Veelplegers langere tijd uitschakelen BINNENLAND 2 Kamer: Geen verplicht vrijwilligerswerk VUT'er Verdachte moord vrij Tbs met dwangverpleging voor man die pater doodstak IEI Hoog bezoek Waddenvereniging ziet Zwarte Madonna mag tegen vlakte meer in overleg dan actie Zoektocht op de Maas hervat Rechter toetst nieuwe aanpak 'Tegelwerper wacht aanklacht voor moord' Marokkaans buurtcentrum verhuisd na bedreigingen leien boze >rin verkocht ;*t - Een boerin uit Jor- [die haar 151 koeien te wei- is haar dieren defi- kwijt. De beesten werden ig door de Landelijke In- ■tiedienst Dierenbescher- W (LID) in beslaggenomen. f leien zijn verkocht en heb- 5.000 euro opgeleverd. De krijgt dat geld woensdag iar rekening gestort. De iad de handen vrijdag vol je vrouw, omdat ze zich verzette tegen de inbe- donderdag 13 januari 2005 mk ,lad 3=v rdachten moord rn langer vast ■richt - De rechter-com- Cèris van de rechtbank in rasgtricht heeft het voorarrest igd van de twee verdach- an de moord op een 18-ja- L-Trouw uit Born. De man- '19 en 18 jaar oud) blijven t nog twee weken in de cel. Inge vrouw werd maandag gevonden aan de oever iskje Maas bij Grevenbicht, !d5^j ze sinds vrijdag was ver- neuzen kampt lijkzakken izen - Terneuzen heeft :n Frans bedrijf negen- :rd lijkzakken ontvangen id voor het rampgebied De gemeente zit in de met de gift, die het gevolg een particuliere actie, ïwoonster van de ge- te begon een inzame- ctie naar aanleiding van ibeving. Na kritiek van en- ïwoners van Terneuzen jle actie nam de gemeente ïrticuliere initiatief vorige over. Het resultaat is nu i gemeente met de lijkzak- it opgescheept. Er blijkt k lijk geen vervoer te zijn %fcld. Vandaag wordt beke- ■be de lijkzakken zo snel lijk in Azië terecht kunnen h. idmolenpark loordzee mag aag - De Raad van State gisteren de laatste bezwa- gen de milieuvergunning !en experimenteel wind- ipark voor de kust van Eg- aan Zee verworpen. De EN ing Vogelwacht Egmond 70 te zich als laatste natuur- isatie tegen het plan om idmolens op acht kilome de kust in de Noordzee iwen. De windmolens 1 volgens de vogelwacht irden vogels het leven, l ze op de route van trék- zijn gepland. iard staal ramp Ijr fietsendief it - Zelfs de beste fietsen- |n niet met een beton- [door een ketting van ge laal knippen. Dat conclu de Fietsersbond na een Cn meer dan veertig ket- I. Het maakt voor de kwa- reinig uit of een ketting 'dun is. Het enige dat telt, materiaal waaruit ze be- kldus de bond. Een dief ct genoeg kracht zetten hard staal door te knip- joorwaarde is wel dat de S hoog aan de fiets is be- 3, aldus de bond. Als een 5 betonschaar op de kan leggen, kan hij met ïhaamsgewicht meer I zetten. —ra controle leringsfraude rdam - Het Uitvoerings- lut Werknemersverzeke- I (UWV) voert de controle keringsfraude met sofi- iers op. Dit jaar organi se uitvoerder van onder le WW en WAO een zes- jielijke acties, waarbij ■den opsporingsambte- petrokken zijn. In 2004 let UWV nog vier van Jjke controles. Volgens fijgt de uitkeringsinstan- Ids meer zicht op zoge- fcefingeerde dienstver- L Daarbij gaat het veelal lafide uitzendbureaus Iral illegalen aan het ptten in onder meer de naakbranche. Daarbij ken ze sofi-nummers en (Sitspapieren van ande- Ime winter: san dicht tdam - De ijsbaan op het implein in Amsterdam hoge temperaturen niet tan. Het stadsdeel Oud ■loot gisteren de ijsbaan lige dagen te sluiten, tot 'eratuur weer onder de (en zakt. Het openhou- de ijsbaan kan schade- volgen hebben. Nu al is "J daar de vriesmat te zien, CH1hberen mat van kussen koelvloeistof. Als een door de kussentjes gaat, schadelijke koelvloei- Amsterdam Oud Zuid het weekend, wanneer weer wordt verwacht, aan weer te openen. den