Abbas reikt Israël 'hand van vrede' BUITENLAND H£ Omvang zeeramp nog steeds niet te overzien Oekraïne haalt troepen uit Irak; Britten sturen extra eenheden Sharon krijgt nipte steun in parlement Overlevende tsunami na twee weken uit zee gered Machmoud Abbas: onderhandelen, maar eerst orde in eigen huis Politieman in actie na zelfmoordaanslag Advocaat billijkt 'stapelen' gevangenen iideren Beslan sbruiken hulp j - Een kapotte lift, ver- le muren, onbruikbaar ge kt meubilair en een uit de gesloopte kamerdeur. Dit h 43 kinderen uit het Russi- Beslan in een Praags hotel er na hun verblijf daar. De p kwam op uitnodiging van Organisaties naar Karlovy ■en Praag. Dit in een po- de kinderen over het dra- ran de gijzelingsactie in school in Beslan heen te en. Volgens de Tsjechische •leiders van de groep kan liet gegaan zijn om slacht- s van de gijzelingsactie. nder doden in ins verkeer dinsdag 11 januari 2005 5 - Het aantal verkeersdo- [n Frankrijk is in 2004 met scent afgenomen ten op- te van het jaar daarvoor, »ns de Franse autoriteiten- Franse president Chirac kte het terugdringen van lantal slachtoffers van ver- Songelukken in het land yan zijn prioriteiten voor herverkiezing in 2002. Vol- Ipremier Jean-Pierre Raf- jis het aantal doden in drie tijd al met de helft terugge ven. In 2004 kwamen 5217 sen om het leven, 500 min- |an in 2003. Jikalarm voor Ilse crematoria - Britse crematoria en de luchtvervuiling met feilver uit verdampte tand- pgen drastisch beperken. $n wil dat de crematoria het plaatsen van filters de ot uiterlijk in 2012 met de hebben verminderd.De aeid acht de crematoria lltwoordelijk voor 16 pro- Lvan de luchtvervuiling met in Groot-Brittannië. odag. Blootstelling aan het je metaal kan leiden tot inletsel en aantasting van enuwstelsel. Ook de iitbaarheid loopt gevaar. lochet op rgtocht vrij iago - Een Chileense recht- j heeft gisteren bevolen dat ctator Augusto Pinochet, jnds vorige week onder irrest staat, op borgtocht worden vrijgelaten. Het catenteam van de 89-jarige len had om de voorwaar- ;e vrijlating gevraagd. westport/anp - Een Indone sische man is zondag gered uit de Indische Oceaan, twee weken nadat de zeebeving en de daarop volgende tsuna mi's de kusten van Azië ver woestten. Een containerschip uit de Verenigde Arabische Emiraten pikte hem op en zette hem gisteravond af in de Maleisische havenstad Westport. Bij aankomst in de haven sprak de 21-jarige Ari Afrizal uit Desa Kabong in Atjeh even met de pers voordat hij naar een ziekenhuis werd ge bracht. Ari vertelde hoe een golf hem meesleurde naar zee. Hij had zich aanvankelijk vastgehouden aan een stuk hout. Tijdens zijn tweede dag in zee wist hij een vissers bootje te bereiken, maar dat bleek lek. Na vier dagen kon hij overstappen op een vlot. Hij zag diverse schepen voor bij varen, zonder dat hij erin slaagde de aandacht van de bemanning te trekken. Hij heeft geleefd op kokosnoten. Het is de derde keer dat ie mand uit zee is gered na de tsunami. Op 30 december werd een zwangere Indonesi sche uit zee gehaald. Zij had zich vastgeklemd aan een boom, waaraan nog trossen fruit hingen. Vier dagen later werd een landgenoot van een vlot van takken en puin ge haald. Hij had weten te over leven door regenwater te drinken. ANALYSE door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnen hebben op een vreedzame en waardige manier een nieu we president gekozen. Maar Machmoud Abbasweet de grenzen van zijn macht be paald door de gunsten van Israël en door de economische en politieke steun van het Westen. Daarnaast heeft hij in de Palestijnse ge bieden te maken met een krachtige radi cale oppositie. Wat kan er onder derge lijke omstandigheden van een leider worden verwacht? In zijn verkiezingscampagne heeft Ab bas keer op keer gezegd dat hij in de voetsporen zal treden van Jasser Arafat. Hij noemde daarbij de bekende eisen: een Palestijnse staat binnen de grenzen van 1967 met Jeruzalem als hoofdstad, ontmanteling van alle Israëlische neder zettingen, terugkeer van de Palestijnse vluchtelingen en vrijlating van de gevan genen. Een paar Israëlische ministers meenden dat Abbas niet meer is