'Criminelen in wereldwijd netwerk' KUNST 8f CULTUUR Bioscoopbezoek tien procent achteruit Stripmagazine ARTuur: samen schrijven en tekenen Bonte avond met vlot temp Razendsnel klapperende hakki Gouden Harp: Wiegersn Van Dongen en Akkerm Werken kunstrovers in opdracht van puissant rijke privé-verzamelaars? woensdag 12 januari 2005 Seal. Foto: CPD/Warner Music Seal haalt uit naar uitingen rappers den haag - De Britse popmuzi kant Seal heeft fel uitgehaald naar rappers die zich in hun liedjes vrouwonvriendelijk ui ten en in hun videoclips louter schaars geklede dames laten fi gureren. In een interview met het magazine Sister 2 Sister zei hij dat rappers de zwarte ge meenschap schade aandoen. „Het is treurig om te zien hoe rappers zich in videoclips mis dragen. Zij beschouwen vrou wen als lustobjecten", aldus Seal. De 41-jarige zanger van hits als 'Kiss From A Rose' is ge boren uit Nigeriaanse ouders en woont in Londen. Onlangs werd bekend dat hij zich heeft verloofd met topmodel Heidi Klum. Artiesten voor Azië binnen op 1 Amsterdam - 'Als je iets kan doen', de single van Nederland se Artiesten voor Azië is op nummer 1 van de Top 40 bin nengekomen. De opbrengst van de single gaat naar giro 555 van de Samenwerkende Hulporga nisaties. De top-4 is deze week geheel Nederlands met Raffish op nummer 2, Men2b op 3 en Anouk op nummer 4. 'Hotel New York' van Anouk blijft het best verkochte album. Van Steen dirigent BBC-orkest Wales nukerk - De Nederlandse diri gent Jac van Steen wordt vanaf april de vaste gastdirigent van het Britse BBC National Or chestra of Wales. De in Brabant woonachtige Van Steen is mo menteel nog muzikaal directeur en chefdirigent van het Deut- ches National Theater Weimar en de Staatskapelle Weimar. Ook is hij chefdirigent van het Musikkollegium Winterthur in Zwitserland. Boekenbon nog steeds in de lift leiden - In Nederland is het af gelopen jaar voor 28,5 miljoen euro aan boekenbonnen ver kocht. Dat was ruim 4 procent meer dan in 2003. De verkoop van boekenbonnen zit al enige tijd in de lift. Vergeleken met vijf jaar geleden steeg de omzet met 28 procent. Ook de in okto ber geïntroduceerde Kinder boekenbon is populair. Daar van zijn er reeds 60.000 besteld. den haag/gpd - Het afgelopen jaar wer den er in Nederland 22 miljoen bio scoopkaartjes verkocht. Dat betekent een daling van tien procent ten opzichte van 2003 toen er net iets minder bezoe kers werden getrokken dan in 2002. De prijzen van bioscoopkaartjes zijn de afgelopen twee jaar gestegen met 4,28 procent. De gemiddelde toegangsprijs bedraagt momenteel 6,78 euro. Deze cijfers werden gistermiddag in de Amsterdamse Pathé-bioscoop bekend gemaakt door W. Wolfers, waarnemend voorzitter van de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie, tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten, de Nederlandse Vereniging van Filmdis tributeurs en de Nederlandse Vereniging van Speelfilmproducenten. De succesvolste films in de Nederlandse bioscopen in 2004 waren 'The Lord of the Rings: The Return of the King' (1.064.227 bezoekers), 'Harry Potter and the Prisoner of Azkaban' (1.234.447 be zoekers) en 'Shrek 2' (977.143 bezoe kers). De best bezochte Nederlandse films wa ren 'Shouf shouf habibi!' (317.520 be zoekers), 'Pietje Bell II: De jacht op de tsarenkroon' (278.989) en 'Pluk van de Petteflet' (245.438). Vorig jaar bezochten in totaal ruim 2,1 miljoen mensen een Nederlandse film in de bioscoop. Het marktaandeel van de Nederlandse film kwam daarmee uit op 9,44 procent. Als een goede ontwikkeling constateerde Wolffers dat er in 2004 een toename was van bezoekers in de groep 30+. Een nieuwe trend is daarmee volgens hem zichtbaar, want ook de groepen 40+ en 50+ hebben de weg terug gevonden naar bioscoop en filmtheater. Een belangrijke bijdrage aan die positieve ontwikkeling leverden