Groot risico bij beleggen in vastgoed wordt verzwegen ECONOMIE Volgens tsunami-landen is alles weer als vanouds Werkgevers in kinderopvang boycotten ambtenarenbonden Experts verwachten nieuwe golf gedupeerden Duitse Zeppelin in Japan FNV zet in op gematigde loonstijging Corus-CAO Fors kwaliteits- en prijsverschil zorgverzekeraar Voedingsgigant Kraft bindt strijd met vetzucht aan Nederland 6 op ranglijst koopkracht Tientallen bedrijven met sluwe telefoontruc geflest wil alliantie t Japanse post erdam - Post- en logistiek- _ern TPG is verkennende ekken begonnen met Ja- 'ost over samenwerking, sprekingen gaan over sa- /erking op diverse gebie- [ln welk stadium de onder wingen zich bevinden, ÉTPG niet zeggen. Japan s het staatspostbedrijf dat nd jaar wordt geprivati- J. Het Japanse persbureau )0 ess meldde gisteren dat 4managers sinds dinsdag in k zijn om een alliantie ,28 te geven, die toonaange- .45 moet worden in express- 03 jistiekdiensten in Azië. '.60 litrage voor sterconflict NS ht - NS en de onderne- ,83 sraad wenden zich tot ar- gg >e om hun conflict over de ,90 troosters te beslechten, leek gisteren tijdens een zaak die de OR tegen de tie had aangespannen de uitvoering van de in 02 gesloten overeenkomst üenstroosters. Dit 'rondje 1,66 de kerk' kwam na langdu- tussen personeel •30 ectie tot stand. Drie des- J'20 igen bekijken de werkver- -!26g bij NS en doen eind '•87 een bindende uitspraak. raria verkoopt procent meer jut - Bavaria heeft vorig .'.20 irca 10 procent meer bier •02cht dan in 2003. De totale j^pedroeg 460 miljoen liter. i,60jis het familiebedrijf steeg r arktaandeel in Nederland De export laat in bijna alle een groei zien. De bier- 43piptie in West-Europa en staat overigens onder De merkentrouw is bo- geringer geworden \2cde prijsoorlogen in de su- frieten. 5,00 xUronica grote Seier bij Metro 7.7C donderdag 13 januari 2005 |:iDORF - Het Duitse detail- lsconcern Metro heeft aar een toename van de geboekt met 5,3 procent 4 miljard euro. In het O0)land was er sprake van oei met 9,2 procent tot ïfyiljard euro. Vooral de micawinkels Media isit en Saturn deden het Zwakste onderdeel blijft 5 renhuisgroep Kaufhof. Dtheekrente lieuw omlaag n rdam - Diverse hypo- 55 janbieders hebben weer ptetarieven verlaagd. Ae- 16 jt gisteren weten dat de met een vaste periode van jaar met respectievelijk M),25 procent wordt ver- De tarieven voor 16 tot 97 120 jaar worden met 0,05 verlaagd. De rente voor ïnhypotheek voor 7 jaar itionale Hypotheek Ga- iedraagt nu 3,95 pro- Jrder kondigde ABN aan dat de-tarieven met len van 3 en 17 jaar om an met 0,1 tot 0,2 pro- )ok de Rabobank fde onlangs de tarieven elstekort VS r recordbedrag - De VS hebben in r een recordtekort in 1 idel met het buitenland ipen van 60,3 miljard dol- 5 'euro steeg direct met 3 fllarcent tot 1,3230 dollar. jort van de VS nam af 3 B procent tot 95,6 miljard 1 het laagste bedrag in vijf j len. De import steeg met 5 (cent tot het recordbe- 3 In 155,8 miljard dollar. lie komt met dkopere iPod ANcisco - Computerfabri- pple gaat de populariteit p digitale muziekspeler Itmelken met eenvoudi- goedkopere versies. Top- )bs presenteerde in San Sco twee exemplaren met heugen van 512 megaby- igigabyte. De 'kleinste' kan 120 nummers op- m kost 99 euro. Apple dit hoge ogen te gooien et sterke imago van de Jaarvan zijn er in het kwartaal van 2004 4,5 p verkocht. amsterdam/gpd - Beleggingsex perts vrezen, na de aandelenlea- se-drama's, over enkele jaren een nieuwe golf gedupeerde be leggers. Het