Zware eisen in pornozaak Kraggenburg BINNENLAND 1 Jongensdroom Erik de Vlieger eindigt in nachtmerrie i Verbijstering over dood Louise Donk Doodsoorzaak meisje Born nog niet bekend Meer vrachtwagens en aanhangwagens gestolen 4. W.. - mm - Veertien jaar voor hoofdverdachte y &SÜ fa Proces Mohammed B. in Amsterdamse bunker Twee vermisten niet in wrak bij stuw Mannen publiceerden naaktfoto's ex-vriendin Disco's weren mensen gekleed in Lonsdale iderzoek naar igelukken Ai derberc - Rijkswaterstaat ijrzoekt de oorzaak van een 1 aanrijdingen in de afge- twaalf dagen in de bocht le aansluiting tussen de Al Hilversum en de A6 igAlmere. De eerste aan jagen deden zich voor op irdag 30 december, enke- tn later volgden opnieuw igen en gistermiddag [et weer raak. Onderzoek |uit dat het niet om glad- >aat. Het wegdek is niet •ten. Het is onlangs wel ingespoten. Rijkswater- leeft op het stuk een snel- ieperking ingesteld, er iog maar 50 kilometer per irden gereden. |fde mes ekpartijen - De slachtoffers van lekincidenten van afgelo- jekeinde in Alkmaar heb- rereenkomstige wonden, [diend door hetzelfde wa- e blanke mannen tus- p 15 en 25 jaar hebben de Incidenten vermoedelijk n geweten. Ze waren be- [nd met mes en knuppels igen donkere jassen. Met tste vier slachtoffers gaat middels redelijk. kenende ^ieuw bedreigd tG - Premier Balkenende (r bedreigd. Onlangs heeft verklaring afgelegd te rn 39-jarige Amsterdam- je hem per fax en e-mail iel. Het is de derde keer jaar tijd dat er iemand n te reden voor de rechter De nieuwe bedrei- r vo bestaan uit verwensin- sns: 'keer op keer voel ik de om je onwaarschijn- te rossen' en 'een eer die illegale gewapende i beten propageert dient een Jotrschdjnlijk pak op zijn la- pijgen "lukte bankroof mokerhamer 9VEN - Twee mannen srlii gistermorgen tever- ;ag|eprobeerd geld te roven l ABN-Amro-bank in ireiven. De twee beukten rlajn mokerhamer op de e maast de pinautomaat, met de bedoeling op 'geld uit de muur' te wditigen. Een 47-jarige diae het zag gebeuren en ongens afstapte kreeg vodklappen met de moker, eeachter zake reden de ro er ispe daarna weg. cht i Ali dinsdag ig in Kamer ag - WD-politica Ayaan li gaat volgende week in de slag in de Tweede jHet parlement keert g terug van kerstreces, p-kamerlid zat onderge- sinds de moord op Theo Jgh op 2 november. woensdag 12 januari 2005 born/gpd - Op het lichaam van de 18-jarige Jeanny Wagemans uit Bom zijn geen zichtbare sporen van geweld gevonden. De officiële doodsoorzaak moet nog worden vastgesteld. Giste ren is in Rijswijk sectie verricht op het lichaam van de vrouw. De politie liet maandag al we ten uit te gaan van een misdrijf. Het ontzielde lichaam van Jeanny werd maandagmiddag na een uitgebreide zoekactie gevonden aan de oever van de Maas bij Grevenbicht. Het stof: felijk overschot lag in het water. Dat is mede de reden geweest dat het lichaam eerder met speurhonden en een helikopter niet werd ontdekt. Vandaag worden de twee ver dachten, een 17:jarige jongen uit Grevenbicht en een 19-jari- ge jongen uit Obbicht, voorge leid aan de rechter-commissa- ris. Die moet bepalen of zij de komende tien dagen in bewa ring worden gesteld. Voor de familie was van meet af aan duidelijk dat de verdwij ning van Jeanny Wagemans te maken had met de recent ver broken liefdesrelatie tussen hun dochter en de 19-jarige verdachte. Omdat de politie na de verdwijning van de vrouw in hun ogen niet snel genoeg tot actie over ging, heeft de familie afgelopen weekeinde zelf ge post bij de woning van de ver dachte in Obbicht. De verden kingen in de richting van de jongen werden alleen maar gro ter toen hij zaterdag en zondag weigerde mee te doen met de zoekactie die de familie op po ten zette om zijn ex-vriendin te vinden. De vriend