kwaliteitsfilms als 'Der Unter- gang'. In 2004 werden in veertien steden bio scopen uitgebreid of nieuwe complexen geopend, onder meer in Den Bosch, Maastricht, Utrecht, Woerden en Alme- re. Verdere nieuwbouw en uitbreidings plannen bestaan voor een groot aantal steden, waaronder Leiden. Het grootste knelpunt voor de realisatie vormt de ernstig vertragende werking van over- heidsprocedures op dit terrein. De filmbranche ziet piraterij, met name downloading en verspreiding van illega le dvd's, als grootste bedreiging van haar voortbestaan. „Het is moreel onaccepta bel dat de Nederlandse overheid down loaden toelaat: zelfs downloaden van een illegale bron op het internet." den haag/gpd - Gitarist Jan Ak kerman, cabaretière Lenette van Dongen en tekstdichter Fri- so Wiegersma zijn winnaars ge worden van Gouden Harpen. Dat heeft namens de stichting Conamus directeur Jemey Kaagman gistermiddag bekend gemaakt. Conamus is de instantie die binnen en buiten Nederland ondersteuning biedt aan Ne derlandse lichte muziek, in sa menwerking met Buma, de ver eniging van Nederlandse com ponisten, tekstschrijven muziekuitgevers en Radio Voor de Gouden Harp 1 personen in aanmerkin zich gedurende hun carri bijzondere wijze verdien hebben gemaakt voor d derlandse lichte muzie prijs geldt als een van i langrijkste voor Neder muziek en werd in 1962 het eerst toegekend. De Gouden Harpen woensdag 16 februari reikt. door Francoise Ledeboer Amsterdam - Geven dikke vette oliesjeiks met geldpakhuizen a la Dagobert Duck af en toe op dracht een Van Gogh of Rem brandt te stelen? Gewoon voor thuis, aan de muur? Niemand die het bewijs heeft. Maar na el ke kunstroof wordt de puissant rijke privé-collectionneur met criminele inslag aan de borrelta fel aan de schandpaal genageld. Was hij het, die opdracht gaf voor de roof uit het Westfries Museum in Hoorn? Misschien loopt er ergens ter wereld wel zo eentje rond die een mooie collectie bijeen laat roven, zeg voorzitter Pauline Kruseman van de Nederlandse afdeling van de Internationale Raad voor Musea (ICOM). Deze week nog werd een jonge Fran se kunstdief veroordeeld die heeft bekend een kleine 240 kunstwerken te hebben gesto len. Hij deed het voor zichzelf, voor zijn eigen museumpje thuis. En voor zijn moeder en zijn vriendin. „Maar de wereld wijde plundering van cultuur schatten gebeurt door brutale criminelen die daar geld uit wil len slaan", weet Kruseman op basis van haar internationale contacten. Kruseman wijst erop dat de roof van kunstschatten uit arme landen in Afrika, Azië en La- tijns-Amerika ook na de sluiting van het internationale UNID- ROIT-verdrag tegen kunstdief stallen in 1995, gewoon is door gegaan. Van op grote schaal ge plunderde graven in China tot grotendeels verwoeste archeo logische vindplaatsen in Mali, zijn overal ter wereld stille ge tuigen van deze uiterst lucratie ve criminele activiteiten te vin den. Nederland tekende het verdrag in 1996, maar is er nog steeds 'Gezicht op het Oostereiland' van Jan Rietschoot (17de eeuw) is een van de gestolen schilderijen uit het Westfries Museum in Hoorn. Foto: ANP niet in geslaagd met de kunst en antiekhandel overeenstem ming te bereiken over de voor waarden voor ratificatie. „Zo staat Nederland er bij de inter nationale bestrijding van kunst diefstal nog steeds pover op", vindt Kruseman. „Moeten we dan echt wachten op nog een paar flinke kunstdiefstallen?" Directeur John Leighton van het Van Gogh Museum in Am sterdam wfi niet speculeren over het profiel van de plegers van kunstroven. Zijn woord voerder Heidi Vandamme houdt af: „Die expertise heb je niet en hij vindt ook dat je daar niets mee opschiet." Leighton kreeg in december 2002 te ma ken met de diefstal van twee Van Goghs waarbij het geavan ceerde alarmsysteem niet bleek te werken: de criminelen had den genoeg aan