dan 'een Arafat in burger', vergetend dat er een verschil bestaat tussen een verkie zingscampagne en de uitkomst van een vredesproces. Als het gaat om diploma tieke prioriteiten zitten Abbas en de Is raëlische regering niet op één lijn. Pre mier Sharon wil deze zomer zijn Losma- kingsplan uitvoeren: alle Israëlische ne derzettingen in de Gazastrook en vier op de westelijke Jordaanoever ontmantelen en het leger uit Gaza terughalen. Abbas eist wel dat Israël de losmaking uitvoert als onderdeel van de Routekaart, het in juni 2003 gelanceerde maar nooit uitge voerde internationale vredesplan. Een slimme zet van Abbas, bedoeld om de internationale gemeenschap aan zijn kant te krijgen. De Palestijnen hebben al een paar stappen hebben gezet op weg naar de uitvoering van de Routekaart. Is raël daarentegen heeft nog niets onder nomen. Premier Sharon wil alle aan dacht richten op de losmaking. Hij ge bruikt zijn plan als excuus om de eerste fase van de Routekaart - zoals een be vriezing van de nederzettingenbouw - op de lange baan te schuiven. Maar de internationale gemeenschap meent, net als Abbas, dat het moet worden gekop peld aan uitvoering van het internatio nale plan. De eerste fase van de Routekaart stelt ook eisen aan de Palestijnen: bestuurs- hervormingen en éénhoofdige leiding van het veiligheidsapparaat. Bovendien moet het Palestijnse bestuur 'zichtbare pogingen' ondernemen om 'individuen en groepen die gewelddadige acties or ganiseren en uitvoeren tegen Israël' op te pakken. Maar dat soort maatregelen zal Abbas zeker moeten nemen als hij zich waar wil maken als president. Orde brengen in eigen huis is waar het in eer ste instantie om gaat. Abbas heeft al aangekondigd dat hij geen gewapend treffen met zijn politie nastreeft. Hij wil proberen de verschillende facties ervan te overtuigen dat er in de Palestijnse ge bieden ruimte is voor maar één gewa pende macht. Binnenkort zullen alle groepen worden uitgenodigd naar een verzoeningsbij eenkomst in Cairo (Egypte) te komen. Die moet leiden tot een staakt-het-vuren met Israël, waarna de diplomatie een kans krijgt. De Palestijnen hopen dat Abbas zijn be stuur zal zuiveren van corrupte elemen ten, maar ingrijpende veranderingen worden niet voor de zomer verwacht. Voor 17 juli staan verkiezingen voor de Palestijnse Wetgevende Raad, het voor lopige parlement, gepland. In augustus komt het Algemene Congres van Fatah bijeen, waar een verjonging van het lei derschap wordt verwacht. Die twee evenementen moeten duidelij ker maken hoe de Palestijnse krachts verhoudingen liggen. Aan de hand daar van zal Abbas zijn verdere koers bepa len. I>a normaliseert <iden met EU - Cuba normaliseert de natieke contacten met de bese Unie alsmede met al- I-landen die ambassades jen op het eiland waaron- Jederland. Vorige week lelde Havana de banden al §cht landen van de EU. De le verslechterde na de ar te in 2003 van 75 Cubaan- isidenten. Bweit riskant »r westerlingen feit-stad - de Verenigde n hebben gisteren gewaar- wd voor aanvallen op wes- igen in Koeweit. Gewapen- annen in een zwarte auto en door het oliestaatje rij- ;n van plan zijn „lukraak srlingen aan te vallen", De ïssade maant Amerikanen euw tot voorzichtigheid en 'erhoogde waakzaamheid rnielingen op islim-kerkhof nhagen - Onbekenden ien het afgelopen weekein- imielingen aangericht op slamitische begraafplaats 'Deense hoofdstad Kopen- ji. Ongeveer honderd graf- ïn werden omgetrokken. 'jdi's pakken sfdredacteur op - De Saudische autoritei lebben een hoofdredacteur ïen plaatselijke krant opge- Volgens de mensenrech- fganisatie Human Rights Itarresteerde de veiligheids- Jt zaterdag Mohammed al- in van het weekblad al-Mo- d in Riyad. De Saudische 'feiten weigeren een reden le aanhouding te geven. bagdad - Een Irakese politieman waarschuwt Amerikaanse soldaten na een aanslag met een autobom van een zelfmoord-terrorist. Bij de aanslag op een politiebureau in Bagdad vielen gisteren verschillende dodelijke slachtoffers. Het geweld tegen Irakese autoriteiten neemt met de verkiezingen in zicht sterk toe. Foto: EPA/Mohamed Messara Uitlijn tussen |na en Taiwan g/tokio - De