CBS: Rechter straft sneller en veel vaker BINNENLAND 2 Friezen maken chic hotel Des Indes weer mooi 'Maanvisseninvasie' op Smeulende Schieborg de Nederlandse stranden «aar thuishaven gesleept Minder sepot, meer taakstraffen 1 Ouders vrijgesproken na doodschudden baby -r.vc Afscheidscadeautjes Marechaussee geeft sociale Weer meer asielzoekers terug dienst informatie koeriers Zoeken naar drenkelingen I dreigt NS t rechtszaak "Tit - Bij de Nederlandse wegen is opnieuw onrust ian over de veiligheid op ïorlijn Hoorn-Enkhuizen, j hebben enkele maatre- kntegen de overlast van bngeren eenzijdig terug- aid, stelde FNV Bondge- igisteren. De vakbond eist k bedrijf dit ongedaan t. Gebeurt dit niet, dan jen rechtszaak. Het traject l-Enkhuizen kwam twee [leden herhaaldelijk in euws doordat jeugd voor toblemen zorgde. De 'Sngeren kwamen zelfs be te staan als treinterroris- je vakbonden en de NS jen in november 2003 een I maatregelen overeen die nde aan de problemen ten maken. izinedieven er gepakt ik - Ruim 10.000 mensen (het tanken zijn weggere- jnder te betalen, hebben gelopen halfjaar een ge- ideurwaarder op hun dak '"t Het aantal kentekens '"^mphouders bij het Rijks ivoor het Wegverkeer ;|J doorgeven, neemt bo- n snel toe. Dat meldde iordvoerder van bran- lisatie Bovag gisteren. It dat het 'proletarisch' hierdoor afneemt, om- mensen afschrikt. De moeten namelijk behal- ekening voor de benzine, )nfc kosten voor de deur- ir en een boete betalen. iouders kunnen sinds jaar kentekens van jders doorgeven aan het dinsdag 11 januari 2005 den haag/gpd - De balken zijn er bij wijze van spreken nog bruin uitgeslagen door de rook van de sigaren van Winston Churchill. Aan een schildersploeg uit Fries land de taak om Churchills erfenis weg te poetsen en toch de allure van het vijfsterrenhotel Des Indes aan het Haagse Voorhout te behouden. „Het is een van on ze grootste en meest complexe opdrachten vertelt projectleider Michiel Kranendonk van het gelijknamige schildersbedrijf uit Noordwolde over de eervolle op dracht. Zijn zes schilders wonen al sinds maart door de week in Den Haag en hopen dit voorjaar de klus ge klaard te hebben. De hoteleigenaar wil dat Des Indes weer kan concurreren met andere tophotels. Het monumentale bouwwerk dateert van 1858. Ooit resideerde hier baron Van Brienen, persoonlijk advi seur van koning Willem III. Sinds 1881 is het een hotel en brachten beroemdheden als Churchill, president Roosevelt, de generaals Montgomery en Eisenhower en tsaar Nicolaas van Rusland er de nacht door. Maar het chique hotel voldoet niet meer aan de eisen die de moderne rijken en groten der aarde stellen aan hun tijdelijke onderkomen. Zelfs niet als dat hotel op een steenworp afstand van het werkpaleis van de ko ningin, de Tweede en Eerste Kamer en de Amerikaanse ambassade ligt. Het Des Indes krijgt er extra kamers bij, die worden voorzien van airconditioning, een internetverbinding en een optimale geluidsisolatie. Tegelijkertijd moeten oorspronkelijke stijlelementen behouden blijven of juist hersteld worden. Het is kortom een klus die veel meer inhoudt dan het sauzen van een plafonnetje en een muurtje. Ook renovatie- en restauratiewerk wordt van de schilders verwacht. Kranendonk kreeg de opdracht omdat het Friese be drijf al ruim tien jaar bij allerlei instellingen in Den Haag schilderwerk verricht. Het bedrijf raakte er min of meer bij toeval verzeild. „Sindsdien zijn we niet meer weggeweest uit Den Haag", aldus Kranendonk. „De mentaliteit en het vakwerk van onze schilders wordt enorm gewaardeerd. Noorderlingen en ook mensen uit Oost-Nederland staan in de Randstad bekend als