fcC haalt 'Snel geld voor probleemleerlingen Leidse regio' Inder-gsm it schappen t FEM: Erik de Vlieger staat op dodenlijst IhJi ;d uit voorzorg beschermen' tie. r-* Scheer je weg Showroomkeukens inclusief apparatuur tot 70% korting. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 13 januari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 en toe zon Beton en ijs in Katwijkse Zanderij Scholen kunnen kosten opvang niet blijven voorschieten V- tii ■anp - Elektroni- BCC heeft het Foony uit de i gehaald. Dit gebeurt de commotie die in En- ontstaan over de mo- effecten van verscheen enkele we len in Nederland op de is bedoeld voor kinde- vier tot acht jaar. Zij iet het mobieltje al- lorgeprogrammeerde kiezen en ook gebeld ,Het product voldoet wettelijke normen", BCC-directeur Peter n 4,Maar het is helder dat er geen volledige ze- over de uitwerking iroduct geen enkel risi- lopen." Wie al een ikocht heeft, krijgt des- ijn geld terug, eau van BCC verge- 'estie met de populai- Scoubidou-rijgdra- Scoubidou-rage werd plots de kop inge- een stroom negatieve t, die uiteindelijk met afliep. sir William Stewart de discussie over de «eitjes aan. Hij is van een Britse instel- ig van mobieltjes Stewart vindt dat onder de acht jaar ibiele telefoon mag [ij bepleit verder dat en voor deze telefonie niet in de omgeving van scho len zouden mogen staan. Harde bewijzen zijn er volgens hem weliswaar niet, maar Stewart is zo bezorgd dat hij kinderen het liefst preventief beschermt. Kinderen hebben een veel dun nere schedel die de warmte straling niet weert. Bij oudere en langdurige gebruikers van de mobiele telefoon zijn volgens een Zweeds onderzoek zenuw gezwellen en groei van de ge hoorzenuwen mogelijk het ge volg van dat gebruik. Neder landse onderzoekers hebben geopperd dat de mobiele tele fonie het vermogen kennis op te nemen kan schaden. Volgens Stewart wijst alles erop dat de mobiele telefoon met ui terste voorzichtigheid moet worden benaderd. Kinderen zouden, indien ze mobiel tele foneren, hun gesprekken heel kort moeten houden. De Consumentenbond vindt het nog te vroeg om in Neder land actie te ondernemen. „Wij houden het wel in de gaten, maar er zijn nog geen keiharde bewijzen", aldus een woord voerster. Minister Brinkhorst van economische zaken en staatssecretaris Van Geel (mi lieu) lieten in december de Tweede Kamer nog weten dat Nederland meebetaalt aan een onderzoek in Zwitserland naar de risico's van UMTS. In af wachting daarvan wilden zij het beleid niet bijstellen. CDA- Tweede-Kamerlid Atsma wil het kabinet vragen om een reactie op de uitlatingen van Stewart. door Marijn Kramp leiden - Minister Van der Hoeven moet snel geld be schikbaar stellen voor de opvang van probleemleerlin gen. Nu schieten de middelbare scholen in de Leidse regio hiervoor jaarlijks een ton voor. Maar dit kunnen de scholen niet lang volhouden, meldt H. Snik, voorzit ter van het samenwerkingsverband voor voortgezet onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs Leiden en omstreken. Van der Hoeven besloot vorig jaar naar aanleiding van onderzoek naar de veiligheid op scholen meer geld uit te trekken voor extra plaatsen in het speciaal onderwijs én voor regionale voorzieningen waar probleemleerlin gen tijdelijk terechtkunnen. „De Leidse regio heeft dit al aardig voor elkaar. We hebben het OPDC (Orthope dagogisch Didactisch Centrum, voorheen de Vliegen- thartschool) in stand gehouden en in de Witte Poort is plek voor leerlingen die een time-out nodig hebben", zegt Snik. „Het probleem is echter dat wij daar pas in 2007 geld voor krijgen. Dat moet eerder." Dat Leiden deze opvangmogelijkheden voor risicoleer lingen al heeft - of beter gezegd: nog heeft - is uitzon derlijk. In veel andere delen van het land is een paar jaar geleden besloten het speciaal onderwijs zoveel mogelijk te fuseren met het reguliere onderwijs, aldus F. de Wit, coördinator van het samenwerkingsverband voor voortgezet onderwijs en voortgezet speciaal on derwijs. „Wij hadden daar destijds