Volksrepu- China heeft ermee inge- 1 dat luchtvaartmaat- ipijen rond het Chinese qaar rechtstreekse vluch- issen China en Taiwan uit vin. Dat zou de eerste maal ^en dat zij rechtstreeks naar ^■tn vliegen. Een Taiwanees Huig kreeg in 2003 als eerste Bpmming van Peking om via ?kong naar Shanghai te Cn. Peking staat nu directe- Iten toe tijdens de nieuw- kakantie die 9 februari be- geneve/port louis/anp - Het totale aantal slachtoffers van de zeebeving in de Indische Oce aan is voorlopig nog niet te overzien. In de provincie Atjeh, op de westkust van het Indone sische eiland Sumatra, stijgt het aantal doden nog snel. Functio narissen van het Rode Kruis zeiden gisteren na een bezoek aan het gebied, dat afgelopen zaterdag alleen al in Meulaboh 2600 lijken werden gevonden. Het dodental in Indonesië staat al op ruim 104.000. In alle ge troffen landen samen is dat meer dan 156.000. In Atjeh wordt, twee weken na de zeebeving, gevreesd voor het uitbreken van mazelen. Er zijn enkele gevallen van de ziekte vastgesteld. De Verenigde Na ties hebben vaccinatie van alle kinderen onder de vijftien jaar in de provincie daarom tot een van hun prioriteiten gemaakt. Mazelen is zeer besmettelijk en kan onder de ongezonde om standigheden in de opvang kampen voor ontheemden do delijk zijn. In Thailand, waar de autoritei ten het aantal doden gisteren op 5303 stelden, moet van alle mensen die door de tsunami's zijn omgekomen, DNA-materi- aal worden afgenomen. Het Thaise ministerie van Binnen landse Zaken heeft tot de maat regel besloten, zodat alle slachtoffers kunnen worden ge ïdentificeerd. Op reeds begra ven slachtoffers moet de test alsnog worden uitgevoerd. Sommige delen van de Maldi- ven zijn zo zwaar getroffen door de tusnami's, dat er een nieuwe landkaart van de eilan dengroep moet worden ge maakt. Dat hebben adviseurs van de regering van de Maldi- ven gezegd tijdens een confe rentie over kleine eilanden op Mauritius. De golven hebben de vorm van veel eilanden on herkenbaar veranderd en som mige zelfs onder water doen verdwijnen. Circa tweehonderd van de 1200 eilandjes zijn be woond. In totaal wonen er on geveer 300.000 mensen. Op de Maldiven zijn ongeveer tachtig doden gevallen door de ramp. Tijdens de VN-bijeenkomst op Mauritius over kleine eilanden, gaven die te kennen op korte termijn een alarmsysteem te willen dat zeer tijdig waar schuwt voor tsunami's. Volgens premier Paul Berenger van Mauritius had zo'n systeem veel levens kunnen besparen. Vlak na de zeebeving van 26 de cember werd internationaal al gepleit voor een waarschu wingssysteem, dat er voor bij voorbeeld de Stille Oceaan al is. Het aantal Britse doden door de allesverwoestende zeebeving in Azië is tot 51 opgelopen. Dat zei premier Blair gisteren in het La gerhuis. Nog eens 402 Britten worden vermist en zijn „zeer waarschijnlijk" door het na tuurgeweld omgekomen. Blair zei dat van 871 Britten die op het moment van de ramp in de regio verbleven, nog steeds niets is gehoord. Vorige week was dit aantal nog meer dan 2000. Zij zijn „hoogstwaar schijnlijk" niet het slachtoffer geworden van de tsunami's, al dus de minister-president. Blair maakte verder bekend dat de Britse hulp voor het getrof fen gebied in Azië en Afrika met 25 miljoen pond wordt ver hoogd tot 75 miljoen (107,2 miljoen euro). Het geld zal niet uit bestaand budget voor ont wikkelingshulp worden ge haald. fort hood/anp - Het opstape len van naakte Iraakse gevange nen in menselijke pyramides was te vergelijken met de shows van cheerleaders. Dat heeft een advocaat van de Amerikaanse gevangenisbewaarder Charles Graner, die wordt verdacht van misbruik in de beruchte Abu Ghraib-gevangenis, gisteren ge zegd. „Vormen cheerleaders in Ame rika niet zes tot acht keer per jaar pyramides", aldus Guy Womack tegen de tienkoppige militaire jury in Fort Hood in Texas. „Is dat marteling?" Graner werd samen met vrien din Lynndie England het ge zicht van de mishandelingen in de Abu Ghraib-gevangenis bij de Iraakse hoofdstad Bagdad. Graner en England verschenen breed grijnzend op foto's naast vernederde Iraakse gevange nen, die naakt op elkaar waren gestapeld of aan