Museum zit niet bij de pakken neer KUNST CULTUUR Leidse fotografe legt boekjes te vondeling Dan Brown kraakte als jongetje zijn eerste code Flamenco zonder ij delheid Kunstroof in film vooral domein gentleman-inbreker Pornostar muziek recensie Susanne Lammers Première: Mario Cortés y Grupo: El Callejon del Aqua. Gehoord: 12/1, Schouwburg, Leiden. De flamenco van gitarist Mario Cortés is hard en stevig, zonder omhaal. Aanvankelijk zelfs afstan delijk. Het ritme preva leert, en maar heel af en toe piept er een melodie tje doorheen. Het klinkt bijna alsof hij ze bewust binnen houdt, en daar om duurt het even voor hij je echt bij de kladden heeft. Cortés speelt in zichzelf gekeerd en bijna verbeten, maar de ritmes kenmerken zich door een ternauwernood ge temde agressie en de melodieën hebben een verfijnde melancholie. Achteloos speelt hij er soms een vleugje jazz en een snufje lounge in, maar vormvast houdt hij zich aan de oude sub genres van de flamenco. Cortés laat zich escorte ren door gitarist Jesus Heredia Heredia, percus sionist Samuel Flores Macias en zanger Gabriel Gonzalez Galindo, een perfect en dienstbaar en semble voor de dansers, die noodzakelijkerwijs de meeste aandacht trek ken. Prettig is het totale ont breken van ijdelheid van de groep. Iedereen is doende met het grote ge heel, het publiek lijkt er niet toe te doen. Dat geldt niet alleen voor de muzikanten, ook Salud Bohorquez Ramirez en Leilah Romero, de dan seressen en danser José Miguel Tellez Colon ma ken de indruk volkomen in zichzelf gekeerd te doen wat gedaan moet worden. Het fraaist toont zich dat in de soli. De sacrale toe wijding van Tellez Colon en Cortés creëert een on gekende intensiteit in de zapateado "Caballeros del Sol'. Cortés zet het nummer pregnant, bijna schril in, werpt er dan kleine brokjes weemoed in, die je zenuwen op scherp zetten, en laat zich vervolgens, zonder I ook maar iets aan krachs- te verliezen, leiden door de bewegingen van Tel lez Colon, die zijn virtuo siteit vermomt met heili ge emst en de lichtheid van een faun. Beeld schoon is hij ook in 'Raza y Tronio', uitdagend en elegant, ei^ij kijkt erbij alsof hij mWzijn leeuw uit wandelen gaat, trots maar achteloos, het top punt van nonchalant machismo. Mooi ook is Bohorquez Ramirez in de alegrias Flamenco de Cdi', dans die alle facetten van de verleiding in zich bergt. Zij paart werkelijk virtu oos voetenwerk aan een uitstraling van onaan- tastbaarheid. Van heel ver weg, van ver boven je komt ze ineens naar je toe, verleidend, dwin gend, nu eens grande daj me, dan weer wulpse vtouw. Zo overtuigend dat je bijna vergeet dat ook hier Cortés een grote rol speelt, als hij met de erupties van zijn gitaar de dans aanvult, groter, dieper en gepassioneer- der maakt; de emoties echter maakt. L Ander publiek door onorthodoxe wijze van exposeren door Theo de With leiden - In de trein, in de wachtkamer, in het café, in de bioscoop. Op allerlei onverwachte plekken kan het liggen: het boekje 'That unliving world' van de Leidse fotografe Astrid Beumer. Om een ander publiek te bereiken dan anders heeft ze gekozen voor deze onorthodoxe wijze van exposeren: het achterlaten van een boekje. „Met een tentoonstelling in een galerie of museum worden mijn foto's maar door een beperkt en elitair gezelschap mensen bekeken", zegt Beumer. „Dat is eigenlijk heel onbevredigend. Je wilt toch een zo groot mogelijk publiek be reiken. Daarom ben ik op zoek gegaan naar een democratischer manier om mijn kunst te verspreiden, waarbij nie mand op voorhand wordt uitgesloten." In vormgever Maarten van Maanen vond ze een geestverwant. Hij maakte het ontwerp voor het boekje en bedacht de titel. Met behulp van een subsidie van de gemeente Leiden en een aantal sponsors wist de fotografe genoeg geld binnen te halen om het project te bekos tigen. „Een drukker heeft het in zijn vrije tijd gedrukt. Anders was het