zou na het beëindigen van hun relatie te genover zijn vrienden ook een aantal keren gedreigd hebben het meisje wat aan te doen. Jeanny Wagemans en de jongen hadden volgens bekenden zo'n anderhalf jaar een relatie. De vrouw maakte recent een einde aan hun verhouding. De ouders van beide kanten zouden niet gelukkig zijn met de liefde tus sen de twee. Een bekende van de familie Wagemans geeft als voornaamste reden hiervoor het gedrag van de vriend. Hij zou zeer jaloers zijn. „Als Jean ny ook maar even met een an dere jongen praatte, was het al prijs", zegt hij. Toch omschrijven vrienden hem als een rustig persoon. Ook de 17-jarige medeverdach te uit Grevenbicht zou volgens verschillende mensen een 'heel gewoon iemand' zijn. Vrienden en bekenden van Jeanny Wagemans komen van avond opnieuw bij elkaar voor een bijeenkomst met medewer kers van Bureau Slachtoffer hulp in een café in Greven bicht. Bij een soortgelijke avond afgelopen maandag waren ruim vijftig jongeren aanwezig om gezamenlijk het verlies van Jeanny Wagemans te verwer ken. Voor de jongeren ligt de si tuatie erg gevoelig omdat zij zo wel bevriend zijn met de twee verdachten als met Jeanny Wa gemans. Op de school van Jeanny Wage mans in Maaseik is gisteren een herdenkingsdienst gehouden. amsterdam/anp - Steeds meer vrachtwagens en zware aan hangwagens zijn doelwit van dieven. Terwijl in Nederland het aantal diefstallen van perso nenauto's met 12,9 procent is gedaald in 2004, is het beeld bij de bedrijfsauto's minder roos kleurig. Er werden 4 procent meer vrachtwagens en 5,1 pro cent meer aanhangwagens ont vreemd. Dit blijkt uit cijfers van de stichting Aanpak Voertuig- criminaliteit. Het totale aantal voertuigdief stallen daalde vorig jaar met 10 procent: van 25.607 in 2003 tot 22.989 in 2004. De daling was bij de personenauto's het grootst. In 2003 werden nog 18.968 personenauto's gestolen tegen 16.527 in 2004. Dat is een daling met 12,9 procent. Vol gens de AVc is het aantal dief stallen van personenwagens in helpt niet n borstkanker - Het eten van groente >iedt geen bescherming irstkanker. Deze con- ekt dr. Carla van Gils Universitair Medisch 11 (UMC) Utrecht op ba- :en grootschalig onder der bijna 300.000 vrou- acht Europese landen, open jaren vonden we- ppers diverse aanwij- lat groente en fruit het het krijgen van kanker leinen. Die bevindin- en volgens het UMC iet idee dat vezels, anti- ai en andere bestand- n groente en fruit een kereffect kunnen heb- >mp komt vliegtuig en - De ijsklomp die reek het dak van een in Enkhuizen vernielde, jl zeker afkomstig van gtuig. De klomp bevat (delen die lijken op anti- jkoelvloeistof. Antivries pbruikt om de buiten- in het vliegtuig ijsvrij te i Onderzoek T. Jurriëns [ter niet uit dat een lek- anisch toilet de oor- het vallende ijs is. Hij iter geen sporen van [getroffen. In over op uranium - Het Energieonder- fntrum Nederland [eft een vergunning ge- [oor het gebruik van Ijkt uranium. ECN ge- p nog hoogverrijkt ura- fe keuze voor laagver- fcum is ingegeven door ligde Staten. Hoogver- pium kan worden ge- brandstof voor kern- jen is daarmee volgens n gevaar voor de we- fking. middelburg/gpd - Twee jonge mannen uit Velp moeten bin nenkort voor de rechter in Mid delburg komen wegens het ver spreiden van kinderporno. Ze hadden vorig jaar naaktfoto's en diverse privé-gegevens van een voormalige vriendin van één van hen op internet gezet. Het meisje was vijftien toen ze van zichzelf zeer expliciete naaktfoto's maakte. Ze waren bestemd voor haar toenmalige vriend. De foto's werden echter A l»ê T J jÊS JÉ 1 v ipf tien jaar tijd met 37,5 procent afgenomen. Het blijkt dat voor al nieuwere auto's met een startonderbreker een stuk min der in trek zijn bij dieven. Vorig jaar werden