Italië stuurt 'tabagista' de straat o| GESPREK VAN DE DAG Jósephine-Charlotte leerde Nederlands in Noordwijks Programma koninklijke rondreis staat nu vast VIETATO FUMARE L° McDonald's boos over reclame van concurrent Burger King j» Kaafsma's knaagpaleis dinsdag 11 januari 2005 tg" jnti DAGELIJKS LEVEN W&SLT WW-0& RöKe/-J? IN CHIHA MENSELIJK VOML- fr\AC=r Koningin BEATRIX en premier BALKENENDE nemen op 27 januari deel aan een speciale herdenkingsceremonie in het voormalige concentratiekamp AUSCHWITZ-BIRKENAU in Polen. Het is die dag 60 jaar geleden dat het ver nietigingskamp, waar onder andere meer dan een miljoen joden de dood von den, werd bevrijd door het Rode leger. De Rijksvoorlichtingsdienst kon gisteren nog niet zeggen hoe het precieze programma er uit gaat zien. Volgens een woordvoerster wordt daar nog aan gewerkt. De HEILIGE NAGEL van Floris is TERUGGEVONDEN in een kluis van de Samenwerkende Hulporganisa ties SHO. Het relikwie dat de inzet vormt van de strijd in de nieuwe Flo- ris-film was donderdagavond tijdens de grote televisie-uitzending voor Azië verdwenen. Het kunstwerk was aangeboden voor de internetveiling ten bate van het goede doel. Een no taris had tijdens de uitzending de nagel weggestopt in een kluis van de SHO. Een medewerker van hulpor ganisatie Unicef had het pakketje waarin de nagel zat ontdekt, maar wist niet precies wat er inzat omdat een vrachtbrief ontbrak. De man van Unicef heeft vervolgens het pakketje aan de notaris gegeven, die niet pre cies wist waar de inhoud voor dien de. Hij borg het op in de kluis. De baasjes van Topsy, Does of Bob by zitten nog drie.weken in span ning, maar dan weten we welke hond of kat AFSLANKKAMPIOEN van het jaar is geworden. Acht dikke HONDEN en twee KATTEN strijden om de eer. Bijna de helft van al déze huisdieren in Nederland is te dik, met alle gevolgen van dien. De zwaarlijvige beesten kunnen net als hun baasjes last krijgen van hun ge wrichten, ademhaling en hart- en bloedvaten. ,,Het ontbreekt ze aan levenslust en ze hebben weinig zin in wandelen en spelletjes", meldde organisator en huisdiervoederprodu- cent Hill's Pet Nutrition gisteren. Het merendeel van de baasjes geeft aan zelf ook te weinig te bewegen. ELVIS PRESLEY staat 27 jaar na zijn dood voor de 19de keer op de EER STE PLAATS van de Britse hitlijst, meldt de BBC. Het opnieuw uitge brachte Jailhouse Rock kwam boven aan de lijst op de dag nadat Elvis zijn 70ste verjaardag zou hebben ge vierd. Platenmaatschappij SonyBMG brengt alle nummer-l-hits van Elvis opnieuw uit, met een frequentie van een per week. Volgende week is One Night aan de beurt. Kenners sluiten niet uit dat ook dat nummer de hoog ste positie op de Britse hitlijst haalt, die dan zijn duizendste week bereikt. Foto: ANP Het onderbeen van RON BRANDSTEDER dwarsboomt de voorstellingen van de ANDRÉ VAN DUIN Jubileumshow in Nijmegen en Den Bosch. Medespeler Brandsteder heeft een kwaadaardig bultje op zijn onderbeen. Het is niet uitge zaaid en door een kleine medische ingreep goed te verwijderen. De voorstellin gen in de stadsschouwburg in Nijmegen, van 11-15 januari en in Theater aan de Parade in Den Bosch, van 18-22 januari zijn daarom uitgesteld. Koningin Beatrix bezoekt de provin cie Zuid-Holland tijdens haar zilve ren jubileumtournee op 11 novem ber. Dat is uit doorgaans zeer be trouwbare bron vernomen. De Rijks voorlichtingsdienst wil de datum niet