IVD-tolk Vermiste Zoeterwoudenaar zo goed als zeker terecht piokkelde Irief uit cel mogelijk 'Zilveren Camera' voor Leidenaar Teun Voeten nog niet begonnen VIETATO FUMARE Schoolkeuze 2005 Miljoenenroof uit museum BOUW Stcltionsflclt Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 11 januari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.ni of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 'Wensput' met Arjan Ederveen goed voor zo'n 7000 bezoekers Armstrong rijdt nog één keer de Tour de France en toe zon zw 4-6 Plaatsgenoot vindt stoffelijk overschot in Oude Rijn ink Hendrickx i Schrooten üam/gpd - De AlVD-tolk [zondering vastzit we lt lekken van staatsgehei- ■^ieft tijdens zijn voorar- Is gezien een brief uit het 1 bewaring te smokkelen, [h voor te doen als een gevangene, wist Othman ^4) een brief te posten, me aan een getuige in en strafzaak. ■r van justitie A. Zwane- eldde de list gisteren tij en pro-formazitting te- n A. voor de Rotterdam- itbank. Het incident is öjnlijk voor justitie, om- _e verdachte nagenoeg pntact met de buitenwe- ig hebben. Het openbaar jrie (OM) en inlichtin- bst AIVD bestempelen jnegenaar als D-tolk heeft volgens jus- [rerse terrorismeverdach- voelige informatie over onderzoeken toege- 1 Daarom zit hij nu al drie maanden 'in alle beperkingen' in het huis van bewaring in Krimpen aan den IJssel. Pas sinds kort mag hij vrouw en kind ontvangen, maar alleen onder toezicht. Over de straf zaak mag niet worden gespro ken. Een verzoek voor versoepeling van het strenge detentieregime wees de rechtbank af. Er is vrees dat Ben A. nieuwe gehei me informatie laat uitlekken en dat andere terrorismeonder zoeken worden gefrustreerd. Tegen de wens van justitie was de zitting gisteren openbaar.De advocaten hebben de garantie geëist dat zij en de AlVD-tolk niet vervolgd worden voor het geval ze mogelijke staatsgehei men bespreken. Anders dreigen de raadslieden aan te sturen op ontslag voor rechtsvervolging van Ben A., die in de ogen van zijn advocaten geen eerlijk pro ces krijgt. Het OM weigert voor af immuniteit te garanderen. Pagina Binnenland 1 Roekeloos stuurde AlVD-tolk staatsgeheimen door het land door Marieta Kroft zoETERWouDE-RiJNDiJK - Arjan van der Velden uit Zoeterwoude-Rijndijk is zo goed als zeker terecht. Plaatsgenoot Re- né van Velzen trof gisteren een levenloos lichaam aan in de Oude Rijn ter hoogte van zijn woning aan de Hoge Rijndijk. De politie wil nog niet zeggen of het in derdaad om de vermiste Van der Velden gaat. „Het lijkt er wel op. Maar de offi cier van justitie heeft besloten dat er eerst sectie moet plaatshebben. Morgen weten we meer", aldus politiewoord voerder Van Egmond gisteren. De 42-jarige Van der Velden werd sinds vrijdagavond 10 december vermist. Het jud Sep P^aag/alphen - Savanna, ihense meisje dat in sep- dood in de kofferbak moeder en stiefvader [gevonden, is mogelijk ithongering om het leven n. Dat werd gisteren ge- tijdens de tweede pro zitting bij de Haagse Tot nu toe waren n er steeds van uit- yi dat Savanna is gestikt haar moeder een stof- p in haar keel had ge- lerzoek van het Neder- :orensisch Instituut blijkt de prop in de keel en af- te mond van het meisje ijk niet de doodsoorzaak 1 Savanna had bij haar wjden een bloedsuikerspie- zo laag was dat ze daar- ign zijn overleden. Op het rPnt van overlijden woog ^riejarige meisje slechts COMMENTAAR ROUTEKAART NAAR VREDE laatste dat zijn familie van hem vernam, was dat hij die avond vanaf zijn werk bij het Alphense bedrijf Robot Pumps naar zijn huis fietste. Zijn broer Jaco zette sa men met familie, vrienden, buren en collega's een zoektocht op touw. Elf da gen na zijn vermissing doorzocht de po litie zijn huis naar aanwijzingen. Vlak voor de jaarwisseling zocht de politie per boot op een deel van de Oude Rijn. Omwonenden hadden verklaard dat ze die vrijdagavond hulpgeroep hadden ge hoord. Vorige week heeft de politie er nogmaals gezocht, dit keer met speciale