Bijna niemand ziet tv-reclame BINNENLAND 1 Relatie voeding en kanker onduidelijk Conglomeraat De Vlieger wordt opgeknipt Vakbonden vrezen ontslagen Infoavond Kijker zapt, kletst, zet koffie of gaat naar het toilet Kwart bellers belastingtelefoon krijgt geen contact Hulporganisaties boekten dubbel af Plan voor moord tijdens oud en nieuw op Hirsi Ali Psychiaters ontwikkelen tsunami-website Investeer in kennis niversiteit Nederland 1 ks jsscholen mengen donderdag 13 januari 2005 jn Zutphen gesloten iet- De Oude IJsselbrug 'm len is op last van de ge- !J"|inds gisteren gesloten gemotoriseerde ver sluiting duurt mini- week. De gemeente irug niet veilig genoeg, rnstige scheuren in de pan het bouwwerk. Het moet zeker enkele kilo- jmrijden om Zutphen ie komen of te verlaten. maal kleine Goghjes' ïst - Waarom een grote Vaarom zo hufterig? (zijn wij allemaal van je Van Goghjes? Dat festuursvoorzitter Ebe van christelijke scho- jenschap Lauwers Col- I af. „Nederlanders, ter mensen uit Noord- ïsland, de Woudfrie- absoluut niet hoffe- Us Veerman in zijn Irsspeech. De be- przitter ziet een taak ;olen om de 'Van Gogh- Seren bij te brengen. voor Zeist 1 c-onderzoek iberculosestichtingen ele land gaan de GG pden Nederland in pen bij het grootste irzoek dat ooit in Ne- is gehouden. Tot het ek is besloten nadat vo- jnd bekend werd dat werker van een su- t in Zeist open tbc had jlijk een groot aantal ^an de zaak heeft be ft onderzoek vindt (naf 31 januari onder jwoners van Zeist. >c) - Vrijwel alle school pijn van mening dat in nengde wijk de basis- kemengd moet zijn. Dat |jt een onderzoek dat de r scholen heeft verricht. Stal gemengde scholen chter af, scholen wor- t of wit. In het vai nen onderzoek geeft I procent van de scholen ■de gemeente het witter Iter worden van scholen eloop laat. doet iifte van lek dam - Marinier Eric O. Ij het openbaar ministe- fte gedaan van het lek- fetaatsgeheimen. De I is gericht „tegen justiti- jriteiten die voor het uit- erantwoordelijk zijn", I's advocaat G.J. Knoops Jond. Inhoudelijk wil I niets zeggen over de omdat het nog steeds tsgeheimen gaat. verbod in r ica centrum -n Ven - De politie in Eind- 1 v%ist dat glaswerk tijdens rofisavonden in de hele etVense binnenstad zo kenjgelijk wordt verboden, d- .je moet een einde ko- rPfn de toename van steek- tenjmet gebroken glazen. Dijar werd ruim dertig keer Dj kapotgeslagen bij een taarbij negentien men den verwond. maal nog ~i in Den Haag I >g Het Joegoslaviëtri- I blijft zeker tot 2010 en [tot 2012 in Den Haag. elijke VN-tribunaal it huurcontract voor het •aan het Churchillplein s- ^verlengd. Voor de ^Volgende twee jaar is iBe|e genomen. anl 4 arrestaties drugsbende ft - De politie in Nijme- steft afgelopen week nog Jachten tussen de 25 en ?eMangehouden op ver- ,n bvan het lidmaatschap Msoftdrugbende. Een P%cht van 425 agenten la8b 7 december in actie z0|g plaatsen in Nijmegen n0!ving. Daarbij werden 'eetlachten aangehouden m%inepkwekerijen opge- gas "jwalen ie4te geneien r' M- Het Universitair Me- naJntrum (UMC) Utrecht jt over twee jaar men- ^njernstige rugaandoenin- ™|ienlijk minder belas- '®?Tunnen opereren. Dat ^4 gebruik te maken van Itig botcement, dat het vaVan stukjes bot uit de de patiënt overbodig "eïet weghalen van het v0Je heup is een ingrij- •mdj vaaj. pijnlijke ingreep, kdi ion door Dolf Rogmans Amsterdam - Tv-kijkers zien ruim tachtig procent van de Ne derlandse televisiereclame niet. Ze doen er van alles aan om die reclame te omzeilen: ze zappen, kletsen, zetten koffie of gaan naar het toilet. „Er is toch niemand die een re clameblok helemaal uitkijkt", hield onderzoeker Alfred Levi zijn publiek voor. De afgelopen maanden monteerden de on derzoekers bij honderd gezin nen (341 personen) vier kleine camera's in huis en registreer den een avond lang hoe men sen televisie kijken. Het is de eerste keer wereldwijd dat zoiets op deze schaal is ge beurd, aldus Levi. En dat is op vallend. Jaarlijks