haag/gpd - VUT'ers hoeven niet bang te zijn dat ze straks verplicht wor den vrijwilligerswerk te doen. Een Ka mermeerderheid voelt er niets voor het advies van de Raad voor Maatschappe lijke Ontwikkeling (RMO) op dit punt over te nemen. Gisteren bracht dit adviesorgaan van de regering een rapport uit over ouderen beleid. Daarin bepleit de raad onder meer dat VUT'ers gedwongen worden zich in te zetten voor de samenleving. Wie niets doet, zou moeten worden ge kort op zijn uitkering. „Wat wij voor staan, is dat de subsidie op niets doen wordt omgebogen in de richting van een subsidie op werken. Dat lijkt ons legi tiem, aangezien het gaat om collectieve middelen", zei RMO-secretaris Van Beek gistermorgen in een toelichting. De grootste partijen in de Kamer, CDA en PvdA, zien hier echter niets in. Hoe wel de politiek al jaren bepleit dat oude ren langer blijven werken, gaat dit de partijen toch te ver. „Het is prima als VUT'ers zich inzetten voor hun mede mens en velen doen dat al", zegt CDA- kamerlid Verburg. „Veel organisaties en verenigingen zitten te springen om vrij willigers. Maar dwang is uit den boze." Zo denkt PvdA-kamerlid Bussemaker er ook over. Ze wijst er op dat de VUT geen werkloosheidsuitkering is. „En je kunt mensen die fysiek op zijn niet dwingen actief te blijven." Een woordvoerder van minister De Geus (sociale zaken) wijst er op dat de politiek helemaal niet gaat over de invulling van VUT-regelingen. „Dat is een regeling die door werkgevers en werknemers zelf wordt ingevuld. Weliswaar ondersteun de de overheid de regeling met belas tingkorting, maar daar komt nu ook een einde aan." In het rapport stelt de RMO verder dat meer mensen langer moeten werken om de sociale zekerheid betaalbaar te hou den. Wel moet er voor worden opgepast dat toekomstige ouderen ten onrechte worden gezien als actieve, zelffedzame, assertieve, mobiele en kapitaalkrachtige mensen. Van dat beeld dreigen de min der mondige ouderen de dupe te wor den. Het absolute aantal arme ouderen zal in 2020 ongeveer 500.000 bedragen. Dat is ruim een vijfde van het totale aan tal 65-plussers op dat moment. Daarnaast is er een groep ouderen die psychisch kwetsbaar is. Deze ouderen hebben vooral behoefte aan een veilig gevoel. Zij willen juist niet meer voor zichzelf hoeven opkomen en moeilijke keuzes maken. De samenleving is voor hen al ingewikkeld genoeg. Amsterdam - Vertegenwoordigers van ambassades arriveren bij het Koninklijk Paleis op de Dam, waar gisteren de traditionele nieuwjaarsreceptie van het Koninklijk Huis voor het Corps Diplomatique werd gehouden. Foto: ANP/Juan Vrijdag leeuwarden/gpd - De Wad denvereniging wil met de Ne derlandse Aardolie Maat schappij (NAM) om tafel om voorwaarden af te spreken waaronder gaswinning in het natuurgebied verantwoord is. Volgens voorzitter Bikker van de milieuclub zal dat meer op leveren dan een klassieke strijd bij de rechter tegen de win ning. Bikker zegt tot dit inzicht te zijn gekomen, nadat de Twee de Kamer zich in november in ruime meerderheid uitsprak voor extra winning in het ge bied. Nu dat besluit gevallen is, is het gebied gebaat bij een zo verantwoord mogelijke uit voering daarvan. De NAM zegt dat gaswinning zonder blijvende schade kan en dat in geval van nood de gaskraan kan worden dichtge draaid. Wetenschappers heb ben zich achter dit principe opgesteld. Bikker gaat hiermee akkoord als de Waddenvereni ging mee mag bepalen wat on toelaatbare schade is, als ze controle mag uitoefenen en als ze de hand aan de gaskraan mag houden. De afspraken zou de NAM in een winningsplan moeten op nemen en als oliemaatschap pij zich er niet aan houdt, zal de Waddenvereniging alsnog naar de rechter stappen. Een