een ladder en een moker. De werken zijn nog steeds spoorloos. Onder het directoraat van Ro nald de Leeuw werd het Van Gogh Museum in 1991 getrof fen door de roof van maar liefst twintig Van Goghs. De daders, 'gewone' straatcriminelen, wer den snel gevat en de schilderij en werden door de politie te ruggevonden in de kofferbak van een auto. „Maar het is het ergste wat een directeur kan overkomen", reageerde erva ringsdeskundige De Leeuw, in middels directeur van het Rijks museum, na de diefstal in zijn 'oude' museum. Ook De Leeuw heeft evenwel geen beeld voor ogen van 'de kunstrover', laat woordvoerder Boris de Munnick van het Rijks museum namens hem weten: „We hebben zelf alleen in de ja ren zestig op een veiling een keer een gestolen beeld van Tetterode teruggekocht van een Zwitserse familie die volstrekt te goeder trouw was. Maar de daders zijn nooit gevonden." Het Rijksmuseum leeft 'natuur lijk' enorm mee met het West fries Museum, aldus De Mun- nik. „Maar dergelijke reacties zijn vergelijkbaar met als ie mand een been breekt. Dat is naar, maar het kan jezelf ook overkomen." Bij het 'Rijks' zijn de afgelopen jaren 'gelukkig' slechts een pendule, een sculp tuur en een stukje van een mid deleeuws tapijt ontvreemd. „Maar dat waren incidenten en niet zoals waarschijnlijk on langs bij 'De Schreeuw' van Ed- vard Munch in Oslo, een roof op last van een internationaal opererende criminele bende", werpt De Munnick zelf een bal letje op. In de filmgeschiedenis is kunst- roof over het algemeen pakkie- an van gentleman-inbrekers. Maar het enge van de roof in Hoorn vond Kruseman vooral de agressie die uit de vernielin gen sprak. „Dat was pure bar barij." Over de bestemming van de Gouden Eeuw-schilderijen uit het Westfries Museum hoeft Pauline Kruseman niet lang na te denken: „Het zijn bekende werken die niet makkelijk te verhandelen zijn. Maar na een tijdje verstoppen in bijvoor beeld Latijns-Amerika, komen ze zeker alsnog in de handel. Want van welke kunstroof dan ook willen criminelen altijd be ter worden." Recente kunstrov Een overzicht van ruim tien jaar van grote Nede landse kunstdiefstallea Mei 1988: drie schilder van Van Gogh, Cézanne Jongkind worden gerool het Stedelijk Museum ii sterdam. De politie wee doeken terug te krijgen daders gaan de cel in. December 1988: diefst van drie schilderijen vai Vincent van Gogh. De ken, verdwijnen uit het ler-Müller Museum in loo. De doeken, van bij kaar 1,3 miljoen euro, w den een half jaar later tf gevonden. April 1991: twintig wei van Vincent van Gogh, j schatte waarde zo'n 5CK joen euro, worden ont vreemd uit het Amsterd Van Gogh Museum. De ders kunnen in de kraa worden gevat. Drie sch rijen lopen zware schad Oktober 1999: een wei uit Bilthoven wordt van verzameling met kostba kunstwerken beroofd te zij thuis is. De zeven we waaronder een Jan Stee een Jan van Goyen, heb een gezamenlijke waari van meer dan 1,3 miljoi euro. Maart 2002: inbrekers gen het Frans Hals Mus in Haarlem binnen en s vijf doeken van de schil Jan Steen, Adriaen van de en werk van diens le gen. Bij elkaar zijn de w meer dan een miljoen i waard. December 2002: diam met een waarde van 61 joen euro worden ont vreemd van een ex. het Haagse Museon. D kostbare edelstenen zij niet teruggevonden. December 2002: twee derijen van Vincent vai Gogh met een waarde 1 tenminste 10 miljoen p stuk verdwijnen uit hel Goghmuseum in Amst dam. Drie jaar later zijl nog steeds spoorloos. