Margriet Matthijsse gelukkig met het simpele leve 'Ik kon toevallig een beetje hard rennen' SPORT Overmars wil best als scout aan de slag Pakistan onderzoe teloorgang hockey^ dinsdag it januari 2005 iw »r Olympisch deelneemster laat het wedstrijdzeilen voorgoed achter zich door Fardau Wagenaar Rotterdam - Margriet Matthijsse (27) heeft niet meer gezeild sinds de Olympische Spelen in Athene. Vier maanden zijn dat. Ze wil niet meer, ze hoeft niet meer. En ze mist het niet. Met haar hond Champ, fa milie en vrienden zuigt ze de eenvoudige luxe van het landleven in zich op. „De laatste jaren op reis verlang de ik steeds vaker naar huis. Ik wist dat er een punt zou komen dat ik dacht: het is genoeg geweest." Het had zo mooi kunnen zijn, gaat ze verder. lam mer dat het zo gelopen is. Haar gedachten drijven af naar Athene, waar ze met Lisa Westerhof een drama tisch olympisch toernooi afwerkte. Een zekere me daille werd niks. „Het potje geluk had op de Spelen open moeten barsten, maar ook daar gebeurde het niet. Het werd een goeie misser. Het laatste jaar heeft niks meegezeten, echt niks. Er waren blessures, masten die steeds afbraken, prestaties die tegenvie len. En we bleken toch niet het gouden duo dat ik dacht dat we waren." Ze aait haar hond over zijn kop, als ze zegt: „Ik heb een zure smaak aan Athene overgehouden." De Kralingseplas rust onder een dun laagje ijs. Van uit haar huis ziet ze de opgerolde masten in de lucht prikken. Op loopafstand ligt haar zeilvereniging, maar ze is er de laatste maanden niet vaak geweest. Elke dag wandelt ze met de hond langs het water. De blonde labrador rent dan om haar heen, maar is soms nog wantrouwend. „Toen ik mijn zeilspullen uit de kast pakte om ze naar de kelder te brengen, dacht hij dat ik weer wegging. Hij begon te klieren en luisterde niet meer. Dat heeft hij nog steeds wel eens", zegt ze lachend. Tegen de hond: „Ik ga echt niet meerweg." Nee, stuurvrouw Lisa Westerhof heeft ze niet meer gezien en gesproken sinds de Spelen. „Daar heb ik ook geen behoefte aan. Ik had af en toe wat andere ideeën dan zij", zegt ze voorzichtig. Of ze lastig is om mee samen te werken? „Helemaal niet. Ik kan goed met andere mensen werken. Ik ben rustig, denk over dingen na, maar ben geen controlfreak. Ik doe het gewoon, ik hoef niet steeds in bespreking. Als het een keer misgaat, nou en, dan leer je daar van. Zo denk ik erover." Veel mensen kennen niet de echte Margriet, zegt ze. Ze denken van alles, dat ze arrogant is, lastig en za kelijk. Als je na een rotmoment met je kop op tele visie komt, zeggen ze: die Matthijsse lacht nooit! Mensen hebben een verkeerd beeld van me, dat vind ik wel eens jammer. Na de Spelen kreeg ik steeds van die irritante opmerkingen naar mijn hoofd geslin gerd. Vertelden mensen op straat me wat ik fout had gedaan... Waren ze erbij dan? Die mensen snappen het niet. Ik ben blij dat ik daar vanaf ben. Ik hoef niet zo nodig in de picture te staan." Margriet Matthijsse: „Ik hou ervan om keihard te werken en af te zien. Daarom vind ik zeilen ook zo lekker: die keiharde wind en het spel met de golven." Foto: GPD Ze is geen meisje-meisje, maar een mannenvrouw. Ze is niet arrogant, maar open. Ze is niet slap, maar een stoer mens. „Ik hou eivan om keihard te werken en af te zien. Daarom vind ik zeilen ook zo lekker: die keiharde wind en het spel met de golven. Ik ben geen watje. Ik hou van