Zonder weblog ben je niemand GESPREK VAN DE DAG Boot Buick, een paar apart langs de Amstel Zoevende bode Boeren en joden Altijd goed: een kusje in de nek den haag - De doorgaans nogal trage politieke besluitvorming aan Ij Binnenhof krijgt een ongekende impuls. De bodes beschikken nu nan over een Segway. Dat is een elektronisch aangedreven tweewieler w mee ze moties, notities en andere (ambtelijke) stukken met grote sm heid door het Kamergebouw bezorgen. De Segway laat zich kinderlij eenvoudig besturen. Stuntrijders onder de bodes kunnen er zelfs eerj ge roltrap mee op en af. De tweewielers worden nog voorzien van q mandje, waarin stapels papier kunnen worden vervoerd. Zodat de b< hun handen aan het stuur kunnen houden. Foto: GPD/Harmen de Jq DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Je reisverslag, foto's van je bevalling, intieme informa tie over jezelf: in een weblog kun je alles kwijt. Elke maand openen duizenden Nederlanders zo'n internet dagboek. En maar hopen dat iemand het leest. Want dan kun je je een beetje beroemd voelen. „Als je geen weblog hebt, ben je niemand." „Toen we samen onder twee tafels lagen, golfde het water naar binnen. Floris sprong op en klom op de balie van het café. Hij riep naar Claire om ook te ko men, maar de stroming was zo sterk dat haar dat in eerste instantie niet lukte. Uiteindelijk kon ze er toch op klauteren. Het water steeg heel erg snel. Thaise mensen in het internetcafé schreeuwden naar ons dat we het gebouw uit moesten." Tot de kerst lazen alleen vrienden en familie de weblog van Floris Havelaar (www.florisopreis.web-log.nl). De student, met zijn vriendin op vakantie in Zuid-Oost-Azië, houdt dage lijks zijn belevenissen bij op zijn internetjournaal. Maar sinds de dag dat een tsunami de westelijke kustlijn van Thailand verwoestte, waar hij in een ho tel verbleef, is het aantal bezoekers van zijn 'blog' verdertigvoudigd. Nu hij weer op veilig terrein is, be gint de belangstelling alweer langzaam af te nemen. De weblog, de digitale variant van het aloude dag boek, wint snel aan populariteit. Maandelijks mel den zich 15.000 mensen aan voor hun eigen digitale zeepkist via web-log.nl, de grootste aanbieder van weblogpagina's op het internet. Uiteindelijk blijven van die 15.000 zo'n 6.000 enthousiastelingen over. Floris' weblog zal volgens cybersocioloog Albert Benschop van de Universiteit van Amsterdam niet erg lang populair zijn. „Er gebeurt iets spectaculairs en na een paar dagen is iedereen de weblog weer vergeten", zegt de hoogleraar, specialist op het ge bied van menselijk internetgedrag. Niels Houben, verantwoordelijk voor web-log.nl, schat dat in Nederland bij elkaar 120.000 actieve weblogs zijn. „Ze worden steeds meer gemeengoed. Veel mensen zien hun 'blog' ook als digitaal imago", zegt hij. Benschop: „Als je geen weblog hebt, ben je niemand." Ook Tinie Trampoline gaat het om het imago. Tinie is de intemetalias van de eigenaresse van atelier Kamstra-Art in Zutphen. De vrouw, die al enkele ja ren haar eigen 'pretweb' (www.tiniesdigitaledag- boek.nl) onderhoudt, wil liever niet dat haar echte naam verbonden wordt aan haar alias. „Ik wil de mythe van Tinie graag in stand houden." Van de rest van haar achtergrond maakt de galeriehoudster ver der geen geheim. Foto's van haarzelf en haar gezin zijn gewoon te zien. Tinie hield in haar pubertijd al een dagboek bij, omdat 'het je kop zo lekker leeg maakt.' Het schrijven op internet is voor haar wel iets anders dan haar kinderdagboek. Als zij elke och tend opstaat en achter de computer eerst 'even Tinie doet', voelt zij zich een andere persoon. „Tinie is een keurige huisvrouw van 46. Als ik Tinie ben, hoef ik geen scherpe pen te houden. Zij is veel truttiger dan ik zelfben." Weblogs zoals die van Tinie Trampoline zijn