minder ge stolen personenauto's terugge vonden. In 2003 kon 67 procent worden getraceerd, in 2004 was dat 66,3 procent. De leeftijd van de auto speelt daarbij een rol. Van de wagens ouder dan zes jaar werd 74,3 procent terugge vonden, van de jongere auto's slechts 45,7 procent. Niet alleen de ouderdom van het voertuig, ook het type is van belang. Vooral de zogenoemde sport utility vehicles (suv's), ook wel bekend als PC Hooft-tractoren, zijn gevoelig voor diefstal. Ze worden drie tot vier keer zo vaak gestolen als andere types. De verzekeraars eisen daarom extra beveiliging van deze suv's. lelystad/anp - Vermeende le den van de Kraggenburgse por nobende hebben gisteren voor de rechtbank in Lelystad celstraf fen horen eisen tussen de 14 en anderhalfjaar. Tegen de 36-jari- ge Belg P.M. eiste het openbaar ministerie (OM) de hoogste straf van veertien jaar en tbs met dwangverpleging. Zijn 31-jarige broer M.M. hoor de twaalf jaar tegen zich eisen. Tegen de 46-jarige Rotterdam mer E. van E. is tien jaar geëist. De Rotterdammer en de 36-ja- rige Belg ontkennen alles of be roepen zich op hun zwijgrecht. De bende wordt verdacht van ontvoering, verkrachting en het dwingen tot dierenseks van drie vrouwen. Twee van de drie ont voerde Afrikaanse vrouwen die het slachtoffer werden van de bende, willen 10.000 euro smartengeld zien. Zij zijn sterk getraumatiseerd en hebben vaak last van angstaanvallen, aldus vertegenwoordigers van de asielzoeksters. Tegen drie andere bendeleden werden straffen geëist van acht, zes en anderhalf jaar. Volgens officier van justitie P. Berden gaat het om misdaden die zijn weerga niet kennen. Hij sprak over „urendurende, mensonterende en weerzinwekkende" toestan den in de loods in Kraggenburg en een Almeerse woning. Volgens Berden kon een van de vrouwen gelukkig ontsnappen uit de loods en kon hierdoor de bende worden ontmanteld. De pornobende had volgens justi tie plannen om een week later een zogeheten snuffmovie te maken, waarin de vrouw zou worden verminkt en vermoord. Hoewel P.M. weigerde mee te werken aan een onderzoek door gedragsdeskundigen in het Pieter Baan Centrum, eiste Berden toch tbs met dwangver pleging tegen de Belg. Volgens justitie is de bendeleider „een sadistische en perverse man". M.'s jongere broer bekende het merendeel van de aanklachten. Hij handelde naar eigen zeggen uit grote angst voor zijn broer, maar de aanklager noemt dat „nep". Hij eiste daarom twaalf jaar cel. Van E. hoorde tien jaar cel eisen. Hij huurde de loods. De rechtszaak gaat morgen ver der met de pleidooien van de verdediging. maatstricht - Hulpverleners zijn gisteren tegen het eind van de middag gestopt met het zoeken naar de twee vermisten van de boot die zondagmiddag over de stuw bij Borgharen viel. Zeker is nu dat de lichamen van de twee vermiste vaders uit Bunde niet bij Borgharen in de Maas liggen. Ze bevonden zich niet in het wrak. De massale zoekactie in de Maas bij Borgharen is nu ge staakt. Wel zullen politie en brandweer de Maas verder stroomafwaarts afspeuren. Hier voor worden ook politiehonden ingezet, die vanaf bootjes probe ren lichaamsgeuren uit het wa ter op te snuiven. De politie streeft ernaar om vrijdag het scheepswrak te gaan bergen. Het waterpeil richting Borgharen zal dan opnieuw omlaag moeten worden gebracht. Foto: ANP amsterdam/gpd - De strafzaak tegen Mohammed B„ de moor denaar van Theo van Gogh, wordt behandeld in de extra beveiligde 'bunker' van de Am sterdamse rechtbank. Delen van de rechtszaak worden waarschijnlijk op tv uitgezon den. Maar Mohammed B. zelf, van wie Justitie eerder een dui delijke foto op televisie toonde, mag tijdens het proces niet in beeld worden gebracht. Het is onduidelijk of tekenaars Viaducten moeten beter tegen