bevestigen. Commissaris van de koningin Jan Franssen mag de komst van de koningin naar Zuid-Holland morgen officieel bekend maken bij de nieuwjaarsontvangst in het pro vinciehuis. Dat genoegen willen ze hem niet ontnemen. Het programma van de koninklijke rondreis staat nu vast. Koningin Bea trix begint de viering van haar rege ringsjubileum op 29 en 30 april in Amsterdam en Den Haag, en gaat Eiias Canetti Belezen mensen zijn noodzakelijkerwijs beleefde mensen daarna in zeven maanden tijd de twaalf provincies langs. Het is de be doeling dat zij in de zomer ook de Antillen en Aruba bezoekt. Het reisschema: 29 april Amsterdam, 30 april Den Haag Scheveningen, 12 mei Groningen (provincie), 20 mei Utrecht, 24 mei Limburg, 3 juni Gelderland, 10 juni Zeeland, 21 juni Overijssel, 4 augustus Friesland, 27 september Flevoland, 8 oktober Drenthe, 18 oktober Noord-Brabant, 4 november Noord-Holland en 11 november Zuid-Holland. Koningin Beatrix houdt vandaag en morgen haar traditionele nieuw jaarsontvangsten in het Paleis op de Dam in Amsterdam. Kroonprins Wil- lem-Alexander, de prinsessen Maxi ma en Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn ook bij de recepties aanwezig. Dat heeft de RVD gisteren laten weten. De koningin ontvangt vanmiddag honderden gasten uit een groot aantal sectoren van de Ne derlandse samenleving. Morgenoch tend begroet zij samen met Willem- Alexander ongeveer 500 leden van het corps diplomatique en van inter nationale organisaties, gpd-anp Groothertogin Joséphine-Charlot- te van Luxemburg wordt zaterdag begraven. Zij is gistermorgen op 77-jarige leeftijd aan longkanker overleden. Premier Claude Junc- ker, die een week van nationale rouw afkondigde, sprak over een 'groot verlies voor land en volk'. De groothertogin, oudere zus van de Belgische koningen Boudewijn en Albert, was al een aantal jaren ernstig ziek. Koningin Beatrix heeft gisteren rouwtelegrammen gestuurd naar Luxemburg en Bel gië. Dat Joséphine-Charlotte kanker had, kwam in april 2003 naar bui ten toen de feestelijkheden ter ge legenheid van haar gouden huwe lijk met groothertog Jean (84) op het laatste moment werden afge last. De medische behandeling sloeg aanvankelijk aan. Begin vo rig jaar verscheen ze weer een paar keer in het openbaar en in augustus woonde ze de doop bij van een kleinkind. Zondag waar schuwde de hofmaarschalk echter dat haar gezondheidstoestand 'dramatisch' was verslechterd. Gisterochtend overleed ze op slot Fischbach. Joséphine-Charlotte, die als koel en kil bekend stond, had de laat ste jaren een moeilijke verhou ding met haai- oudste zoon Henri en zijn vrouw Maria Teresa. De groothertogin, op 11 oktober 1927 in Brussel geboren als dochter van de Belgische kroonprins Leo pold en de Zweedse prinses As- trid, stamde nog uit de tijd dat vorsten alleen onder elkaar trouwden. Door huwelijk en ge boorte was ze verwant aan bijna alle koningshuizen van Europa. Zoon Henri viel daarom uit de toon toen hij begin jaren tachtig thuiskwam met de in Zwitserland wonende Cubaanse ballinge Ma ria Teresa Mestre. Dat gaf geen pas. Henri hield echter voet bij stuk. „Het huwelijk kon ze niet verhin deren, daarom probeert ze het nu al jaren van binnenuit stuk te ma ken", zei Maria Teresa in 2002 te gen journalisten. „Mijn schoon moeder probeert ons huwelijk ka pot te maken. Luister niet naar haar, ze verspreidt valse geruch ten over mij", zei Maria