honden. Maar alle zoektochten leverden niets op. Van Velzen, die de berichten in de krant volgde, tuurde de afgelopen tijd regel matig over de Oude Rijn. Toen hij gister middag rond 13.15 uur iets bolligs zag drijven, moest hij meteen aan Van der Velden denken. „Toen ik erbij kon, heb ik het met een werphengel naar mij toe gehaald. Toen bleek inderdaad dat het om een dood mens ging." Intussen bel de de buurman van Van Velzen de poli tie. „Die zei tegen mij dat alles erop wees dat het inderdaad Arjan van der Velden was." Van Velzen kent zijn plaatsgenoot goed. „Het dorp is klein. We kennen zijn hele familie. Ik heb tot 2000 hier snackbar Old Inn gehad. Arjan was een regelmati ge klant. Ook in de Eendenkooi, waar ik 10,7 kilo. Een tweede sterke aanwijzing voor dood door uit hongering is het feit dat in het bloed van Savanna aceton is aangetoond. Het lichaam pro duceert aceton als bij extreme ondervoeding lichaamscellen worden verbrand om aan ener gie te komen. Officier van justitie Degeling sluit uit dat Savanna's moeder en stiefvader zijn vergeten hun dochter te eten te geven. „De verdachten hebben actieve be slissingen genomen om haar geen eten te geven als ze von den dat ze er niet in keurige Ne derlandse zinnen om vroeg, of dat ze stout was geweest." De dood van Savanna leidde tot zware kritiek op de jeugdzorg. Diverse instanties hielden het gezin al jaren in de gaten, maar vonden de situatie niet bedrei gend genoeg om het meisje uit huis te plaatsen. Zie verder Pagina R3 leiden - De Leidse fotojournalist Teun Voeten heeft bij de verkiezing van De Zilveren Camera 2004 de eerste prijs ge wonnen in de categorie 'Kunst, Cultuur, Architectuur en Techniek', voor een se rie over interieurs en architectuur in Py ongyang in Noord-Korea. Dat heeft de jury van de jaarlijkse wedstrijd van pers fotografen gisteren in Haarlem bekend gemaakt. Voeten, die afwisselend in Brussel en New York woont, studeerde culturele antropologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. Na zijn afstuderen ging hij zich steeds meer toeleggen op het maken van reportages in conflictgebieden. Zo reist hij al geruime tijd de brandhaarden van de wereld af. Niet zozeer de conflicten die de voorpagina's halen, maar juist de 'vergeten oorlogen' hebben zijn interes se. Voeten maakte foto's in onder meer Rwanda, Bosnië, Soedan, Afghanistan en Sierra Leone, voor tijdschriften als Vanity Fair, National Geographic Maga zine, The New Yorker en New York Times Magazine. Zijn werk is in binnen- en buitenland gepubliceerd en tentoonge steld. Daarnaast schreef hij enkele boe ken, onder meer over de 'tunnelmensen' van New York en de oorlog in Sierra Leone. In dat door oorlog geteisterde land raakte hij in 1998 schijnbaar spoor loos vermist. Er werd gevreesd voor zijn leven. Achteraf bleek hij zich enkele we ken schuil te hebben moeten houden voor moordzuchtige rebellen en kind soldaten. „Ik doe dit werk om allerlei redenen", zei hij een paar jaar geleden in een inter view met deze krant. „Sommige moreel heel hoogstaand, andere meer egoïs tisch. Collega's die beweren dat ze dit werk puur uit idealisme doen, geloof ik eigenlijk niet. Voor mijzelf is veront waardiging over wat er op de wereld ge beurt een drijfveer. Maar daarnaast is het ook gewoon een kick om te reizen en op plekken te komen die maar weinig mensen te zien krijgen. Je ontmoet een hoop flickers, maar je komt ook mooie en dappere mensen tegen." zie verder Pagina Media nu werk, kwam hij nog wel eens een biertje halen. Gijs Kachelpijp, zo werd hij genoemd omdat hij zo lang en dun was." Echt geschrokken is Van Velzen niet. „Ik ga vanavond aan het werk. Dan heb ik afleiding. Ze hebben mij nog slachtoffer hulp aangeboden. Maar ik heb gezegd dat ze maar een keer moeten bellen. Voor de familie is het heel erg, maar er is nu wel een einde gekomen aan de onze kerheid." Arjans broer Jaco van der Velden uit Al phen aan den Rijn, die de afgelopen we ken diverse