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: striptekenaar Hans Gravekamp (24) uit Valkenburg. Helaas is Nederland niet zo'n stripland, zegt Hans Grave kamp. De 24-jarige striplief hebber en striptekenaar uit Valkenburg kan dat zelf gere geld in de praktijk constateren. „Neem nou Leiden, daar heb je twee stripwinkels. Als ik daar kom, ben ik altijd een van de jongste die daar rondloopt. Blijkbaar leeft het niet meer bij de jeugd. In Nederland ten minste niet. In Frankrijk en België nog wel." Zo'n een, twee decennia gele den was dat nog wel anders. Bladen als de Pep (later Eppo), Fix Fox en de Donald Duck waren populair bij de jeugd, net als de getekende avonturen van Eric de Noorman. De beeldverhalen van Kuifje, Sus- ke en Wiske, Asterix en Lucky Luke gingen als warme brood jes over de toonbank. Dat was vroeger. Is het dan nu1 allemaal treurnis? Nee hoor, meldt Gravekamp. Met het in zetten van de digitale revolutie is er een nieuwe stripvorm bij gekomen, de zogenoemde on line strip. Het beeldverhaal op internet. Zoals op de site van www.studioartuur.nl, waar een heel collectief striptekenaars en schrijvers achter zit. Met Gravekamp als een van de ini tiatiefnemers. „Ik teken al heel lang strips, maar er is nog nooit een album van mij uitge geven. Waarschijnlijk ligt dat aan mezelf. Als striptekenaar wil je toch graag een medium, om je werk te laten zien. Zo is het idee ontstaan van het on-li ne stripmagazine. Stripmagazi ne ARTuur." De opzet is heel eenvoudig. „Ik vertel iemand mijn verhaal of een idee voor een verhaal en hij zegt wat hij er van vindt. Of ik laat iemand de tekeningen zien en hij zegt wat hij er van vindt. En andersom natuurlijk ook, ik geef weer commentaar op anderen. Het is leuk, inspi rerend en heel leerzaam om op zo'n manier met anderen sa men te werken." Op dit moment is er een vaste ploeg van acht man, die voor de verschillende stripverhalen zorgt - tekeningen en tekst. Maar het collectief staat altijd open voor nieuwe ideeën, nieuwe mensen. „Iedereen die Hans Gravekamp: „Striptekenen lijkt wel makkelijk, maar is dat zeker niet." Foto: Dick Hogewoning dat wil kan zich aanmelden, met ideeën komen op het fo rum. Als een idee voor een ver haal redelijk gevorderd is, plaatsen we het op een voor anderen onzichtbaar deel van de site. Anders is het voor de andere bezoekers van de site geen verrassing meer." Die opzet valt blijkbaar in de smaak. „We zijn nog geen jaar bezig, maar elke maand trek ken we tussen de honderd en vijfhonderd bezoekers meer. Ik geloof dat we de laatste keer op zo'n duizend hits in een maand zaten. Er is al een vaste groep fans, die zijn er heel en thousiast over. Het is een hob by, de site is puur voor de lol, maar ik zou er wel van willen leven." Gravekamp weet echter maar al te goed dat hij daarvoor ver der zal moeten schaven. Strip tekenen lijkt wel makkelijk, maar is dat zeker niet, zegt hij. „Ik zag ooit de poppenkastse- rie van Suske en Wiske op tele visie. Die vond ik gigantisch leuk. Mijn zus vertelde dat ze nog een paar albums van ze had, toen ben ik die strip gaan lezen. Ik probeerde die figuren als kind ook te tekenen. Toen kwam er een cursus stripteke nen van Teleac op televisie. Zo is het verder gegaan. Ik put nog steeds inspiratie uit die cursus. Het boek dat erbij hoort is mijn naslagwerk. Op dit moment volg ik een avondschool car toon- en animatietekenen. Ik blijf leren." „Ik ben ook heel kritisch op mijn eigen werk. Op dit mo ment ben ik bijvoorbeeld bezig met een strip 'Virman', een verhaal dat in de toekomst speelt. Dat is nog niet vloeiend genoeg naar mijn zin. Ik vind dat het nog beter kan. Het komt denk ik door het overper- fectioneren. Ik wil de tekenin gen steeds beter krijgen, maar ik sleutel er soms zoveel aan dat ik, zoals ik dat zelf noem, het leven eruit werk." Doelen heeft hij zeker, zegt hij. .Architectonisch goed leren te kenen en nog beter perspectief leren tekenen. Verder een ge heel neerzetten: voorgrond, achtergrond, het verhaal. Dat zijn mijn doelen." „En een droom heb ik ook nog: het zou prachtig zijn als er ooit een album van mij zou worden uitgegeven." theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Revue?!'