Betaald parkeren uitgebreid k fi's niet meer op de schouders Duizenden 'blijde gebeurtenissen' vereeuwigd Veel overlast door alcohol in de stad REGIO Leidse watertaxi gestolen uit jachthaven in Oegstgeest Gemeente, politie en brandweer tevreden over jaarwisseling Leiden koopt Chili Out Café College wil autoluwe binnenstad REGIO Wasserij en omerij Dingjan oeit uit zijn jas leiden - Gemeente, brandweer en politie zijn tevreden over het verloop van de afgelopen jaar wisseling. „Het systeem van de 'treintjes' waarbij de verschil lende instanties gezamenlijk potentiële uitwassen in de kiem smoorden, heeft goed ge werkt", concludeerde wethou der Geertsema gisteravond in de commissie bestuur en veilig heid „Er waren minder onlus ten en vernielingen dan voor gaande jaren. Alleen in de Sum- atrastraat liepen de feestelijkhe den uit de hand en moest de ME er aan te pas komen." Bur gemeester Lenferink: „Daar zullen we volgend jaar dus extra op letten. Vooral omdat dit jaar bleek dat er veel mensen vanuit andere wijken speciaal vanwege de kans op onlusten naar de Sumatrastraat zijn getrokken." Een andere aanpassing voor volgend jaar is de uitgifte van vergunningen voor vreugdevu ren. „Er lagen dertien vergun ningen klaar, maar daarvan zijn er slechts vier opgehaald", zei Geertsema. „Kennelijk vinden veel mensen dat toch een te grote verantwoordelijkheid. Voor komende jaarwisseling willen we daar iets op verzin nen." leiden - Het voormalige Chili Out Café aan de Lange Schei straat komt in handen van de gemeente. Het college van bur gemeester en wethouders heeft besloten om het pand te kopen. De aankoop is volgens het col lege nodig voor de ontwikkeling van het gebied russen Lammer markt en Oude Singel. Een bijkomend voordeel is vol gens burgemeester Lenferink dat de gemeente nu in elk geval greep heeft op het horeca-aan- bod in die buurt. In het nacht café hebben in het verleden twee schietpartijen, een groot schalige politie-inval en meer dere drugsincidenten plaatsge vonden. In het voorjaar van 2004 moest het Chill Out Café zijn deuren op last van de bur gemeester definitief sluiten. Volgens Lenferink is de kans zeer groot dat er in de toekomst weer horeca gevestigd wordt in de omgeving van de Lange Scheistraat. Maar wat voor een soort horeca en op welke plek precies, is nog niet bekend. LEIDEN paar ontwerpt 'SkiTrolley' -n speelruimte in Leiden Zodra de uitverkoop achter de rug is, trekken Annet en Mart Teijn de deuren van drukkerij Elci definitief achter zich dicht. Foto: Henk Bouwman Drukkerij Elci aan de Korte Mare sluit de deuren door Rody van der Pols leiden - „Dat kunnen jullie niet maken. Mijn kleine komt eraan." Deze uitroep of woorden van ge lijke strekking hebben Annet en Mart Teijn de afgelopen weken geregeld te horen gekregen. De reden: hun Drukkerij Elci aan de Korte Mare in Leiden houdt op te bestaan. Voor geboorte- en trouwkaartjes zullen Leidenaars voortaan naar een ander adres moeten uitwijken. Tienduizenden kaartjes moeten er in al die jaren van de persen zijn gerold. Van al die blijde ge beurtenissen en mijlpalen die het echtpaar Teijn in drukinkt heeft vereeuwigd. Dat sommige Leidenaars emo tioneel reageren op de sluiting van Elci begrijpen Annet en Mart daarom wel. Evenals de teleurgestelde reacties die ze krijgen wanneer ze naar een andere drukkerij doorverwij zen. „Veel klanten proberen ons nog te overreden. Zo van: kan je ons geboortekaartje als jeblieft nog even doen. Helaas gaat dat niet. Er komt een mo ment dat je er een punt achter moet zetten." En dat moment is aangebroken voor het echtpaar. Opvolgers zijn er namelijk niet. De kinde ren hebben een ander vak ge kozen. „Maar dat geeft niet. We hebben dit nooit als ons levens werk gezien", zegt Annet. ,Je werkt om te leven. En je leeft niet om te werken", luidt haar filosofie. Om er meteen aan toe te voegen dat ze hun werk altijd met veel plezier hebben ge daan. „Vooral het contact met de mensen vond ik enig." Dat was ook