geven adver teerders in Nederland ongeveer 750 miljoen euro uit aan tv-re clame en daar komt nog eens ruim 700 miljoen euro bovenop om de spotjes te maken. Ter vergelijking: aan de televisie programma's wordt 500 mil joen euro besteed. En toch weten adverteerders bijna niets over wat de kijkers met al die tv-spotjes doen. Er wordt wel gemeten hoeveel mensen televisie kijken en of ze zappen, maar hóe ze televisie kijken, wist tot voor kort nie mand met zekerheid te vertel len. Levi weet het nu wel: „Mensen zijn trouw aan de programma's, maar vermijden reclame. Ze hebben er niet om gevraagd en proberen het daar om uit de weg te gaan. Zelfs 'roadblocking' (één spotje ge lijktijdig op zo veel mogelijk zenders) werkt niet. Mensen zappen net zo lang totdat ze wat anders vinden." Volgens het onderzoek kijkt ge middeld slechts 19 procent van de mensen aandachtig naar een commercial, 18 procent loopt De meeste reclames worden door televisiekijkers weggezapt of genegeerd. Maar voor commercials met humor roepen ze hun familieleden uit de keuken. Archieffoto: ANP weg, 43 procent zit voor de tv maar kijkt niet en 20 procent zapt. Wie niet kijkt maar wel blijft zitten, gaat kletsen, de te levisiegids lezen, bellen, tele tekst kijken of wat eten. Programmaonderbrekende re clame bij de commerciëlen wordt beter bekeken dan de re clame tussen programma's bij de publieke omroepen. Verder heeft het weinig zin om tijdens voetbal te adverteren. Het rust- of eindsignaal heeft nog niet geklonken of weg is de kijker richting wc of koelkast. Doordat maar 19 procent naar reclame kijkt, smijten adver teerders jaarlijks zo'n 1,2 mil jard euro in het water. Onder zoeker Levi zelf durft het zo hard niet te stellen, daarvoor zou hij bij meer mensen thuis willen meekijken. Wel raadt hij adverteerders aan vooral leuke reclame te maken, zoals die van Centraal Beheer met de leeuw op het dak. Daar kijkt 55 pro cent van de mensen naar. Ze roepen zelfs familieleden uit de keuken om snel te komen kij ken. door Harm Harkema den haag - Heeft voeding in vloed op het ontstaan van kan ker? Recent onderzoek sugge reert van niet. Maar veel blijft onduidelijk. In het begin van de jaren tach tig werd vrij algemeen aange nomen dat consumptie van veel vet de belangrijkste oor zaak was van borst-, darm- en prostaatkanker. Uitgebreide studies, waarbij de voedingspa tronen van grote aantallen mensen meerdere jaren werden gevolgd, lieten niets heel van deze hypothese. Vet wordt al ja ren niet meer beschouwd als een bewezen risico voor het ontwikkelen van kanker. Eenzelfde ontwikkeling doet zich nu voor bij de vermeende relatie tussen kanker en groente en fruit. Vele kleine studies le verden de afgelopen decennia aanwijzingen op dat het eten van groente en fruit bescher ming biedt tegen sommige soorten kanker. Voedselautori- teiten baseren er voor een deel hun groente- en fruitvriendelij- ke adviezen op. Maar sinds eni ge tijd worden steeds meer aan wijzingen over het bescher mende karakter van groente en fruit weggespoeld door een golf van nieuwe studies. Het gaat daarbij vrijwel steeds om grote, veeljarige studies, die meer ge wicht in de schaal leggen dan de kleinere onderzoeken. Vorig jaar april concludeerde een commissie van KWF Kan kerbestrijding, die alle belang rijke onderzoeken op een rij had gezet, al dat „de directe rol van voeding bij het ontstaan van kanker waarschijnlijk vrij bescheiden is". En over de be schermende werking van groente en fruit schreef ze dat die 'minder sterk is dan in het verleden is verondersteld'. Longkanker, borstkanker, darmkanker en prostaatkanker? Groente- fruitconsumptie lijkt er geen invloed op te hebben. Wat betreft de commissie bleef vooralsnog alleen overeind - bij gebrek aan 'grote' studies - dat groente en fruit mogelijk enige bescherming bieden tegen maagkanker en kanker in het mond- en keelgebied. Ruim een maand geleden ech ter zijn bij de Amerikaanse uni versiteit Harvard