Organisaties hebben zelf hulp nodig BINNENLAND 1 Roekeloos stuurde AIVD-tolk staatsgeheimen door het land Jonge veelplegers harder aangepakt 'Place of love' werd in loods Kraggenburg hel op aarde Geen bescherming tegen stoeptegels en ander puin Kroonprins en Mabel 'jonge wereldleiders' Pelgrims naar Mekka voor hadj Inspectie: Medische instrumenten wel steriel griepgolf ntocht ch - De komende we- t in Nederland en an- pese landen een buik- lf verwacht. „Alleen nsen die heel kwets- kan de buikgriep do- zegt een woord van het Rijksinstituut lksgezondheid en Mi- cdÈt norovirus zorgt elk L V het uitbreken van 1 ^p, maar het RIVM ver- 'e hitmaal een uitzonderlijk •fizoen. Het virus heeft nu ijlere gedaante heeft aan- r ëjién. Nederlanders ''traceerbaar je^c - Van nog 35 Neder- iSjjdie mogelijk tijdens de °®Sng in het getroffen ge- y%ren, is volstrekt ondui- ze slachtoffer zijn ge- er(ft van de natuurramp. ^%al 'niet-traceerbaren' is !U%daald. Vorige week wa- n er nog tweehonderd. Iels zijn acht Nederland en geteld en dertig land- n staan te boek als ver- arrewar -r Zalmsnip Lc - De Vereniging Ne- Ise Gemeenten (VNG) "le clinch met het Rijk 5 k| Zalmsnip, een uitkering <38 euro per huishouden, ijnjn 2002 stelde het kabinet bijhaffing van de Zalmsnip bid in het vooruitzicht. Uit 3 nkseling tussen de VNG ^ministerie van binnen- etgaken blijkt dat er ge- enin zijn die zich via hun ïning verplichten de is lip ook in 2005 aan de wö uit te keren. Die willen 0 lliet rijk daarvoor op- (ktjnaar Den Haag voelt b^cs voor. plachte moord kt gevangene ge ire#» - De 25-jarige verdach- alsle moord op Doetin- ekfer Geerhard Jolink ritjtu ook verdacht van het sciken van een medege- cofe- Het slachtoffer, een jurfe man, is buiten levens- i De verdachte zou de gelopen donderdag in Mfltiaire inrichting Ooyer- arti Zutphen meerdere ma- 1 oiben gestoken. Hij is bui- teefnsgevaar. =»er "ebste eer aan aktoerist f M ivf - In de Australische stad hebben vrienden de eer bewezen aan een 19- iederlandse rugzaktoe- vrijdag van het dak van Igdhotel was gevallen. De ■enter afkomstige man mende maandag na een van tien maanden in ië zijn teruggekeerd naar and. ikpartijen l naar mysterie kit - De politie heeft nog ïoor van de daders van kpartijen die het afgelo- Jekeinde plaatsvonden in ir. Vier mensen werden enige reden aangevallen :oken. Zij liggen nog in kenhuis, maar zijn niet a kritieke toestand. Een ge man uit Egmond en -jarige jongen uit Alk- rerden in een park neer- en. In de buurt van het erd later een 44-jarige in- van Alkmaar ook in zijn (token. In het parkje En vrouw die daar zater- jnd fietste ook zonder Jing in haar rug gesto- de d#*ie over ltel zieke leraren /Olf )rn>AM - Scholen dreigen ïaae te worden van een get tussen het ministerie jderwijs en de fondsen )r het onderwijs vervan- in zieke leraren en geld betalen. Dat stellen tvangingsfonds en het patiefonds nu de bodem in kas in zicht dreigt te I. De fondsen ontvangen ji te weinig geld, maar het erie weigert om bij te en. atitis B I genezen idam - Sinds kort bestaat edicijn waarmee een aan kanten van chronische ■itis B is te genezen. Uit studies, waaronder een I toek onder leiding van Pismus Medisch Centrum ierdam, blijkt dat het l peginterferon alfa-2b legen de dodelijke ziekte. Is het onderzoek dat af in weekeinde verscheen medisch vakblad The t, stimuleert peginterfe- immuunsysteem van de •m het virus zelf uit de ■ruimen. dinsdag li januari 2005 