Ik heb een half uurtje per dag nodig om contact te houden met mijn vriendinnetjes," zegt Oualid stoer. De twee spenderen daar naast tijd in de heihuizen om te chatten of dvd's te kopen op de veilingsite Marktplaats. De twee komen net uit Game Zone waar ze een spelletje heb ben gedaan. „Ik ga meestal internetten als ik me verveel. Als ik samen met vrienden ben, ga ik wel naar het thee huis", zegt Ahmed. „Ik ben geen inter- netverslaafde." den haag/anp - Het streven van de overheid om minder ge schillen voor de rechter uit te vechten, maakt het voor veel burgers een stuk lastiger om hun recht te halen. Dat consta teert de Raad voor de Maat schappelijke Ontwikkeling (RMO) in het advies Toegang tot het recht, dat gisteren is aangeboden aan het kabinet. Vooral uitkeringsgerechtig den, laag opgeleiden, etnische minderheden, ouderen en an alfabeten krijgen problemen als ze hun recht wülen halen. Zij zijn volgens de RMO vaak niet goed op de hoogte van het rechtssysteem en door de terugtredende overheid wordt de toegang tot dit systeem er niet beter op. Volgens de RMO moet de overheid - die wil dat minder geschillen voor de rechter worden uitgevochten - zich meer bemoeien met de komst van laagdrempelige voorzieningen voor geschilbe slechting en bemiddeling. De RMO wijst erop dat in on ze welvarende samenleving meer en ook complexere rechtsrelaties ontstaan en dat publieke voorzieningen steeds vaker privaat worden. De bur ger is meer op zichzelf aange wezen als hij bij een geschil zijn gelijk wil halen. De overheid zou de zelfred zaamheid van de burgers moeten versterken door meer kennis over te dragen over recht en conflictbemiddeling. Verder moet er een goed net werk komen van sociaal raadslieden en juridische lo ketten. Meer advocaten moe ten gestimuleerd worden soci ale rechtshulp te verlenen. Een soort gesehillenboer zou in kleine onderlinge conflicten kunnen optreden. De RMO wijst erop dat het vertrouwen van burgers in het rechtssysteem dalende is. Dat is slecht, omdat het ertoe kan leiden dat mensen zich af wenden van de maatschappij of het recht in eigen hand ne men. Uit eerder onderzoek blijkt dat juist mensen die met het rechtssysteem ervaring hebben opgedaan, het minst positief zijn. De RMO noemt dat onthutsend en vreest dat het erger wordt. Vooral advocaten komen er bekaaid af. Slechts eenvijfde van de burgers vindt advoca ten eerlijk en betrouwbaar. En 42 procent vindt dat rijke par tijen makkelijker hun recht kunnen halen dan arme par tijen. De RMO stelt een meld punt voor waar burgers klach ten kunnen indienen over ver meende onheuse successen. Tilburg - Het St. Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg heeft twee ambulancefietsen in gebruik genomen. De fietsen, met daarop reanimatieapparatuur, worden ingezet in het zieken huis en op de terreinen rondom. Niet op publiek terrein, want daar is reanimatie een zaak van de GGD. De ambulancefietsen zijn uitgerust met de allernieuwste snufjes. Soms zelfs met apparatuur die niet eerder is gebruikt in Nederland. Zodra iemand onwel wordt, kan de fiets binnen drie minuten ter plekke zijn voor hoogwaardige reanimatie die niet onder doet voor de hulp op een intensive care. De ervaring leert dat de fietsen ruim tweehonderd keer per jaar ingezet zullen worden. De ambulancefiets - Bike for Life geheten - is ontwikkeld door het reanimatieteam In samenspraak met fietsenbouwer ROAM in Ammerzoden. Het St. Elisabeth Ziekenhuis is het tweede hospitaal waar de ambulancefiets zijn intrede doet. Het UMC in Utrecht heeft er al een. Foto: ANP/Rick Nederstigt ningen pakt atverkoop aan gen - De gemeente Gro- wjl met een vergunnin- sel iets doen aan de er- 3ver het almaar groeien- al colporteurs in de bin- i Dat heeft wethouder van Groningen gisteren Voor het verkopen van m beeld kranten- en tele- onnementen op straat is ver geen vergunning no- et als gevolg dat het de tijd de spuigaten uit- zei een woordvoerder a( ikeliersvereniging. staan in de binnenstad t verschillende groepjes airs." erlanders meer vlees c - Nederlanders heb- afgelopen jaar meer De gemiddelde tent at 86,1 kilo, 500 eer dan in 2003. Vooral utrecht/anp - Reclassering Ne derland heeft haar regels voor de uitvoering van werkstraffen aangescherpt. Elk incident wordt voortaan gemeld bij het openbaar ministerie (OM), dat zal beslissen of een onderzoek volgt. Pogingeri tot omkoping door gestraften van medewer kers of insinuaties hierover lei den er in ieder geval toe dat de taakstraf wordt beëindigd en is mislukt. Dat heeft de stichting gisteren bekendgemaakt naar aanlei ding van een onderzoek