Vrijwilligers ijsbaan trotseren de elementen REGIO Niet iedereen blij met Zanderij El Jir-zm, Leidenaar voelt zich gediscrimineerd en onbegrepen 'abrikanten zullen er vel ziek van wordensindsJdie,n is hf GERECHT donderdag 13 januari 2005 NAVRAAG sfabrikanten klagen steen en been nu het er alweer naar uit- t het een complete ijsvrije winter gaat worden. De zoveelste essie. Voor de laatste Elfstedentocht moeten we inmiddels acht jaar terug, naar 1997, en met de (grote) ten droevig gesteld. In Katwijk aan den Rijn daarentegen lacht LUYTEN in zijn vuistje. Daar vriest het plaatselijk wel en de handel (sinds 1930) annex schaatsenverkoper doet goede za- wél een goed jaar? t mag je wel zeggen. Met dat landijsbaantje hier aan de rij zit er weer loop in de sen. Ik verkoop lekker. Bedui- eter dan in andere jaren, mag oet het niet name goed? aantje hier om de hoek is voor kinderen bestemd. Dus ;eyschaatsen, kunstschaatsen, [glijders, dat soort dingen. No- !t, nee. Die zijn voor de echte ïaatsers. Ik verkoop ze wel, it is aan de liefhebbers die grote kunstijsbanen gaan en 1 zo om de paar jaar een stel schaatsen aanschaffen." ibstantiële omzetten moet it vriezen? n drnppel ijs is wat dat betreft oende voor een run op de sen. Maar ja, natuurijs hebben iren niet gezien, dus ik kan jrstellen dat de fabrikanten iking daar onderhand wel n worden. Zij moeten het uit- d hebben van de wedstrijdschaatsers en echte liefhebbers, te massa, de kinderen die het nog moeten leren, kopen ':haatsen als er geen ijs op de sloten ligt." klaagt niet? )at baantje was best een uitkomst. Ik heb weer schaatsen n verkopen." kd van Kaam foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN 1955, Donderdag 13 Januari DND - Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag het nieu- iis voor licht-debiele werkende jongens Warmonderhek" te |id geopend door de inspecteur van het Ministerie van Justitie, Berger. Kinderrechters uit Rotterdam, Den Haag, Haarlem en qere plaatsen en vertegenwoordigers van voogdijraden, interna- terschillende kinderbeschermingsinstanties woonden de plech- bij. Het tehuis biedt plaats aan een 34-tal jongens, die van werk zullen moeten vinden in stad en omgeving, aangepast aan paciteiten en hun belangstelling. Het voornaamste punt van ac- |n het huis zal zijn de natuurlijke en bovennatuurlijke opvoe- h deze licht-debiele jongens. [le la Salle, die de leiding van het huis op zich heeft genomen, yer de charitas in het werk voor de debielen. Hij zou gaarne zien enschap en praktijk hand in hand gingen om met een gezond ne de verschuiving van klinische psychiatrie en orthopaedago- sociale aanpassing, dit wil zeggen naar het aanvankelijk ge- h op het defect van de debiel naar het gericht zijn op de defec- ionlijkheid van de debiel, door te zetten. 1980, maandag 14 januari -Jong en oud, net pak en spijkerbroek: een gevarieerd pu il zo'n 2000 man kwam af op het sfeervolle jazz-festival in sgehoorzaal, met als onbetwist hoogtepunt het optreden van ieland', Acker Bilk. thief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer fi.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan 19 Je van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie wekeh thuisgestuurd. COLOFON rectie: T Klein en H. de Wit directie hdcuz@hdc.nl dredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg rnail: redactie ld@hdc.nl Leidsch Dagblad 182. Leiden, tel. 071-5 356 356 bus 54,2300 AB Leiden, stijden van de receptie zijn: Ut en met donderdag 16.30 uur 08.30 -12.30 uur 071-5 356 415 fax 071-5 356 325 hten fax 023-5150 567 ieverkoop m.b.t.: 6813661 jgoed: 023-5150543 I V^75-68I 3677 ailhandel: 071-5 356 300 eaus kunnen contact opnemen 3636 5196800 Inten ktaling (acceptgiro) i (alleen aut ine) ir- b p/j €216.90 e ons een machtiging verstrekken matisch afschrijven van het ■geld ontvangen €0,50 korting per post tmenten die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) opzeggen Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Zijn overgrootvader 'tuinde' op de Zanderij, zijn opa deed het en zijn vader zat in de bloemkool, de wortelen en de aardappels. Dus was het voorbestemd dat ook Comelis Freke daar aan de rand van Katwijk met zijn handen zou wroeten in het zand, om er te zaaien en om er te oogsten. En zo geschiedde. „Ik heb er de tijd van mijn leven gehad, meneer. Maar helaas, de Zanderij is de Zanderij niet meer." Freke (68) is inmiddels gepensioneerd nadat hij in zijn werkzame leven nog een tijdje in de wegenbouw zijn brood verdiende. Noodge dwongen, want als het aan hem had gelegen, had hij zijn tuin in het duin nooit ofte nimmer vrijwillig verlaten. Maar hij moest weg, want de tuinbouw diende te wijken voor huizen bouw, een stijlbreuk die hij de gemeente Kat wijk tot op de dag van vandaag kwalijk neemt. „Doodzonde toch. Het was zo'n mooi gebied je. Een oase van groen. Nu groeit er alleen nog maar beton." De voormalige tuinder woont zijn leven lang pal aan de overkant van de provinciale weg, in Katwijk Binnen. Vanuit zijn raam ziet hij uit op de Zanderij. Hij is die ochtend een kijkje ko men nemen bij het ijsbaantje, dat wél zijn goedkeuring kan wegdragen, al was het alleen maar om het tijdelijke karakter er van. „Op zondagochtend maakte ik steevast een omme tje over de Cantineweg, daar boven bij de wa tertoren. Dan ging ik zitten op een bankje en zag in het oosten de zon opkomen. Meneer, een prachtig gezicht. Zoals dat licht dan viel over die kom. Een plaatje. Veel schilders lieten zich inspireren door dat beeld." Hij gaat terug in de tijd. Naar de Romeinen die hier vermoedelijk een nederzetting hadden en waarnaar opgravingen zijn gedaan toen het ge bied een paar jaar terug bouwrijp werd ge maakt voor de duizend huizen die er moeten verrijzen. Naar de zestiende en zeventiende eeuw toen er volgens de overlevering al sprake was van tuinbouw in de Zanderij. En, met eni ge weemoed in zijn stem, naar zijn eigen jeugd toen hij hier opgroeide tussen de bloembollen en de wortelen. „U snapt misschien nu, dat het van mij had mo gen blijven zoals het is. Maar ja, de vooruit gang. Mijn eigen zoon woont daar, in die to ren." Freke gruwt nu al bij de gedachte dat het aanpalen de gebied, de Ommedijkse polder rond het vliegveld Val kenburg, straks ook in beton is ge goten. „Nog effe en dan is er helemaal geen licht meer tussen Den Haag, Wasse naar, Leiden, Katwijk en Noordwijk. Eén lange straat van huizen en gebouwen. Die groene buffer tussen de stad en de zee is dan helemaal verdwenen. Ik zal het wel niet meer meemaken en misschien vinden de mensen me wel een oude zeur, maar ik ken er een heleboel die er hetzelfde over denken. Nee, heus niet iedereen is blij met wat er is geworden van de Zanderij." Ad van Kaam Redacteu ren van het Leidsch Dagblad rijden met hun Citroënbus weke lijks door de streek op zoek naar interessante verhalen en leuke nieuwtjes. Giste ren stond de bus bij de ijs baan op de Zanderij in Kat wijk. (H)art voor Azië Het zijn drukke tijden voor ijsmeester Henk van den Eshof van de ijsbaan in dé Zanderij in Katwijk. Hij heeft de laat ste dagen wat afgeknokt tegen de elementen en leek de strijd in eerste instantie te verliezen. Maar het onderspit delven in één slag is nog niet de hele oorlog verliezen. Dus knokt Van den Eshof terug en verwacht tot en met volgen de week vrijdag, wanneer de ijsbaan dichtgaat, een storm loop op het Katwijkse kunstijs. „De eerste dagen van de ijsbaan die maandag 3 januari open ging, waren geweldig", aldus de ijsmeester. „Ruim 2000 bezoekers hebben we tot en met vorige week vrij dag gehad. Toen noopte de hoge temperatuur, in com binatie met de hard wind, ons