'Een op vijf Belgen heeft vuurwapen' BUITENLAND Braziliaanse drugsbazen spelen Robin Hood Srilankaanse vissers durven de zee weer op Geweld in Palestijnse gebieden laait weer op Waarschuwingssysteem tsunami juni 2006 klaar Minister wil strengere regels Pilote easyjet wil met veel alcohol op vliegen Park onder water Razzia's tegen extremisten in Duitse steden National Geographic redde levens in India doden door ind België iiKLAAS - Drie mensen zijn 'nacht van dinsdag op sdag om het leven geko- jloor een brand in een en winkelpand in het iche Sint-Niklaas. Twee ners van het uitgebrande konden worden gered. De de zoon en een dochter sefden de brand niet. nezen rijker ongelukkiger t - De Chinezen mogen jdeld genomen dan veel fcijn dan tien jaar geleden, jager zijn ze niet gewor- j)at bleek gisteren uit een ^oek onder 15.000 vol- n Chinezen. Het inkomen 8 bevolking is het afgelo- Icennium gemiddeld 2,5 legenomen. De toename 'ooral plaats in de stede- 'bieden. De tevredenheid Ibevolking is in de loop jen echter verminderd. ron overleeft ;e stemming !m - Het Israëlische par- heeft gisteren in eerste ;estemd met de staats- 2005. De nieuwe re- :oalitie van premier kwam ongehavend door ling. Er volgen nog immingen over het iden van de staat. Sha- met de nieuwe coalitie plan doorzetten om de Gazastrook te ontmi [egenstanders gebruiken oMjimingen over de begro- Sharon dwars te zitten. donderdag 13 januari 2005 soperatie politie londen/gpd - Een piloot van luchtvaart maatschappij easyjet hangt ontslag bo ven het hoofd omdat ze met vijf maal de toegestane hoeveelheid alcohol in haar bloed een toestel met 120 passagiers van Berlijn naar Basel wilde vliegen. De piloot, een van de weinige vrouwen die toestellen van easyjet vliegen, ge droeg zich volgens collega's 'verdacht' toen ze zich meldde voor de vlucht en werd door de Duitse autoriteiten ge dwongen tot een blaastest. Daaruit bleek dat ze per 100 ml ,106 mg alcohol in haar bloed had. Dit is ruim vijf keer meer dan de in Groot-Brittannië voor piloten toegestane hoeveelheid van 20 mg. Het betreffende toestel, een Airbus A319 verliet Berlijn met twintig minuten vertraging, gevlogen door een reservepi loot. De Britse piloot is op non actief ge steld, hangende een onderzoek. In een verklaring zegt easyjet. „Gedurende de negen jaar dat wij bestaan hebben we nog nooit zoiets meegemaakt. Wij zijn zeer teleurgesteld en bedroefd als de aantijgingen tegen de piloot waar blijken te zijn." Volgens de wettelijke regels voor piloten mogen zij acht uur voor hun vlucht niet drinken. Easyjet houdt officieel tien uur aan. De Britse vakbond voor piloten noemt alcoholgebruik on der dienstdoende vliegers 'zeer uitzon derlijk'. Toch heeft het imago van de be roepsgroep een flinke deuk opgelopen na een aantal voorvallen. Vorige maand werd een Britse piloot van Royal Brunei Airlines tot acht maanden celstraf ver oordeeld, nadat een blaastest had uitge wezen dat hij teveel had gedronken. Een week eerder kreeg een piloot van Finnair zes maanden omdat hij zich op het vliegveld van Manchester meldde, na de dag ervoor zes glazen wijn en een biertje te hebben gedronken. 1 - De Britse politie is gis ten drie maanden duren- lelijke operatie tegen he in coacaïnedealers be- L De regering hoopt zo jsmarkt te verstoren en j te sluiten waar in ver- Ie middelen wordt ge- 1. Agenten van 32 korp- Ingeland en Wales ne- [el aan de operatie. De ht zich ook op illegale I in het drugscircuit. 3 venen voor 3 Amerika __jgton - Een groep Ame- miljardairs gaat de ko- "^aren dentalen miljoe- ZJars steken in denktanks ïressieve politieke idee ten ontwikkelen. Daar- pen zij de alleenheer- ij van de conservatieve jkeinen te doorbreken. Ie geldschieters is onder de bekende filantroop poros. ikt wegens ^handel jln Marokko is een 24- arokkaan van Neder- ifkomst gearresteerd, in verdacht wordt ruim d hasj te hebben willen Jen naar Nederland. 