hangjongeren beveiligd na het beëindigen van de relatie tegen haar gebruikt. In een wraakactie zette de bezitter de foto's op internet en vervolgens doken de opnamen op tiental len nationale en internationale websites op. Niet alleen de fo to's werden zo openbaar ge maakt, maar ook de naam, tele foonnummers en e-mailadres- sen van het meisje én haar zus. De verdachten haagt maximaal een gevangenisstraf van één jaar boven het hoofd. uden/gpd - De dertigjarige Louise Donk uit het Brabantse Uden kwam afgelopen zondag nacht om het leven nadat er vanaf een snelwegviaduct een stoeptegel op haar auto was ge gooid. De verbijstering over haar brute dood heeft niet al leen haar partner en familie maar ook haar collega's in Uden lamgeslagen. „Een hartstikke aardige en lieve meid," zo typeert manager per soneelsbeleid Carla Kopong van de Udense fabriek van elek- tronica-onderdelen haar over leden collega Louise Donk. „Ie mand met een zonnig karak ter." Het leven van Louise Donk ein digde in de nacht van zondag op maandag abrupt. Op de A4 ter hoogte van Rijswijk smeet een nog onbekende dader een stuk stoeptegel door de voorruit van haar auto. Volgens de poli tie was ze kansloos. Het voer tuig raakte stuurloos en botste links en rechts van de weg te gen de vangrails. Louise over leed in het ziekenhuis. Terwijl de politie zich buigt over tientallen tips, staan de nabestaanden en de werkne mers van Ferro Electronic Ma terial Systems in Uden voor de loodzware taak de dood van hun geliefde en collega te ver werken. Louise werkte al enkele jaren bij het bedrijf. Haar dood heeft ie dereen lamgeslagen. De vlag hangt halfstok en de muziek op de werkvloer werd onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden uitgeschakeld. Eerst was er alleen nog de schok van het doodsbericht op zich. „Maar toen we later op de dag vernamen dat er een steen op haar auto gegooid was, was de verbijstering zo mogelijk nog groter. Een ongeval kun je krij gen, maar dit was helemaal niet nodig geweest. Dit is zinloos geweld. Dat maakt de klap nog harder," aldus Carla Kopong. Onmiddellijk na het bekend worden van haar overlijden, openden collega's spontaan een condoleanceregister. Daar van is volgens de manager veel vuldig gebruik gemaakt. „Daar naast krijgt iedereen die dat wil, alle gelegenheid om hierover te praten. We verwerken dit grote verlies gezamenlijk." Minister Peijs van verkeer wil viaducten waar veel hangjonge ren rondhangen beter beveili gen met hekken, zodat er niets op passerende auto's kan wor den gegooid. Ze heeft Rijkswa terstaat gevraagd alle viaducten en bruggen in het land onder de loep te nemen. Punten met een verhoogd risico, moeten worden afgeschermd. Ook moeten aannemers die bezig zijn aan de openbare weg er voor zorgen dat er geen bouw materiaal of puin voor het grij pen ligt. „Het is gewoon moord", oor deelt Peijs. „Een verschrikkelijk incident." De politie heeft nog geen idee of de stoeptegel door één of meer personen van het viaduct is gegooid. Er hebben zich nog geen getuigen gemeld die de dader(s) hebben gezien. Het viaduct wordt vooral ge bruikt door fietsers. De politie gaat er vanuit dat er een ver band bestaat met de zak puin die kort voor het fatale incident van een nabijgelegen viaduct werd geworpen. De zak raakte een vrachtwagen, de chauffeur kwam met de schrik vrij. Waar schijnlijk is de dader(s) na deze actie naar het volgende viaduct gegaan om daar de stoeptegel te laten vallen. wel worden toegelaten. Bij het proces tegen Volkert van der G. mocht dat niet. Sinds het 'mee luisterschandaal' in het proces tegen Mink K. worden geluids fragmenten doorgaans met en kele minuten vertraging door gegeven. In maart 2000 konden journalisten in de persruimte door een technische