f op mobieltje MEDIA Het befaamde Hollandse licht, mythe of niet Van muzikaal onderonsje tot televisiecircus Nieuwslezer Truckstar: al 25 jaar 'broeders hoeder' Johan Cruijff en VI starten 'Nummer 14' laid Goes it zender 1 John de >1 leiden kenende atteert r dagen noord Persoonlijke keuzes mogelijk Fox volledig van Murdoch SPECIAAL JUBILEUMNUMMER lUguratie bij CNN (sum - De inauguratiece- ie voor de tweede ter- in de Amerikaanse Presi- eorge W. Bush is donder- januari rechtstreeks te CNN. De ceremonie be- 118.00 uur Nederlandse naf 17.30 uur zal CNN reeks verslag doen van >urtenissen. Hoek leidt eldomroep um - Jan Hoek wordt de algemeen directeur van ïldomroep. Hij nam die sinds begin vorig jaar (s opvolger van Lodewijk is. De benoeming heeft •mming van staatssecre- n der Laan van OCW. rerkt al sinds 1994 bij de omroep, vooral als di- S financiën en logistiek. donderdag i3januan 2005 irland dag um - De EO houdt op g 23 april de vierde Ne- I Zingt-dag, een dag zo'n tienduizend fief- ivan koor- en samen - menkomen in de Jaar- n Utrecht. Het thema dag is 'Machtig God, lots', waarop de muziek, samenzang en de toe- 1 zijn afgestemd. Eén sprekers tijdens de dag ie van der Veer. Gratis zijn vanaf maandag te laar 0900-3002200 lag t/m vrijdag van 9.00 0 uur, 0,70 eur per mi- fvia www.eo.nl/neder- gt- katwijk - Wereldvermaarde buitenlandse schilders als Tur ner, Whistler en Monet hebben zich in de negentiende eeuw vergaapt aan het Hollandse landschap. En nog altijd laten we het dromen over Holland over aan buitenstaanders, toe risten ditmaal. Filmer Peter Delpeut ging op zoek naar het antwoord op de vraag waarom we zelf geen waardering kun nen opbrengen voor de schoonheid van het land om ons heen. Onder invloed van de Roman tiek ontstond in de negentiende eeuw een herwaardering van de zeventiende-eeuwse Hollandse schilderskunst. Zo kwam de Engelse schilder William Turner in 1818 helemaal naar Dor drecht om 'het licht van Cuyp' te vangen, de sprankelende hel derheid van de landschappen van Albert Cuyp. Delpeut las het vorig jaar verschenen boek van onderzoeker Hans Kraan van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie over dit onderwerp en besloot ook in de voetsporen van schil ders als James Whistier en Claude Monet te treden op zoek naar het gedroomde land. Whistier vond Amsterdam nog mooier dan Venetië en leerde Nederlandse kunstenaars als Breitner en Witsen om anders naar hun stad te gaan kijken. Meer dan honderd jaar later is nota bene een Amerikaan de schrijver van de Amsterdamse grachtengids, 'een regelrechte liefdesverklaring aan Amster dam'. „Misschien hebben we nog altijd vreemdelingen nodig om naar onszelf en ons land schap te kijken," zegt Delpeut. We doen maar wat nuchter over de pracht van het land schap. De vissers bij de door drommen toeristen bezochte molens van Kinderdijk reageren laconiek op de vraag of dit nu het mooiste plekje ter wereld is. We zijn dan ook maar weinig zorgvuldig met het landschap omgesprongen. Een door Monet in al zijn pracht op het witte doek vast gelegde molen in de Bollen streek heeft plaats moeten ma ken voor de bloemenveiling. En waar zijn de koeien in de wei? De boeren houden ze vaker en langer binnen." Dat komt beter uit met de 'melkrobot' en het spaart gras met het oog op de winter, legt een boer uit. Een andere mogelijkheid is dat het pittoreske landschap en het befaamde Hollandse licht er in werkelijkheid nooit zijn ge weest. Het 'licht van Cuyp' was misschien ook maar 'kunst licht'. De Hollandse meesters hadden immers op hun beurt weer hun licht opgestoken in Italië. Daarbij komt dat de kun stenaars de natuur hier en daar een handje hebben geholpen door hun ogen te sluiten voor storende elementen. In werke lijkheid werd aan de schilder achtige vaarten van Zuid-Hol land de zwaarst denkbare ar beid verricht bij het omploegen van het veen. „Het lijkt wel of Monet al van de Zaanse Schans droomde honderd jaar voordat wij Hol landers deze molens als bewe gende ansichtkaarten hebben neergezet," zegt Delpeut. „Is de Zaanse Schans een