. Tekst en muziek: Frans Mulder en Marco Braam. Met: Nelly Frijda, Frans Mulder, Hilke Bierman en Ara Halici. Gezien: n/i, schouwburg Leiden. Wie echt revue had verwacht, voelt zich bij 'Revue?!' vast en zeker bekocht. Als dit program ma al revue genoemd kan wor den, dan moet je toch vooral denken aan de kleinschalige versie van het genre. Het is meer te vergelijken met een ou derwetse bonte avond. Het vraagteken staat immers niet zo maar in de titel. Het is revue met een knipoog. En wie tekst schrijver, cabaretier, conferen cier Frans Mulder kent (of Pur per, waarvan Mulder jarenlang de drijvende kracht is geweest) weet dat hij daarbij dan een 'vette' knipoog kan verwachten. In dat licht bezien heeft dit pro gramma 'Revue?!' twee sterke punten: er is veel afwisseling en het tempo ligt lekker hoog. Daarnaast is het leuk om Nelly Frijda weer eens in een klein- kunstrol te zien en om kennis te maken met twee echt getalen teerde jonge mensen als Hilke Bierman en Ara Halici. Zelfs good old Frans Mulder is voor zijn doen ingetogen bezig en houdt zijn neiging tot eindeloze flauwiteiten grotendeels goed onder controle. En eerlijk is eerlijk, hij heeft een aardig pro gramma samengesteld met oud, nieuw en bewerkt materi aal uit de recente amusements geschiedenis. Uit zijn eigen Purper-repertoire heeft hij onder meer de Oudhollandse liedjes mi zinwoorden opgediept. I nummer is minstens twi oud en kan best weer ee den uitgevoerd. 'Aalsme Aalsmeer' op de melodii 'New York, New York' per) krijgt bijvoorbeeld ma vertolking van Hilke man. En met twee jonki twee oudjes kun je de m heden van het thema va generatiekloof ruimschc buiten. Het geheel is een vlot, lii kneuterig feestje, met ze paar mooie nummers. 2 bijvoorbeeld 'Lachen m God', een beroemde uit van Annie M.G. Schmid bij Mulder een waardev tekstbewerking heeft g van een lied uit haar mi 'Heerlijk duurt het lang! muziek recensie Susanne Lammers Concert: Camut: Life is Rhythm. Gehoord: 11/1, Stadsgehoorzaal, Leiden Drie grote trommels domineren het podium. Ze doen denken aan de podiumpjes waarop in het circus de leeuwen hun kun sten vertonen en net zo'n func tie blijken ze te hebben bij Ca mut, een uit Spanje afkomstige slagwerkgroep: daarop klakken de dansers hun liedje in ritme, aangevuld met vingergeknip en handgeklap. Camut belijdt een onversneden liefde voor de tap dans. De ijzertjes aan de zolen en de hakken, aangedreven door zwierige benen, spelen de hele avond de hoofdrol. En daar moet je van houden. Voor de pauze blijkt Camut ver rassend afwisselend en inven tief. De hakken klapperen wel iswaar razendsnel, maar de rit mes blijven lekker lui en loom. De drie dansers en de twee trommelaars tasten de grenzen af in unisono of spannende 'polyfonie' en het resultaat klinkt absoluut naar 'soul'. En net als het verlangen naar een melodie zich te breed begint te maken, zet Camut een klank schaal in, waaruit zich een pri mitief soort wijsje laat trekken. De vaardigheid van de percus sionist wordt echter een beetje gemaskeerd door zijn kluchtig heid en de variété-sfeer die daardoor ontstaat, verkleint ook enigszins de prachtige vondst van het volgende num mer. Een zuil van paars licht die langzaam begint te zwieren en te wervelen, blijkt slim I schelpenzand, dat zodr1 oefende voeten in rond een onvermoed percus: fect toevoegt. Maar na de pauze blijkt van de broertjes Lluis ei s Méndez, Toni Espanol, Alonso en Jordi Satorra delijk toch bij de tapdai gen. De lichte buiging r1 betere variété in 'Life is Rhythm' verhult niet da vooral gaat om een hon aan het in Hollywood g 1 tioneerde genre van de schaatsende mannen d hun geklikklak alles ove sen. Zij doen het vrijwe muziek, op ritmes gelei het wereldmuziek-repe met een heel klein snul menco zo nu en dan. N blijft tapdans. En daar 1 van houden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16