'Onze middelbare scholen zitten op rozen! LEIDEN REGIO Boswellia serata gom voor een zachte huid Nu online boekhoudt donderdag 13 januari 200F Problemen van de grote steden spelen niet in deze regio 'met een hoge concentratie werkzame stoffen'. De allereerste crèmes met es sentiële oliën maakte ze nog zelf in haar keukentje en waren slechts voor eigen gebruik. Maar de dierproefvrije Bibou- producten vinden inmiddels zo gretig aftrek dat Versluis nood gedwongen een cosmeticabe drijf heeft ingeschakeld om haar verzorgingslijn in grotere aantallen te vervaardigen. De vraag naar gezichtscrèmes zon der poespas komt niet alleen uit de Sleutelstad, de Leidse Bi- boulijn gaat de hele wereld over. Versluis is van jongs af aan ge passioneerd over de werking van aromatische geuren. Thuis was ze er altijd mee in de weer, vertelt ze. Haar vader, chemi cus van beroep, hielp met haar geëxperimenteer door voor de juiste laboratoriumapparatuur te zorgen: „Iedereen stampt als kind wel eens wat rozenblaad jes om parfum te maken, maar bij mij is die interesse nooit verdwenen." Tot voor kort studeerde ze ook nog psychologie. „Ik wilde graag het effect van geur op de gemoedstoestand van mensen onderzoeken." Op een weten schappelijke manier, voegt ze daar snel aan toe, want van het 'zweverige geitenwollensok- kenimago' dat meestal aan de aromatherapie kleeft, wil de ondernemer niets weten. Nu haar eigen geurige schoon heidsproducten een hit blijken te zijn, heeft Versluis haar stu die gestaakt. „Het ging toch al wat minder omdat ik nachten- De drie Oegstgeestse voetbal verenigingen ASC, w Oegst- geest en UDO gaan zaterdag sa men geld inzamelen voor de slachtoffers in Azië. Een belang rijk deel van alle jeugdteams van de drie clubs speelt een toernooi op de velden van UDO. Van A-junioren tot ukkies of mini's en meisjes-teams. Deelnemers, begeleiders, overi ge vrijwilligers en bezoekers dragen via een entreeheffing bij. Daarnaast wordt een be langrijk deel van de dagop brengst van het clubhuis, de bijdragen van de drie afzonder lijke verenigingen en g sponsors verzameld. Aan einde van de sportdag wi een cheque in het bijzijn burgemeester Timmers 0 handigd aan een vertegei diger van Unicef. De eers wedstrijden beginnen zal om 9.00 uur en de laatste gen naar verwachting roi 16.30 uur. In de dienst van de sam werkende kerken in de N wijk (rooms-katholiek en testant) is op 2 januari 70 opgehaald tijdens een 011 kondigde collecte voor A (advertentie) Zelf boekhouden kan sneller, eenvoudiger én voordeliger. Hoe? Door gebruik te maken van onze nieuwe dienst internet- boekhouden. Tik in www.agt.nl en tel uit uw winst. Arenthals Grant Thornf accountants en adviseur CORRECTIE In het artikel over de vrijwillige ouderbijdragen op scholen is gisteren ten onrechte de indruk gewekt dat het Adelbert College in Wassenaar de hoogste bij drage vraagt van alle scholen in de regio. Enkele scholen] meenschappen wilden e geen mededelingen doeii de hoogte van de ouderü» drage. Er kunnen scholen die een hogere bijdrage vj ACTIES VOOR AZI E Samen voetballen voor slachtof Q10, lipiden en anti-oxidanten. Hoe lastiger de naam, hoe meer vertrouwen vrouwen hebben dat die ene dure crème met het mysterieus klinkende ingrediënt doeltreffend is in het gevecht tegen kraaienpoot- jes en groeven. „Televisierecla mes spelen handig op dat ge geven in", zegt Babita Versluis, de 29-jarige eigenaar van beau tyshop Bibou op de Boter markt. In december heeft ze haar eigen schoonheidssalon geopend. „Topmerken laten Claudia Schilfer vertellen over een nieuwe ontdekking op het gebied van huidinnovatie. Al leen is de hoeveelheid van de werkzame stof in de crème ab soluut onvoldoende om enig effect te hebben." Het bevestigt maar weer eens ieders donkerbruine vermoe den dat in de cosmeticabran- che een hoop onzin wordt