1 is de man voorgeleid ichtbank in Berkane. Hij )or de firma Zwaardfruit idrecht, een van de gro- ttiporteurs van Neder- ilgens de Marokkaanse lad hij de hasj verstopt 1 met voor Nederland ïe clementines. ip Egypte wil in Mubarak Het Egyptische Comité lediging van de Demo- U niet dat president tubarak zichzelf nog f opvolgt. Het comité Èiens krantenberichten en tot grondwetswijzi- e de rechtstreekse ver van het staatshoofd uit re kandidaten mogelijk Mubarak is al 24 jaar it en zal zichzelf in sep- termoedelijk weer op- 'oor een ambtsperiode jaar. m door n Brazilië 10 - In de Braziliaanse 'Paulo zijn door een orm zeker zeven men- bet leven gekomen. Dat de lokale autoriteiten in Jo gisteren gezegd. De Ffers zijn zes kinderen en tassene. Hun lichamen In een buitenwijk onder Ier vandaan gehaald na [verschuiving als gevolg le regenval. tuig terug uit t aanslag ITON - Een Brits vlieg- fcisteren van een Lon- ^veld was opgestegen lemming New York, is heidsoverwegingen te- Ird. Hiertoe werd be- >dat bekend werd dat fens van een passagier nvamen met een lid Marokkaanse terroristi- fepering. tm brussel/gpd - In België zijn naar schatting twee miljoen vuurwa pens in omloop. Dat komt erop neer dat één op de vijf Belgen een geweer of pistool bezit. Het gaat om ramingen. Volgens de officiële cijfers circuleren er in België 'slechts' 670.000 vuurwa pens. De Belgische minister van justi tie Onkelinx antwoordt dat op vragen van het Franstalige libe rale kamerlid Garant. Onkelinx geeft toe dat het centrale wa penregister erg slecht wordt bij gehouden. Het werkelijke aan tal vuurwapens dat in België in omloop is, ligt stukken hoger dan de officiële cijfers. Justitie baseert die veronderstelling op het aantal illegale vuurwapens dat jaarlijks in beslag wordt ge nomen: 6.000, in verhouding vier keer zoveel als in Neder land. Jacht- en sportwapens die vóór 1989 zijn aangeschaft, ontbre ken in het wapenregister. Ko pers hoeven zich pas sinds dat jaar te legitimeren. Een geldig identiteitsbewijs en een bewijs van goed gedrag is alles wat een koper nodig heeft om een sport- of jachtwapen te be machtigen. Voor de zogenaamde verweer- wapens (pistolen en revolvers en lange halfautomatische wa pens) is wel een vergunning no dig, maar daar is eenvoudig aan te komen. Dat geldt overigens niet voor buitenlanders. Voor Nederlanders is het sinds 1992 al niet meer mogelijk om zon der vergunning een wapen te kopen in België. De wapenhandelaar is verplicht de identiteit en het adres van een koper door te geven aan de politie, die onderzoekt of de persoon in kwestie al dan niet een strafblad heeft. De politie geeft de gegevens op haar beurt door aan het centrale wapenre gister. In de praktijk blijkt die procedure niet te werken. Pogingen van de vorige minis ter van justitie Verwilghen om de wapenwet uit 1933 aan te passen, liepen op niets uit. Ver wilghen stuitte op de sterke - voornamelijk Franstalige wa penlobby. Ook Onkelinx heeft naar eigen zeggen plannen om de wapenwet aan te passen. Voor Spirit, de partij die samen met de Vlaamse socialisten in de regering zitten, gaat het ech ter niet snel genoeg. De partij wil dat alle particuliere wapen bezit verbieden, met uitzonde ring van alarmpistolen. Partij voorzitter Lambert gaf onlangs een persconferentie met een wapen in de hand. om aan te tonen hoe gemakkelijk het is om in België aan een wapen te kopen. Hij hoefde alleen zijn vislicentie te overleggen om in het bezit te komen van een jachtgeweer. callander - Noodweer heeft dinsdagavond en gisteren in Schotland en Noord-lerland drie automobilisten het leven gekost. Gisteroch tend zaten nog 60.000 mensen in het noorden van Groot-Brittannië zonder stroom, omdat hoogspanningsmasten zijn gebroken en ka bels zijn geknapt. In het noordwesten van Engeland, Noord-lerland en Schotland werden windsnelheden tot 200 kilometer per uur ge meten. De storm is een van de zwaarste die de afgelopen tien jaar over het gebied is geraasd. In het Schotse Callander kwam het plaat selijke park onder water te staan. Foto: