REGIO Dingjan groeit uit zijn gesteven jasje Cr 'Het is niet aan mij te oordelen over de portemonnee van een ander' 'Smoesjes over of het geld er komt, getuigen slechts van materialisme' NAVRAAG Was-, droog- en vouwmachines draaien op volle toeren aan de Rooseveltstraat te woensdag 12 januari 2005 cialistische Partij (SP) heeft het afgelopen jaar het meeste aan- jeuwe leden getrokken. Met ruim 44.000 leden is de SP zelfs de i partij van Nederland geworden. Nog voor de WD (42.000), die net als het CDA SP-voelhorens zitten ht in de maatschappij (73.000) en de PvdA (61.000) al leen maar leden verloor. Het Leid- ttïweede Kamerlid FENNA VERGEER (onderwijs en integratie), is en verheugd, maar weet ook waarom sympathisanten zich k SP wenden. „Onze directe aanpak werpt vruchten af." de Amsterdamse politicoloog Kr ouwel is het voor kiezers minder interessant om partijlid te worden. Ledetuzc- zijn niet alleen tijdrovend en duur, maar leden worden hem ook alleen maar als ballast gezien. zit het hem nu juist. Dat mensen lid willen worden van de •ft te maken met onze werkwijze. Wij verwelkomen leden en eet een kennismakingsgesprek aan. We weten dan heel ze actief willen meedoen aan onze activiteiten. De meeste >n blijken daarom ook lid te zijn geworden. Ze willen iets be- ;n. Wij hebben geen last van zittende partij baronnen die ijn om hun macht te verliezen." Vfown is het interessant om van de SP lid te worden? iroberen als partij dichtbij de mensen te blijven. De burgers .Jjn invloed kunnen uitoefenen. Wij gaan daarom regelmatig de mensen toe om hun mening te vragen. We bellen op, gaan :en langs. We geven mensen steun als er problemen zijn, igs bij een huurcommissie, stellen hulpdiensten in en kij- 'v de werkvloer. Onze voelhorens zitten echt in de maat- pij, ik denk dat de andere par- un informatie meer halen uit stuurlijke circuit." bezwaarlijk? 3 nk van wel. Wij hebben de he- itschappij nodig, en niet alleen istuurslaag, om als partij te naar een socialer beleid en ter democratisch bestel. Dan e echt ook kijken op de werk- Meer solidariteit tussen ziek ond, arm en rijk, werkend en erkend is voor ons de basis, ei s de burgers meer betrekken l' egelgeving in Nederland. Laat veel meer mensen daarop in- ïitoefenen." azen angs IN Z Naam: Wasserij/Stomerij Gevestigd: Rooseveltstraat 7 en Geregracht 7 in Lel Kernactiviteiten: Wassen. drogen, stomen, stnjken van kleren, linnen, enzo voort. Zowel voor particu- I lieren als hotels, horeca, bedrijven. Markt: Leiden en regio. Werknemers: 13. Globale bedrijfsomzet: Geheim. Toekomstverwachting. Beheerste groet, zodat het overzicht op alle bed"|k" activiteiten met verloren gaat. ^Saskia Stoelinga archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN >55 Woensdag 12 Januari - Zaterdag is het een halve eeuw geleden, dat wijlen de heer rs een eenvoudig handbinderijtje van de firma De Leu aan e Rijn overnam en daarmede de grondslag legde voor de tegen- bloeiende N.V. Drukkerij Cartonnagefabriek en Brocheerin- Rutgers, thans gevestigd aan het Galgewater 15. Reeds kort vername moest de heer Rutgers, die met twee werkkrachten usinaar een ruimere werkgelegenheid omzien, welke in een pand nj Groenesteeg werd gevonden. In deze ruimten maakte het be- jjn voorspoedige ontwikkeling mede en werd aan de binderij een age-afdeling toegevoegd. Na 18 jaar werd in 1924 het huidige 'jg ipand betrokken. In 1936 kwam aan het werkzaam leven van ,hter een einde, terwijl zijn oudste zoon in de Meidagen van ij oorlogshandelingen sneuvelde. Zijn jongere zoon, J. Rutgers, n toen af het bedrijf, dat na de bevrijding nog menige uitbrei- ^derging, alleen voort. |0( 980, zaterdag 12 januari De Leidse vuilnismannen zijn het zat steeds meer andere ee^ssen de vuilniszakken te vinden die er niet tussen