door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten Rotterdam - AIVD-tolk Othman Ben A. lekte volgens Justitie documenten naar verdachten van terrorisme. Voorzichtig ging hij niet te werk. Per post en per e-mail gingen de staats geheimen door het land. De afzender: Ver klikker'. Op 12 januari 2004 doet Othman Ben A., tolk van de inlichtingendienst AIVD, een envelop met hoogst vertrouwelijke informatie op de bus. De inhoud bestaat uit een lijst met afge tapte telefoongesprekken, die deel uitmaken van een geheim onderzoek naar een Utrecht se terroristische cel. Het explosieve materiaal, dat slechts bekend is bij veertien mensen bin nen de dienst, is geadresseerd aan een beken de van de belangrijkste verdachte uit het on derzoek: de Marokkaan Hassan O. Op het doorspelen van de informatie staat jarenlange celstraf. AIVD'er Ben A. doet dan ook een po ging zijn identiteit geheim te houden. Met de correctievloeistof Tippex maakt hij zijn AIVD- identificatiecode onzichtbaar. Het is een methode die geen school zal ma ken in de spionagewereld. „De code blijft zichtbaar als je het papier tegen het licht houdt", zegt officier van justitie A. Zwaneveld droogjes in de rechtbank van Rotterdam, als daar (gisteren) de verlenging van de voorlopi ge hechtenis wordt besproken. Puntsgewijs doet ze de handel en wandel uit de doeken van Ben A., de tolk die volgens zijn omgeving niet meer dan een gematigde mos lim is. Het relaas van Zwaneveld roept niet het beeld op van een doortrapte verrader. In tegendeel. Ben A.'s geklieder met Tippex lijkt eerder kenmerkend voor de roekeloze hou ding van de lekkende ATVD'er. Een ander voorbeeld daarvan zijn de gele Post-it memobriefjes die in de agenda van de verdachte worden aangetroffen. Daarop staan de straatnamen vermeld waar uiteindelijk de geheime documenten in de bus vallen. „Toe val", laat Ben A. tijdens een verhoor opteke nen. Hij had de namen tijdens zijn werk 'per ongeluk' opgeschreven. Overtuigend klinkt het niet. De verstuurde enveloppen met geheime AIVD-informatie zijn met de hand geschre ven. Ook dat blijkt niet handig. Grafologisch onderzoek wijst weer naar Ben A. Het hand schrift kan van hem zijn, aldus Justitie. Ook worden er DNA-sporen van de tolk terugge vonden op de enveloppen. Het speeksel van Ben A. zit op de plakstrook. Wel is er sprake van een 'gemengd profiel'. Het speeksel van een tweede persoon blijkt eveneens op de en veloppen te zitten. Vingerafdrukken worden niet gevonden. Ook de aard van gelekte informatie is op het eerste oog belastend voor Ben A. In twee ge vallen verspreidt de tolk volgens Justitie weekoverzichten van de AIVD, de zogenoem de 'stand van zaken', naar terrorismeverdach ten uit Utrecht en Amsterdam. De samenvat tende informatie over radicale moslimgroe peringen is slechts bij een twintigtal personen binnen de dienst bekend. Opnieuw leidt het spoor naar Ben A., want de afzender blijkt de Arabische taal machtig te zijn. Op één envelop staat het Arabische woord voor geheime dienst. Op een andere envelop staat als afzender een Arabisch woord vermeld. De betekenis: Verklikker. Een verondersteld lid van de Hofstadgroep, het radicaal islamitische netwerk waartoe ook de moordenaar van Theo van Gogh vermoe delijk behoorde, krijgt unieke informatie op gestuurd. Het is de uitgeschreven versie van een door de AIVD afgeluisterd telefoonge sprek. Er was volgens Justitie maar één per soon die dat gesprek heeft uitgetikt en uitge print: de tolk