snelle dingen, van raften, snowboarden en skiën. Ik kom soms meer over als een kerel dan als een vrouw. Ik kan het ook beter vinden met mannen, heb meer vrienden dan vrien dinnen. Vrouwen zijn vaak te zeikerig, die over alles heel lang na, maken overal een pujgS, Een kerel vergeet sneller, ik ook. Ik kan slecb maken met iemand.Jk 1 Soms klinkt haar zware stem stoer en vol (®"l soms kwetsbaar. Tien jaar lang was het wata wereld. De eerste jaren van haar sportcanw pen mooie herinneringen op. „Het was een f^R sche tijd. Ik zat in Australië, Nieuw-Zeeland.q ka en heel Europa. Een vrouw van de wereli^ ik heb niet zo veel gezien. Het was vooral: vg trainen. Dat wilde ik toen ook. De gedachj goud dreef me als ik vier uur lang alleen op (i| zat. Ik werkte keihard, dacht verder niet te v Ze lacht: „Ik zou er nu niet meer aan moetefe ken!" Het lukt haai' nog niet om met een licht hart Le kijken op haar zeilcarrière. Haar kwetsbai#v praat: „Ik ben nog heel moe. Vooral van de[c0 pen twee jaar. Ik neem veel rust. Ik hoef echt^a ke avond in de kroeg te hangen. Ik kan goeqgj bank liggen met een dekentje en de televi^o RTL Boulevard, het nieuws... Ik kijk veel, de hele dagen aan! Ik geniet er van, ik heb zo v mist de laatste jaren." Toch een zeildepressie? „Nee joh, bestaat dat" er alleen nog wel wat moeite mee om mijn pri* koesteren. Ik ben er ergens wel trots op, maat de laatste periode nog niet achter me gelat^y het niet zo heeft mogen zijn in Athene, kanlvi niet accepteren. Natuurlijk heb ik twee keeiop pisch zilver gewonnen en ben ik wereldkaa geweest, maar het is geen goud. Het klopte 'e; Athene en daar baal ik van. Maar met de tijdeÉ pijn wel overgaan.3g Het voelt soms alsof ze over een ander leve% dat is overspoeld door de nieuwe tijd. „Er^c meer in het leven, ben ik achter gekomen. Sj0i zijn vaak verwend, die klieren en zeiken en' dat ze niet genoeg krijgen. Als ik dan kijk na&_. sen die in de kroeg werken en niks te makW' ben: die zijn altijd vrolijk en blij. Die klagen m zijn gelukkig. Dat vind ik zo mooi. Ik ben lanjJ kig geweest op het water, nu ben ik dat m|D| nieuwe leventje." js Champ loopt om haar heen. Dit is haar leveqe Rotterdam, dicht bij familie en vrienden. |e< huis kan ze inmiddels alles vinden - voorhee%£ ze haar moeder of tante nog wel eens be^] werkt parttime in een kroeg, ze helpt haar vfy zijn tandartspraktijk en ze is zeilverslaggeefe) De Telegraaf. „Wat er verder komt, zie ik welft wat ik leuk vind. Ik sluit niet uit dat ik nog ee0i training ga geven of met vrienden lekker h% 1 op ga. Maar ik zal nooit, echt nooit, meer dcf], ik heb gedaan." Mare Overmars blikt terug op zijn glanzende carrière door Piet Arends vaassen - „Een goede voorzet had ik niet. Ik kon toevallig een beetje hard rennen en spelers passeren. Viel er altijd wel een bal goed..." Snoeven is Mare Overmars vreemd. Geen opge blazen woord over zijn schitte rende carrière, hij haalt zijn schouders op over zijn miljoe nenvermogen. „Of je nou zes of twintig miljoen bezit. Het is al lebei voldoende." Een half jaar na zijn vertrek van het grote voetbalpodium geniet Overmars (31) van de repete rende zaken in het leven van de modale stervelingen op aarde. „Een biertje op vrijdag met de jongens van ons kantoor." De dagelijkse tippel van huis naar werk. Een mooi moment om de verworvenheden kort door het hoofd te laten schieten. „Ik ben een bevoorrecht mens. Kan doen wat ik wil. Run samen met broer Edwin en mijn vader een bedrijf in vastgoed. Edwin is de techneut, mijn vader het slot op de deur, ik volg mijn gevoel. Het klikt fantastisch." PEC Zwolle testte hem als der tienjarig jochie af. Naar huis ge stuurd? „Te klein en te licht. Als het goed is, heb ik de brief nog." Tja, niet alle scouts bezit ten kennersogen. Go Ahead Eagles legde toevallig het talent van Epe BI vast. „Edwin, mijn twee jaar oudere broer, speelde al bij Go Ahead. 