malen in de krant zijn onge rustheid uitsprak, was gisteren nog te emotioneel om te reageren. De Leidse fotojournalist Teun Voeten kreeg de eerste prijs in de categorie 'Kunst, Cultuur, Architectuur en Techniek' voor een serie over interieurs en architectuur in Pyongyang in Noord-Korea. Op het schilderij staan de 'eeuwige president' Kim II Sung en zijn zoon generaal Kim Jung II centraal. Foto: ANP/ Teun Voeten Leidsch Dagblad Onderwijsbijlage Middelbare scholen gooien de ko mende maanden hun deuren weer wagenwijd open voor leerlingen uit groep 8. Met open dagen, informatie avonden en doe-middagen krijgen scholieren en hun ouders ruim schoots de kans zich te oriënteren voordat een definitieve schoolkeuze wordt gemaakt. Morgen verschijnt bij deze krant de bijlage 'Schoolkeuze 2005'. Hierin staat onder meer een overzicht van open dagen, evenals een groot aantal tips aan de hand van thema's als 'grote school, kleine school', 'individuele begeleiding' of 'bijzondere examenvakken'. CNV heeft geen opvolger Terpstra den haag - CNV-voorzitter Doekle Terpstra verlaat per 1 mei de vakcentrale. Hij wordt voorzitter van de HBO-raad, de overkoepelende organisatie van hogescholen. Dat maakte Terp stra (48) gistermiddag bekend op de nieuwjaarsreceptie van het CNV in Den Haag. Hoewel hij vorig jaar al liet weten in de loop van 2005 weg te willen, komt de datum van 1 mei de vakcentrale niet goed uit: er is namelijk geen kandidaat om Terpstra op te volgen. De mees te voorzitters van de elf aange sloten bonden - tiaditioneel de kweekvijver - zijn jong en zitten pas'kort op hun stoel. Het CNV- bestuur houdt er rekening mee dat een kandidaat van buiten aangetrokken moet worden", aldus een betrokkene. Pagina Economie Grote opkomst bij stille tocht Amsterdam Ongeveer 1500 mensen hebben gisteravond in Amsterdam meegelopen in een stille tocht voor de 44-jarige man die zaterdag werd doodge schoten door zijn buurman. Met fakkels liepen familie, vrienden en buurtbewoners naar het stadsdeelkantoor, waar de zwager van het slachtoffer een toespraak hield. Volgens de woordvoerder van het stadsdeel was geluidsoverlast de aanlei ding voor de schietpartij. De 19-jarige dochter van het slachtoffer, die ook werd ge raakt, is buiten levensgevaar. lud Abbas als de nieuwe jnse leider en Ariel Sha- Shimon Peres aan het Israël; de jongste politie- ;elingen in het Mid- iten zouden wel eens kunnen zijn voor de naar vrede. Het er- ietal moet in staat wor- :ht de zo gewenste dia- in Israëliërs en Pales- weer op gang te De goede in- s zijn al uitgespro- (lu de praktijk nog. f jde dit weekeinde president gekozen Hl is het opheffen ©Israëlische nederzettingen se(,Gazastrook en op de Wes- Jordaanoever voorwaarde een nieuwe dialoog. Aan fele)orwaarde lijkt te worden nu Sharon (Likud) en (Arbeidspartij) samen met rthodoxe splinterpartij een Ie vormen. Een coalitie die chter het opheffen van een 'j^ande nederzettingen heeft i ziet de ontmanteling als erste gebaar. Ook Peres zit e lijn. Hij heeft al gedreigd kabinet te stappen als initiatieven uitblijven. Vraag is of ook de rechtervleugel van Sharons partij zo ver wil gaan. En weet Abbas de gemoe deren in eigen radicale gelede ren in toom te houden als de ge sprekken wat minder vlot verlo pen? Op voorhand staat de nog prille toenadering dan ook onder ex treem zware druk. Door de bro ze verstandhouding tussen Isra ëliërs en Palestijnen en de complexe interne politieke verhoudin gen is er voortdurend sprake van een wankel evenwicht. Eén enkele inschattingsfout en het beoogde 'pad van compromis en dialoog' moet worden verlaten. Nochtans zijn de afgegeven sig nalen hoopgevend. Een histori sche stap, zoals het opheffen van de nederzettingen wel dege lijk is, kan worden gezet. De Routekaart naar vrede ligt na lange tijd weer op tafel. Van zo wel Sharon, Peres als Abbas mag worden verwacht dat zij zich - met internationale steun - tot het uiterste inspannen om die kaart niet bij het eerste