de baan te sluiten. Wind kracht vijf is niet erg, maar tegen klappen van tien kun nen we niet op. Op een gegeven moment lagen er grote plassen water op het ijs, de kinderen waren zeiknat en dan moet je beslissen: we stoppen er tijdelijk mee. An ders wordt het antireclame." De afgelopen dagen vochten Van den Eshof en vele an dere vrijwilligers een ongelijke strijd tegen de elementen. In het open gebied heeft de wind vrij spel en daar kon den zelfs de vriesmachines van de door de Rabobank be schikbaar gestelde ijsbaan niet tegenop. „Onze grootste vijanden zijn de wind en de temperatuur", weet Van den Eshof. „Vooral tegen de windstoten van de afgelopen da gen konden we niet op. Hij ijs waaide gewoon weg door die föhn en voor je het wist, zat je met je schaatsen op de rubber matten die onder het ijs liggen." Inmiddels is de situatie ten gunste van de ijsliefhebbers veranderd. „Het ziet er goed uit", aldus Van den Eshof. „De wind wordt minder en de temperatuur gaat omlaag. Het ijs vriest momenteel goed aan en het lijkt erop dat we hier nog een leuke tien dagen krijgen." En dat is wel nodig ook, want de medewerkers van de ijsbaan en de kantine hebben het zwaar te ver duren gehad. „De verwarming in de kantinetent is uitgevallen, er waren daar pro blemen met de watervoorzie ning en de nach telijke bewaking trekt een zware wissel op de vrij willigers." Toch is al die 'el lende' goed voor de onderlinge contacten tussen de diverse clubs die de ijsbaan en kantine dezer dagen runnen. „Het schept een band en brengt je nader tot elkaar", vindt Van den Eshof. „Een voorbeeld? Eerder deze week had de voorzitter van de IJsclub Rijnsburg, Henk Grimbergen, 's nachts bewa kingsdienst in de kantinetent. Hij is toen in slaap geval len en had zich toegedekt met een stapel jassen van IJs club Voorwaarts uit Katwijk. Dat is nou echte verbroede ring." De ijsbaan is nog geopend tot en met vrijdag 21 janua ri van 9.30-12.00, van 13.30-17.30 en 19.00-21.30 uur. Op zondag is de baan gesloten, de entree is gratis. Eric-Jan Berendsen Corrie Pattje en Loes Lange zijn lid van de Stichting Senio- renbelangen Katrijn in Kat wijk. En ongeveer 45 cursisten van de drie schildergroepen van Katrijn gaan vrijdag 21 ja nuari hun mooiste werken te koop aanbieden op een vei ling. De opbrengst komt ge heel ten goede aan de slachtof fers van de ramp in Azië. Vei lingmeester is niemand min der dan de burgemeester van Katwijk, Jos Wienen. Lange en Pattje zitten in de 1 werkgroep (H)art voor Azië en B zijn druk bezig met het pro moten van de veiling. Volgens i het ondernemende duo is de |i P P' veiling een mooie gelegenheid voor mensen die nog geen re- productie aan de muur heb- ben om eens kunst aan te schaffen. „Mensen zullen zich verbazen over het niveau van I de aangeboden kunstwerken." De veiling wordt gehouden in het gebouw van Katrijn aan de f Kerkstraat 68 in Katwijk aan de Rijn. De zaal gaat open om 19.00 uur, de veiling begint om 19.30 uur. 'Doe iets aan familiepagina' C. Freke uit Katwijk is al 42 jaar abonnee van deze krant. „Prima krant en ook de om schakeling naar ochtendblad is mij goed bevallen." Toch komt Freke speciaal naar de LD-bus met een boodschap. „Doe iets aan dat blok van de advertentieservice linksboven de pagina met familieberich ten. Een heleboel Katwijkers storen zich daaraan. Zet dat blok weer rechtsonder op die pagina waar het altijd heeft gestaan." Volgens Freke 'scheelt dat ze ker de helft aan rouwadver tenties' in de krant. „Dat blok hoort daar niet. Een pagina met daarop de familieberich ten hoort te beginnen met rouwadvertenties. Dat gevoel leeft hier heel sterk. Het is voor veel Katwijkers een deli- caat punt." Annette Duijnstee en haar zoontje Sam van drieënhalf stonden gisteren al vroeg op het ijs. „Het is voor Sam de eerste keer en hij is nog niet