Teresa. Henri, die zijn vader in oktober 2000 opvolgde, was bij het ge sprek aanwezig en verklaarde voor honderd procent achter zijn vrouw te staan. Joséphine-Charlotte verbleef in haai" jeugd een paar keer in Noordwijk, waar ze samen met haar broertje Boudewijn Neder landse les kreeg. In 1935 veronge lukte haar moeder Astrid, daarna volgden bewogen jaren voor de Belgische koninklijke familie. Aan het einde van de Tweede Wereld oorlog -haar vader was inmiddels hertrouwd- werd het gezin in Duitsland geïnterneerd. Na de oorlog was koning Leopold III niet meteen welkom in België en #ch- jrdtin ope ilfvei insei ka ijn", van ilksgf ïtnoi ir hei <p, n itm; zoei lere 1 Groothertogin Joséphine-Charlotte van Luxemburg. Foto: EPA gingen zijn kinderen in Zwitser land naar school. In 1950 moest Leopold aftreden ten gunste van Boudewijn. Op 9 april 1953 trouwde Joséphine met erfopvolger Jean van buurland Luxemburg. Het heette een rangeerd huwelijk te zijn, ii beste koninklijke traditie. paar kreeg vijf kinderen. Je; kwam in 1964 op de troon, vrouw bemoeide zich met problemen, de kunsten, de vinderij en het Rode Kruis, had een hoge opvatting van| taak", zei premier Juncker ren. Ze kwam met Jean ook regek j op bezoek in Nederland. He®0' laatst nog waren ze samen ti u. uitvaart van prins Claus in nt11 c ber 2002. Tussen de Oranji Luxemburgse Nassau's besïjje naast historische banden or warme vriendschap. De R1 gisteren nog niet zeggen wit de Oranjes de uitvaart zatei de kathedraal van Luxembi stad zal bijwonen. De uitei ke bijzetting vindt plaats in |gr n liekring. ,gu var ital Hans Jacobs Iels 3 feng< nsta H Italië heeft sinds gisteren een van de strengste rookverboden van Europa. In principe mag alleen op straat en thuis nog een rokertje worden opgestoken. Foto: EPA Voor naar schatting 18 miljoen Ita lianen is het leven sinds gisteren een hel. Na wekenlange felle dis cussies in de media is gisteren het rookverbod van kracht geworden. Rokers mogen hun 'bionda' (blond je, ofwel sigaret) niet meer opste ken in bars, restaurants, discothe ken, nachtclubs en cafés. De eerste geldboetes zijn al uitgedeeld aan overtreders, op aangeven van nico- tine-tegenstanders. De maatregel is onderdeel van een nieuwe anti-rookwet van mi nister van gezondheidszorg Giro- malo Sirchia, die het roken in pu blieke plaatsen geheel aan ban den legt. Op het werk mag nog wel worden gerookt, maar dat is slechts een theoretisch privilege. Er hoeft maar één niet-roker te zijn die bezwaar aantekent, of de rest van het personeel moet de buitenlucht in of zich afzonderen in een rookhok (als dat er is, want de werkgever heeft geen verplich tingen in dat opzicht). Vooruitlopend op de nieuwe wet hebben tal van horecagelegenhe den de afgelopen weken al een niet-rokenbeleid afgekondigd. Dit leidde tot woedende protesten van verslaafde klanten. In reactie daarop heeft een horeca-organi- satie aangekondigd dat haar leden niet, zoals de nieuwe wet voor schrijft, de politie zullen alarme ren als een klant tóch een sigaret opsteekt. Dit kan de bar- of res tauranteigenaar namelijk op maximaal 2000 euro boete en bij herhaling tot intrekking van zijn vergunning komen te staan. Rokers riskeren boetes tot maxi maal 200 euro. Mochten zij op hun verderfelijke gewoonte (breed wordt uitgemeten dat jaar lijks 50.000 Italianen aan longkan ker sterven) worden betrapt in de nabijheid van kinderen onder de 10 jaar of zwangere vrouwen, dan wordt de boete verdubbeld. Roken is alleen toegestaan als er een aparte rokersruimte wordt ge creëerd. Maar daaraan zijn zoveel voorschriften verbonden voor wat ventilatie en isolatie betreft (on der meer dat klanten en personeel niet deze ruimte hoeven te passe ren om bij hun rookvrije tafel of toilet te komen), dat naar schat ting slechts 2 op elke 10 horecage- Ise ie cl iliZt nen bieden. 