de kracht van Elci, vermoedt ze. „Zodra een klant binnenkomt, moet je bij wijze van spreken al weten wat voor soort kaartje zo iemand wil hebben." Ook het geven van een advies over de tekst, de indeling van de kaart, het lettertype: het hoort er allemaal bij, vertelt An net. Wat het werk extra lonend maakt, is de dankbaarheid ach teraf. Regelmatig komen er nog klanten met hun kind langs. Soms ook nog jaren later. „En ik kan me de namen altijd nog herinneren." Hoewel Elci en familiedrukwerk onafscheidelijk zijn, was dat niet altijd zo. Toen de drukkerij in 1916 haar deuren aan Steen- schuur 3 opende, werd er voor al geld verdiend aan handels drukwerk. Toen Mart in 1965 het bedrijfje overnam, was het niet anders. Jaarverslagen, cir culaires en nieuwsbrieven rol den er in die tijd voornamelijk van de persen, die in de tussen tijd naar de De Sitterlaan waren verhuisd. Maar ook hier groeide Elci al snel uit zijn jasje. Weder om moest er worden uitgezien naar een nieuwe bedrijfsruimte. En zo vestigde Elci zich in 1977 in het diepe, smalle pand aan de Korte Mare. Het was in deze tijd dat het ko pieerapparaat aan zijn opmars begon. Hierdoor was het voor bedrijven niet langer nodig om al het drukwerk uit te besteden. Bij Elci ontstond zodoende de ruimte om af en toe eens een ander klusje aan te pakken. Een geboortekaartje hier, een trouwkaartje daar. Langzaam aan werd dit familiedruk de be langrijkste inkomstenbron van de drukkerij. Als aanvulling op het 'diensten pakket' begon het echtpaar ook te experimenteren met de ver koop van 'cadeautjes': kleine presentjes, prima geschikt als aandenken voor de bezoekers van een trouwerij. „Dat liep zo goed dat we het assortiment binnen de kortste keren enorm moesten uitbreiden", weet An net nog goed. Was de balie aan vankelijk nog vlak achter de toegangsdeur,'al snel werd de complete voorste ruimte van het pand aan de Korte Mare in beslag genomen door pluizige beertjes, plastic bruidspaartjes, glimmende fotolijstjes, enzo voort. De planken buigen bij wijze van spreken nog steeds door onder het gewicht van alle 'pakjes'. Annet: „Maar eigenlijk is het al niets meer vergeleken bij wat er stond." De komende weken worden de laatste restanten met vijftig procent korting van de hand gedaan. Daarna trekt het stel de deuren definitief achter zich dicht. En dan? „Lek ker genieten. Met de caravan op pad. We zullen ons niet verve len." ijker e Dubois Intersporters hoeven niet meer te tillen, 't de nieuwe 'SkiTrolley' ij de latten achter zich rollen. Leidenaar Rob het nieuwe bedrijf aan de Count Basieka- Coebel heeft het inno- ipparaat ontworpen. olley is een soort f kastje waar de winter- 16$ "ijn sld's in klikt zodat 75.6 elijk over de grond rol- jden. Voor en na ge- 3 n de skiër het kastje in ik bewaren, waai- het k in past volgens de nt. die ook het bedrijf I- vvintersportartikelen en 1 runt, bedacht deze g voor skiongemak tij- 1 wintersportvakantie L iri vorig jaar. Na enige igvan zijn idee, zag U >e bedrijf NTK Design toekomst in. Deze in- H| ontwerper heeft in het Hide 'beertender' van Hp en de postbussen van vormgegeven. De ap- p zelf worden nu gepro- Jin China en van daar- dse bioloog itdekker 2004' - De Leidse bioloog 0 Offringa mag zich tooi- ■|t de titel 'Ontdekker van 12004'. Scheikundige [van Gorkum kreeg de pu- Iprijs voor zijn ontdekking ilieuvriendelijke verfdro- leide kregen de prijzen de nieuwjaarsbijeen- jt van de faculteit der wis je en natuurwetenschap- üt handen van decaan iSaris. Offringa ontdekte r het PINOID-eiwit dat [zorgt dat plantencellen ide kant op groeien: met [els de grond in en met 1, bladeren en bloemen Jet licht. Hiermee haalde gAmerikaanse weten blad Science. iiidswal langs »r Merenwijk - Het spoor langs de Me lk wordt voorzien van een sscherm van 500 meter De aanleg van de wand a het komend voorjaar nen. De geluidswal begint 1 de brandweerkazerne ft Gooimeerlaan en zal Jiten op het bestaande p ter hoogte van de Dop- Vlet de komst van