naar mogelijke wantoestanden bij de uitvoering van werkstraffen in Amersfoort en Utrecht. Daarbij zouden zowel gestraften als re- classeringsmedewerkers zijn betrokken. Volgens de onderzoekers is er echter geen sprake van ernstige misstanden op de projectplaat sen in de twee steden. Wel kwamen enkele incidenten aan het licht. Het gaat om roken, blowen en bellen tijdens de uit voering van de taakstraf terwijl de reclasseringsmedewerkers niet ingrepen. den haag/gpd - De WD in de Tweede Kamer is frontaal in de aanval gegaan tegen het minis terie van ontwikkelingssamen werking, een onderministerie van Buitenlandse Zaken. Op heffen dat departement, meent WD-Kamerlid Szabo. Het beleid van minister van ontwikkelingssamenwerking Van Ardenne (CDA) is volgens Szabo een regelrechte aanflui ting. Ook haar voorgangers hebben „geen deuk in een pak je boter kunnen slaan", schrijft het WD-Kamerlid in het artikel 'Nederlands ontwikkelingsbe leid: onderweg naar niets'. Zijn opinie verschijnt volgende maand in Liberaal Reveil, het blad van het wetenschappelijk bureau van de WD, de Telder- stichting. Als de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking zich de komende tijd niet be langrijk verbetert, moet het hui dige onderdepartement van buitenlandse zaken worden op geheven, oordeelt Szabo in zijn stuk. Minister Van Ardenne toonde zich gisteren in een reactie wei nig gelukkig met de timing van het liberale Kamerlid. „Het is alsof de heer Szabo tijdens een brand over de bouw van een nieuwe brandweerkazerne wil beginnen. We hebben nu te maken met een geweldige cri sis. Daar is nu alle aandacht en energie voor nodig," zei zij van uit Genève. Van Ardenne neemt daar deel aan een VN-donor- conferentie voor de landen die getroffen zijn door de tsunami. Volgens Szabo zijn andere mi nisteries (gezamenlijk) beter in staat om het ontwikkelingsbe leid van ons land vorm te ge ven. „Belangrijke thema's als economische ontwikkeling, vei ligheid en stabiliteit kun je veel beter overlaten aan het ministe rie van buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en defen sie. Voor materiële hulp en noodhulp zijn instanties als de Verenigde Naties, het Rode Kruis en Artsen Zonder Gren zen goed geëquipeerd. Voor onderhandelingen over vrede hebben we een minister van buitenlandse zaken", vindt Sza bo. In zijn ogen blijft er voor het onderdepartement ontwikke lingssamenwerking weinig meer over dan het onderhou den van contacten met instel lingen als Novib en ICCO. Het WD-Kamerlid spreekt in zijn artikel over „het instandhou den van de ontwikkelingsindu strie": „Belangengroeperingen binnen en buiten de politiek verschansen zich achter het mantra dat er altijd en overal meer geld nodig is." Szabo ziet liever dat er effectiever wordt opgetreden tegen corruptie. Op oudejaarsavond evalueerde Andries Knevel met onder anderen politicus van het jaar André Rouvoet het afgelopen jaar. Over bijna niets was volgens hen zo veel gezegd als over leiderschap. Rouvoet meende dat er vooral behoefte was aan rust. Hij bedoelde dat politici rust moes ten brengen en daarin had hij groot gelijk, maar er was in 2004 ook wel veel ondui delijkheid en onrust over wat leiderschap eigenlijk moest inhouden. door Henk te Velde Na 2002 heerste om te beginnen onze kerheid over de kiezers. Wat willen ze ei genlijk, begrijpen we ze nog wel? Politici zijn er niet meer zeker van dat ze weten wat er in de samenleving leeft. Tijdens de verzuiling was de band tussen burger en politiek evident, en in de jaren daar na berustte het gezag van de politiek er op dat bestuurders zoals Lubbers en Kok de zaken van het land regelden. Dat spreekt niet meer vanzelf. Na 2002 meenden velen dat de politiek meer dan vroeger leiderschap moest tonen door enerzijds naar de samenleving te luiste ren en anderzijds doortastend de echte problemen aan te pakken. Het leidde tot OPINIE onzekerheid en spierbalienvertoon tege lijk. Kamerleden gingen het land in om te horen wat de burger wilde en de rege ring zou nu eens tonen wat daadkracht was. Omdat er echter geen voorbeelden waren hoe dat moest, want het moest juist anders dan voorheen, ging er nogal eens iets mis. Het kabinet bereikte soms het tegenovergestelde van wat het wilde. Twee voorbeelden kunnen dit illustre ren. Er was het conflict tussen overheid en vakbeweging over de hervorming van het prepensioen. De regering vond dat de hervormingen geaccepteerd moesten worden, of ze nu prettig waren of niet. Eind oktober legde minister Hooger- vorst van volksgezondheid uit dat het juist vanwege de onzekerheid van de sa menleving