een ketting waren gelegd. Advocaat Womack stelde giste ren tijdens de eerste inhoudelij ke behandeling van de zaak, dat het vastbinden van gevangenen een geldige methode is om ze onder controle te houden. Graner is onder meer aange klaagd voor samenzwering om gevangenen te mishandelen. Als hij schuldig wordt bevon den, moet hij wellicht zeventien jaar de gevangenis in. Graner verklaarde vrijdag bij de ope ning van het proces dat hij on schuldig is. Hij zou alleen beve len hebben opgevolgd. De aanklagers hebben aange kondigd dat ze foto's, video banden en andere beeldmateri aal zullen meebrengen naar de rechtbank. Ook hebben ze tien getuigen opgeroepen. ramallah/anp - De nieuwe Pa lestijnse president Mahmoud Abbas steekt de „hand van vre de" uit naar Israël. Dat zei hij gisteren tijdens een receptie met internationale waarnemers die bij de presidentsverkiezingen van zondag aanwezig waren. Abbas kreeg bij die stembus gang 62 procent van de kiezers achter zich. „We steken de hand van vrede uit naar onze buren en we hopen dat de reac tie positief zal zijn", zei Abbas. De nieuwe president kreeg eer der positieve reacties op zijn verkiezing, die bij velen de hoop op vrede in het Midden- Oosten vergroot. De uitslag is gisteren officieel bevestigd door de Palestijnse autoriteiten. De Palestijnse premier Ahmed Qurei zei dat de Palestijnen met Abbas als opvolger van de in november overleden Yasser Arafat hebben „gekozen voor de weg van vrede, democratie en nationale eenheid". Abbas had gisteren een ontmoeting met Qurei en gaf de wens te kennen dat die ook de nieuwe regering gaat leiden. De nieuwe Palestijnse leider heeft „vermoedelijk binnen twee weken" een ontmoeting met de Israëlische premier Sha ron. Dat zei de Palestijnse mi nister Shaath van Buitenlandse Zaken gisteren. In september van 2003 was er voor het laatst een topontmoe ting tussen Israël en de Palestij nen. Toen sprak Abbas in zijn hoedanigheid als premier met zijn ambtgenoot Sharon. Beide mannen hebben aangegeven naar de onderhandelingstafel te willen terugkeren. Daarin moet volgens Israëlische media onder meer de Israë- lisch-Palestijnse samenwerking op het gebied van veiligheid kiev/anp - Het geweld in Irak wordt Oekraïne te veel. Het land wil zijn troepen binnen een halfjaar uit Irak terugtrek ken. President Leonid Koetsjma besloot dat maandag, nadat zondag acht Oekraïense militai ren waren omgekomen bij een aanslag ten zuiden van Bagdad. Drie weken voor de verkiezin gen in Irak hebben opstande lingen het geweld nog verder opgevoerd. Dat deed Groot- Brittannië juist besluiten nog eens vierhonderd militairen naar het land te sturen om te helpen de veiligheid rond de verkiezingen op 30 januari te garanderen. De Britse minister van Defensie Geoff Hoon maakte de beslis sing gisteren bekend. Hij zei dat de extra militairen in het zuid oosten van Irak worden ingezet voor een beperkte periode rond de verkiezingen. Vooral de Iraakse politie is het doelwit van het toegenomen geweld. Gisteren vermoordden tegenstanders van de verkiezin gen de plaatsvervangende poli tiechefs van de steden Bagdad en Samarra. Plaatsvervangend chef Amer Naif van de hoofd stedelijke politie werd samen met zijn zoon bij zijn huis ver moord. Zijn collega in Samarra, Mohammed al-Badari, werd in zijn auto doodgeschoten. In het zuiden van Bagdad was er gisteren ook een bloedige zelfmoordaanslag op een poli tiebureau. Een auto die er net zo uitzag als die van de politie kon ongehinderd de binnen plaats op, waar agenten op ap pèl verschenen. Toen de daders het voertuig opbliezen, kwa men vier agenten om het leven en raakten er tien gewond. Elders in de stad lieten twee Amerikaanse militairen het le ven toen bommen langs de weg ontploften terwijl zij voorbij- aan de orde komen. Shimon Peres, die plaatsvervangend premier is in de nieuwe rege ring van Sharon, zei tegen de Israëlische legerradio dat Israël Abbas een „eerlijke kans" moet geven zich te bewijzen. Om het leiderschap van de nieuwe Palestijnse president te versterken, overweegt Israël een reeks maatregelen. Volgens de Israëlische krant Haaretz denkt minister Silvan Shalom van