EPA/David Cheskin berlijn/gpd - Voor de tweede maal in een maand hebben zwaar bewapende en gemas kerde anti-terreur eenheden in verschillende Duitse deelstaten razzia's tegen moslimextremis ten gehouden. Bij invallen in zestig huizen, winkels en mos keeën, met name in het zuiden en westen van het land, werden 22 verdachten opgepakt, onder wie vijf vrouwen. In december arresteerden de Duitse autoriteiten drie Iraakse mannen, die een aanslag wil den plegen op de Iraakse pre mier Allawi tijdens een bezoek aan Berlijn. De mannen en vrouwen die gisteren werden gearresteerd worden, volgens een woord voerder van Justitie, niet ver dacht van terroristische activi teiten. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan financiële en logistieke steun, waaronder het vervaardigen van valse pas poorten voor extremistische moslimgroeperingen. Boven dien zouden zij jongeren heb ben geronseld voor de 'heilige oorlog' (jihad). Bij de operatie, een van de om vangrijkste in zijn soort, waren zevenhonderd agenten betrok ken. De razzia's waren in Ulm, Freiburg, Frankfurt, Düsseldorf, Bonn en Berlijn. Lading gestolen vrachtwagens wordt uitgedeeld in sloppenwijken door onze correspondent Frans Lindenkamp Rio de Janeiro - Per maand wor den in de Braziliaanse strandme- tropool Rio de Janeiro circa twee honderd vrachtwagens geroofd. Vaak is dit het werk van drugs handelaren. De lading wordt in de sloppenwijken uitgedeeld aan de verpauperde bevolking. Met dit soort Robin Hood-acties pro beren drugsbazen uit handen van de politie te blijven. „Kijk. Daar. En daar. En daar." Politiecommissaris Alclides Iantorino de Jesus draait om zijn as en wijst op de vele krot tenwijken in de Baixada Flumi- nense, de straatarme directe omgeving van Rio de Janeiro. „De hele problematiek van vrachtwagenberovingen valt te rug te voeren op het hoge ge boortecijfer. Piepjonge moe ders lopen hier met een kind aan de linkerhand, een aan rechterhand, een in de buik", zegt Iantorino. .Abortus is ver boden en de overheid stuurt niet aan op sterilisatie. Kinde ren hier groeien niet thuis op. Maar op straat. Vind je het gek dat de criminaliteit de pan uit rijst? Werk is er niet." Commissaris Iantorino staat aan het hoofd van politieop- sporingsdienst voor gestolen vrachtgoederen. Per maand worden in Rio en omstreken ongeveer tweehonderd vracht wagens leeggeroofd. Het is een beproefd recept van de drugs handelaars: bestuurder en bij rijders worden klemgereden en onder schot naar de hoger gele gen krottenwijken gedirigeerd. Daar gaan de deuren open en wordt de lading aan de arme bevolking uitgedeeld. Na de kortstondige kidnapping mo gen ze weer vertrekken. Met de ze vorm van 'naastenliefde' ver zekert de drugshandel zich van steun. Iantorino: „De drugsba zen doen zulke Robin Hood-ac- ties omdat ze als de dood zo bang zijn om verlinkt te worden door bewoners uit de sloppen wijken. Wie zich van zijn socia le kant laat zien, vermindert de kans daarop." Elke dag staat er een rij leegge plunderde vrachtwagens voor het politiebureau in de wijk Pa- vuna. Bij Iantorino komt 90 procent van deze zaken terecht. „De voorkeur gaat uit naar siga retten, bier en voedsel. Dit soort vracht wordt gratis uitge reikt. Huishoudelijke appara tuur en elektronica zijn ook erg gewild. Deze producten worden voor de helft van de prijs ver kocht. Zodoende pikt de drugs handel nog een graantje mee", legt de politiebaas uit. „Sommi ge krotten zijn luxer uitgerust dan mijn eigen huis. Verleden week ontdekten mijn mannen een sloppenwoning met een home-cinemaset. Daarvoor heb ik het geld niet, hoor." Hoe groot het probleem is, toont de 'fotogalerie' aan in de gang van het politiebureau. Ze ker 300 foto's van opgepakte 'vrachtwagenkidnappers' han gen aan de muur. Iantorino: „Iedereen die aangifte komt doen, leid ik erlangs. Velen her kennen daders van eerdere be rovingen. Als dat zo is, dan ver hoogt de rechter in de meeste gevallen de gevangenisstraf. Uitschieter is