'Woontoren bij Groenoord Plaza' 5Het lijkt alsof de gemeente tegen de inwoners is' a t j M REGIO Stoplichten op gevaarlijk kruispunt Breestraat? len: Minder ide tijdens risseling Leidse kwesties Jde stelling! 'Samenleven is beter dan integreren' se modellen uit onze collectie 071 - 5416395 ^^M Arww.lederland nl ialist in leren zitmeubelen Leiderdorp, Meubelplein LEIDEN door Timoteus Waarsenburg en Erna Straatsma leiden - De geplande tweede to ren bij Groenoord Plaza wordt waarschijnlijk een woontoren. Tussen de twee torens komt een nieuwe weg, die de Willem de Zwijgerlaan verbindt met de woon-werkwijk, die op het ter rein van de Groenoordhallen ver rijst. Libéma - eigenaar van het Groenoordhallencomplex - en de gemeente zijn het in principe eens over sloop en nieuwbouw. Om een woontoren mogelijk te maken, werken burgemeester en wethouders aan een aanpas sing van het bestemmingsplan Leiden-Noord. De ideeën zijn vastgelegd in een 'wijzigingsbe voegdheid'. Daarmee kan de gemeente deze wensen, als ze daadwerkelijk haalbaar zijn, eenvoudig opnemen in het be stemmingsplan. De gemeente is met Libéma in onderhandeling over de precie ze invulling van het gebied. De gemeente denkt daarbij aan realisering van ongeveer 2,5 hectare extra bedrijventerrein, 13.000 vierkante meter kantoor ruimte en tussen de 550 en 650 woningen, inclusief de woonto ren. De plek waarop nu nog de Groenoordhallen staan, moet grotendeels veranderen in een woonwijk. De kantoren zijn vooral bedacht langs de Gooi meerlaan. Het nieuw aan te leg gen woonwijkje wordt begrensd door de Slaaghsloot. Vanuit dit watertje moet een soort singel over het woonterrein komen om ook water in de wijk te krij gen. Behalve de oude Groenoord hallen verdwijnt waarschijnlijk ook een stuk van het recent ge bouwde Groenoord Plaza, aan de kant van de Willem de Zwij gerlaan. Dat laatste is nodig om een nieuwe weg aan te leggen, tussen de twee torens door. De Floris Versterlaan verliest zijn aansluiting op de Willem de Zwijgerlaan. De ontsluiting van de nieuwe wijk, inclusief de Floris Versterlaan en aangren zende straten, moet via de Gooimeerlaan lopen. „Exploitatie van de Groenoord hallen is in de toekomst steeds moeilijker, zo niet onmogelijk", zegt wethouder Ron Hillebrand (ruimtelijke ordening). Leiden was tot de jaren negentig eige naar van het terrein van de Groenoordhallen en verkocht het vervolgens aan Libéma. Af hankelijk van het onderhande lingsresultaat met Libéma moet blijken of alle gemeentelijke plannen financieel haalbaar zijn. „We hebben nog geen definitie ve deal, maar we zitten wel op één lijn met de gemeente", zegt Goof Lukken van Libéma „We zijn er uit dat er achter Groenoord Plaza huizen moe ten komen. Nu we een soort principeovereenkomst hebben, onderhandelen we over de ver dere uitwerking van de plan nen." Onduidelijk is nog welke com pensatie Libéma krijgt voor het verlies aan grond. Lukken: „Dat behoort tot het huiswerk van de gemeente. Misschien kunnen we op een andere plek nieuwe grond krijgen, of we ontvangen geld voor de verkoop van onze grond. Daar zijn we nog niet uit. Het ligt nu allemaal bij de gemeente. Pas daarna kunnen wij meer vertellen over wat on ze plannen met het resterende complex zijn." Voetballen or slachtoffers n zeebeving de Leidse regio. iswellia a gom voor n zachte huid - De gemeente Leiden lit jaar voor de nieuw- iring minder diep in de hoeven tasten dan in tande jaren. Vooralsnog 144.000 euro uitgegeven pe maatregelen die - zo- :SfcJoraf, tijdens als na afloop festiviteiten - genomen Pyn worden, tegen 172.000 lAorig jaar en 215.000 euro de jaarwisseling ■003. ^Tioet dit bedrag nog ver- I worden met de kosten brandweer en het in- van gedoogplekken eugdevuren. „Maar is onmogelijk dat we daar- it bedrag van vorig