gaat om de steeds populairdere vastgoedbeleggin gen. Een deel van de aanbieders stelt volgens kenners te hoge rendementen voor en wijst niet op specifieke risico's. De Autori teit Financiële Markten kan de aanbieders pas vanaf 2006 met nieuwe wetgeving aanpakken. In kleine kring is bekend dat sommige aanbieders van vast goedbeleggingen de ene com manditaire vennootschap (cv) of maatschap in de lucht hou den met geld dat ze binnenha len voor eén andere. Door de leegstand van panden komen diverse vastgoedbeleggers in de problemen. In de vastgoedwereld worden de laatste jaren steeds meer maatschappen en cv's uit de grond gestampt. Beleggers kun nen voor enkele tienduizenden euro's mede-eigenaar worden van kantorenpanden, winkels of woonhuizen. Het belegde vermogen in vastgoed is sinds 2002 verdriedubbeld tot meer dan 2 miljard euro. Het aantal aanbieders wordt geschat op meer dan 60. Begin 2004 waren dat er nog zo'n 45. Ed Nozeman, hoogleraar vast goedontwikkeling aan de Rijks universiteit van Groningen, is bekend met wildgroei en waar schuwt voor de risico's. „Veel beleggers zijn de afgelopen ja ren teleurgesteld in de rende menten op de aandelen- en obiigatiemarkt en zien in vast goedbeleggingen een aantrek kelijk alternatief. Hierop spelen de aanbieders graag in, waar door er de afgelopen vier vijf jaar een forse hausse is ont staan in deze markt." Volgens Nozeman lokken som mige aanbieders van deze vehi kels hun klanten door ze te ho ge rendementen voor te spiege len. „Een cv of maatschap loopt zo'n zeven tot elf jaar en aan bieders spiegelen jaarrende menten voor van 15 procent, terwijl 10 procent reëel is", zegt hij. „Ze vergeten te zeggen dat naast de huuropbrengst een deel moet komen uit de ver koopopbrengst van het onroe rend goed en die is erg onze ker." „Er wordt veel geld in één of enkele vastgoedobjecten be legd", zegt hij. „Als daar iets mee misgaat, bestaat de kans dat niet alleen het rendement tegenvalt, maar ook dat de inleg niet wordt terugbetaald. Bij sommige cv's zijn mede-eige naren zelfs - vaak zonder het te weten - hoofdelijk aansprake lijk, waardoor de rest van hun kapitaal in gevaar kan komen." Dat beleggers nog niet massaal 3 tand levert J meer olie o,2^u - Rusland heeft zijn luctie vorig jaar ver iet 9 procent tot 458,8 ton. Dat komt overeen iddeld 9,13 miljoen va- 159 liter) per dag, zo 5,2$et ministerie van energie ;emaakt. Het land lever- lee net als Saudi-Ara- 4,07jgeveer 11 procent van de iroductie. Analisten ver en dat de Russische pro- 1 dit jaar minder sterk kobe - Een zeppelin van Duitse makelij arriveerde gisteren in de Ja panse havenstad Kobe. Het 75 meter lange luchtvaartuig vertrok op 12 oktober 2004 uit de Italiaanse haven van Gioia Tauro. De zeppelin maakt deel uit van een manifestatie ter herdenking van de 75ste ver jaardag van de eerste zeppelin. Het eigentijdse luchtschip maakt di verse vluchten tijdens de grote Aichi-expositie. Foto: EPA/Kimio Ida door Pieter van Hove ijmuiden - Werknemers van staalconcern Corns moeten er de komende 15 maanden 2,25 procent loon bijkrijgen. In fe bruari 1,25 procent en begin 2006 nog eens één procent. Dit is de inzet van FNV Bondgeno ten bij de komende CAO-on- derhandelingen. De leden van de grootste bond bij Corus kun nen vandaag hun zegje doen over de voorstellen. De onder handelingen begnnen volgende week woensdag. De vakbond noemt de 'bescheiden loonei- den haag/anp - Een veel duur dere ziektekostenverzekering hoeft niet per se beter te zijn. Dit blijft uit een