38 e Minister Sirchia heeft in zijnjn 2( tegen het roken alle trucs bijhaff baat geëlimineerd. Zo verbié in 1 wet bars of restaurants die if sel drukkelijk vermelden alleenfnin rokers open te zijn. Ook het pak anderen van een café in eenfn z sloten club is geen optie. ïnir Zowel van links als rechts is MP.< grote weerstand tegen de wei uil heeft milieuminister Altero Niet oli (40 jaar lang een verstoktpia; ker) zijn collega Sirchia al beks t schuldigd van een 'kruistoch gen rokers. Defensieministejg tonio Martino, ook een 'tabaL (rookverslaafde) kondigde a|(i de kabinetsvergaderingen ge te blijven roken. Hij beschref - premier Silvio Berlusconi al^e i 'tolerante niet-roker' en hekjer zijn collega's wegens autoriéu denken. „Na de val van fasci-kei en communisme lijkt het coie.1 van staatscontrole op de buije 1 nog steeds niet afgeschaft", ;D< hij. gel Het linkse dagblad La Repuati£ was het met de rechtse Marti Zi eens. In een aparte bijlage ofbe niet-roken werd geconstatee^is dat vooral rechtse regeringei gewoonlijk de mond vol hebjl over het terugdringen van de van de staat, de aandrang ni(3 kunnen weerstaan om met v, den in te dringen in het privi -1 ven van de burgers. h' ee Hans Geleijnse me Fv< fië P over een ander bedrijf." Of de reclame van Burger King door de beugel kan, kon Ancion gisteren niet zei- gen. „We hebben deze uitingen nog nir beoordeeld, omdat er nog geen klachtel zijn binnengekomen." Burger King won er niet bepaald warm of koud van. „On» juristen hebben hier uiteraard goed naae gekeken, en deze reclame kan wel deget McDonald's Nederland is niet gechar meerd van de nieuwste reclames van con current Burger King. Boodschap van de re clame: de hamburgers van Burger King zijn zó lekker, dat zelfs Ronald McDonald ze prefereert boven zijn eigen burgers. In een lange regenjas en met éen hoedje op staat de kindervriend incognito aan de balie van Burger King. Om een bestelling te plegen. „Erg grappig allemaal, maar het mag niet. Je mag onze Ronald niet zomaar gebruiken voor je eigen reclame. Ronald is van ons," aldus McDonald's Nederland. „Het idee is: de clown gaat vreemd," zegt een woordvoerster van Burger King. „Het is een reclame met een knipoog. Onze boodschap is dat je bij ons meer waar voor je geld krijgt en dat willen we op een ludie ke manier onder de aandacht brengen." Zo kunnen klanten van Burger King zelfs ge confronteerd worden met clown Ronald in de zaak. Wie er een leuke foto van maakt, kan een spelcomputer winnen. Erg grappig natuurlijk, maar mag dat alle maal zomaar? „Reclame waarin je een con current expliciet noemt, is aan strenge re gels gebonden," zegt Prisca Ancion van de Reclame Code Commissie. „Zo mag een bedrijf niet de goede naam van een con current schaden of zich kleinerend uitlaten lijk." gpd Ergens in Nederland is een cavia-weeshuis. Een me vrouw verzorgt daar honderden cavia's, bij haar af geleverd door gezinnen die op hun knager zijn uitge keken. Ooit heb ik het adres van dat