Ben A. De rechter vindt het alles bij elkaar voldoende om de tolk langer achter de tralies te houden. Nog steeds is niet duidelijk naar hoeveel per sonen geheime documenten zijn gelekt. De recherche bestudeert nog de 'digitale contac ten' van Ben A., want vast staat dat ook via e- mail staatsgeheimen zijn verstuurd. Op één punt gaat de Nijmeegse tolk wel vrij uit. Naar aanleiding van een artikel in de Te legraaf heeft de nationale recherche onder zoek gedaan naar gecodeerde boodschappen die verstopt zouden zitten in plaatjes op de website van Ben A.. „Daar is niets van gebleken", moet officier van justitie Zwaneveld erkennen. schiphol - Vele pelgrims verzamelden gisteren in de vertrekhal van Schiphol om naar Mekka af te reizen. De moslims zijn naar de heilige stad in Saudi-Arabië voor de hadj, de jaarlijkse bedevaart. De vijfdaagse hadj is een van de vijf zuilen van de islam. Iedere moslim die daar fysiek en financieel toe in staat is, moet de hadj minstens eenmaal in zijn of haar leven volbrengen. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/gpd - In de strijd te gen de toenemende jeugdcri minaliteit richt justitie alle pij len op potentiële veelplegers. Onder het motto 'de eerste klap is een daalder waard' krijgen rechters en het openbaar mi nisterie (OM) meer mogelijkhe den jongeren al vroeg in hun criminele carrière hard aan te pakken. Jaarlijks worden meer' dan 50.000 misdrijven gepleegd door minderjarigen. Dat aantal groeit al jaren en kinderen be ginnen steeds jonger. Boven dien gebruiken-ze steeds meer geweld. Tot nu toe slagen poli tie en Justitie er niet in het tij te keren. De jongeren blijken vaak weinig onder de indruk van de straffen en doordat het lang duurt voor een rechter uit spraak doet, is het opvoedkun dige effect ervan gering. Ongeveer veertig procent van de misdrijven door jongeren komt nooit voor de rechter, omdat de politie in naam van het OM een Halt-afdoening mag aanbieden. Dat is een soort werkstraf, gecombineerd met het aanbieden van excuses en soms het herstellen van de schade. Halt boet aan prestige in, signaleert advocaat-generaal Rob de Vries van het gerechts hof in Amsterdam in het justi- tieblad Trema. Jonge crimine len ervaren Halt niet als een straf. De Vries is voorzitter van de OM-commissie Jeugd en van het Landelijk Platform jeug- dOM. Hij stoort zich aan de ge moedelijke sfeer op de Halt-bu reaus en in de briefwisseling met hun klanten. Brieven on dertekenen met een vriendelij ke groet, heeft niet bepaald een afschrikkende werking, schrijft hij. Uit conceptplannen blijkt dat Justitie inmiddels op een ef fectievere aanpak zint. De top van het OM wil komend jaar scherper en eerder selecteren tussen jongeren die eenmalig een misstap hebben begaan en degenen die vermoedelijk in de toekomst vaker de fout ingaan. Geld en tijd om alle crimineel tjes hard aan te pakken is er niet. Voor de eerste groep is een 'zakelijke' afhandeling, zoals een geldboete of werkstraf ge noeg. De tweede groep, waarin meestal veel jongeren met ge dragsproblemen zitten, vergt een veel intensievere aanpak met leerstraffen en intensieve begeleiding. Het liefst begint het OM daar zo vroeg mogelijk mee, omdat jonge kinderen het gemakkelijkst te beïnvloeden zijn. Proces tegen gruwelijke pornobende van start door Ilse Thoonsen den haag - Hulporganisaties hebben extra personeel nodig om de vele miljoenen die via Gi ro 555 zijn ingezameld op de goede plaats te krijgen. Mede