een man, die veertig vrachtwagens heeft overvallen. Maar ook komt het voor, dat berovingen in scène gezet zijn door vrachtwagenbe stuurders. Dat gebeurt in 30 procent van de gevallen." Is het niet dweilen met de kraan open? Iantorino, die eer der in een andere functie het aantal bankovervallen terug bracht van 48 tot vier per maand, moet erom lachen. „Nee, hoor. Sinds mijn komst anderhalfjaar geleden op dit bureau is het aantal vrachtwa genberovingen met meer dan helft gedaald. Maar ook het openstellen van een anonieme telefoonlijn voor aangiftes heeft eraan meegeholpen." jeruzalem/anp-afp - Door op laaiend geweld in de bezette Palestijnse gebieden zijn giste ren een Israëlische kolonist en vier Palestijnse strijders om het leven gekomen. Het bloedver gieten komt na een paar rustige dagen in verband met de Pales tijnse presidentsverkiezingen. De Israëlische kolonist kwam om het leven bij de ingang van de nederzetting Morag, in het zuiden van de Gazastrook, toen een legeijeep over een explosief reed. Drie Israëlische soldaten raakten daardoor gewond, meldde een woordvoerder van de strijdkrachten. Direct na de ontploffing open den toegesnelde militairen het vuur op twee militanten die het explosief hadden geplaatst. De beide leden van de Islamitische Jihad kwamen hierdoor om het leven. Eerdere berichten over een ontsnapte derde aanvaller bleken niet te kloppen. Ook op de Westelijke Jordaan- oever werden twee Palestijnen gedood. De Hamas-leden wer den volgens Palestijnse functio narissen gedood toen militairen hun huis in een dorpje bij Ram all ah overvielen. Op de Westoever arresteerde Is raël nog zeven militanten. In de Gazastrook pakten Israëlische militairen twee Palestijnen op. President Abbas wil een eind maken aan de gewapende Pa lestijnse opstand. Israël eist dat hij groepen als Harnas en Isla mitische Jihad direct aanpakt. Abbas hoopt in eerste instantie een staakt-het-vuren tussen de ze groeperingen en Israël te re gelen. De opvolger van Arafat kan echter weinig doen als Israël geen concessies doet. 'Met eigen inkomen zijn mensen minder afhankelijk van overheid' colombo/anp - „Enkele dagen geleden werden voor de kust bij Batticaloa de eerste twintig bootjes onder toeziend oog van enkele honderden vissers te water gelaten. Dat was een mooi en emotioneel moment, want veel vissers die na de tsunami hadden gezegd nooit meer de zee op te gaan, durven dat nu toch weer." Mariska Smolders, medewerk ster van Mensen in Nood/Cor- daid, vertrok een dag na de zee beving en de vloedgolven op tweede kerstdag in Azië met een collega naar Sri Lanka. Na mens deze hulporganisatie kij ken ze samen met lokale part ners naar mogelijkheden om de slachtoffers van de vloedgolven op dit eiland te ondersteunen. Ook wordt personeel, zoals art sen, gestuurd en worden finan ciële middelen verstrekt. Smolders was de afgelopen we ken vooral actief aan de oost kust van Sri Lanka, in vissers dorpen bij de plaats Batticaloa. Honderden dorpen werden op tweede kerstdag overspoeld door het wassende water en duizenden inwoners verdron ken. „Vissers uit deze dorpen die de natuurramp overleefd hadden, gaven na verloop van tijd aan toch weer de zee op te willen, zodat ze wat geld in handen hebben en minder afhankelijk zijn." Collega's van Smolders ontdek ten een kleine botenfabriek in Batticaloa waar alleen vrouwen werken. Door de opdracht van Mensen in Nood/Cordaid moest er extra mankracht wor den ingezet zodat de productie kon worden opgevoerd. Deze maand worden 530 boten gele verd: driehonderd zeewaardige boten (290 euro per stuk) en 230 smalle bootjes (150 euro) voor het meer aan de andere kant van de vissersdorpen. Smolders: „Met een boot wordt niet alleen een visser geholpen, maar ook dertig mensen die le ven van de zee. Van de trans porteur van een vracht vis tot de marktkoopman. Dus met vijfhonderd boten bereiken we 15.000 mensen." „Bovendien, als mensen weer aan het werk kunnen en ze wat in handen hebben, kunnen ze