Buitenlandse Zaken daarbij on der meer aan versoepeling van de reisbeperkingen in de bezet te gebieden. De Amerikaanse president George Bush had Abbas zon dagavond al steun toegezegd bij de hervormingen van het Pales tijnse bestuur en bij de aanpak van militante groeperingen als Harnas en de Islamitische Ji had. In dezelfde verklaring riep hij Israël op de humanitaire en economische situatie op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook te verbeteren. Bush kondigde gisteren aan dat hij de nieuwe Palestijnse presi dent zal uitnodigen in Was hington. Hij maande verder Is raël zijn verplichtingen na te komen en zich terug te trekken uit de Gazastrook. „Het is abso luut noodzakelijk dat Israël de visie handhaaft van twee staten die vreedzaam naast elkaar le ven", aldus Bush. De Palestij nen moeten volgens hem nu de instellingen voor een democra tische staat gaan opbouwen. De voornaamste voorman van Harnas op de Westelijke Jor daanoever, sjeik Hassan Yusef, heeft Abbas met diens verkie zingsoverwinning gefeliciteerd. De leider van de radicale isla mitische verzetsbeweging te kende daar wel bij aan dat hij de opkomst bij de verkiezingen zwak vond. kwamen. Een anonieme diplomaat heeft maandag gezegd dat Ameri kaanse diplomaten afgelopen weekeinde overleg hebben ge voerd met belangrijke Iraakse soennitische geestelijken. De geestelijken zouden hebben aangeboden de boycot van de verkiezingen te beëindigen, als de Amerikanen een schema ge ven voor hun terugtrekking uit Irak. Volgens de bron is dat aanbod afgewezen. De soennitische geestelijken hebben opgeroepen tot een boycot van de verkiezingen na de Amerikaanse militaire ope ratie in Fallujah. Die stad was tot dan toe een bolwerk van soennitisch verzet tegen de Amerikaanse interim-regering en de coalitietroepen. Er was nog niet eerder overleg geweest tussen Amerikaanse diploma ten en de soennitische geestelij ken. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische parle ment, de Knesset, heeft gister avond met een nipte meerder heid van 58 tegen 56 zijn goed keuring gegeven aan de nieuwe coalitie van premier Ariel Sha ron. Zes afgevaardigden ont hielden zich van stemming. De nieuwe regering bestaat for meel uit Sharons eigen Likud, de Arbeiderspartij en de religi euze partij Verenigd Tora Jo dendom (VTJ), samen goed voor 65 zetels. Maar gister avond bleek al dat Sharon grote moeite zal hebben zijn partij in haar geheel binnenboord te houden. Bijna een derde van de Likud-fractieleden stemde te gen. Alleen door de steun van de linkse oppositiepartij Ya- chad kon dè regering een kleine meerderheid uit het vuur sle pen. De nieuwe coalitie was noodza kelijk geworden door het ver trek van drie partijen uit Sha rons eerdere centrum-rechtse regering. Twee van de drie stap ten op uit verzet tegen het Los- makingsplan dat voorziet in het vertrek van Israël uit de Gaza strook. Tegen dat plan bestaat ook veel oppositie binnen de Likud. Dertien "Likud-rebel- len" maakten gisteren bekend dat ze geen steun zouden verle nen aan de nieuwe coalitie, die speciaal is gevormd om de los- making-politiek mogelijk te maken. Een van hen. Yechiel Chazan, noemde de nieuwe co alitie "slecht voor Israël". Hij zei niet zijn stem te willen ge ven aan „een regering die joden uit hun woonplaatsen ver drijft". Vice-prtfctier Ehud 01- mert (Likud), een vertrouweling van Sharon, zei dat de opstel ling van de "rebellen" de Likud dreigt te splitsen. Uiteindelijk besloten de zes Knessetleden van Yachad, de nieuwe linkse partij van oud-minister Yossi Beilin, in de bres te springen. Alle Likud-ministers van de vo rige regering behouden hun portefeuilles, waaronder defen sie, financiën en buitenlandse zaken. Namens de Arbeiders partij doen acht ministers hun intrede, onder wie partijleider Shimon Peres. Voor Peres is een speciale positie geschapen. Hij is sinds gisteravond net als Olmert vice-premier, maar geen vervanger van Sharon. Hij zal zich onder meer bezighou den met het onderhouden van contacten met het Palestijnse Bestuur van president Machm oud Abbas (Abu-Mazen).

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7