werkers draaien overuren om al het werk te verzetten. Met name om de werkzaamheden op lan gere termijn aan te kunnen, ver wachten sommige organisaties tijdelijk extra mensen in te moe ten huren. Op het Cordaid-kantoor is de werkdruk 'gigantisch', aldus woordvoerder Marjolein Ham- mink. Wie niet is vrijgesteld voor Azië vangt het werk op dat mensen, die dat wel zijn, laten liggen. „Medewerkers werken nu in de avonduren en de weekeinden over, puur uit be trokkenheid." Geld dat via nationale acties wordt ingezameld, moet bin nen twee jaar worden uitgege ven. Dat is de afspraak die geldt bij SHO (Samenwerkende Hulporganisaties). Omdat het vaste personeel niet zo lang ex tra kan worden belast, zal er bij Cordaid vanaf februari extra personeel worden ingehuurd. „Rond die tijd moet de situatie normaliseren en kijken we hoe veel mensen we erbij nodig hebben", aldus Hammink. Cor daid gaat uit van zo'n drie man die gedurende die twee jaar worden ingehuurd. Hun salaris zal van de 555-opbrengst wor den betaald. Ook bij Novib dient het nood hulpteam van vijf man op korte termijn te worden uitgebreid, aldus woordvoeder Paul van Tongeren. „Dat verwacht ik wel met zo'n recordopbrengst. We hebben normaal driehonderd mensen in dienst, maar bij noodsituaties werken we als een spons en trekken mensen met een tijdelijk contract aan als onze capaciteit niet toerei kend is. Dat zal binnenkort aan de orde zijn, ik verwacht nog deze maand." Zelfs een kleine re organisatie als Tear Fund gaat eerdaags in kaart brengen hoeveel mankracht erbij moet komen. Dat zal vooral zijn voor de afdeling die contacten on derhoudt met organisaties in Azië waarmee wordt gewerkt „Die afdeling krijgt het erg druk de komende twee jaar. We in ventariseren nu of we het red den met de eigen mensen", al dus hoofd communicatie Mar leen van der Hoeven. lelystad/gpd - Naar een 'place of love' zouden ze gaan, kregen Afrikaanse vrouwen te horen. Maar de reeks aan vernederin gen, verkrachtingen en dieren- seks in de loods in Kraggenburg (Noordoostpolder) had niks met love te maken. Bij de rechtbank Lelystad kwa men gisteren voor het eerst de gruwelijke details over de por nobende naar buiten. Volgens de verhalen zijn de gekidnapte vrouwen april vorig jaar op al lerlei manieren verkracht, ge slagen met stokken, bewerkt met stroomstootwapens, honds behandeld, met pistolen be dreigd en gedwongen tot seks met Rottweilers. Ze stemden er mee in 'uit grote angst ver moord te worden'. De Afrikaanse vrouwen in de leeftijd van 21 tot .27 jaar waren dit voorjaar met smoesjes of met geweld van straat geplukt in Brussel. Via een woning in Almere kwamen ze in de loods in Kraggenburg terecht. Ed van E., een 46-jarige Rotterdammer die huurder was van de loods, was er 'de baas', zo verklaarden ze allemaal. Pas nadat Van E. na de zoveelste sekspartij in slaap was gevallen, kon een vrouw medio april ontsnappen en hulp zoeken bij een nabijge legen boerderij. Haar verhalen kregen daarna zelfs de meest ervaren rechercheurs stil. Ze moest Rottweilers likken, haar eigen urine drinken, uit een voederbak drinken en paardje rijden met de bendeleden op haar rug. E. ontkende gisteren in alle toonaarden. Volgens hem werkten de vrouwen vrijwillig mee en was er sprake van een 'leerproces'. Ook had de bende plannen voor een dierenporno film. Daarbij zouden de vrou wen seks moeten hebben met een paard. In Duitsland en Tsjechië waren al contacten ge legd voor de film die 8000 euro