de resultaten bekend geworden van een groot, veeljarig onderzoek on der meer dan honderdduizend Amerikaanse mannen en vrou wen. Conclusie: er is geen rela tie tussen de hoeveelheid groente en fruit die iemand eet, en het ontstaan van kanker. En deze week bevestigden Utrecht se onderzoekers het al bestaan de vermoeden dat groente en fruit niet beschermen tegen borstkanker. Staat nu dan min of meer vast dat de rol van voedsel bij het ontstaan van kanker minimaal is? Nee. Want ook de nieuwste inzichten zijn relatief. Zo wijst voedingsonderzoeker Walter C. Willett er op dat de conclusies uit alle grote onderzoeken ge baseerd zijn op gegevens over een aantal jaren uit het leven van volwassen mensen. Wat ontbreekt zijn gegevens over hun jeugd. Wie weet is de kans op kanker beïnvloed door het al dan niet eten van veel groente en fruit in hun jonge jaren. Willett wijst op een studie on der overlevers van de atoom bom op Hiroshima. Aan stra ling blootgestelde kinderen ble ken tientallen jaren later een sterk verhoogd risico op borst kanker te hebben ontwikkeld, terwijl dat risico niet bleek bij vrouwen die al veertig jaar en ouder waren toen ze de atoom bom overleefden. Opvallend zijn de resultaten van een ander grootscheeps onderzoek waaruit blijkt dat het eten van veel rood vlees en fast- foodvlees de kans op darmkan ker verhoogt. den haag/gpd - Eén op de vier mensen die de Belastingtelefoon bellen, krijgt niet de kans een vraag te stellen. Zij die daar wel in slagen, moeten gemiddeld meer dan vier minuten wachten op contact. Onderne mers lukt het in 30 procent van de gevallen niet om iemand aan de lijn te krijgen. Dat blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Wijn (financiën) op vragen van de WD-ka- merleden Dezentjé en Aptroot. De Belastingtelefoon krijgt dagelijks zo'n 3000 telefoontjes te verwerken. Het aantal mensen dat probeert een vraag te stellen, is echter veel hoger, zo blijkt uit onderzoek. Van de particuliere bellers gooit 27 procent uiteindelijk onverrichter zake de hoorn op de haak. Bij de ondernemers is dat 31 pro cent en zij die wel volhouden, moeten ge middeld vijfeneenhalve minuut wachten tot ze iemand aan de lijn krijgen. Voor WD-kamerlid Ineke Dezentjé is de slechte bereikbaarheid van de Belasting dienst onaanvaardbaaf. „Als mensen de Belastingtelefoon bellen, hebben ze vragen en zijn ze al wat onzeker. Lang wachten of helemaal niet geholpen worden is dan ex tra vervelend." Wijn kondigt in zijn antwoord aan dat hij in 2005 een gemiddelde wachttijd van maxi maal twee minuten wil. Teller giro 555 nu op 122 miljoen euro den haag/gpd - Leden van het radicaal islamitische Hofstad netwerk hadden een uitgewerkt plan om WD-kamerlid Ayaan Hirsi Ali te vermoorden tijdens de jaarwisseling. Volgens een brief, gevonden op het werk adres van een van de verdach ten, was het de bedoeling toe te slaan op het moment dat vuur werk het nieuwe jaar inluidde. In de brief staat een vrij nauw keurige beschrijving van een lo catie waar Hirsi Ali ondergedo ken zou zitten. Het openbaar mihisterie (OM), dat spreekt van een 'briefje met 'aanteke ningen', zoekt uit of het adres overeenkomt met een van de 'safehouses' waar de bedreigde politica ondergedoken heeft ge zeten. Volgens het OM staat op het briefje ook een schets van een pand. lustitie wil niet zeg gen waar de aanslag plaats had moeten vinden, maar bevestigt wel de datum 31 december 2004. De brief is gevonden in het ma gazijn van een bakkerij in Leus den. Daar werkte verdachte Jer- maine W. (17), die op 10 no vember vorig jaar is aangehou den in Amersfoort. Op diezelfde dag werden zijn broer Jason W. (19) en Ismail A. (22) overmees terd, na een urenlange belege ring van hun pand in het Haag se Laakkwartier. Volgens justitie had het in Den Haag opgepakte duo plannen om naast Hirsi Ali ook Kamerlid Geert Wilders, burgemeester Job Cohen van Amsterdam en de Amsterdamse wethouder Ahmed Aboutaleb te vermoor den. De vier