van groot belang was dat het kabinet aan zijn standpunt vasthield. „Die maatschappelijke onzekerheid stelt niet alleen bijzondere eisen aan onze presentatie, maar ook aan onze vastbe radenheid. Zwalkend beleid zal die on zekerheid eerder voeden dan wegne men," zei hij. Korte tijd later haalde de regering na de grote demonstratie in Amsterdam echter bakzeil en bereikte alsnog een compromis met de vakbewe ging Het tweede voorbeeld is natuurlijk de moord op Theo van Gogh. Minister Zalm had het meteen over een oorlogs situatie en minister Verdonk sprak het verzamelde publiek op de Dam in Am sterdam op schrille toon toe. De premier die de eerste dagen onzichtbaar was ge bleven, ging daarna optreden als verzoe ner die het land bijeen trachtte te hou den. Opnieuw was de indruk dat er niet één lijn was, in dit geval misschien ook doordat er meningsverschillen in de co alitie bestonden. Het is paradoxaal. Ver toon van leiderschap leidde in beide ge vallen tot de indruk dat het kabinet niet meteen wist wat het wilde. Toegeven en verzoening na harde taal geven burgers het gevoel dat de regering onzeker ope reert, wat nu juist voorkomen moest worden. Misschien wil de huidige regering wel te veel. In 2002 heeft de mening postgevat dat de regering niet voldoende richting had gegeven en daardoor de opstand der burgers over zichzelf had afgeroe pen. Er was behoefte aan programma tisch en offensief leiderschap, meenden velen. Die situatie is danig veranderd. Was er in de zonnige jaren negentig niet vol doende onenigheid en ging de politiek gebukt onder een gebrek aan opvattin gen en debat, nu wemelt het van de me ningen en is het de kunst het debat tot woorden te beperken. In zo'n situatie wordt iets heel anders gevraagd van een regering. Ze hoeft niet allereerst te inspi reren of een ideologisch panorama te bieden. Ze moet daadkracht tonen door gewoon haar basale taken uit te voeren - dat is al moeilijk genoeg. Verder moet ze rust brengen, niet door vertoon van me ningen maar door er te zijn als het moet en te tonen dat politieke polarisatie pri ma is, maar maatschappelijke confron taties vermeden moeten worden. Premier Balkenende heeft in zijn oner varenheid veel kritiek opgeroepen. De laatste tijd hoor je voorzichtig wat ande re geluiden. Voor zover er positieve ge luiden zijn, betreffen die niet zozeer zijn ideologische,gedrevenheid of harde op treden, maar wordt gewaardeerd dat hij stevig doorwerkt en (in Europa of elders) sommige zaken geregeld heeft. Er is een zekere waardering voor zijn verzoenende optreden in de spanningen van het moment. Beter kan niet worden duidelijk gemaakt wat leiderschap in de regering nu betekent: regelen en rust brengen. Prof. H. te Velde is hoogleraar Geschiedenis in Groningen nijmegen/anp - Het nieuwe hulpverleningscommunicatie systeem C2000 heeft er mede voor gezorgd dat een groot schalige drugsactie in de regio Nijmegen vrijdag probleemloos is verlopen. De regiopolitie Gelderland-Zuid is dan ook buitengewoon tevre den over het systeem en scha kelt binnen enkele weken volle dig over op de nieuwe commu nicatiemethode, aldus een woordvoerder van het korps. Volgens de woordvoerder was de geluidskwaliteit van het veel- bekritiseerde systeem perfect. Omdat C2000 niet door scan nerluisteraars kan worden afge luisterd, konden de honderden politiemensen die aan de drugsactie deelnamen, veel makkelijker met elkaar praten en bijvoorbeeld namen en loca ties voluit noemen. Ook noemt de woordvoerder het een voor deel dat de media niet constant op de hoogte konden zijn van de politiebewegingen. Gelderland-Zuid is op 15 no vember begonnen met het in voeren van C2000. Volgens de woordvoerder iftdat vanaf het begin vrijwel probleemloos ver lopen. Het systeem is nu nog gekoppeld aan de oude analoge apparatuur, die wel kon wor den afgeluisterd, maar tijdens de actie van vrijdag is voor het eerst uitsluitend met C2000 ge werkt. „Het klinkt net zo helder als de telefoon. Geen gekraak en gepiep meer, waardoor wel eens misverstanden ontston den", aldus de woordvoerder. De politie rolde vorige week een criminele organisatie op, die zich bezig hield met de kweek en verkoop van soft drugs. Er zijn acht mensen aan gehouden en 32 kwekerijen ontmanteld. De politie maakte zelf bekend dat ze in actie kwam bij het Nijmeegse woon wagenkamp en in Wijchen. Achteraf bleek dat er ook inval len zijn gedaan in vijf andere dorpen rond Nijmegen. „Daar zou met het oude systeem ze ker bekijks zijn geweest, maar nu konden we rustig werken", zegt de politiewoordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5