andere ideeën over. Met als gevolg dat men nu jaloers onze kant op kijkt", weet Snik. „Het zou dan ook zonde zijn als het voortbestaan van onze opvangmogelijkheden in gevaar komt door dat het geld dat Van der Hoeven hiervoor beschikbaar heeft gesteld pas in 2007 deze kant op komt. De veiligheid op scholen is gewaarborgd met goede zorg voor risicoleerlingen, benadrukt De Wit. Behalve het OPDC en de Witte Poort, hebben de scholen ook zorg- en adviesteams tot hun beschikking die leerlin gen met problemen begeleiden. Daarnaast heeft de ge meente ervoor gezorgd dat de scholen binnenkort kunnen beschikken over een cd-rom waarmee ze op vrij eenvoudige wijze een veiligheidsplan kunnen op stellen. „De middelbare scholen hebben al veel veilig heidszaken geregeld", benadrukt Snik. „Maar met zo'n cd-rom kan het gebundeld worden tot een overzichte lijk geheel." Pagina R2: 'Onze scholen zitten op rozen' - COMMENTAAR ijmuiden aan zee - Meeuwen kiezen op het strand van Umuiden het luchtruim bij de nadering van een hardloper. De meeuwen doen zich massaal tegoed aan miljoenen zogehe ten scheermesjes die door de harde zuidwestenwind zijn aangespoeld. Scheermesjes, officieel bekend als Amerikaanse zwaardschedes, zijn langwerpige schelpen. Het verhaal wil dat ze vanuit Amerika zijn 'meegelift' met schepen. Gezien hun aantallen, doen ze het hier erg goed. Foto: ANP/Olaf Kraak Plasma-tv vreet stroom den haag - Kopers van een plasma-tv zullen dat direct merken in hun stroomrekening. Die kan vijftien procent hoger uitvallen door het grote wand- scherm. De platte schennen horen tot de grootverbruikers in het huishouden en verbrui ken zelfs vijf keer zoveel stroom als een normale televisie. Als Nederland massaal aan de tren dy plasma-tv zou gaan, kunnen de apparaten zelfs van invloed zijn op de Nederlandse stroom voorziening. Energiened, de fe deratie van energiebedrijven in Nederland, verwacht niet dat het zo'n vaart zal lopen. Sporttas zit vol springstof Rotterdam Een medewerker van een wijkservicepunt in de Rotterdamse wijk Katendrecht heeft gisteren een sporttas ge vonden waarin springstof bleek te zitten. Het Explosieven Op ruimingscommando (EOC) heeft de tas voor onderzoek meegenomen. De medewerker vond de tas in de bosjes en nam die vervolgens mee naar het wijkcentrum. Om veiligheidsre denen moesten de ruim twintig medewerkers dat pand verla ten. Van direct ontploffingsge vaar is volgens de politie geen sprake geweest. Filmfonds: Lagere prijs kaartjes bios Amsterdam - Het Filmfonds wil de prijzen van de Nederlandse bioscoopkaartjes ter discussie stellen. Dat heeft directeur T. Berbers gezegd. Hij reageert hiermee op de tegenvallende bezoekersaantallen voor de Ne derlandse bioscopen over 2004. Het aantal bezoekers daalde met 10 procent. „Nederland zit in de Europese topdrie van duurste bioscoopkaartjes en in de topdrie van laagste bio scoopbezoek", stelt Berbers. „Daar zou een heel logisch ver band tussen kunnen zitten." Thatcher bekent schuld aan coup pretoria - Mark Thatcher, de zoon van de Britse ex-premier, zal vandaag in een rechtbank in Kaapstad een gedeeltelijke schuldbekentenis afleggen in verband met betrokkenheid bij het voorbereiden van een coup vorig jaar in het olierijke Equa toriaal Guinee. Thatcher zou een akkoord met het openbaar ministerie hebben gesloten, waarbij hij in ruil voor zijn be kentenis een voorwaardelijke straf van vijf jaar krijgt en een boete die zou liggen rond de 500.000 euro. Het zou hem de gelegenheid geven om Zuid- Afrika te verlaten. DRAAIDEURCRIMINEEL (advertenties) erdamse justitie heeft geopend op de honder- tfnelen die weliswaar sdrijven begaan, maar volharden in dat straf van maximaal cel voor het stelen van parfum klinkt erg de waslijst aan ver diefstalletjes drijft de en burgers tot zul- ip, dat langdurige op- gerechtvaar- Voorwaarde is wel dat verslaafde - niet alleen tralies gaat, wordt be- damse officier van lilde kondigde giste- de eerste speciale zit- li 'veelplegers' aan veel zullen gaan optreden ^type