zouden op een 'dodenlijst' staan. Het briefje en ander bewijs, waaronder belastend materiaal op computers, is volgen het OM voldoende voor een hoge stra feis. Het OM spreekt van sa menspanning tot moord met terroristisch oogmerk. Dat wordt alle twaalf tot nu toe op gepakte leden van het Hofstad netwerk ten laste gelegd. Rijswijk/ANP - De Samenwer kende Hulporganisaties (SHO) hebben gisteren het totaalbe drag aan donaties op giro 555 naar beneden moeten bijstel len. Bij 64.000 mensen die via de website www.giro555.nl geld hadden gestort voor Azië was de donatie tweemaal afgeboekt. Het gaat om een bedrag van naar schatting 2,5 miljoen euro. Dit noopte de SHO de op brengst te verlagen van 124,6 naar 122,1 miljoen euro. De hulporganisaties gaan de giften morgen terugstorten. Hulporganisatie Plan is teleur gesteld over het bedrag van 1 miljoen euro dat ze uit de op brengst van giro 555 ontvan gen. De organisatie had op 5 miljoen gerekend voor hulp aan het Srilankaanse kustdistrict Hambantota. De ontbrekende 4 miljoen hoopt Plan te halen uit buitenlandse fondsen en bij het bedrijfsleven. Ruim twee weken na de zeebe ving zijn er nog 25 Nederlan ders die te boek staan als 'niet traceerbaar', meldde het minis terie van Buitenlandse Zaken. Maandag waren dat er nog 35. Zij worden officieel niet ver mist. Dat aantal staat nog altijd op dertig. Minister Remkes (binnenlandse zaken) zei gisteren dat het Rampen Identificatie Team (RIT) een spilfunctie zal vervul len bij de nazorg van naasten van vermisten. Families hebben nu een eigen RIT'er als aan spreekpunt. De minister ver wacht dat de nazorg langer gaat duren dan de twee maanden die waarschijnlijk nodig zijn om de identiteit van de doden in Thailand vast te stellen. Beatrix 25 januari bij herdenking zeebeving De nationale herdenkingsbij eenkomst voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië met koningin Beatrix en premier Balkenende zal plaatsvinden op 25 januari. Kroonprins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima zullen ook aanwezig zijn. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) gisteren gezegd. Het programma en de locatie van de bijeenkomst staan volgens een woordvoer der van de RVD nog niet vast. Beatrix toonde zich dinsdag tijdens de nieuwjaarsreceptie voor vertegenwoordigers van de Nederlandse samenleving zeer betrokken bij de ramp op tweede kerstdag. Voor de moord op Hirsi Ali had de Hofstadgroep een uitgewerkt plan. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Bij de bakkerij in Leusden is men enorm geschrokken van de brief, die door de Nationale Recherche in beslag is geno men. Jermaine W., die werkt in het magazijn, zou die daar per ongeluk hebben verloren. Vol gens personeel was er helemaal niets aan Jermaine W. te mer ken. Hij wordt op het werk om schreven als 'een prima jon gen'. „Als hij onschuldig blijkt, kan hij hier gewoon weer aan het werk", aldus een medewer ker, die anoniem wil blijven. Hirsi Ali wil dinsdag weer aan het werk gaan in de Tweede Ka- utrecht/gpd - Een team van Utrechtse psychiaters heeft een internationale website voor slachtoffers van de tsunami- ramp ontwikkeld. Op www- .tisei.org kunnen mensen uit de hele wereld terecht voor advie zen, lotgenotencontact en e- mailconsult. De site gaat vrijdag in achttien talen de lucht in. TISEI staat voor Tsunami Inter national Survey on Emotional Impact. Het is een initiatief van zeven psychiaters onder leiding van Erik Vermetten van het Universitair Medisch Centrum (UMC). Volgens Vermetten hebben rampen als in Ensche de en Volendam geleerd hoe belangrijk emotionele opvang is. „Na voedsel en medisch hulp, hebben slachtoffers en hun omgeving informatie en steun nodig. Internet is daar voor een ideaal medium. Je kunt snel grote groepen men sen bereiken en met elkaar in contact te brengen." De psychiaters werken samen met collega's elders in Europa en Zuid-Azië. Vermetten: „Dat is niet alleen belangrijk voor de