herinnering aan Monet of maakte de Franse kunstenaar ansichten van een land dat nooit werkelijk heeft bestaan?" Er is enige verbeel dingskracht nodig om Holland te beschouwen als het mooiste van het mooiste. „Wat niet be staat moet je dromen en wat wel bestaat moet je willen zien", zegt Delpeut. „Daar, er gens tussen droom en werke lijkheid ligt Holland, voor wie haar wakker wil kussen." Misschien krijgen we pas oog voor het landschap als het te laat is. Delpeut bezoekt ook Katwijk, dat op last van de be zetter grotendeels moest wor den afgebroken tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Ner gens zijn er méér verzamelaars van zeegezichten te vinden", zegt Delpeut. Alleen de Oude Kerk en de werken van de schil ders die sinds de negentiende eeuw het kustplaatsje kwamen bewonderen zijn nog over van het vooroorlogse Katwijk. Parti culieren tonen trots de schilde- 7 v tP Een door Monet in al zijn pracht op het witte doek vastgelegde mo len in de Bollenstreek. Foto: GPD rijen aan de muur. De vissers die allang geen vissers meer zijn, weten: "Landschappen helpen ons herinneren wie we zijn." Bart van Zoelen De donderdag documentaire: Dromen van Holland, van avond Nederland 1,23.00 uur TROS blikt met experts terug op vijftig jaar Songfestival n/anp - Drs. Ronald 9) wordt bestuursvoor- m Talpa Media Holding, rijf van mediaondeme- in de Mol. Hij zal boven- start begeleiden van de lpa op te zetten tv-zen- gaat daarom ook de van algemeen directeur televisiestation vervul- kt al sinds 1991 in de /an commerciële televi- 1995 stond hij aan de an SBS Broadcasting. :rkte hij als zakelijk di en als lid van de raad tuur. lagementniveau is hij en geweest bij het op- an vijf commerciële tv- RTL 5, Yorin, SBS 6, i Veronica. In 2001 stap- er naar productiebedrijf tl, maar eind 2004 kon- ij daar zijn vertrek aan 1 een nieuwe uitdaging' carrière te kunnen be- Premier Balkenen- randaag live op televisie met mensen die hij eeft ontmoet in de da- de moord op Theo van het programma Rond- 1 (22.15 uur, Ned. 1) Balkenende met hen periode, hoe Neder- samenleving verder wat ze van de premier ten. tribune van Rondom smt naast Balkenende idere ook Selma Metin ij is ouder van kinderen platgebrande islamiti- ool in Uden zitten. Me- g tijdens een bezoek iremier aan de school WD-Kamerlid Ayaan in toom te houden, iwezig is Jan van der lit Rotterdam. De pre- tmoette hem nadat in im eind vorig jaar 1 een kerk werd ge- trder nemen Leo Olfers vijkberaad in het Haag- twartier, Ahmed Mar- •estuurder van de Ma te moskeevereniging jam, en Trudy Coenen, tl Amsterdam, deel aan issie. Ook de Amster- torpschef Weiten doet het gesprek, voor de discussie komt voorlichtingsdienst van lier, nadat een eerder tan Rondom Tien niet n gaan. „Balkenende en veel mensen ont- taar allemaal erg kort. tijd om door te praten, den het belangrijk dat mensen met de pre iebat zouden gaan om omen dat het een ge ssen allerlei deskundi- aldus Sigrid Muus- edacteur van Rondom Hilversum - Wat begon als een muzikaal onderonsje van zeven West-Europese landen is in vijf tig jaar tijd uitgegroeid tot een door honderden miljoenen be keken televisiecircus met zo'n veertig deelnemers. In mei wordt in Kiev de jubileumeditie van het Eurovisie Songfestival gehouden. Als opmaat naar de voorrondes voor de Nederland se inzending, die volgende week beginnen, zendt de TROS vanavond het programma '50 jaar Songfestival' uit. Aan de stamtafel van het Laren- se café Het Bonte Paard bespre ken zeven Songfestivalexperts uiteenlopende facetten van dit muziekspektakel. Zo praat Wil lem van Beusekom ('mister Songfestival') over het feit dat deelname aan het festival een artiest zowel kan maken als breken. Voor de carrière van Ruth Jacott heeft haar verschij ning op het Eurovisie-podium bijvoorbeeld wonderen gedaan. „Maar Anneke Grönloh verloor haar oude publiek en kreeg er geen nieuw voor in de plaats", zegt hij in de uitzending. Pla tenproducent Willem van Koo- ten (voorheen bekend als dj Joost den Draaier) en compo nist Piet Souer (die in 1969 Len ny Kuhr