hun immense verdriet makke lijker verwerken", zegt Smol ders. „Op deze manier krijgen de vissers weer enig vertrouwen in de toekomst." Het project wordt in elk geval uitgebreid naar het zwaar getroffen Ampa- ra, ten zuiden van Batticaloa en de verwachting is dat uiteinde lijk honderdduizenden mensen worden bereikt. De eerste twintig bootjes zijn nog op kosten van de Mensen in Nood/Cordaid vervaardigd, maar volgens Smolders is het niet de bedoeling dat de hulp organisatie voor de kosten blijft opdraaien. Net als bij 'gewone' hulpprojecten zal er in principe met een kredietsysteem worden gewerkt. Toch blijft de toekomst voor de vissers in Batticaloa erg onze ker. Ze woonden op korte af stand van de zee, maar mogen vooralsnog niet terug. De over heid van Sri Lanka verbiedt mensen om binnen 300 meter afstand van de zee te gaan wo nen. Veel mensen hebben de vluch telingenkampen inmiddels ver laten. Ze vonden tijdelijk on derdak bij familie of keren terug naar hun deels verwoeste huis. Het verschaffen van materialen, waarmee slachtoffers zelf tijde lijke behuizing kunnen realise ren, wordt door de lokale auto riteiten niet geaccepteerd. „Nu laten we tenten komen, zodat mensen die kunnen opzetten bij familie of op de plek waar ze woonden", aldus Smolders. „Waar deze mensen uiteindelijk moeten wonen, is onduidelijk. De Srilankaanse overheid rea geert traag en geeft geen duide lijke richtlijnen." Juist dat is de reden dat Men sen in Nood/Cordaid alvast is begonnen boten en netten te verschaffen. Als de vissers zelfstandig een inkomen kunnen vergaren, staan ze sterker in de wederop bouw van hun eigen leven en zijn ze minder afhankelijk van de overheid." port blair/anp - Een inwoner van het Indiase eiland Teressa, onderdeel van de door vloed golven zwaar getroffen An- damanen, heeft op de rampdag 26 december duizenden levens gered. Door zijn passie voor de televisiezender National Geo graphic Channel herkende hij al vroeg de symptomen van de opmars van de tsunami's en wist hij al vroegtijdig te waar schuwen voor het dreigende gevaar. Volgens The Times of India was de 39-jarige radiotelegrafist aan het werk in zijn radiotoren toen hij zag dat de zee in beweging kwam. „Oh mijn God, de tsum- ani's komen", dacht hij met een. „Ik had pas naar National Geographic Channel gekeken en ik wist wat tsunami's waren. Dat ze ooit bij de Andamanen zouden voorkomen had ik ech ter nooit gedacht." Vanaf de toren heeft de man de eerste burgers gewaarschuwd. Daarna ging hij het eiland op en schakelde hij onder meer een passerende brommerrijder in om het nieuws sneller te ver spreiden. Van de 3500 inwoners van Te ressa is volgens officiële opgave slechts één persoon overleden. Volgens de bewoners van het eiland waren het er ongeveer vijftig, maar de burgers zijn er van overtuigd dat actie van de radiotelegrafistmtizenden levens heeft gered. De man heeft intussen de bijnaam Va der Teresa' gekregen. port louis/anp-afp - Landen rond de Indische Oceaan moe ten in juni 2006 zijn voorzien van een systeem dat vroegtijdig waarschuwt als een tsunami op komst is. Dat hebben de Ver enigde Naties gisteren bekend gemaakt. Een jaar later moet er een systeem zijn dat landen over de hele wereld waar schuwt. Het waarschuwingssysteem voor de Indische Oceaan gaat naar verwachting 30 miljoen dollar kosten. Unesco, de cul tuurorganisatie van de VN, zal het voortouw nemen bij de op richting. Het al bestaande waarschu wingscentrum voor tsunami's in de Stille Oceaan op Hawaii dient hierbij als voorbeeld. Het waarschuwingssysteem moet voorkomen dat bij volgende tsunami's weer tienduizenden mensen omkomen. Vorige maand vonden meer dan 159.000 mensen de dood door tsunami's. Deskundigen menen dat duizenden mensen hadden kunnen worden gered als ze op tijd waren gewaarschuwd. Met een boot wordt niet alleen een visser geholpen, maar ook dertig mensen die leven van de zee. Foto: ANP/Mariska Smolers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7