ver kocht. Over de misleidende praatjes waarmee middeltjes aan de vrouw worden ge bracht, kan Versluis zich op winden. In haar eenvoudig in gerichte en naar zeep geurende winkel en salon verkoopt ze daarom alleen zelfontwikkelde gezichtscrèmes en badproduc- ten. Zonder valse beloftes maar De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 Scholen die leerlingen inzetten om te surveilleren, wapencon troles houden en hun gebouwen voorzien van detectiepoortjes en camera's. Sinds de moord op de Haagse conrector Hans van Wie ren, vandaag een jaar geleden, leek het gedaan met de veilig heid op school. Maar is dit schrikbeeld ook realiteit op de middelbare scholen in deze re gio? En op welke manier probe ren de scholen geweld en agres sie tegen te gaan? Rector Hendriks van het Vliet- land College: Twee keer een handgemeen meegemaakt' In de zeseneenhalf jaar dat Hendriks rector is van het Leid se Vlietland College maakte hij maar twee keer een handge meen mee tussen leerlingen. De ouders van de betreffende leerlingen zijn op school geroe pen. Eén leerling is verwijderd. „Maar van hem lag er al een dossiertje." Als het puntje bij paaltje komt aarzelt Hendriks ook niet om de hulp van de politie in te roepen. Bij diefstal bijvoorbeeld doet de school aangifte. „En bij school feesten huren we altijd portiers in om te voorkomen dat onge wenste gasten op het feest ver schijnen." Gewelddadig gedrag of dreige menten tegen docenten is Hen driks nog nooit tegengekomen op school. „Er staat wel eens wat op een muur gekalkt, maar dat vind ik van een andere or de." Leiden lijkt in dat opzicht niet op de grote stad, vindt Hendriks. Maar ook wat de pro blemen in de grote steden be treft denkt Hendriks niet dat het op te lossen is met het pak ket maatregelen en geld dat mi nister Van der Hoeven ervoor heeft uitgetrokken. „Het pro bleem zit ook in ons hoofd. Wij zijn anoniem bezig en draaien ons hoofd om als we verkeerde dingen zien. Daar kan geld niets aan veranderen." Rector Van der Laan van het Andreas College: 'Katwijk is een dorp, geen ei land' De realiteit is door de moord op conrector Van Wieren van het Terra College niet veranderd op het Katwijkse Andreas College. „Maar het bewustzijn wel", meldt rector Van der Laan. „Zijn dood leidde tot emotione le reacties op school. Docenten vroegen zich af of dit een be roepsrisico aan het worden was. We hebben groepsge sprekken gehouden en daaruit de geruststellende conclusie ge- troldcen dat we een veilige school zijn." Daarmee was de kous niet af voor Van der Laan. „We consta teerden tijdens die gesprekken ook dat we over onvoldoende 'Geweld en agressie kom zeer zelden voor" Geweld en agressie komei t op het Leidse Stedelijk Gy 1 sium zelden voor, meldt i i Thomassen. „Uit enquêti o blijkt dat leerlingen zich v voelen op school. En ook e docenten voelen zich veil Het gym heeft een calami tenplan waarin afspraken hoe er op school gehande moet worden bij calamite Ook heeft de school een j protocol en hangen er cai in de fietsenstalling. „Gel hoeven wij geen toevluch nemen tot toegangspoon De conciërges kennen de lingen en houden in de gi er vreemde jongeren de si binnen komen." Rector jongeling van het Noordwijkse Northgo CoÊ 'Werkelijkheid was al ven derd door dood leerling! „Onze werkelijkheid verai de niet met de moord opM Wieren", zegt Jongeling, n van het Noordwijkse Nor College. „Die was al verai in september 2001. Toen leerling Stephan Hendrik om het leven werd gebrai De Grent. Zijn klas is al v: school af. Maar nog altijd we op zijn sterfdag, de 22 iets ter nagedachtenis vai hem." De leerlingen van het Noi kunnen zich door deze g< tenis goed verplaatsen in volgen van agressie, gew« pesten, merkt Jongeling. „Stephans dood heeft de lingen bewust gemaakt v, gedrag. Hoe ze met mens omgaan. Het heeft de soc controle