criminaliteit. Am- telt ongeveer 900 pcriminelen', landelijk er zo'n 60.000. Zij zijn iordelijk voor ongeveer van alle strafzaken. De MPg klinkende titel ^jrcriminelen' danken ze p^pit dat ze zo weer bui wanneer ze voor een zijn veroordeeld. Een de Inrichting voor Stelselmatige Daders, maakt het mogelijk hen maxi maal twee jaar op te sluiten. Achter het gejatte broodje gaat in dat geval een vuistdik dossier schuil van winkeldiefstallen, vernieling, zakkenrollerij en au- tokraakjes. Bij het bedenken van de maatre gel heeft het kabinet eerlijk toe gegeven dat de belangrijkste doelstelling is deze 'klanten' van justitie gewoon van de straat te houden. Dat is begrijpelijk, maar een flink deel van deze da ders is drugsverslaafd of lijdt aan ernstige geeste lijke aandoeningen. In de gevangenis kunnen ze welis waar enkele programma's vol gen die gericht zijn op gedrags verandering. Maar dat aanbod is beperkt, zoals ook de mogelijk heid verslaafde draaideurcrimi nelen gedwongen te laten afkic ken of mensen met een geestes ziekte goed te behandelen. Dat betekent helaas dat de oorzaak van het crimineel gedrag niet wordt weggenomen, waardoor de kans op het terugvallen in oude fouten ook na twee jaar opsluiting levensgroot aanwezig blijft. Peter de Vries (advertentie) KeukenConcurrent organiseert donderdag, vrijdag en zaterdag een verkoop van showroomkeukens inclusief apparatuur. Aanleiding hiervoor is dat er plaats gemaakt moet worden voor de nieuwe modellen. Hierdoor moeten de showroomkeukens verkocht worden met kortingen oplopend tot maar liefst 70%. Er zijn zelfs modellen die tegen ELK AANNEMELIJK BOD de showroom moeten verlaten. De verkoop is alleen bestemd voor PARTICULIEREN. Amstelveen: Maalderij 19. - Alkmaar: Noorderstraat 3. Hoorn: De Factorij 22. - Leiderdorp: Meubelplein 10. Schagen: De Witte Paal 231. - Zaandam: Pieter Ghijsenlaan 11. Bel gratis voor onze overige adressen en openingstijden 0800-0233535 of kijk op www.keukenconcurrent.nl door John Oomkes haarlem/amsterdam - Het za kenblad FEM Business schrijft vandaag dat zakenman Erik de Vlieger na een mislukte vast goeddeal sinds 2000 op een do denlijst voorkomt. Volgens het blad boden de recente proble men rond vliegmaatschappij Exel Aviation Group De Vlieger een mooie gelegenheid om uit de zakenwereld te stappen. Erik de Vlieger voerde gisteren in een persverklaring vooral E WERELD AAN VOETEN januar Utrecht Powered by. y Dagelijks 10.00 - 18.00 uur, vrijdag 10.00 - 22.00 uur. Verzekeringen voor reizigers Voorverkoop via www.vakantiebeurs.nl of via ANWB-verkooppunten. Meer weten? Bel 0900 - 5227 2387 0,45 p/m). persoonlijke motieven aan voor zijn terugtrekking en het uit eenvallen van Imca Vastgoed en Exel Aviation Group. Zo zou zijn gezin gebukt gaan onder al le negatieve publiciteit van de laatste tijd. FEM-redacteur René Bogaarts vertelde gisteren aan RTL Z dat De Vlieger al jaren wordt afge perst door een groep crimine len na een mislukte deal in de vastgoedsector. Door twee mil joen euro te betalen zou de voormalige Imca Group-top- man die dreiging hebben afge kocht. De journalist schermde gisteren op RTL Z met bronnen uit de onderwereld. Hij liet doorschemeren dat Heineken- ontvoerder Willem Holleeder mogelijk bemoeienis had met de zaalc De Vlieger ontkende gisteren bij hoog en bij laag dat hij door cri minelen wordt bedreigd of af geperst. Ook zijn naaste omge ving houdt dat vol. Pagina Binnenland Proef nu Leidsch Dagblad in de ochterd, 4 weken voor t. 9,75 i y Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 1 i 0,41 per dag! Naam: M DV J Adres: J Postcode/Plaats: Thlefoonnr. (l.v.m. bezorgcontrole) l Geboortedatum: 1 1 1 1 e-mailadres. i Stuur de bon in een ongefrank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) Of k\jk op www.leidschdagblad.nl. Wy gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proef)abonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad. Mijn wereld, mijn krant. Leidschi*-'-Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1