horen. Ze Leidenaars meer discipline bij brengen. „Wanneer er behal- diiiszakken ook grof vuil of kranten worden aangetroffen, dan (óle het hele zaakje gewoon staan", aldus deze twee vuilnis- el f Foto: archief Leidsch Dagblad ke deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na „,jlg 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van VSDagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ;h0"e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. lil COLOFON uit lid ectie: T Klein en H de Wit ge nail: directie.hdcuz@hdc.nl mi ngsfWredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg redactie ld@hdcnl Leidsch Dagblad frooR aat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 54,2300 AB Leiden, dijden van de receptie zijn: ten met donderdag 116.30 uur idl^ 08.30 -12.30 uur nd USS fax c 071-5 356415 071-5356325 tnten fax 023-5150 567 IEVERKOOP 5 elWb.t.: 681 3661 oed: 023-5150 543 75-6813677 j] ilhandel: 071-5 356 300 aus kunnen contact opnemen 3636 de a de 5196800 .dp™ ,vf (acceptgiro) Ifctnautinc) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken natisch afschrijven van het sgeld ontvangen €0,50 korting PER POST toienten die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07 30-17 00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie wwwleidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Het gaat slecht met de wasse rijen in Nederland. De kleintjes kunnen het hoofd nauwelijks boven water houden, terwijl de groten elkaar op leven en dood beconcurreren. Toch heeft wasserij en stomerij Dingjan niets te klagen. Integendeel. Sinds het stokoude pand op de Hoge Rijndijk in Leiden werd verruild voor moderne onder komens aan de Geregracht en de Rooseveltstraat zit de groei er goed in. „Als middelgroot bedrijf fietsen we er mooi tus sendoor", verklaart directeur Piet de Goede. Voor veel Leidenaars staat Wasserij/Stomerij Dingjan nog altijd synoniem met het pand aan de Hoge Rijndijk. Vuil wasgoed leverde je er in, waarna het kraakhelder werd afgeleverd. Dat laatste is niet veranderd, maar gebeurt te genwoordig op andere plek ken. Sinds twee jaar is de was serij namelijk gevestigd aan de Geregracht, waar was- en stoomgoed kan worden inge leverd, en de Rooseveltstraat, waar de wasmachines conti- 275 Kilo wasgoed per uur kan er verwerkt worden met alle moderne was-, stoom-, droog- en stijkmachines die aan de Rooseveltstraat staan opgesteld. Foto: Hielco Kuipers nu staan te draaien. Het vertrek vanaf de Hoge Rijndijk was onafwendbaar, vertelt directeur Piet de Goe de. Het krappe pand bood bij lange na niet de ruimte die nodig was om moderne appa raten te installeren. „Jammer, want het pand ging ons aan het hart. Het heeft een lange historie, maar voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. We wilden bijvoorbeeld een 'vouwmachine' installe ren, die hard nodig was om het wasaanbod te kunnen verwerken. Maar die konden we er niet meer kwijt", zegt De Goede. Toen Stomerij De Kroon aan de Geregracht te koop stond, was de keus snel gemaakt. De Goede en mede-directeur Mark Dieben trokken onmid dellijk in het pand. In novem ber 2003 kwam daar ook nog bedrijfsruimte aan de Roose veltstraat bij, waarna de weg vrij was om de activiteiten uit te breiden. En dat lukt won derbaarlijk goed, stelt De Goede tevreden vast. Het succes van Dingjan is deels te verklaren uit het bre de pakket aan diensten dat het bedrijfje levert. „En de kwaliteit", voegt De Goede er aan toe. Zowel aan particulie ren als bedrijfjes en instellin gen. Een greep uit het klan tenbestand: de Leidse politie, de universiteit Leiden, ver schillende restaurants en ca fés in de binnenstad, verzor gingshuis Roomburg. „Ook doen we voor veel oude men sen de was, die we aan huis ophalen." Daarmee nestelt Dingjan