deel van de aardgasbaten gaat naar een waddenfonds waarvan natuur en economie op en rond het wad moeten profiteren. Verantwoordelijk minister Dekker heeft gezegd dat dit fonds er niet komt als de milieubeweging zich via de rechter tegen de gaswinning keert. Bikker zegt dat hij zich niet door dit dreigement heeft laten leiden. den haag/anp - Het wooncomplex de Zwarte Madonna in Den Haag mag definitief worden ge sloopt. Dat heeft de Raad van State, het hoogste bestuursrechtscollege, gisteren geoordeeld. Te gen de uitspraak is geen beroep mogelijk. De stad verwacht daarom dat het flatgebouw voor mensen met een laag inkomen voor het einde van dit jaar weg is. t Volgens de Raad van State heeft het college van burgemeester en wethouders van Den Haag te recht een vergunning verleend om het woon complex in het centrum van de stad te slopen. De gemeente Den Haag -voert op dit moment overleg met de overgebleven bewoners om hen vrijwillig te laten verhuizen. Rond de geplande sloop van het woongebouw voor mensen met een laag inkomen ontstond een aantal jaren geleden veel ophef vanwege de geringe leeftijd van het gebouw. De Zwarte Ma donna stond er pas twintig jaar. Het telde ooit 336 huurders en dankt zijn naam aan de duizen den zwarte tegeltjes waarmee het is bekleed. Vader slachtoffer verbijsterd I amsterdam/gpd - De raadka mer van de Amsterdamse rechtbank heeft de 25-jarige verdachte van de moord op An- gelique Galavazi op vrije voeten gesteld. De vader van het slachtoffer is verbijsterd over de vrijlating. Angelique Galavazi (22) werd op 6 december om het leven gebracht in de woning aan de Zlotylaan in stadsdeel Osdorp. Vader Ron Galavazi vond haar op de bank toen hij terugkwam van zijn werk. De dochter van Angelique, toen acht maanden oud, lag boven ongedeerd in haar bed. Kort daarop werd de ex-vriend van Angelique en vader van het kind aangehouden. Angelique had het in augustus met hem uitgemaakt. Vader Galavazi is er 'honderd procent' zeker van dat de verdachte de moorde naar van zijn dochter is. De man had een strafblad voor vermogensdelicten met geweld en had zich eind oktober bij de politie gemeld nadat hij Angeli que in het huis van haar vader had mishandeld. Volgens Ange lique had hij een vuurwapen op haar hoofd gezet. De verdachte zat twee dagen vast. Het openbaar ministerie (OM) besloot hem niet voor te geleiden aan de rechter-com- missaris, die langere gevangen houding kan gelasten. Het OM achtte de beschuldigingen en het bewijs niet hard genoeg. Daarbij speelde een rol dat geen vuurwapen werd gevon den, ook niet door een speur hond. De rechtbank 'doet geen mededelingen' over de beslis sing. Het openbaar ministerie overweegt in beroep te gaan te gen het besluit. Galavazi wil niet meer terug naar de woning waar zijn doch ter werd vermoord en is bezig met een woningruil. „Daar komt nog eens bij dat de raad voor de kinderbescherming wil dat de vader in contact komt met het kind. Hoe moet ik later uitleggen dat haar vader de ver moedelijke moordenaar van haar moeder is?" borgharen - Politie en brandweer hebben ook gisteren tot het invallen van de duisternis op de Maas ge zocht naar twee vermiste mannen. Het tweetal zat op een boot die zondagmiddag van de stuw bij Borg haren naar beneden viel. Politie en brandweer zoeken de Maas tot twaalf kilometer beneden de stuw af. De politie overweegt om in de loop van de week lijkenhonden in te zetten. Morgen wordt het wrak van de kajuitboot uit de Maas achter de stuw in Borgharen gelicht. Duikers van het leger doorzochten dit wrak dinsdag, maar troffen er geen lichamen in aan. Foto: EPA/Marcel van Hoorn i amsterdam/anp - In Amster dam opereren ruim negenhon derd 'zeer