harde en goede werkers." De schilders van Kranendonk logeerden aanvankelijk in pensions en hotels, omdat elke dag heen en weer rij den te veel tijd kost. Maar een tijdje geleden kocht het bedrijf in Den Haag een huis, waar zes schilders kun nen overnachten. Hun natje en droogje verzorgd, zelfs het huis wordt voor ze schoongemaakt. Maandagoch tend om vijf uur van huis, lange dagen met de kwast, maar wel op donderdagmiddag weer terug naar Fries land. <Jacht poeder kt geen antrax oniJM - Het poeder dat zon- i/ijerd aangetroffen bij het van postzakken in een teercentrum in het r9|-Limburgse Oostrum ien antrax te zijn. Dat ;n gespeciliseerd labora- in Lelystad gisteren ^etsteld. Wat het wel is, is it bekend. Antrax is de ■.aker van miltvuur. Hoe- poeder ongevaarlijk (e zijn, gaat de politie op termijn wel onderzoeken afzender is van de be- 1 eipost. „We hebben de af- reiin nacht veel maatregelen ogm nemen. Dat heeft een geld gekost", aldus de po- orlichtster. „Dat gaan we ren te verhalen." getje dood ïrand Marrum ~m - Een 9-jarige jongen irrum is zondagmiddag kien aan de gevolgen van Dningbrand zaterdag. Dat de politie gisteren be- imaakt. Het jongetje en jarige moeder raakten ig beide gewond nadat in lapkamer van hun huis 3was uitgebroken. De ir wist met zes kinderen is uit te vluchten, nadat An de kinderen de brand Hete. Het jongetje zat ech- Jt in de slaapkamer. De n gearriveerde brandweer het wel hem uit de slaap- r te halen. Het jongetje 1 cEwaar gewond naar het jmisch Ziekenhuis Gro- n gebracht. Zondag be- 9gt hij aan zijn verwondin- ,io#e oorzaak van de brand is nbekend. den haag/anp-gpd - Rechters zijn de afgelopen acht jaar snel ler en vaker gaan straffen. Straf fen die overigens gemiddeld niet strenger zijn geworden. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek giste ren heeft gepubliceerd. Vooral meer gevangenis- en taakstraffen zijn opgelegd, res pectievelijk 52 en 82 procent. „Deze ontwikkeling laat zien dat de taakstraf, ook die de offi cier van justitie of het OM op legt, een belangrijke plaats heeft gekregen", concludeert het CBS. Het aantal door de rechters opgelegde taakstraffen steeg in de periode 1996 tot en met 2003 met dik 14.000 tot 32.000 per jaar, terwijl het aan tal door het OM opgelegde taakstraffen verviervoudigde. Volgens het CBS zijn de taak straffen populair omdat ze makkelijk en direct zijn uit te voeren en minder beslag leggen op het aantal cellen. Hoewel het aantal beschikbare cellen de afgelopen tien jaar fors toe nam is er nog steeds een ge brek, zozeer zelfs dat justitie ex perimenteert met twee gevan gen op een cel. De taakstraffen zijn te verdelen in werk- en leerstraffen. Bij de werkstraffen moet de veroor deelde onbetaalde arbeid ver richten 'ten algemenen nutte', soms om de schade van de mis daad te vergoeden. Bij leerstraf fen, die vooral worden opge legd aan jongeren, moet de ver oordeelde vaak een vak leren of cursus volgen. De wens om de cellen beter te benutten is ook te zien in cijfers over gevangenisstraffen. De rechters straffen vaker, maar die groei bestaat vooral uit rela tief lichte straffen. De kortste straffen (tot twee weken cel) zijn in de periode 1996-2003 verdubbeld. Straffen van twee weken tot één maand en straf fen tot drie maanden namen respectievelijk met 47 procent en 63 procent toe. Straffen van één jaar en langer namen met 27 procent toe. Het aantal straf fen van acht jaar of langer nam toe van 115 in 1996 tot 205 in 2003. Het aantal tbs-straffen schommelt al jaren rond de 300. Het OM is in de afgelopen jaren minder bereid zaken te sepone ren. Het aantal zaken waarin het OM niet tot