zich behaaglijk tussen de hele gro te en de piepkleine wasserij en. „De kleintjes richten zich vooral op particuliere klanten. Hele grote wasserijen daaren tegen doen uitsluitend zaken met hele grote instellingen, zoals ziekenhuizen. Dat gaat echt om enorme hoeveelhe den wasgoed. Maar die zullen nooit de kantines van de uni versiteit afgaan om wasgoed op te halen. Dat vinden ze simpelweg te kleinschalig. Wij doen dat dus wel. Bovendien blijven we altijd oog houden voor de particuliere klanten." En daaraan dankt de wasserij haar succes, meent De Goede. Ook tevredenheid van de klanten helpt natuurlijk, stelt De Goede. „We zijn de enige wasserij van Leiden die bij een branchevereniging is aan gesloten. Er is hier ontzettend veel kennis aanwezig", zegt hij trots. Wat wil je met twee directeuren die beide uit een 'wasserij-geslacht' stammen. Als kleuter stopte ik al zak doekjes in de mangel. Dat was in de wasserij van mijn vader. Zijn vader deed op zijn beurt hetzelfde. En zo al vijf genera ties lang." In technisch opzicht is er de afgelopen decennia het nodi ge veranderd. In het bedrijfs pand aan de Rooseveltstraat staan de nieuwste snufjes op wasgebied. 275 Kilo wasgoed per uur wordt er verwerkt. Daartoe staan negen wasma chines - verwarmd door een gigantische stoomketel - van verschillende formaten conti nu te draaien. Via een net werk van slangen worden de verschillende zepen in exact de juiste verhoudingen aan gevoerd die horen bij de 22 verschillende wasprogram ma's. „En alles op natuur vriendelijke basis", voegt De Goede eraan toe. Door middel van gelabelde netjes wordt het wasgoed van de verschil lende klanten uit elkaar ge houden. Het meest prominent aanwe zig in de kraakheldere be drijfsruimte zijn echter niet de was- en droogapparaten, maar de vouwmachine. Nadat het linnengoed gedroogd en gestreken van een warme plaat komt rollen, zorgt een ingenieuze constructie van 'drijfriemen' ervoor dat het netjes wordt opgevouwen. Een keurig pakketje is het eindresultaat. „Een uniek ap paraat", zegt De Goede. „Het is ontwikkeld in Italië, waar het vaak wordt gebruikt om gigantische hoeveelheden wasgoed op te vouwen voor de hotels." Ook fascinerend is het apparaat waarmee jasjes en overhemden geperst kun nen worden. Wie het kleding stuk op deze paspop spant, haalt het er twintig seconden later weer fris en gesteven vanaf. Met zoveel geautomatiseerde processen is de vraag wat er voor de medewerkers nog te doen is. Dat blijkt vooral de logistiek tussen de verschil lende apparaten te zijn. In plastic bakken worden kle dingstukken binnen gebracht, heen en weer gereden, in net jes gepropt, er weer uitge haald, netjes op stapeltjes ge legd. „En daarnaast zijn er twee vrachtauto's continu on derweg om het schone goed af te leveren en de vuile was op te halen", zegt De Goede. Eigenlijk is dat al bijna te wei nig om de vraag aan te kun nen, voegt hij eraan toe. „Een grote vrachtwagen is onze volgende investering." De toekomst ziet er wat hem betreft zonnig uit voor Wasse rij/Stomerij Dingjan. „Het einde van de groei is voorlo pig nog niet in zicht. Hoewel daar wat ons betreft ook een grens aan zit. We willen het overzicht behouden, zodat we kwaliteit kunnen blijven ga randeren." Rody van der Pols KLANKBORD Als je de gigantische op brengst tot nu toe bekijkt, lijkt het erop alsof werke lijk iedereen in Nederland via giro 555 aan de slacht offers van de zeebeving heeft gegeven. Toch is tweederde van de lezers van de LD-internetsite het niet eens met de stelling 'ledereen moet storten op gironummer 555'. Vooral dat woordje 'moet' blijkt door een ruime meerder heid niet te worden geap precieerd. „Een verplich ting slaat nergens op." Een greep uit de reacties. Jan Willem Faasse, War mond: „Naar vermogen. Waarbij de