actieve' veelplegers. Ruim achthonderd van hen ko men wat justitie betreft op enig moment in aanmerking om in een Inrichting voor Stelselmatige Daders (ISD) terecht te komen. Dat is een nieuwe maatregel, waarover de rechtbank binnen kort uitspraak doet. Officier van justitie J. Smilde bracht gisteren tijdens een spe ciale zitting bij de rechtbank in Amsterdam acht zogeheten draaideurcriminelen dan wel veelplegers voor de rechter. Te gen deze acht eist hij voor het eerst de nieuwe maatregel - kortweg ISD genoemd. De maatregel is bedoeld om veel plegers voor langere tijd uit te schakelen en, waar mogelijk, te behandelen. De opsluiting is maximaal voor twee jaar. Veelplegers maken zich schul dig aan kleinere criminaliteit en veroorzaken veel overlast in de samenleving. Landelijk zijn er ongeveer 60.000 veelplegers, die verantwoordelijk zijn voor ongeveer 33 procent van alle strafzaken. Binnen die groep zijn 6000 daders zeer actief. Zij vormen maar 1 procent van alle criminelen, maar zijn wel ver antwoordelijk voor 11 procent van alle strafzaken. Een potentiële ISD'er is, aldus officier Smilde, iemand die de afgelopen vijf jaar meer dan tien keer met politie en justitie in aanraking is gekomen en drie keer is veroordeeld. In Amster dam hanteert justitie ook nog de term 'ISD-plusser'. Daarbij gaat het om personen die dertig politiecontacten hebben gehad wegens gepleegde criminaliteit Met de ISD-maatregel wil justi tie voorkomen dat veelplegers weer snel op straat belanden om opnieuw in crimineel ge drag te vervallen. De maatregel is bedoeld ter bescherming van de samenleving en om zo veel mogelijk veelplegers weer op het rechte, niet-verslaafde pad te krijgen. De in 2001 geïntro duceerde maatregel Strafrech telijke Opvang Verslaafden (SOV) gaat in de ISD op. De zaken die aanklager Smilde gisteren voor de rechter bracht, gingen veelal om winkeldief stallen. De ernstig verslaafde verdachten hebben zich ver moedelijk schuldig gemaakt aan diefstal van, bijvoorbeeld, een paar schoenen, flesjes par fum en een belegd broodje. De verdachten in kwestie hebben een zeer uitvoerig strafblad. Een 38-jarige vrouw bleek sinds 1989 een strafblad van niet minder dan 35 pagina's te heb ben opgebouwd. De rechtbank doet uitspraak op 26 januari. oen haag/gpd - De persoon die zondagnacht een 30-jarige au tomobiliste dodelijk verwondde door een stoeptegel van een vi aduct over de A4 te gooien, zal door het openbaar ministerie (OM) waarschijnlijk worden vervolgd voor moord. Dat zeg gen strafrechtadvocaten. Op dit moment is er echter nog geen verdachte, het onderzoek van de politie heeft nog niet tot een arrestatie geleid. De strafpleiters vermoeden dat een officier van justitie de rechtbank in een strafzaak er van zal proberen te overtuigen dat de dader het slachtoffer op zettelijk en met voorbedachten rade van het leven heeft be roofd en dat er dus sprake is van moord. De maximale straf bedraagt levenslang. Volgens de advocaten was het risico dat de steen iemand zou raken en dodelijk zou verwon den zó groot dat het OM de ver dachte opzet zal verwijten. Het nemen van een dergelijk risico wordt in juridisch jargon voor waardelijke opzet genoemd. Een officier van justitie zal ook betogen dat de stoeptegel uit de grond is gehaald met het idee deze op een auto te gooien. Deze combinatie van (voor waardelijke) opzet en 'voorbe dachten rade' betekent moord. „Ik zou daar zeker voor gaan. als ik justitie was", zegt advo caat mr. A. Baumgarten. Drie jaar geleden is een man die een stoeptegel door de voorruit van een politieauto gooide tot ne gen jaar cel veroordeeld voor poging tot moord. De Leidse hoogleraar strafrecht mr. Th. de Roos zegt ook dat stoeptegel- gooier