taal, maar ook voor de hulpop- vang. Wij weten niet hoe die el ders in de wereld wordt gere- geld." ■*- AM^TFDn&M/AMD - flp vathnn. iran Hp HiiÏ7PnH uiertnamorc amsterdam/gpd - Met het ver trek van Erik de Vlieger wordt zijn Imca Groep, een van de grootste conglomeraten van Amsterdam, opgeknipt. Een be knopte inventarisatie van de dochterbedrijven in de sectoren luchtvaart, industrie, media en vastgoed: Luchtvaart De oorzaak van alle kwaad, de luchtvaarttak Exel Aviation, zit zwaar in de problemen. De Vlieger en medefinancier Niek Sandmann moeten nieuw kapi taal in de maatschappij steken, zodat er voldoende geld is voor het opstellen van een reddings plan. De onlangs aangestelde interim- directeur, Bart Drechs- el, heeft tot 1 februari de tijd voor zo'n nieuw businessplan, dat het karakter krijgt van een reorganisatie. De Vlieger laat doorschemeren daar actief bij betrokken te blijven. Exel Avia tion is vooral bekend van de chartertak Holland Exel, die va kantiegangers naar de Cariben vliegt. Holland Exel is voor een belangrijk deel opgebouwd rond de overblijfselen van Air Holland. De problemen zitten vooral bij de onderhoudsbedrij ven voor de regionale lucht vaart. Industrie De oorsprong van het Imca-im- perium ligt in de industrie. Nog altijd maakt een dochtermaat schappij naaimachines. Daar mee begon De Vliegers vader in 1950. Daarnaast speelt scheep vaart een belangrijke rol, in de vorm van Amsterdam Ship Re- pair - voorheen Shipdock. Het is de grootste scheepsreparatie- werf van Amsterdam. Dochter Figee bouwt havenkranen, Nis- ta bewerkt metaal. Ook baat het bedrijf als Aquadam de gelijk namige jachthaven uit. Volgens Ruud de Vlieger, neef van Erik, verandert er vooralsnog niet veel bij de maritieme tak. „Er is niet een bepaalde aanleiding om iets bij ons te veranderen. We hebben het hartstikke druk." Media Imca Media Groep, uitgever van tijdschriften als Oor en Aio- ha, maar ook de huis-aan-huis- bladen van uitgever Weekme dia (Amsterdams Stadsblad) en de voor toeristen bestemde Amsterdam Times wordt 'op middellange termijn' verzelf standigd. De mediagroep is ook eigenaar van het radiostation Wild FM. De directie van de bladengroep spreekt al van een overname door het manage ment, maar zo ver is het vol gens een zegsman van het be drijf nog niet. Met een omzet van rond de veertig miljoen eu ro en een winst van één miljoen is Imca Media relatief gezond. Hoe het zit met de door De Vlieger lang gekoesterde plan nen voor het opzetten van een populair landelijk dagblad, is onduidelijk. Vastgoed De basis van De Vliegers impe rium, de vastgoedtak, wordt verzelfstandigd. De Vlieger geeft zijn meerderheidsbelang op door aandelen te verkopen. Aan wie hij verkoopt en hoeveel het oplevert, is onduidelijk. Naar verluidt speelt ook hier het management een kansrijke rol; Imca Vastgoed wordt geleid door Ton van Oosten. Imca Vastgoed heeft voor een bedrag van drie miljard euro aan ge bouwen in portefeuille en be hoort daarmee tot de grotere vastgoedbezitters van Neder land. Het gaat vooral om kanto ren (in het oog springende ge bouwen als de Millenniumto ren in Amsterdam-Sloterdijk), maar ook om wooncomplexen zoals de van tv-programma 'Het Blok' bekende huizen aan de Czaar Peterstraat. amsterdam/anp - De vakbon den zijn bezorgd over de werk gelegenheid bij de luchtvaart combinatie ExelAviationGroup (EAG). Het bedrijf kondigde dinsdag drastische maatregelen aan om het hoofd boven water te houden. De bonden willen zo snel mogelijk met de directie overleggen over de toekomst van de duizend werknemers. Dat zeiden de blokken be stuurders gisteren. De Unie en de Vereniging van Nederlands Cabinepersoneel (VNC) weten niet welke maatre gelen bij EAG in de pijplijn zit ten, maar vrezen wel ontslagen. Ze eisen duidelijkheid van de directie. (advertentie) 18 januari presentatie 19.30 uur Studiecentrum Utrecht Vondellaan 202,030-2511827

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3