euro van de weduwe zonder pensi oen net zo wordt gewaar deerd als de ton van de rijke weduwe." EJ. van Mastrigt, Lei den: „Opvallend is dat je erop wordt aangekeken wanneer je niks stort. En dat mensen verhalen op hangen over hoeveel ze ledereen moet storten op gironummer 555. wel niet hebben gestort. Uit sociale druk moet je haast wel storten." W. Veenstra, Leiden: „Onzin. Iedereen betaalt indirect al mee aan het bedrag dat de overheid geeft. Wie meer wil en kan geven, moet dat vooral op giro 555 doen. Maar een verplichting slaat nergens op." Leendert Jonker, Lei den: Als geven verplicht wordt, gaat het motief te loor. Als we met elkaar vinden dat een bijdrag voor iets - wat dan ook - van iedereen moet wor den verlangd, hebben we daarvoor al een goed sys teem: belastingheffing. Dat gebeurt op objectie ve wijze door de over heid, die vervolgens met democratische procedu res besluit over de uitga ven ten laste van deze collectief en verplicht vergaarde middelen." G. Kuijt, Katwijk: „Het meeste zal verdwijnen in zakken waar het niet hoort." Arie van Rooijen, Kat wijk: „Door al die goed bedoelde acties op radio, tv en dagbladen ga je je al gauw schuldig voelen als je nog niets hebt ge geven. Op dit moment heb ik dat nog niet ge daan. Ik ben altijd bang dat het geld ook deels in handen komt van cor rupte lieden. Ik geef lie ver aan particuliere initi atieven. Zo heb ik een kerstgift gegeven aan een bruidsfotograaf uit Kat wijk die een weeshuis heeft opgezet in Nepal voor weeskinderen die aan aids lijden. Dan weet ik zeker dat het geld goed terechtkomt." LA. Struijk-Vermeulen, Zoetermeen „Oké oké, ik zou me heel erg moeten schamen. Maar ik ben het er niet mee eens. Ik vind het nog altijd de ei gen keuze van de men sen zelf of ze geld willen storten of niet. Natuurlijk is zo'n tsunami een vre selijke ramp. En het is leuk dat ze zoveel geld aan het inzamelen zijn, Maar het gaat mij te ver dat je zou moeten storten op gironummer 555. Ter wijl ik dit typ is de grote inzamelingsactie op tv. Miljoenen Nederlanders kijken als makke schapen naar een programma vol met de gruwelijkste beel den die ze ooit hebben gezien. Misschien is het struisvogelpolitiek van me, maar ik kijk liever niet naar mensen die zich tevergeefs aan het leven vastklampen. De gruwelverhalen en af schuwelijke beelden gaan mij te ver. Ik vind het eerlijk gezegd ge woon mensonwaardig hoe die beelden elke dag weer de huiskamers in rollen. Alsof het de nor maalste zaak van de we reld is dat je lijken voor bij ziet drijven. Nee hoor, dat is niks voor mij. Laat mij dan maar uit eigen wil een bescheiden be dragje doneren. Maar in ruil daarvoor wil ik niet meer van die ellende op televisie zien." Astrid de Haas, Oude Wetering: „Het is niet aan mij te oordelen over de portemonnee van een ander." A.J. Stoffels, leiden: „Liefdadigheid onder dwang werkt uiteindelijk averechts. Vertrouw lie ver op vrijgevigheid." Marijke Vos, Voorhout: „Je kunt niemand ver plichten op giro 555 geld te storten. Je kunt ook lo kale acties steunen. Maar ik vind wel dét je iets moet doen. Nu én in de toekomst, want de ge troffen landen en hun in woners zullen nog een lange nasleep hebben van deze ramp. Ik hoop dat de opbrengst van de 555-actie op de juiste plek terechtkomt, met andere woorden: laat men vooraf goed inven tariseren hoe men het geld gaat besteden. Er is in het verleden al teveel aan de strijkstok blijven hangen." De nieuwe stelling haakt in op een thema dat ie dereen bezighoudt: veilig heid. Terwijl de cijfers uit wijzen dat het steeds vei liger wordt - gisteren meldde deze krant nog dat er vorig jaar minder misdrijven werden geregi streerd en er tegelijkertijd door de politie meer aan houdingen werden ver richt - is het gevoel bij ve len juist dat het met de