onderzoek van de Consumentenbond naar de vraag in hoeverre klanten tevre den zijn over het ziekenfonds en particuliere ziektekostenver- zekaars. De bond drukte daar om mensen gisteren op het hart niet alleen op premie en pakket te letten. Consumenten worden over spoeld met reclame van zorg verzekeraars. De bond ver spreidt via internet op de web site van het ministerie van Volksgezondheid www.kiesbe- ter.nl/zorgverzekeringen, een overzicht met prestaties van de zorgaanbieders. DeltaLloyd kost 216 euro per jaar aan nominale premie meer dan Anderszorg, hoewel beide qua tevredenheid even slecht scoren. De Consumentenbond voerde het onderzoek onder 9000 mensen uit samen met de Erasmus Universiteit, in op dracht van het ministerie van volksgezondheid. De bond be kommert zich om de zaak om dat in 2006 het nieuwe zorgstel sel ingaat dat concurrentie op de zorgmarkt moet bevorderen en daarmee de efficiëntie en de kwaliteit verhogen. sen' geheel in overeenstem ming met het uitgangspunt in het centraal akkoord dat de so ciale partners afgelopen najaar met het kabinet zijn overeenge komen. Ter compensatie van de geste gen ziektekosten wil FNV dat de werkgeversbijdrage verhoogt van 10 naar 35 euro per maand. De vakvereniging wil dat het mogelijk blijft dat werknemers voor hun 65ste stoppen met werken. Voor een groot aantal medewerkers moet het zelfs mogelijk zijn op de leeftijd van 62 met pensioen te gaan. Heikel punt blijft voor FNV Bondgenoten de bonusregeling voor degenen die goed preste ren. De bond ziet het liefst deze regeling vervallen. Het vrijko mende geld kan vervolgens worden gebruikt voor onder meer pensioenreparatie, een bijdrage in de levenslooprege ling of als aanvullende verzeke ring voor de ziekte-uitkering wanneer een werknemer ar beidsongeschikt is. Voor het onderwerp arbeidsongeschikt heid wil de vakbond een reeks maatregelen invoeren. Uit gangspunt is dat het dienstver- northfield/anp - Kraft gaat de toenemende vet zucht in de VS aanpakken door minder reclame te maken voor dikmakend voedsel. Het grootste voedselconcern van de VS heeft twee initiatieven ontwikkeld om gezonde voedingswaren meer onder de aandacht te brengen. Ten eerste wordt een labelsysteem opgesteld door een vlag op de verpakking aan te brengen. Deze vlag geeft aan dat de producten niet schadelijk voor de gezond heid zijn en welke gezonde ingrediënten, zoals calcium en vezels, ze bevatten. Kraft gaat ook de reclameboodschappen voor de jeugd van 6 tot 11 jaar aanpassen. Het bedrijf zal reclames voor producten die weinig voedzaam of ongezond zijn, geleidelijk stoppen. De producten die door de maatregel getroffen worden, zijn goed voor 10 procent van de jaaromzet van Kraft. Dat komt neer op 30 miljard dollar (23,3 miljard euro). Het aantal kinderen met overgewicht in de VS is in 30 jaar verdubbeld. geconfronteerd zijn met tegen vallende rendementen, komt volgens Nozeman doordat de verkoop van vastgoed-cv's pas de afgelopen jaren goed op gang is gekomen. „En ze lopen minimaal zeven jaar, dus over enkele jaren zullen er wel be leggers gaan klagen." Ook de Autoriteit Financiële Markten is op de hoogte van de mogelijke gevaren. Nu verschaft de AFM tijdelijke vergunningen, die gelden voor de tijd waarin het geld voor een project wordt opgehaald. Als volgend jaar en kele nieuwe financiële wetten in werking treden, gaat de AFM continu toezicht houden op de aanbieders van cv's een maat schappen. Volgens voorzitter Doctors van Leeuwen is dat no dig, omdat veel gepensioneer den