strafvervolging overgaat omdat het denkt dat vervolging niet tot een veroor deling zal leiden halveerde bij na tot 13.445. Het aantal zaken dat volgens het OM niet voldeed aan het al gemeen belang nam met 5500 af tot 13.550. OM heeft geen bewijs as-samawah - Een Nederlandse soldaat deelt in As-Samawah presentjes uit aan een Iraaks kind. Afscheidscadeautjes, want de 1400 Nederlandse soldaten zullen in maart vertrekken uit het zuiden van Irak. Juist dat vertrek maakt de Japanse troepen in de re gio nerveus, omdat de Nederlanders hen beschermen. Het Japanse kabinet besloot een maand geleden dat de 600 Japanse soldaten nog een jaar in Irak zullen blijven. Omdat de Japanse grondwet pacifistisch is en niet toestaat dat Japanse soldaten naar een oor logsgebied gaan, vervullen de militairen in Irak humanitaire taken. Foto: Reuters schiphol/anp - De Koninklijke Marechaussee op Schiphol heeft de afgelopen maanden gegevens van 400 drugskoeriers doorgegeven aan de sociale dienst in Amsterdam. De marechaussee is met deze zoals de dienst zelf noemt 'onconventionele werkwijze' begonnen om potentiële koeriers af te schrikken en de huidige koeriers hard aan te pakken. Het gaat om drugskoeriers die in Nederland een uitkering krijgen. Volgens de woordvoerster bleek een groot aantal koeriers te frauderen. Ze gaven de koeriersinkomsten niet op en bleken zonder toestemming naar het buitenland vertrokken. De marechaussee bereidt een zelfde soort regeling voor met de so ciale dienst in Rotterdam. Volgens de woordvoerster staat de hui dige privacywetgeving de regeling toe. den haag/anp - Het aantal asielzoekers en illegalen dat vrijwillig uit Nederland vertrekt, is vorig jaar opnieuw toegeno men. De meesten keerden terug naar hun land van herkomst, de anderen vestigden zich elders. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van de Internatio nale Organisatie voor Migratie (IOM). In 2004 vertrokken 3828 men sen met hulp van de IOM uit ons land. Dat waren er acht honderd meer dan in het jaar ervoor. In totaal keerden 3714 mensen terug naar hun her komstland en werden er 114 toegelaten tot een ander land. Van de groep vertrekkers zat 47,8 procent in de asielproce dure, was 23,1 procent uitge procedeerd en 29,1 procent ille gaal. De meesten keerden terug naar Angola (401), Servië-Mon- tenegro (328), Oekraïne (303), Afghanistan (248) en Iran (208). De IOM registreert niet waarom mensen vertrekken en heeft daarom geen verklaring voor de toegenomen terugkeer. De hulp van de IOM omvat on der meer voorlichting, vliegtic ket, bijdrage in de binnenland se reiskosten in het land van herkomst en geld om een ver vangend reisdocument te kun nen aanschaffen. Asielzoekers krijgen bovendien een eenmali ge vergoeding om de eerste pe riode in het land van herkomst te kunnen overbruggen. arnhem/anp - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren twee jonge, minderbegaafde ouders (20 en 22 jaar) uit Den Bosch wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken van de dood op hun tien dagen oude baby Naomi. Het kind overleed op 17 juni aan een hersenbloeding, ver oorzaakt door het shaken baby syndrome. Het openbaar ministerie (OM) zei vorige week ervan overtuigd te zijn dat een van beide ouders hun dochtertje in paniek door elkaar heeft geschud met als ge volg dat het kind is overleden. Toch eiste de officier vrijspraak omdat hij niet kon bewijzen wie van de twee het heeft gedaan. De ouders, die kapot zijn van verdriet, hebben steeds ont kend dat zij hun dochtertje hebben geschud of geslagen. De jonge ouders zaten in een hulpverleningstraject en woon den op een zorgboerderij