op school verste hun omgangsvormen vei terd. Ze pesten minder ei den de deur voor elkaar o en zo." Incidenten komen volgei geling nauwelijks voor op Northgo. „Wat wel eens c speelt zijn de onderlinge vetes. Een tijd geleden kw Noordwijk-Katwijk strijd tot uitdrukking bij onze s Hingen er wat jongeren u wijk rond de school. Dat 1 tot botsingen buiten. Dat ben we samen met de pol snel aangepakt." De politie is nauw betrok de Noordwijkse scholeng meenschap in de vorm v< politiespreekuur. Leerlin] kunnen bij de wijkagent I met allerlei vragen. Onde pen die daarbij aan bod 1 zijn fietsverlichting, uitga weid, pesten en diefstal. I naast hebben we mobielf mera's die we plaatsen w op dat moment nodig zijl hebben we een toezichth aangesteld. Deze man su leert en ziet er op toe dat school netjes blijft. „Maa ook niet te beroerd om te pen bij het bandenplakkf Marijn Kramp lang bezig was met nieuwe re cepten schrijven." Haar tijd, geld en banklening worden op geslokt door de aankoop van nieuwe ingrediënten met vreemde namen als de boswel lia serata gom, schizophyllan, macadamia en pongamel. Die zorgen ervoor dat de huid zacht aanvoelt, wordt gevoed en eventuele roodheid vermin dert, aldus Versluis. Aan klanten verklapt ze zelden welke bestanddelen haar crè mes bevatten. „Dan lijkt het namelijk al snel op een ver kooppraatje. Ik geef liever een beetje crème mee om uit te proberen en vraag ze daarna of ze het verschil hebben ge merkt. Dan weet ik meteen of de ingrediënten doen wat ze zouden moeten doen." Naast hun werking moeten Versluis' producten vooral lek ker ruiken. „Dat beïnvloedt toch je humeur. Ik hoop dat mijn klanten door de aromati sche geuren beter in hun vel komen te zitten." Dat er een markt is voor pure producten, weet Versluis zeker: „Mensen zijn valse beloftes en praatjes zat." Wie denkt dat de Biboupro- ducten en gezichtsbehandelin gen vanwege hun 'puurheid' ook wel goedkoop zijn, komt bedrogen uit. Een potje aroma tische dag- en nachtcrème van 40 milliliter, bijvoorbeeld, kost 39,95 euro. „De prijs hangt sa men met de kostbare ingredi ënten die ik gebruik", verklaart Versluis. Voor een mooi ver zorgde en geurende huid, schijnt ook de pure consument nu eenmaal niet om een flinke uitgave heen te kunnen. Floor Ligtvoet Kuurman van het Visser 't Hooft Lyceum op rozen. „Ik ge loof niet dat Leiden de grote steden volgt. Ik zie daar geen voortekenen van. Wel moeten we altijd alert blijven, hoor. Zo kregen wij een tijd geleden te maken met dealertjes die in de buurt van de Kagerstraat rond hingen. Aangezien we iedereen wel kennen, sprong dat direct in het oog. We hebben de poli tie ingeschakeld en toen waren ze snel weg. De politie houdt dan ook in de gaten dat ze niet naar een andere school in dat gebied gaan." Voor de veiligheid in school is het belangrijk dat groepen leer lingen zoals de brugklassers een eigen plek hebben. Dat zorgt, aldus Kuurman, voor ge borgenheid en vertrouwen op school. De rector komt maar weinig agressie tegen.Alle schorsingen lopen via mij. En ik moet er ongeveer dertig per jaar ondertekenen. Dat is op ruim 2500 leerlingen weinig. De re den voor schorsing betreft meestal gedrag of spijbelen. De rector van het Visser 't Hooft Lyceum gelooft niet in de 'ge demotiveerde leerling'. Ieder kind wil altijd een stukje verder komen. „Maar ons onderwijs systeem demotiveert en frus treert ze. Dat wijst leerlingen al leen maar op hun fouten. Denk maar aan de rode pen. Dat gaat zelfs zover dat als tweederde van de klas een onvoldoende haalt voor een proef werk, dit aan de leer lingen ligt. Zij hebben niet opgelet en zich niet goed voor bereid. Ter wijl een do cent ook kan conclu deren dat zijn proef werk niet deugt en dat hij zijn leerlingen onvoldoen de heeft voorbe reid." Voor leer lingen die niet goed kunnen meekomen, werkt.dit