hun geld steken in vast goedprojecten: „Zij denken vaak minder risico te lopen dan in werkelijkheid het geval is." den haag/gpd - Een deel van de werkgevers in de kinderopvang weigert nog langer CAO's af te sluiten met de ambtenarenbon den van FNV en CNV. Deze bonden zijn volgens deze werk gevers te ouderwets. In een brief - die de vakbonden van daag ontvangen - eist de Bran chevereniging Ondernemers in de Kinderopvang (BKN) dat zij voortaan over de CAO mag on derhandelen met bonden die actief zijn in de marktsector. Crèches en centra voor buiten schoolse opvang vallen onder de ambtenarenbonden, omdat het van oorsprong gesubsidi eerde welzijnsorganisaties zijn. De nieuwe Wet Kinderopvang - die sinds 1 januari van kracht is - heeft van crèches marktbe- drijven gemaakt die elkaar moeten beconcurreren. „Het zou daarom logisch zijn als de sector wordt ondergebracht bij de bonden voor de marktsec tor. We willen de CAO niet af breken, we willen hem moder ner maken.", zegt BKN-voorzit- ter Constant van Gestel. De ambtenarenbonden zijn volgens deze brancheorganisa tie te star. Van Gestel: „Zij wil len zo veel mogelijk zaken cen traal vastleggen in CAO's, waar door wij niet meer flexibel kun nen zijn." Werken in een con currerende markt vereist die flexibiliteit juist wel van crèches en centra voor buitenschoolse opvang, beklemtoont hij. „Wij verwachten dat op de markt ge richte vakorganisaties als FNV Bóndgenoten en CNV Dien stenbond daarmee beter weten om te gaan." Mochten de bonden van FNV en CNV die actief zijn in de marktsector de uitnodiging om met de werkgevers in de kin deropvang te komen praten weigeren, dan heeft dat moge lijk verstrekkende gevolgen voor de werknemers in de kin deropvang. De kans is groot dat de BKN in dat geval een nieuwe CAO afsluit met alleen vakbond De Unie. Betrouwbare bronnen bij De Unie laten weten dat de ze vakbond bereid is eventueel zonder FNV en CNV verder te praten met de werkgevers in de kinderopvang. De Unie heeft echter nauwelijks leden in deze sector. Alle werk nemers van kinderopvangcen tra die zijn aangesloten bij de Branchevereniging Onderne mers in de Kinderopvang (on geveer een kwart van de 34.000 crècheleidsters), zouden dan onder een CAO van De Unie kunnen komen te vallen, onge acht of ze lid zijn van die bond of een andere bond. De eis van de branchevereni ging komt op een lastig mo ment, want de CAO-onderhan- delingen zijn in volle gang. Bij de kinderopvang-CAO is nog een andere werkgeversorgani satie betrokken: de MO-groep. Of de werkgevers die zijn aan gesloten bij de MO-groep ook uitsluitend nog verder willen praten met bonden in dc marktsector is onduidelijk. Ook zij worden vandaag pas inge licht over de plannen van de BKN. band van medewerkers die tot 80 procent zijn afgekeurd niet zomaar kan worden beëindigd. Tevens zal de werkgever moe ten zorgen voor passend werk. Andere onderwerpen die de bond ter sprake wil brengen zijn de vergoeding voor tele werkers, een mogelijke over gang naar een nieuw vijf-ploe- gendienstrooster, korter werken voor werknemers vanaf 60 jaar en het instellen van een inter nationaal Solidariteitsfonds. De nu lopende CAO werd vorig jaar voor tien maanden ver lengd. den haag/gpd - Nederlan ders moesten in 2002 slechts vijf landen voor zich dulden in een internationale koop krachtvergelijking. Een rela tief laag prijsniveau werkte in het voordeel van de Ne derlandse koopkracht. Het meest koopkrachtig waren Luxemburgers, gevolgd door Noren en Amerikanen. Dit blijkt uit een