volgens socioloog Benschop in eerste instantie bedoeld om het eigen geheugen te documenteren, net als een normaal dagboek. Maar de weblog is méér dan dat. Hoe meer mensen iemands belevenissen lezen, hoe groter de reputatie van diegene wordt op het inter net. De hoogleraar noemt het fenomeen daarom 'ij delheidspublicaties.' „Natuurlijk wil ik dat mensen lezen wat ik opschrijf," erkent Tinie. „Ik zou het ei genlijk dolgraag commercieel willen exploiteren." Toch is de weblog hoofdzakelijk bestemd voor een zeer klein publiek, vooral vrienden en familie. „Het zijn verhalen die voor een normale lezer geen enkele betekenis hebben, tenzij je die persoon kent", zegt Benschop. Alle andere lezers zijn mensen die zich zelf in het verhaal van de weblogger herkennen. „Huisvrouwen lezen graag weblogs van andere huis vrouwen, omdat zij schrijven zoals de buurvrouw die iets bij de kapper vertelt. Soort zoekt soort." Rowald Pruyn Alle 60.000 kaartjes voor een POPCONCERT in Groot-Brittannië voor de slacht offers van de ZEEBEVINGSRAMP zijn binnen drie dagen uitverkocht. Dit heeft de organisatie gisteren gemeld. In het Millennium-stadion in Cardiff treedt op 22 januari onder anderen Eric Clapton op. Ook groepen als de Manie Street Pre achers en Snow Patrol hebben hun medewerking toegezegd. De organisatie be kijkt of de capaciteit van het stadion met 5000 plaatsen kan worden uitgebreid. De actie moet alles bij elkaar ongeveer 1,5 miljoen euro opleveren. Supporters van voetbalclub De Graafschap in de Achterhoek spreken liefkozend van hun 'superboe ren'. Het is een geuzennaam. Dat betekent dat ze daar op de heilige grond van boerenrockgroep 'Normaal' van de nood een deugd hebben ge maakt. Randstedelingen en in het bijzonder Am sterdammers plaatsen mensen die niet dagelijks in de tram zitten doorgaans een trede lager op de civi lisatie. Dan valt al gauw een woord of uitdrukking die niet positief is bedoeld. Het platteland is even beschaafd of onbeschaafd als wij allemaal, maar het woord 'boer' ligt lekker in het gehoor. Sla het woordenboek open op 'boer' en je verzuipt in de ongunstige uitdrukkingen. Ik ga hier niet de hele lijst afwerken, maar de zegswijze 'een boer van één jaar en van honderd is hetzelfde' vind ik in dit ver band veelzeggend. Behalve als troef bij het klaver jassen geniet de boer weinig aanzien. En precies daarom werd in Doetinchem en omstreken 'super boeren'de onbetwiste erenaam. Dat daarmee ove rigens het leed van De Graafschap niet geleden is, leert ons een vluchtige blik op de stand in de Eredi visie. Er is nog veel werk te doen voor don Leo, de nieuwe 'graaf Beenhakker temidden van zijn landbouwers en buitenlui. Eén ding echter staat vast voor de aanhang: superboeren die gaan nooit verloren. „Ik kom altied weer terug!" Ook al degra deren ze naar de eerste divisie, die tegenwoordig Gouden Gids divisie heet, maar omdat het toch voornamelijk goud doublé is wat daar blinkt, verre van geuzennaam. Met Ajax - we zijn inmiddels in de grote stad be land - is iets vergelijkbaars aan de hand maar an ders. Ajax voert sinds lang de officieuze naam van 'jodenclub'. Ook dat als reactie op kwalijke kwali ficaties uit een niet zo erg lang verleden. De dictio naire is bij 'jood' eveneens een verbale uitdragerij van doorgaans onverkwikkelijke zegswijzen. Daar onder is lteb je een ouwe jood in je keel?' gezegd te gen iemand die schor is, nog gematigd. Elke keer als er een nieuwe druk van de Dikke van Dale ver schijnt, zwellen emoties aan tot tsunami's. Men wil dat uitdrukkingen worden geschrapt. De laatste ja ren betreft dat ook het trefwoord 'Turk' en weldra ook 'Marokkaan'. De gestaalde kaders van Ajax hebben het oorspronkelijke scheldwoord 'joden club' ooit omgesmolten tot eretitel en tot in de hoogste tribunes en in de verste