'Z'n broertje is eigenlijk beter', zei mijn vader tegen jeugdtrainer Hennie Spij kerman." Mare kwam, Spijker man schoof het veertienjarige talent gelijk de voetbalschool van de Eagles in. Vier jaar later telde Willem II een half miljoen pegels neer voor de door PEC Zwolle afgeserveerde lichtge wicht. Go Ahead Eagles, Willem II, Ajax, Arsenal, Barcelona, 86 in terlands.'Een uniek rijtje. Toch? „Ja, een mooie carrière." Daar blijft het bij, geen lyriek. Ieder z'n vak. „Achter ons kantoor in Epe heeft een vakman een per fect straatje gelegd. Kan ik niet. Dat vind ik uniek." De transferbedragen zitten in zijn hoofd gebeiteld. Go Ahead Eagles streek een half miljoen op; Willem II: 1,7 miljoen gul den, Ajax: 14,5 miljoen gulden, Arsenal: 38 miljoen euro. Ten slotte Barcelona. Spaanse winst, zijn laatste contractjaar. Besparing: zes miljoen euro. Totale winst voor alle clubs^dik 51 miljoen euro. In de zomer leverde Mare rriët een vastgelopen turbomotor zijn doorlopende contract bij Mare Overmars: „Of je nou zes of twintig miljoen bezit. Het is allebei voldoende." Foto: Hielco Kuipers Barcelona in. De rechterknie was voor topsport op. Vier ope raties. Kraakbeen weg. De pijn niet meer te harden. Met zijn eigen instemming vol gespoten om hem als voetballer overeind te houden. „Ik wilde kwaliteit blijven leveren." Na het EK in Portugal en de uit schakeling in de halve finale door Figo en zijn mannen was het voetbalverhaal Overmars na veertien jaar definitief over. „Ik had er vrede mee. Kon niets meer met mijn knie opvangen. Ik had in Barcelona ook kunnen blijven zitten. Nu hebben allé clubs waar ik heb gespeeld de vruchten geplukt van mijn car rière: als speler en ze hebben een paar centen aan me over gehouden. Mooier kan het niet." De vermaledijde knie wordt in het dagelijks leven op de auto matische piloot ontzien. „Ik stap eerst met mijn linkerbeen in mijn auto. Begin nooit met mijn rechterbeen aan een trap. Zet met links de eerste stap op een trap." Nadat het contract in Barcelona was verscheurd stroomden de aanbiedingen binnen. Inter, Qatar, Franse topclubs. „Het is een gek wereldje. Ik heb nooit veel aanbiedingen gehad. Na Ajax, kwam Arsenal en vervol gens Barcelona. Niet veel meer. In de zandbak van Qatar had ik op één been mee kunnen ko men en het meeste in mijn loopbaan kunnen verdienen. Ik wilde het mijn familie en me zelf niet aandoen." Het gehavende gewricht keerde miljoenen niet. „Er lopen meer gekken los, dan er vastzitten." In huize Overmars herinnert weinig aan de opmerkelijke loopbaan van de Veluwse Spee dy Gonzalez. De 250 uitgewis selde shirts liggen platgedrukt verstopt in grote tassen en kof fers. Ergens op zolder moeten de gewonnen Gouden en Zilve ren Schoen te vinden zijn. Ze leggen het af tegen zijn grote passie: emaillen reclameborden uit een grijs verleden. In zijn huis en het restaurant van het Vaassense recreatiepark De Bosrand (in