begeleidde met De Troubadour en als arrangeur betrokken was bij Ik zie een ster dat Mouth MacNeal in 1974 op het Songfestival zongen) praten over de muzikale kwali teit. „Slechte liedjes bestaan niet en de winnaar heeft altijd gelijk", aldus Van Kooten. De experts wijzen ook bepaalde stromingen aan, zoals de Ierse periode van Johnny Logan. Het uiterlijk vertoon is natuur lijk ook een dankbaar onder werp van gesprek. Vroeger werd de hele lichtshow tijdens een nummer aangepast aan de kle ding van de uitvoerend artiest. De gasten weten te vertellen hoe de radicale wijziging van de In café Het Bonte Paard in Laren kwamen de Songfestivalkenners bijeen. Bovenste rij Cornald Maas en Willem van Beusekom. Onderste rij van links naar rechts: Theo Ordeman, Willem van Kooten, Piet Souer, Noortje Kandt en Roland de Groot. Foto: GPD/Chris van de Vooren garderobe van een Franse deel neemster ooit bepaald niet in dank werd afgenomen door de technici van het licht. De nacht voorafgaand aan de uitzending werd daarom toch nog een vliegtuig naar Parijs gestuurd om de originele jurk, in de afge sproken kleur rood, op te halen. Roland de Groot is de man die alles weet over de decorop- bouw van dit fenomeen. Hij ontwierp zelf tot vier maal toe het decor van een Songfestival. Uit de uitzending blijkt dat elk land in de loop der tijd een stempel heeft gedrukt op de or ganisatie van het huidige spek takel. Zo is 'Nederland' verant woordelijk voor de korte pro motiefilmpjes die de tijd vullen tussen de optredens èn de be wegende decordelen. Met enige weemoed wordt ook stilgestaan bij het verdwijnen van de bege leidende orkesten. Edsilia Rom- bley was in 1998 de laatste deel nemer die nog -zij het al wat karig - werd begeleid door live muziek, daarna werden de zo genaamde 'steunbanden' inge zet. Maar de zeven gespreks partners, onder wie ook de hui dige juryvoorzitter Cornald Maas, delegatieleidster Noortje Kandt en radiomaker Theo Or deman, waken voor een vroe- ger-was-alles-beter-verhaal. Het ontbreken van grote orkes ten scheelt enorm veel repeti- tietijd en geeft bovendien een eerlijker beeld van het liedje en de artiest. Niet alle landen be schikken namelijk over gezel schappen van een kwaliteit a la het Metropole Orkest. Naast al dit gepraat is er in het TROS-programma ook ruimte voor oude, originele songfesti valfragmenten van onder ande re Teddy Scholten, Lenny Kuhr en Teach In. Al bleek tijdens de productie van het programma dat er merkwaardige 'witte vlekken' zijn in het archief van Beeld Geluid. Dat van de eer ste editie in 1956 geen enkel (muziek)fragment is bewaard is niet zo verwonderlijk, maar gek genoeg grepen de programma makers ook mis bij het zoeken naar beelden van Grönloh in 1964. In een aantal gevallen bood een privé-archief, bijvoor beeld van Willem.van Beuse kom, uitkomst. Bernice Breure 50 jaar Eurovisie Songfestival, vanavond, TROS, Ned. 2, 20.25 door onze mediaredactie rijswijk/hilversum - Elk ge- wenst moment van de dag het belangrijkste nieuws voorgele zen krijgen. Dat kan binnenkort met behulp van de mobiele tele foon. Het gaat om nieuwsberich ten van onder meer het ANP. De nieuwsdienst heet Niuz (uit gesproken als 'nieuws'). Het nummer dat gebeld moet wor den is 0900 0121. De kosten zijn €0,55 per minuut. De consu ment kan aan een spraakge- stuurde computer doorgeven welke voorkeuren hij heeft. „Langs deze weg is de mobiele consument altijd verzekerd van het meest actuele nieuws op basis van zijn eigen interesses", aldus een mededeling van het bedrijf. „Niuz richt zich met haar diensten op de drukbezet te consument die via één tele foonnummer continu verze kerd is van juist die actuele in formatie die hij op dat moment wenst te ontvangen." Wie het actuele sportnieuws wenst spreekt het woord 'sport' in en ontvangt alle berichten van de dag. Hetzelfde geldt voor de sectoren 'economie', 'binnen land', 'buitenland', 'politiek' en 'beursnieuws'. Onontgonnen Jeroen Meuleman, een van de initiatiefnemers en directeur van Niuz, denkt dat zijn dienst toekomst heeft. „Niuz betreedt