stadionnetjes wap pert met de Amsterdammers op bezoek als het even kan de davidster. De provocatie baart de provoca tie. De stemming stijgt, hoewel niet richting het ho gere. Officieel Ajax, daartoe aangespoord door de De FONTEIN die in-het Londense Hyde Park staat ter nagedachtenis aan de Britse PRINSES DIANA, kampt opnieuw met problemen. Maandag werd het monument gesloten voor reparatiewerkzaamheden die enkele maanden gaan duren. De Princess Diana Memorial Fountain is sinds de ingebruikname in juli al twee keer gesloten geweest wegens reparaties. Ook ging de fontein een tijdje dicht nadat bezoekers op de gladde steen onder het zacht stromende water wa ren uitgegleden en letsel hadden opgelopen. Deze keer wordt het door de vele bezoekers beschadigde gras rond de fontein vervangen door een sterkere soort. Ook moet een nieuw afwateringssysteem voorkomen dat de fontein weer over stroomt, zoals nu bij regen vaak gebeurt. Volgens Royal Parks, de beheerder van Hyde Park, is de heropening gepland op 1 mei. Foto: EPA Anton Tsjechov Vrouwen zonder mannengezelschap verleppen; mannen zonder vrouwengezelschap versuffen De Amerikaanse rockmuzikant LOU REED heeft de Tsjechische ex-presi dent en toneelschrijver VACLAV HA- VEL verzocht om een toneelstuk over zijn eigen leven te schrijven. Reed wil graag de muziek voor dat werk componeren. Dat heeft de 61- jarige Reed gezegd in een gesprek met de zeven jaar oudere Havel in de Tsjechische hoofdstad Praag. Havel liet weten dat hij op dit mo ment geen plannen heeft een nieuw toneelstuk te schrijven. Foto: EPA Het wil seksueel nog niet vlotten tussen de Nederland se man en vrouw. De Neder landse man wil veel vaker seks dan de vrouw. Zeker 20 procent van de vrouwen zou graag willen dat de partner wat groter geschapen is. Een en ander blijkt uit onderzoek van Harlequin, uitgever van romantische reeksen als Bou quet, Intiem en Superroman. Het onderzoek is gehouden onder duizenden mensen in vijftien landen, waaronder Nederland. Van de Italiaanse dames wil 90 procent veel liever dat de man wat vaker in het huis houden helpt. De Nederland se man is volgens de Neder landse vrouw internationaal gezien de beste hulp in de huishouding. Experimenten in de slaapkamer staan hoog aangeschreven bij de Franse en Griekse mannen. Respec tievelijk 50 en 40 procent zou daar meer tijd voor willen hebben. Helaas voor hen zijn het juist de Frangaises en Griekse vrouwen die weinig blijken te voelen voor hoog standjes als soixante-neuf en vrij worstelen. Het onderzoek leest enigszins als de verhalen in de Bou- quet-reeksen: De Nederland se vrouw zoekt in een man vooral liefde, een zorgzaam karakter en gevoel voor hu mor. Verwennerij staat boven aan het verlanglijstje van de vrouw. Ze raakt vooral onder de indruk van juwelen en bloemen. Om het beeld op de omslagen van de reeks com pleet te maken: 56 procent van de vrouwen wil vooral in de nek gekust worden, maar ook 52 procent van de man nen vindt dat een warme plek. anp Zeker 214 nazaten zijn onlangs blij verrast met een ERFENIS van ruim 140 JAAR oud. Zij krijgen hun erf deel van een stuk grond van de 01- denzaalse boer Brunink die in 1863 overleed. Dit liet het advocatenkan toor Jacobs Kranenburg Advocaten, dat de erfenis gaat verdelen, giste ren weten. De erfgenamen hadden het lapje grond tot op heden niet op gemerkt. De gemeente Oldenzaal wilde het grasland van 4000 vier kante meter onteigenen voor indu striële bebouwing, maar kon de ei genaar niet vinden. Om de grond te onteigenen nam de gemeente het Almelose advocatenkantoor in de arm. Via stamboomonderzoek en ge boorteregisters spoorde mr. Prasce- vic van het kantoor in samenwerking met de gemeente Oldenzaal 214 erfgenamen op. Ze krijgen ieder een bedrag, dat kan variëren van 25 tot enkele duizenden