zuchtje tegenwind weer los te laten. Adriaan Brandenburg hoorn/anp - Onbekenden heb ben in de nacht van zondag op maandag 23 schilderijen en zil verwerk met een waarde van ongeveer 10 miljoen euro ge stolen uit het Westfries Muse um in Hoorn. De voorwerpen zijn niet verzekerd, op twee schilderijen na die het museum in bruikleen had. De gestolen schilderijen maak ten deel uit van de tentoonstel ling 'Gezichten van Noord-Hol land', die was geënt op Hoorn en omstreken. Zondag liep die tentoonstelling juist ten einde. Er zit werk tussen van de schil ders Jan van Goyen, Jan Linsen en Matthias Withoos. Het zijn 19 schilderijen, twee aquarel len, een tekening en een prent. Met de diefstal is volgens muse umdirecteur R. Spruit het hart van de collectie geraakt. „Deze spullen zijn onvervangbaar. Ze zijn in honderd jaar verzameld en maken deel uit van een unieke collectie", zei hij. De da ders zullen volgens de Hoomse wethouder van cultuur, R. Ton- naer, moeite hebben kopers te vinden. Medewerkers van het museum ontdekten de diefstal maandagochtend om acht uur. Het Westfries Museum heeft een geavanceerd beveiligings systeem, maar toch is het alarm niet afgegaan. De politie ver moedt dan ook dat de alarmin stallatie is gemanipuleerd. Donderdag was het systeem nog gecontroleerd. In een centrale databank, waar de Nederlands Museumvereni ging aan werkt, komt niet alleen kunst die is gestolen uit musea maar ook geroofde kunst uit openbare gebouwen, zoals ge meentehuizen en bibliotheken. „Deze kunstroof geeft maar weer eens aan dat het belang rijk is dat zo'n centrale registra tie van gestolen kunstvoorwer pen er komt. De praktijk leert dat de werken onmiddellijk het land uit gaan en dan jaren on vindbaar blijven", zegt voorzit ter D. Lokin van de Nederland se Museumvereniging. zie verder Pagina Kunst leiden - De bouw van het nieu we flatgebouw op het Leidse Stationsplein is gisteren niet begonnen. Volgens projectont wikkelaar R. van de Putte is de reden dat 'de toegang tot het terrein niet geregeld is'. Op de al jaren braakliggende grond moet een appartementenge bouw komen met drie opval lende puntdaken. De directeur van Regiobouw Haarlemmermeer kondigde vo rige week aan dat de bouw gis teren zou beginnen, maar wet houder Hiilebrand liet direct al weten te betwijfelen of het ge bouw er in 2006 staat. De ge meente gaat daarom door met de onteigeningsprocedure te gen Van de Putte, die is begon nen omdat de beloofde flat er maar steeds niet komt. De pro jectontwikkelaar noemde het wantrouwen van de wethouder 'vervelend en misplaatst'. Van bouwactiviteiten was giste ren geen sprake. Vandaag hou den ambtenaren van de dienst Bouwen en Wonen en mede werkers van Regiobouw Haar lemmermeer spoedberaad over de toegang tot het terrein voor bouwverkeer. Een kant-en-klare oplossing voor het probleem is er niet. De meest voor de hand liggende oplossing is dat het betonnen fietspad dat langs het bouwter rein loopt tijdelijk wordt opge offerd. Fietsers die normaal ge bruikmaken van de route Rijns- burgerweg - Schipholweg - Sta tionsweg - Steenstraat zouden dan over het Schuttersveld en de Rijnsburgersingel moeten rijden. Bij Regiobouw Haarlemmer meer kon niemand commen taar geven. Van de Putte gaat er van uit dat het overleg met de ambtenaren ter plekke een op lossing oplevert. „Met enig ge luk wordt het nu woensdag." Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voo 9,75 rfja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:OM V Adres: Postcode Plaats Telefoonnr.u v.m. bezorgcontrole! Geboortedatum: e-mail adres: Stuur de bon in een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwnr 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) Of kijk op www.leidsehdagblad.nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens m de colofon van de krant vindt u nadere informatie Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proefabonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1