in Ochten. De baby dronk niet goed. Een medebewoner ver klaarde tegenover de politie dat hij heeft gezien dat de vader Naomi in de lucht gooide om haar op die manier wakker te krijgen. De moeder beaamde dat, maar trok later haar verkla- ring in. De ouders raakten erg in paniek als de baby huilde. In hun onmacht belden zij dan vaak de verloskundige. Zo ook in de fatale nacht van 15 op 16 juni. Toen ontdekte de- moeder dat de baby weer niet. wilde drinken, heel koud aan voelde en een vreemde kleur had. Zij wekte haar vriend en samen belden zij de verloskun- dige. Die stelde de ouders gerust, maar 's ochtends na een nieuw telefoontje van de vader ver trouwde de vrouw het toch niet. Zij ging naar de ouders toe en ontdekte dat de baby in co ma lag en een zwakke ademha ling had. Ze nam het kind mee naar het ziekenhuis waar het de volgende nacht stierf. Onderzoek toonde aan dat de baby een blauwe plek op de wang had en blauwe plekken op de billen en dat ze was over leden als gevolg van het shaken baby syndrome. De rechtbank is ervan overtuigd dat de baby is gestorven als gevolg van het door elkaar schudden of het in de lucht gooien, maar bewijs daarvoor ontbreekt. (anp - Museum Naturalis den krijgt het druk met al iaanvissen die aanspoelen i Nederlandse kunst. Na rrige week al een op de enaarse Slag aangespoeld plaar van die 'zwemmen- p', zoals het beest wel l genoemd, werd afgele- bij het museum, komt er ter een. Het is een van de p maanvissen die de afge- i dagen zijn aangespoeld Nederlandse kust, onder te bij Zandvoort en op de den van Terschelling en ind. Normaal gesproken len in Nederland jaarlijks Dt twaalf maanvissen aan. Ie oorzaak van de plotse- i'maanvisseninvasie' is, is ïdelijk, volgens het Ko- ijk Nederlands Instituut Onderzoek der Zee (NIOZ) ïxel. nstituut noemt het opval- dat er in korte periode zo- iiaanvissen aanspoelen, rissen leven namelijk nooit lolen en komen van natu- de oceaan voor", aldus Kees Camphuysen van OZ gisteren, analist Hans Witte ver hit dat de storm van afgelo- veekeinde de vissen door "anaal naar de Noordzee geblazen. Camphuysen ^t het opwarmen van het sSfev, De maanvis, de Mola Mola, kan tot vier meter groot worden, maar de exemplaren die in Ne derland aanspoelen, zoals deze vis die bij Naturalis te bewonde ren is, zijn meestal tot een me ter. Archieffoto: Henk Bouwman zeewater als mogelijke oorzaak. „Je ziet bijvoorbeeld ook weer ansjovis in de Noordzee. Die vissoort komt ook uit warmer water", aldus de bioloog. Camphuysen noemt de maan vis een 'tamelijk bizar beest'. Het is een ronde vis die nauwe lijks kan zwemmen en rond waart diep in de oceanen. Als het beest koud wordt, laat het zich naar boven komen. „Als je er een ziet drijven, denk je dat het een grote stoeptegel is", al dus Camphuysen. Volgens Wit te zijn de meeste maanvissen die in Nederland aanspoelen al dood. „Doordat ze te ver afkoe len in de Noordzee raken ze ernstig verzwakt en dan zijn ze stuurloos en sterven." De maanvissen die in Neder land aanspoelen zijn over het algemeen een meter groot en vijftig kilo zwaar. Ecomare op Texel meldt dat de dieren ech ter vier meter groot en 1500 kilo zwaar kunnen worden. Volgens Gerbrand Gaaff van de informatiedienst van Ecomare spoelde in 1889 de grootste maanvis in Nederland aan. Dat dier was een kleine drie bij ruim twee meter. Maanvissen eten als een van de weinige die ren kwallen. „En dat is vrij vreemd, want kwallen bestaan uit bijna alleen water, maar maanvissen zijn er gek op", al dus Gaaff. Om het verhaal compleet te maken spoelde vrijdagochtend op Ameland een 4,05 meter lange dwergvinvis aan. Volgens Chris