niet te beta len geweest", aldus de Leidse. Het is niet de eerste keer dat Astrid Beu mer op een wat aparte manier haar werk onder de aandacht brengt. In het verle den heeft ze bijvoorbeeld stickers met een afbeelding op rijksdaalders geplakt. „Mijn werk is toen heel ver verspreid ge raakt. Jaren later hoorde ik nog van mensen dat ze een 'Riks van Beumer' in hun handen hadden gehad. Ik zie het toch als een soort van missie, om men sen ongevraagd met mijn werk te con fronteren." Een belangrijk deel van 'That unliving world' wordt ingenomen door foto's van vrouwen en meisjes. „Ik maak veel vrou wenportretten, omdat ik vind dat vrou wen heel vaak clichématig worden gefo tografeerd. Ze moeten altijd maar verlei delijk worden neergezet. Het gaat mij er om de echte persoon te laten zien. Niet alleen de buitenkant, maar ook het ka rakter en de uitstraling." Van 'That unli ving world' zijn 600 exemplaren gedrukt. Voor de kerst is Beumer begonnen met het te vondeling leggen van het boekje. „Overal waar ik kom, laat ik ze achter. Dat is dus vaak in Leiden, maar als ik een dagje naar Amsterdam ga, neem ik ook een stapeltje mee." Vrouwenportretten. Foto's: Astrid Beumer ns Auteur van 'De Da Vinei Code' voert met vier titels Nederlandse bestsellerlijst aan kwn: „De luxe van het schrijverschap is datje plaatsvervan- fnt leven dóór je hoofdpersonen." Foto: GPD/Jerry Bauer door Jos Bloemkolk Amsterdam - Dan Brown, zeggen men sen die hem kennen, is een uiterst sympathiek en beschaafd man. De au teur van 'De Da Vinei Code' voert met vier titels de Nederlandse bestsellerlijst aan en verkocht wereldwijd tientallen miljoenen boeken. Maar al kraakte hij op io-jarige leeftijd zijn eerste code, zijn leven lijkt in niets op dat van zijn hoofdpersoon Robert Langdon. Robert Langdon is geen ascetische professor, maar een Indiana Jones met denkrimpels. Dan Brown heeft wel eens gezegd dat hij graag in de schoenen zou staan van zijn hoofd persoon. „Hij is cooler dan ik. De luxe van het schrijverschap is dat je plaatsvervangend kunt leven dóór je hoofdpersonen." Zijn Da Vinci-thriller is in de ogen van sommigen provocerend, omdat hij goochelt met duistere complotten in de schoot van de Moederkerk. Christelijke organisaties kwamen in het geweer, in Libanon werd het boek verboden. Het katholieke genoot schap Opus Dei, dat een kwalijke rol speelt in het boek, antwoordde met een geschrift van 127 pagina's. Browns boek is controversieel, de au teur zelf is dat niet. Hij heeft zijn lid maatschap van de Mensa, de club van superintelligente mensen, laten verlopen. Dat is voor zover bekend zijn meest onbeschaafde daad. Hij leidt een zeer gezond, werkzaam be staan. Zijn werkdag begint om vier uur 's morgens, elk uur onderbroken door rek- en strekoefeningen. Hij hangt ook regelmatig ondersteboven aan het plafond, om inspiratie naar zijn hoofd te doen stromen. Brown (40) werd geboren in een keu rig, christelijk, literair Amerikaans middleclass- gezin in het plaatsje Exe ter in New Hampshire. Zijn vader was een gelauwerde wiskundige, zijn moeder beroepsmuzikante. Weten schap en religie gingen samen bij zijn opvoeding. Zijn tweede boek, 'Het Bernini mysterie' (Angels Demons) over de strijd tussen wetenschap (Zwitsers natuurkunde-instituut) en religie (Vaticaan), zal mede daardoor zijn geïnspireerd. Op tienjarige leeftijd kraakte hij zijn eerste code. Onder de kerstboom lag een gedicht dat de kleine Dan en zijn zus naar een plek in huis leidde waar ze een kaart aantroffen met een E en nog een gedicht. Hun speurtocht le verde de letters E-C-O-P-T op, ana gram van Epcot. Het cadeau was een bezoek aan het Epcot Centre in Disney World. Na een studie Engels probeerde Brown zanger/liedjesschrijver en pia nist te worden in Hollywood - zo'n onavontuurlijk man was hij nu ook weer niet. Een van zijn composities is nog gebruikt tijdens de openingscere monie van de