gisteren ge publiceerde studie van de OESO, de club van dertig meest geïndustrialiseerde landen. Nederland deelt zijn positie met Oostenrijk en Denemarken: Het onderzoek maakt duidelijk dat het prijs peil een flinke invloed heeft op de koopkracht van een bevolking. Japan bungelt dankzij zeer hoge prijzen voor goederen en diensten aan de staart van de groep rijkere landen. Een hoog prijspeil hoeft de koopkracht niet aan te tasten als de inkomens ook hoog zijn. Dat is het geval in Noor wegen, Zwitserland en De nemarken. Ook IJsland scoort goed in de groep van rijkere landen, ook al heeft het eiland - mede doordat het veel moet importeren - een relatief hoog prijsniveau. KPN kan nummer niet afsluiten ken,' vermeldt de fax verder. De ontvanger wordt gevraagd het nummer 006-8864096 te draaien. Als dat wordt gedaan, krijgt de beller een bandje te horen. Een Nederlandse me vrouw vraagt de code in te voe ren die op de fax staat. Wie de code intiid, krijgt te horen dat het pakketje binnenkort op nieuw wordt aangeboden. Te gelijk machtigt hij een betaal nummer. KPN noemt de fraude 'slim be dacht'. „Bedrijven die bellen merken waarschijnlijk niet eens dat ze te maken hebben met oplichters," aldus de woord voerder. „Bellen naar de Tuvalu Eilanden kost 2,05 euro per mi nuut, maar waarschijnlijk wordt de beller ongemerkt doorgeschakeld. Hoe hoog de kosten van een betaalnummer zijn, is moeilijk te zeggen." Hoe groot de schade is die be drijven door de oplichting heb ben opgelopen, kan KPN ook niet zeggen. „De afgelopen da gen is het aantal klachten dat bij ons binnenkomt, wel snel gegroeid. Helaas kunnen wij er weinig tegen doen, omdat het om een buitenlands nummer gaat. Afsluiten heeft ook niet veel zin, want dan gebruiken ze gewoon een ander nummer." amsterdam/gpd - Tientallen Nederlandse bedrijven zijn de afgelopen weken de dupe ge worden van een door oplichters bedachte sluwe telefoontruc. Via een fax werd ze meegedeeld dat tevergeefs een pakket was aangeboden. De bedrijven kre gen het verzoek een nummer te bellen, maar dat blijkt een duur betaalnummer te zijn op de Tu valu Eilanden, een eilanden groep in de Stille Oceaan. KPN is inmiddels op de hoogte van de fraude, maar zegt weinig te kunnen doen. „Omdat het een buitenlands nummer is, kunnen we het niet afsluiten. We waarschuwen onze klanten nu en roepen mensen op hun gezond verstand te gebruiken en vooral niet te reageren op verzoeken van onbekende par tijen," laat een woordvoerder van het telecombedrijf weten. De fax die de afgelopen week naar honderden bedrijven is gestuurd, ziet er op het eerste gezicht 'onschuldig' uit. In vier regels goed Nederlands laat de Nationale Bezorg Service weten dat kort voor de jaarwisseling tevergeefs een pakket is aange boden. 'Gezien de afmetingen van het pakket heeft u onze chauffeur laten weten dat u graag een afspraak wilde ma- door Koos van Wees utrecht - Met een routineus ge baar pakt meneer Singh, op de Vakantiebeurs beheerder van het Indiaas Verkeersbureau, een verklaring van onder de toon bank. De vraag was of de vakan tieganger na de tsunami pro bleemloos India kan bereizen. „Life is as usual", bezweert Singh, wijzend op de verklaring. De boodschap daarin is van gro te eenvoud: de tsunami heeft geen belangrijke toeristische ge bieden getroffen, de gouden stranden van Goa en Kerala zijn onaangetast, er is geen toerist omgekomen in India. Hetzelfde ritueel herhaalt zich even later met Naveen Abdulla, die de stand van de Malediven beheert. Ook hij heeft al