bezit van de Over- marsjes) zijn de muren behan gen met de Perfecte Sigaren van Willem n, de Fijne Likeuren van Bols en de Troost van Van Ros- sem. Een verslavende hobby. Over mars sjouwt veilingen en verza- melbeurzen af. „Aan elk bord kleeft een' verhaal." Als zijn vrouw Chantal niet oppast hangt manlief het huis vol met de borden. „Meer komen er niet in." Na zijn thuiskomst in Epe heeft Overmars het voetbal van zich afgezet. Potjes op tv kunnen hem sowieso niet boeien. „Na een kwartier loop ik weg. Ik kan niet stilzitten." Videobeelden met hoogtepunten uit zijn car rière evenmin. „Het is net als met foto's. Mijn vrouw schiet er met de baas in bonis terug in moederschoot Epe. Dat heeft de.familie geweten. De eerste twee maanden stopten hordes nieuwsgierigen voor zijn huis. Om een glimp van hun idool op te vangen. Het nieuwtje is er in middels af. „Ik kan in Epe rustig rondlopen." En met gevoel voor humor: „Ik ben ook niet zo groot, ze zien me snel over het hoofd." Dat komt van pas. Overmars heeft zich aardig binnen ge voetbald. Hij staat in de Quote 500 op positie 472 met een ge schat vermogen van 44 miljoen euro. „Dat blad koop ik niet en ik lees 'm niet. Een hoop is niet realistisch. En of je nou zes of twintig miljoen bezit. Het is al lebei voldoende." Helemaal los laat hem de bijeen vergaarde vaassen - Mare Overmars ziet wel iets in scouting voor zijn oude clubs Arsenal en Go Ahead Eagles. Spitsvondigheid gevraagd. Hij heeft er al met Arsenal-trainer Arsène Wen- ger over gesproken. „Met Go Ahead schuif ik in de toe komstwei aan tafel." „De kunst is niet om een Ro- naldo te kopen. De kunst is om die klapper twee stappen voor te zijn. Dat hebben ze bij Arsenal goed begrepen. Anel- ka, nu bij Manchester City, kwam voor 750.000 euro, Vie- ra voor 500.000 euro, ik was iets duurder." Overmars maakte voor 14,5 miljoen gul den de overstap van Ajax naar de Britse metropool. Waarom scout bij Arsenal? „Die club ligt me na aan het hart, daar heb ik mijn toptijd als speler gehad. Wenger vind ik een topcoach met oog voor de kleinste details. Beslissend vaak. Een filosoof ook, een denker. Een groot verschil met Louis van Gaal, ook een top per. Wenger komt een dag na een wedstrijd op grote fouten terug. In positieve zin. Hij tast je zelfvertrouwen nooit aan." Rijkaard? „Rijkaard heb ik bij Barcelona te kort meege maakt. Hij heeft rust gecre- eerd bij een club zonder stabi liteit. Dat is heel knap. In mijn vier jaar heb ik vier trainers en zes presidenten versleten. Spelers werden duur gekocht, voor nog geen twintig procent gingen ze weer de deur uit. Vind je het gek dat de schuld oploopt naar 250 miljoen eu ro? Ik ben blij voor de club en Rijkaard en Henk ten Cate dat het nu zo goed gaat. Mochten ze kampioen worden, baal ik wel dat ik er niet bij ben." c Regering wil ook salaris Oltmans we duizenden. Ik kijk er nooit naar." Pas zes maanden na zijn Barce- lonese afscheid drong het voet- balzweet zijn neusgaten weer eens binnen. Na de topper Ar senal - Chelsea, temidden van gespierde Gunners. Het wond hem op. „Wat een flashback. De kleedkamer, de jongens. Mijn vaste plekkie. Ik kreeg de kriebels." Overmars pikte de kraker mee, hij was al in Londen om zoon Frankie van vijf ('gek van voet bal') zijn geboortehuis te laten zien. De kriebels waren ook weer snel weg. Zelfs aftrainen is aan de gewezen turbo-aanvaller niet besteed. „Ik heb één keer