veiligheid hard achteruit gaat. Lokale bestuurders voeden met hun openbare uitspraken regelmatig die gedachte. Zo kondigde de Leidse burgemeester Len- ferink deze week op de nieuwjaarsreceptie aan dat hij niet zal aarzelen 'keihard in te grijpen bij extremisme en radicalise ring'. Is er nu werkelijk re den om ons grote zorgen te maken, of praten we el kaar een probleem aan? De stelling luidt: Niemand hoeft zich onvei lig te voelen in de Leidse regio Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Renee Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster Universiteit Leiden: „Nee, niemand moet zich verplicht voelen om op 555 te stor ten. Of je geld geeft aan een goed doel, of voor een ramp, moet ieder een voor zich bepalen. Maar ik vind het zelf wel belangrijk. Het is gewel dig dat er zoveel geld is gestort op 555 en afgezien van een bijdrage voor Azië ben ik zelf ook donateur van verschillende welzijnsorganisa ties, met name die zich inzetten voor dier en milieu zoals WNF, de dieren ambulance en Stichting Aap. Laten we wel zijn, ondanks de huidige eco nomie kunnen we toch makkelijk een paar tientjes mis sen om hier en daar een belangeloze bijdrage te doen? En de actie van afgelopen week liet zien dat vele kleine bijdra gen een groo resultaat kunnen heb ben." Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Gelet op de omvang van deze ramp zou het mooi zijn als iedereen zijn egoïsme even opzijzet en ook in financiële zin denkt aan zijn medemens. Ik hoop wel dat de goedbedoelde geldstro men ook daar terechtkomen waar ze horen. Ik pleit dan ook voor een on afhankelijke organisatie die een mandaat krijgt om alles te controle ren en achteraf hierover te rapporte ren. Lessen uit het verleden hebben ons geleerd dat er altijd regeringen zijn die van deze misères profiteer den. Geven ja, maar dan wel gecon troleerd en niet 'blind'." Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Ja. Wie niet stort heeft een ver steend geweten. Smoesjes over of het geld er komt, getuigen slechts van materialisme. Je geeft of je geeft niet. Dat is: je gunt die mensen hun spullen terug, of je gunt ze niets te rug. Je bent een beetje egoïst of een totale egoïst. Zo simpel ligt het. Eer lijk gezegd klopt er van de hele eco nomische verdeling in deze wereld geen klap. Maar wie ben ik?" Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis, voorzitter CDJA Leiden: „Natuurlijk zou het fijn zijn als zoveel mogelijk mensen storten op giro 555. Hoe meer geld om men sen in nood te helpen, hoe beter. Ik kan echter niet bij mensen in de zak ken kijken en weet dus niet wat mensen kunnen missen. Er zijn ge noeg mensen in Nederland die moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen of die iedere euro moeten omdraaien. Dus mag het nooit zo zijn dat mensen verplicht worden te storten, hetgeen het woord 'moeten' in de stelling wel impliceert. Wel of niet storten is een keuze van mensen Berend Stolk (50) uit leiderdorp, intensivist/ actiefWD'en „Letwel: ik steun de inzamelingsactie van harte en ik ben ook orïttaan over wat er heeft plaats gevonden. Ik ben opgelucht over het feit dat er toch nog zoveel burgerfatsoen bestaat dat heel veel mensen onze medemensen in Azië willen helpen. Maar de uit spraak dat 'iedereen moet' storten is onjuist. Namens iedereen geeft onze regering uit de algemene middelen. Wat mensen daar nog aan toe willen voegen is groots. Ik hoop maar dat de vrijgevigheid ook echt wordt ge bruikt voor huizen en spullen voor gewone mensen. Ddar moet de dis cussie over gaan en niet over dikbuikige Hollanders die Te ven voor hun ei- ge' en over mi- j nisters die wel of niet eerder had den moeten rea geren. Op zo'n moment slaat de klein zieligheid weer toe."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17