een tekst klaarliggen voor vragen over de gevolgen van de tsuna mi. En hoewel kranten melden dat de kaart van de Malediven na de vloedgolf opnieuw moet worden getekend, meldt de tekst dat de schade meevalt. „Binnen zes maanden is alles weer als vanouds", citeert Ab dulla uit het blote hoofd. Ondanks de tsunami was er ruime Foto: GPD/Koen van Weel De tsunami mag in de getroffen landen dood en verderf hebben gezaaid, de verkeersbureaus en touroperators op de Vakantie beurs in Utrecht benadrukken liever wat er nog wel mogelijk is. In India staan alle bij toeris ten populaire monumenten, belangstelling voor vakantiebestemmingen in Zuidoost-Azië. tempels en strandvoorzienin- gen nog gewoon overeind. Op de Malediven kan de zontoerist nog steeds zijn hart ophalen. En ook op het zwaar getroffen Sri Lanka is er geen enkele re den de rondreis af te blazen, meent Madeleine van Hugten van het Srilankaans Verkeers bureau. Van Hugten kreeg deze week nog een brief van het Sri- lankaanse ministerie van toeris me om de promotie van Sri Lanka als reisbestemming voortvarend ter hand te nemen. Als de toeristen niet komen, zijn er uit die bron ook geen in komsten. En als je het land weer moet opbouwen, zijn die inkomsten juist zo hard nodig. Je moet een land niet stilleg gen", zegt Van Hugten. Maar bovendien, het is ook waar. De grootste delen van het land zijn goed bereisbaar, en wie de getroffen kusten links laat liggen, kan nog steeds een schitterende tijd op het eiland doorbrengen. Wie het niet ge looft, moet maar een paar maanden wachten, als het her stel zichtbaar wordt. Van Hugten, jarenlang reisleid- ster op het eiland en nog steeds bevriend met talloze Srilanka- nen, heeft een heilig geloof in de veerkracht van de eilandbe woners. „Ze hebben meer te genslagen gehad, van stomien tot oorlogen, en zijn er altijd weer bovenop gekomen". Lia van den Berghe en Sena Senanayake hebben een in Sri Lanka gespecialiseerd reisbu reau. Ze hebben mensen die hun reis wilden annuleren ge vraagd nog even te wachten. „Wat wij horen is dat de meeste hotels alweer geopend zijn. De meeste mensen hebben boven dien geboekt voor de zomer. Tegen die tijd is zo veel her steld". Maar wie op dit moment toch wil afzien van de boeking kan dat, benadrukt Van den Berghe. „Dit zijn uitzonderlijke omstandigheden. Er is natuur lijk wel wat gebeurd Dat merkt ook Koert Hommel van de Joho Company, wat staat voor Jobs en Holidays. Het is een vrijwilligersorganisatie, die op de Vakantiebeurs met een groot spandoek met de tekst Work for Asia de aandacht trekt. Joho laat mÉlsen werken in gebieden waar er vraag naar is. De organisatie wordt nu overspoeld door mensen die willen helpen. „Heel veel men sen kloppen aan: ik wil me in zetten in het rampgebied. Wij vinden dat iedereen die dat wil een steentje moet kunnen bij dragen. Dan gaat het echt om herstel, niet om noodhulp. Die is er al genoeg". Floor Baas, manager van het op Thailand en Maleisië gerichte BM Air-reizen, gelooft niet dat geld het probleem is. Mensen geven genoeg, het herstel kan snel gaan. Thailand blijft altijd mensen trekken. Zelfs direct na de ramp bleven men boeken. Het probleem zit volgens hem in het gemis van wie er niet meer is. „Ik ken in Phuket veel mensen die het niet gehaald hebben. Die zal ik missen. Dat maakt toch dat je met een an der gevoel afreist. En dat geldt niet alleen voor Thailand, maar voor alle getroffen landen." Constant van Gestel. Foto: GPD/Cees Zorn

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9