een onontgonnen markt die op allerlei fronten kan worden uit gebouwd.", aldus Meuleman, die daarover verder niet in de tails trad. Bert Kok, directeur van ANP MultiMedia, noemde Niuz 'een interessante nieuwe toepassing die de consument de mogelijk heid geeft altijd en op elke plaats het door hem of haar ge wenste nieuws te horen'. Niuz werkt, behalve met het persbureau ANP, samen met PCM Uitgevers voor de levering van actueel nieuws. Reclame vakblad Adformatie levert het reclamenieuws. De techniek wordt geleverd door de bedrij ven Telecats, Blue7 en Priority Telecom. York Times op zijn website. News Corporation bezit naast Fox onder meer dagbladen, tv- stations en satellietzenders. News Corporation had al 82 procent van de aandelen van Fox.Tot de Fox-group behoren onder meer het Amerikaanse televisienetwerk Fox, verschei dene tv-zenders en de Holly wood-studio 20th Century Fox. new york/anp - Het Ameri kaanse mediaconcern News Corporation van Rupert Mur doch wil de aandelen van Fox Entertainment kopen die het nog niet in handen heeft. News Corporation wil betalen met aandelen. De transactie heeft een waarde van ongeveer 7 miljard dollar, zo schreef het Amerikaanse dagblad The New Amsterdam - Weekblad Voetbal International heeft voor een nieuw te beginnen maandblad wel een heel bijzondere partner gevonden. Niemand minder dan Johan Cruijff heeft zich als vaste advi seur van de hoofdredactie aan het blad verbonden. En volgens hoofdredacteur Johan Derksen is dat helemaal niet raar. „Cruijff is eigenlijk fulltime journalist." „Hij werkt al voor Studio Sport, De Telegraaf en verschillende media in Spanje", legt Derksen uit. „En hij heeft aangegeven dat hij nooit meer trainer wil worden. Hij is eigenlijk alleen nog maar werkzaam in de jour nalistiek." Het nieuwe maand blad gaat Nummer 14 heten, naar het vroegere rugnummer van Cruijff. Vanaf 14 februari zal het blad voor het eerst in de winkel liggen om vanaf dan ie dere maand op de veertiende te verschijnen. Cruijff krijgt er zijn eigen co lumn en hij wordt de adviseur van de hoofdredactie. „De man heeft elke dag wel honderd nieuwe ideeën", zegt Derksen. „Als er daarvan één bruikbaar is, dan ben ik tevreden." Ook verschijnt in elk nummer, net als in Voetbal International overigens, een pagina met de laatste ontwikkelingen rond de Johan Cruyff Foundation, de liefdadigheidsinstelling waar Cruijff zijn naam aan heeft ver bonden. Nog maar enkele jaren geleden werd de voetballerij verdeeld in Cruijff-adepten en Van Gaal aanhangers. Derksen vreest evenwel niet dat door de allian tie met Cruijff de journalistieke onafhankelijkheid op het spel it komt te staan. „Dat vind ik zo'n lulkoek. Alle columnisten zullen er wel schande van spreken, maar dat neem ik graag voor kennisgeving aan. Ik denk niet dat Johan er ook maar een se conde van wakker ligt. En dat doe ik ook niet." Goal Cruijff heeft zich zelf bij hem gemeld met het aanbod het blad Nummer 14 te dopen. Toen de overname van maand blad Johan op niets uitliep, wil de VI eigenlijk het maandblad Goal beginnen, een titel die in de jaren zeventig opging in het huidige VI. Maar die naam bleek inmiddels geclaimd door anderen. Derk sen is tevreden met de uit komst. „Deze naam past alleen maar beter bij ons blad." Daar bij is niet aan het succes van Linda gedacht. „Dit is niet be doeld als een blad rond een persoon. Al zijn we natuurlijk wel jaloers op de verkoopcij fers." Het nog altijd in oplage groei ende VI is wel toe aan uitbrei ding, vindt Derksen. „Voor de leuke dingen: nostalgische ver halen, grote reportages en lan ge diepte-interviews. Onze abonnees willen alles lezen over de competities van Neder land, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Spanje en Italië. Dan zit je vol met honderd pagina's actualiteit. En een dikker blad kan niet, want dan komen de portokosten in een hoger ta rief." Het nieuwe maandblad zal maar weinig op Johan lijken. Derksen: „Ik bladerde het met plezier door, maar aan doorbla deren heb ik niets. Ik kijk naar verkoopcijfers." Truckstar Magazine werd 