zeven kilometer gelopen. Dat is niks voor mij, doe ik nooit meer." Toch gaat hij niet hele maal op zijn lauweren rusten „Ik ga misschien op een lager niveau een balletje trappen. Bij Epe, mijn duppie." Tot de cirkel rond is, vult de van poeha gespeende coryfee de dagen met zijn vastgoed-fa miliebedrijf en ceremoniële handelingen. Penaltyfestijnen, het aansnijden van een mega- taart van 365 kilo, prijsuitreikin gen voor goede doelen, bezoek jes aan carnaval voor minder valide kinderen. „Doe ik met veel plezier, blijf ik nog hangen ook." den haag - Roelant Oltmans is net op tijd weg uit Pakistan. Nog geen maand nadat hij af scheid heeft genomen als bondscoach van de Pakistaanse hockeyers, rollen de politici en bondsofficials over elkaar heen. Het hoogtepunt volgt later deze maand, als de president en se cretaris-generaal van de Pakis taanse Hockey Federatie (PHF) zich moeten verantwoorden voor een senaatscommissie. De Pakistaanse krant Dawn maakte melding van het rege- ringsonderzoek. De Pakistaaan- se senaatscommissie Sport wil weten waarom het nationale team de laatste jaren zo slecht heeft gepresteerd en eist ook een verantwoording voor alle uitgaven. De PHF-officials wor den er van verdacht flinke be dragen voor verkeerde doelein den te hebben gebruikt. Eén transactie wordt met name genoemd: de commissie wil graag weten hoeveel geld er uit gegeven is aan het eenjarige contract met bondscoach Olt mans. „De commissie kan alles opvragen", aldus senator Enver Baig. „Dus ook hoeveel geld er is uitgegeven om Oltmans een jaar te betalen." Overigens richt Baig zijn pijlen niet alleen op de hockeybond. Ook de Pakistaan se cricketbond (PCB) ligt onder vuur en wordt onderworpen aan een senaatsonderzoek. Ook de PCB heeft een buitenlandse coach (Bob Woolmer), maar weigerde zijn salaris openbaar te maken. De Pakistanen kunnen het blijkbaar niet verkroppen dat het ooit zo gevreesde hockey team en het geliefde cricket team slechts een bijrol hebben op het internationale toneel. In eigen huis (Lahore) eindigde de hockeyploeg vorige maand nog als derde op de Champions Trophy, maar dat toern flink gedevalueerd. En echt grote toernooien Pakistanen al vele jaren ge handen. Eind vorige maand wei Kirmani geïnstalleerd we grote man van d Geen militair, maar d^ teur van de staatsojl schappij. Een revolutif het is nog maar de vraa mani het Pakistaanse wél uit het slop kan trel heeft weliswaar een lam) (Shahnaz Shaikh) als bondscoach, maar; zich tegelijkertijd druk hoorlijk triviale zaken. hij dat er op korte ten op echt gras gehoekt worden, een groot voor de Pakistanen. Ondertussen zijn de rif steeds niet gesloten en, officials, politici en antr trokkenen met modder f kaar gooien. Ook naar r Oltmans, die aan één jj. genoeg had om de ba" verzetten. Oltmans hel Pakistaanse boek inmidil sloten. Vanaf een zoni op een Oostenrijkse reageert hij laconiek: „1 Pakistan over elkaar heeL is het land eigen. Dat nieuws." Toch heeft Oltmans na scheid nog ettelijke urei Pakistaanse avontuur g „Volgens afspraak heb, rapport geschreven. Dat ik aangegeven dat ze sr een aantal dingen moetl nadenken, omdat ze 1 geen stap vooruit komef het allerbelangrijkste ad ik ze heb gegeven isf eensluidend naar buita ten treden. Ze moetenl den met elkaar zwart j ken." Roelant Oltmans spreekt als coach het team van Pakistan tot Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20