gevallen." (Inzet: Hoe druk het ook kan zijn.) Foto's: Dick Hogewoning „Ik ben een gewone Ne derlander", schreeuwt de Leidenaar zodra de aan klacht tegen hem is voor gedragen, „U moet mij dus maar uitleggen waar om ik niet naar de disco mag." De man die in een net ribfluwelen jasje op het verdachtenbankje zit, is laaiend. Hij kan er maar niet over uit dat drie portiers hem on langs de toegang tot een Leidse discotheek ont zegden. „Omdat ik soms een kleurtje heb en zwar te haren?", gilt de man pissig. De verontwaardigde Lei denaar eist dat de rechter het gedrag van de uit smijters vandaag publie kelijk veroordeelt. Zolang dat niet gebeurt, zal hij niet rusten. Maar de rechter voelt er niets voor om zich voor andermans karretje te laten spannen. Daarbij, zo probeert hij de furieuze man keer op keer uit te leggen, draait deze zaak helemaal niet om discriminatie. Niet de toegangsweige ring op zich, maar wat zich daarna op straat af speelde, staat deze zitting centraal. Het wordt de Leidenaar aangerekend dat hij volledig uit zijn dak ging toen bleek dat de deuren van de disco theek die avond voor hem gesloten zouden blijven. „De politie moest er zelfs aan te pas komen want u bleef maar schreeuwen en wild met uw armen slaan", vat de rechter samen. Omdat de man zich op bevel van de politie niet uit de voeten maakte, is hij die nacht naar het bu reau afgevoerd. Dat was volstrekt overbodig, maakt de Leidenaar van daag op luide toon en met verhitte handgeba ren duidelijk: „Ik was al leen maar aan het dis cussiëren. Ik heb toch het volste recht om net als andere Nederlanders te worden toegelaten?" De man wil koste wat het kost zijn punt maken. Hij is hier het slachtoffer want hij werd gediscrimi neerd, gilt hij herhaalde lijk door de zaal. De rechter slaakt uiteindelijk geërgerd een diepe zucht: „Het is u maar niet aan het verstand te brengen dat dit ons tij dens deze rechtszaak 4 even geen bliksem kan schelen." Als het incident de man zo hoog zit, had hij aan gifte moeten doen van discriminatie, vindt de rechter. „Dan had de ho- recabaas misschien ook in de rechtbank moeten verschijnen. Hoe het ook zij, de Leidenaar heeft zich die bewuste nacht wel degelijk schul dig gemaakt aan een strafbaar feit. Daarom staat hij nu hier. „Want een bevel van de politie hoor je te gehoorza men", houdt de rechter hem voor. Eventjes matigt de man daarop zijn toon. „Ik ben gewoon heel boos", zegt hij verontschuldigend. „Óp mij?", vraagt de rechter verbaasd. „Nee, nee. u bent hartstikke lief', antwoordt de man, „maar het gaat gewoon niet goed in dit land. Ik ben zwart en..." Alvorens de Leidenaar nogmaals zijn vaste riedel over dis criminatie kan afsteken, verliest de rechter zijn geduld: „Wilt u nu einde lijk eens met die onzin ophouden", eist hij dwingend. „Ik oordeel vandaag niet over uw ge val van discriminatie, dat heb ik u nu al zo'n vijf keer verteld. Niet alleen de man is hardleers, ook zijn vrouw die in de zaal zit kan het allemaal niet meer vol gen. „U moet vandaag uw oordeel geven over wat hem is overkomen", zegt ze vastberaden. Licht wanhopig kijkt de rechter haar aan. „De rechter gaat toch over al les?". vervolgt ze stoï cijns. Uit ellende laat de rechter zijn hoofd even tussen zijn schouders zakken. „Hier is geen kruid tegen gewassen", constateert hij somber. Hij veroordeelt de Leide naar uiteindelijk tot 110 euro boete. „Maar u kunt nog in hoger beroep", voegt hij daar aan toe. „Nee", verklaart de man stellig. „Die rekening be taal ik wel. Ik ben het al leen helemaal niet eens met het rechtssysteem in Nederland." Zijn vrouw knikt instem mend. Dat de rechter niet voor haar gediscri mineerde man wil opko men, valt ook haar vies tegen. Gedesillusioneerd keert het tweetal hem de rug toe. Floor Ugtvoet

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15