blunder meeluisteren hoe de crimineel vertelde dat hij een informant was voor justitie. De eerste zit ting is op woensdag 26 januari. delfzijl/gpd - Horecabedrijven in Groningen hanteren steeds strengere kledingvoorschriften om bepaalde groepen uit de discotheek te weren en groeps vorming te voorkomen. Disco gangers met kleding waarop bijvoorbeeld sportmerken staan of met kleren van Lonsdale of Kani mogen niet meer naar binnen. Het hanteren van strenge kledingvoorschriften is niet strafbaar. Het weren van bepaalde groepen in discothe ken door kledingvoorschriften te hanteren is niet nieuw. Na de opkomst van de hardcore-hou- semuziek begin jaren negentig, waren in veel disco's bezoekers met trainingspakken en gym schoenen niet meer welkom. Het merk Lonsdale wordt sterk geassocieerd met neonazi's en racisme. Het aantal 'Lons- dalers' is sinds de moord op Theo van Gogh hard groeiend. door Richard Mooyman haarlem - De Exel Aviation Group van Erik de Vlieger ver keert in grote problemen. Wat begon als de jongensdroom van een eigen luchtvaartmaat schappij, moet voor hem zijn ontaard in een nachtmerrie. Zijn directeur Harm Prins werd aangehouden op verdenking van afpersing en witwaspraktij ken. De belastingdienst deed invallen bij diverse Exel-bedrij- ven en nerveus geworden schuldeisers dreigden met een faillissementsaanvraag. Tot overmaat van ramp stopte accountant Deloitte half de cember per direct met werk zaamheden voor Exel en de IM- CA-groep van De Vlieger. De onrust onder zakenrelaties werd nog groter. Bij Exel Tech nics op Schiphol verrichtte de belastingdienst gisteren een in val, zo meldde bestuurder M. Rog van De Unie gisteravond. De 44-jarige De Vlieger, met een door het blad Quote ge schat vermogen van 130 mij- joen euro, ligt aan alle kanten onder vuur. Hij stapte in 2001 in de lucht vaart. Destijds sprak hij tegen Exel Aviation Group onder vuur Opnieuw inval belastingdienst Onrust onder zakenrelaties dat het ging om een jongens droom, maar onlangs gaf hij toe dat het wèl zo was. De oncon ventionele multimiljonair was al actief in onder meer vast goed, scheepsbouw en media, maar in zijn ogen mocht lucht vaart niet ontbreken. Hij om schrijft zichzelf als 'wild en dy namisch' en 'meer een onder nemer dan een financieel ma nager'. Hij werkt keihard, bruist van de ideeën en is nooit te be roerd om stevige uitspraken te doen. Met behulp van zijn rechter hand Harm Prins verzamelde hij in binnen- en buitenland een fors aantal vliegbedrijfjes. Dat kon voor weinig geld, dank zij de crisis in de luchtvaart. Een grote klapper maakte hij in 2003 met de overname van de activiteiten van de noodlijden de vliegmaatschappij Air Hol land. Toen de resten van Air Holland failliet werden ver klaard, nam hij ook dat deel over. De schulden van 31 mil joen euro bleven achter. De Amsterdamse zakenman was met name trots op Hol- landExel, de opvolger van Air Holland die naar bestemmin gen over de hele wereld vloog. De Exel-groep moest volgens hem de 'nieuwe nationale luchtvaartmaatschappij' wor den omdat de KLM immers werd overgenomen door de Fransen. Met een omzet van 250 miljoen euro, duizend werknemers en 34 vliegtuigen was Exel inderdaad uitgegroeid tot een grote speler binnen de luchtvaart. Maar het plezier van De Vlieger duurde niet lang. Eind vorig jaar bleek dat Air Holland in het verleden in de lucht werd ge houden met drugsgeld. Een groep personen, onder wie de voormalige eigenaar en de voormalige financieel directeur, werd hiervoor aangehouden. Volgens justitie werd via Luxemburg en Groot-Brittannië jarenlang met cocaïnesmokkel verdiend geld in Air Holland ge pompt. De Vlieger had hiermee volgens justitie niets te maken, maar zat met deze affaire na tuurlijk wel in zijn maag. Een