zou moeten opbrengen. Ook werd gesproken over het afhak ken van ledematen en vermoor den van vrouwen, een extreme film goed voor 25.000 euro. „Het moest van Ed", vertelde de 43-jarige R.B., een sm-fanate die de ontvoerde vrouwen de fijne kneepjes van het vak moest bijbrengen. En ook de vier andere vermeende bende leden wezen allemaal naar de Rotterdammer en naar mede bendelid, de Belg Philip M. (36). Daarnaast staat er voor de meeste verdachten ook op de dagvaarding vrouwenhandel en deelname aan een criminele or ganisatie. Al met al een lange lijst van aanklachten en een strafdossier van bijna tweedui zend pagina's. De rechtbank gaat vandaag ver der met het proces tegen de zes bendeleden. genève/gpd - Willem-Alexander en Mabel zijn 'jonge wereldlei ders' Ze zijn uit ruim achtdui zend kandidaten gekozen door het World Economie Forum (WEF). Ook de troonopvolgers van Zweden, Noorwegen en Denemarken zijn geselecteerd voor het nieuwe 'Forum van Jonge Wereldleiders'. In juni komen de 237 gekozen promi nenten uit 69 landen voor het eerst bijeen in het Zwitserse Zermatt. „Het is de bedoeling dat dit partnerschap van jonge leiders de komende vijf jaar een deel van zijn energie en kennis inzet voor de toekomst van de mensheid", aldus WEF-stichter en president Klaus Schwab. De selectiecommissie stond onder leiding van de Jordaanse konin gin Rania. Het gezelschap is een bont alle gaartje. Onder de geselecteer den bevinden zich 57 politici, 97 zakenlieden, 28 intellectue len/27 sociologen en 23 top- journalisten of uitgevers. Alle genomineerden, van wie dertig procent vrouw is, zijn jonger dan veertig jaar. Allen hebben hun lidmaatschap van het 'Fo rum of Young Global Leaders' aanvaard. Mabel, Europees Directeur van de Soros Organisatie, en Wil lem-Alexander, de twee enige Nederlandse deelnemers, zijn in goed gezelschap. Ook de Zweedse kroonprinses Victoria, de Noorse troonopvolger Haak on en de Deense kroonprins Frederik komen op de lijst voor. Onder de prominente politici vindt men verder de presiden ten van El Salvador en Guyana, alsmede tientallen ministers en parlementariërs uit alle wind streken, zoals de minister van defensie van Albanië. Hoe de jonge 'wereldleiders' in houd moeten geven aan hun indrukwekkende taak is nog rjiet duidelijk; het WEF is druk doende voor de eerste jambo ree in Zermatt een gedetailleer de agenda op te stellen. Dertigjarige vrouw uit Uden eerste slachtoffer 'gooiterreur' eindhoven/gpd - Het gaat veel te ver om te stellen dat zestig procent van de medische in strumenten in ziekenhuizen niet steriel is. De Inspectie voor de Volksgezondheid (IGZ) kan zich niet vinden in de conclu sies van het onderzoek naar de apparaten die gebruikt worden om medische instrumenten te reinigen en steriliseren. Onderzoeksbureau KW2 lichtte tussen 2001 en 2002 197 stoom- sterilisatoren door. In zo'n ste rilisator worden medische in strumenten onder hoge druk en bij een temperatuur van 134 graden ongeveer vijftig minuten gewassen. Maar veertig procent van de apparaten voldoet vol gens het onderzoek aan de Eu ropese norm. Met die conclusie is de Inspectie het niet eens. „Je kunt niet zeggen: zestig procent van de apparaten voldoet niet aan de norm, dus zestig pro cent van de medische instru menten is niet sterielzegt een woordvoerder van de Inspectie. „Ziekteverwekkers overleven het sterilisatieproces sowieso niet. Boven een bepaald aantal graden sterft alles. Alle instru menten die uit zo'n