cavia-weeshuis genoteerd. En direct weer weggegooid. Er moest een elegantere manier zijn om afscheid van onze Kaafs- ma te nemen. Via school en vriendenkring lukte het echter niet. Toen besloot ik subtiel misbruik te gaan maken van mijn plek hier, vandaar dat al drie maal een column met het onderwerp 'cavia' verscheen. Twee maal kwam er geen reactie, onlangs had ik ein delijk de juiste toon te pakken. Ton en José uit Haar lem lieten via-via weten dat Klaas Kaafsma van harte welkom was in hun zelfgebouwde knaagpaleis. Bij hun hartelijke e-mail voegden ze zelfs een fotootje van het riante onderdak (drie etages) van hun degoes (cavia-achtigen). Voor integratie-problemen hoefde niet gevreesd te worden: net als de cavia komt de de- goe van nature voor in Chili. Een cavia kijkt er dus niet van op als hij een degoe treft. Zelfs niet als dat, ver buiten Chili, gebeurt in een centraal verwarmd knaagpaleis. Ik liet het mailtje van José en Ton lezen aan vrouw en dochter. Warm en vertrouwenwekkend. Lute moest even huilen, maar besefte tegelijk dat het leven voor onze Kaafsma een stuk boeiender zou gaan worden. Er werd een afspraak gemaakt en vorige week werd Kaafsma afgeleverd bij Ton en José, z.g.a.n., ine. div. accesoires. Naast hun voordeur was een extra bordje aangebracht: 'Ons Hok'. Dat ging over de degoes, be grepen wij, maar binnen bleek dat je dat ruimer moest zien. Er werd hier gezellig gehokt met ook nog minstens vier poezen en, in de volière in de tuin, een heel regiment mini-kwartels, kanaries en andere fladderaars. De poezen waren, volgens Ton, enorm gesteld op vooral de mini-kwartels. De kwarteltjes en de huistijgers keken elkaar door het gaas inderdaad vol belangstelling aan. Nee, dat zat wel goed. Lute stemde definitiefin met de overdracht van Klaas Kaafsma, die overigens een vrouwtje bleek te zijn. Wél gezond, dit ondanks het nuttigen van konijnen- voer, dat voor cavia's helemaal niet goed was. Geen vitamine C namelijk, aldus Ton, die inderdaad vita mine-gebrek constateerde: onze cavia had roze tand vlees, dat hoorde roder te zijn. Ook de rust waarmee cavia zich aan de handen van Ton overgaf attendeer de ons nog eens op een schrijnend gebrek aan cavia- kunde. Toen kwam het grote moment: Klazina Kaafsma werd in het degoe-paleis geplaatst. Ze installeerde zich linksachter in de kooi. De degoes gingen, zij aan zij, in de andere hoek op hun achterpootjes staan. Na een minuut werd de dapperste degoe om een bood schap gestuurd, deed neusie-neusie met de cavia en sprintte terug naar zijn collega's. Er werd even ge smoesd in het knaag-Chileens. Ook de tweede de goe durfde nu naar Kaafsma. Degoe drie geloofde het wel én koos voor een extra rondje in de draai molen. Oog in oog met cavia deden degoe nummer één en twee een zorgvuldig ingestu deerd begroetingsdansje. Stap vooruit, pie pen, als een eeklioorn op de achterpoten staan, stap terug. Dan weer die stap vooruit, piepen, op de pootjes, terug. Lute intussen kon weer lachen. Dit was een mooi en waardig afscheid. En voor ieder een beter. Eenmaal thuis hadden wij een merkwaardige ervaring: bij het openen van de ijskast hoorden wij nog steeds het volautomatische ge piep van Kaafsma, die altijd precies wist waar zijn verse groen vandaan kwam. Eerst dachten wij dat kater Foppe de cavia zang had overgenomen. Maar het kwam uit ons eigen hoofd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2