nog grotere tegenslag was de arrestatie van zijn eigen Exel-directeur en vertrouweling Prins (33). Justitie verdenkt hem onder meer van afpersing. Deze zaak heeft vermoedelijk te maken met een ruzie enkele ja ren geleden over het Amster damse café Raffles bij het Leid- seplein, dat De Vlieger wilde overnemen. De bedoeling was om dat samen te doen met de later doodgeschoten vastgoed handelaar Willem Endstra, maar de transactie ging niet door. De toenmalige eigenaar van Raffles deed aangifte tegen Prins, maar die beweerde op zijn beurt onlangs in Nieuwe Revu dat juist hij was bedreigd. De verdenking van witwassen had mogelijk wèl betrekking op het luchtvaartbedrijf. Het zou volgens Prins zelf gaan om een 'een niet gespecificeerde reke ning van 50.000 euro', maar volgens justitie in Amsterdam worden meer transacties on derzocht. Prins werd bij Exel op non-actief gesteld. De Vlieger nam tijdelijk de dagelijkse lei ding over. Afgesproken werd dat Prins, voor vijftien procent mede-eigenaar van Exel, zijn aandelen aan De Vlieger zou overdragen. De problemen bij de Exel- dochters stapelden zich op. Niet alleen kwam de belasting dienst op bezoek, ook dreigden schuldeisers Air Exel in Maas tricht met een faillissements aanvraag. Dit kon met een be talingsregeling ternauwernood worden verhinderd. Helemaal lastig werd het rond de overna me van chartermaatschappij DutchBird, die vlak voor de aanhouding van Prins was rondgekomen. De Vlieger pre senteerde zich als de nieuwe ei genaar. maar bij nader inzien bleek een BV van Prins juri disch gezien de bezitter. Tot grote woede van de vak bonden werd DutchBird niet gered door de Exel-groep. Re den voor critici om De Vlieger af te schilderen als een niets ontziende ondernemer. Fabri kant Boeing legde de toestellen van DutchBird aan de ketting. Prins slaagde er niet in om in vesteerders te vinden, wat voor DutchBird leidde tot surseance van betaling. Bonden vrezen nu alsnog een faillissement. Ondertussen lijkt er ook sprake van een probleem tussen De Vlieger en vastgoedhandelaar NiekSandmann, die evenals De Vlieger 42,5 procent van de Exel-aandelen in handen heeft. De op Bonaire wonende Sand- mann heeft aangekondigd dat hij met zijn eigen twee Exel- vliegbedrijfjes óp de Antillen wil gaan samenwerken met de gro te concurrent KLM. Hij wil met deze vliegondernemingen uit de Exel-groep stappen. Daar mee begint het luchtvaartimpe rium af te brokkelen. Het opstappen van accountant Deloitte, die half december het contract per direct opzegde met zowel de IMCA-groep als Exel, zorgde voor nog meer onrust. De Vlieger beweert dat hij het 'niet eens was met hun aanpak' en dat het ging om 'een norma le wisseling van accountants', maar in de beeldvorming was het kwaad al geschied. In het geruchtencircuit was te horen dat Deloitte zich niet kon vin den in de wijze van boekhou ding. Hoe dan ook, de accoun tants maken hun%erk over het boekjaar 2004 niet af, en dat maakt zakenrelaties nog ner veuzer dan ze al waren. Alle problemen en de druk zijn De Vlieger kennelijk te veel ge worden. Ook touroperators, vanwege de miljoenencontrac ten essentieel voor het voortbe staan van Exel, zetten in toene mende mate vraagtekens bij de zakenman. Als bestuurder stapt De Vlieger op bij Exel, maar als aandeel houder niet, zo heeft Unie-be stuurder Rog gisteravond be grepen. „Hij blijft geld investe ren." Hij noemt het besluit verstan dig. „Maar voor hem is het een persoonlijke nederlaag. Er is de laatste tijd zoveel slecht nieuws rond hem geweest, zowel feiten als geruchten. De luchtvaart groep is in diskrediet gebracht. De situatie werd onmogelijk. Een toekomst voor Exel is ze kerder zonder De Vlieger dan met hem."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3