euro's. De erfge namen moeten voor 31 januari rea geren op het voorstel van het advo catenkantoor. Als iedereen akkoord is, kan in februari de erfenis van ruim 54.000 euro worden verdeeld. Wie langs de Amstel in Amsterdam loopt, zal even verbaasd opkijken. Want daar ligt een woonboot met een Amerikaanse oldtimer uit 1959 op het dak. „Roeiers vallen bijna achter over van verbazing van mijn Buick," vertelt Chris Groen (44). Hij rijdt vanaf zijn zestiende in oude Amerikaanse wagens en bezit er vijf. De Buick op het dak heeft hij van zijn broer. „Die nam hem vijftien jaar geleden mee uit Curagao." Begin jaren zestig was de auto het rijtuig van de gouverneur van Curagao, daarna diende het ding als kippenhok in Willemstad. „Hoewel hij er toen niet uitzag, wist mijn broer meteen dat het om een speciaal model ging." Volgens Chris is de Buick uit '59 er één uit de 'crazy years'. „Auto's hebben nog nooit zulke grote vleugels gehad als toen." Chris' broer had echter geen tijd om iets met de gevleugelde auto te doen. „Toen kwam ik op het idee om hem op het dak van mijn nieu we ark te zetten." Chris' Ark is splinternieuw, hij liet hem bouwen in de stijl van de jaren vijftig. Sinds kerst liggen boot en Buick in de Amstel onder de Utrechtse Brug. „Het vervoeren was nog een heel spektakel," zegt Chris. De boot moest vanaf arkenbouwer De Blauwe Wimpel in Diemen naar de lig plaats. Met de auto erop kon hij niet onder de spoorbrug bij het Centraal Station door. Die brug gaat alleen om twee uur 's nachts open. „Het werd dus een nachtelijke tocht. Het was ijskoud maar de brugwachter deed in zijn hempie toch het raam open om met vei te kijken naar die auto die hij voorbij zaj men." Van de Buick uit '59 zijn 8285 exemplarej maakt. „Er rijdt er minstens één Nederlai weet Chris. „Maar die heeft een andere ij Die van Chris rijdt niet meer. „De motorj snellingsbak en uitiaat zijn eruit gehaald dat hij niet meer dan 1600 kilo mocht wq het gewicht dat de kraan kon hebben die op de boot heeft gezet." Chris wilde er wel een ander gebruiksvot werp van maken: „Ik dacht: ik gooi er eei tras in, voor bruidsstelletjes. Maar ja, er i geen toilet en het is ook een beetje vocht Een 64-jarige Groninger heeft zijn minuscule vleeskleurige GEHOOR- APPARAATJE kapot gekauwd. Het dingetje, met een waarde van onge veer 1000 euro, had hij tijdens het eten even naast zijn bord gelegd. Hij zag het aan voor een stukje spek dat van zijn bord was gevallen. Met een FLINKE HAP beet hij het tot gruis. Hij vertelde nog nooit zo duur te hebben gedineerd. De woonark van Chris Groen aan de Amstel met de oldtimer uit 1959 op het dak. Foto: GPD/Johannes Abeling ledenraad, wil daarom af van het predikaat. Hier in ligt de zaak 180 graden anders dan bij de boeren uit de Achterhoek en hun dappere elftal op klom pen. De voorzitter van Ajax heeft een erelid ge vraagd om één en ander op korte termijn te bevor deren. Ik begrijp Ajax heel goed en wens ze veel succes. Maar geschiedenis wis je niet uit door alleen een denkbeeldige knop om te zetten. Bovendien houdt geschiedenis nooit op. De ongemakkelijkheid gooit dus hoge ogen als dit erelid waarschuwt dat koket teren met 'jodenclub' naar de holocaust verwijst en antisemitisme voedt. Al 'googlend' over het internet stuitte ik al op een Marokkaanse site die het nieuws - overigens sec zonder com mentaar - had overgenomen. Het zal dus niet eenvoudig lukken om het streven van offi cieel Ajax waar te maken. Er zit in dat woord 'jodenclub' bovendien een harde kern van trots en zelfbewustheid die me nige overlevende 60 jaar geleden, op 'het uur Nul' in 1945 voor onmogelijk moet hebben gehouden. Dat is misschien een troost als de combinatie van Ajax en jo denclub hardnekkig zou blijken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2