het ge- jherm gaat een oude tl de omwonenden in j. Het college van bur ster en wethouders denkt :gen ton nodig te heb- [or dit project. De gemeente Leiden is n over de hoeveelheid voor kinderen in Uitbreiding ziet het van burgemeester en dan ook niet zitten, diende de SP een ini- in om de be- speelruimte in de stad, procent, op te rekken Op advies van leggroep Spelen neemt ege van B en W dit voor over. Volgens burge- Lenferink is kwaliteit ijker dan kwantiteit. (wereld, mijn krant. I leidschgjtf Dagblad uit naar Leiden geïmporteerd. Sinds anderhalve week is Weg- ner in het bezit van 20.000 SkiTroUeys. Hij verwacht een tweede lading van 25.000 stuks. Via de website van H@trick hebben klanten het apparaat al aangeschaft, zij waren op de hoogte door een advertentie in het magazine van de ANWB, de Kampioen. Vanaf deze week kunnen wintersporters bij de loketten van NS Internationaal op de treinstations het product bestellen, en krijgen dit dan thuis bezorgd. Op andere ver kooppunten in Nederland, zo als Snowworld in Zoetermeer, is de Skitrolley direct te koop. Vanaf half januari kunnen win tersporters ook ter plekke het apparaat aanschaffen, in de vijf grootste skigebieden in Oosten rijk, Zwitserland en Duitsland. Wegner is nog bezig de verkoop in landen als Frankrijk en Italië uit te zetten. Ook is een nieuwe versie, de SkiTrolley Kinderski, in ont werp om een set volwassen- en kinderlatten in één apparaat te vervoeren. De SkiTrolleys zijn in meerdere kleuren beschikbaar en kosten 39,50 euro. Met één klik zit de onderkant van de latten vast in de SkiTrolley, die over de grond kan glijden of rollen. Publiciteitsfoto door Rody van der Pols oegstgeest - Uit jachtwerf Poel geest in Oegstgeest is afgelopen zondag een Leidse watertaxi ge stolen. Rond half zeven 's avonds is het slot van de cen trale toegang van de haven ge forceerd, waarna de boot met trailer en al is meegenomen. De boot is eigendom van de Stich ting Stadsparkeerplan Leiden (SSL). Directeur Chris Verplancke van de SSL heeft inmiddels een spe ciale organisatie in de arm ge nomen die gestolen boten op spoort. „Zo'n sloep kost onge veer 35.000 euro, dat is voor ons een forse financiële aderla ting. We hopen dus dat hij op de een of andere manier terug komt." Verplancke heeft geen idee wie de daders kunnen zijn. „Er is wel camerabewaking in de jachthaven, dus waarschijnlijk zijn er opnames gemaakt. Die worden nog bestudeerd." Wel weet de directeur dat de diefstal van boten in deze regio sche ring en inslag is. „Toen ik de verzekering belde, werd ik bijna uitgelachen. Een boot als deze is in de omgeving van Leiden al lang niet meer te verzekeren. Daarvoor worden er te veel ge stolen." De diefstal is in korte tijd de tweede tegenvaller voor de SSL. In maart moest de SSL al een watertaxi aan de gemeente af- staén. Dit gebeurde nadat an dere Leidse rederijen de SSL van oneerlijke concurrentie be tichtten. Na bemiddeling van een mediator zijn de verhou dingen weer hersteld. Desondanks blijft de watertaxi service gewoon bestaan, zegt Verplancke. „Hopelijk is de boot voor eind maart terecht. Dan begint het seizoen weer. En anders zullen we een nieu we moeten kopen." woensdag 12 januari 2005 R1 door Timoteus Waarsenburg leiden - Betaald parkeren in alle wijken rond het centrum is slechts een kwestie van tijd. Dat zegt verantwoordelijk wethou der Hessing. Dit voorstel is dan ook opgenomen in het gemeen telijk verkeers- en vervoersplan (CWP), dat gistermiddag werd gepresenteerd. Ook staat in dat plan dat het doortrekken van de Kanaalweg over de Hoge Rijndijk naar in dustrieterrein de Waard onver mijdelijk is voor een goede ver- keerscirculatie rond de stad. Leiden is een drukke stad met veel autoverkeer, stelt het colle ge van burgemeester en wet houders. En met ambitieuze toekomstplannen zoals de uit breiding van de Leeuwenhoek, de bouw van woningen in Roomburg, de ontwikkeling van de Oostvlietpolder en het Wijk ontwikkelingsplan Leiden- Noord, wordt