Olympische Spelen in Atlanta in 1996, maar meer succes behaalde hij niet als musicus. Hij ver trok naar Sevilla om kunstgeschiede nis te studeren. Daar kwam hij voor het eerst in aanraking met het idee dat in het werk van Leonardo bood schappen zijn verborgen. In 1993 keerde hij terug naar Exeter en trad hij in de voetsporen van zijn vader door zich te vestigen als leraar Engels. Hij trouwde met Blythe, his torica en schilder. Met haar schreef hij zijn eerste boek, een luchtig werk je over te vermijden foute mannen. Pas zijn tweede, alleen geschreven boek, sloeg werkelijk aan: 'Digital Fortress' (1996), dat hier werd ver taald onder de slimme, meer bij de hogere cultuur (Da Vinci, Bemini) aansluitende naam 'Het Juvenalis.Di lemma'. Maar zijn echte doorbraak was 'De Da Vinci code'. Brown bezet momen teel met zijn romans de eerste vier plaatsen van de lijst van best ver kochte boeken. 'De Da Vinei Code', 'Het Juvenalis Dilemma' en 'Het Bemini Mysterie' staan op respectie velijk plek één, twee en drie. De luxe geïllustreerde editie van 'De Da Vinei Code' staat op de vierde plaats. haotikah, de jonge- telgroep die is ontstaan feterworkshop/groep 't van Magnifosi, is op ir nieuwe toneelspe lsers en muzikanten i nieuw te ontwikke- l Podiumervaring is eiste. Voor meer in- ie: Rutger.Lovers@- Bosi.nl otikah kt spelers Op zoek naar vervangende schilderijen en 'ramptoeristen' hoorn/gpd - Het Westfries Mu seum in Hoorn is begonnen met het opruimen van de schade na de grote kunstroof. Ook de ka potgemaakte lijsten worden weer hersteld, in de hoop dat de verdwenen doeken weer snel te rugkomen. Maar bij de pakken neerzitten is er niet bij, aldus di recteur Ruud Spruit. Het zoeken naar vervangende schilderijen voor de collectie is al voorzichtig begonnen. Verder gaan met een geman keerde collectie, dat is er niet bij. „Hoe raar dat ook lijkt, zelfs na de verdwijning van onze topstukken is er in Nederland nog meer dat prima als vervan ger kan dienen. Ik denk dan meteen aan wat andere musea nog in depot hebben. We heb ben de eerste contacten al lo pen. Want er liggen elders nog schilderijen uit dezelfde perio de die ook te maken hebben met Hoorn en West-Friesland. Bij het Rijksmuseum in Amster dam of museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam is echt nog wel iets te vinden. Het de pot van het Rijksmuseum gaat vanwege de verbouwing daar voor lange tijd dicht. Laatst wa ren er nog wat contacten over eventuele bruiklenen voor ons museum, maar dat hebben we toen niet aangenomen: we had den toch geen plek... Nu is dat dus anders." Alle heisa rondom de inbraak heeft het Westfries Museum in ieder geval weer bij een groot publiek onder de aandacht ge bracht, stelt de directeur laco niek vast. „Juist door deze dief stal wordt weer eens duidelijk dat wij in Hoorn een middel groot museum hebben met een opvallend mooie collectie. Wij hebben zelf 36.000 voorwerpen die over de geschiedenis van West-Friesland gaan." „De gemiddelde bezoeker zal echt niet merken dat er hier een diefstal is geweest. De echte liefhebbers, die kwamen juist wel voor de topstukken. Maar wij hebben nog altijd andere unieke zaken en bijzondere schilderijen: de schuttersstuk ken, een bijzonder doek van Vroom of de grote beker van Bossu." Morgen gaat het museum weer open. De lijsten van de gestolen schilderijen zijn dan terugge hangen op de oorspronkelijke plaatsen in de zalen. Op de plaats van de doeken zullen re producties worden gehangen. Op die manier hoopt het muse um 'ramptoeristen' te trekken. door Pieter van Lierop leiden - De nog altijd meest fameuze kunstroof- film is 'Topkapi', 40 jaar geleden geregisseerd door Jules Dassin. Een met diamanten bezette dolk werd daarin met geraffineerde middelen ge kaapt uit het paleismuseum van Istanbul. In het recente 'Ocean's Twelve' steelt de bende van George Clooney op klaarlichte dag een met juwelen bezet