stoomsteri- lisator komen, zijn gewoon honderd procent steriel." door Rudi Buis Blikjes, stenen en complete zak ken puin worden vanaf viaduc ten op argeloze automobilisten schippers en machinisten ge gooid. Kwajongensstreken? Ver tel dat maar aan nabestaanden van de Udense automobiliste, die gisternacht verongelukte door een stoeptegel door haar voorruit. De dertigjarige vrouw uit Uden is voor zover bekend het eerste dodelijke slachtoffer in Neder land van de 'gooiterreur'. Kort voordat de stoeptegel haar voorruit doorboorde op de A4 bij Rijswijk, was één viaduct verderop een vrachtwagen chauffeur aan de dood ont snapt; de zak puin die van bo venaf op zijn vrachtwagen werd gegooid, miste hem op een haar. De dader, of de daders, zijn nog niet gepakt. Medewerkers van de meldka mer van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) krijgen geregeld telefoontjes van auto mobilisten die zijn bekogeld. Of van bestuurders die verdachte figuren hebben zien lopen op bruggen en viaducten. Maar vaak zijn de vogels al gevlogen, als de politie ter plaatse is. „Je kunt er weinig tegen doen", vertelt Ed Kraszewski van het KLPD. Het landelijke politiekorps schat dat het tussen de zeventig en tachtig keer per jaar voor komt dat auto's, treinen en schepen worden getroffen door projectielen. „Je moet voorko men dat in de buurt van via ducten, bruggen of langs het spoor spullen rondslingeren, waarmee kan worden gegooid. Maar ja, iedereen kan natuurlijk een steen meenemen." De daders zijn meestal tiener jongens, zegt Kraszewski. Ze handelen uit baldadigheid op weg van school naar huis. Of ze hebben gedronken en gooien 's nachts na het uitgaai) voorwer pen op de weg. Vorig jaar april werden drie pubers uit Terneu- zen betrapt, toen ze al meer dan vijftig stenen naar auto's hadden gegooid. Kraszewski herinnert zich ge vallen, waarbij een verkeers bord met paal en al op de snel weg was gegooid en waarbij een ouder echtpaar een steen op het autodak kreeg. „Totaal verfomfaaid. Een tel eerder en de steen slaat door de ruit." Waar meerdere meldingen over binnenkomen, daar surveilleert de politie extra. Maar volgens Kraszewski is het 'ondoenlijk om alles in de gaten te houden'. In april 1998 raakte een 4-jarige meisje op de A28 bij Zwolle in coma, nadat een onbekende een kei vanaf een viaduct had gegooid. Het meisje zat op de voorbank in een kinderstoeltje naast haar vader. Begin vorig jaar nog ontsnapte een vracht wagenchauffeur uit Soest aan de dood, toen op de Al 2 bij Ede een tegel door zijn voorruit naar binnen kwam, nog geen veertig centimeter bij zijn ge zicht vandaan. De tegel schoot door de cabine heen en kwam achter tegen bed tot stilstand. Verkeersveiligheidsorganisaties hebben in het verleden gepleit voor het plaatsen van metalen roosters bij viaducten, die het werpen van stenen zouden moeten ontmoedigen. In Italië, op de snelwegen rondom Mi laan en Bologna, zijn veel via ducten zo afgeschermd. Hoogleraar strafrecht Theo de Roos, verbonden aan de uni versiteit van Leiden, weet dat er in Italië diverse rechtszaken zijn geweest tegen daders van gooi terreur. Volgens hem kan dege ne die gisternacht de dodelijke stoeptegel heeft gegooid, wor den aangeklaagd wegens moord, als er sprake is van voorbedachten rade. „Maar meestal gaat het om jongeren. En kinderen tot zestien jaar krijgen maximaal een jaar jeugddetentie als poging tot doodslag is bewezen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3