jaar ijden", laat een ge- ordvoerder weten, nog niet bekend voor er aan schade is icht aan straatmeubilair de festiviteiten. Duide- ^Jwel dat er 24.000 euro ^•rorden uitgetrokken om nielde abri's en muppi's lezuilen en -borden) te jen. Dit bedrag ligt lager Ivoorgaande jaren: 32.000 ijdens de vorige jaarwis- :n 65.000 euro in het jaar De KNP en de NS tog aan een inventari- de schade aan hun ei- en, zoals telefooncel enbussen en treinen, gemeente is de be- schade het resultaat van le samenwerking tussen izicht, politie en brand- (advertentie) Eigenaar restaurant ligt overhoop met afdeling Bouwen en Wonen door Timoteus Waarsenburg Niemand hoeft zich onveilig te voelen in leiden - „Als ik zie hoe de ge meente Leiden werkt en met ondernemers omgaat, doet mij dat denken aan Turkije dertig jaar geleden." Dat zegt de Leid se ondernemer Turan Gür^ay, die allerlei problemen onder vond met vergunningen voor zijn restaurant aan de Apothe- kersdijk. „Het lijkt wel alsof de afdeling Bouwen en Wonen van de gemeente belust is op macht en ernaar streeft om het onder nemers in de stad zo moeilijk mogelijk te maken." Glirgay is vooral bekend door zijn gelijknamige bouwbedrijf en timmerfabriek aan de Roo- seveltstraat. Maar hij is ook ei genaar van restaurant De Otto- maan aan de Apothekersdijk. „Ik heb in oktober 2003 het toenmalige restaurant Hadigari overgenomen", zegt Gürgay. „En sindsdien lig ik in de clinch met de gemeente over vergun ningen. Niet dat ik tegen ver gunningen ben, maar het zou het wel fijn zijn als de gemeente gewoon op een normale manier duidelijk kan maken waar wel en waar geen vergunningen voor nodig zijn. Het lijkt echter alsof elke ambtenaar van de ge meente met een eigen hand boek werkt." Gür^ay kreeg voor de verbou wing van zijn restaurant een mondelinge toezegging van een inspecteur van bouwen en wo nen dat hij aan de slag kon. Vervolgens kreeg hij een bouw- stop en 15.000 euro boete van dezelfde dienst opgelegd omdat hij geen vergunning voor zijn verbouwing had. Via de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften werd de bouw- stop uiteindelijk opgeheven en de boete kwijtgescholden. „Op zich is dat plezierig, maar die procedure heeft maanden ge duurd, veel vertraging opgele verd en bovendien veel geld aan advocaten gekost." Maar daar bleef het niet bij. „Aan de gevel zit al vijftien jaar een zonnescherm. Omdat dat oud en versleten was, heb ik het vervangen door een identiek, maar nieuw exemplaar. Het- Turan Gürcay voor zijn restaurant aan de Apothekersdijk. „Het lijkt wel alsof elke ambtenaar van de gemeente met een eigen handboek werkt." Foto: Henk Bouwman zelfde heb ik gedaan met de windschermen rond het terras. Onderhoud is volgens mij niet vergunningsplichtig. Maar de gemeente denkt daar anders over. Voor alles wat ik heb ver vangen, moest ik van de ge meente vergunningen aanvra gen, die bovendien geweigerd zijn. Ook dat heb ik weer bij de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften gebracht. De zitting was eind oktober en er zou binnen zes weken uit spraak worden gedaan. Maar dat is nog niet gelukt kennelijk. In elk geval hebben noch mijn advocaat, noch ik tot nog toe iets gehoord", aldus Gürcay. Volgens de gemeente is onder houd aan panden die tot het beschermd stadsgezicht wor den gerekend - in Leiden alles binnen de singels - inderdaad vergunningsplichtig. „Is het pand een beschermd monu ment dan is er voor onderhoud een monumentenvergunning en een bouwvergunning ver eist", zegt een woordvoerder. Gürgay: „Ik heb jarenlang in Turkije gewoond en zie een be paalde tendens die ik daar der tig jaar geleden zag, hier ont staan: de bureaucratie gaat een eigen leven leiden. Ambtenaren die de regels moeten naleven, krijgen het idee dat ze zelf de regels mogen