Smeenk, conservator zoogdieren van Naturalis, ko men meer walvisachtigen uit het zuiden naar het noorden zwemmen. „En dan die maan vissen. Het is een hele invasie, verbazingwekkend. Het is een wonderlijke winter." ijmuiden/anp-gpd - Het vracht- schip Schieborg smeult nog na in een zware zee voor de kust van het Deense Esbjerg. Het 184 meter lange roll-on roll-off schip is achter een sleepboot van Wijsmuller op weg naar Nederland. Dat heeft een woordvoerder van de Delfzijlse reder Wagenborg gisteren ge zegd. Het schip was op weg van Göteborg naar Zeebrugge toen het zaterdagnacht in een zware storm - windkracht elf tot twaalf - in problemen raakte. De boot heeft ongeveer 10.000 ton papier in de mimen en op het bovendek een aantal trailers (aanhangers van vrachtwagens) Door een enorme golf op de boeg sloeg een trailer gevuld met carbid los. In aanraking met zuurstof en water vormde het goedje het licht ontvlamba re gas, dat ook melkbussen laat knallen tijdens oud en nieuw. De Schieborg vatte vrijwel met een vlam. „De bemanning is gaan blus sen, maar door de harde wind kreeg ze het vuur niet onder controle", zegt directeur Strij- land van Wagenborg. De brand wakkerde snel aan en bescha digde vitale delen van het schip. Er ontstonden techni sche problemen, onder andere aan de stuurmachine. De be manning (15 koppen) kon het schip niet meer met de kop op de golven houden en stapte on der leiding van kapitein Frans Bos uit Delfzijl over in een red dingssloep. Uren later werden ze door de Deense kustwacht opgepikt. De redding van bemanning en schip hebben de bergers veel hoofdbrekens gekost. „De om standigheden waren bar en boos door de vliegende storm", zegt een woordvoerder van Wijsmuller. Twee bemanningsleden waren licht gewondgeraakt. Zondagochtend heeft een sle per van Wijsmuller verbinding gemaakt met de toen nog bran dende Schieborg. Het stuurloze schip dreef op dat moment „hard naar de Deense kust", al dus de woordvoerder van het IJmuidense bergingsbedrijf. Volgens Wijsmuller hebbqn de drie bergers die aan boord zijn geweest geen giftige stoffen ge meten. Ook volgens Engelsman waren er geen gevaarlijke stof fen tussen de lading. De Schieborg wordt naar thuis haven Delfzijl gesleept, zodra de Duitse autoriteiten toestem ming hebben gegeven voor passage. De gang naar het dichtbij gelegen Esbjerg bleek onmogelijk toen de nog altijd woedende storm de sleep meer vaart gaf dan de sleepboot. borgharen - Politie en brandweer zoeken bij de sluis Van Borgharen naar twee opvarenden die daar zondag verongelukten met een plezierjacht. Een vergeefse zoektocht. Ook de inzet van sonar- apparatuur en een helikopter leverde niets op. Het jacht raakte stuurloos en sloeg tegen de stuw te pletter. Aan boord waren twee gezinnen. Twee mannen, rond de vijftig jaar oud, verdwenen in de Maas; de overige zes opvarenden, twee vrouwen en vier kinderen van 6 tot en met 12 jaar, wisten zichzelf met behulp van omstanders te redden. Omstanders hebben volgens de woordvoerder van de gemeente Maastricht een lichaam van een van de vermisten zien drijven, maar hebben het niet kunnen bergen. De Maas stroomt nabij Borgharen erg snel. Volgens Rijkswaterstaat is de plek van het ongeval absoluut niet gevaarlijk. De dienst is geschokt door het incident en zei dergelijke onge vallen nooit helemaal te kunnen uitsluiten. Vol gens de woordvoerder waren op de plek in de Maas voldoende veiligheidsmaatregelen als boeien en reddingsstokken aanwezig. Een zegsman van de gemeente meldde dat er niet eerder een onge val plaatsvond. Foto: ANP/Marcel van Hoorn t

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5