SERVICE SPEURDERS Brochettes met mosselen Kans op een bui Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 donderdag 13 januari 2j CD VAN DE DAG Genre: luisterlied/latin Josee Koning Verdronken Vlinder; Josee Koning zingt Lennaert Nijgh Artist Company AC 300438 Lennaert Nijgh (1945-2002) verzon een liedtektst niet even in tien minuten bij elkaar. Hij combineerde vakmanschap (het spel met versvoeten, klemtonen en het muzikale metrum) met het dichter lijk verlangen naar meer, beter, groener en gelukkiger. Brazilianen zouden het woord saudade laten vallen. Zangeres Josee Koning ook. Zij was dan ook twaalf jaar lang Nijghs levenspartner en is on ze beste vertolkster van Braziliaans repertoire. Konings stem is be scheiden, elegant. Ze frappeert door frasering en dictie. Die com binatie van saudade en gewezen partnerschap resulteert in vijftien eigenzinnige vertolkingen. De charme van de cd zit 'm voor een belangrijk deel in de arrangementen. Leonardo Amuedo's trage aanpak van Verdronken vlinder versterkt het gevoel van bezonken heid. Vlucht in de werkelijkheid wint zelfs aan kracht door de ver voerende groove. Jammer is dat deze ode toch blijft steken in voor zichtigheid. Voorbeeld: de coupletten van Tip van de sluier zijn hier vervreemdend, terwijl het refrein weer conventioneel wordt aangepakt. BOEK VAN DE DAG ncUnichjppoiljU «rer1i|»«< TU Delft Onderwerp: bloemlezing Tom Bouckaert e.a. Warm water bevriest sneller dan koud water Uitg. Bzztöh Prijs: 13,50 Prangende vragen van alledag: Kun je met een magnetron ook eten afkoelen? Waarom hebben windmolens maar drie wieken? Hoe meet men bij tennistoernooien de snelheid van de bal? Waar om vormen bladeren op de rails een probleem? Dagblad De Tele graaf heeft een rubriek, waar de door lastige problemen gekwelde lezer zijn vragen kwijt kan. Die worden voorgelegd aan deskundi gen van de Technische Universiteit in Delft en door hen van een antwoord voorzien. Dat levert tal van wetenswaardigheden op, die de gemoedsrust bevorderen. Medewerkers van de TU hebben de boeiendste kwesties gebundeld in een handzaam boekje. En om op de meest knellende vraag een antwoord te geven: Ja, met een magnetron kun je ook eten afkoelen, maar alleen op indirecte wij ze. Het invriezen van erwtensoep zal in de magnetron niet kun nen, verzekert dr. ir. G.C.J. Bart van de faculteit Technische Na tuurwetenschappen. KOKKERELLEN Voor 8 stuks Geroosterde mosselen op stokjes met olijven, paprika en komkom mer. U kunt ze geven als een ap petizer bij een glas wijn maar ook goed als voor- of hoofdge recht. Voor de brochettes zijn (houten) satéstokjes aangege ven. In plaats daarvan kunt u uiteraard ook metalen pennen gebruiken. Ingrediënten 32 grote gekookte mos selen; 1/2 komkom- mer; 1/2 rode paprika; 8 groene olijven, ontpit; ca. 4 eetl. olijfolie, tradi tioneel; (zee)zout; witte peper uit de molen; 1 flinke toef (krul) peterse lie en 2 kerstomaatjes voor de garnering. Bereiding Spoel de mosselen enkele malen in ruim koud water. Laat ze op een zeef uitlekken en gebruik keukenpapier om ze zo droog mogelijk te maken. Leg ze in een kom en schep er, heel voorzichtig, 11/2 eetlepel olie door, Doe het wel zo dat de mosselen aan alle kanten met de olie worden bedekt. Leg houten satéstokjes een kwar tiertje in koud water. Dat voor komt dat ze tijdens het rooste ren verbranden. Boen het stuk komkommer schoon. Verwijder het uiteinde. Steek met behulp van een aard appelboortje 16 kleine bolletjes uit de komkommer. Snijd 16 vierkantjes uit het vruchtvlees van de paprika en maak de olij ven droog met keukenpapier. Steek afwisselend mosse len, komkommerbolle