25 jaar geleden in het leven geroepen om het imago van de trucker op te krikken. Tegenwoordig richt het blad - oplage: 51 duizend per maand - zich op 'de leefwereld van de man achter het stuur' in al zijn facetten. door Berrit de Lange Hilversum - 'Howdy Cowboy Dre, Hy Haah. Eindelijk, 'your dream' is 'your work' geworden. Trucker, good luck en many miles on the road. Regards: Uncle Luuk from the truuk.' Hij bestaat kenne lijk nog wel, de vrijbuitende cowboy van het wegvervoer. Maar de man die deze tekst stuurde naar Truckertjes, de inge zonden brievenrubriek van Truckstar Magazine, is ontegenzeglijk een uitster vend ras. „Het avontuur en de roman tiek zijn er tegenwoordig wel groten deels vanaf', zegt redacteur Bonda Houtman van Truckstar. „Vrachtwagens zijn louter bedrijfsmiddelen die zo effici ent mogelijk worden ingezet." Steeds vaker rijden ze uit met een dub bele bezetting, weet Houtman, die al vanaf het begin in verschillende functies bij het blad werkt. „Het gevolg is dat de truck voor de chauffeur niet langer voelt als 'eigen huis'. Voor de slinkende groep 'eigen rijders' ligt dat overigens weer an ders, je kunt die groep duidelijk herken nen aan de zorg die aan de wagen is be steed." Het 25-jarige Truckstar Magazine, on derdeel van Sanoma Men s Magazines, hanteert een nogal brede formule: pu bliekstijdschrift én vakblad. Wie het ju bileumnummer openslaat, valt de toe gankelijke stijl op, met veel foto's en ook voor niet-kenners heldere teksten over ervaringen van de mannen én vrouwen achter het stuur, techniek en actuele ontwikkelingen. Heldenverhalen liggen tegenwoordig niet meer voor het opra pen langs de Europese snelwegen, daar voor reist de redactie af naar bijvoor beeld de Dakar,Rally. „Het blad sloeg vrijwel meteen na de introductie heel goed aan. Vooral in de beginjaren is de Truckstar moest het imago van de trucker opkrikken. Foto: GPD/PR oplage pijlsnel gegroeid", vertelt Hout man. „Dat komt ook omdat de doel groep, die elkaar ook steeds tegenkomt in chauffeurscafés, heel hecht is. Het be staan van Truckstar ging als een lopend vuurtje door de transportwereld. Boven dien hebben we nooit concurrentie van betekenis gehad." Truckstar, voortgekomen uit het vereni gingsblad van de Holland Duck Club, stelde zich in de beginjaren op als 'broe ders hoeder'. Belangrijkste taak destijds was het imago van de vrachtwagen chauffeur op te krikken. Houtman: „De doelgroep stond begin jaren tachtig niet al te hoog aangeschreven, om het zacht jes uit te drukken. Als er over de trucker werd gesproken, was dat vaak zonder 't'. Nou, dat zegt wel genoeg. De aso van 's lands wegen in-zijn stinkdiesel. Al snel werd het weer een fatsoenlijk beroep, ook doordat Truckstar aanstuurde op gedragsverandering bij de doelgroep. Tegenwoordig gedraagt de trucker zich netjes in het verkeer en rijdt hij met de gelijk materiaal. Een zekere trots op de beroepsgroep mag best." Westernmuziek De tijd van de Holland DiMkclub, toen vooral country en westermBjziek door de cabines schalde en een beetje trucker zijn tientonner getooid met een cow boyhoed besteeg, is regelmatig onder werp van nostalgische reportages in Truckstar. In maandelijkse stamtafelge- sprekken in chauffeurscafé's geven de grootrijders hun visie op wat er veran derd is in de transportbranche sinds de plastic eend of het Michelin-mannetje op het dak van de cabine, moesten wij ken voor de hulpstukken ten behoeve van een betere aërodynamica. Het werk mag dan minder avontuurlijk zijn ge worden in het afgelopen kwart decenni um, de bakbeesten van vroeger zonder stuurbekrachtiging, uitgerust met de logge zendbakken, de voorlopers van het mobieltje, waren ook niet alles. Hoogtepunt voor de ware liefhebber, is het door het blad georganiseerde Truck- star Festival. Zo n 65 duizend bezoekers laven zich jaarlijks op het TT-circuit in Assen aan zo'n tweeduizend, al dan niet uitbundig beschilderde of bespoten 'monsters op wielen'. Truckstar is voor 4.45 euro te verkrijgen in de winkel.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23