Fabergé-ei uit een museum in Ro me. In 'The Score' (uit 2001) ontvreemden Ro bert de Niro en Edward Norton op sensationele wijze een antiquarisch topstuk uit een douane loods in Montreal. Als regel vormt in de filmgeschiedenis kunstroof het specifieke domein van gentleman-inbrekers, bij voorkeur riant levend aan de Franse Rivièra. Het zijn doorgewinterde geveltoeristen en ze be zitten de beschaafde charmes van Cary Grant in 'To Catch A Thief (1955) of David Niven in The Pink Panther' (1963). Ze zijn in het circuit alleen bekend onder bijnamen als The Cat, Fantömas of The Night Fox. Doden of gewonden plegen er niet te vallen in deze 'caper movies', waar de politie-inspecteurs zelden snugger zijn en de superdieven nog het meest te vrezen hebben van een plotseling op duikende vrouwelijke detective van een verzeke ringsmaatschappij met wie een gevaarlijke ro mance pleegt te ontstaan. Die variant werd re centelijk nog waargenomen in Entrapment' en de 'remake' van 'The Thomas Crown Affair'. Meestal werken de schavuiten in opdracht, want ze zijn professioneel genoeg om geen zaken te roven die ze vervolgens niet kwijt kunnen. Bros- nan was evenwel een uitzondering. Hij roofde voor zijn eigen collectie. Hij was liefhebber. Dag in dag uit bezocht hij tijdens lunchtijd het New Yorkse MET om die ene uitmuntende 'Manet' J nog eens gedag te zeggen. Op zekere dag bleek hij de dief van het schilderij, dat er al die ujer naast had gehangen. Dat is dan gestolen kunst die tenminste terecht kwam bij iemand die de meesters op hun waar den weet te schatten. Laten we in elk geval hopen dat we bij de kunstroof uit het Westfries Museum in Hoom niet te maken hebben met Georgische rauwdouwers zoals die in Otar Iosseliani's film 'Brigands', waar een groot groepsportret zo vaak werd gestolen en telkens zo ruw uit de lijst ge sneden, dat er uiteindelijk een minuscuul 'stille ven' van over bleef. Nog erger was wat de in het nauw gedreven Ierse dievenbende van Martin Cahill presteerde in 'The General'. Zij gebruikten hun gestolen "Vermeer' uiteindelijk voor een vreugdevuurtje. enaar Alfred H. Stucki. CPD/Niels Westra iag - 'De Scheepsjon- an Bontekoe', het popu- ingensboek van Johan ius, wordt verfilmd door de Jong, eerder regis- 'De Schippers van De n'. De opnamen vin- id dit jaar plaats. In imt de film in de bio- 'De Scheepsjongens intekoe' is het meest ite Nederlandse jeugd- n de twintigste eeuw. Bïius baseerde zijn ver- het scheepsjournaal IC schipper Willem Ys- Bontekoe uit de 17de legisseur De Jong zal ie zomer eerst nog leon 2' uitbrengen. I der Linden V Ouerido Juw - Schrijver Rob van iden verruilt uitgeverij hhoff voor Querido. Re- Ie verregaande verza- ig bij Meulenhoff. Op de directie van PCM, ieulenhoff deel van uit- werd een grote reorga- doorgevoerd. Volgens Linden is daarbij ui- irdig met mensen en jraire belang omgegaan, rido is volgens Van der de stijl van uitgeven aanspreekt nog wel Keig. Hij wordt er her- pet Annette Portegies, •rmalige uitgever die in er dezelfde overstap waarop 500 kunstenaars, fotografen en de signers hun werk tonen. Foto: Reuters/Alexander Demianchuk .T.-bord et weg harden Een bord met ters K, U en T, met een vormige figuur boven jzou het verkeer in Leeu- verstoren. „De letters roor Kunst Und Trane", stenaar Alfred H. die aandacht wilde voor een expositie van Het bord is op last gemeente weer wegge- wegens vermeend aan- :nd karakter. „Kijk, ik ;t van gisteren", zegt ,Ik zie die associatie 1, maar je bent toch vrij litingen? Ik wil hier iets ;ggen, ook dat het knap tegenwoordig." 1 epsjongens ilmd st. petersburg - 'Pornostar' is de titel van dit werk van de Russische kunstenaar Petr Reykhet dat momenteel te zien is op een ex positie in St. Petersburg. Het kunstwerk is gemaakt van papier-maché en maakt deel uit van de tentoonstelling 'Petersburg 2004'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17