tjes, paprikavierkantjes en groene olijven aan de stokjes. Bestrijk de nu verkregen brochettes én de grillpan of -plaat met een kwastje met olijfolie. Rooster de brochettes niet veel langer dan 3 minuten. Keer ze regelmatig om. Bestrooi de bro chettes na het rooste ren met wat (zee)zout en peper. Presentatie Dien de brochettes op een met een servet be klede schaal op. Schik er als garnering een toef peterselie en enkele gehalveerde kersto maatjes bij. Zet een mandje met stokbrood op tafel. Een ge mengde groene salade past er, wanneer het om hoofdgerecht gaat, heel goed bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de A28 Zwol le - Groningen, tussen knooppunt Hattemerbroek en knooppunt Lankhorst en A50 Arnhem - Apeldoorn, tussen knooppunt Water berg en knooppunt Beekbergen. Vandaag wordt er ook gecontro leerd op de A27 bij Almere en A79 bij Voerendaal. Morgen: A6 bij Noordoostpolder en A9 bij Velsen. Zaterdag: A12 bij Arnhem en A28 bij Meppel. Zondag: Al 7 bij Zevenbergen en A28 bij Olde- brpek. HET WEE door Jan Visser Het automatische weerstation North Rona, gelegen op het gelijknamige eiland ten noorden van het Schotse vasteland, lijkt dinsdagavond en gistemach het heftigste windgeweld te hebben ondergaan. Om 19 uur rapporteerde het meetpunt een gemiddelde windsnelheid van 128 km/uur (voluit orkaankracht 12), om 22 uur en 1 uur in de nacht stond er een bulderwind van gemiddeld 161 km/uur met uit schieters tot 207 km/uur. Imposant was ook het ba rometrisch verval: tussen 16 en 19 uur daalde de luchtdruk 13 hPa (naar 963 hPa), tussen 19 en 22 ut nog eens 17 hPa (naar 946). Vandaag trekt de depressie naar Lapland terwijl te gelijkertijd boven het westen van Frankrijk een ho- gedrukgebied tot ontwikkeling komt. Ook bij ons zi ten de barometers in de lift. Daar er met een west t{ noordwestenwind onstabiele lucht wordt aange- T voerd, is er wel kans op een (hagel)bui. De middag-j temperatuur komt uit op een graad of 7. Morgen blijft het droog en de zon is gedurende een groot deel van de dag van de partij. De wind is slechts zwak en waait uit het zuiden tot zuidwesten. De J temperatuur zakt in de nacht en vroege ochtend naar waarden rond het vriespunt, morgenmiddag I wordt het circa 6 graden. Tijdens het weekeinde beJ vindt het zwaartepunt van het luchtdrukmaximumr zich ten oosten van ons land. Zaterdagmiddag word terdag en zondag droog weer met flink wat zonne- schijn. De wind waait uit richtingen tussen oost en£ zuid, de middagtemperatuur zakt naar waarden onf streeks 5 graden en in de nacht en ochtend gaat hen de barometers bij ons tamelijk hoog blijven en het Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 1. Onwillekeurige spiersamentrekking; 5. water (Fr.); trisch geladen deeltje; 8. rijglijf; 11. uitroep van scl 13. griezelig; 15. rund; 16. behoeftig; 18. nachtspiegel^ 19. keurmerk; 20. voegwoord; 21. deel van een Franr ning; 23. bevel; 25. naschrift; 26. dochter van Cadmi 28. kathedraal; 29. snel en op slinkse wijze verkregei deel; 32. Trans-Europa-express; 33. ampère; 34. rivi< Frankrijk. Verticaal: 1. Grauwe gele kleur; 2. straat (Fr.); 3. Russisch voor 4. houding; 7. met doornen bezet; 9. deel van een etm 10. zelfzucht; 12. boom; 14. niet parkeren; 16. grote 17. reuzenvogel; 22. voegwoord; 24. luchtvaartmaatsi 25. Engelse ontkenning; 27. eiland in de Oostzee; 28. munt; 30. nieuw; 31bloeiwijze. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Tekort; 4. prevelen; 6. est; 7. ban; 9. emmeren; 11. kluts. Verticaal: 1. Tips; 2. klets; 3. roep; 5. examen; 6. ere; 8. lest; 10. mol.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 26