bepalen. Met vol strekte willekeur tot gevolg. En het ergste is dat je diezelfde mensen de volgende keer weer nodig hebt voor je vergunnin gen. Dat weten zij ook en daar om kunnen ze doen wat ze wil len. Volgens mij zou de ge meente er juist moeten zijn voor de inwoners. Maar het lijkt hier vaak alsof de gemeente te gen de inwoners is. Wat ik mis, is een echte onafhankelijke in stantie waar je terecht kunt met je klachten. In Leiden kun je wel naar de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften stappen, maar die mag slechts advies geven en wordt boven dien ondersteund vanuit de ge meente. En een sanctiebeleid voor ambtenaren zou ik ook toejuichen. Zodat ambtenaren weten dat fouten maken ook consequenties voor hen zelf heeft." De kritiek van Gürgay komt op een ongelukkig moment voor de gemeente Leiden. De Leidse aannemer Fer van der Velde betichtte de dienst bouwen en wonen onlangs van vriendjes politiek en het volgen van frau degevoelige aanbestedingspro cedures. Die beschuldigingen leidden tot een intern onder zoek dat een aantal misstanden binnen die dienst aan het licht bracht. In diezelfde periode startte ondernemer Jan Ver baan een advertentiecampagne tegen de gemeente. In die ad vertenties, die wekelijks in het Leids Nieuwsblad verschenen, stelde hij dat ambtenaren van de dienst bouwen en wonen ondernemers de stad uitjagen. donderdag 13 januari 2005 R1 leiden - Cameratoezicht in Leiden, een harde aanpak van dak- en thuislozen en het integratiebeleid in de prullenbak. Als het aan de WD ligt, zijn dit de speer punten voor het komende jaar. Dat zei fractievoorzitter Leendert de Lange gister avond tijdens de nieuwjaars bijeenkomst van de Leidse li beralen in café De Branderij. „In de stad en het in het land is teveel aan de hand om te kunnen pappen en nathou den, te geloven in oude stok paardjes en duidelijke signa len te negeren." Volgens de WD-voorman moet het maar eens afgelo pen zijn met het gedoogbe leid in de stad ten aanzien van dak- en thuislozen. „De bewoners in de binnenstad zijn het zo langzamerhand spuugzat om steeds weer hun rotzooi te mogen oprui men. Ze hebben gelijk. Dit jaar zal de 24-uur opvang moeten worden gereali seerd", aldus de Lange. Ook sprak de liberale voor man naar aanleiding van on der meer de moord op Theo van Gogh harde woorden over het integratiebeleid. „We moeten nadenken over waar we naar toe willen met de samenleving. Gaan we door met het geloven in de utopie van totale integratie, of beginnen we gewoon eens om alle Nederlanders onze taal te leren? Praten is goed. maar we moeten nu ook echt iets gaan doen. En dan heb ik het niet over meer multiculturele voorstellingen in het theater zoals de Leidse PvdA voorstelt. Dit soort in- tegratiedenken is beter op zijn plaats in het museum van mislukte goede bedoe lingen. Zorg voor een ge meenschappelijke basis op het werk, in de buurt en op het sportveld. Wat mij be treft is in 2005 integratie uit en samenleven in." 32 Bekeuringen in Haarlemmerstraat leiden - Tijdens een politiecon trole op de Haarlemmerstraat zijn gistermiddag in drie kwar tier tijd 32 bekeuringen uitge deeld voor het rijden met een fiets of bromfiets door dit voet gangersgebied. De politie on dernam de actie na klachten van winkeliers. Dergelijke con troles zullen in de toekomst va ker worden gehouden. Bngi -Er zijn kwesties die als 'ig vraagteken boven de ngen. Is de Leidse bevol- it zo dom? Wie is de rijk van Leiden? Is het inwater drinkbaar? De ru- iidse Kwesties biedt een •rd op vragen die elke Lei- zich wel eens stelt. Afle- 57: waarom staan er geen iten op de gevaarlijke |reestraat/ Kort Rapen- is niet scheutig met hten. Zeker in vergelij kt Haarlem, waar de ge- een verkeerslicht neer- 1 elke plek waar het risi- lat dat twee