dat alleen maar meer. „Vandaar dat wij als ge meente de groei van deze mo biliteit duurzaam willen rege len", zegt Hessing. De gemeente wil de binnenstad nog autoluwer en daarmee aan trekkelijker voor fietsers en wandelaars maken. Een goede rondweg en parkeermogelijkhe- den aan de rand van het cen trum en een goed netwerk van openbaar vervoer zijn daarvoor onontbeerlijk. De extra parkeervoorzieningen zijn de toekomstige Morspoort- garage, de garage bij Molen de Valk en, als de Rijn Gouwe Lijn eenmaal een feit is, de Garen- markt. „Samen met de bestaan de parkeerterreinen zoals het Haagwegterrein en het Transfe rium, is er dan voldoende par keergelegenheid voor bezoekers buiten het centrum. Als de nieuwe garages er staan, brei den we het betaald parkeren naar alle wijken buiten het cen trum uit", zegt Hessing. „Niet eerder, maar ook niet later." De rondweg die de binnenstad moet ontlasten, bestaat volgens het GVVP uit een goede verbin ding tussen de A44 en A4, een verbinding van de Haagweg Churchilllaan met de Schiphol- weg en het doortrekken van de Kanaalweg over industrieter rein De Waard naar de Suma trastraat. 'Tolerantie neemt zichtbaar af door Eric-Jan Berendsen leiden - Het afgelopen jaar was een lichte daling te zien van het aantal meldingen van drugs overlast in het centrum en in delen van Leiden-Noord. Er was echter een groot aantal meldingen van overlast door al coholgebruik in datzelfde ge bied. Deze twee vormen van overlast zorgen voor een 'pro minent probleem'. Zeker in combinatie met een 'waar neembare afnemende toleran tie' door bewoners en bezoe kers van het centrum en Noord. Dat schrijft politiecommissaris Peije de Meij van het district Leiden/Voorschoten in het dis trictsjaarplan 2005. Uit dat plan blijkt dat er vorig jaar 578 mel dingen van drugsoverlast bij de politie binnenkwamen. In 2003 waren dat er 924, in 2002 be droeg het aantal 1064 en in 2001 waren er 881 overlastmel- dingen. Vorig jaar kwamen er vanuit de bevolking 671 mel dingen over overlast van alco holisten op straat. Cijfers uit voorgaande jaren zijn niet be kend omdat er toen geen regi stratie was. De politie streeft er dit jaar naar het aantal meldingen van alco- holoverlast terug te dringen tot onder de 500. Dat moet onder meer gebeuren door repressief op te treden bij overlast, het in zichtelijk maken van plekken waar die overlast wordt veroor zaakt, het bijhouden van een top 10 van overlastgevers en re gelmatige surveillances. Uit het districtsplan blijkt te vens dat vorig jaar 436 keer aangifte werd gedaan van win keldiefstal. Van zakkenrollen kwamen 333 aangiftes binnen. Dat is minder dan in 2003 toen de cijfers respectievelijk 551 en 508 bedroegen. Toch noemt de politie de cijfers 'nog steeds hoog'. Het doel is om zowel het aantal winkeldiefstallen als het aantal gevallen van zakkenrollerij dit jaar onder de 500 te houden. Dat moet onder meer gebeuren door voorlichting aan het win kelend publiek en aan winke liers en door extra toezicht op drukke winkel- en marktdagen. Door meer toezicht wil de poli tie ook de veiligheid in en rond de stations vergroten. Daarbij wordt samengewerkt met de gemeenten en NS. Vorig jaar waren er rond de drie stations in Leiden en station Voorscho ten 531 fietsendiefstallen tegen 492 in 2003. Het aantal aangif tes van vernieling bedroeg res pectievelijk 32 en 40. Dit jaar wil de politie in elk ge val de jeugdproblematiek rond station De Vink en de fietsen diefstal bij station Voorschoten aanpakken. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ^Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en i ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam:DM V J Adres: Postcode/ Plaats "Itelefoormr: u v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso 8 Stuur de bon in een on gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 18OO VB Alkmaar, of bel O8OO - 1711 (gratis) E-mail lezersservice*? hdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13