kan worden aangeklaagd wegens moord. In Italië is dat al vaker gebeurd. Als de rechtbank moord niet bewezen acht, zal de verdachte worden veroordeeld voor dood slag of zware mishandeling met de dood tot gevolg, zo schatten de strafpleiters in. Ook voor de ze feiten kunnen jarenlange ge vangenisstraf worden opgelegd. Een woordvoerster van het openbaar ministerie laat desge vraagd weten dat het OM niet op de zaken vooruit wil lopen: „We moeten eerst alle feiten kennen." Een woordvoerder van politie Haaglanden gaat er vanuit dat de verdachte door een rechter zal worden veroordeeld voor zware mishandeling met de dood tot gevolg. „Dat is het meest waarschijnlijk", zegt hij. amsterdam/gpd - Het buurt- centrum voor Marokkaanse vrouwen 'Niasa voor nisa' in Amsterdam is na een golf van bedreigingen gesloten en ver huisd naar een geheime locatie. De bedreigingen volgden op een uitzending van het NOS Journaal over het centrum, waarin Marokkaanse vrouwen elkaar naailes geven, computer cursussen, fietslessen, seksuele voorlichting en andere activitei ten organiseren. De opzet is de vrouwen uit hun isolement te halen. De initiatiefneemster van het centrum, Fatima Sabah is in 2003 door de Amsterdamse krant het Parool uitgeroepen tot tot 'Amsterdammer van het jaar. Op 27 november vorig jaar besteedde het NOS Journaal aandacht aan de vele lof die het project had geoogst.. Kort na de joumaaluitzending begonnen dreigbrieven binnen te komen. Brieven met hakenkruisen en scheldbrieven over 'hoofddoe ken'. Sabah wil niets zeggen over de kwestie, 'om geen olie op het vuur te gooien'^Om diezelfde reden wil de pontic geen mede delingen doen. Ook het Stads deel Slotervaart, dat het project met subsidie steunt, wil niet op de zaak ingaan. „Wij nemen de bedreigingen serieus," zegt een woordvoerder. Het stadsdeel heeft bemiddeld bij het vinden van het nieuwe onderkomen. "We hopen dat de zaak binnen enkele maanden stabiliseert." arnhem/anp - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 22-jarige man veroor deeld tot tbs met dwangverpleging we gens het doden van een pater uit Berg en Dal. De man heeft bekend dat hij de pater op 7 juli met een vleesmes heeft doodgestoken. Volgens deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC) is zonder behandeling de kans op herha ling groot. Volgens hen handelde de man ten tijde van het delict zo onder in vloed van een paranoïde waan dat de doodslag hem niet kan worden toegere kend. De rechtbank heeft de man daar om ontslagen van rechtsvervolging. De man kreeg onderdak in het klooster waar de pater woonde. Hij was zwaar in de war. Volgens medepaters was het on verantwoord de man nog langer onder dak te bieden, omdat hij psychische hulp nodig had. De pater verzette zich er fel tegen dat de man het klooster uit moest. Toch sprak hij met de andere pa ters af dat hij de volgende dag met hen hierover verder zou praten. Maar zover kwam het niet. Tegen de man zelf vertel de de pater dat hij nog vijf dagen had. Hij raakte daarover zo in paniek dat hij diezelfde avond diverse keren met een vleesmes instak op zijn weldoener. De pater werd geraakt in hals, borst en bo venbuik en overleed ter plaatse. De pater had een week voor de moord nog een vurig pleidooi gehouden bij de rechtbank om te voorkomen dat de man de cel in moest. Hij stond toen voor de rechter, omdat hij tijdens een proeftijd weer in de fout was gegaan. Justitie wil de de oorspronkelijke voorwaardelijke straf van een half jaar omzetten in een onvoorwaardelijke straf. Maar mede dankzij het pleidooi van de pater hoefde de man niet de cel in en mocht hij met de pater naar het klooster.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5