stadsbewo- ïars pad kruisen, id is dol op stoplichten, j)p sommige plaatsen zou sen dat ze er zijn. Zoals ising Kort Rapenburg/ Iraat. Waarom moeten we zelf uitzoeken? Elke lar kent en vreest deze iar Haagwegbusjes, fiet- immers, bussen, taxi's, tgangers vechten om g. Een levensgevaarlijke iden veel stadsbewo- Toch gaat van de chaos een ze ker zelfregelend effect uit. Vorig jaar verongelukte een oudere dame, maar dat tragische onge val heeft niet veel precedenten. Negen jaar terug raakte een fietster gewond. In 1999 reed een stadsbus een buggy met een peuter erin total loss. Het kind bleef ongedeerd. Leide- naar Peter Weitenberg was twee jaar geleden ook bij een aanrij ding betrokken. Door de laag staande zon zag hij een overste kend meisje over het hoofd. Ze kwam er met een lichte hersen schudding vanaf. „Als er stop lichten waren geweest, was het nooit gebeurd", zegt Weiten berg. Tot halverwege de jaren tachtig stonden er wél verkeerslichten op de hoek. Dat leidde tot veel opstoppingen tot ver in de Breestraat, het Noordeinde en de Nieuwe Beestenmarkt. Het Kort Rapenburg ging op de schop en de lichten werden zo lang op knipperen gezet. Wat bleek? De files losten op. Alleen tijdens spitsuur gingen de lich ten weer op groen en rood en prompt liep de boel weer vast. Toch was de gemeente niet ge lukkig met het oranje licht, een kwestie van verantwoordelijk heid. „Gebeurt er wat, dan ben je de sigaar", verklaarde een ge meenteambtenaar twintig jaar geleden. „Met de veiligheid van mensen mag je niet experimen teren." Verantwoordelijk wethouder in die dagen was de PvdA'er Jit Pe ters, tegenwoordig hoogleraar Staatsrecht in Amsterdam. Het verwijderen van de stoplichten paste in het streven om de bin nenstad autoluw te maken. Ook Peters herinnert zich de ellen lange files. „Vooral op het Noordeinde gaf dat enorm veel uitlaatdampen, heel onaange naam. Ook de fietsers konden moeilijk langs de bussen ko men." Over de veiligheid zon der verkeerslichten maakt hij zich geen zorgen. „Het kruis punt is zó onoverzichtelijk dat mensen goed uit hun doppen kijken en de kruising buitenge woon voorzichtig benaderen." De gemeente heeft dan ook nooit meer overwogen om de stoplichten terug te plaatsen. Wel gaat er de komende tijd nogal wat veranderen in de ver keersstroom over het gewraakte kruispunt. De gemeente sluit als proef de Turfmarkt af voor autoverkeer. Dat betekent min der auto's die de oversteek ma ken. Op langere termijn veran dert er nog meer: dan verschijnt De kruising mét verkeerslichten, anno 1985. Foto: archief de Rijn Gouwe Lijn om de hoek en verdwijnen de bussen. Het is niet ondenkbaar dat de stop lichten dan toch terugkeren. Een woordvoerder van de ge meente laat weten dat in de loop van dit jaar duidelijk wordt of waarschuwings- of verkeer- lichten nodig zijn om de snel tram 'een veilige doortocht te verlenen'. Mogelijk verandert de voorrangssituatie dan ook. De beveiliging van 'zwakke ver keersdeelnemers' staat daarbij voorop, zegt de gemeente. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5366426. Ceef uw mening j www.leidschdagblad.nl I Mijn wereld, mijn krant. I I Leidsch tCfi Dagblad A Lees nu A-\ Leidsch Dagblad in de ochtend en - ontvang de rste 2 weken gratis! i^l Ja, neem een vast kwartaalabonnement en ntvang de eerste 2 weken gratis! betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) aam: M V 'oetcode Plaats (I v m bezorgcontrole! Geboortedatum: ank-/girorekeningnummer* andtekening Uitsluitend bi) automatische Incasso B uur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, I8OO VB Alkmaar, of bel O8OO - 1711 (gratis). I-mail lezersservices hdc.nl of surf naar www leldschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Kè Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11