frustrerend, meent Kuurman. „Het zou toch veel beter zijn om leerlingen juist mee te ge ven wat ze goed hebben gedaan en hen de analyse te laten ma ken van wat er fout was. Dit werkt motiverend en gemoti veerde leerlingen vormen nooit een bedreiging voor de veilig heid." Rector Thomassen van het Stedelijk Gymnasium: Babita Versluis: „leder kind stampt wel eens wat rozenblaadjes om parfum te maken, maar bij mij is die interesse nooit verdwenen." Foto: Henk Bouwman Sinds de moord op conrector Hans van Wieren, vandaag een jaar geleden in Den Haag, leek het gedaan met de veiligheid op school. Archieffoto's cijfers beschikten over de om vang en aard van agressie en geweld. We hebben daarom be sloten tot de invoering van een incidentenregistratie. De ar beidsinspectie vraagt aan alle scholen om zo'n systeem op te zetten." Het Andreas College is nog al tijd een dorpsschool, benadrukt Van der Laan. „Maar ook in Katwijk merkje dat de samen leving verruwt, dat omgangs vormen veranderen." Net als bij veel andere scholen in de re gio, vind je bij deze dorps school ook camera's in de fiet senstalling en bij de ingang. „En binnenkort stellen we twee assistent-conciërges aan die vooral toezichthoudende taken uitvoeren." Rector Veerbeek van het Bo- naventuracollege: 'Kleine vestigingen zijn het al lerbelangrijkst' De gruwelijke gebeurtenis op het Terra College heeft de wer kelijkheid op het Leidse Bona- venturacollege volgens Rector Veerbeek niet anders gemaakt. Op school is niets aangepast of veranderd sinds de moord op Van Wieren. „Wij hebben nau welijks last van criminaliteit." Kleine vestigingen zijn van groot belang om de veiligheid op school te garanderen, vindt Veerbeek. „Leerkrachten moe ten alle leerlingen kennen." Veerbeek heeft zijn twijfels over de aanpak van minister Van der Hoeven. „Al het geld voor on derwijs is een goede zaak, maar de minister doet veel te weinig voor het speciaal onderwijs. Daar gaat maar mondjesmaat geld naartoe. Gelukkig worden er steeds vaker kanttekeningen geplaatst bij de Samen naar School-ideologie die voorstaat dat probleemleerlingen zoveel mogelijk naar normale scholen gaan." Dat is volgens Veerbeek een verkeerde zet geweest. „In Leiden zijn de problemen op dat vlak beperkt gebleven om dat de scholen zo verstandig zijn geweest om het OPDC (vroeger de Vliegenthartschool) in de lucht te houden. We heb ben dit probleem 'getruct' kun nen oplossen, maar zo zou het natuurlijk niet moeten zijn." Rector Snoep van het Driestar College: 'Leerlingen mogen niet van school plein af Op het Drie star College eten leerlin gen hun bo terhammen op in de klas onder het toeziend oog van de leraar. Tijdens pau zes mogen zij niet van het schoolplein af om te voorkomen dat zich inci denten voor doen met leerlingen van een andere school rond het Diaconessen- huis. Volgens rector Snoep komt ge weld op de Leidse vestiging van het christelijke Driestar College niet voor en wordt er ook nooit wat gestolen. „Wij zijn met on ze 417 leerlingen ook maar een klein schooltje en we hebben geen leerlingen met een proble matische thuissituatie. En mocht er iets zijn met een leer ling op school dan kan de school ook nog altijd rekenen op de steun van de ouders. Dat heeft uiteraard te maken met onze christelijke signatuur." Toch is er in het afgelopen jaar wel iets veranderd op de Drie star, vertelt Snoep. „We zijn op verzoek van de onderwijsin spectie een incidentenregistra tie aan het opzetten. Dat doen we samen met onze hoofdvesti ging in Gouda. Voor deze school met ongeveer 3000 leer lingen is een centrale registratie wel zo overzichtelijk. Wij liften daarmee mee." Rector Kuurman van het Vis ser 't Hooft Lyceum: 'Nederlands systeem demoti veert en frustreert leerlingen' Deze regio zit volgens rector

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12